Amsterdamse politie wordt niet vervolgd Man wurgde ex-echtgenote VIETNAMESE ZIEKENHUIZEN GEBOMBARDEERD PHILIPS LUISTERDE GESPREKKEN AF" Haagse academie internationaal recht jubileert Gladde wegen nu automatisch gemeld Industriebond NW: HONGER BEDREIGT NU OOK NIGERIA Veghelse moord opgelost Constantijn vraagt volk om „nee Bestrijder 'Rode Baron' overleden Ex-verkeersleider beschuldigt: DINSDAG 24 JULI 1973 LEIDSE COURANT HET BINNENHOF PAGINA 7 DELFT Het rijkswegen laboratorium in Delft Is bezig een voor Europa uniek experiment op het gebied van gladheidmel ding. Op 1 november hoopt men het systeem operationeel te hebben. Dat houdt in, dat met in gang van die datum op rijksweg 28 tussen Zwolle en Hoevelaken automa tisch wordt gemeld wan neer de wegen glad zijn en hoe ernstig deze glad heid is. Wanneer de wegen glad zijn of lijken te zullen worden zal dit in het ge val van de 60 kilometer tussen Zwolle en Hoeve laken automatisch ge registreerd worden via speciale apparatuur. Via het kabelnet van het praatpalensysteem wor den deze gegevens verza meld in de computer van het wegenwachtstation in 't Harde op de Veluwe. Aan de hand van deze ge gevens kunnen gladheid- bestrijders er onmiddel lijk op uit worden ge stuurd. Wanneer de proef op Rijks weg 28 bevredigend zal verlopen ligt het in de be doeling alle autosnelwe gen, waar het praatpalen- systeem functioneert met deze electronische appa ratuur uit te rusten. Een commercieel systeem, dat een jaar of zes, zeven werd beproefd, bleek te leurstellende resultaten op te leveren. Daarom is het rijkswegenlaborato rium in Delft vorig jaar met een eigen systeem begonnen dat beproefd werd bij Oude Rijn cn de Moerdijkbrug. Landbouwer Heppenhuis uit Langeveen is een van de meest gekwelde mensen in ons land. Een onbekende heeft het op zijn bezittingen voorzien en sticht voortdurend brand. Een woonhuis heeft het gezin Heppenhuis al niet meer en ook de schuur brandde af. Zondagnacht brak brand uit in de wagenloods, ondanks alle voorzorgsmaatrege len. De boer is ook nog onvoldoende verzekerd voor brand. UTRECHT (ANP) Tij dens de stakingen van het afgelopen voorjaar heeft Philips ln Stadskanaal met behulp van techni sche apparatuur telefoon gesprekken van vakbonds kaderleden afgeluisterd. Deze beschuldiging wordt geuit in „WIK", het le den-weekblad van de in- dustriebond-NVV. Mensen binnen en buiten de Phi- lipsvestiging in Stadska naal zouden volgens „WIK" spottend spreken over „het Watergate- schandaal van Stadska naal". Het afluisteren van tele foongesprekken werd vastgesteld vlak voor het beruchte „paasbestand" in april. In een vergade ring van de onderne mingsraad,van Philips ln Stadskanaal liet de direc tie zich volgens „WIK" ontvallen te beschikken over het op banden vast gelegde bewijs, dat een nog te organiseren prik- actie niet door de werk nemers, maar door de vakbonden zou worden betaald. Zoals bekend wa ren de prikactles (volgens de vakbonden) voor eigen rekening van de vak bondsleden. terwijl de stakingsdagen wel uit de weerstandskassen van de industriebonden werden gefinancierd. Over het be talen van niet gewerkte uren tijdens prikacties Is nadien veel misverstand ontstaan. „WIK" schrijft dat Philips daarmee onthulde, dat „de techniek niet altijd triomfeert", maar dat bo venal duidelijk werd tot welke methoden het con cern zich verlaagt als het zich in het nauw voelt ge dreven. Geconfronteerd met de „verspreking" viel de Philipsdirectie door de mand, aldus WIK dat stelt dat de plaatselijke Philips-direc- tie het afluisteren heeft toegegeven. In Dakar in Senegal, zijn havenwerkers druk bezig graanzakken dicht te binden. De graanzendingen zijn bestemd