Laten we van Noordzee geen moordzee maken Unieke af scheidshappening omdat Sjaak Swart zelf zo uniek is Schuer leider Rijnland-Palts Vliegende waterskiër overleden Sparta met tien man Oostduitse toptrainer gevlucht Portugal gaat op Europese titel af Zwart naast blank bij Zuidafrikaanse kampioenschappen Kruistocht op strand DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT DIN: AMSTERDAM Het begon alle maal met een telefoontje van Cor Coster, de niet te ontlopen financiële medicijnman van Ajax, wiens echtgenote zeer re cent nog een nationale ramp voorkwam door Johan Cruyff op een zee van tranen vanuit Span je weer naar Nederland te laten drijven. Het eindigt morgen avond in het Olympisch stadion, waar Sjaak Swart, die nu al een legendarisch voetballer mag worden genoemd, op niet mis te verstane annex weemoedige wij ze afscheid zal nemen van zijn voetbalcarrière en van het voet balvolk, dat van heinde en ver re zal zijn toegestroomd om het stadion geheel te bevolken. Rondom vijftigduizend personen zullen lijfelijk aanwezig zijn bij de erewedstrijd, iets minder dan vijfhonderd zullen nadien het voorrecht genieten invité te zijn op het nachtfeest dat, opgeluis terd door een keur van artiesten én ondersteund door een uitge breid souper, in het Hiltonhotel in de hoofdstad het weemoedige moet verdrijven, zodat Sjaak Swart toch nog met een ver heugd gezicht huiswaarts kan gaan. staat te wachten. Maar vriend Henk Molenberg, de acteur die het artistieke deel van het nachtfeest voor zijn rekening heeft genomen, moest ook kond doen van de soms minne wijze Dat unieke bestaat uit een voor waarop Sjaak Swart zijn voor Iedere voetballer een ere wedstrijd organiseren. Het wordt, nogmaals, iets unieks, omdat Sjaak Swart uniek is." scheid werd misgund. Er waren weer brieven gekomen met scheldwoorden, die op zijn af stamming duiden. Er waren boze lieden die geen kaart voor stadion of Hilton hadden kunnen bemachtigen. Dat verdriet Sjaak Swart. maar hij kan er ook niets aan doen. tussen oud-Feyenoord en oud-A- jax. Oud-Feyenoord komt uit met: Pieters Graafland; Ker- kum, Van Woerden, Steenber gen, Veldhoen; Kreijermaat, Bennaars; Haak, Schouten, Bouwmeester, Moulijn. Coach: Ben Peeters, de ex-trainer van Feyenoord. Martin Peters en de ex-interna- tionals Cyril Knowles, Alan Gil- zean, Joe Kinnear en Ralph Coates. Scheidsrechter Charles Corver, grensrechters Theo Boosten en Arie van Gemert. om Eusebio en Pelé uit te nodi gen met Ajax te spelen, maar Eusebio vertoeft in Afrika Coster: „Volgens onze gegevens komt hij de zevende terug, dus zou hij de achtste nog best kun nen komen" en Pelé mag niet van zijn club. de en volgt de aubade, die ze venminuten duurt, aldus stadion regisseur Jack van Zanten, ook bekend als begeleider van het Nederlands elftal. Cor Coster wilde ook nog een aan- mt tal fraaie prijzen verdelen on- der het publiek, maar dat mocht niet omdat er een loterij- wet bestaat. De grootbeeld-tv's, reizen e.d. komen nu ten goede aan door Sjaak Swart aangewe zen instellingen, zoals o.a. Le ger des Heils. Lucas-ziekenhuis, Max Tailleurfonds. Cor Coster heeft alles bedacht, een erecomité opgericht waarin Oud-Ajax verschijnt met: bewindvoerders van de KNVB, vertegenwoordigers van dag- en sportbladen, artiest Molenberg en zelfs een belastingdeskundige zitting hebben. Zij hebben „omdat we Sjaak Swart een enorm sympathieke vent vin den, omdat hij uniek is en van daar dat het ook een unieke happening wordt", aldus mr. Jacques