Ernstige grondwettelijke crisis bedreigt VS GENERAAL BERGHUIJS NEEMT OOK ONTSLAG Nederland grenzen van Ghaddafi trekt ontslag in VEEL JONGEREN IN RUSSISCHE KERKEN £ciclóe (Sou/tont Redding uit zee DINSDAG 24 JULI 1973 LEIDSE COURANT Cordon Strachan, voormalig mede- WASHINGTON (AP/UPI) Met e<* botweg „nee" te laten r horen op twee officiële verzoeken tot vrijgave van presi dentiële documenten heeft president Nixon de ernstigste grondwettelijke crisis in de Amerikaanse geschiedenis op geroepen. De Amerikaanse president beriep zich bij de weigering op het leerstuk van de scheiding der machten. Door deze (weigering heeft Nixon ook veel eigen partijge- j noten voor het hoofd gestoten. Zij hadden er bij hem op aangedrongen het niet op een constitutionele confrontatie tussen uitvoerende en wetgevende macht te laten aanko men. werker van Nixons stafchef Hal- deman, legt getuigenis af voor de senaatscommissie van sena tor Ervin. Zie af van politieke carrière WASHINGTON (VPI) Op het verhoor voor de se naatscommissie in Wa shington van het voorma lige lid van de staf van het Witte Huis Gordon, Strachan, stelde senator Joseph Montova de 29-ja- rige getuige gisteren de vraag wat zijn advies zou zijn aan jonge mensen die een carrière in de lande lijke politiek in Washing ton overwegen. „Mijn advies zou luiden: zie ervan af", antwoordde Strachan. „Ik geloof dat dit een zeer goed ant woord is", zei Montoya. Montoya had verklaard dat hij veel brieven van jon gelui kreeg waarin „grote teleurstelling" over de duistere politieke manipu laties in Washington tot uiting kwam. De voorzitter van de Senaatscom missie voor de Watergate-zaak Sam Ervin, zei gisteren dat hij de jongste ontwikkelingen diep betreurde. Hij verklaarde dat de doctmine van 't presidentiële privilege dat de president han- teert, alleen bestaat in verband met officiële verplichtingen. On der geen beding is ze aan te voeren in verband met illegale handelingen of politieke cam- van politieke spionage die door de republikeinen werd bedreven voor de inbraak in Watergate op 17 juni van het vorig jaar. Strachan zei dat hij voor Halde- man rapporten over politieke spionage had opgesteld. Halde- man had laten doorschemeren dat hij de rapporten had bestu- 1 deerd en besproken met oud-mi nister van justitie Tohn Mit chell. pagnes. Ervin zei dat het Ame- Strachan onthulde het bestaan rikaanse volk niet zo geïnteres seerd is in de door de president gehanteerde scheiding van be voegdheden als wel m het vin den van een antwoord op bran dende vragen. Gordon Strachan, voormalig staf lid van het Witte Huis, heeft gisteren ten overstaan van de Watergatecommissie gezegd dat zijn onmiddellijke chef, Bob Haldeman, op de hoogte was van een politiek spiomageplan met een begroting van meer dan een miljoen gulden. Het plan had betrekking op het be spioneren van belangrijke de- i mocraten als George McGovern en Edmund Muskie. Tenslotte prees hij de voormalige juridi- I sche raadsman van het Witte Huis, John Dean, voor de waar- De vroegere Amerikaanse minis- heidsgetrouwe weeraave van de ter van defensie, Meivin Laird, feiten. die vier weken geleden tot advi seur van het Witte Huis werd benoemd, overweegt volgens de Wallstreet Journal, zijn ontslag te nemen. Laird zou zich erge ren dat hij niet genoeg toegang heeft tot president Nixon. Roof van vliegtuigje mislukt HILVERSUM Op het vliegveld je bij Hilversum hebben gister- nacht twee mannen geprobeerd een vliegtuigje van het type Pi- per Super Cup te stelen. Zij hadden alles gereed voor de start, toen ze ontdekt werden door een employé van het vlieg veld. De unbekend gebleven mannen gingen er snel vandoor, met achterlating van wat baga- Se. De kabel waarmee het vliegtuig vast stond, was reeds doorge sneden, het contact stond al aan. Ook was de controlelijst al ingevuld. Vermoedelijk heeft L een