voor de door de droogte zwaar getroffen gebieden in West-Afrika. Ook Nigeria wordt momen teel met honger bedreigd. ROME (UPI) De droogte die Hoewel Nigeria nog niet zo zwaar in zes Westafrikaanse stalen tot getroffen is als de andere sta- hongersnood heeft geleid, heerst ten, heeft Lagos al alle voedsel- nu ook in een zevende staat, Ni- export bij het afnemen van de geria. Dit is gisteren bekendge- graanvoorraad moeten verbie- maakt door de voedsel- en den. landbouworganisatie van de De FAO heeft gewaarschuwd dat Verenigde Naties, F.A.O., in Rome. Bij het opdringen van de droogte im oostelijke richting zijn nu de noordelijke gebieden van Nige ria bereikt, aldus de FAO. de droogte ter plaatse de ergste in zestig jaar is en bij uitblijven van hulp op grote schaal de ergste ramp uit de Westafri kaanse geschiedenis zou kunnen worden. DEN HAAG (ANP) Er zal geen strafvervolging worden in gesteld tegen leden van de Am sterdamse gemeentepolitie tegen wie in het verleden klachten waren ingediend wegens onjuist optreden tegenover Surinamers en gastarbeiders. Minister van Agt (Justitie) noemt deze beslis sing van het openbaar ministe-1 lie „verantwoord". De beweerde mishandelingen wa- ren van zeer uiteenlopende aard, van „enige lichte porren op de schouder" tot het toebren- J gen van een kaakfractuur. Ruim de helft van de klachten betrof het optreden van ambte naren, verbonden aan het bureau Warmoesstraat. Minister Van Agt heeft een en an der meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer, in welke brief nader wordt ingegaan op de resultaten van een onderzoek door de rijksrecherche naar aanleiding van de binnengeko men klachten. Het onderzoek strekte zich uit over twintig ge vallen en betrof in vrij veel ge vallen mishandeling bij het fouilleren. In z.'jn brief concludeert de be windsman, dat niet is gebleken dat in het verleden Surinamers er. leden van andere minder heidsgroeperingen systematisch door de Amsterdamse politie werden mishandeld. „Het kan weü dnaiidenteel zijn gebeurd, maar toereikend bewijs daarvan is niet voorhanden", aldus mr Van Agt. Hij maakt er melding van dat de regeling van het fouilleren van arrestanten aanleiding tot con flicten kan hebben gegeven. Er is nu een nieuwe fouilleringsin structie vastgesteld. Scherp fouilleren is voortaan alleen toe gestaan, indien een hulpofficier van justitie daartoe opdracht heeft gegeven. 95 ROME (UPI) - Ex-koning Constantijn heeft gisteren het Griekse volk opgeroepen 29 juli bij het referendum over de onlangs door het ko lonelsbewind uitgeroepen re publiek massaal „nee" te stemmen. „Uw „nee" zal vrees, terreur en tirannie verslaan", aldus Constantijn in een verklaring vanuit Rome waar hij al vijf jaar in ballingschap leeft. De koning doet een beroep op de strijdkrachten en de veilig heidstroepen „het volk aan te moedigen zijn mening open en vrij te uiten" tegen noemde presidentiële parle- noemde presidentiele parle mentaire democratie. Volgens Constantijn bleek uit de recente (en mislukte) muiterij bij de marine dat het huidige bewind niet de steun heeft van dc strijd krachten of de veiligheids troepen. Op een vraag of dit betekent dat de ex-koning oproept ln opstand te komen, antwoordde een woordvoer der „zeker niet". De koning wil slechts dat zij het volk niet dwingen tot „Ja" stem men. De Amerikaanse luchtmachtkapitein Eddy Rickenbacker is een van de meest bekende piloten uit de Eerste Wereldoorlog. Hij bestred met succes de Duitse „Rode Baron". Deze foto van Rickenbacker werd genomen in 1942, toen hij' 22 dagen op een vlot op de Stille Oceaan had rondgezworven nadat zijn vliegtuig was verongelukt. Rickenbacker overleed gisteren