Gaddafi zal reden voor zijn aftreden nader toelichten Paus Paulus verdedigt missiepaters Man en 4 kinderen gewond bij explosie bunker Calais HUIS GEVONDEN MET MARTELKAMER QeidoaSowuwt Moorden in Angola Ulbricht IN\ MAANDAG 23 JULI 1973 LEIDSE COURANT lege} i'- ij President Sadat van Egypte heeft de met bloed geschreven petitie van M de Libiërs in ontvangst genomen. J CASTELGANDOLFO, (CIC/Rtr) Paus Paulus heeft zondag, kennelijk doelend op de Portu- - gese wandaden in Mozambique, ,,de misdaden tegen weerloze burgers" scherp veroordeeld en de missionarissen die deze mis daden hebben vermeld vurig verdedigd. Portugal noemde hij niet bij name, maar de paus zei dat niemand de missionarissen of de kerk ervan kan beschuldi gen misdaden te negeren. De paus had als aanleiding tot Z'jn toespraak tijdens een korte audiëntie in Castelgandolfo de boodschap genomen die hij Oud-partijleider Ulbricht van Oost Duitsland is ernstig ziek. UI- I bricht, die thans voorzitter is van de staatsraad van de DDR, werd dezer dagen door een be- t roerte getroffen. Berlijn (DPA) De 80-jarige voorzitter van de staatsraad van de DDR, Walter Ulbricht, is zeer ernstig ziek. Het Oost- dultse persbureau ADN meldde zaterdag dat hij een beroerte heeft gehad en dat zijn toestand ernstig is. De mededeling over zijn gezondheid werd door vier artsen ondertekend. Ulbricht, die in 1961 de Berlijnse 'muur liet optrekken, stichtte in '1949 met steun van de Sovjet- ÏJnie de Duitse Democratische 'Republiek. Hij keerde in 19-15 met het Rode Leger naar Berlijn te- tug uit ballingschap in de Sov jet-Unie. Hij had zowel voor als n na de Tweede Wereldoorlog de steun van Stalin bij het verwer- ,nr ven van een sleutelpositie in de j aifl 1 Duitse communistische bewe- heeft verzonden ter voorberei ding van wereldmissiedag op 21 oktober. De paus zei dat het woord van troost dat hij daarin geschreven heeft, vooral de missionarissen aangaat die in gebieden we-ken waar hun ar beid wordt afgewezen, waar men vijandig tegenover hen staat en hen verdacht maakt. De Kerk probeer* door de missio narissen vrede te brengen, geen bloedvergieten en onderdruk king. De missionarissen zoeken ook niet met de aanmatigende houding van andoren hun gods dienstige overtuiging te verdedi gen. Niemand ook kan hen er van beschuldigen dat zij de mis daden niet openlijk aan de kaak hebben gesteld, welke jegens de weerloze bevolking begaan wor den. Integendeel, zij hebben juist gedeeld in de beproevingen en he* lijden van deze mensen. De waarheid en rechtvaardig heid vragen, aldus de paus, dat de eerl'jke bedoeling van de missionarissen openlijk wordt erkend, juist omdat hun streven erep gericht is de inlandse be volking tot volledige ontplooiing te brengen. Twee Nederlandse missionarissen, de paters Verdijk en Pijnen burg, die jarenlang in Angola hebben gewerkt maar zich in verband met het Portugese op treden daar uit hun missiege bied hebben teruggetrokken, hebben gisteren in de radioru- brick Kruispunt verklaard dat ook in Angola door de Portuge se machthebbers wandaden zijn bedreven. Bi] de beschieting van een eerst in brand gestoken dorp in Kibashi zouden 130 men sen zijn omgekomen. Een aan val op twee missiedorpen van Italiaanse paters kapucijnen zou nog eens zestig mensen het le ven hebben gekost. De mensen werden deels meege nomen naar de brug over een rivier waar re werden terecht gesteld. Met graafmachines werd de grond van de dorpen later geëgaliseerd om alle spo ren uit te wissen. De paters raden de parlementa riërs die naar Mozambique gaan aan zich eers goed te laten voorlichten. De autoriteiten zul len alleen laten zien wat gezien mag worden ei. de inlanders zullen niets durven zeggen uit vrees voor repressailles. Russische Sonde naar Mars Moskou (RTR) De Sovjet-Unie heeft zaterdag een ruimteschip naar mars gelanceerd. Het ruimteschip, de Mars-4, zal vol gens Tass de onderzoekingen op Mars voortzetten. De vorige Russische sonde werd op 23 mei 1971 gelancec.d. Na een zachte landing