Hogewoning, die privé en niet namens de KNVB zitting heeft genomen een feest uit gedokterd, met gewaardeerde medewerking van sponsors, waarover Amsterdam en heel Nederland nog lang zullen na kaarten. Maar voor het zo ver was. Sjaak Swart heeft er nog hoofdpijn van. Gisteren, in het res.taurant Qeen eewoontP van het Olympisch stadion. gewoonte werd tijdens een soms naar het „Maar", zo waarschuwde Hoge- verwarde neigende bijeenkomst woning, „dit is beslist niet het uit de doeken gedaan wat Sjaak begin van een gewoonte. Waar- Swart en zijn grote aanhang mee ik wil zeggen, dat we niet hij mag van Barcelona); Van Mourik, Ouderland, Muller, Prins, Nuninga, Cees Groot, Den Edel, v. d. Kuil, Soetekouw, Hoogerman (uit wie een keus zal worden gemaakt) en voorts Cor van der Hart (zonder Fadr- honc ditmaal), Velibor Vasovic en Rinus Michels, die zelf heeft gevraagd of hij mee mag spe len. Wellicht speelt eveneens Theo van Duivenbode, indien hij toestemming krijgt van Haar lem. Pronk kreeg die niet van FC Utrecht. Scheidsrechter is Leo Horn. Pelé mag niet Daarna, om kwart over acht samenvatting nadien op tv Ajax (compleet) tegen Totten- ham Hotspur met de internatio- Het „feestvarken" zelf Bals teel licht geblesseerd soort zweepslag in mijn dij been") maar wordt door mas seur en arts klaargestoomd voor zijn erewedstrijd, die een kwartier voor het einde wordt stilgelegd. Dan betreedt een koortje onder leiding van Willy Alberti het veld en ondersteunt een orkest o.l.v. Harry de Groot zang, waaraan eenieder Ter plekke kwam gisteren momen- j^a wedstrijd groot feest in het Hiltonhotel, waar o.a. optreden Adèle Bloemendaal, Jenny Arean, Tante Leen, Willy en Willeke Alberti, Luc en Ton Lutz, Pim Jacobs en Rita Reys, Mies Bouwman en Willem Duys, Ton van Duinhoven, Henk Molen berg, conferencier Herman Stok. dient mee te doen. Er speciaal lied gecomponeerd, dat door het „groot voetbalkoor" wordt uitgevoerd. Voordien heeft men zich. indien het weer het toelaat, zich kunnen verga pen aan drie parachutisten, die precies op de middenstip willen dalen, om aldaar een voetbal te deponeren. Kan dat. hoe dan ook, niet, dan legt Kees Ver kerk simpelweg de bal op de beginstip. nals Martin Chivers, doelman Als de strijd wordt onderbroken. Pat Jennings, Mike England en maakt Sjaak Swart een ereron- supporter opdraven die een door hem vervaardigd schild van for se afmetingen aanbood met het conterfeitsel van Swart, geflan keerd door de gehelmde strijder Ajax. Het glom van het koper, waaruit de koppen dan ook wa ren vervaardigd. Dat heeft Sjaak Swart al vast te pakken. En dat hij aan de erewedstrijd ook nog wat overhoudt, mèg volgens het gehele comité, „om dat hij een van de spelers is die het langst heeft meegelopen en Morgenavond neemt Nederland afscheid van een uniek figuur: Sjaak Swart. Op de foto staat hij v de lege tribunes van het Olympisch Stadion, morgenavond zal dat beslist tegenovergesteld zijn. het minst heeft geprofiteerd van En dat alles getekend: Cor Cos- de financiële zijden van het be- ter, met niet te miskennen me- taald voetbal." dewerking van een uitgebreid erecomité, vele sponsors en nog meer artiesten. HERMAN VAN BERGEM Is: 1. „es (W. 3. Verschueren (Belg) z.t., 4. Hoegh (Den) z.t.. 5. Schuer (Ned) z.t.. 6. Weibel (W.Dld) z.t.. 7. Fons van Katwijk (Ned) 3.26.27, 8. Thaler (W.Dld) z.t., 9. Hansen (Den) z.t.. 10. Singer (W.Dld) z.t.. 21. Snoeljnk 3.36.28, 23. Plet van Katwijk (Ned.) 3.46.03, 28 v d Hoek z Schuer heeft gisteren de eerste