Brandtrap ontbrak in Schots hotel STAA TSSECRETARIS SCHAEFER HEKELT GEBRUIK VAKJARGON Verschillende uitleg voor biechtdecreet Boodschap Paus aan Nederlandse bedevaart i Coco Chanel voorgoed dood WOENSDAG 25 JULI 1973 LEIDSE COUI.ANT 1st» (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na het Zuidhol landse Statenlid Vrouwenvel- der (KVP) heeft nu ook staatssecretaris Schaefer van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening het gebruik van moeilijke woorden in ambtelijke publikaties aan de kaak gesteld. Deed de heer Vrouwenvelder het door een redevoering in het Frans af te steken, de heer Schae fer deed het door zijn ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Tolman (CHU) in vakjargon te ver pakken. Hel Kamerlid Tolman had ge vraagd of het juist is dat staatssecretaris Schaefer van plan is een boek te presente ren met een verklarende woordenlijst om moeilijke woorden uit de sector volks huisvesting in een voor ieder begrijpelijke taal als handlei ding te publiceren. De heer Tolman vroeg tevens of hier uit kon worden afgeleid dat het werkelijk mogelijk is alle volkshuisvestingstermen in goed Nederlands te vertalen. Mocht dat laatste zo zijn, dan zou de heer Tolman Distionaire van terminologie op gebied van urbane milieurevisie" graag zien dat alle overbodi ge drukte vermeden wordt er de ambtelijke stukken nu al in voor ieder begrijpelijke taal te schrijven. Staatssecretaris Schaefer. zelf ooit gewoon koekebakker ge weest zijnde, weet hoe hij voor een ieder begrijpelijke antwoorden moet geven. Leest u maar: „Ten behoeve van de diverse PARTICIPANTEN (zowel in de administratieve als JUS- TICIABELE sfeer) aan het proces van URBANE MI LIEUREVISIE is in voorbe reiding een brochure, waar in een kort EXPOSé zal worden gegeven van alle as pecten van bovengenoemd proces. Mitsdien zullen EX PLICIET aan de orde ko men: de REHABILITATIE, REGENERATIE. RENOVA TIE CASU QUO AMOVE. RING van het EXISTEREN- DE woningbestand, benevens de RECONSTRUCTIE van de URBANE INFRASTRUC TUUR en de IMPLICATIES van bovenvermeld REVISIE PROCES, voor zover deze al thans de economische, so ciaal-culturele, educatieve en transportfunctie van de CITY REGARDEREN. In deze brochure zal tevens een korte DICTIONAIRE van de TERMINOLOGIE op dit ter rein worden opgenomen." Uit dit antwoord blijkt, zo con cludeert de heer Schaefer, cat het mogelijk is alle volkshuisvestingstermen in goed Nederlands te vertalen. Daarom heeft hij het ver- zoek van de heer Tolman aan minister Gruvters van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening doorgespeeld. Volgens de heer Schaefer zijn we er nog niet als alle arrtb- telijke stukken in begrijpe lijk Nederlands worden ge schreven, want de inhoud van in uitstekend Nederlands gestelde begrippen is voor een buitenstaander vaak toch niet direct duidelijk. Als voorbeelden noemt hij de be grippen „woningwetwonin gen", en „natuurlijke en rechtspersonen". Daarom is hij het niet met de heer Tol- mans eens dat de drukte, die hierover gemaakt wordt, overbodig is. We zijn erg benieuwd naar de brochure, die de heer Schae fer zal schrijven. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis heeft een aantal uit Oeganda afkomstige Aziatische kinderen eert week vakantie aangeboden. De kinderen wonen nu een half jaar in ons land. Het Blindeninstituut in Huizen heeft deze week ruimte beschikbaar gesteld voor de kinderen. NEW YORK (Nc News Service) De recente Romeinse verkla ring over de kinderbiecht en de eerste communie wordt zeer verschillend uitgelegd. Vooral in de Ver. Staten, waar veel kinde ren hun eerste communie in het najaar doen, wordt de diskussie auf gevoerd. ■en: De» Volgens de jezuiet F. Buckely, an hoogleraar theologie en katerhe- gUS|, se aan de universiteit van San isd.i Francisco, die vorig jaar had betoogd dat kinderen niet ver plicht mogen worden om te biechten voor het ontvangen i van de eerste communie, wordt BI het document vaak heel ver- keerd uitgelegd. „De kerkelijke wet dat niemand verplicht is om te biechten, tenzij hij zware aui zonden heeft begaan - aldus de hoogleraar - blijft van kracht. De verklaring heeft ten doel een eind te maken aan experimen- ten, welke kinderen niet toe- staan om te biechten voor de eerste communie of welko kin- n(j, deren voor de eerste communie niet onderrichten over het be- I staan en de waarde van boete en verzoening en hoe te biech ten", zo verklaarde pater Buc kley. „Als het 'kind iniet weel hoe het moet biechten, dan is het niet echt vrij om dit sakra- ment al dan niet te ontvangen. Het is zeer juist dat de kerk deze vrijheid van het kind wil *art beschermen". Prof. Buckley wees er0P dat de verklaring de uitvoering van het decreet „Quam Singulari" van Paus J Pius X uit 1910 benadrukt. Dit v' decreet was gericht tegen het a®: misbruik om jonge kinderen te p verbieden om te biechten. De f!®] nieuwe verklaring is een beves- tiging van het recht om te mo- gen biechten, niet van de plicht, aldus prof. Buckley. Enkele Amerikaanse bisschoppen ma hebben zich intussen gehaast om er bij hun priesters op aan te dringen dat de kinderen voor taan weer moeten biechten voor de eerste communie. De meeste diocesane katechetische centra nemen echter een afwachtende ank) houding aan. Verschillende bis- ïrni dommen hebben richtlijnen over 2.J deze kwestie aangekondigd. i\ Hittegolf in «q Griekenland 4' ATHENE (AP) In Athene en F Piraeus zijn als rechtstreeks ge- Di| volg van de hittegolf verleden week 10 personen gestorven. De hitte heeft een srnstig waterte kort veroorzaakt in de steden mm en veel schade veroorzaakt aan het gewas en de pluimveestand buiten de steden. Overvaller vlucht voor tomatensaus SYDNEY (ANP) - De uit Am sterdam afkomstige Maria Drie man, die samen met haar man Luuk in de voorstad Balgowlah van Sydney een delicatessen- en broodjeswinkel drijft, heeft kans gezien een met een geweer met afgezaagde loop gewapende overvaller met een fles toma tensaus te verslaan. Tegen middernacht, toen de over valler vlak voor sluitingstijd binnenkwam en Maria met het geweer bedreigde, pakte zij in plaats van het geld dat de man eiste een bij de hand zijnde gro te spuitfles met tomatensaus en spoot hem de inhoud in het ge zicht. De rover koos, van top tot teen onder de tomatensaus het hazenpad, Het luchtschip Europa, dat momenteel een tournee door Europa maakt, kan spookachtige schaduwen op de aarde werpen, zoals hier op twee schepen in de Ringvaart van de Haarlemmermeer. daar in het land een gemiddelde temperatuur gemeten van 40 graden. Door de hitte en de droogte zijn op verschillende plaatsen bosbranden uitgebro ken. "nrd; Pelgrimstocht naar Banneux- Notre-Dame 1 etl ROTTERDAM Op woensdag 15 irjijl augustus aanstaande, Hoogfeest i tt va" Maria's ten Hemelopne- Deze twee ex-marineduikers van de Amerikaanse Marine, zullen de komende tien dagen onder de zeespiegel doorbrengen om het gezon ken Italiaanse schip, de Andrea Doria te doorzoeken. In het schip moeten zich nog voor tienduizenden guldens aan