Afgevaardigde stelt afzetting van Nixon voor bevestigen beschuldiging EeidóeSowumt Bijeenkomst Ulsters parlement in groot tumult geëindigd Giftige tegenwerking doodt fruitbomen Norma Levy beboet Tachtigduizend gulden schade Oproer in gevangenis bedwongen Sjah tekent olie-akkoord Astronauten hersteld, wandeling zaterdag WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT HILVERSUM (ANP) - In de NOS-radiorubriek „Den Haag vandaag" hebben gisteravond vijf ex-leerlingen van de kader- verbindingsschool in Ede beves tigd, dat de commandant van deze school, majoor J. W. M. Emmen in diverse lessen voor de leerling-onderofficieren heeft verteld „dat de verlinksing van de publiciteitsmedia in Ne derland kan worden toegeschre- van aan de Oostbloklanden", en „dat 75 procent van de pro grammamakers van de NOS op de loonlijst staat bij de Russen en/of Oost-Duitsers". De betrokken dienstplichtig mili tairen zeiden tevens, dat de ma joor op hun verzoek, namen van de betreffende NOS-programma- makers te noemen, steeds niet heeft gereageerd. Een van de oud-leerlingen van de kader- school citeerde in de uitzending de aantekeningen, die hij tijdens de lessen van majoor Emmen heeft gemaakt. Daaruit bleek, dat volgens de schoolcomman- dant er een „rode lijn" zou lo pen van het Russische persbu reau Novotny viia heit Beligisdh- Franse persbureau Opera Mun- di en het Hilversumse filmbe drijf Cinecentrum naar de NOS. Een van de militairen verklaarde, na de publicatie van deze zaak moeilijkheden te hebben gekre gen met zijn superieuren. „Ik word nu voor de kleinste klei nigheid op rapport geroepen". Majoor Emmen wilde in de uit zending geen commentaar ge ven, in afwachting van de beantwoording van de vragen, die het Eerste Kamerlid van de PvdA, drs. Nederhorst hierover aan de ministers van CRM en Defensie heeft gesteld. Een brandweerman bij het wrak van de DC-9 op de landingsbaan BOSTON (AP) Een DC-9 straalpassagiersvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Delta Airlines heeft gisteren tijdens het aanvliegen ven Logan nabij Boston in dich te mist een dijk geraakt en is neergestort; 88 van de 89 perso nen aan boord van het toestel kwamen om het leven. van de internationale luchtha- Een passagier overleed later de polikliniek van Massachu setts, aldus de politie. De enige overlevende van het ongeluk is met brand- en andere wonden in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is kritiek. „Welke ezel verbiedt de schildersezel?" vroeg nachtclubeigenaar Kees Manders zich gisteren duidelijk leesbaar af. Uit protest tegen het feit dat het niet alleen verboden is schilderijen in het openbaar te exposeren, maar ook het neerzetten van een schildersezel voor het vervaardigen van een schilderij. Manders wil 200 van zijn eigen schilderijen op het Amsterdamse Rembrandtsplein verkopen voor het Nederlandse Geleidehondenfonds, maar de gemeente weigerde hem een vergunning. De schilderijenverkoop gaat in ieder geval door, aldus Manders, ,,waar dan ook". LONDEN (DPA) De Britse call girl Norma Levy die door haar betrekkingen met de Brit se ex-minister voor de lucht macht lord Lambton enkele maanden geleden voor krante koppen zorgde, is gisteren door een rechtbank in Londen ver oordeeld tot een boete van 1.600 gulden omdat ze voor drie call- ginls ..ingesprongen" was. Ze had zich daarmee aan koppela rij schuldig gemaakt. BELFAST (AP) Het nieuw ge kozen parlement van Noord-Ier- land is gisteren voor de eerste keer bijeengeweest. De