van patser Pummel tot beschaafde burger OPSTANDIGE JANE SCHOKT AMERIKA Dear Brigitte" komedie rond Brigitte Bardot Peter Aryans TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1973 Enige jaren geleden kwam hij met brede gebaren bij ons bin nenstappen als Pummel Honde- coeter, de rijk geworden slager, die zijn zoon Sjonniemet een gi taar en popglitter behing. Geld vormde geen beletsel, talent is te koop en het ging da beoefena ren van de muziek in die jaren meer naar den vleze dan zelfs de slagers. Daarom kocht hij zich in in de VARA-tv-serie Kla tergoud, waar Jelle de Vries hem een plaatsje gaf naast Zwaantje (Tonny Huurdeman). Gilles (Coen Flink) en nog wat andere stamgasten van het scherm. Peter Aryans (55). want dat was die patser van een Pummel, schuift in september weerom het scherm op. maar dan in de ge daante van mijnheer Pancreas, een beschaafde verschijning, een uitgever die geen sexboekje duldt in zijn winkelvoorraad. Hij staat op uitstekende voet met zijn buurvrouw Jongeneel (Ton ny Huurdeman) een kittige we duwe, die door de capriolen van haar tienerkinderen zichtbaar jong wordt gehouden. De radioluisteraars weten nu. dat we het over de serie Lief zijn voor de buren hebben, een luisterstrip van Jelle de Vries, die de luisterdichtheid omgezet wil zien in kijkdichtheid en daarom deze serie bewerkte en vervolgt op de tv onder de titel Twee onder één kap. Naast Ton ny en Peter staan daarin Frits Lambrechts, Cisca Beaudoux en Edda Barends als kinderen van mevr. Jongeneel en vanaf het derde deel ook Jeroen Krabbé als de zoon van mijnheer Pan creas. Deze heer leeft geschei den van zijn vrouw, die in de radioserie in de persoon van An- net Nieuwenhuizen nog even kwam opdraven. Of zij ook in de tv-serie nog zal verschijnen? Jelle de Vries voelt daar voorlo pig niet voor. Zijn tv-serie gaat steunen op de spanning rond de vraag of buurman en buurvrouw elkaar zullen krijgen. Jelle houdt het natuurlijk verloop graag nog even in de hand. Hij heeft geen bezwaar tegen een bruiloft in de laatste aflevering, maar dat mogen er volgens hem wel enige tientallen worden. Luisterproza Peter: „Van de mensen die Kla tergoud hebben gemaakt zijn al leen Tonny en ik nog over. Jelle wilde dat zo. Zelfs de regie is van Henk Barnard overgegaan naar Hans Claessen. Tonny en ik liggen elkaar wel in dit soort werk. Dat begon jaren geleden al met Loeren aan de hor. Het klikt tussen ons, omdal we bei den gevoelig zijn voor hetzelfde soort humor. Eerst het dubbel zinnig woordspelige in Klater goud. nu de doordenkertjes die als grappen zitten verpakt in het luisterproza van Jelle de Vries". De bloei van deze tv-serie wordt gevoed door de dubbele bodem, die Jelle er bewust heeft inge bouwd. Tonny en Peter zijn goed op elkaar ingespeeld. Het zal de kijker niet ontgaan, dat die twee amicaal met elkaar verkeren zodat men van Tonny en Peter gaat denken, dat het best goed zal komen met mijn heer Pancreas en mevr. Jonge neel. Daar spint Jelle garen bij. Hji geeft die twee tekst in de mond, waarin ze duidelijk en voortdurend afstand van elkaar nemen. In de allergrootste we derzijdse vriendelijkheid blijven ze delicaat om elkaar heen- draaien. En de kijker maar gis sen en wachten tot Jelle het mo len. Peter: „Niet dat de mensen te gen zware stukken zijn, hele maal niet, maar het moet goed geschreven zijn en iets te ma ken hebben met hun