fields <3owm\t Grondig onderzoek werktijden chauffeurs Drama op Zandvoort inktzwarte schaduw over sportweekeinde Weer nieuwe zee-zender blij maker AKKOORD IN LAOS OVER COALITIE ZIEKE ASTRONAUTEN KRIJGEN DAG VRIJ MISSTANDEN BIJ TRANSPORTBEDRIJVEN Benzine weer duurder Berover beroofd Dode bij explosie in hotel Kinderen (9) in grot FELLE KRITIEK VAN PURLEY OP ZANDVOORT bedolv en Liftkooi stort in: 6 doden Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11'telefoon 22244 - Giro 103003- Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 119568 MAANDAG 30 JULI 1973 VRIJWEL OVERAL DROOG. In het algemeen veel bewoüng en vrijwel overal droog, later op de dag enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Mini mumtemperaturen omstreeks 13, maxima morgen rond 20 graden. Morgen zon op 05.00, zon onder 20.32, Scheveningen Hoogwater 03.49 en 16.20, Laagwater 11.59. TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 19.30 De lieverdjes, Fran se tv-serie; 20.21 uur Het vlot en Zeca, twee films van George Sluizer; 21.20 Marijke, deel 2. Ned. II: 20.21 uur Peyton Place: 21.40 uur Televizier-Magazine, o.a. een reportage over de ver kiezingen in Griekenland en een gesprek met koning Constantijn. gden haag Het ministerie van Verkeer en Waterstaat gaat een onderzoek instellen naar de na leving van het rijtijdenbesluit bij de vervoersondernemingen. Staatssecretaris M. van Huiten heeft dit zaterdagmiddag mee gedeeld op een bijeenkomst van de vervoersbonden van de drie vakcentrales met de chauffeurs van een transportbedrijf uit Oegstgeest. Uit een eerder ge sprek met de bonden is de staatssecretaris gebleken, dat er wat de werktijden betreft grote misstanden voorkomen, vooral bij de internationale transportbedrijven. Het ministerie wil met de vakbon den ook trachten te komen tot Van een onzer verslaggevers Den Haag De benzine wordt woensdag weer één cent per li ter duurder. In Noord- en Zuid Holland kost een liter super dan 81,2 cent, in de rest van Holland 80,7 cent. Deze Nieuwe verhoging is een go- volg van de gestegen wereld marktprijzen en is reeds enige maanden gelede door de maat schappijen aangevraagd. Het ministerie van Economische Za ken gaf in juni reeds toestem ming de prijs van een liter ben zine te verhogen met twee cent. AMSTERDAM (ANP) Dat een berover op zijn beurt door het slachtoffer wordt beroofd komt niet zo vaak voor. Het gebeurde op het Frederiksplein in Am sterdam, waar een 23-jarige Duitse student door drie man nen werd overvallen. Tijdens een vechtpartij, die hierbij ont stond, liep de student uit Bam berg nogal wat klappen op maar hij slaagde erin de legiti matiepapieren van een van zijn overvallers in handen te krij gen. Deze, een 25-jarige Portu gees. kan kort na de overval worden aangehouden. De stu dent was wel zijn geld kwijt Dat was volgens de Portugees door de twee andere mannen meegenomen. Arnhem (ANP) Bij een ontplof fing zaterdag in hotel Rem brandt In Arnhem zijn vier Duitse gasten ernstig gewond geraakt. Een hunner, een 15-ja- rige jongen, is gisteravond aan zijn verwondingen bezweken. De explosie was het gevolg van een lek in de gasleiding in een huis naast het hotel. Gas stroomde hierdoor in de eetzaal en in de kamer waarin het ge zin verbleef. Na de explosie brak brand uit. De 15-jarige jongen liep evenals zijn moeder zware brandwonden op. De moeder verkeerde van morgen nog in levensgevaar. De vader en zijn 12-jarig dochtertje zijn buiten levensgevaar. een beter aanpassing van het rijtijdenbesluit aan de c.a.o., en men wil naar een mogelijkheid zoeken om bedrijfsvergunningen alleen uit te geven als de vak bonden hebben vastgesteld dat in de bedrijven inderdaad d» c.a.o. wordt nageleefd. mislukte poging van de vakbonden eerder deze maand Na om de firma F. Boers in 's-Gra- venzande te dwingen tot nale ving van de c.a.o. middels een staking van de chauffeurs, wil len de bonden nu het Oegstgees- ter transportbedrijf Van der Luyt en Zn. doorlichten. De eer ste bespreking tussen bonden en directie heeft inmiddels plaats gehad. De direktie heeft ver klaard binnen vier weken te kunnen aantonen dat zij het rij tijdenbesluit niet overtreedt. Alle chauffeurs zijn verzocht