<zy Open riool aan de Bakker Korffstraat bron van ergernis Gemeenteraad door B en W gepasseerd ONMIDDELLIJKE NALEVING CAO stad en randgemeenten Bodemonderzoek op Rapenburg Unieke zinker van 17 ton naar bodem Oude Rijn Raadslid C. Waal (PAK): Verkeerslichten komen tijdelijk op de Europaweg OOK Wat u moet weten Ultimatum vervoersbonden - PAGINA 3 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Nu alle narigheden tengevolge van de overstromingen in de Bakker Korffstraat in juli van het vorig jaar weer een beetje vergeten zijn, duikt er voor de bewoners van het kleine straatje weer een nieuw probleem op: een open riool in de vorm van een lieflijk aandoend vijvertje. Gepaard met opborrelende gas- geurende dampen op, die de omwoners bellen stijgen uit deze poel onheilspellend vooral bij warm weer noodzaken de ra men goed gesloten te houden. Het geval wil echter, dat deze „bron van ergernis" voor de bewoners een bittere noodzaak is. Het vijvertje doet namelijk dienst als overlaat van het, in de zeer lage straat gelegen, hoofdriool. LEIDEN In verband met grondboringen zal de Westzijde van het Rapenburg tussen Noordeinde en Universiteit op dinsdag 7 en woensdag 8 au gustus afgesloten worden voor het doorgaand verkeer. Bewo ners, leveranciers en ander be stemmingsverkeer zal wel wor den doorgelaten. De grondboringen, die verricht worden door speciale wagens, gaan vooraf aan Je restauratie werkzaamheden van de walmu- ren. Uitkomsten van dit bodem onderzoek zijn onder meer van belang voor de aanpak van het eigenlijke restauratiewerk. Aan de hand van de gegevens over de samenstelling van de bodem, het grondwaterpeil e.d,, kan men dan bijvoorbeeld de lengte van de heipalen berekenen of de plaats bepalen van de stalen schotten die voor het werk aan gebracht moeten worden. Ook elders in de stad zullen bo nngen worden verricht. Men be gint op de Morssingel, terwijl er woensdag en donderdag gewerkt zal worden langs de Oude Sin gel. Tenslotte wordt de Nieuwe Rijn gesondeerd, in tegenstel- li'ig tot het Rapenburg, blijven de andere straten gewoon open. Teneinde situaties te voorkomen, zoals deze zich voordeden tij dens hevige regenval vorig jaar, toen 8 van de 10 laag gele gen huizen onder water kwamen te staan, heeft de gemeente door de rioleringsdienst een bui zenverbinding laten aanleggen vanaf het riool naar het vijver tje. Dit poeltje staat weer in ver binding met een molen die voor de afzuiging van het overtollige water zorgt. Nu js echter door de gemeente beioofd het vijvertje van tijd tot tijd door te spoelen omdat het water alsmaar smeriger gaat werden. „Een telefoontje en we komen er aan," werd de bewo ners toegezegd. Het zijn inmid dels Uien tal! en telefoontjes ge werden en nog steeds geen ge meente-ambtenaar te zien. Er moet wat gaan gebeuren, vin den de bewoner? van de Bakker Korffstraat. Met zijn allen heb ben zij op het gemeentehuis een „Acte van Onvermogen" aange vraagd om eventueel kosteloos te kunnen procederen, wil het zover komen. En zover komt het waarschijnlijk niet: natuur lijk is het ook de gemeente niet ontgaan dat het water steeds zwarter is geworden en een broedplaats van insekten en rat ten dreigt tc worden. Ir. Barendregt, die bij de Dienst Gemeentewerken Leiden alles van rioleringen afweet, heeft in middels beloofd poolshoogte te komen nemen en te bekijken o er naast het doorspoelen van de vijver nog een andere oplossing is Ideaal zou een ringleiding zijn rond de huizen, net zoals de woningen aar. de Ringkade in de Kooi die hebben. Dit gaat de bewoners echter zo'n slordige 8.000 gulden per man kosten. LEIDERDORP Met enige uren vertraging werd in dc Oude Rijn bij Leiderdorp, langs het Jaagpad ter hoogte van de Rui ge Kade, gistermorgen een 17.000 kg zware zinker door twee drijvende bokken te water gelaten. Het gevaarte heeft een doorsnede van 600 mm. en een lengte van 60 meter; de Rijn daar ter plaatse is 45 meter breed. Alvorens de zinker ge legd werd, heeft men op de bo dem van de Oude Rijn een sleuf gegraven van l'/2 meter diepte om daar de zinker in te laten zakken. Beschadiging door de scheepvaart is hierdoor zo goed als onmogelijk geworden. Maandagavond tijdens het om hoogtakelen door de twee drij vende bokken blsek dat de .'tuk ken hout, waar de stroppen aan vast