Ce-cUe Soiuto/nt SKYLAB VOORZIEN VAN HITTESCHILD blij maker Faillisement van Gerzon aangevraagd Problemen bij tandheelkundige verzorging van gehandicapten Mogelijk sluiting van tehuis Ontvoerder j Senf krijgt 9 maanden Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003- Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes ƒ2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 3! DAGBLAD VOOR ZUIDHOLlAND 64e JAARGANG No. 119575 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en plaatselijk een bui. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Mi nimum temperaturen rond 11 graden, maxima ongeveer 19 graden. Morgen zon op 05.12, zon onder 20.18. Scheveningen hoogwater 10.12 en 22.50, laagwater 05.41 en 18.18. Ned. I: 19.05 uur Follyfoot, jeug- serie; 21.10 uur Francois Gail- lard en het leven van anderen, deel 2; 22.13 uur Hier en nu, o.a. een vraaggesprek met een Britse journalist over Mozambi que. Ned. II: 20.21 uur De Onedin-lijn; 21.10 uur Wie wat waar, quiz; 21.35 uur Een groot uur U, in troductie van de nieuwe om budsman Hans Ouwerkerk, en het boek Ratten van Maarten 't Hart. HOUSTON, (AP/Rtr) Na een ruimteklimpartij die meer dan zesenhalf uunr heeft geduurd zijn de Ame rikaanse astronauten Jack Lousma en Owen Garriott vannacht om half twee Ne derlandse tijd veilig in hun ruimteverblijf Skylab te ruggekeerd. Met enkele uren vertraging en slech s met grote moeite waren zij erin geslaagd een hitte schild te monteren. Hun voorgangers in Skylab, Charles Conrad en Jo Her win, hadden op 7 juni in ongeveer de helft van da tijd een veel moeilijker en gevaarlijk karwei kunnen klaren, nl. het losmaken van een vastzittend zonne paneel. Lousma en Garriot hebben bijna vier uur moeten worstelen voor zij het glimmend witte zonne schild op zijn plaats hadden. Zij ontmoetten daarbij allerlei on- voorziende moeilijkheden. ,,Asl Astronaut Jack Lousma schuift en kele buizen in elkaar die hem door zijn collega Carriot (niet zichtbaar) worden aangegeven. De Liberiaanse tanker Dona Marika zit hoog op de kust voor de haven van Milford Haven in Wales. Gisteren werden met veel moeite de 38 opvarenden aan land gebracht, waar na de bevolking van het nabijgelegen dorpje St. Ishmaels werd geëvacueerd wegens ont ploffingsgevaar. De tanker is namelijk gescheurd, zodat de benzinelading in zee vloeit. Later mochten de bewoners naar huis terugkeren, maar ze hebben zelf een rookverbod uitgevaardigd om de gevaren te verminderen. EFN ARTS VROEG ƒ400 PER UUR UTRECHT - De Stichting Ge miva, die internaten en dagverblijven heeft voor bijna 400 zwakzinnige Na rampzalige brand HEERDE Na de brand die gis termorgen vro»g het leven eiste van vier patiënten in het parti culier verpleegtehuis Witman in Haerde is van diverse - zijden kritiek losgekomen. Het ge meentebestuur en de inspectie voor de geestelijke volksgezond heid blijken niet gelukkig met de huidige leiding, de kwaliteit van het personeel en de voorzie ningen in het gebouw. De in spectie voor de geestelijke volksgezondheid stelt een onder zoek in en het wordt niet onmo gelijk geacht, dat het tehuis zal moeten sluiten. Voor meer nieuws over het gebeur de in Heerde, zie pagina 7. Oudste begijn ter wereld overleden PREDA De vermoedelijk oud ste begijn ter wereld, de 94-jari- ge zuster Petronella Rasenberg uit Breda, is maandagochtend ovf rieden. Zij meldde zich in 1S99 bij de Bredase begijntjes aan en werd een jaar later ge profest. In 1968 werd zij ziek en veihuisdc