eigen situa tie. Dat kun je je publiek heus wel stevig te lijf. Dan mag je ze zelfs hard aanpakken. Dat heb je gezien met het stuk Wie is bang voor Virginia Woolf? Als het maar Anklang heeft bij de mensen. Dan hebben ze er zelfs een klap op hun hoofd voor over". Krappe beurs Peter Aryans: „Doordenkertjes in grappen van Jelle'' ment gekomen acht om er op feestelijke wijze met een happy end een punt aan te draaien. In dit speelse werk voelt Peter Aryans zich wel thuis. Als de mensen in het journaal weer alle ellende van de wereld on gevraagd in huis hebben gekre gen moet er even tijd zijn voor een verzetje. Hij vindt, dat to neel en tv-spelen onderhoudend moeten zijn. In navolging van Guus Hermus karakteriseert hij experimenteel toneel als moei lijk doen voor volle zalen. Expe rimenteel is wel nodig, maar in kleine zaaltjes uitsluitend voor de liefhebbers. Het grote publiek moet eerst vertrouwd worden gemaakt met het plezier dat men aan toneel kan beleven. Daar zijn we in ons land nog niet aan toe, omdat we hier op dit punt een grote achterstand Nu heeft Peter Aryans altijd aan de komische kant van het theater gestaan. In de crisistijd en de oorlog was er geen den ken aan de toneelschool. Hij kwam in de handel terecht en besteedde elk vrij uur aan hel amateurtoneel. Hij was al der tig, had vrouw en kind, toen Chiel de Boer hem vroeg in zijn cabaretgroep te komen. Moeilij ke beslissing, want Chiel diende de kunst met een krappe beurs- Toch hapte laatbloeier Peter, al poetste hij tegelijk zijn oude Leica op, waarmee hij boerde rijen afreed om uit bijverdienste boerenzonen en boerendochters tegen schappelijke prjzen te ver eeuwigen. Zuidelijk Toneel met Louis Saal- born en Lo van Hensbergen. Zijn eerste rol- daar stampte hij er geforceerd in. De schuld van Werumeus Buning, die voor een vertaling zou zorgen van Sha- kespeares Edellieden van Vero na, maar moeilijk tot werken kwam en kort voor de première liet weten: „Wat me nu is over komen. Zit ik bij mooi weer voor het open raam te werken, gaat de deur open en waait mijn tekst de Amstel in. Ik zie de pa piertjes nog drijven". Volgde een geweldige tijd in Rotterdam met Ton Lutz en enige jaren Centrum, waarna met John Lan- ting en Jennifer Willems de vrije produktie Een meisje om in je binnenzak te steken. Op 1 november gaat hij verder met Bob de Lange, die Coward en Maugham op het repertoire heeft, die Peter spekkie voor zijn bekkie noemt. Peter: „Als tv-speler sta je heel dicht bij het publiek. Ik ben net als elke artiest ook ijdel en openlijke waardering doet me goed, maar ik ben er de figuur niet voor om het middelpunt van populariteit te zijn. Ik weet niet hoe ik moet reageren, wat voor houding ik mezelf moet geven. Laatst van dat opgeschoten grut, zegt een meisje: „Hé, daar hebben we Pummel". Ik zeg: „Nee, dat is mijn broer". Meisje na enige tijd: „Nee, jij bent Pummel en van mij mag je best eens een lelijk woord op de tv zeggen, hoor". Als vaste verschijning op de tv weet Peter Aryans, dat hij zich moeilijk aan de publieke kijk op straat kan onttrekken. Het hoort erbij, hij accepteert het, maar van hem hoeft het niet. Tv vindt hij een vreselijk indringend me dium, omdat je bij de mensen thuis komt. Het kastje is de stoel waarop je in hun huiska mer zit. Peter: „Vijftien iaar geleden heb ik al gezegd: Als er iemand op het scherm komt en „poep" zegt, zal hij