Nederlandse ploeg in de Tour had geen honger naar de fiets Bronzen Coppi lijkt mee te wenen om Tour De winnaar die zichzelf overwon Van kilometer tot kilometer Mlntkewlcz en het peloton. Aan val van Besnard, Menendez. De- leplne. Botherel en Ovlon tot km 131. Eselassan MJntkev tweede pre- )tte, Deleplne. z en het pelo- 172. Hoban wint derde premie sprint voor Mlntkewlcz, Telr- llnck. De Meyer en peloton. 222. Cote de Chatarort (vierde categorie): 1. De Meyer: op 10 seconden: 2. Torres; op 0.16: 3. Agostlnho, 4. Ovlon en het pelo- 229. De Meyer heeft 80 seconden voorsprong. 232. Krekels probeert uit peloton dat De Meyer terughaalde, weg 233. Hoban wint zijn tweede etap pe voor Mourloux en Krekels. Het verloop van het laatate gedeel- Parljs (89 km.) Ik huil niet, maar ik ween om de Tour de France. Om dat wenen droever is, langer duurt en minder geluids hinder voortbrengt. Ik ween om de jongens, die ver momd als stoere binken met vliegend vaandel en klop pend hart van start gingen maar Parijs niet haalden omdat ze teveel papkindje waren dan wel in een verra derlijke af zink" uit de bocht sukkelden en met ge schaafde knieën, gekneusde ribben, geschonden neus en geschokt gemoed ongezien achterom naar huis strom pelden om uit te grienen aan de zachte borst van moe der de vrouw, die eerst een traan wegpinkte en daarna een sterke bak koffie zette. Ik ween omdat de kilste der coureurs-broeders, Eddie Merckx, thuis bleef en de pantoffels aanhield waardoor Luis Ocana een heerser zonder rivalen was. Ik ween omdat de eertijdse ezeldrijver José Manuel Fuente er zich zoveel van had voorgesteld en er wat hem betreft zo weinig van terechtgekomen is. Temeer waar hij zo juist benoemd werd tot erelid van de Spaanse boeren bond en de fanfare thuis de „Einzug der Gladiatoren" had ingestudeerd. Lange doodstrijd Ik ween omdat de Tour stervende is en het een lange doodstrijd zal worden. Omdat de Tour in zijn nadagen, waarin hem ernst en eerbied voor de traditie zou pas sen, naar Engeland gaat varen waar men niet rechts maar links zal moeten houden, hetgeen om vele en ern stige ongelukken vraagt. Ik ween omdat de Tourmalet nu eenzaam ligt en over zijn reusachtige bochel geen rennertjes meer kruipen en de jeugd van honderd kilo meter in de omtrek er niet meer zingt en danst met in de ene hand een glas wijn, in de andere een bout van het boven een nog nagloeiend houtvuur geroosterd lam. Ik ween omdat de bloemen die men ook dit jaar boven op de helse Izoard bij het standbeeld van Fausto Coppi neerlegde, geheel verwelkt zijn. De bronzen kop van Fausto is nat en er lopen druppels over zijn wangen. Het is alsof hij meesnikt om de tanende glorie van wat eens als een monument van Frankrijk kroonde en zo veel helden beloonde: de Tour de France. Ih ween gewoon omdat het afgelopen is, omdat het nu uit is met dat eten in restaurants met drie sterren, om dat die meisjes met die Boules d'ors in de bloes nu niets meer te kussen hebben en gewoon omdat er aan een coureursfiets geen bel zit. In hevige regenbul 31. doorkomst op de Cote de Sen- llsse (vierde categorie): 1. Espe ranza: op 25 seconden 2. Blocher, 3. Pellentler. 4 Martos on he pe loton. Esperanza teruggepakt na 23 kilometer. 37. opnieuw vruchteloze aanval van Esperanza. die werd verge zeld door Vasseur. 57. Rlotte wint laatste premle- sprlst voor Mendes. Eselassan, Catleau en het peloton. 79. kortstondige acle van Vller- berdghe en Grellge. Poging van Rlotte die gezelschap krl)gt van 87. ontsnapping van Thevenet en Rlotte. 