naar een verpleeg- huis. 2u_ or Rasenberg, geboren in Hcv Zwaluwe, is meer dan i 60 jaar steres geweest van de kerk c het Bredase begijnhof. Momer,;eel zijn er in ons land neg vijf begijntjes. Zuster Ra senberg wordt donderdagoch- lend begraven op het speciale begijnenkerkhof in Breda. Amerikaanse vice-president beschuldigd van misdrijven geestelijk gehandicapte kinderen, heeft grote pro blemen gehad bij het zoe ken naar tandartsen. Eén van de benaderde tandart sen suggereerde als hono rarium zelfs 400 tot 500 gul den per uur. Hij baseerde dit bedrag op zijn huidige inkomen: werken op zie kenfondsbasis „met wat vlotte gevallen" levert hem 300 tot 400 gulden per uur op. Drs. Arts. directeur-psycholoog van de stichting heeft van ou ders 30 klachten binnengekregen over tandartsen, die weigeren geestelijk gehandicapte kinde ren uit hun eigen praktijk te be handelen. omdat dit werk te tij drovend is en de patiënten te lastig zijn. Daarom wil de Gemiva ook voor thuisblijvende kinderen tand heelkundige hulp mogelijk ma ken in haar instituten te Leiden en Gouda. Onderhandelingen met vele artsen liepen echter stuk op de honorering. Drs. Arts noemt het zeer laakbaar dat tandartsen, die op kosten van de gemeenschap een kost bare studie hebben kunnen vol gen om financiële redenen wei geren een oplossing te vinden voor een stuk maatschappelijke problematiek. Een noodkreet van de Gemiva aan het adres van de Maat schappij Tandheelkunde heeft er uiteindelijk toe geleid, dat de problemen toch zijn opgelost. Vier pas afgestudeerde tandart sen bleken bereid tot parttime werk voor de stichting. De heer G. Sollewijn Gelpke ver klaarde namens de Maatschap pij Tandheelkunde de eisen van de tandarts, die 400 gulden wil de verdienen, „buitensporig". Dat werken op ziekenfondsbasis in een gewone praktijk zoveel zou opleveren noemde hij „on zin": „Je staat ook wel eens een halve dag voor niets te wer ken". Tandheelkundige verzor ging van gehandicapten is vol gens hem inderdaad een pro bleem, omdat daarvoor een spe ciale aanpak nodig s, waaraan bij de opleiding van tandartsen nauwelijks aandacht wordt be steed. WASHINGTON (AP) Vice-pre sident Spirow Agnew van de Verenigde Staten heeft meege deeld, dat de justitie een onder zoek instelt naar mogelijk door hem begane misdrijven. Agnew wilde niet zeggen waarom het ging, maar het dagblad Wall Street Journal wist vanmorgen te melden, dat de vice-president beschuldigd werd van omkope rij, afpersing en belastingont duiking. Het onderzoek wordt ingesteld door het openbaar ministerie in Baltimor. Agnew liet zijn pers secretaris zeggen, dat hij on schuldig is en dat hij verwacht, dat de Amerikaanse justitie die onschuld zal aantonen. Het on derzoek houdt geen verband met de Watergate-zaak. Geen geld 0111 vorderingen te betalen AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse textielagent firma C. van Geuns heeft namens twee textielfabri kanten het faillissement aangevraagd van Gerzon. De fabrieken hebben een vordering van ruim 50.000,- en dienden de aanvrage tot faillissement in, nadat door Gerzon be taalbewijzen waren afge geven die niet gedekt ble ken te zijn. Volgens de heer Van Geuns is Gerzon van alle kanten gehol- De rijkspolitie in 's-Gravenzande zoekt naar de identiteit van een doofstomme jongen, die in de nacht van zondag op maan dag werd aangetroffen. Hij begrijpt niets van gebarentaal, zoals gebruikt door doofstommen. De jongen is 1.66 meter lang, heeft een grote bos