geld en kostbaar baarheden bevinden. -LOURDES (ANP) Vandaag hee/t de Nederlandse bedevaart te Lourdes, de honderdste die de Ned. Vereniging voor bede vaarten heeft georganiseerd, haar Nederlandse dag. gevierd. Dit geschiedde onder meer door een plechtige hoogmis in de on dergrondse basiliek Pius X, die werd opgedragen door kardinaal Alfrink in aanwezigheid van bis schop Zwartkruis van Haarlem en van titulair bisschop Beel. In het begin van de plechtigheid werd een boodschap van paus Paulus voorgelezen, die deze aan kardinaal Alfrink gericht heeft en waarin de paus de wens uitspreekt, dat zowel ge zonden als zieken grote vrucht zullen trekken uit hun verblijf te Lourdes. Deze verwacht ook, dat de bedevaart een gemeen- Rotterdam zit te springen om tandartsen ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam stelt alles in het werk om het tekort aan tand artsen in de Maasstad op te heffen. Een gemeentelijke ad viescommissie heeft een brief opgesteld die binnenkort wordt verzonden aan alle pas afgestu- deerde tandartsen. In de brief staat onder andere dat Rotterdam wel het dubbele aan tal van de er nu praktizerende tandartsen kan gebruiken. Als een jonge tandarts bereid is zich in Rotterdam te vestigen zal de gemeente alle medewerking verlenen voor verkrijgen van woon- en praktijkruimte. schappelijke getuigenis van ge loof zal zijn en een bewijs van solidariteit met de gelovigen in heel de wereld. De paus spreekt de verwachting uit, dat Maria de vreugde mag zijn voor allen die deelnemen aan deze bevoor rechte bedevaart. Tijdens deze plechtigheid, hield kardinaal Alfrink een toespraak tot de gelovigen, 1800 gezonden en 500 zieken. Daarin heeft hij gewezen op de betekenis van de bedevaart en op het verschijn sel dat het aantal pelgrims van jaar tot jaar blijft groeien. Lourdes, zei hij, staat bekend als een genadeoord, waar niet wei nigen genezing krijgen. Maar die genezing is dikwijls iets an ders dan een lichamelijke, het is ae winst van het Godsver trouwen en de berusting. De ge nezing die Lourdes ook schenkt geldt vele gezonden, die hier le ren hoe zij aandacht en zorg moeten hebben voor hun lijden de medemens. Lourdes brengt bovendien de mensen bij elkaar. En, zo voegde de kardinaal er aan toe, is da-: alleen al niet een weldaad in deze tijd, waarin mensen als iri pakhuizen naast elkaar leven, zonder elkaar werkelijk te ontmoeten? Parijse modecircus weer van start (Van onze mode-redactie) PARIJS Anderhalf jaar nadat Coco Chanel begraven werd, is ze tenslotte echt gestorven. In haar salons, die voor de gele genheid een andere opstelling hadden gekregen, en waar een ander ontwerper de stoel bezet achter de deur waarop geschre ven staat „mademoiselle". Nadat monsieur Berthelot met vier anderen twee kollekties maakte naar de geest van de grote dame, heeft het bestuur van het huis een beroep gedaan op de medewerker voor Balenciaga, een zekere Ramon Esparza. Hij werkte 24 jaar voor die grote meester. Wie kan het hem kwalijk nemen dat zijn ontwerpen meer naar de Balenciagasnit gaat dan naar die van Chanel? In ieder geval hebben we uit de stilte in Chanels salon opgemaakt dat wij niet de enigen waren die terugdachten aan haar glorie tijd. Op de weefsels konden haar naamletters dan al verwerkt staan, van haar stijl was er slechts hier en daar wat te ont dekken. „Een geest", zoals een Franse kollega het eventjes oneerbiedig zei. Maar de tailleurtjes zijn er nog. De mooie tweeds, fijnver- werkte bloesjes, fluwelen avondkleding, gebreide