op 82-jarige leeftijd in Zilrich. Consumentenbond Consument wel gebaat bij Japanse electroniea DEN HAAG (ANP) De Consu mentenbond hoopt, dat de be perking van de invoer van klei ne elektronische apparaten uit Japan tijdelijk zal zijn. Met het wegvallen van de concurrentie van de goedkopere Japanse pro- dukten Is de consument name lijk bepaald niet gediend. De Consumentenbond zegt dit naar aanleiding van hetgeen de m nister van economische zaken onlangs over deze zaak heeft medegedeeld, ln antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid De Ruyter (PvdA). Blijkens het antwoord van de minister hadden Philips cn de bedrijfstak van elektroni sche apparaten gewezen op de gevolgen van de sterk stijgende Japanse Import op de werkgele genheid in ons land. Omdat deze argumenten „op grond van de beschikbare gegevens" juist bleken, is besloten de invoer te beperken. DEN BOSCH (ANP) De 23-ja- rlge H. van G. uit Schijndel heeft bekend, dat hij zijn 24-j a- rige ex-echtgenote Hannie Ver wegen uit Veghel heeft ge wurgd. Hannie werd begin vori ge week door een zusje leven- goed terugkomen en in een vlaagvan verstandsverbijste ring heeft hij toen de vrouw ge dood, aldus mr Duyx. Daarna is hij naar zijn zeggen met vrienden naar dp kermis in Schijndel gegaan. loos en gedeeltelijk ontkleed in Het is niet onmogelijk, dat de haar woning 'gevonden. Kort daarna werd de fabrieksarbei der Van G. aangehouden. Zijn ontkennen was zo duidelijk, dat de politie er menigmaal aan twijfelde of men wel de goede man te pakken had. Het verhaal, dat Van G. vertelde, klopte van a tot z met de bevin dingen van de rechercheurs. „Wij hielden er ernstig rekening mee, dat er een andere ver- dachte moest worden opge- spoord", aldus mr. P. J. H. Duyx, officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch, die de leiding van het onderzoek had. Het motief voor zijn daad moet worden gezocht in een teleur stelling, aldus mr. Duyx. De jongeman zei nog steeds van zijn voormalige vrouw te hou den en hij had de hoop, dat al- les weer goed zou komen. Han- i nie echter wilde niet meer voor- Half miljoen bijen gestolen LONDEN (DPA) In het Noord engelse drp Great Corbij is de politie in de weer om een half miljoen bijen op te sporen. Een plaatselijke imker kwam gister- ochtend tot de ontdekking dat vijf grote korven met b jen en honing waren verdwenen. Vol- - gens hem moeten de dieven eerst de vlieggaten dichtgestopt hebben, voordat zij hun gevaar- i lijke buit op een wagen zetten en verdwenen. zaak met gesloten deuren zal worden behandeld, meent mr. Duyx. Er zitten volgens hem bepaalde zedenaspecten aan deze zaak, die men een „crime passionel" (misdaad uit hart stocht) mag noemen. Over de verdachte zal een psychiatrisch rapport worden uitgebracht, want volgens de officier van justitie staat nu al vast, dat de man op het moment van zijn daad niet volledig toerekenbaar kon worden geacht. Am air ik in hongerstaking MOSKOU (Upl) - De Russische historicus Andrej Amalrik is in hongerstaking gegaan uit pro test tegen zijn tweede veroorde ling wegens het belasteren van de Sowjet-staat, zo hebben vrienden van hem ln Moskou gezegd. Amalrik zat in een kamp ln Siberië drie jaar uit wegens dit delict. Hij werd en kele dagen voor ziin vrijlating opnieuw in staat van beschuldi ging gesteld en vorige week op nieuw tot drie jaar veroordeeld. Hij wil met zijn hongerstaking ook protesteren teen het be sluit van de autoriteiten zijn vrouw niet toe te laten bij dit proces, hoewel ze daarvoor was overgekomen naar Talaya in Oost-Siberië. Ook voor en na het proces mocht ze haar man niet zien. Volgens de Russische wet geving mag een vrouw haar ge