op de rode planeet heeft deze sonde slechts 20 seconden gewerkt en bijna niet te ontcijferen televisiebeel den van de oppervlakte van Mars naar de aarde doorgezon-1 den. BENGASI (Reuter/UPI) Kolo nel Gaddafi's 40.000 eenheids- kruisvaarders zijn van hun vol geestdrift begonnen mars voor volledige eenheid met Egypte enigszins ontgoocheld naar de Libische havenstad Bengasi te ruggekeerd om te horen waar om hun verafgode leider is af getreden. Gaddafi zegt dit gedaan te hebben om elk obstakel dat een vereni ging met het Arabische broeder land in de weg zou kunnen staan weg te nemen. Een argu ment dat kennelijk weinig in druk heeft gemaakt op de Egyp tische president Sadat, die Gad dafi in enigszins scherpe be woordingen verzocht zijn kruis vaarders terug te roepen. Hij moest tenslotte een trein laten aanrukken om de overweg in de weg tussen de Libische grens en Cairo te blokkeren. Niet de trein maar het aftreden van Gaddafi, dat voor de zo geestdriftig gestarte betogers die een in bloed geschreven op roep tot eenheid met zich voer den als een donderslag bij hel dere hemel kwam, kon hen tot het aanvaarden van de terug tocht bewegen. In het moderne sportstadion van deze stad zou kolonel Gaddafi, zo heeft hij beloofd, de Libiërs vandaag de redenen van zijn ontslag proberen duidelijk te maken. De revolutionaire raad, het opper ste leidende orgaan in het land, heeft Gaddafi al te kennen ge geven dat hij niet zomaar eigen machtig over zijn aftreden mag beslissen, aangezien hij door het volk is aangesteld en alleen het volk hem kan ontslaan van zijn verplichtingen. Een helikopter hangt boven het wrak van een bus, die op het eiland Lantau, voor de kust van Hong- i een helling is gestort. Vijftien mensen kwamen bij het ongeluk om het leven, 23 werden er gewond. De meeste slachtoffers waren kinderen die gisteren de dag op het eiland doorbrachten. Zinvol straffen OVER DE STRAFFEN voor medeburgers die de wet overtreden heb ben en met de rechter in aanraking kwamen, doen tegenwoordig ook in bevoegde kringen sterk-uiteenlopende meningen de ronde. Een scheidend Haags strafrechter vindt dat de meeste straffen die hij heeft moeten opleggen, weinig zin gehad hebben. Daarentegen pleit ten andere figuren van de rechterlijke macht voor strengere straf fen om de groeiende criminaliteit te kunnen bedwingen. Voor de belangstellende buitenstaander staan waarschijnlijk twee fei ten vast: ten eerste dat in de jaren zeventig de misdadigheid (voor al roof met geweld) alsmaar toeneemt; ten tweede dat de waarde van de straffen die de rechter oplegt misschien als sanctie het rechtsgevoel van gedeputeerden en gemeenschap bevredigen, maar als correctiemiddel weinig nut hebben. DE ZINVOLHEID van het arsenaal strafmiddelen waatoe de rech ter zijn toevlucht nemen kan staat in het middelpunt van de discus sie. Wanneer de geldende praktijk tekortschiet als raiddel om een mentaliteit of gedragspatroon te hervormen, heeft het weinig zin al leen maar te praten over strengere straffen. Het minste wat men dan zou moeten doen is de strengere straffen zo te laten uitvoeren, dat ze de gedupeerde slachtoffers of de gekwet ste gemeenschap ten goede komen in plaats van financiële offers te vragen voor zinloze penitentiepraktijken. EEN ANDERE VRAAG maar een even belangrijke blijft, op welke manier de gehele burgerij (ouderen zowel als jongeren) weer een betere greep kan krijgen op de ontwikkeling van het normbesef. Het is een merkwaardig verschijnsel dat de strijd voor een betere wereld niet met minder geweld en meer gerechtigheid gestreden wordt, maar dat men gemakkelijker geweld gebruikt om de vrede te dienen. Zinvol straffen vereist een goed inzicht in wat recht en onrecht is. En dat inzicht kan weer niet buiten nonnen. Normen, die niet uitgaan van incidentele gevoelens. In één opzicht onredelijk WIJ ZIJN NOCH PRINCIPIëLE voorstanders van het in 1971/72 be rucht geworden profijtbeginsel, noch zeggen we „ja" tegen de theo rie dat onderwijs in Nederland van