tódaeSouAO/ni Mogelij k verstekeling in bagageruim van gekaapte Jumbojet KOFFERS VOL EXPLOSIEVEN Vrouw steekt man dood Reizen naar Duitsland en Oostenrijk duurder Rechter geeft Nixon tijd tot 7 augustus Genoeg 0111 half Kampen op te blazen Benzine in Spanje 10 pet duurder Vervroegde verkiezingen koeten 12 miljoen extra 64e JAARGANG No. 119566 VRIJDAG 27 JULI 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes ƒ2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 19.25 uur Op safari in Ar gentinië. deel 4; 20.21 uur The flight of the Phoenix, film met James Stewart. Ned. II: 19.05 uur De nieuwe opiumroute, documentaire; 20.21 uur De spoorzoekers, film met Sammy Davis jr. 21.30 uur Beel den en denkbeelden uit het land van Mao, reisverslag Eerst nog vrij veel bewolking en plaatselijk een bui. Morgen op klaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig afnemende wind uit noordwest tot noordoost. Minimum tempe raturen rond 12 graden, maxi ma van 17 graden vlak aan zee tot omstreeks 21 graden plaatse lijk in het binnenland. Morgen zon op 04.55, zon onder 20.37, Scheveningen hoogwater 01.12 en 13.50, laagwater 09.14 en 21.48. De Schiedammer A. de Koning wordt op Schiphol begroet door zijn vrouw en kinderen. AMSTERDAM Een 46-jarige Amsterdammer is vannacht tij dens een echtelijke ruzie door zijn vrouw met een broodmes doodgestoken. De man was volgens de politie aangeschoten thuis gekomen en maakte ruzie met zijn vrouw, die in de keuken brood stond te snijden. De onenigheid liep zo hoog op, dat er een vechtpartij ontstond, waarbij de vrouw haar man enkele messteken in hel bovenlichaam toebracht. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij reeds te zijn overle den. De 19-jarige zoon des hui zes heeft nog getracht zijn vech tende ouders te scheiden. Hij liep daarbij enige messteken in 1 z jn linkerarm op. De vrouw is door de politie ingesloten. KAMPEN In een oud pand in Kampen hebben bouwvakkers gisteren een hoeveelheid spring stoffen gevonden, die voldoende was om de hele binnenstad op te blazen. De raketwerpers, twintig staven trotyl en munitie lagen al sinds de Tweede We reldoorlog in een geheime berg plaats. Het pand was kortgeleden nog in j eigendom van een oud-verzets- man. Diens broer, die inmiddels naar Australië is geëmigreerd, had de explosieven tijdens de oorlog verstopt in een berg plaats tussen een dubbel pla fond, waar ook onderduikers hebben gezeten. Volgens de politie zou het uitbre ken van brand in het huis rampzalige gevolgen kunnen hebben gehad. De bouwvakar beiders, die bezig waren met verbouwingswerkzaamheden, zijn aan een groot gevaar ont snapt. (Van onze correspondent Piet Snoeren) SCHIPHOL Is er een verstekeling aan boord geweest van de gekaapte en opgeblazen Japanse Jumbojet? Met deze vraag houden veiiigheidsspecialisten zich bezig, nadat zij vanmorgen in alle vroegte de getuigenis hebben aan ge hoord van de 34-jarige Ad de Koning, de enige Nederland se passagier in de Boeing. Auto Heemskerk DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN Alkemadelaan 1 Herengracht 79 01713 - 2866 01710- 33861 Een soort Siamese zebratweeling lijkt hier de cameralens in te kijken. Een geluksopnamc van een Amerikaan in een safaripark van een zebra die een ander even met de nek aankeek. Prijsverhoging gaat onmiddellijk in Hij kwam vannacht met een spe ciaal toestel van Japan Airlines op Schiphol aan, gekleed in een dun libisch overhemdje. Al zijn andere bezittingen zijn bij de ontploffing van de iuchtreus in Benghazi verloren gegaan. Het sensationele element in de verklaring van de heer de Ko ning is gelegen in zijn stellige waarneming dat de kapers hun voorraad explosieven tijdens de vlucht uit het bagageruim van de Jumbo hebben