plaats in het algemeen klasse ment van de amateur wielerron de van Rijnland-Palts van Piet van Katwijk overgenomen. Schuer eindigde in zesde etappe J jj als vijde in de zelfde tijd als de Na 'de zesde" etappe "ziet" het algemi winnaar, de Westduitser Ruch. kir™ Piet van Katwijk eindigde als 23ste, bijna 20 minuten later dan Schuer. Het is eindelijk een Westduitse etappezege geworden. De eer ste vijf etappes eindigden alle in een buitenlandse overwin ning. Ruch, die in de Ronde van de Toekomst zevende is gewor den, werd in de etappe van gis teren, waarin twee bergen wa ren opgenomen eerste van een groepje van zes renners dat slechts zeven seconden voor sprong op een tweede groepje waarvan de Nederlander Fons van Katwijk de sprint won. Piet van Katwijk eindigde ver in de achterhoede evenals onze land genoot Van de Hoek. als volgt uit: Schuer (Ned) 22.09.13, 2. Kratt (W.Dld) op 15 sec., 3. Oleknavlclus (W.Dld) op 29 sec.. 4.Weibel (W. Did) op 116. 5. Thaler (W. Did) 142. 6. Derlick (W.Dld) 3 25. 7. Ruch (W.Dld) 3.28. 8. Fons van Kat wijk (Ned) op 4.42. 13. Plet van Katwijk (Ned) op 9 25. 19. V.d. Hoek (Ned) op 15.55, 39 Snoeljnk (Ned) op 50.17. BONN De 28-jarige Oostenrijk- se waterskiër Bernd Rauchen- wald, die zaterdag na de trai ning van de formule-1 coureurs op de Nürburgring hangend aan een reuzevlieger van 15 20 meter op de toeschouwers neerstortte en daarbij levensge vaarlijk werd gewond, is giste ren overleden. Rauchenwald was tweevoudig Europees kam pioen waterskiën. De reuzevlie ger was aan een ongeveer vijf- tig meter lang touw aan een ^personenwagen verbonden, -maar werd door krachtige zij- 'wind in de richting van de tri bunes „geblazen". ABERDEEN In de vriend schappelijke wedstrijd, die Sparta gisteravond te Aberdeen met 2—1 van de plaatselijke Schotse eerste-divisicclub ver loor, hebben de Rotterdammers ruim een uur met tien man moeten spelen. In de 25e minuut van de wedstrijd scoorde Graham voor Aberdeen uit een positie die iedereen, be halve scheidsrechter Henderson, als buitenspel beschouwde. Na het toekennen van de treffer protesteerde Sparta heftig. Zo heftig dat de scheidsrechter Hans Venneker naar de kleed kamer stuyrde. De leiding van Sparta kon daarna maar net voorkomen dat de overgebleven spelers Venneker naar de kleed kamer volgden. LOKEREN Cees Priem is gis teravond tijdens een profwieler wedstrijd in Lokeren als derde geëindigd piet een achterstand van 50 seconden op de Belg Al- bert van Vlierberghe, die de 148 km aflegde in 3 uur en 46 minu ten. Van Stayen (B) ging als tweede over de streep in dezelf de tijd. Daan Holst werd negen de en Cees Koeken twaalfde. GIESSEN De 47-jarige Joa chim Schultz, een van de beste Oostduitse worsteltrainers, is naar West-Duitsland gevlucht. Schultz is bij zijn geslaagde vluchtpoging de Elbe overge zwommen. Schultz, die in Ros tock woonde, had een zeer groot aandeel in de training van Ru- dolf Vesper en Lothar Metz, die bij de Olympische Spelen in Mexico (1968) gouden medailles veroverden. Luchtmacht op Duindigt (Van onze paardesportmedewer- ker) DEN HAAG De renbaan Duin digt tracht in de vrijetijdsbeste ding in de Haagse agglomeratie een steeds grotere rol te gaan spelen. Niet alleen door de uit breiding van het aantal mee tings maar ook door op ver scheidene meetings de onver mijdelijke sleur van het geijkte draf- en rensportpatroon te doorbreken. Woensdagmiddag (1.00 uur) wordt dat weer geprobeerd met de Dag van de Luchtmacht. Zowel op de begane grond als in