peuterklassen tot universiteit kosteloos moet worden. Maar dit neemt niet weg, dat we wat het kabinet-Den Uyl besloten heeft over tariefsverhogingen bij avondscholen en cursussen onrede lijk vinden. Namelijk dat het Rijk een hogere rekening gaat preste ren aan studerenden (jongeren en ouderen) die in evenredigheid de gemeenschap heel wat minder geld kosten dan bijvoorbeeld het uni versitair en gewone hoger beroepsonderwijs. Hetzelfde kabinet dat wat zijn voorganger goed vond ter zake van ho gere spoor- en posttarieven herzag, maakt bij avondcursussen geen bezwaar tegen 30 procent meer; terwijl het de collegegeldverhogin gen amputeert blijft het schoolgeld voor MO-studies 300 k 350 gul den, dus op een fors verhoogd tarief. En dat terwijl zulke opleidingen en avondcursussen voor menigeen de reservekans is die ten koste van veel moeite en inspanning benut moet worden. Minister Van Kemenade rijdt hier een scheve schaats. Zich beroepen op een door voorgangers geschapen situatie is princi pieel én praktisch een zwak verweer. Negentien Air-cadets, jeugdige luchtvaartenthousiasten, zijn de- zer dagen te gast bij de K.L.M. Zij zijn afkomstig uit Engeland, Canada, de Verenigde Staten en Israël en staan hier klaar voor een rondvlucht met een Sikors ky. Zij nemen in Nederland deel aan allerlei sportieve evene menten terwijl zij bezoeken zullen brengen aan allerlei tak ken van het Nederlandse be drijfsleven. j y y! ).j y A ui Huw Paula Gail Lee, op een prchief- foto, die de politie van Florida over de folterkamer inlichtte. MIAMI (Reuter) De politie van Miami in de Amerikaanse staat Florida heeft in het wecke nde onthuld dat een plaatselijke huisvesiln nspcc.cur in de be slotenheid van zijn huis een „sadistischs moordenaar" met een eigen „martelkamer" was. De man, de 44-jarige Albert Brust, werd zaterdag vergiftigd, vooroverhangend in een stoel, voor zijn woning gevonden. In het huis trof de politie het ont hoofde lichaam aan van een zestienjarige jongen in een dichtgemetselde douchecel. De jopgen was herhaaldelijk in de borst gestoken. Een slaapkamer was veranderd gen, haken en aan de muur be- ves. gde r c. jen en een van hei plafond afhangende zweep. De enge meubels ,n het vertrek waren een kleine plastic stoel en tafel. De politie J over de duistere i zaken in het huis vorige week ingelicht door een zestienjarig meisje. Het meisje vertelde dat Brusts huis een geluid- r met -kettin- ze, samen met de jongen Mark Matson, tijdens liften was opge pikt door een man. Hij nam hen mee naar zijn geluiddichte ka mer en stond erop dat beiden intimiteiten zouden bedrijven. Toen de jongen weigerde, aldus het meisje, schoot de man hem driemaal. Zijzelf werd vervol gens aan de muur gebonden en gedurende 34 uur mishandeld. Hij bracht haar daarna naar het naburige fort Lauderdale met de waarschuwing tegen nie mand iets te zeggen. Toeschouwer hij ongeluk aangereden HEESWIJK-DINTER De 66-ja- rige J. W. Kuypers uit Hees- wij k-Dinter is zaterdagavond O door een auto aangereden en gedood toen hij in zijn woon- plaats stond te kijken naar de j gevolgen van een juist gebeurd Een politieman laat folterwerk- verkeersongeval. I tuigen uit de kamer zien. CALAIS Vijf Nederlanders, le den van twee gezinnen die op vakantie waren, zijn zaterdag bij een explosie gevolgd door brand zwaar gewond toen zij ln een voormalige Duitse bunker op kaap Blanc Nez bij Calais naai hout zochten om een vlot te bouwen en daarbij een luci fer aanstaken. Van de vijf slachtoffers zijn drie kinderen er het ernstigst aan toe. Zij zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Rijssel. De andere twee ziin in Calais opge nomen. De twee gezinnen Roos uit Hoens- broek en Dumont uit Kerkrade, totaal 9 personen waren zater dag van de camping in Escal- les, bij Calais, waar zij kam- peeiden naar het strand ge- paan. Terwijl mevr. Roos en mevr. Dumont met andere le den van het gezelschap op het strand bleven ging de heer Roos met zijn 12-jarige zoon Kees, zijn 6-Jarig zoontje Hans