89. Peloton vlak voor het binnen rijden van de baan te Vlncennes weer bij ontsnapten. Thevenet. afgeschermd door zijn ploegge noten Routel, Ovlon en Schan. gaat opnieuw weg en wint de Canada Dry wil doorgaan PARIJS Canada/Dry, de belangrijkste sponsor van de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk, wil door gaan. In Parijs vertelde directeur Van den Beuken, dat de kans op voortbestaan van de ploeg op tachtig procent moet worden geschat. „Wij hebben", voegde hij er aan toe, „contact gehad met onze Franse partners, die een re delijk grote interesse toon den. Voorwaarde was na tuurlijk een kwalitatief bete re ploeg. Zoetemelk in onze formatie zal voor hem vol doende aanleiding zijn om met ons in zee te gaan". Hierin past de aantrekkelijke aanbieding die Vissers aan Zoetemelk heeft gedaan en waarin werd gesproken van een salaris van ongeveer 100.000 gulden. Van onze speciale verslaggever PARIJS Ondanks twaalf Nederlanders, van wie acht in één ploeg (Vissers) aan de start in Schevenlngen, heeft er geen Nederlandse ploeg bestaan in de Ronde van Frankrijk. Schepers en Tabak heb ben voor hun uitvallen geen rol van be tekenis gespeeld, Vlanen heeft aan de verwachtingen beantwoord en Zoete melk heeft zelfs meer gedaan. Zij ech ter rijden In buitenlandse dienst. De ploeg van Canada Dry-Gazelle heeft de rij van nietige prestaties In het voorsei zoen voortgezet ln de belangrijkste etappewedstrijd van het jaar. Het was geen verrassing dat het optimisme van Vissers voor de Ronde niet is beant woord en de redenen zijn talrijk. Net als Joop Middellnk bij de amateurs heeft geconstateerd, leerde Vissers dat er bij de huidige generatie - een enkele uitzondering daargelaten - geen „hon ger" naar de fiets bestaat. Joop Middel ink legde zich daar in de Ron de van de Toekomst niet bij neer, Vissers heeft dat te gemakkelijk gedaan. Hij heeft tegenslagen gehad. Hij heeft niet kunnen beschikken over de man waarop zijn ploeg gebouwd was, Rini Wagtmans. Hij kon nauwelijks gebruik maken van Piustjens en Koken. Maar het is niet pech alleen. Vissers is aan de Ronde begonnen met een aantal renners dat geen lust had in de Tour en daar lag het belangrijkste probleem. De nationale ploegleider kon zijn mannen niet inspireren. Hij spreekt op een ander niveau dan de renners en is niet bereid de stap naar zijn renners te doen. In vorige jaren had hij het geluk dat zijn tekortkomingen als ploegleider minder op de voorgrond traden doordat hij kopstuk ken in de equipe had. die hem het directe sportieve beleid uit handen namen en hem de gelegenheid lieten zich op een ter rein waar hip zich beter thuis voelt, dat der publiciteit, te doen gelden. Voor Vis sers is het beroep van ploegleider niet het belangrijkste en zo benadert hij zijn werk, ook in de Ronde van Frankrijk. Die mentaliteit slaat over op dat deel van zijn renners dat een gemakkelijke instelling heeft. De resultaten resultaten zijn er naar geweest. Onvoorbereid Met een start van de Tour in Nederland heeft Vissers willen mikken op een wer kelijk Nederlandse ploeg en hij beseft de fout te hebben gemaakt te veèl op een paard te hebben gewed. Toen er meer uit de stal kreupel werden, heeft Vissers pa niekvoetbal moeten spelen. In haast heeft hij drie buitenlanders aangetrokken. Noels begon de Tour nadat hij één wed strijd als prof had gereden. Olieira en Martins kwamen op advies van zijn soigneur Jose Vidal. Vissers zelf geeft onmiddellijk toe niet de man te zijn, die renners op hun ware kwaliteiten kan beoordelen. Oliveira