CeidócSouocmt Chartervluchten binnen Europa goedkoper Recherche onderzoek naar gang van zaken voor de kaap op Schiphol Kardinaal schrijft H. Stoel over missie Mozambique Nieuwe tarieven IT-vliegreizen Bronwater in Boehum bevat veel cvanide Vader wil ziin zoon overrijden Inzittenden Jumbojet vandaag terug 64e JAARGANG No. 119564 WOENSDAG 25 JULI 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs- J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent. TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 20.21 uur My Geisha, film met Shirley Maclaine en Yves Montand; 22.50 uur Watergate. Ned. II: 19.25 uur TROSS Country, amusement: 20.21 uur Las Ve gas. film over het show- en uit gaansleven; 22.10 uur Enige da gen uit het leven van ds. Schwaegermann, reportage over het leven van een Duitse dorps predikant. Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Meest matige wind tussen west en noordwest. Min. temp. van ongeveer 12 graden aan zee tot rond 8 gra den plaatselijk in het binnen land. Maxima morgen om streeks 18 graden. Morgen zon op 04.51, zon onder 20.41. Scheveningen hoogwater 09.58 en 22.34, laagwater 05.30 en 18.07. 80CHUM (DPA). De West- duitse stad Bochum heeft in de minerale bron Herzog is tot 2 milligram van de uiterst giftige stof per liter aangetrof fen. De grens van het toelaat bare ligt bij één milligram per liter. folgens een gemeentelijke woord voerder is de bron sinds vrij dagavond jl. verzegeld en heeft de firma die het mineraalwater verkoopt in een gebied van Düs- seldorf tot Dortmund, opdracht gekregen de levering van haar produkt stop te zetten en al ge leverde flessen terug te halen. )e woordvoerder verklaarde dat de stad Bochum een aanklacht tegen onbekenden heeft inge diend wegens verontreiniging van het grondwater. De zaak llewam aan het licht, doordat een huisvrouw klaagde over een merkwaardige geur van het bronwater. Voor de volksgezond heid zou geen acuut gevaar be- Volgens de woordvoerder is pas het gebruik van een milligram cyanide per kilogram lichaams gewicht dodelijk. a augustus 1971 werd bij Bochum cyaanafval ontdekt op een vuil nisbelt. De Savornin ^oilman wordt opvolger van ïen. Berghuijs 1EN HAAG Generaal-majoor jhr. W. H. de Savornin Lohman (56) zal per 1 september tot opperofficier personeel Konink lijke Landmacht worden be noemd. Generaal De Savornin Lohman volgt dan luitenant-ge neraal N. Berghuijs op, die om ontslag uit de militaire dienst heeft verzocht. 'ot plaatsvervangend opperoffi cier personeel Koninklijke Land-1 macht, de functie die thans door generaal De Savornin Lohman wordt vervuld, is per 1 septem ber benoemd de heer W. van Erkel (63), raadsadviseur bij het ministerie van Defensie. De heer Van Erkel is thans s chef van de dienst opperofficier personeel Koninklijke Land macht. Met die functie wordt r brigade-generaal T. J. de Geus (50) belast. Meisje aangerand ien 18-jarig meisje uit Zevenhui zen is vannacht op Wijndaeler- weg in Den Haag aangerand door een onbekend gebleven man. Het meisje, dat verbleef op de camping Ockenburg. was in 1-et beatcentrum „de Mara- thcn" geweest en liep alleen te- ri - naar de camping. Z j werd pktseling beetgepakt door een ir die uit de struiken ondoo':, E .itstond een worstelpartij en ten de man haar even loslic'. rende het meisje terug naar de Marathon. Zij werd later voor ooeletsel behandeld in het oog- DEN HAAG De mogelijkheden voor alles-inbegrepen va- kantievliegreizen binnen Europa zijn door minister Wes- terlerp van Verkeer en Waterstaat verruimd. De nieuwe tarieven zijn in het algemeen lager dan de huidige tarie ven. Vooral de regling voor reizen korter dan een week is erg aantrekkelijk. Voor chartervliegreizen met een tijdsduur van minstens één week geldt een minimumprijs van 60 procent van het „redelij kerwijs meest vergelijkbare IA- TA-retourtarief" tussen 1 april en 1 november en van 50 pro cent in de periode 1 november tot en met 31 maart. Voor reizen met een tijdsduur van minder dan een week geldt, dat geen vergunning wordt ver leend, indien geregelde diensten hetzelfde reisdoel bedienen en als op die diensten dezelfde mo gelijkheden voor deze soort rei zen worden geboden. Op alle overige bestemmingen en op die, waarop de lijndiensten geen gunstige regeling bieden, geldt tussen 1 april en 1 november een minimumprijs van 55 