eersfe bijeenkomst eindigde in tumult en ging uiteen waarna een miU tante protestantse groep de ver gaderzaal bezette. Dominee Ian Paisley en zijn vol gelingen bezetten de vergader zaal nadat alle andere leden van de assemblee de zaal verla ten hadden aan het eind van een verhit debat. Het ging tij dens dit debat voornamelijk over de verkiezing van een voorzitter en de formulering van het reglement van orde. i De lichten werden uitgedaan in een poging om Paisley en zijn mannen uit de zaal te verwijde ren, maar zij gingen door met het stemmen over een motie van wantrouwen gericht tegen de nieuwgekozen voorzitter van het parlement. Vanaf het begin van deze eerste zitting bleek dat Paisley en Wil liam Craig, de beide lc ders van de coalitie van 27 dissidente protestanten van plan waren de assemblee zoveel mogelijk te dwarsbomen, hetgeen zij tijdens de verkiezingscampagne reeds hadden beloofd te zullen doen. Na drie uur hevig te hebben gede batteerd koos de assemblee Na thaniel Minford, een lid van de officiële unionisten, tot voorzit ter. Paisley eiste daarop dat de voltal lige vergadering het reglement van orde zou opstellen. Minford antwoordde hierop dat hij vol gens de richtlijnen der Britse regering een commissie diende jte benoemen om het reglement van orde op te stellen. Het eenmotorige straalvliegtuig was afkomstig uit Burlington, in de staat Vermont. Het had een niet geplande landing gemaakt in Manchester in de staat New Hampshire om daar passagiers op te pikken die door de mist waren gestrand, aldus een woordvoerder van Delta Airli- Maurice Worih, de manager vn Delta op Logan, verklaarde dat de piloot in verband met de dichte mist een door zijn instru menten geleide landing maakte. Het zicht op de luchthaven was toen teruggelopen tot 400 tot 800 meter. Een woordvoerder van het fede raal bureau voor de burgerlicht- vaart zei, dat het toestel ong- veer 300 meter te laag vloog toen hij het vliegveld naderde. Minder luisteren WANNEER VOOR DE „NORMALE", niet-lichte radiozender als luis tergemiddelden slechts lage percentages uit de bus komen, is dat geen enkele reden om te praten over de onaantrekkelijkheid of zin loosheid van het gemiddelde radio-program in Nederland. Zelfs bij dun-beluisterde concertprograms of hoorspelen tonen waarschijnlijk meer Nederlandse burgers belangstelling dan in de totaliteit van concertzalen en schowburgen het geval is. Een andere zaak is evenwel dat de luisterdichtheid van de gewone zenders achteruit blijft sukkelen, zonder dat de lichte zenders ervan profiteren. Bij die blijft namelijk de luisterdichtheid in haar totaliteit stabiel, namelijk de luisterdichtheid in haar totaliteit stabiel, met slechts een verschuiving van de belangstelling van Veronica en an dere illegale zenders naar Hilversum III. VOLGENS DE MEEST RECENTE luisterdichtheidsmeting heeft de in 1972 begonnen daling in de beluistering van de Nederlandse zenders zich in het tweede kwartaal van dit jaar voortgezet, weer met als meest gedupeerden de culturele en familiale zenders. Ook wanneer de absolute getallen geen directe reden om bezorgd te worden geven, zullen N.O.S. en omroepverenigingen zich toch moe ten gaan afvragen, of op langere termijn gezien hun programmapo- litiek, zenderkleuring en coördinatie met anders moeten worden om te bewerkstelligen dat de luisterlijn omgebogen wordt in opwaart se richting. Nu straks door wettelijke beslissingen tegen illegale zenders een der Hilversumse zenders