gehaald- Hij sprak van zes grote koffers, vol kleefbommen plus tien handgra naten per koffer. Onmiddellijk na de kaping boven de Noord zee zou dit moordtuig via een luik dat de eerste klas cabine van de Jumbojet verbindt met het vrachtruim. naar binnen zijn gebracht. De veiligheidsdeskundigen op Schiphol gingen ter plaatse piil- snel nadenken en kwamen tot de slotsom dat er zich dan een medeplichtige aan de kaping in de vorm van een blinde passa gier in het vrachtruim van de Jumbojet bevonden zop moeten MADRID (UPI) De benzine is in Span.ie met ingang van van daag bijna tien procent duur der. Het is de eerste verhoging van de benzineprijs in tweeën eenhalf jaar en ze is noodzake lijk door de stijging van de aan koop- en vervoerskosten van ohe. taor de naar schatting vier mil joen buitenlandse toeristen in Spanje, van wie ongeveer de helti per auto reist, zal de ver hoging van de benzineprijs met een peseta per liter als een minder prettige verrassing ko men. 'an vandaag af kost de gewone benzine in Spanje 11,50 pesetas de liter en superbenzine 13,50 j - pesetas per liter_ hebben. Maar dat kon niet, re- deneeirden ze, w-amt dn het vrachtruim gaan levende we zens dood aan vrieskou en druk verschil. Deze redenering werd ontmaskerd door de officiële woordvoerder van Japan Airlines in Nederlland zelf, de heer Hans Kalkman. ,,In het betreffende vrachtruim", zei hij, .bevonden zich 500 levende papegaaien, die als betalende lading meegingen. Wanneer 500 papegaaien het in een vrachtruim uithouden, dan kan een blinde passagier dat ook". De thans bestudeerde theorie is, dat vier kapers in Parijs zonder wapens aan boord zijn gegaan en dat de vijfde zich met de koffers vol explosieven heeft la ten insluiten in het vrachtruim van de Japanse Jumbojet. Gezagvoerder Konuma van de ge kaapte luchtreus heeft een en ander vannacht op Schiphol bo vendien min of meer bevestigd. ,,Nog nooit", zei hij, ,,heb ik een zo goed voorbereid vlieg- plan gezien. De kapers hadden volledige kaarten van de hele machine aan boord. Ze wisten precies hoe de cockpit en de rest van de machine in elkaar zat. Als ze me dood geschoten hadden, zouden ze overal ter wereld volmaakt hebben kunnen landen". In Israël is gesuggereerd dat de omgekomen kaapster de bij eer der kapingen betrokken Leila Khaled zou zijn, maar dit wordt onwaarschijnlijk geacht. Vol gens de Daily Express, die het bevrijdingsfront voor Palestina voor de kaping verantwoordelijk stelt, was de kaapster een chris- ten-Iraakse vrouw met een En gelse naam: Katie George Tho mas. (Zie ook elders in ons blad) De jonge Noorse prins Haakon Magnus, voor het eerst gefotografeerd in het nationale ziekenhuis van Oslo. Het prinsje is, als zoon van kroonprinses Sonja, deze week geboren. WASHINGTON (Rtr) De drei gende constitutionele confronta tie tussen de uitvoerende macht de president en de wetge vende macht het congres in de Verenigde Staten, is een feit geworden. De Watergate- commissie van de senaat en de speciale rechter van instructie in de affaire, gaan gerechtelijke stappen nemen tegen president Nixons weigering bewijsstukken af te staan. Rechter John Sirica heeft de pre sident tot 7 augustus de tijd ge geven aan te tonen waarom hij geen gehoor zou behoeven te ge ven aan een vordering bandop namen ter beschikking te stel len. Deze moeten de beschuldi gingen van John Dean, ex- raadsman van het Witte Huis, onderschrijven of weerleggen, dat de president op de hoogte was van de pogingen het afluis- terschandaal in de doofpot te stoppen. Maar de kwestie een van de grootste juridische acties tegen het Amerikaanse presidentschap uit de geschiedenis zal uit- Ehrlichman m,t zlfn voorhoofd of tijden» het verhoor door de senaatscommissie. tafel van 't opperste