vier weken lang hun werkboekje nauwkeurig in te vullen. Geble ken is echter wel, dat het loon dat het bedrijf uitbetaalt geba seerd is op een loonschaal vau enkele jaren gebieden. In een stroom rijst Skylab langzaam op van het platform op Cape Kennedy CAPE KENNEDY (Reuter-AP) De drie astro nauten, die sedert zaterdag het Amerikaanse ruimtestation Skylab bemannen, hebben voor vandaag vrij-af om enigszins te bekomen van misselijkmakende ruimteziekte. De voor morgen vastgestelde ruimtewandeling is een dag uitge steld. De vluchtcontrole maakt zich overigens niet onge rust over dit wat ongelukkig begin. Het drietal, Bean, Lousma en Garriott kregen last van ruim teziekte, zodra zij in een baan om de aarde kwa men. Zij besloten dan ook om nog op de avond van de koppeling en dat was zaterdagavond, Sky lab te bemannen in plaats van gisteren. Dit bracht evenwel niet veel verbetering in hun toe stand. Lousma, die voor het eerst een ruimte- vlucht maakt, heeft er het meeste last van. Chef-arts van de NASA, dr. Charles Berry, meent- dat de mens reizen van twee jaar naar Mars zou kunnen ondernemen, als maatregelen genomen kunnen worden tegen de gevolgen van gewicht loosheid. De eerste bemann.ng van Skylab blijkt gemiddeld 15 procent van de rode bloedlichaamp jes te hebben verloren. Dit verlies is nog niet aangevuld. Het komt neer op een hoeveelheid van een halve liter bloed. De Britse coureur Roger Wil liamson. Zandvoort werd zijn laatste race. DEN HAAG Het gruwelijke ongeluk op het circuit van Zandvoort, waarbij de jonge Britse coureur Roger Wil liamson het leven verloor, wierp een inktzwarte scha duw over het gehele sport weekeinde. In de achtste ronde, nadat de race nog geen kwartier oud was, slierde eenklaps een vette, donkere wolk over de duinen. Er ging een schok door de menigte, die lang onwetend bleef van wat was gebeurd want via de geluids installatie werd voorlopig geen enkel woord aan het drama gewijd, niet eens dat er „iets" was voorgevallen. Men zou het een kwalijk symptoom van de mentaliteit van organisatoren kunnen noemen, evenals het feit dat de race niet werd afgelast, zelfs niet tijdelijk, toen wel was geconstateerd dat Roger Williamson het leven had ge laten op een afschuwelijke manier. De slogan „the show must go on" terwille van fabrikanten en reclamemen sen viert hoogtij bij deze bezigheid, die men na zulk een luguber ongeval nauwe lijks meer als sport kan betitelen. Er gaat vrijwel geen week voorbij of één (soms meer) auto- en motorcoureurs laten het leven op de racebaan. Deels ook door eigen fouten, inderdaad, maar dat ontslaat de organisatoren niet van de plicht voor optimale veilig heid te zorgen. Zandvoort leek optimaal beveiligd na een investering van enige miljoenen. De vraag rijst of de vangrails inderdaad te dicht bij de baan is gelegen. Was dat niet het geval ge weest, dan had Williamson wellicht nog de mogelijkheid voor correctie gehad. Ook de hulpverlening die te lang uit bleef omdat de brandweer wagen, en anderen, een .omweg" moesten maken, zal een punt van diepgaande dis cussie moeten worden. Men zal er van doordrongen moe ten zijn dat het om mensen levens gaat, die in steeds snellere frequentie worden geofferd aan de snelheids- drang. Een jonge coureur, debuterend in de Grand Prix, het sum mum voor de mensen uit dit vak, reed zijn laatste race. Winnaar Stewart was ge schokt. David Purley die nog hulp wilde bieden, was totaal overstuur. Zondag wordt weer gereden, op de NUrburgring. De emoties zul len verzwakt zijn en zij zul len starten. Waarom? De zin van het rijden met snelheden die bij elke minimale fout fa taal zijn, moet velen na het gebeurde van gisteren ont gaan. LONDEN (AP) De Britse coureur Roger Purley heeft vanmorgen in Londen naar aanleiding van het drama gisteren op zandvoort de or ganisatoren van de races in Zandvoort betiteld als „la faards" en gezgd dat zij er bij stonden en niets deden terwijl hij in zijn eentje trachtte zijn ongelukkige landgenoot Williamson uit zijn brandende waten te In een vraaggesesprek met de Dally Mail zij hij: „Ze lieten hem in zijn wagen omko men. Niemand wilde me hel pen. Als me beholpen had den. hadden we Roger eruit kunnen