(Wit' Sir Alf Ramsey komt er niet met alleen optimistische kreten Rol van favoriet drukt zwaar op Helmut Schön Nog nooit werd een Engelse coach zo bekritiseerd In slechts weinig landen, waar de vrijheid van me ningsuiting een heilig be grip is en de sportieve ge moederen hoofdzakelijk door de voetbalsport wor den beziggehouden, staat de coach van het nationa le elftal niet bloot aan fel le kritiek. Frantisek Fadr- honc fungeerde in Neder land niet zelden als hoofd van Jut; Helmut Schön weet zich. sinds in de pres taties van het Westduitse elftal de klad is gekomen, evenmin verzekerd van de achterban. Maar wat Sir Alfred Ernest Ramsey in Engeland moet doorstaan, slaat alles. Nadat een ne derlaag van 2—0 tegen Polen in Chorzow de En gelse kansen op kwalifica tie voor het eindtoernooi om het wereldkampioen schap in 1974 aanzienlijk reduceerde, is Ramsey zo fel geattaqueerd en bekri tiseerd als in de lange en trotse geschiedenis van het Engelse voetbal nog nimmer met een bonds coach gebeurde. De sportredactie van de Daily Express legde haar lezers de vraag voor of Sir Alf nog wel de juiste man op de juiste plaats is. Een opiniepeiling met een voor de bondscoach vernietigende uitslag, want ruim negentig pro cent van de inzenders ant woordde: nee. Een ander blad publiceerde een team van bekende eerste divi siespelers, die nog nim mer in het Engelse elftal werden gekozen en ver meldde daarbij de conclu sie: „Hoeveel landen zou den niet graag beschikken over zo'n sterke ploeg?" De zelden om woorden verlegen zittende Brian Clough van Derby County bood zichzelf aan als op volger en verstrekte daar bij de garantie, dat hij Engeland alsnog een plaats in het eindtoernooi zou bezorgen. Malcolm Al lison, die middenin het seizoen Manchester City verliet om (tevergeefs) te proberen Crystal Palace voor, degradatie te behoe den. zei: „Alf kills soc cer", hetgeen zoveel wil zeggen als: Alf vermoordt het voetbal. Allison ver kondigde ook nog: „Ram sey is een goede coach voor een slechte ploeg en een slechte voor een goe de ploeg. Als hij nog lang de verantwoordelijke man van het nationale elftal blijft, worden we een voetbalnatie, waarin de angst voor de nederlaag en niet de hoop op een overwinning overheerst". De kritiek heeft Sir Alfred Ernest Ramsey (53) wei nig gedaan, althans uiter lijk. De altijd norse ex-in ternational van Tottenham Hotspur weet zich nog 'steeds verzekerd van het onvoorwaardelijk vertrou wen van de Engelse bondsbestuurders en is de laatste jaren gewend ge raakt aan het feit, dat de sportpers het niet zo op hem heeft. Adelstand Ramsey is een moeilijk te benaderen man. Dat was al zo toen hij in 1963 de nationale ploeg onder zijn hoede nam, nadat hij met het bescheiden Ipswich Town een reeks tot de verbeelding sprekende re sultaten had behaald. Hij niet als door de Britse sensatiepers met dikke pakken bankbiljetten werd gewapperd. In de afgelopen weken, toen de aanvallen van alle kanten op de in Londen geboren, maar nog steeds in Ipswich woonachtige teammanager werden ge lanceerd, nam de beroem de Bobby Charlton het bij voorbeeld toch nog op voor zijn voormalige baas. In zijn wekelijkse column in het voetbalblad „Goal" noemde Charlton de jacht op het hoofd van Sir Alf een zaak, die hysterische proporties had aangeno men. Een citaat uit dat plei dooi: „Toen Engeland in 1966 wereldkampioen werd, wilde iedereen zijn vriend zijn. Nu willen die zelfde mensen hem op de guillotine zien. Natuurlijk heeft Sir Alf fouten ge maakt, maar als ik zie wat hij in de afgelopen tien jaren voor het Engel se voetbal heeft gedaan, schreven en als het aan hem ligt, zal dat ook nim mer gebeuren. Hij be schouwt het als zijn pri- vé-bezit, waar niemand iets mee heeft te maken. Alleen als voetbal het on derwerp van gesprek is, wil hij wel eens uit zijn schulp kruipen. En dan blijkt, dat Sir Alf een foto grafisch geheugen heeft. Opstellingen, spelsituaties en de wijze, waarop doel punten tot stand zijn geko men, kan hij met een ake lige nauwkeurigheid op dreunen. Op zijn vakkennis baseert hij ook het optimisme, dat Engeland het in het kwali ficatietoernooi nog wel zal redden. „Op Wembley valt de beslissing", zegt hij en dat hij daarmee doelt op de op 17 oktober te spelen thuiswedstrijd tegen het in groep 5 aan kop staande