IN MOZAMBIQUE OPNIEUW MASSAMOORDEN PORTUGEZEN Kort en goedkoop op wintervakantie CHOCOLADE-WIKKELS INZET KORT GEDING Dr. Witteveen directeur IMF Prof. dr. Thurlings voorzitter van Eerste Kamer Ik had geen tijd meer om meikin huis te halen. En kijk nou eens: 'n glas Elk* SPAANSE PATERS MOURE EN BERENGUER ONTHULLEN: VLIEGTUIG MET BOM MAN STAK EIGEN HUIS IN BRAND Belgische PTT-directeur geschorst ZON-RETOURTJES Paratyfus in Huissen WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT - - 4 y v PAGINA '1 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Op dit moment vinden in Mozambique nieuwe massamoorden plaats. Doel wit vormen de dorpen Chembra Catucene, Lundo en Caixixi. Het betreft geen incidentele moordpartijen, maar een systematische poging van de Portugese geheime dienst Pide, en het leger om het gebied dertig kilometer bezuiden de districtshoofdstad Tete geheel te ontvolken. Hier bevindt zich namelijk een belangrijk knooppun van de wegen waar langs de materialen worden aangevoerd voor de bouw van de Caborassa dam. De vrachtwagens worden voortdurend bestookt door de Mozambiquaanse bevrijdingsbewe ging Fremelino en zijn zelfs niet meer veilig wanneer ze in convooi rijden. Om een eind aan de aanvallen te maken, droppen de Portugese autoriteiten nu parachutisten in de sreek met de opdrach de bevolking die zich nu in concenratiekampen laat drijven, op andere wijze te verwijderen. Met deze nieuwe onthullingen zijn gistermiddag op Schiphol de twee Spaanse paters aangeko men die eerder de wereld heb ben geschokt met hun relaas over de massamoord in het dorpje Wiriyama. Het zijn de 28-jarige Jucio Moure, die drie jaar de missiepost Vila Sira als standplaats heeft gehad, en de 36-jarige Vincente Berenguer die zes jaar in Changara heeft gewerkt. Beide paters, behorende tot de orde van Burgos, zijn het afge lopen voorjaar, na vijf keer door de Pide verhoord te zijn, Mozambique uitgezet op be schuldiging dat ze hun missie, scholen zouden misbruiken om leden voor de Frelimo te wer ven. Ze zeiden op Schiphol de inlichtingen over de nieuwe massamoorden verkregen te hebben via illegale brieven van verzetsstrijders in de Portugese kolonie. Ook bleken ze een tot dusver geheim rapport bij zich te hebben over een massamoord in het dorpje Mucumbura waar tussen april en juni 1971 tijdens vier razzia's minstens 120 slachtoffers zijn gevallen. Vandaag zouden de paters tijdens een persconferentie in Den Haag het rapport nader toelich ten. Vanmiddag hadden ze een ontmoeting met een aantal Ka merleden, georganiseerd door onder meer Pax Christi en het Angola Comité. Morgen worden ze ontvangen door kardinaal Ah frink. Pater Moure noemde wat er in de streek van San Pedro in Mo zambique aan de hand is, regel rechte genocide. Portugal is er op uit, zo zei hij, een burgeroor log tussen de Mozambiquanen onderling uit te lokken om zo da handen vrij te krijgen. Hij ver telde ook talloze slachtoffers van martelingen gezien en me disch behandeld te hebben. „Alle leiders van de christelijke coöperaties zijn gemarteld. Een man is drie maanden gevangen gehouden. Drie weken lang heeft hij in zijn cel niet mogen slapen - dat is volgens mij op het ogenblik de meest favoriete marteling van de Portugezen. Zijn arm was uit de kom ge schoten, hij had ernstige hoofd wonden en hij kon niet meer rechtop lopen. Een ander slachtoffer, dat ik te behandelen kreeg, vertoonde 17 messteken en was met een stok op zijn tes tikels geslagen. Vier jongens die vijf maanden gevangen hebben gezeten, hadden geen huid meer op hun handpalmen en voetzo len. Weer een ander slachtoffer was zo geslagen met moersleu- tels dat zijn hele lichaam opge zwollen was en dat hij zich vijf dagen lang niet kon bewegen. Ik zou u de namen van al dezt> mensen kunnen geven - ook van een leider van een coöperatie die met een hamer is