eenvoudige geheeltjes met cardigans of bolero's ook. Maar de laatste ver fijning ontbrak. Ook bij Courrèges is het niet meer als vroeger. De man die alle journalisten destijds wakker maakte met een korte, vinnige show met dansende mannequins en muziek. Hij is dat vergeten. Courrèges bracht echter wel tere kleuren, als turkoois, beige, wit/grijs, rose, wijnrood, geel, slap en flesgroen, enz. Hij blijft trouw aan de doorschijnende bloesjes met gebreide kragen en manchette. Zijn bekende pantalons behoren tot de zeldzaamhe den; zeer nieuw zijn kousen die een siernaad in tegengestelde kleur krijgen van zowat 1 cm breedte. Crahay, bij Lanvin, heeft zijn kollektie samengesteld toen hij volledig onder de indruk was van een of ander circusspektakel, droomde van een kerstboom vol klatergoudengeltjes of gewoon zo enthousiast was over de nieuwste glinsterende weefsels dat hij ze allemaal wilde gebruiken. Resultaat: een verzameling van mannequins in doorschijnend lichte avondkleren die eruit zagen als vloeibaar geworden cellofaanpapier, of als het goud en-wit van de gouden engeltjes uit ouderwetse kerstbomen, krullende blonde pruik inbegrepen. Nieuw waren gebreide en gehaakte mantels en lange cardigans in veelkleurige motieven. Dansende plooirokken, enkele wijde pantalons en deze gebreide modellen waren wel het meest cou ture deel van de hele voorstelling. Gisteren was de dag van de grote namen: Balmain, Givenchy. en de hierboven vermelde. Balmain blijft trouw aan zijn mooie madame, die het deze winter zoekt in sport de luxe en houdt van gedrapeerde jersey spencermodellen boven hemdbloezen. Blijft Givenchy. Met een kollektie waarvoor een cobra haar vel letje beschikbaar stelde. Om te worden gedrukt op allerlei weefsels en in andere kleuren dan die van haarzelf. Mohair bleek hier even geliefd als bij de anderen en de pantalon vecht er ook om te blijven bestaan. Even werden we opgeschrikt toen weefsels voorbij gedragen werden, waarop de naamletters van de couturier vermeld ston den: we dachten dat het dezelfde waren als die van Chanel. Ze waren slechts een beetje anders. GG (Givenchy) in plaats van CC. Naamletters zijn overigens gewild. Dior liet ze o m. in werken in nertsmantels en zorgde zo voor gratis sandwichvrou- Alles bij elkaar zijn het de weefsels die eens te meer deze mode maken. En vanzelfsprekend de technische details. Brei werk blijft bovenaan, roklengte zakt. Ze hangt meestal iets on der de knieën, zakt tot de kuiten voor overdag en tot de enkels wanneer het donker wordt. Lange kleren zijn uiterst zeldzaam. Zelfs de bruiden willen hun mooigevormde enkels en elegante schoenen laten bekijken. mlng, wordt vanuit het Bisdom Rotterdam een pelgrimstocht georganiseerd naar Maria's Ge- nade-Oord in de Belgische Ar- 1 dennen: Banneux-Notre-Dame. In Banneux verscheen in 1933 I de Moeder Gods en beloofde :9 aan hen die lijden verlichting. n- fVanuit Noordwijk, Leiden, Den J Haag, Delft. Rotterdam en Al phen a.d. Rijn zullen die dag de pelgrims naar Banneux ver voerd worden. De prijs van de 3 pelgrimage is 32.50 per per soon voor reiskosten en koffie maaltijd. De aanmelding kan geschieden bij het Diocesaan Banneuxsecretariaat, Meeuwen beemd 1 te Nootdorp. elaö (Van onze correspondent) LONDEN De eigenaar van het Esplanade Hotel te Oban in Schotland dat gistermorgen afgebrand is met het verlies van negen mensenlevens, ver klaarde gistermiddag: „Specialisten van de brandweer hadden mij aangeraden een brandtrap te laten bouwen. Ik was er nog niet toe