Polen is dui delijk. „Het ontbreekt ons momenteel aan een paar spelers, die hun stempel op de ploeg kunnen druk- debuteerde met een neder laag van 5—2 tegen Frankrijk in Parijs, maar daarna kwamen de suces- sen. Tot vorig jaar no vember speelde Engeland onder Ramsey's leiding honderd interlands en daarvan werden er tweëenzestig gewonnen en slechts veertien verloren. Het hoogtepunt in die pe riode was het veroveren van het wereldkampioen schap in eigen land (1966) en voor het Britse ko ningshuis was die presta tie aanleiding Ramsey in de adelstand te verheffen. In de tien en een half jaar, dat Sir Alf de ver antwoordelijke man is, leerde men hem kennen als een zelden tolerante en altijd kritische trainer. Maar merkwaardig ge noeg, kwam hij er bij de spelers altijd goed af. En- gelands internationals hebben steevast geweigerd zich in negatieve zin over Ramsey uit te laten, ook durf ik te stellen, dat hij zijn werk voor de volle honderd procent goed heeft verricht. En ik ben ervan overtuigd, dat hij voor de huidige impasse een oplossing vindt. Enge land speelt volgend jaar in West-Duitsland, let maar op". Cartoons Charltons demonstratie van aanhankelijkheid je gens Ramsey is niet ver wonderlijk. De verhouding tussen de omstreden coach en zijn spelers was altijd uitstekend, en Ram sey heeft er nimmer een geheim van gemaakt, dat hij dat veel belangrijker vindt dan een goed con tact met de journalisten. „Ik lees zelden een krant en als ik er wel een in m'n handen krijg, kijk ik alleen naar de car toons heeft hij eens gezegd. Het levensverhaal van Ramsey is nog nooit ge- ken, maar in die situatie kan verandering komen. Op papier zijn we nu mis schien zwakker dan een paar jaar geleden, maar dat zegt me niets. In 1970 was het Engelse elftal sterker dan in 1966, maar toch werden we toen we reldkampioen, terwijl we in Mexico de halve finales niet eens bereikten". Waar Sir Alf Ramsey zo snel de broodnodige ver sterking vandaan wil ha len, is niemand in Albion duidelijk. De weinige eer- ste-divisiespelers, die de Charlton-brothers, Nobby Stiles en sterke backs als George Cohen en Ray Wil son zouden kunnen doen vergeten, zijn niet uit En geland afkomstig. Een van Ramsey's grootste problemen is, dat de vita le posten bij de topclubs worden bezet door Schot ten, Welshmen en Ieren. Een andere moeilijkheid is het overladen program ma, dat alle potentiële spelersleveranciers moe ten afwerken. Door de ge ringe krachtsverschillen in het Engelse voetbal is elke wedstrijd een ware slag, die ook van de inter- nationals zoveel vergt, dat zij vaak vermoeid of licht geblesseerd moeten uitko men voor het nationa'e elftal. Het zijn achter niet alleen deze factoren die Enge land tot een weinig slag vaardige formatie hebben gemaakt. Sir Alf is zelf ook wel degelijk schuldig aan do paniekstemming van de laatste maanden. Het voortdurend huldigen van het „safety first"- principe kostte hem tallo ze bewonderaars. Dat hij tegen Polen zelfs bij een achterstand van 20 geen wisselspelers inzette, werd en wordt hem door vrijwel iedereen kwalijk genomen. Enige dagen la ter tegen het in Moskou nog steeds moeilijk te overwinnen Rusland wer den zelfs drie spelers ver vangen en prompt won Engeland met 2—1. Maar in Turijn was het nog in dezelfde week tegen Italië weer helemaal mis. Geen verse krachten en op nieuw »an nederlaag van 2-0 Zelfs al zouden de Engel sen er in oktober tegen Polen doorrollen, dan nog zal de kritiek op Sir Alf niet verstommen, want de Britse sportpers, die zich in de afgelopen maanden terdege heeft georienteerd over de kracht van de overige Europese wk-deel- nemers voor zover be kend weet erg goed, dat met het huidige spel type volgend jaar geen succes is te behalen. Het steriels aanvalsspel en de weinig gevarieerde akties op het middenveld Sir Alf Ramsey: bedolven onder kritiek zullen tegen favorieten als West Duitsland, Brazilë, Italië, Joego Slavië en Nederland vol gens de Engelse deskundi gen geen effekt sorteren. Sir Alfred Ernest Ramsey mag dan hebben beweerd. dat de Duitsers niet an ders spelen dan in 1966 maar tegenwoordig alleen over wat meer individuele klasse beschikken, en dat Nederland alleen in het voordeel is omdat een grote culbmoot de kern van het nationale elftal vormt maar dat Engeland toch nog