doodgesla gen - maar dat is te gevaarlijk voor de familieleden. Zelf ben ik ook bang voor wraakoefenin gen van Pide. Maar het meest vrezen we voor het lot van de 17 Spaanse zich nog in Mozambique bevin den", aldus pater Moure. Pater Berenguer vertelde ondei meer zijn inlichtingen te hebben van Portugese legerofficierer die in het dagelijkse leven advo caat of leraar waren en die het beleid in Mozambique heimelijk afkeuren. ,,Ze zeggen dat ze hun soldaten niet lp de hand hebben wanneer er weer eens een mijn van de Fremilo is ont ploft. Ze koelen hun woede op de burgerbevolking en komen brooddronken van het moordeD in de kazernes terug". Beide paters verklaarden gister middag op Schiphol met de grootste nadruk dat hun onthul lingen geen politieke oogmerken dienen, maar dat ze getuigen als christenen. Volgens hen is bisschop Cesar Augusto van Tete volledig op de hoogte van de massamoorden. Hij zou zelfs naar de Portugese autoriteiten zijn toegegaan en hebben geëist dat de slachtoffers een behoor lijke begrafenis zouden krijgen. De beide paters echter vonden dat hij veel verder had moeten gaan en de bloedbaden wereld kundig had moeten maken. Ze hebben daarom onder meer de Portugese autoriteiten toestemming gevraagd interna tionale waamemingscommissie naar het gebied van de slachtin gen te mogen brengen. Dit ver zoek is afgewezen, en een jour nalist die toch contact met de missie zocht, werd na drie da gen het land uitgezet, aldus de twee paters. DEN HAAG De grote gelijke nis tussen de wikkels van gevul de chocoladerepen van verschil lende fabrikanten was gisteren aanleiding tot een kort geding de Haagse rechtbank. De reep op de markt met de naam Whip in een wikkel waarop het zelfde lettertype als op de Mars- reep wordt gebruikt en ook de kleuren, donkerbruin .rood en strijd ging tussen Mars en Ge- De advocaat van Mars sprakt van coma. Deze laatste brengt een een duidelijke nabootsing, be- DEN HAAG (RTR/ANP) Dr. H. J. Witteveen, oud-minister van Financiën in het kabinet-De Jong, is in Washington benoemd tot directeur van het Internatio nale Monetair Fonds. Hij zal per 1 september de Fransman Pierre Paul Schweitzer opvol gen, die dan het fonds verlaat. De Amerikaanse minister van Fi nanciën, George Schultz, maak te vorig jaar september bekend dat de Verenigde Staten de 61- jarige Schweitzer niet zouden steunen bij een poging voor de derde maal als managing di rector" benoemd te worden. Schweitzer had zich in 1971 bij de Amerikanen onbemind gemaakt door zich uit te spre- werd de dollar inderdaad met ken vóór een devaluatie van de 8,57 procent gedevalueerd, dollar. Enige maanden later Daarop besloot de leiding van het IMF een andere topman te DR. H. J. WITTEVEEN WESTENSCHOUWEN In het Zeeuwse Haamstede, op Schou- wen-Duiveland heeft de bommen- opruimdienst van de lucht macht een bom tot ontploffing gebracht van een in 1945 in de duinen neergestorte Amerikaan se bommenwerper. Het toestel was praktisch hele maal door het zand bedolven, maar toeristen hadden het op zoek naar souvenirs gedeelte lijk uitgegraven. De politie waarschuwde daarop de lucht macht die bij het opruimen van het wrak op de vliegtuigbom stuitte. Demonteren bleek onmo gelijk, zodat men het ding liet ontploffen. De restanten van het toestel zijn met vrachtwagens afgevoerd naar de basis Gilze- Rijen. ken. Voor de post kwamen ook in aanmerking onder andere de directeur van de Nederlandse Bank, prof. J. Zijlstra, de presi dent van de Deense centrale bank Hoffmeyer en de Britse minister van Financiën Callag- han. De heer Witteveen verklaarde eni ge weken geleden al, zoals wij hebben gemeld, dat hij in begin sel besloten had de functie te aanvaarden, als hij daartöe zou worden uitgenodigd. Dr. Witteveen is minister van Fi nanciën geweest in de kabinet ten Marijnen en De Jong. Op het ogenblik is hij lid van de