vangengenomen man drie dagen per half jaar bezoeken. ZURICH (AP) —Kapitein Eddy Rickenbacker, de bekendste Amerikaanse oorlogsvlleger uit de eerste wereldoorlog en stich ter van Eastern Airlines is gis terochtend vroeg op 82-jarlge leeftijd overladen in het Neu- muenster Ziekenhuis in Zürich. Edward Vernon Rickenbacker, die bezitter was van de congresme daille van eer en bijna elke an- dere bereikbare decoratie, werd beroemd door zijn „gevechten tegen het vliegende circus" van de Duitse „Rode Baron" Man fred von Richthofen, die in 1918 gedood werd. Volgens de officiële opgave van het Amerikaanse leger heeft Rickenbacker in de eerste we reldoorlog 26 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. DEN HAAG (ANP) De Haag- sche Academie voor Internatio naal Recht herdenkt op donder dag 26 juli het feit dat vijftig jaar geleden de eerste zomer cursussen op het gebied van het internationaal recht van de aca demie plaatsvonden. De herden kingsplechtigheid wordt gehou den ln de Ridderzaal van het Binnenhof In Den Haag. Prinses Beatrix Is van plan om deze plechtigheid bij te wonen. In de vijftig Jaren, die verlopen zijn sinds de academie in 1923 de eerste zomercursussen orga niseerde, hebben zich enige hon derden studenten per Jaar uit alle delen van de wereld zich naar Den Haag begeven om ei het internationaal recht te be studeren dat daar wordt onder wezen door een internationaal corps van docenten. De acade mie is in geen enkel opzicht af hankelijk van enige regering of Instelling. Bij het onderwijs in het internationale niveau van de deelnemende Jonge Juristen, overheidsfunctionarissen en jon ge diplomaten, die bestemd zijn om later in het eigen land be langrijke functies te vervullen. WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse luchtmacht stelt een onderzoek in naar de be schuldiging dat ziekenhuizen ln Vietnam werden aangewezen als aanvalsdoelen voor de Amerikaanse luchtmacht. In de of opslagplaatsen. De beschuldi ging is geuit door een voorma lig verkeersleider van de Ame rikaanse luchtmacht, Gerald Greven, in een brief aan de de mocratische senator Harold Hughes. Tussen het geweld van de binnenkomende DC-8 en DC-9 machines op Schiphol ging gisteren de aankomst van dit enorme luchtschip uiterst geruisloos. Nauwelijks hoorbaar voor belangstellenden streek de „Europa" neer. Het luchtschip maakt momenteel een toernee door Europa. rapporten van de luchtacties Een woordvoerder van het Penta gon, maakte bekend dat de re sultaten van het onderzoek voorgelegd zullen worden aan I de ministei van defensie James I Schlesinger. Alle beschuldigin-1 I gen van schending van de ak- i koorden van Genève worden aan een routine-onderzoek on derworpen, aldus de woordvoer- J der. Hij verklaarde ook dat de regle menten van de luchtmacht aan* i vallen op ziekenhuizen strikt verbieden en uit eigen erva ring te weten dat ziekenhuizen i duidelijk uitgesloten waren als doelwit. Ziekenhuizen van het Bevrijdingsfront, en in Noord- Vietnam, waren vaak niet dui delijk als zodanig kenbaar ge maakt, maar als het vermoeden bestond dat een gebouw een r e- kenhuis was werd het door de luchtmacht gemeden. Fen br'ef van een andere er-mili- tcir aan ser.otor H'-ehes t'.wc-o eerder deze maand net Penta gon de be'-entT's ?.f r'rt n 1A"° en 1970 in het gehr'm 3.630 bombardenentsvh'chten waren gemaakt boven Cambodja, die officieel werden opgegeven als Nabestaanden van de slachtoffers van de Belgische busramp hebben gisteren op de luchthaven van Brus- acties boven Vietnam. sel een rouwplechtigheid bijgewoond. Temidden van de kisten vonden emotionele taferelen plaats.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7