krijgen. De brand weerwagen kwam pas nat ien minuten aanzetten. De brandweermannen hadden dikke nsbestpakken aan maar wilden niet dichter bj de wagen komen dan 5 me ter. Ik pakte een spsit uit hsn handen. Ik was zo woest dut ik een van de brand weermensen neersloeg". ZANDVOORT (ANP) Voor de Ne derlandse kust tegenover Zand voort ligt sinds zondagavond een vijfde zeezender, die over ongeveer een week onder de naam Radio Condor van 9 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds „gezellige muziek" zal gaan uit zenden. Daar tussendoor zullen spotjes worden uitgezonden die de aan dacht vestigen op idealistische groeperingen, die werkzaam zijn op humanitair, sociaal of religieus gebied. Ook de „ver drukte minderheden" (die vroe ger een onderdak vonden bij de Hiro) zullen aan het woord kun nen komen. Deze groeperingen zullen bij Radio Condor zendtijd kunnen huren. De nieuwe zee zender zal geen reclame en geen politiek uitzenden. Er zal worden uitgezonden op 270 me ter. De zender bereikt alleen de Randstad. Het Schip, de voormalige. 17 jaar oude IJslandvaarder Condor, is zondag de haven van IJmuiden uitgesleept. Eigenaren van het schip zijn de radio- en televisie technicus S W llemse en de scheepsberger Gerrit Elferink,1 beiden uit Haarlem. De laatste j is de berger van het Chinese schip dat indertijd bij Schoorl 1 op het strand werd geslingerd. IIEXICO fUPI) - Ne-en Mexl- caanse jongens van vijf tot vijf tien jaar, die z:ch aan het om kleden waren voor een voetb° wedstrijd, zijn zondag onder ste nen bedolven door het instorten van de uitgegraven grot waarin rij dat deden. Acht jongens von den daarbij de dood. De grot was ontstaan door het winnen van zandsteen en is waarschijn lijk ingestort toen andere kinde ren er boven aan het spelen wa- Noodweer vernielt wijnoogst FRANKFORT (DPA) Het ge bied van RUdeshcim in dc deel staat is gisteren getroffen door een hevig onweer dat met een wolkbreuk gepaard ging. Er werd in korte tijd voor miljoe nen guldens schade aangericht. De wijnoogst, het gebied is be kend om zijn witte wijnen, werd naar schatting voor de helft vernield. LONDEN (AFP) Zes mijnwer kers zijn gedood en twintig ge wond toen vanochtend een lift- kooi met 28 man in een mijn schacht in het Britse Derbyshi re losraakte en te pletter sloeg. Ook voor u Is er 'n originele U kunt dit handige roestvrij stalen zakmesje al bijna het uwe I noemen. Slechts het opgeven van een nieuw abonnement Is alles I wat wij u ervoor vragen. Stuur vandaag nog de bon In en verdien j kdaarmee dit fraaie, met zwart vinyl afgoworkte zakmesje. Peter A. Simon, een 22 jaar oude casino-eigenaar in Princeton (Mass., VS) is de nieuwe eigenaar van de met kogels geperforeerde auto waarin het befaamde gangsterpaar Bon nie en Clyde de laatste rit van hun leven maakte. Peter betaalde er 175.000 dollar voor. VIENTIANE (AFP/AP) De Het leiderschap in de nieuwe re- Laotiaanse prinsen Soevannah Foema, premier van de rege ring in Vientiane, en zijn half broer Soevanoevong, leidei Deze Cambodjaanse kinderen helpen hun vaders hun uitrusting te dragen btj een rustpauze iijdens de felle gevechten bij de Cam- de opstandige Pathet Lao, heb ben in grote lijnen een akkoord bereikt, over de politieke en mi litaire toestand van het land. Deze week zal vermoedelijk een akkoord worden getekend over de vorming van een nieuwe coa- kend tussen beide partijen. Ver- gering zal gelijkelijk worden moedelijk zal geen prijs meer verdeeld. Premier *.al Soevan- worden gesteld op Amerikaanse nah Foema worden, vice-pre- militaire hulp. mier Soevanoevong. Vientiane In het buurland Cambodja gaan 'krijgt de ministersposten van de Rode Kamers door met hun binnenlandse zaken, financiën offensief tegen de hoofdstad en defensie, de Pathet Lao die van buitenlandse zaken. Maar de Pathet Lao krijgt de zwaar ste stemmen in de raadgevende politieke raad. De steden zullen worden geneutraliseerd en het Phnom Penh en de belangrijke luchthaven. Amerikanen voeren hevige bombardementen uit en leveren nieuwe artillerie, maar de troepen in de hoofdstad kam pen vooral met gebrek aan BON LEIDSE COURANT kwartaalabonnee

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1