eerste kamer voor de VVD. Zijn overige functies zijn: commissa ris en adviseur van de Robeco- groep, commissaris van de Bank der Bondsspaarbanken, adviserend lid van de raad van bestuur van Unilever, commis saris van Zanen en Verstoep, lid van de High Level Trade Groep OECD, lid van het curatorium van de Teldersstichting en vi ce-president van de internatio nale Soefi-beweging. wust bedoeld om op de Mars- reep te lijken. Hij legde de pre sident van de rechtbank ruim twintig verschillende repen óf „bars" voor de neus, die alle maal een andere kleurencombi natie hebben. De gelijkenis tus sen Mars en Whip kon volgens hem bij een oppervlakkige in druk verwarring geven. Niet een bepaalde kleur kan het „ei gendom" van een fabrikant zijn, maar wel de combinatie van kleuren en lettertype. Tussen Mars en Gecoma bestaat een bepaalde band: de vader van Gecoma-directeur Gerhards heeft twintig jaar lang in licen tie Marsrepen in Nederland ver vaardigd. In de onderhandelin gen die beide betrokkenen ge voerd hebben, heeft Gecoma tweemaal beloofd de wikkels „volledig" te veranderen. Ter zitting werd de president de slechts enigszins gewijzigde wikkel aangeboden die Gecoma voortaan wil gaan gebruiken. Kleuren: bruin, oranje en goud. De advocaat van Gecoma (,,Sk kan geen chocolade meer zien") betoogde dat de kleurnuances voldoende verschillen om mis verstanden te voorkomen. Uitspraak op 3 augustus. In de Madrileense Las Ventas arena was de 900 pond zware stier het paard van stierenvechter Manuel Redondo te vlug af. Het paard werd woest aangevallen en kwam ten val. Manuel kwam er zo kleerscheuren af. (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER —De 23-jarige R. B. heeft bekend een brand in zijn woning aan de Geulstraat te hebben aangestoken. Bij een verhoor verklaarde B. gisteren dat hij schulden had, die hij met verzekeringspenningen wil de vereffenen. De man werd zondagavond enkele uren na de brand aangehouden. De politie werd namelijk argwa nend, toen buren vertelden de man om 10 uur bij zijn woning te hebben gezien. Bovendien vond de brandweer in de bene dengang een jerrycan met pe troleum. R. B„ die met vrouw en twee kin deren bijna ieder weekeinde op een camping in Vierhouten ver bleef, stak zondagavond op de bovenverdieping achter de bank wat rommel in brand, en reisde toen ijlings weer af naar Vier houten. Cambodjaanse soldaten voeren een ernstig gewonde collega weg. De soldaat werd getroffen tijdens de harde gevechten ten zuiden van Phnom Penh. DEN HAAG De nieuwe voorzitter van de Eerste Kamer wordt de huidige eerste ondervoorzitter prof. dr. Th. L. M. Thurlings (KVP) voorzitter mr. De Niet (PvdA) op. Prof. Thurlings is reeds sinds uit Wageningen. Hij volgt half september de thans nog zittende 1956 lid van de Eerste Kamer. Hij is 56 jaar en hoogleraar in de Staatshuishoudkunde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Geruime tijd werd aangenomen dat de voormalige premier en huidige fractievoorzitter van de KVP in de eerste Kamer, P.J.S. de Jong, de opvolger van mr. De Niet zou worden. Nu dat niet het geval is duiken wederom ge ruchten op dat oud-premier De Jong commissaris van de konin gin in Brabant zou worden. Vandaag is commissaris dr. Kortman officieel met pensioen gegaan. De heer De Jong heeft tegenover ons echter uitdrukke lijk verklaard dat die geruchten „belist niet waar zijn". Een serieuze kandidaat is wel de huidige burgemeester van Bre da, ir. W.J.L.J. Merx (KVP). Voorts wordt voor de post in Brabant de naam genoemd van burgemeester E.J.M. Kolfscho ten (KVP) van Leidschendam. Hij is bij minister De Gaay Fortman (Binnenl. Zaken) aan bevolen door de christen-demo cratische fractie in de Provin ciale Staten van Brabant. Minister De Gaay Fortman zal zich in september bezighouden met de vacature in Brabant. Ook in Gelderland moet trou wens een