pro cent van het redelijkerwijs meest vergelijkbare IATA-re- tourtarief en van 45 procent tus sen 1 november en 1 april. Inbraken Uit een radio- en tele visiezaak aan de Hoefkade in Den Haag is het afgelopen weekeinde een kleurentelevisie ter waarde van 3800 gulden ont vreemd. Men kwam binnen door een ruit van de voordeur uit te nemen. DEVENTER In Deventer is de 48-jarige H.J.S. aangehouden op verdenking van een poging tot doodslag op zijn 19-jarige zoon. De man heeft volgens ooggetui gen in de nacht van maandag op dinsdag getracht met zijn auto voor- en achteruitrijdend de zoon te overrijden. De jon gen sprong om zich te redden over de motorkap. De achter volging eindigde toen de vader door een wrakke afrastering reed. De vader ontkende bij een eerste verhoor dat hij van plan was de jongen te overrijden. Hij deed de achtervolging af met de me dedeling dat de auto een tech nisch mankement vertoonde. Vader en zoon zijn goede beken den van de politie. Do vader is al enkele keren voor mishande ling veroordeeld. Koninklijk vertier Koningin Juliana en prins Bernhard tijdens hun verblijf in het Italiaanse Porto Ercole. Terwijl de koningin een glaasje dronk met enkele gasten van de plaatselijke be volking. bezocht prins Bernhard een party. Het is de eerste foto van de prins sinds zijn recente auto-ongeluk. Gewonden werden vanuit Frankrijk overgevlogen Van een onzer verslagge vers Schiphol Op een unieke manier zijn gistermiddag vier zwaargewonde Neder landse toeristen vanuit Frankrijk naar Nederland overgebracht. Het waren de heer Roos en zijn drie kin deren die in Calais door een ontploffing in een bun ker zware brandwonden hadden opgelopen. Via de ANWB-Alarmcentrale was speciaal voor dit transport een Fokker F-28 van Marti- nair ingezet. De heer Roos en zijn kinde ren. afkomstig uit Hoens- broek. zijn van Schiphol overgebracht naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Bever wijk. waar zij zullen wor den behandeld door de spe cialist op het gebied van huidtransplantaties, de chi rurg R. P. Hermans. De heer Hermans maakte, met drie verpleegsters en een anesthesist, de vlucht naar Lille mee om de slachtof fers op te halen. Dr. Hermans toonde zich zeer enthousiast over dit overvliegen van gewonden uit het buitenland. ..De ope ratie is een volledig succes. Indien nodig moeten zulke transporten in de toekomst beslist vaker worden uitge- SCHIPHOL/BENGHAZI (ANP/Reuter/AP) De Neder landse rijksrecherche zal. in opdracht yan minister Van Agt, een onderzoek instellen naar wat er vrijdaR precies op Schiphol gebeurd is voor de Japanse Jumbojet, een kwartier na het vertrek van Schiphol, gekaapt werd. Daarbij zal ook aandacht worden besteed aan een inci dent met zeven Japanners die in Amsterdam wilden pas sagieren, maar daarvoor geen toestemming kregen. In middels zijn twee chartervliegtuigen vertrokken om pas sagiers en bemanning uit Benghazi op te halen. Het ene vliegtuig neemt de route AmsterdamAnchorageJa pan, het andere vliegt via Ka- ratsji naar Tokio. Intussen blijven tal van mysteries be staan over doel en herkomst van de kapers. Een kaper is in ieder geval een Japanner en de Japanse politie meent te weten dat dit de man is die als Hajoto Mijazawa op de passagierslijst voorkomt en waarschijnlijk een vals paspoort had. Libië heeft laten doorschemeren dat de kapers berecht zullen worden. Op deze berechting is ongetwijfeld van invloed, dat de Palestijnse guerrillaorganisaties nadrukkeLjk van de kapers af stand nemen en zelfs zeggen de organisatie „Zonen der bezette gebieden" niet te kennen. Japan heeft Libië om uitlevering van de kapers verzocht. Een ander mysterie is een telegram dat uit Amsterdam heette te komen en waarin opdracht gegeven werd de Jumbojet op te blazen. F.r is namelijk in Nederland geen zen der die sterk genoeg is om over zulk een afstand een vliegtuig te bereiken. Een ongetwijfeld onn- gelukkig man is de Japanse an tiquair, die bij Sotheby in Lon- de voor een miljoen aan Ja panse kunstwerken had gekocht. Ze zijn met het vliegtuig en het stoffelijk overschot van de vrou welijke piraat, waarom de ka pers explosieven hadden ge plaatst, in vlammen opgegaan. Het totaal verkoolde stoffelijk overschot is geborgen. Een an dere ongelukkige is Lloyds bij wie de Jumbojet voor ruim vijf tig miljoen gulden verzekerd was. De