gekomen hiervoor het r.odigc te dor.n". Een wet van 1971 verplicht ieder Brits hotel zich te laten registraien b j de plaatselijke brandweer, die het gebouw onderzoekt en nagaat of het vei lig is. Als er speciale maatregelen genomen moe ten worden, brengt zij de directie daarvan op de hoogte. Deze krijgt dan ruim de tijd om ge volg te geven aan'het advies van de deskundigen. De minister van Schotse aangelegenheden heeft Steiner als verdachte gehoord KARLSRUHE De voormalige christen-democratische afge vaardigde Julius Steiner die ge wikkeld Is in een parlementaire omkopingszuak In Bonn, wordt nu officieel beschouwd als ver dachte in een onderzoek naar zijn activiteit als dubbelspion voor zowel de Wes(duit.se als Oostduitsc geheime dienst. Volgens het parket van de procu reur-generaal in Karlsruhe is Steiner gisteren in een sanato rium in Tegernsee in Beieren niet meer als getuige, maar als verdachte gehoord. Aanvanke lijk was het onderzoek alleen te gen onbekenden gericht. Het vroegere bondsdaglid heeft verklaard dat hij in april van vorig jaar 50.000 mark van de secretaris van de socinal-demo- cratische fractie, Karl Wlenand, had ontvangen om zich bij een motie van wantrouwen tegen de regering-Brandt van stemming te onthouden. De s/ah van Perzië brengt mo menteel een staatsbezoek aan de Verenigde Staten. In gezel schap van zijn echtgenote word hij gisteren door president Nixon op het Witte Huls ontvangen. gisteren in het lagerhuis verklaard, dat een gron dig onderzoek ingesteld zal worden naar de oor zaken van de dramatische brand in het Esplanade Hotel van Oban. De negen slachtoffers zijn drie mannen en zes vrouwen, vermoedelijk afkomstig uit West-Engeland. Tweeëntwintig andere hotel gasten v.erden gewond. De toestand van tien ervan is ernstig. De meeste slachtoffers, die het leven lieten in deze ramp, zaten gevangen in him kamers terwijl de vlammen door heel het hotel met vijf verdiepin gen raasde. 0|j alle etages werd om hulp geroepen. Sommige hotelgasten sprongen in brandende nachtkleren uit de ramen en kwamen terecht op geparkeerde Brandweerlieden trachten de vlammen te doven die uit hotel Esplanade in het Schotse Oban komen. wagens.' Negen mensen vonden de dood in de vlammen. Voorstel tot naasting ITT in Argentinië Buenos Aires (Reuter) Bij het Argentijnse Congres is gisteren een wetsontwerp tot naasting van de Argentijnse dochter maatschappijen van de Ameri kaanse International telephone and telegraph company (ITT) en dc Wcstdultse Slemcnsmaal- schappij ingediend. Het wetsontwerp is opgesteld door de kleine revolutionaire alliarv tiepartij, maar in f.ongrcskrln- gen verwacht men dat het de steun zal krijgen van de pero nisten, die dc meerderheid in het parlement vormen. Eerder dit jaor hebben peronistlsche politici de Argentijnse ITT be ticht van oneerlilke praktijken. Hongerstaking in gevangenis in Mexico ACAPULCO (AFP) - In de ge vangenis van de Mexicaanse stad Acapulco zijn gisteren 110 gedetineerden in hongerstaking gegaan. Zij zeggen als hun ei sen niet wordon ingewilligd zij hun acties vol zullen houden „totdat de dood erop volgt". 7ij hebben de gevangenisdirectie Vier eisen gesteld: vrijlating vrn '1 bieren d e vorig jaar na <*e r-.ocrd op achttien soldaten n r - ra de Atovac wïrden op- v vrijlating vnn drie c.y voerder» van de fvan c(?n school, c ng van -.iodic jnen en verbetering van do hygiënische voorzieningen, het aanwijzen van een tweede advocaat voor de gevangenen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7