auto met brandende kop- I lampen vanaf de rand van het j vliegveld de startbaan willen verlichten. Den Haag - Luitenant-generaal N. schreven gebeurtenissen die hij - Berghuijs (57), opper-officier als een ernstige aantasting van 1 personeel Koninklijke Land- de krijgstucht beschouwt, geen macht, heeft om ontheffing uit maatregelen worden getroffen. zijn functie en om ontslag uit de Ook is generaal Berghuijs het militaire dienst per 1 september persoonlijk oneens met de con- verzocht. Generaal Berghuijs heeft overwe gende bezwaren tegen het ge voerde beleid ten aanzien van de gebeurtenissen rond luite nant-generaal F. E. Meijnderts, commandant van het eerste le gercorps, zo heeft de legervoor- lichtingsdienst meegedeeld. Generaal Berghuijs vindt het met name onaanvaardbaar dat op grond van de in het rapport van •Langemeijer be- clusie van de commissie-Lange- meijer dat onder de door de ka binetswisseling gewijzigde om standigheden een herstel van de goede verhoudingen binnen de leiding van de Koninklijke Landmacht niet onmogelijk zou zijn. Op grond van een en ander meent generaal Berghuijs niet langer mede verantwoordelijk heid voor de gang van zaken bij de Koninklijke Landmacht te kunnen aanvaarden. EEG-ministers over verhouding met Amerika KOPENHAGEN (DPA) - De ne- gen ministers van buitenlandse 1 zaken van de Europese gemeen schappen hebben hun politieke comité opgedragen tot aan hun volgende bijeenkomst op 10 en 11 september in Kopenhagen rapporten op te stellen over de betrekkingen tussen Europa en de Verenigde Staten en over de „Europese identiteit". Bij de Europese ministerraad ln Brussel is gisteravond ernstig verschil is, dat de Franse dele- omtrent de komende wereldhan delsbesprekingen, die in de herfst in Tokio moeten begin nen. Oorzaak van het menings verschil is,dat de Franse dele gatie, onder leiding van de Franse minister Michel Jobert, naar de mening van de andere delegaties, wil terugkomen op een gemeenschappelijk stand punt van de ministerraad van i 25 juni, dat monetaire en han- 1 delsproblemen gescheiden kun nen blijven. SCHIPHOL (ANP) „De chris tengemeenten die we hebben be zocht, waren niet alleen spring levend, maar toonde ook een diepte en breedte van christelijk leven die ons, westerlingen, be schaamd heeft gemaakt", aldus mgr. M. Kok, aartsbisschop van de oud-katholieke kerk, die gis termiddag aan het hoofd van de delegatie van de raad van ker ken, die een tiendaags bezoek aan Rusland heeft gebracht, op Schiphol is teruggekeerd. De delegatie bestond verder uit prof. dr H. Fiolet, secretaris van de raad van kerken, dr. A. van den Heuvel, secretaris-ge neraal van de hervormde kerk, ds. H. Bremer van de sectie in ternationale zaken van de raad, en mevrouw dr. K. Rozemond van de afdeling Oost-Europa van het interuniversitair insti tuut voor oecumenica. De delegatie heeft in Moskou, Le ningrad, Odessa, Kiev en Sa- gorsk contact gehad met kerke lijke leiders zoals patriarch Pi- men en metropoliet Nikodim. „Wie nu nog zegt dat de kerken in Rusland vol oude vrouwen zitten, miskent de feiten en her haalt de anti-godsdienstige Sov iet-propagandazo verklaarde mgr. Kok namens de delegatie. Hij verzekerde dat de kerken, ook door de week, vol zijn. On der de aanwezigen zijn vele jon geren en velen van middelbare leeftijd. De delegatie was bij zonder onder de indruk van het aantal dopelingen: gemiddeld 1000 dopen per priester per jaar. Nederlandse oorlogs schepen aangevaren DEN HAAG (ANP) De onder zeeboot Limburg en het fregat Van Galen, op reis naar het Verre Oosten, zijn in de haven van het Iraanse Bandar Abbas aangevaren door het schip Arya Nur. Beide Nederlandse marineschepen lagen afgemeerd, terwijl de Arya Nur in de haven manoeu vreerde. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. De op gelopen schade zal met hulp van de Iraanse en Amerikaanse marine hersteld worden. In Parijs is, in het hartje zomer, het wintermodefeest van aan. De hele week zul len de modellen voor het komen, de najaars- en winterseizoen worden getoond. Doden bij hotelbrand in Schotland OBAN (Reuter) Bij een hevige brand in hotel Esplanade in Obar. in Schotland zijn in de af gelopen nacht acht mensen om het leven gekomen en velen ge wond. Veel hotelgasten raakten gewond toen zij uit de boven- elages van het zes verdiepingen tellende hotel sprongen. Na drie uur was de brandweer de brand •meester. Volgens een brand weerman is er zeker één ver mist, maar „kunnen meer slachtoffers nog in het gebouw zijn." Machine- afwasniiddelen gevaarlijk voor kinderen DEN HAAG (ANP) Machina- alwasmiddelen zijn schadelijk voor het milieu en meestal ge vaarlijk voor kinderen. Dit zijn enkele van de conclusies, waar toe een onderzoek van de Con sumentenbond heeft geleld. Terwijl hand-afwasmiddelen door gaans niet schadelijk voor het milieu zijn, zijn machlne-afwas- middelen dat wel, want deze be vatten fosfaten, die via de riole ring in open water terecht ko men. Onze hoop, aldus de Con sumentenbond, dat de fabrikan ten sinds ons vorig onderzoek van april 1972 het fosfaatgehalte van hun middelen omlaag zou den hebben gebracht, bleek ij- dcl: er was nauwelijks iets ver anderd. Machine-afwasmiddelen rijn meestal sterk alkalisch en daar door bijtend. Dat betekent, dat de gebruiker er zeer voorzichtig mee om moet gaan, dat hij het middel buiten bereik van kinde ren moet houden en dat hij di rect na gebruik zijn handen goed moet afspoelen. Rechtsstaat VOOR VELE CHRISTENEN is schering en inslag geworden het ad vies dat ze moeten leren leven met de onzekerheden In het geloof. Voor alle mensen in onse westerse samenleving begint het erop te lijken, dat ze moeten leren leven met de onzekerheden van de rechtsstaat. Dat kost de meeste burgers evenveel moeite als het zich aanpassen, bewust aanpassen aan gewijzigde opvattingen in Kerk en christen dom. Veranderingen die diep-gewortelde opvattingen raken, aan vaardt men nu eenmaal minder gemakkelijk dan de onttroning van een sportkampioen of politiek leider. Het dilemma bij de veranderende rechtsregels is vooral, dat sommige veranderingen zo radicaal zijn dat aan het behoud van de rechts staat zelf getwijfeld wordt. Het is in bepaalde gevallen al uiterst moeilijk geworden om het eens te zijn over de grenzen tussen goed en kwaad. DAT STOFFELIJK EIGENDOM een betrekkelijk recht is, bleek na politieke nationalisaties, in de manier waarop wetgevende en recht sprekende overheid soms reageerde op het kraken van woningen. De glijdende schaal eindigt evenwel niet bij de overgang tussen din gen en mensen: ontvoeringen en gijzeling van personen worden in bepaalde, vaak brede kringen, beoordeeld naar gelang van het doel dat met de vrijheidsberoving en/of op het spel zetten van mensenle vens beoogd wordt. In een vorig commentaar hebben we de behoefte van het duidelijker stellen van normen uitgesproken. De gezamenlijke oogst aan nieuws dat via krant, tijdschrift, radio en televisie binnenkomt, on derstreept bijna dagelijks deze behoefte. Want wie niet de struisvogel imiteert, zal hebben te erkennen dat aan de ontwikkeling naar een samenleving met meer rechtvaardigheid gepaard gaat een hausse in geweld, terreur en minachting voor het menselijk leven. SOMMIGE PUBLICISTEN hebben er een handje naar gevoelens van onrust en teleurstelling te sussen met statistieken volgens welke het vergeleken met vroeger relatief allemaal nogal meevalt. In de eerste plaats is „vroeger" geen goed uitgangspunt omdat ook toen recht en eerbied voor de ander verschijnselen waren met een vaak geschonden gelaat. Ten tweede worden, ondanks de vorderingen van de wetenschap, de middelen om een gedragspatroon te corrigeren minder. Ook dat vloeit voort uit de