daags daarop be roemd of berucht zijn. Het is precies uitgekomen." TON OLIEMULLER NEDERLAND I NCRV 17.00 Kijkkast NOS 18.45 Kirl de clown 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Toeristische tips 20.00 Journaal 20.21 Vrouwen van onze tijd, filmportret van Jane Fon da 20.45 Dear Brigitte, comedi* 22.25 Studio sport 22.50 Socutera 23.05 Journaal 23.10 Watergate j KRO/RKK/IKOR 22.25 Kenmerk 23.10 Journaal Duitsland I: IS.00 Regionaal nieuws 18.10 Alias Smith and Jones 18.40 Actual 19.15 Kleuterprogr. 19.25 Alias Smith and Jones (2) 20.00 Journaal 20.15 Docu mentaire progr. 21.05 Spel zonder grenzen 22.30 Jouri: 1 Eva. film 23.45 Joi 19.45 Journaal 20.15 J tend Journaal 21.00 Zwlschenlandung Illm 22.05 Journaal 22.20 Documen tair progr. 23.05 Journaal. NEDERLAND II Duitsland 3: NOS 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal NCRV 19.05 Trapkar-trofee 1973, ver slag 19.25 Eddy Ready Ge 19.50 Meeleeven 20.00 Journaal 20.21 Denkend aan Holland, documentaire 21.05 Spel zonder grenzen, van uit Bristol België Nederlands. der grenzen 22.30 Journaal. NEDERLAND I (Vari onze radio- en tv-redactie) Ruim drie jaar geleden veran derde de vroegere sexbom-film- ster Jane Fonda van de ene dag op de andere. Op een ochtend na het ontwaken stelde zij vast, dat zij de 32 voorgaande jaren verspild had als diva in studio's en parties. Zij kocht een boekje, Red Power, over het meest ge discrimineerde en meest gemilli meterde volksdeel van Amerika, nl. de Indianen, las het zorgvul dig en trok zich daarna als leer ling-revolutionaire, zoals zij zichzelf noemt, openlijk het lot aan van de verworpenen der aarde. Aan deze Jane Fonda wijdt de NOS vanavond een documentai re. Deze dochter van Henry Fonda excelleerde als jeugdige ster in verscheidene films, huw de later met Vadim, met wie zij de films La curée en Barbarella maakte en schoot in 1968 vol sympathie voor de Parijse stu denten, die toen de barricaden opgingen. Sindsdien was er volgens Vadim geen huis meer te houden met Jane. Zij ontwikkelde zich tot een regelrechte revolutionaire. Omringd door Indianen begeeft zij zich naar Washington om te protesteren tegen het lot van deze mensen. Nadien beschul digt zij de Amerikaanse rege ring openlijk van oorlogsmisda den in Vietnam. Ze stort een borgsom voor twee leden van Zwarte Panter, geld dat zij kwijt is omdat de beide mannen vluchten. Verleden jaar tenslotte reisde zij via Moskou naar Ha noi en verhief vandaar via de radio haar stem tegen de Ame rikaanse piloten, die zij aanried om geen bombardementen meer uit te voeren. Vpor deze" daad werd zij ter verantwoording ge roepen door het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, dat haar beschuldigde van het aan zetten tot desertie. Volgens haar eigen zeggen zijn haar Oscars niet toegekend, om dat men geen raad wist met haar opstandigheid en haar die ook kwalijk nam. Wel kreeg zij een zure appel-onderscheiding van de Holiywoodse vrouwen club. Zij gelooft niet in politieke filpis en bleef derhalve gewoon films maken, waaronder als meest recente They shoot horses don't they en Klute. Haar vader volgt de opstandig heid van zijn dochter met verba zing. Hij zegt: „Volgens mij houdt ze er pas mee op als ze op de brandstapel is terecht ge komen net als Jeanne d'Arc". Het filmportret is vervaardigd door de Italiaanse tv. Ned. I. 20.20 uur. Jane Fonda als