waarschijnlijk omgebouwd kan worden tot een permanent in de ether aanwezige verstrooiingsbron; biedt zich een unieke gelegenheid aan om ook het schema van de niet-lichte uit zendingen te herzien en terug te komen op weinig-gelukkige beslis singen zoals het verplaatsen van culturele uitzendingen in de avond na een zender die voor vele potentieel-belangstellenden (o.a, auto radio-bezitters) in de avonduren onbereikbaar is. AAN DE CATEGORIE AUTO-RADIOBEZITTERS zal Hilversum trou wens toch meer aandacht moeten gaan besteden. Hun gemiddelde belangstelling ligt hoger dan de luisterdichtheid van de doorsnee Nederlander en dan valt des te meer op, dat de luisterdichtheid voor „Hilversum" in de auto toch niet zo groot is, als men zou mo gen verwachten. Wat zijn de oorzaken hiervan? Verzwaring die meetelt VRIJ GERUISLOOS zeker vergeleken bij de voortdurende deining om het collegegeld is de overheid sinds een paar maanden bezig het verhoogde schoolgeld te innen voor het onderwijs dat jongeren volgen vanaf de 4de klas voortgezet onderwijs. De voorlopige aanslagen welke de belastingdienst voor dit schoolgeld in de brievenbus laat stoppen, zullen menigeen geconfronteerd heb ben met een heel wat zwaardere last dan hen in vroegere jaren werd opgelegd. Zal de opbrengst van deze verhoogde belasting de ramingen overtref fen? Waarschijnlijk komen in de miljardennota bij de nadere cijfers over 1973 hier een paar gegevens over los. Hopelijk zal de rege ring dan ook gevraagd worden nadere motiveringen te geven voor deze lastenverzwaring, nu ze zich bereid verklaard heeft om op het punt van het wetenschappelijk onderwijs voor de helft weg te schrappen wat de vorige regering op paire heeft gezet. NATUURLIJK; het schoolgeld bij het voortgezet onderwijs wordt volgens maatstaven berekend met als norm de fiscale draagkracht. Dat wie meer draagkracht bezit een hogere schoolbelasting betalen moet, is rechtvaardig. Maar deze lastenverzwaring zal de overheid wel degelijk moeten meetellen bij het totaal van de lastenverzwa ringen welke bepaalde bevolkingsgroepen worden gepresenteerd. Een belastingsysteem is alleen sociaal verantwoord, wanneer het in onderdelen én totaliteit rechtvaardig is. WASHINGTON (AP) De demo cratische afgevaardigde Robert F. Drinan van Massachusetts heeft in het Huis van Afgevaar digden een resolutie ingediend om de „impeachment procedu re" tegen president Nixon in werking te stellen. Op grond van deze procedure moet het Huis van Afgevaardig den besluiten de president voor de Senaat te dagen, die dan moet uitmaken of Nixon mag aanblijven. Drinan, een rooms katholiek priester, heeft reeds herhaalde lijk met de regering-Nixon over hoop gelegen over de oorlog in Indochina en de bezuiniging door de regering op een aantal sociale programma's. Drinan zei dat hij zijn resolutie had in gediend in verband met de re cente onthulling, dat operaties van de Amerikaanse luchtmacht in Cambodja gedurende 14 maanden geheim zijn gehouden. De voorzitter van de senaatscom missie voor het onderzoek in de Watergate-affaire, senator Sam J. Ervin jr., heeft gisteren ge zegd dat de getuigenverklaring van Haldeman over de bandop names van 't Witte Huis „nage maakt bewijsmateriaal" is. Hij zei dat Haldemans getuigenver klaring door een rechtbank niet zou worden toegelaten, om at de bandopnames zelf nog be staan en dus het beste bewijs materiaal vormen voor wat er op staat. Zachtjes grinnikend zei Ervin dat Haldemans getuigenverklaring neerkwam