onzekerheid omtrent de vorm en inhoud van onze rechtsstaat. Raad van State MERKWAARDIG IN NEDERLAND'S BESTEL is, dat hoewel de Raad van State een weinig in de openbaarheid werkend college is, kritiek op de Raad tot de uitzonderingen behoort. De doorsnee-bur ger heeft dan ook maar weinig inzicht in de omvang van de invloed van het college dat in ons staatsrecht toch het hoogste adviesorgaan van de Kroon heet. Het uitblijven van kritiek moet wel iets te maken hebben met de ma nier waarop de Raad van State zijn taak uitoefent. De leden ver mijden zo veel mogelijk zelf» de schijn dat ze een politieke visie hebben. Eerst volledige openbaarheid rond de adviezen waarmee de Kroon werkt, zou uitwijzen in hoeverre hier „schijn" altijd samen valt met „in wezen". DE GEPASTE VOORKEUR om buiten de dagelijkse politieke stor men te blijven, betekent niet dat de Raad van State zelf helemaal een a-politiek instituut is. De Raad groeit, zij het in het hem passende bedachtzame tempo, mee met de politieke ontwikkeling van de Nederlandse samenleving. In dit opzicht laat zich bijvoorbeeld de totaliteit van de nieuwe benoe mingen in de Raad verklaren: veranderingen welke zich maat schappelijk in onze burgerij manifesteren, worden op voorzichtige maar duidelijke manier in de nieuwe samenstelling van de Raad van State weerspiegeld. Den Uyl rond gekomen OPGELUCHT IS PREMIER DEN UYL aan zijn kampeer-vakantie kunnen beginnen: want hij is rond gekomen met do begrotingsbe handeling in zijn kabinet. Een andere zaak blijft natuurlijk of het parlement de begroting volle dig accepteren zal en of de publieke opinie voor het beleid waar naar gestreefd wordt, ontvankelijk kan worden gemaakt. Maar daarop krijgt een premier maar zelden een garantie. Begrijpen we de beleidslijn welke aan de begroting-1974 ten grondslag komt te liggen goed, dan hebben de voornaamste kabinetsbeslissin gen meer betrekking op de inkomsten dan op de uitgaven. Er valt namelijk niet veel meer uit te geven dan tot dusverre gedaan werd; de marge is inderdaad zo klein als Den Uyl gevreesd had. Verschuivingen kunnen slechts op bescheiden schaal worden doorge voerd: zelfs op Defensie heeft een socialistische minister moeten ontdekken, hoe beperkt de bezulnlgingsmogclijkheden ln het militai re budget zijn. WAAR WEL EEN GEWIJZIGD beleid merkbaar worden zaJ, Is de In komstenkant; met andere woorden bij het fiscaal beleid. Het kabinet is het eens geworden over een drukverhoging van 0.8 pro cent en volgt in deze dus de richting van het progressieve verkie zingsprogram. Bovendien zal die drukverhoging meer de hogere in komens treffen dan de lagere. Dat zal in het parlement niet op groot verzet stuiten, wanneer de mll- jardennota aantoont, dat de Inflatoire druk ln 1974 vanwege het re geringsbeleid niet sterker worden zal. De positie van het kabinet kan terzake nog sterker worden, wanneer uit het overleg met het bedrijfsleven de verwachting voortvloeit dat lonen en prijzen ln rus tiger vaarwater zullen komen. VAN GROOT BELANG WORDT dus, hoe het bedrijfsleven op de re geringsplannen gaat reageren. Hoewel voor een betrouwbare prog nose meer details bekend moeten worden, staat wel vast dat zowel vakbeweging als ondernemers enkele bittere pillen te slikken krij gen. Nu vast staat dat de marge voor 1974 gering is, zou Den Uyl het wel eens moeilijker kunnen krijgen om rond te komen met het bedrijfs leven dan bij de discussies ln zijn eigen kabinet. Want de hele sfeer in onze Nederlandse samenleving is zo, dat verre weg de meeste mensen de verbeteringen in deze samenleving aflei den uit de verbeteringen in hun eigen positie. En op dit punt heb ben bij de verkiezingen politieke partijen de burgers te veel beloofd dan dat teleurstellingen nu kunnen uitblijven. ÖEN HAAG De Amerikaanse hoogleraar prof. Dennis Mea dows, auteur van het rapport van de