de lucht zullen de pauzes tussen de koersen door de Luchtmacht worden opgevuld door het voor- vliegen van een informatie Su per Pipercubs, een Fokker-in structie-vliegtuig en een helikop ter. Voorts zullen vier instruc teurs van het Korps Commando troepen boven Duindigt worden gedropped. Verder enige keren een optreden van het Tamboer- korps van de Kaderschool Luchtmacht en een expositie van wat de Koninklijke Lucht macht te bieden heeft. Luchtmacht1. Ideal Dear Speed 3. Hlspano Outs: Iris Volo. 7. Splldreprljs: 1. stal de Regt (Jona than - Hlexlde Htuiover) 2. Kees Verkerk 3. Ido van Alkestis Outs: Intrepid Girl 8. Luchtmachtprljs: 1. Juan Carlos'2. Kwiek van AR(a 3. Kallnca M Outs: Knlght Pioneer. 10. Polly GreyprIJs: 1. Jan de V 2. Jo Roodnoot 3. Jumllia Outs: Kabal- Ftennen4. Flying Dutchmanprljs: 1. White Clover 2. Patrick 3. Quclllo Outs: East Berlbot. 9. Sir Edward- prljs: 1. Consella 2. New Electric 3. Enkele leden van de milieu-karavaan met het rode wagentje met pamfletten. Rolhockey in Iserlohn (Van onze rolhockey-medewerker) ISERLOHN - Dat Portugal in het Westduitse Iserlohn de Europe se titel gaat behalen, staat voor Antony Liveromento als een paal boven water. „De nederlaag van 21 die we in juni in Valkenswaard tegen Ne derland leden, heeft ons geïnspi reerd om er keihard tegenaan te gaan", aldus de 29-jarige kunstenaar van de Portugese rolhockeyploeg. „Ons team is een hechte eenheid geworden en daarom ben ik er ook van over tuigd dat we hier Europees kampioen worden" vervolgt hij en voegt er onmiddellijk aan toe: „Uiteraard speelt daarbij de drieduizend gulden die we per man krijgen als we de Euro pese titel behalen een belang rijke rol". Dat de woorden van Liveromento geen holle phrasen waren, be wees hij gistermiddag toen de Portugese ploeg met en tegen Frankrijk speelde. De Portuge se veteraan - speelt al veertien jaar in de nationale ploeg - is nog steeds ongrijpbaar, dat on dervonden de. Fransen ook die met een nederlaag van 11-3 ge noegen moesten nemen. Livero mento was ook nu weer de gro te uitblinker. Rob Olthoff bewonderend: „Hij is niet te remmen. Als je hem pro beert aan te vallen ben je al verloren". Liveromento is ook voor de Portugese eenheid een onmisbare schakel. Hij staat bijna de gehele wedstrijd op de baan, slechts als Portugal een flinke voorsprong heeft wil hij wel eens wisselen. De wisselspe lers van Portugal behoren na melijk niet bepaald tot de sterk- sten. Nederland verloor gisteren met sprekende cijfers (5—1) van Spanje. Reeds bij de rust was de stand 2—0 in het voordeel van de Spanjaarden. Toch heeft Nederland in deze ontmoeting sterk gespeeld en heeft de ne derlaag niet gelegen aan doel man Zuidgeest van De Residen tie. De Spanjaarden waren dui delijk de beteren, hoewel Rob Olthoff met wat meer geluk voor enige Nederlandse treffers had kunnen zorgen. Hij smaakte zelfs niet het genoegen de Ne derlandse eer te redden, dit viel te beurt aan Theo Habraken een speler van De Lichtstad uit Eindhoven. Frankrijk 11—3, West-Dultsland—En geland 8—1, Zwitserland—Italië 14. Stand: 1. Portugal. Spanje en West Duitsland 4 punten uit 2 wedstrij den. 4. Italië 2 uit 1. 5. Nederland. 1 Frankrijk en België 0 uit 1. 