op „wat ik zou noe men het laten uitlekken van de bandopnames". Tijdens zijn ondervraging gaf Hal deman toe dat hij verleden jaar zijn goedkeuring had gegeven voor een campagne-budget van 90.000 dollar voor „duistere pro jecten". Dit budget zou beheerd worden door Charles W. Colson, een andere adviseur van de pre sident die bij de Watergate-affai re is betrokken. Haldeman ontkende echter dat hij van tevoren wist wat die „duis tere projecten" zouden inhou- man met advocaten van het Witte Huis overleg zou hebben gepleegd, terwijl hij zijn getui genverklaringen voorbereidde, maar zowel Haldeman als zijn advocaat ontkende dit. John Wilson zei dat hij zondag over leg had gepleegd met de advo caten van het Witte Ilr s over de vraag over welke delen van de bandjes Haldeman zou wor den toegestaan verklaringen af te leggen. „Wat is daar nu fout aan'" zei hij. Ervin antwordde: „Wij noemer dat in Noord-Carolina een beet je onder een hoedje spelen". Verkeerde man in Noorwegen vermoord OSLO (UPI) De Noorse politie is volgens een bericht van de Noorse radio tot d eovertuiging gekomen dat van de moord in Lillehammer de verkeerde man het slachtoffer is geworden. Zij heeft de Arabier opgespoord en ondervraagd die in werkelijk heid vermoord had moeten wor den. De niet nader aangeduide Ara bier, d:e de 30-jarige Achmed Bouchiki ontmoette en sprak op dezelfde dag waarop deze op straat in Lillehammer werd doodgeschoten, werd door Inter pol opgespoord en „ergens in Europa", eind vorige week on dervraagd, aldus de Noorse ra dio. Duits verdrag is conform grondwet BONN De Oosteuropese poli tiek van kanselier Willv Brandt heeft gisteren een eclatant suc ces geboekt: de leden van het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe spraken eenstemmig als hun oordeel uit dat het ba sisverdrag tussen Eenn en Oest-Berüin niet in strijd is met de grondwet. De rechters steurden zelfs de op- va'ting van Willy Brandt, dat het verdrag, dat in feite voor onafz'-rb—e t:id de del'ne van Dults'ard bevestigt, het begin kan r'in van h-t herstel van de I Duits? eenhrid. Aangez:en de Westduitse grondwet de hereni- I ging voorschrijft, beschouwen de rechters het verdrag dus als I hiermee conform. LEAVENWORTH (AFP) Na een dag van geweld is vandaag de opstand in de gevangenis van Leavenworth (Kansas) geëindigd. De vier gijzelaars die zich in de handen van de muiters bevonden, zijn in vrij heid gesteld. De rust is weergekeerd na onder handelingen tussen een aantal opstandige gevangenen ener zijds en vertegenwoordigers van den gevangenislciding en twee journalisten anderzijds. Bij het oproer dat gisteren uit brak in de eetzaal en de wasse rij. werd een ongewapende be waker doodgestoken. In de gevangenis van Trapani op Sicilië maakten 200 gedetineer den zich meester van een deel van het gebouw. Zij vernielden het meubilair in de cellen. De politie wist een massale uit braak te voorkomen. TEHERAN De sjah van Perzië heeft gisteren de wet ondere- kend die de Iraanse staat „enig eigenaar en exploitant" van de olie-industrie op zijn grondge bied maakt en opsporing, win ning, bewerking en verkoop van ol>e overdraagt aan de Iraanse nationale oliemaatschappij (NIOC). Tot dusver werden de Iraanse oliereserves ontgonnen deer een consortium van wes terse oliemaatschappijen. De overneming betek°nt dat Iran volgend jaar ongeveer 3.3 mil jard (8,58 miljard gu'den) dol lar aan zijn olie zal verdienen, terwijl de inkomsten zu'Fn op lopen tot ongeveer tien miljn