en zijn 10-jarig dochtertje Marjo samen met twee kinderen van de fami lie Dumont, de 13-jarige André en de 10-jarige Peter, de duinen in cm hout voor een vlotje te zoeken. Zij venden daar een opening die toegang gaf tot een kleine bun ker. Toen de heer Roos een lu cifer aanstak om de duistere ruimte te inspecteren volgden een ontploffing en een steek vlam. De kleding van de heer Roos en de kinderen vloog in brand. Doordat het geluid van de ontploffing in de kleine ruimte werd gedempt, merkte buiten niemand er iets van. Hoewel ernstig gewond wist de heer Roos zich met de kinderen uit de bunker te werken. Met de kle:ne Peter Dumont wankelde hij tweehonderd meter in de lichting van een boerderij, waar hij ineenzakte. Ook de an dere slachtoffertjes konden niet verder meer, behalve de slechta lichtgewonds Marjo, die de boerderij wist te bereiken en daar alarm sloeg. De met brandwonden overdekte man en kinderen werden vervol gens in allerijl naar het Sint Pe trus-ziekenhuis in Calais overge bracht. Later op de dag beslo ten de artsen van dit ziekenhuis Hans en Kees Roos. alsmede Peter Dumont, wier brandwon den het ernstigst waren, naar het regionale ziekenhuis van Rijssel over te laten brengen. Visgeluiden in discotheek Warschau (AFP) In de Poolse hoofdstad Warschau is een grammofoonplaat verschenen waarop de „stemmen" van vis sen uit de Rode Zee. de Kaspi sche Zee en de zee van Azov zijn vastgelegd Daarbij is een vissenencyclopedie waarin een beschrijving van zevenhonderd foorlen wordt gegeven waarvan het merendeel in Poolse wate ren te vinden i« Druk bezoek aan vlootdagen Den Helder DEN HELDER (ANP) De na tionale vlootdagen van vrij dag tot en met zondag ln Den Helder hebben een record aantal van tachtigduizend be zoekers getrokken. Trekpleisters waren ondermeer het vlaggeschip van de Marine, de Zeven Provinciën, rondvaar ten door de haven, demonstra ties van de Marine luchtvaart dienst en het optreden van het korps Mariniers. De bezoekers konden naast Nederlandse mari neschepen ook drie Britse oor logsbodems bezichtigen. In te genstelling tot vorig jaar (75.000 bezoekers) waren er nu weinig buitenlandse belangstellenden. Geslaagde truc van beroofde automobilist ROTTERDAM (ANP) Een 57- jarlge automobilist uit Hendrik Ido Ambacht heeft zaterdag nacht, na te zijn beroofd door twee lifters, een man en een meisje, zijn auto op het spel ge zet om zijn gestolen eigendom men weer terug te krijgen. Nadat de lifters hem in Rotter dam-zuid onder bedreiging met een mes, hadden ontdaan van een portefeuille met veertig gul den en een horloge en opdracht hadden gegeven naar Zevenhui zen te rijden, wendde do be stuurder bij de Van Brienen- oordbrug een hartaanval voor. Het tweetal, dat zelf ook do ziekte had voorgewend om de lift te krijgen, liet hem uitstap pen en ging met dc auto verder. Zo snel als hij kon waarschuw de de automobilist de politie. Zijn opzet slaagde. In het cen trum van de Maasstad werd het tweetal aangehouden. Het bleek, dat de man, de 23-jarige J. Z. uit Rotterdam, onder invloed van drank was, het meisje, de 17-jarige M. D., was onlangs weggelopen uit een tehuis in Amsterdam. Cuba herdenkt revolutie Vlinmi (AP) Een militaire pa rade ten overstaan van vele honderdduizenden Cubanen op het Plein der Revolutie In Ha- \annu was gisteren de opening van een weck van aktlviteiten ter gelegenheid van het feit dat 20 jaar geleden de revolutie van Fidel Castro begon. Delegaties uit de gehele commu nistische wereld, ook communis tische of links georiënteerde vertegenwoordigers uit de Ver enigde Staten en Latijns-Ameri- ka, waren voor de bijwoning van de feestelijkheden in de Cu- laor.se hoofdstad aangekomen. Minister van oorlog Raul Castro, die de parade afnam samen met premier Fidel Castro, ver klaarde dat het Cubaanse mili taire apparaat voorbereid is op elke eventualiteit ter verdedi. ging van het goed dat door hel volk is verkregen bij de opbouv* van het socialisme.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5