krullend blond haar en is vermoedelijk 14 jaar oud. Hij draagt een trui met korte mouwen met bruin-witte strepen, blauwe broek en bruine sandalen met lichte sokken met horizontale streep. Onder de boventnii draagt hij nog een trui met rood-blauwe bies. Wie inlichtingen kan verschaffen kan contact opnemen met de rijkspolitie, tel. 017482333. Ibraak Uit een kousenfabriek in de Haagse Waldorpstraat is tussen vrijdag en maandag voor achtduizend gulden aan goede ren weggehaald. Ontvreemd werden film- en foto-apparaat uur en een partij kousen en panties. De inbrekers kwamen binnen na verbreking van een ruit op de eerste etage. we in dit tempo doorgaan, halen we de zeven uur wel", grapte Garriot op een gegeven mo ment. Zij hadden toen al drie uur werk gehad met het opzet ten van twee 17 meter lange masten die de lijfel dragen. Vervolgens raakten de scheerlij nen herhaaldelijk verward toen ze het zonnescherm ertussen wilden spannen. Een doodkalme Lousma zei tegen Mission Con trol: ..We hebben tijd genoeg, we willen goed werkdoen." Na het succes met het zonneschild moesten de astronauten Houston teleurstellen omdat zij niets konden ontdekken over de oor zaken van drie andere proble men: een radiator waaruit koel vloeistof weglekt, een deels ver brande bedrading als gevolg van kortsluiting en de falende stuurraketjes. Lousma gaf zijn commandant Bean in Skylab door dat het ruimtestation een zongeDruind tintje begint aan te nemen. Alle delen die bloot staan aan de zonnestraling hebben kleur ge kregen. de rest is nog spierwit. Voor zij hun wandeling besloten hebben Lousma en Garriott nog filmcassettes in de fiverse ca mera's verwisseld. In het ruimtebedrijf is de kruis spin Arabella begonnen met het weven van een web. Dit is ove rigens niet zo nauwkeurig ge maakt als spinnen dit op aarde plegen te doen. Arabella heeft wat moeten improviseren nu ze het zonder zwaartekracht moet doen. Ze wacht nu op een prooi. Niet samen op de foto WENEN - De Wiener SK. een voetbalclub uit de hoogste afdeling van de Oostenrijkse voetbalcom petitie heeft voor het ko mende seizoen twee bui tenlandse voetballers ge contracteerd. Het zijn de Israëliër Darih, die vroe ger voor Hapoel Petak Tlva uitkwam en de Egyptenaar Aclimed (Na tional Cairo). Hoewel Israël en Egypte bepaald niet vreedzaam met elkaar omgaan heeft men in Wenen geen pro blemen met de twee spe lers. Darih en Achmed hebben tot nu toe alleen geweigerd zich samen tq laten fotograferen. Actie voor vrijlating bisschop RIO DE JANEIRO De aposto lisch nuntius in Brazilië zal zich tot het Vatikaan wenden om dc vrijlating te bewerken van bis schop Pedro Casaduliga van Sao Felix In dc staat Mato Crosso in Brazilië. Bisschop Casadaliga werd begin juli door dc militaire politie gearresteerd en onder huisar rest geplaatst. Hij wordt ervan beschuldigd opstandige boeren te hebben geholpen. Een inter ventie van de Braziliaanse bis schoppenconferentie bij de rege ring bleef zonder resultaat. Vanuit Spanje, waar mgr. Casa daliga vandaan komt, wordt momenteel een brievenactie ge voerd om de vnjlating van de bisschop te verkrijgen. De bisschop had het opgenomen voor do arme, verdrukte boe pen. Tal van leveranciers heb ben „voor miljoenen" vorderin gen uitstaan. Door het misbruik van vertrouwen hebben de twee fabrikanten (een Nederlandse en een Duitse) besloten niet lan ger meer te wachten en het fail lissement aan te vragen. F.ind mei van dit jaar verklaarde directeur P. A. F. Perk nog bij de