zaten, niet sterk gd.oeg waren en deze braken dan ook als licifershoutjes. Vanmorgen moest men alles nalopen om de beschadigingen weer aan te smeren met pek, cmdat de buis niet mag roesten onder water. Vcor de Rijnstreek is deze zin ker een uniek geval daar deze de grootste is van hc: hele ge bied. De functie van de zinker is de Heineken's fabrieken, via de leiding van het Elisabeth zie kenhuis, van water uit het Leids duinwater-gebied te voorzien. Wanneer straks de 1000 mm wa terleiding in de Zoeterwoudse polder en het pompstation al daar klaar zijn zulklen zinker en de bestaande leiding gebruikt v/orden om Leiderdorp van Leids duinwater te gaan voor zien. Dat Heineken en het Elisa beth ziekenhuis alsmede Leider dorp straks water van Leiden gaan betrekken is noorzakelijk aangezien de voorraad van Bos koop anders te veel wordt aan getast en er meer verzilting kan ontstaan. De plaatsingswerk zaamheden van de zinker hebben plm. de gehele dag in beslag De pijpleiding, even voordat hij, met genomen. Rijn zonk. i paar uur vertraging (voorgoed?) naar de bodem van de Oude LEIDEN - De heer Waal (P.v.d.A.) is van mening dat het college van B. en W. de positie van de ge meenteraad, als democra tisch gekozen hoogste or gaan van de gemeente aan het ondermijnen is. Hij komt tot deze conclusie door het feit dat woning bouwvereniging „Ons Doel" in de Merenwijk eengezinswoningen aan het bouwen is op grond, die nog geheel eigendom is van de gemeente Leiden en waarvan de eventuele uit gifte nog nooit in de Raad is behandeld. De heer Waal is van mening dat de Raad gepasseerd is en heeft aan de hand hiervan aan het college enige vragen ge steld. Afgezien van de slechte ervarin gen, die de gemeente heeft met het bouwen op grond van de ge meente door derden voordat gronduitgifte is geschied, vindt het PAK-raadslid het een kwa lijke zaak dat door het college van B. en W., sinds de vergade ring van de commissie voor de stadsontwikkeling van 18 april 1972, nog steeds geen voorstel Is gedaan over gronduitgifte aan „Ons Doel". Dit wordt temeer merkwaardig gevonden aange zien het op 27 juni 1973 wel mo gelijk bleek om een spoedvoor- stel in de Raad te brengen over gronduitgifte aan het bouwfonds „Nationale Nederlanden" n.v. dat. in tegenstelling tot „Ons Doel" in het geheel nog geen bouwplannen had en waarvan maar afgewacht moet worden of deze n.v. gaat bouwen. De vragensteller vraagt daarom het college of zij het met hem eens is dat de raad, door de wijze waarop en de omstandig heden waaronder dit orgaan ge confronteerd is met de gronduit gifte in de Merenwijk, inder daad buitenspel gezet is. Bovendien vraagt de heer Waal het college op welke wijze zij haar beleidsvoorbereiding zoda nig maakt, dat voorstellen tot gronduitgifte aan bouwers die concrete plannen hebben (b.v. Ons Doel) althans de raad niet later bereiken dan voorstellen tot gronduitgifte aan bouwers, die in het geheel nog geen con crete bouwplannen hebben (zoals de „Nationale Nederlan den" n.v.) 10 augustus kermis in de nieuwe Kooi LEIDEN De Kermiskommissie van de nieuwe Kooi organiseert op vrijdag 10 augustus een ker mis op het basketbailveid in de Antillenstraat (hoek Sumatra- straat). Het festijn begint om 14.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Deze kermiskommissie is in het leven geroepen door clubhuis Het Honk, een van de afdelin gen van de Zevensprong. Na de foutjes, die kleefden aan de ker mis van vorig jaar, heeft de buurt aangeboden het clubhuis te helpen. De kermiskommissie is daar het resultaat van. Na de kermis blijft de kommissie fun geren als een werk- of begelei dingskommissie van al het wijk- gebeuren. LEIDEN Op maandag 6 augus tus a.s. zal begonnen worden met asfalteringswerkzaamheden aan de Europaweg. Hierbij wor den ook de op- en afritten be trokken. Het verkeer over deze weg zal, met enige belemme ring in de vorm van verkeers lichten, doorgang kunnen vinden, den. Bij de werkzaamheden aan de op ritten c.q. afritten van Rijksweg 4 gelden de volgende maatrege len: Verkeer komend uit de richting Den Haag dient door te rijden naar de Hoge Rijndijk en kan daar de Rijksweg verlaten. Verkeer, dat komt uit Amster dam zal bij Leiderdorp verwe zen worden naar de afrit Hoge Rijndijk. Vandaar wordt men eventueel verwezen naar Voor