d dollar' (26 m !ja**d pu'd n) in 19o0, zo wordt verwacht. De endert'-kecing vrn d« w' houdt ook de goedke"ring in twinf'g jaar met het consor tium van Britse, Franse, Neder landse en Amerikaanse olie maatschappijen is gesloten. De heer Uittenboogaard temidden van zijn dodelijk bespoten jonge fruitbomen. Al voor de derde keer hebben onbekenden ervoor ge zorgd dat ruim 1000 fruitbomen met dodelijk vergif bespoten werden. KAAP KENNEDY (RTR) De I drie Amerikaanse ruimtevaar- ders in Skylab, Alan Bean, Jack j Lousma en dr. Owen Garriott, i zijn de misselijkhc d tengevolge van gewichtloosheid bijna te bo ven, Lousma, die er het meest van te lijden had, heeft giste- re bijna zijn hele o-tbijt onge- geten, maar zei dat hij zich nog t melijk langzaam kon bewe gen. De anderen maken het goed.' dagen, dan moet haar collega An ta het proberen. De twee stekelb-nrsles bleken volgens Garriott hun rich- tingsgevoel kwijt te zijn. In volle vaart zwommen zij in klei ne kringetjes rond. ^oo^ter-eord i bu ten het 1-bont im tot in us'anr GELDERMALSEN - Een lol nog toe onbekend gebleven vandaal heeft op het fruitteeltbedrijf „Klein Westerhout" in het Be- tuwse Geldermalsen vele dui zenden appelbomen vernield. De bedrijfsleider van het fruitteelt- bedrijf, de heer A. Uittenboog aard is de wanhoop nabij. Het is namelijk niet voor het eerst dat hij een groot deel van de twintig hectaren boomgaard ziet wegkwijnen. Nu voor het derde opeenvolgende jaar Is „Klein Westerhout' het slachtoffer van een zinloze vernielzucht. Het wapen in de ongelijke strijd is vergif. In de zomer van 1971 kwamen de heer Uittenboogaard en andere werkers op het uit gestrekte fruitteeltbedrijf tot de ontstellende ontdekking, dat ze bijna tienduizend appelbomen met dit gif besproeid hadden. Moeizaam onderzoek leerde, dat een onbekende het verdel gingsmiddel in een tank met luisbestrijdingsmiddel gegoten had: het sproeien liet de van daal aan de fruittelers zelf over. Vorig jaar moest bedrijfsleider Uittenboogaard met lede ogen aanzien hoe opnieuw vele vruchtgewassen verloren gin gen. Ditmaal had de „onbeken de" zelf de gifspuit ter hand ge nomen. Zijn hoop bleef gevestigd op de politie, totdat hij jongstleden maandagmorgen tot de ontdek king kwam, dat de onbekende weer had toegeslagen. Tiendui zend vruchtbomen dreigen nu te sterven. Vertwijfeld stelt de heer Uittenboogaard vast, dat de schade na drie jaar giftige tegenwerking rond de tachtig duizend gulden beloopt. Beslag op raffinaderij in Libanon BEIROET (AFP-Rcutcr) De Libanese regering heeft gister avond voor een periode van drie maanden de Installaties en de olievoorraden In beslag genomen van de Amerikaanse rafflnade- r'i ven Mcdreco in Z.-thranl bij Sidon. De maatschappij had ge dregd na 31 juli de raffinaderij te slu'ten nis de regering niet h?r 'd was hogere prijzen voor de ol'e te betelen. v hitteschild aanbren- De ruimtevaarders gaan vandaag kijken of de kruisspin Arabella al aan haar web begonnen is. Lukt het haar niet binnen tien OU 'A"P) Er fï de Ru de rr ht m ,"-23 he ft c n nieuw hoogte- record gevestigd door te stiigen tot 36240 meter hoogte, aldus een bericht in de Russische pers. hebben leden van cole pertij een wetsont- v/rn «-id voir de nationa- uicpuo:; o :?tj ufjz uofuopoutjjBJ i C e !:i particul ar bezit zijn llsutlc van de acht olicraffinade- in Argentinië. De twee grootste raffinaderijen zijn het eigendom van de ESSO en de SHELL.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9