reed tenminste nog de Midi Libre in zijn ploeg. Jose Martins, een van de meer belovende Portugezen en vorig jaar tweede in zijn nationale ronde, achter Agostinho, kwam onvoorbe reid naar de Tour. Vissers heeft nimmer de band tussen de Portugezen en zijn laatste twee Nederlan ders kunnen leggen en daardoor viel de toch al kleine ploeg uiteen in twee duo's, die niet eens met elkaar konden praten. Aanwijsbaar Met slechts wat troostprijzen is de ploeg in Parijs aangekomen. In Bordeaux en in Versailles hebben Van der Leeuw en Kre kels, die hun contract voor de mogelijke ploeg van volgend jaar verdienden, gepro beerd de totale nederlaag iets te verzach ten. Het is niet gelukt, door aanwijsbare tekortkomingen van de renners, die zo dringend een coach nodig hebben, maar die niet vinden in Vissers. De manier waarop Krekels In Versailles de sprint aantrok voor zijn concurrenten en daarna door Hoban bulten gevecht werd gesteld, was roekeloos. Met meer begeleiding zou Krekels misschien wat meer van het werk aan anderen hebben overgelaten, laf fer in feite hebben gereden maar tenmin ste een uitslag hebben gemaakt. Op deze manier zal de ploeg niet kunnen doorgaan. Vissers wil van ganser harte het totale kader van zijn ploeg vernieu wen, maar die mogelijkheid zal er slechts zijn als hij meer geld tot zijn beschikking heeft. Voor dit jaar heeft hij uit een klei ne beurs moeten werken. Hij heeft de gok genomen en verloren. De meeste van zijn renners, voor wie hij meende wlelerwer- keloosheid te voorkomen, hebben slechts een zeer karig bestaan gevonden. Animo en ambitie zijn in de loop van het seizoen geslonken enhet gevolg daarvan Is terug te vinden in de uitslagenlijsten en de uit- vallersopgave van de Ronde. De Tour is voorbij. Vissers en Canada Dry Gazelle hadden er achteraf gezien, beter niet aan kiunnen beginnen. De laatste meters van de Tour 1973. Thevenet is al gefinisht en winnaar geworden. Op zijn gemak arriveerde later Luis Ocana (midden), omgeven door v.l.n.r. Genty (Fr.), Besnard (Fr.), Gonzales Spen geheel rechts Vasseur (Fr.). PARIJS Luis Ocana heeft in 1973 alle tegenslagen van zich afgezet. Hij heeft in de 60ste Ronde van Frankrijk niet alleen al zijn tegenstanders maar ook zichzelf overwonnen. Daarvoor was een transformatie van Luis Ocana nodig en de triomf die hij op zichzelf behaalde, was nog grootser dan de manier waarop hij zijn concurrenten met de allure van Merckx over troefde. Met een uitdrukking op zijn gezicht als wil hij zeggen „wat had den jullie anders gedacht", rijdt Luis Ocana in Vincennes zijn ereronde. Luis Ocana heeft rich in de af gelopen jaren over enorme tegenslagen moeten heenzet- ten. Met zich droeg hij de herinnering aan zijn val in de afdaling van de Col de Mente in 1971 en zijn ernsti ge verkoudheid uit de Tour van 1972, die hem ook in dat Jaar tot opgeven dwong. Hem bekroop ook de afschu welijke zekerheid dat hij, op 28-jarige leeftijd al bijna als afgeschreven werd be schouwd. Na en tijdens zijn ziekte van vorig jaar heeft de leiding van BIC, zijn ploeg, zich weinig aan hem gelegen la ten liggen. Ploegleider Mau rice de Muer trapte hem op zijn trotse, hoewel stellig niet ijdele, Spaanse hart door Joaquim Agostinho; de wielerbuffel uit Portugal, aan te trekken. Ocana voelde het als een belediging dat hij, kopman van de ploeg, niet was geraadpleegd over de nieuwe man, die de bela ger was van zijn positie als de uitverkorene in de ploeg. Die uitdaging, die hem opge drongen prikkel, heeft hij aanvaard. Hij heeft zich