gerechtshof, voordat men kan zeggen dat zij is opgelost. Senator Sam Ervin, voorzitter van de senaats-Watergatecom- missie, zei, nadat de commissie eenstemmig had besloten zich tot de rechter te wenden: „Er is geen precedent voor een me ningsverschil van deze aard. Maar ik geloof dat het noodza kelijk is als we vastgesteld wil len zien of de president boven de wet verheven is." Ehrlichman heeft gezegd dat noch hij, noch de president de in braak in het democratische par tijgebouw Watergate heeft goed gekeurd, maar hij heeft wel be weerd, dat de president de macht heeft tot zulk een voor alle andere Amerikanen strafba re daad opdracht te geven. Het zelfde geldt voor de inbraak in het kantoor van Daniel Ells- bergs psychiater in de affaire DEN HAAG De Nederlandse reisbureaus hebben van het ministe rie van Economische Zaken toestemming gekregen om de prijzen voor reizen naar West-Duitsland en Oostenrijk met onmiddellijke in gang te verhogen in verband met de opwaardering van de Duitse mark en de Oostenrijkse «hilling. In afwijking van de beschikking melding prijsverhogingen goederen en diensten hoeven de reisbu reaus de prijsverhogingen niet een maand tevoren aangekondigd te hebben. De minister van Economische Za ken ad interim, dr. W. F. Dui- senberg, verleende de toestem ming voor de prijsverhogingen per brief aan do Algemene Ne derlandse Vereniging van Reis bureaus. Hij heeft dit meege deeld in antwoord op vragen van het socialistische Tweede- Kamerlid Janssen (PvdA). Omdat het seizoen al voor een aanmerkelijk deel verstreken is zou de inachtneming van een maand wachttijd in de zin van de beschikking melding prijs verhogingen betekend hebben dat de reisorganisatoren de koersstijgingen over het groot ste deel van het seizoen voor el- gen rekening hadden moeten ne men. Dit kon in redelijkheid niet worden verlangd, aldus de leen mogen worden toegepast in gevallen waarin de koersstijgin gen werkelijk kostenverhogend werken. Moorden in Mozambique bevestigd LOURENCO MARQUEZ In de tenlastelegging tegen twee Spaanse geestelijken die in de Portugese kolonie Mozambique terecht moeten staan, wordt be vestigd dat het Portugese leger in het district Tete Afrikanen heeft gedood. Bijzonderheden staan niet in de aanklacht. Volstaan wordt met de mededeling dat de twee priesters op de hoogte waren van het gebeurde omdat zij ver scheidene lijken hadden begra ven. De geestelijken zijn de paters Al fonso Valverde Leon en Martin Hernandez Robles, die in janua ri 1972 in Rhodcsië werden aan gehouden en nu anderhalf jaar in Lourenco Marquez worden vastgehouden. Zij worden be schuldigd van medeplichtigheid aan hoogverraad, aanzetting tot misdrijven tegen de staatsvei ligheid en het verspreiden van onware of sterk verdraaide be richten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vervroegde verkiezingen van vorig jaar hebben de gemeenten gemiddeld 80 h 90 cent per inwoner gekost, hetgeen neerkomt op totaal 10 A 12 miljoen gulden. Dit blijkt uit een brief van de Vereniging vnn Nederlandse Gemeenten aan do ministers van Binnenlandse Za ken en Financiën. In de brief wordt gevraagd de gemeenten voor deze uitgaven een extra compensatie te geven. De normen waarnnar de uitke ringen uit het gemeentefonds ter dekking van de kosten van verkiezingen worden berekend voorzien slechts in de dekking van de kosten van de normale periodieke verkiezingen. Volgens de VNG hebben de ge meenten nu de kosten moeten opvangen van onvoorziene ont wikkelingen op landelijk politiek mveau. AUTOBANDEN BALANCEREN UITLIJNEN ACCU'S SNEEUWKETTINGEN Leidse Bandenservice L.B.S. Geopend deg.: 8 00-18.00 uur. Vrijdagsavonds tot 10.00 uur. Zaterdags tot 13.00 uur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1