opstandige filmster Mercurius staat achter Jan Nagel HILVERSUM Het bestuur van de bedrijfsgroep radio en tv van de NVV-bond Mercurius heeft in een verklaring gezegd achter het beleid van de Mercu- rius-bestuurders L. Röttger en J. Nagel (en aanzien van de Veronica-affaire te staan. De kritiek van Veronic'a-zijde op het beleid van beiden geeft het Mercuriusbestuur aanleiding om er op te wijzen, dat juist op verzoek van het Veronica-perso- neel is bemiddeld door Mercu rius. Voorts wordt erop gewe zen. dat de onderhandelingen met de NOS steeds hebben plaatsgevonden met medeweten en instemming van Veronica- programmaleider Rob Out, die namens het Veronica-personeel optrad. „Nadat een deel van het j Veronicapersoneel toch zijn steun aan een eigen zendmachti ging voor radio Veronica gaf en daarmee de afspraak met Mer curius doorbrak, heeft de NW- I bond daaruit de consequentie ge- trokken en zijn bemiddelingspo- gingen voor dat deel van het I Veronica-personeel gestaakt", aldus de verklaring. Nederland I NOS 14.00 Mighty Mouse, tekenfilm 14.05 The Partridge family 14.30 Fanfare, speelfilm 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal VPRO 19.05 Poppenspel, deel 2 19.20 Hel kind in de sport 19.45 Popeye 20.00 Journaal 20.21 Berichten uit de samenleving 20.35 All in the family 21.00 De NOVA-school in Florida, documentaire 21.40 Hoe heet de burgemeester van Wezel?, quiz 22.25 De zenuwen gieren weer door m'n keel, tv-spelen 23.15 Journaal 21.15 Van Explo '72 naar Spre-e '73, bijbelstudieconferenties 21.50 De graven van Sakkara, filmreportage 22.40 Jesus People, documentaire 23.15 Journaal 23.20 Watergate 8.10 Die Partridge Familie 18.40 Act. 19.15 Kleuterprogr. 19.25 Dass (klei ner des anderen Sprache verstehe) 18 00 Act en muz 18 35 Rabe. Pllz und drelzehn Stuhle 19.10 Valentlnaden Der Antennendraht 19.45 Jour naal. act en weerber. 20.15 Grat Bobby, der Schrecken des Wilden Westens. Daarna: Journaal 21.45 Econ. overz. 22.30 Journaal, comm. NEDERLAND II Duitsland III NOS 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal EO 19.05 EO-vakantie-krant, tekenfilm 19.30 Folklore van het noorden, documentaire 20.00 Journaal 20.21 Chansons van Gil Bernard 20.45 Nader bekeken, filmreportage (Israël) 19.00 Zandmanne- 20.00 Journaal t België Nederlands. HILV. I 402 m en FM-kanalen. 23.15 (S) Licht platenprogramma. 18.11 Dingen van de dag. 18.22 (S) 23.55 Nieuws. VARA-Dansorkest en solisten. 19.00 julv. II. 298 m. en FM-kanalen 20.00 Bijbelstudie. 20.15 (S) Popul orgelconcert. 20.45 (S) Laat sangh en spel tambour en fluyt. (5). 21.20 Avondsluiting. 21.30 (S) Verzoekpla- tenprogramma. 22,00 Aktua. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) moppen en liedjes. 18.50 <S) Lichte gram.muz 19.10 Radio Volks Universiteit: 19.30 Henry Wood Promenade concerten 1973 22.35 (S) Horizon: 23.00 (S) Woensdagavond- muziekmagazine23.55 Nieuws. gesteden om de trapkar-tro fee van de NCRV. Vanavond een kort verslag van de strijd in Raalte en Zandvoort. Ned. II, 19.05 uur. Mei hei klimmen der |aren is Trapkar-trofee James Stewart met Fred McMurray de ideale vertolker In negen plaatsen wordt deze geworden van onhandige Ameri kaanse huisvaders gezegend met eigenwijs kroost. Buiten de TROS-serie, die Stewart het liefsi' Iaat zien als slungelige cowboy met gouden hart, krij gen we hem vanavond op het JT(J(Jy ready Go scherm als vader van een B.B.