Hamilton Richardson opnieuw waardevol Straatlengte kromp voor eigenaar in tot neusje Jockey Roker Wetemans droomde van dit succes op „dag van het jacquet' Sparta in honkbalfinale m wmmêËÊm MAANDAG 23 JULI 1973 A6 WASSENAAR „Weken geleden dacht ik, Queen of Roses wint de Der by met haar ogen dicht en met een straatlengte voorsprong.maar naar ge lang de dag van de Derby dichterbij kwam, werd de afstand steeds kleiner en tenslotte was ik er vóór de koers van overtuigd dat de merrie met een neusje kon winnen", aldus de dolge lukkige Ger de Kroes, die in zijn korte loopbaan als eigenaar van een renstal van zo'n veertig volbloeds zijn eerste grote succes boekte- Als een vorst liep de 49-jarige vleeshouwer in het groot over het drukke Duindigt. Links en rechts namen hij en zijn vrouw An de ge lukwensen in ontvangst. Ddt was voor hem de grote dag, waarop hij vorig jaar ook al had gerekend met Persian Darling, toen in han den van een uit Engeland overgevlogen joc key. Persian Darling kwam niet verder dan de vierde plaats. Trainer Cees van der Harst verwerkte de te leurstelling van de tweede plaats van Mano lito manmoedig. „Ik ben verslagen door een paard van enorme klasse en veel speed. Ma- nolito is een tempo-paard die sterk is maar slechts één tempo kan lopen". Herman de Graaf is de trainer van de derde aankomende, Rebel des Monts. Hij zei: „Bij de stallen van Cees van der Harst en Joep Dekkers waren ze steeds aan het waken. Ik wist dat ik niet verder kon komen dan een dende plaats en ben rustig thuis gaan eten en slapen". Trainer Bertus Riem was wel teleurgesteld. Zijn paard Lady Wiepke ging in het laatste rechte stuk van 600 meter nog aan de lei ding, in handen van de Oostenrijkse jockey Rabensteiner. Toen pakte de jockey de teu gels in één hand om de karwats te gebruiken en daardoor vloog het paard uit de baan en kwam op het draversparcours terecht. Riiem: „Ik zit zeker hij de eerste vier als zoiets niet gebeurt". Voor de fokker van het paard Queen of Ro ses S, Piet Schoonheim van wie Ger de Kroes de renstal De Bloemert een kleine 2 jaar geleden heeft overgenomen, was 't ook een goede dag. Weliswaar komt hij al jaren niet meer op de koersen omdat hij zich in het verleden niet kon verenigen met de werkwij zen op Duindigt, maar hij krijgt toch tien procent fokpremie van de eerste prijs van zeventienduizend gulden. Bovendien won de draver van de heer Schoonheim, Jojo Buiten zorg, in handen van Jan van Dooyeweerd in de koers om de Baron van Heemstra-beker. Jojo was het gehele parcours van ruiim 2600 meter aan de leiding. In zijn kielzog ging Uriosis P lang mee maar moest in de slotfase genoegen nemen met een vierde plaats ach ter Jojo Buitenzorg, Acrobate L en de weer sterk gaande Henrie Buitenzorg. Aiglon, die vrijdagavond in Oostende een kapitale koers had gewonnen, moest genoegen nemen met een vijfde plaats. Geheel onverwacht zegevierde in de Beker der Ren-amateurs de Duitse mej. S. Reinec- ke met Snowboy, voor African Boy en de sterke Matilde. HILVERSUM Tien draverijen dinsdag avond op Hilversum. De eerste start is om zes uur. Onze prognoses: ObSteig-pnijs: Lapacho du Bois, Kolomal en Lea W; Wienerwald-prijs: Mona, Marion Fortuna en Magirus; Landeck-prijs: Koba Roodnoot, Klosivier B en Luckey Star; Oetztal-prtijs I: Jane Mac, Java en Kaptein Sister B; Millstatt-prijs: Hannibal, Hortence en Gyas; Ferlach-prijs: Iron Buitenzorg, Johnny Ba ker en Ingo van Bonni; Fugen-prijs: Jaspis Du Bois, Jupiter Schans en Julius Caesar; Oetzal-prijs II: Jonathan, Golden Wish, Jan Holandia; Karinthië-prijs: Kummie Rodney, Kanona en Lelie Bloemlust; Obsteig-prijs: Lady Nimble, La Bella en La- bora B. MET QUEEN OF ROSES DERBYWINNAAR WASSENAAR Hij had er niet van wakker gelegen maar wel van ge droomd. Jockey Rober Wetemans had de nacht van zaterdag op zondag niet onrustig gewoeld maar zijn eer ste gedachte bij het ontwaken was wel de Derby geweest. Rober Wete mans was de grootste favoriet voor de belangrijkste ren van het gehele seizoen. Hij wist dat zijn paard, Queen of Roses S, de rust zelve is. En als hij zichzelf in toom kon hou den, zou er een twee-eenheid ont staan, die in vol vertrouwen naar de renpiste kon gaan. Na 2 minuten 38.1 sec. was Rober Wetemans droom werkelijkheid geworden. Met Queen had hij de Derby gewonnen. Geen zweep Robert Wetemans: „Manolito met Frans Vandeuren, wist ik, was mijn grootste con current. De hele weg heb ik dan ook achter hem gereden, ervoor zorgend dat ik niet te gen de railing zou komen waardoor de kans bestond te worden ingesloten. Ik heb weinig risico genomen, steeds Manolito in de gaten gehouden. Heel toevallig kwam ik achter hem te liggen. Toen Vandeuren zijn zweep ging gebruiken, dacht ik, nou ik ook maar ik heb geen moment de zweep als on dersteuning hoeven te hanteren. Ik kon goed naar voren en Queen hield zich prach tig want op het laatst had ze geen partij meer en dan wil ze nog wel eens gemake- lijker