8. Zwlt- seriand en Engeland 0 uit 2. van een onzer verslaggevers Den Helder „Als de mensen ons maar niet gaan zien als mi lieu-profeten. Ik ben actieleider, maar daardoor nog niet meteen de Marx van de ecologie". Dit zegt Dik Binnendijk, leider van de strandtocht Den Helder-Mid- delburg, die tot zaterdag duurt. Geen verkapte strandzesdaagse, maar een doelbewuste kruistocht voor het milieu-bewustzijn. On der het motto „Laten we van de Noordzee geen Moordzee na ken" trachten enkele jongeren eerlijke informatie te geven over de diepere oorzaken van het milieu-verval. Daarbij wordt gebruik gemaakt van speciaal voor deze actie gedrukte pam fletten en de altijd geestverrij- kende dialoog tussen activist en de relaxende badgast. „Wij hebben de wijsheid nier in pacht. Wij weten ook niet zo één twee drie een oplossing voor alle narigheid. Als wij een aantal mensen aan het denken weten te zetten, is de actie voor ons ge slaagd", voegt de 24-jarige bio logiestudent uit Utrecht er aan toe. De strandtocht is op touw gezet door de actiegroep Strohalm uit Utrecht, die al jaren op ver schillende fronten voor de nv- lieu-bescherming vecht. De mi lieu-karavaan bestaat voorname lijk uit scholieren en studenten, die een rood wagentje met zich meevoeren waarin de pamfletten liggen. De schuld Het strand biedt een wat trieste aanblik. Onder een grauwe he mel wandelen enkele vakantie gangers. Geen nood voor de activisten. Deze mensen worden snel aan geklampt en op de hoogte ge bracht van de diepere oorzaken van de milieuvervuiling. Simon van Tuyl betoogt tegen een ver baasde wandelaar: „De over heid en het bedrijdsleven probe ren te vaak de schuld af te schuiven op de bevolking. Maar het is ons economische sys teem, dat voör die extra ver vuiling zorgt. In dit systeem maken enkele groot-industriëlen uit, hoe we moeten leven en welke produkten we nodig heb ben om gelukkig 'te worden. De hele weggooi-cultus is niet door de Nederlandse bevolking uitge vonden, maar door die paar eco- nomische machthebbers, die winst als grootste goed op aarde beschouwen". In groepjes treken de studenten en scholieren de kampeerterrei nen over. Bij het aanbieden van de pamfletten proberen zij hun visie toe te lichten, en met de vakantiegangers te discussiëren. Vriendelijk maar beslist argu menteren zij. De badgasten zijn duidelijk onder de indruk van het kordate optreden van de jon gens. In de meeste gevallen de len zij de visie van de jongens. „Ik zou wel een zinken afwasteil willen kopen, meneer, maar ik kan er alleen maar een van plasteic krijgen", verzucht een mollige mevrouw. „Ik ben zelf lid van het Wereld Natuurfonds, maar tegen de geldbonzen kun je toch niet vechten. Je kunt er niet onderuit, je wordt gedwon gen om weggooi-artikelen te ko pen", betoogt een ander instem mend. Rendement De mensen trekken de milieu problematiek vaak naar zichzelf toe. Z j praten over het „smeri ge rotstrand", over het straatje thu s, waar het altijd zo'n vieze bende is. Zo nu en dan trachten de leden van de Noordzee-groep door te stoten naar wat volgens hen de diepere oorzaken zijn. Twee Duitse jongens worden de ge volgen van het Wirtschaftswun- der onder de neus gewreven. Zij pruttelen, dat je veranderingen niet van de ene dag op de ande re dag kunt realiseren. Er rea geren maar weinig mensen niet. Slechts enkele beantwoorden het betoog van de jongens met een simpel „0". Bij het volgende kamp wordt de kampeerbeheerder toestemming gevraagd met de mensen te mo gen spreken en pamfletten uit te delen. De verwachte tegenwer king blijft uit. De man neemt gretig het pamflet in ontvangst en wijst de jongens, hoe zij de Vieze bende „Het rendement van onze pogin gen is misschien vrij klein, lient een andere milieu-minnaar toe", maar wij zijn al tevreden als wij