oprichting van de stichting „Vermogensbeheer Gerzon", die als houder van bijna alle aande len certificaten aan het perso neel zou gaan uitgeven, dat Gerzon in 1972 een verlies van „enkele miljoenen" heeft gele den. Hij zei te verwachten dat Gerzon in 1973 een bescheiden I winst zou kunnen behalen. De omzet in de eerste maaden var. dit jaar lag boven die van de zelfde periode van 1972 en de kosten-beheersing kon beter in de hand worden gehouden. I De heer H. L. Franssen var NVV-bedrijfsbond Mercurius ziet nu zijn sombere vermoe dens van februari bewaarheid. Hij stelde zich toen al zeer kri tisch op tegenover de nieuwe stichting en het bombarderen van de personeelsleden tot certi ficaathouders. Dit vooral omdat het ..bezit" van Gerzon prak tisch niets meer inhoudt: De ei gen panden zijn afgestoten, ei nu blijken ook de in de gehuur de panden aanwezige voorraden grotendeels onbetaald te zijn. Direkteur Perk van Gerzon is vol gens de heer Franssen onlangs alle filialen afgereisd om de werknemers te vragen, twee maanden lang van hun salaris af te zien om de directie in staat te stellen, investeringen te doen. Het personeel voelde daar niets voor en de vakbonden heb ben dit verzoek afgekeurd. Fer verzoek van Gerzon aan de overheid om een credietgarantie van vier miljoen gulden zou zijn afgewezen. Voor de 360 mensen die nog bij Gerzon werken, is nog steeds de „oude" afvloeiingsregeling van kracht, die is overeengekomen toen de reorganisatie bij Gerzon begonnen. Alleen staat de Ne derlandse Credietbank nu niet meer. zoals aanvankelijk, ga rant voor de uitvoering ervan. FRIS WATER DUSSELDORF De rivier de Rijn krijgt binnen enkele dagen in DUsseldorf een „injectie" hel der water. In de hoofdstad van Noordrijnland-Westfalen is be kend gemadct, dat woensdag bij graafwerkzaamheden in ver band met de aanleg van de on dergrondse, per uur ongeveer 4.000 kubieke meter van het hel derste grondwater in de door chemicaliën verontreinigde Rijn gepompt zal worden. De 13-jarige Alberto Martin Weber wordt door zijn moeder gekust nadat hij weer veilig te rug is na een kidnapping in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Voor de vrijlating van de jongen werd J75.000 gulden betaald. Ditjaar zijn in Argentinië al meer dan 100 mensen gekidnapt. Het geëiste losgeld varieert van enkele duizenden tot miljoenen dollars. voor u is er 'n originele i leuke gln/en echanltje* (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De 35-jarige zoon van het in april in Den Haag vermoorde Chinese echtpaar. Ya Foe Tschin, heeft voor de ontvoering van de Haagse orga nisator Jac. Senf negen maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest gekregen. DU Is conform de eis. De president van de Haagse rechtbank, mr, C. Stolk, maakte het vonnis vanmorgen bekend on achtte al het ten laste geleg de bewezen. Tschin zal in hoger beroep gaan. Zijn advocaat mr. R. W. Dijk vond het vonnis naar hij verklaarde „een onbe grijpelijke zaak". Organisator Senf werd zoals be kend in dc nacht van 12 op 13 juni bij zijn hotel „Reinvoorde" in Rijswijk ontvoerd. In het huls van het vermoorde echtpaar werd hij vervolgens op hardhan dige wijze ondervraagd over zijn aandeel in de moord op de ouders van Ya Foe. Diens ver moedens omtrent de mogelijke dader van de moord waren naar Senf uitgegaan na een aantal besprekingen tussen de paragnost Croiset, een Haagse journalist en een Haagse persfo tograaf.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1