- bewonderaartje. Om zijn harte- wens te vervullen reist het gezin zelfs helemaal naar Europa waar een ontmoeting wordt gearrangeerd tusen het knaapje en de Franse sex-bom. KOU HET SCHERM IN 'T OOG Van de meest succesvolle arties ten, die deze winter in Eddy Ready Go optraden, wordt nog maals de ampex gedraaid. Van avond zijn het de Italiaanse groep Cardinal Point, de Griek Demis Roussr*. Bonny St. Clai re, Mouth and MacNeal en San dra en Andres. Ned. II. 19.25 uur. V. 1. 402 m en FM-kanalen. Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 20 (S) Dag met een plaatje, met n 8.00 Nieuws en om 8.11 Radlojour- ial. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Top- rs van toen ((gr.) (9.35—9.40 Wa- rstanden). 10.00 (S) Voor de klcu- rs. 10.10 (ged. S) Arbeldsvltaml- 1.00 Nleut Radiojournaal). 11.30 groenf de zieken. 11.40 Hier en nu extra 11.55 Mededelingen. 12.00 Zingen met Cecilia. 12.15 (S) Meisjeskoor planobegelel"' Rondom twaalf en om 11.55 Beursberichten. 12.30 Modern platteland. 12.35 (S) Sport- revue .13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. 13.21 (S) Het klein radio- koor met pianobegeleiding, klassieke liederen. 13.45 (S) Plano- en orgelre cital. 14.30 (S) Oorlog en Vrede hoorspelserle. 15.35 In de weten schap: dat een programma over nieuws uit de wereld der weten schappen. 16 00 Nieuws. 16.03 Radlo- (S) llngen t.b.v. land- c 12.26 Mededr- ;n nu. 12.50 lenst. 13.10 (S) Lichte mg. 13.20 (S) Licht ensemble. 13.45 Poëzieprogramma over liefde (1» 14.05 (S) Lichte grammofnon- 14.25 (S) Pianorecital: 14.55 •eeglljke 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 M EX FM-KAX'A- LEX' 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.OS (S) Klassieke en moderne mu ziek (gr). 7.30 Nieuws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Programma-over zicht. 8.00 Geestelijke liederen (gr.). 8.24 Een evangelisch commentaar bij de tijd. 8.30 Nieuws. 8.36 Gym- Nlem •reformeerde Zendlngsbond In de Nederlands Hervormde Kerk. 16.00 Een uur natuur. (16.30-16.32 (S) Hier en nu.) 17.00 Onze man In Ma- mana. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Hier HILVERSUM III 240 EX' 298 M. EX' IM-KAX'ALEX' 7.00 Nieuws. 7.02 De Hugo van Geldr- ren Show. (S.00 Nieuws). 9.00 Nieuws 9.03 Discjockeyshow <10.00 en 11.00 Nieuws) 12.00 Nieuws en om 13.03 Raden maar14.00 Nieuws. Nieuws 14.03 Discjockeyshow (15.00 Nieuws) 16.00 Nieuws 16.03 De da verende dertig. (17.00 Nieuws.) 17.57 I.B.M.-s nauwelijks sprake speelt Brigitte Bardot nog even zich zelf. Henry Koster, in de jaren dertig vermaard om zijn luchti ge. maar toch spirituele blijspe len heeft zich met „Dear Brigit te" van zijn luie kant laten zien. Het lijkt wel of iedereen met va kantie is, in plaats dat men een film maakt. Ongetwijfeld heeft iedereen erg veel plezier gehad tijdens de opnamen. Meer dan de toeschouwers, die anderhalf 0 uur kijken naar zoveel onnozel- Spel ZOtlder grenzen Voor de tweede maal Denkend aan Holland..., ditmaal uit Sal- land. Het verhaal gaat over het schemerige verleden, van een stenen kruis en een boerenbrui loft in Junne. Medewerking ver lenen het Hervormd Mannekoor Wijhe, de Wijhese Harmonie en de volksdansgroep de Schaars- hoek uit Heino. Ned. II, 20.21 uur. Rond de sexy filmster Brigitte Bardot, de favoriet van een achtjarige Amerikaanse jongen, is de luchtige familiekomedie Dear