Amerikaanse pilotenvereniging meent dat de kaap vooral moge lijk is geworden door het ge brek aan voldoende veiligheids maatregelen in Parijs en op Schiphol. Over het incident met de zeven Japanners op Schiphol is gemeld dat de zeven in Am sterdam wilden passagieren. Dit is in strijd met de IATA-voor- schriften en het zevental kreeg ook geen toestemming. Dit gaf aanleiding tot een woordenwis seling. De zeven vertrokken toen met een Alitalia-toestel nacr Rome om zich daar weer bij de passagiers van de Jum bojet te voegen. De Jumbojet was intussen al gekaapt. UTRECHT (ANP) Kardi naal Alfrink heeft vorige week namens de Nederlandse bis schoppen kardinaal Roy ge vraagd of de Heilige Stoel de stappen van missionarissen in Mozambique „ten gunste van de onderdrukten" niet kan steunen, aldus de persdienst van de r.-k. kerkprovincie. Kardinaal Roy is president van de pauselijke commissie Justitia et Pax. op „gevoelens van afschuw en verontwaardiging", welke de publikatie in The Times van 10 juli over de Portugese wreed heden in Mozambique hebben gewekt. „Iedereen in ons land vraagt zich af", aldus de bis schoppen, „of dergelijke wreedheden niet voorkomen hadden kunnen worden". De bisschoppen ontkennen niet, dat het een moeilijke en deli cate zaak betreft, die zonder twijfel alle aandacht van de H. Stoel zal hebben, maar nemen aan dat de autochtone bevol- HOOGEVEEN De heer Vos uit Hoogeveen is dins dag in ernstige toestand in het ziekenhuis van Hooge veen opgenomen, nadat de slang die hij voor het terra rium voor zijn zoontje had meegenomen hem in de vinger had gebeten. De man had het dier gevonden tijdens een boswandeling. Hij dacht dat het een ring slang was, stopte het beest in de hoes van zijn geva rendriehoek en reed naar huis. De slang was echter een adder. Het dier werd in het terra- zijn zoontje van de heer Vos gezet, maar kroop er uit. Toen de heer Vos het beest wilde terug zetten werd hij in de hand gebeten. Spoedig kreeg hij een opgezette arm en toen hij de wond uitzoog ook op gezette lippen. Een gewaar schuwde arts liet hem on middellijk opnemen in een 'ekenhuis, waar hij serum kreeg toegediend. De kat van de familie Vos heeft de adder dood gebeten. Tijger Bruce neemt er zijn gemak van bij de ingang van de kinderdierentuin in het Arr kaanse Des Moines. Hij heeft met directeur Bob Elgin net een ronde gemaakt, want de dierentuin moet worden beschermd tegen vandalen. Het lijkt een krasse maatregel in dringers te waarschuwen dat ze gevaar lopen geconsumeerd te worden. Maar volgens de directeur zal het zo'n vaart niet lopen. Als echte waakhond houdt Bruce ze alleen vast totdat hulp komt opdagen. king, de priesters en de his- schoppen van Mozambique be ter beschermd en bemoedigd zullen zijn, als zij zich duide lijk gesteund weten door de hoogste leiding van de kerk. Volgens het Italiaanse dagblad Vrouw van tas beroofd Een 71-jarige dame uit Rotterdam is gistermiddag rond de Hooge- veenlaan in Den Haag door twee onbekende jongens op een bromfiets beroofd van haar boodschappentas. In de tas zat een geldbedrag van honderd gulden, een vouwoaraplu en een nachthemd. J. S. Wagenaar burgemeester Zevenhoven De heer J. S. Wagenaar, wethou der voor openbare Werken, so ciale zaken cn onderwijs in de gemeente Alkemade en sinds 1961 raadsverslaggcver van dag blad „Het Binnenhof" is giste ren benoemd tot burgemeester van de Zuidhollandse gemeente Zevenhoven. Hij zal deze functie op 16 augustus officieel aan vaarden. De heer Wagenaar is op 8 juli 1921 in Roelofarendsveen gebo ren en is vanaf 1943 tot 1361 be halve in deze gemeente ook in Oegstgeest en Nieuwe Wetering als onderwijzer werkzaam ge weest. De heer Wagenaar startte zijn po litieke activite.ten in ISri r.L gemeenteraadslid en fractie voorzitter voor de KVP in Alke made. Hij werd in 1966 als wet houder en loco-burgemeester „II Giomo", dat de christen democratische richting aan hangt, begint de uitzetting van missionarissen uit Mozambi que, die het Vaticaan zo sterk vreest, reeds te dreigen. Men zou. aldus dit blad, in Portuge se kringen zeer verbolgen zijn over de zinspelingen, die de paus twee zondagen achter el kaar tijdens audiënties in Cas- tel Gandolfo gemaakt heeft op de gebeurtenissen en de belas teringen van missionarissen in Mozambique.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1