een potentiele wereldkampioen is, met optimistische kreten al leen kan hij niet meer aankomen. Pas als de re sultaten van zijn eigen ploeg beter worden, heeft hij een kans weer serieus te worden genomen. Wat er gebeurt indien Enge land toch door Polen zou worden gëelimineerd, is niet moeilijk te ra den Vrijwel alle Engelse internationals namen hun coach in bescherming. Bobby Charlton nam het op voor zijn voormalige baas. „De jacht op het hoofd van Sir Alf heeft hysterische proporties aangenomen", schreef hij. BONN De nederlagen, die het Westduitse elftal in de eerste helft van dit jaar in eigen land achtereen volgens moest inaseeren tegen Ar gentinië (23), Joegoslavië (01) en Brazilië (0—1) hebben het vertrou wen in coach Helmuth Schön toch wel aangetast. Zij hoofd is weliswaar nog niet geëist, maar er is toch vrij veel kritiek geuit aan het adres van de man, die aan het einde van het seizoen 1971/1972 een held was, na dat de „Mannschaft" in België het Europees kampioenschap had ver overd. Dat succes bracht Schön de erkenning, waarop hij vergeefs had gewacht na de toch ook succesvol verlopen toernooien om het wereld kampioenschap in 1966 en 1970, welke West-Duitsland als respectievelijk tweede en derde afsloot. Werd er aanvankelijk nog getwijfeld aan Schöns capaciteiten. Hij zou terecht zijn gekomen in een bed, dat was op gemaakt door de legendarische Sepp Herberger, die het roer in 1964 uit handen had gegeven. Door de Europese titel trad Schön eindelijk uit de schaduw van zijn grote voorganger. Verwijten als zou hij te-weinig besluitvaardig zijn, wer den niet meer gehoord. En toen Pol van Himst begin januari van dit jaar uit Londen terugkeerde met de me dedeling, dat niet Helmut Schön, maar de vedetten Franz Becken- bcuer en Gilnther Netzer hadden uit gemaakt in welke opstelling het door Schön geleide elftal van de „oude" EEG voor de wedstrijd tegen de nieuwe partners moest aantreden, werd er in de bondsrepubliek sma lend beweerd: „Van Himst heeft dat alleen verteld uit teleursteling omdat hij niet heeft mogen meespelen". In het midden Het heeft er, gezien de recente ontwikkeling rond het Duitse elftal, de schijn van, dat de waarheid er gens in het midden Jigt. Een feit is dat Schön heeft gedemonstreerd zijn zin echt wel te kunnen doordrijven. Protégé Wolfgang Overath wer dim mers, ook toen de kritiek hand over Helmuth Schön, ook al een coach die de kritiek niet kon ontiopen Daar staat echter tegenover, dat Schön het nog niet heeft aangedurfd de regelmatig falende doelman Sepp Maier echt te laten vallen. Hij gaf Bernd Franke af en toe wel eens een kans, maar bij belangrijke wedstrij den kreeg de met Franz Becken- bauer en Gerd Müller dikbevriende Maier steeds de voorkeur Schöns verklaring daarvoor: „Maier heeft de meeste routine. En ik zal het vol gend jaar in het eindtoernooi om het wereldkampioenschap vooral van de ervaren spelers moeten hebben". Om die reden wenst de 58-jarige coach over ongeveer tien maanden voornamelijk gebruik te maken van de mannen met wie hij vorig jaar in België de Europese titel greep. Om die reden ook kwam Schön in juni regelrecht in paniek toen eerst het vertrek van GUnther Netzer naar Real Madrid een feit werd en vervol gens de geruchten over meer trans fers van vooraanstaande spelers naar Spanje de ronde deden. „Want", al dus Schön, „je moet altijd maar af wachten ot je kunt beschikken over spelers, die bij buitenlandse clubs onder contract staan. In het verleden heb ik dikwijls moeten smeken om Schnelllnger en Haller vrij te krij gen. Daarom geef ik ook de voorkeur aan mensen, die in Duitsland spelen. Alleen als vaststaat, dat de man die ergens anders de kost verdient met voetballen beter is dan we in eigen land hebben, wil ik wel eens van mijn standpunt afstappen". Blankenburg niet Waarmee Helmut Schön tevens te kennen geeft dat Franz Beckenbauer bij hem veel hoger staat aangeschre ven dan Horst Blankenburg. Hij on dernam immers nog nimmer een po ging Ajax ertoe ">ver te halen de Duitse libero voor zijn ploeg beschik baar te stellen. Het probleem-Net7er werd in zoverre opgelost, dat van Real Madrid de ga- rrntie werd verKregen, dat de voor malige spelbepaler van Borussia Mön- chengladbach een aantal oefenwed-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16