een kleine bijdrage kunnen leve ren tot 'n groot bewustwordings proces over de verantwoorde lijkheid van de mens ten opzich te van de omgeving waarin hij leeft". De ploeg verlaat de camping met vele succeswensen van de tijdelijke bewoners in de hoop weer een stel argeloze burgers aan het denken te hebben gezet. Terug op het strand wordt het pamfléttenkarretje weer klaar- camping op kunnen. De jongens krijgen er door de leuke reacties van de mensen duidelijk zin in. Vooral wanneer blijkt, dat er tijdens een actuali teitenrubriek van de VPRO aan dacht aan de actie is besteed. „Ja, wij weten van die actie, wij hebben het net op de radio gehoord" vertellen de mensen. De jongens vragen voor zij he' pamflet uitdelen om een kleine vrijwillige bijdrage om de druk kosten van de pamfletten er uit te krijgen. Een stuiver is al vol doende. Maar de beurzen wor den gul opengetrokken. De meeste mensen geven een gul den of twee kwartjes. „Mis schien is dat het milieu-geweten dat gaat spreken. De mensen voelea zich vaak zo machteloos tegenover de grote milieuproble men. Zij zijn dan blij iets te kunnen geven", aldus Dik Bin nendijk. gemaakt. De verdere tocht langs het bijna herfstige strand levert weinig meer op. Een eenzame wandelaar wordt zo nu en dan overvallen door een pamfletten- verspreider en kuiert na een kleine uiteenzetting gehersen spoeld verder. 's Avonds praten de jongens nog wat na over de gebeurtenissen van de dag. De bandrecorder waarop gesprekken zijn opgeno men wordt nog eens beluisterd. Zij worden wat argwanend beke ken hier en daar. Je kunt ze misschien een padvindersgecst aanwrijven. Maar dan wel een ve. kennersmentaliteit anno 197J. Hun werkwijze is allesbehalve naïef zakelijk-realistisch. De publiciteit, die zij voor hun actie proberen te krügen zoeken zij niet voor zichzelf maar voor hun ideeën, waarin zij heilig gelo ven. Vakantiegangers aan de Noordzeekust zijn hierbij ge waarschuwd. PRETORIA Voor de eerste maal in de geschiedenis zullen in 1974 niet-blanke atleten mo gen deelnemen aan de Zuidafri kaanse atletiekkampioenschap- pen. Hannes Botha, de voorzit ter van de Zuidafrikaanse Atle tiek Bond heeft dat gisteren in Pretoria bekend gemaakt. Bo- Benthuizen en Moerkapelle in één gemeente „Moerhiiizen"' MOFRKAPF.LLE/BENTHUI- ZEN - Do Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening is een voorstander van het samen voegen van de gemeenten Ben thuizen en Mosrkapelle tot de gemeente „Mocrhuizen". De raad meent, dat deze beslissing belangrijke ruimtelijke conse quenties kan hebben en onder schrijft de noodzakelijkheid tot het openhouden van het platte- tha vertelde dat de titelstrijd, die in april in Pretoria wordt gehouden, „open" zal zijn. In individuele wedstrijden zullen atleten van elk ras tegen elkaar mogen uitkomen. „Gemengde" ploegen zijn echter niet toege staan. De twee gemeenten hadden de raad gevraagd naar de mening over het eventueel samenvoe gen. De gemeenteraad van Moerkapelle heeft zich reeds uitgesproken voor het samen voegen en de raad van Benthui zen heeft zich bereid getoond de gemeente op te heffen zodat een nieuwe gemeente met tien- tot twaalfduizend inwoners kan ont staan. Uit een opiniepeiling is gebleken dat 77 procent van de inwone-s van Benthuizen en 82 procent van de inwoners van Moerkapelle voorstander is van de samenvoeg ng. De minister van Binnenlandse Zaken is op de hoogte van de opvattingen van de betrokken gemeenten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10