in deze Ronde nog altijd afzijdig gehouden van de strijd om de groene trui en de premiesprints, om dat daar de gevaarlijke val partijen ontstaan. Hl] wel steeds attent en alert. Na een geslaagde aanval wachtte hij miert op de tegen actie vun de anderen. HIJ koos in gedachten al het vol gende moment waarop hij kon toeslaan. Eindelijk had bi] ae mentaliteit gekregen om de vuisten, die de kracht voor een k.o. bezitten, te ge bruiken. Dat is de verdienste van Maurice de Muer,die hem zelf zijn problemen liet oplossen en hem, toen hij bijna boven aan de berg was, het zetje gaf dat hem over de top heen hielp. Blessures Feyenoord kreeg het weinl| opwekkende bericht dat Rinui Israel door zijn rechterknii gegaan moet worden geope reerd en zeker zes weken nie« zal kunnen trainen. Ajax „suk kek" nog steeds met Jan Mul der die voorlopig ook weer ii uitgeschakeld. Het is voor dl betreffende spelers nog trieste» dan voor de club want longza merhand moet tot die twee hei besef doordringen dat hei steeds onwaarschijnlijke» wordt dat zij ooit zuHen terug keren in de van hen vereist* en verwachte vorm. Dc vraa| dringt zich ook op of de bege leiiding wel zodanig ls geweesi en zo intensief dat de nodigt voorzichtigheid in acht kot worden genomen. Voetballen willen spelen, zo snel mogelijk De club wenst hetzelfde. Wel licht worden er dan toch t< snel risico's genomen. Overdreven Hoewel Willem Duys bepaald geen leek op tennisgebied maj worden genoemd, heeft hij ziet in zijn reportages van het tem nis toe mooi in Hilversum tocl een gelegenheldscommentato» getoond. De superlatieven rol den onophoudelijk met hel grootste gemak uit zijn mond Het was ongelooflijk, formlda bel, geweldig, toptennis en hl; Het zich, waarom dan ook, z< meeslepen, dat hij de realiteli uit het oog verloor. Het wai een mlddelmatif toernooi, da» niet de kwalificaties verdiende die Duys het toedacht. Zijr commentaar was op zijn minst sterk overdreven. Zinloos Gastverslaggevers traden ooi op tijdens de Tour de Franc* Men had eens iets nieuws ei afwisseling willen brengen er daartoe een aantal art lest et uitgenodigd. De zin daarvar zal menigeen zijn ontgaan. Hei was dan ook zinloos want hei werden over het algemeen ou bollige praatjes, waarover met zich in wielerkringen niet wei nig heeft geörgerd. Het wal bovendien geldverslindend er dat past niet in het stram Ier van omroepverenigingen, di< altijd klagen dat er geen gek is. Organisatie De organisatie was geen sterk- punt van dc roeibond, die za>- terdag de slotdag van de natio* nale kampioenschappen vooi. dames en lichte roeiers hleldt 's Morgens ging het nog. Een ochtend vullend program mit bleef het publiek boeken, Middags was echter het hek van de dam. Om drie uur wer den een paar nummers geroete en enige uren later kwamen nog enkele ploegen ln actiex De toeschouwers moestem maar zien hoe ze de „rest var- de tijd" doorbrachten. De roer bond doet er verotandlg aang bij volgende gelegenheden be tere programma's samen t«r stellen. Dan blijft het roeier boeiend voor het publiek. Jan de Vries wereldkampioen. In 1971 veroverde hij de titel in de 50 cc-klasse, vorig jaaj moest hij de eer aan Nleto la ten, die er ditmaal niet bif was. Desondanks heeft D«< Vries, niet vrij geweest var' pech, voor zijn wereldtitel moeten vechten. Hij do«d dal' met een indrukwekkende vast! houdendheid. toonde zich eer- prima sportman en Is een sie-' rand voor zijn sport. Jan df Vries verdient het proficiat tof en met.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7