schoten. Het karwei zal onge veer 5 dagen in beslag nemen. De Kanaalweg begint men op 13 augustus te asfalteren. Ter plaatse zal het verkeer uit beide richtingen beurtelings over een weghelft geleid worden. De we gen. die uitkomen op de Ka naalweg, zoals de Melchior Treublaan en de Lorentzkade, kunnen mogelijk op bepaald tijdstip afhankelijk van de uit te voeren werkzaamheden - ge blokkeerd zijn. Dit zal echter tij dig worden aangegeven. LEIDEN —Uit geparkeerde auto's aan de Bernardkade zijn in de nacht van zondag op maandag 2 radio-cassette recorders gestolen met een waarde van 100 en 250 gul den. OEGSTGEEST/DEN HAAG „Ingaande de loonweek waarin 30 juli valt, gaat u over om uw werkne mers/chauffeurs krachtens de bepalingen der CAO te belonen". Dit is het ultima tum dat de gezamenlijke vervoersbonden de directie van vervoersonderneming Van der Luyt Zn uit Oegstgeest stelt. De vervoersonderneming kwam onlangs in het nieuws (zie LC van maandag) toen de vakbon den gebleken was dat de chauf feurs werkweken van 77 uur maakten en niet dienovereen komstig uitbetaald worden. In een schrijven aan de directie dringen de vakbonden er dan ook op aan tot een uitbetaling van diensturen, waarbij ook wachturen worden gerekend, over te gaan. In het actualitei tenprogramma „Echo" reageer de de heer Van der Luyt aldus: „Tijdens de wachturen onder weg slapen de chauffeurs even lekker als in hun eigen bed. Dat zijn voor mij dan geen dienstu ren. Bovendien, wanneer ik vol gens cao moet gaan uit betalen, komen er zeker vijftien man op straat te staan. Dan kan ik het me namelijk niet meer veroorlo ven bij grote reizen twee man op weg te sturen." Een ander knelpunt Ss de ver plichte vrije dag die chauffeurs die op Bazel rijden moeten op nemen. De eis van de vakbon den is deze dag volgens cao uit ■te betalen. In het ultimatum wordt tevens gesproken over de bekeuringen die de chauffeurs oplopen bij het overschrijden van het rijtijdenbesluit. „De al gemene houding in de vervoers wereld is: „Die ene keer dat ze controleren in de vier. vijf jaar wil ik best die bekeuring beta len." Hiermee wordt echter geen rekening gehouden met het feit dat de chauffeurs in Duits land kontant moeten betalen. Op terugbetaling hoeven ze vaak niet te rekenen," aldus de heer Borgmeyer van de ver- voersbond NKV. Sensationele nieuwe vinding voor iedere kale man Spoedig geen kale mannen meer; er is nu een definitieve oplossing voor hun kaalheid, dank zij de "Skalp". Bij dc "Skalp" zijn de haren in een vliesdunne kunsthuid gestoken; zij lijken uit dc eigen hoofdhuid te groeien, alsof het een haartrans- plantatie is. U kunt de "Skalp" zelf behandelen, precies als Uw eigen haar. De nieuwe bevcstigingsme- thode garandeert 'veilig' dragen onder alle omstandigheden. Absoluut probleemloos. Voor Uw naarprobleem heb ik een oplossing HANSv.TONGEREN Vergadering Commissie Onderwijs Leiderdorp LEIDERDORP Donderdag 2 uugustus om 20.00 uur vindt in het gemeentehuis een openbare vergadering plaats van de On- derwijs-commissie. De agenda vermeldt naast de ge bruikelijke verzoeken van ver schillende scholen om aanschaf fingen en onderhoudswerkzaam heden de volgende onderwer pen: het busvervoer van Bin nenhofleerlingen naar de be staande gymnastlekaccommoda- ties; het aanbrengen van een voetgangersgeleidehck aan de voorzijde vnn dc openbare kleu terschool 't Kwetternest; het verlenen van garantiesubsidie aan het bestuur van de Oranje vereniging ten behoeve van de festiviteiten op 5 september; dc verbouwing van de hal van de school Zijlkwartier. OEGSTGEEST Er stond giste ren weer heel wat op het pro gramma van de acht groepen, waarin de deelnemers aan de Kindervakantieweek zijn ver deeld. Onder andere stond een film te wachten met voorlich ting door de educatieve dienst van het museum van Volkenkun de uit Leiden. In straattekenin gen konden de kinderen hun cre atieve gaven ten toon spreiden, 's Middags waren er twee leuke attracties op het menu gezet: groepen 4 t.m. bakten op het padvindersterrein aan de Abt- spoelweg hun eigen stokbroodje (rechts). Levend ganzenborden, dat deden de groepen 1 t.m. 3 bij de ..Voscuyl" (links). De resterende twee groepen (7 en 8) trokken naar de Kaag om daar te vletten. lUU

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3