Club van Rome, „De grenzen aan de groei", onder zoekt de mogelijkheid volgend jaar in Nederland een interna tionale conferentie over mi.ieu- problemen te beleggen. Prof. Meadows, wiens boek in Ne derland in een kwart miljoen exemplaren is verkocht (over de gehele wereld zijn in ca. 25 talen twee miljoen stuks gepu bliceerd) verklaarde gisteren op een persconferentie dat Neder land wellicht dichter bij de grenzen van dc groei staat dan enige ander land in Europa. Ge durende zijn bezoek aan Neder land, op uitnodiging van de stichting Werkgroep Toegepaste Ecologie, zal hij o.m. de minis ters Gruytevs en Vorrink en de De siaaLssecretarissen Klein en Me jer ontmoeten. In januari zal het tweede rapport van de Club van Rome worden gepubliceerd, later in 't jaar het derde en laatste. Gedurende de vijftien maanden sinds de ver schijning van het eerste rapport is de politieke response vrij groot geweest, echter zonder dat serieuze maatregelen op wetgevend gebied zijn genomen. De wetenschappelijke reacties zijn verschillend, maar veelal hefrig geweest aldus prof. Mea dows. Amerikaanse hoogleraar hoopt, dat in diverse delen va de wereld centra zuilen worden gevormd die de gevolgen va toenemende consurnpt.e en ge bruik van de besch kaara h_,p- bronnen zulier bestuderen, ten einde de politici beter inzicht te geven in de lange-termijnproble- men, aan de oplossing waarvan bij voorkeur reeds thans moét worden gewerk* BENGHAZI (AFP) - De Libische kolonel Ghaddafi heeft gisteren zijn ontslag als voorzitter van de Revolutionaire raad ingetrok ken. Hij kondigde aan dat hij aan de macht blijft totdat de unie met Egypte is verwezen lijkt. Tevoren had Ghaddafi in een rede in Benghazi scherpe kritiek geuit op Egypte, de partner Fen 13-jarige scholier uit Heerlen is g'stermiddag door drie agen- i ren van de strandbrigade van j de Haagse po'ltie uit zee gered, j De jongen kwam ter hoogte van i de Palacestraat bij het zwem- men in moeilijkheden en raakte circa vijftig meter van het strand vorw.jderd. Bi jzijn zwem- avontuur had hij een hoeveel- he!d water naar binnen gekre- voor de unie. De „volksrevolu tie" is de enige oplossing voor Egypte, zo meende hij. „Hoe wilt u dat Egypte, waar corrup tie, vriendjespolitiek, censuur en bureaucratie heersen, een beslissende strijd tegen de vij and kan voeren"? Ghaddafi deed de mededeling van zijn aanblijven in een rede van meer dan drie uur tot een im mense menigte in Benghazi. De menigte was daar samengeko men om tegen zijn aftreden te protesteren en reageerde met luid gejuich toen Ghaddafi dc intrekking van zijn ontslag bc- kendmaakte. Wel stelde de Libische leider een aantal voorwaarden voor zijn aanblijven. Zonder een culturele revolutie en een wetgeving die geheel in overeenstemming is met de leer van de Islam In dc nieuw te vormen staat kon hij 1 geen verantwoordelijkheid dra gen voor de leiding. Daartoe is ook een culturele revolutie en toepassing van de Islamitische wetten in Egypte nodig, aldus Ghaddafi. die ondanks de zuiveringen on der leiding van president Sadat nog niet tot stand ls gekomen. Egypte heeft In het verleden al laten weten dat het van deze ideeën niet efg gediend is. gen en moest voor onderzoek Het Libische voorbeeld moet In- worden opgenomen in het zie- spireren tot een geestelijke en ke/ihuls aan het Westeinde. morele renaissance in Egypte, Vaticaan erkent DDR VATICAANSTAD (DPA/AFP) - Zoals verwacht heeft de paus gisteren apostolische admini stratoren benoemd voor de op het grondgebied van de DDR liggende Westdultse bisdommen. De benoemde functionarissen droegen tot nu toe de titel van bisschoppelijk commissaris. De benoemingen zijn van kracht voor de gebieden Magdeburg, Erfurt-Meiningen en Schwerln. Het besluit van de heilige stoel komt neer op een erkenning van de DDR.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9