Brigitte geweven. tonny St. Claire, de Nederlandse zangeres met de Franse naam, komt even terug in Eddy Ready Go. Van gewest tot gewest Na de afsluiting van de Zuider zee dacht iedereen dat het ge beurd zou zijn met de vissersha ven Urk. Het tegendeel werd waar. Urk heeft nu met ruim 200 schepen de grootste Noord- zeevloot van Nederland. Van ge west tot gewest besteedt aan dacht aan Urk. Daarna volgen beelden van een expositie in Zeeland en van de spelweken in Sparjebrid in Friesland. Ned. I, 19.05 uur. Na Arnhem is vanavond de En gelse badplaats Bristol gastheer bij Spel zonder Grenzen. De lan den en plaatsen die daar in het strijdperk zullen treden zijn: Koekelberg (België), Balerna (Zwitserland), Cognac (Frank rijk). Chieri (Italië). Kapelle (Nederland), Marburg (Duits land) en de Engelse ploeg van Blyth. De punten behaald door de Nederlandse teams zijn mo menteel Hoogeveen 45 le plaats), Raalte 43 (le plaats), Zoetermeer 33 (5e plaat.", in Ten Boer 37 punten (4e plaats'. Ned. II, 21.05 uur. Mouth and MacNeal vanavond in de show van Eddy Becker De NCRV Is goed thuis in de misdaad. Deze zomer verraste deze omroep de kijkers met een aantal onderhoudende thrillers van het kaliber Voortvluchtig en De Man die zichzelf achterna zat. Deze winter was de NCRV ook al actief op dit gebied. Voor de zaterdagavond stond acht maal de Franse serie „Francois Gaillard en het leven van ande ren" geprogrammeerd. Helaas zullen weinig mensen de perike len rond deze Parijse advocaat gevolgd hebben omdat tegelij kertijd op het andere net de quiz Een van de acht werd uit gezonden. Gelukkig voor diegenen die van een spannende misdaad houden, besloot de NCRV vier van de acht afleveringen van de serie te herhalen. Gisteravond ver scheen de eerse, getiteld Michel. Eerlijk gezegd maakte Gaillard niet zo'n menslievende indruk als in de programmabladen stond aangekondigd. Hij hield zich strikt aan de regels, ook al betekende dit voor Michel, een onschuldig veroordeelde, twintig jaar gevangenisstraf. Pas toen Michel in hongerstaking ging en de vader van Francois een een voudige machinist, zich met de zaak ging bemoeien, ging Francois Gaillard overstag. Toen sloeg hij in zoverre naar de andere kant door dat hij met de misdadiger, die tegenover hem zijn schuld had bekend, een vreemde afspraak maakte. Als hij, Gaillard, met een oude auto over een rivier van 25 meter breed sprong, zou de werkelijke dader zich bij de politie aangeven. Het recht kreeg ook in deze Franse serie zijn loop. Toch maakte Frangois in vergelijking met de papieren helden uit Iron side en McCloud een niet zo'n beste beurt. Deze twee super mannen zouden zich nooit, doof wie dan ook, laten ringeloren. Zij zouden met gevaar voor ei gen leven, blijven doorvechten tot de ware dader achter slot en grendel gestopt werd. Bij Koos Postema op het andere net was tijdens het gehele uur U Chriet Titulaer te gast, die door zijn verslagen van de Apollorei- zen en de zonsverduistering al een vertrouwd figuur in de huis kamer is geworden. Chriet heeft het voordeel dat hij moeilijke zaken als ruimtevaart, zonne- energie, en het gebruik van sa tellieten helder en beknopt kan uitleggen. Over een dergelijk vermogen zouden meer mensen. d>e regelmatig op het scherm komen om moeilijke kwesties uit de doeken te doen. moeten be schikken. H.W.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2