nieuwe commissaris der koningin worden benoemd in de plaats van de onlangs ver trokken mr. Bloemers. Dat wordt zo goed als zeker de vori ge minister van Binnenlandse Zaken, mr. W.J. Geertsema (WD). Ook bestaat nog altijd de vacatu re voor het burgemeesterschap van Eindhoven, waar burge meester Witte is overleden. In Tilburg ontstaat volgend jaar een vacature bij het vertrek van de huidige burgemeester Becht. Het zit er wel in dat de minister van al deze benoemin gen een afgewogen „politiek pakket poogt te maken. MISBRUIK VAN AMBT BRUSSEL Germain Baudrin, directeur van de Belgische tele foon- en telegraafdienst, is be schuldigd van fraude en mis bruik van zijn ambt voor eigen gewin. De 50-jarige Baudrin werd maandag door minister van posterijen Joseph Daems, geschorst. De In staat van beschuldigingstel ling van Baudrin is de climax van een schandaal, dat al eer der leidde tot het aftreden van een staatssecretaris en dat draait om beweringen dat de dienst grote bedragen aan ge meenschapsgeld heeft verkwist door contracten rechtstreeks te verstrekken aan particuliere fir ma's in plaats van inschrijvin gen te openen. Baudrin is ervan beschuldigd dat hij twee firma's opkocht die aan de contracten van de telegraaf en telefoon bovenmatig veel verdienden. Baudrins zoon Mi chel van 25 is eveneens bij de zaak betrokken en beschuldigd van fraude. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In navolging van de succesvolle Zonne-vlugjes van 1971 zullen drie Nederlandse touroperators, Neckerman Vliegreizen, NRV en Arke tussen oktober van dit jaar en aprl 1974 korte, relatief goedkope Zon-retourtjes naar drie bestemmingen organiseren. De goedkoopste reis is de vierdaagse naar Palma de Mallorca die in samnewerking met de spaanse luchtvaart maatschappij Iberia wordt georgani seerd en 212 gulden gaat kosten. Nieuw reisdoel is Marokko, vijf dagen voor 279 gul den. Deze twee laatste reizen zullen gemaakt wor den met vliegtuigen van Transavia. Frits Aronson, general manager van Neckermann, is ervan overtuigdd at de zon-retourtjes een even doorslaand succes zullen worden als de zonne-vlug- jes, die in 1971 een record aantal deelnemers van 20.000 trok. Toen gold het brandnieuw initiatief van de Vliegunie, waarin vijf Nederlandse touropera tors samenwerkten. VoriR jaar probeerde men deze succesformule te herhalen, maar daar werd toen door de Rijks Luchtvaart Dienst een stokje voor gestoken. Nu de minimumtarieven voor chartervluchten door de R.L.D. zijn verlaagd, wordt het weer aantrekkelijk om korte vakantiereizen in de wintermaanden te organiseren. Het tweede machtsblok in het charterverkeer, sa menwerkend in de groep Tourist Fonds, bereidt momenteel ook een programma van korte winter- vluchten voor. ARNHEM (ANP) —Twintig ge vallen van paratyfus zijn gecon stateerd in de gemeente Huissen bij Arnhem. Het onderzoek naar de besmettingsbron is in handen van de GG en GD uit Arnhem en de keuringsdienst van waren in het ressort Nijmegen. Elk komt ladorMO Maakte ik zélf even.Twee volle eetlepels Elk door een glas koel water roeren en klaar. Misschien is Elk ook iets voor u. Want ook bij u zal de melk wel eens onverwacht óp zijn. Of bedorven. Of is de koel kast te klein om alle melk in te bewaren voor 't weekend. Dan zijn zo'n paar pakken Elk in de keukenkast èrg handig (ze blijven daar maandenlang vers). Elk is ook bijzonder geschikt om in koffie of thee te strooien. En te gebruiken in alle gerechten, waarvoor anders melk nodig is, zoals pudding,vla enz. Een pak Elk is goed voor ruim 2 liter magere melk. Die nog gezond is óók: bijna geen vet, maar véél eiwitten. En zuiver van smaak. (Elk is gemaakt van pure melk, zonder toevoegingen.) En snel klaar ook, lost direct op, zonder te klonteren. Hebt al een pak in huis? is goed voor.."

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7