worden." Queen of Roses S joeg ech ter recht-toe-recht-aan naar de finish, voor Manolito en Rebel des Monts met de Fransman Jean Foresi. Ger de Kroes en trainer Joep Dekkers raak ten niet uitgepraat over het succes van troetelkindQueen of Roses S, dat una niem werd omschreven als „een rustig paard waarnaast je een bom kunt afschie ten". Rober Wetemans, voor de Derby nerveus rondlopend, zei later: „Je bent favoriet en dat ben je voor de koers nerveus. Bij de start niet meer want dan denk je wel aan iets anders, hoewel de toestand met Hope ful wel een nadeel was. Maar de spannin gen, die je voor de ren hebt, verdwijnen zodra je in actie komt." Viermaal pas startte Queen of Roses S. John Smith won met haar de Merrie- en produktenren, een klassieker. Rober Wete mans werd met Queen eerste in de Trial Stakes, een semi-klassieker, en gisteren op het weer volle Duindigt, winnaar van de Derby. Twee van het driemanschap dat het Derby succes behaalde: eigenaar Ger de Kroes, geheel in stijl gekleed, zijn eerste jockey. In het paviljoen in Duindigtkringen aan geduid als „de bungalow" verdrong men elkaar om een glimp te kunnen opvangen van de Derbywinnaar. Terwijl bij het fraaie stalcomplex van eigenaar Ger de Kroes de stapjongens trots rondstapten met Queen of Roses S en het dek met de bege renswaardige woorden „Derbywinnaar 1973" zorgvuldig werd opgevouwen, werd jockey Wetemans, 24 jaar, opgenomen in een feestroesEr werden lovende woorden gesproken, cadeaus aangeboden op deze dag van het jacquet en de witte anjer. Traditiegetrouw had een aantal bezoekers zich, naar Engels voorbeeld, in het zwarte of grijze jacket, sommige met bijpassend hoofddeksel, gehesen en de revers getooid met een witte anjer. Publiciteitschef Cees Berg droeg stemmig grijs, volgens redac teur drafsport Simonis „omdat hij ook een grijze kijker heeft terwijl iedereen een zwarte bezit". Duindigt is nog geen Enge land waar het bij sommige evenementen en op bepaalde gedeelten van het complex verplicht is gekleedte verschijnen. Niet temin heerste ook Duindigt een gevoelige sfeer". Op zo'n dag kabbelen de koersen voorbij tot de spanning voelbaar is omdat het hoofdnummer nadert. Op een tafeltje voor het paviljoentje wat Pacta Rei startte met in de Derby. Hl, was „eprijien. Voor de jockey was er. behalve rechtsachter kreupel Aanvankelijk dacht aandee, ie ,„som van zeventien. men dat het nogal meeviel maar naarmate duizend guWen, een tableau met een paar de Derbydag naderde, verergerde de bles- dehoo/d ziher als ereprijs, voor de trai- sure. Elf paarden resteerden derhalve voor ner ee„ horloge en een hoofdstel voor de het nummer, waarvan de eerste plaats de eigenaar een glasservies. Voor Queen of droom van elke ockey is. Er ontstond enig Roses s een bestaande uit een geharrewar bij de start. Hopeful Future S bos peen en twee appe[Sf En daarvan stak met John Smith voelde mets voor de start- jockzy Rober Wetemans óók nog een peen- box. Het duurde minuten eer de hengst be- tje ,-n z^n moncj. reid was zijn plaats in te nemen. Toen stoof het veld weg. HERMAN VAN BERGEM. In vervulling „Gelukkiger kun je je niet voelen. Een mooiere koers kun je niet winnen en het is werkelijk zo dat mijn droom in vervulling is gegaan." Rober Wetemans was gelukkig, eigenaar Ger de Kroes en trainer Joep Dekkers eveneens. Dit drietal blijft bijeen. Wetemans: „Ik heb het enorm naar mijn zin: een goede eigenaar en ik kan het best met de trainer vinden. Ik pieker er niet over om te veranderen." ROTTERDAM Veertien dagen na het echec van het na tionale team in het Europese kampioenschap heeft het Italiaanse honkbal opnieuw een forse tik te incasseren ge kregen. Ditmaal was Sparta daarvoor verantwoordelijk. De Rotterdammers behaalden gisteren een verrassende overwinning van 21 op Europa Cuphouder Glent Grant Nettuno en plaatsen zich daarmee voor de finale. Daarin treft Sparta het Italiaanse Fortitudo Bologna, dat na het terugtrekken van het Belgische Luchtbal automatisch de eindstrijd bereikte. In Italië zal men zo langzamer hand reikhalzend uitkijken naar het moment dat Hamilton Ri chardson zijn knuppel definitief zal opbergen. Want weer was deze speler er direct verant woordelijk voor dat de Azurri tegen Nettuno leden. In 1965 troffen beide teams elkaar in de Europa Cupfinale en bleek de Italiaanse kampioen met 3—2 te sterk. Vorig jaar was het ver schil tussen beide teams nog veel groter: 81. beschaamd het hoofd moesten Daarom kwam de zege van giste- Fijth gaat op de schouders. Hij is de winnende werper geworden n dat bracht Sparta de finale van het toernooi om de Europa Cup. ren toch wel als een verrassing. Sparta vreesde de aanvals- kracht van de Italianen. In de ploeg van Nettuno stonden ten slotte een zestal internationals opgesteld. Maar de angst van Sparta bleek ongegrond. Nettu no slaagde er niet in offensief gevaarlijk te worden, hetgeen voor een groot deel op rekening van Ade Fijth geschreven kan worden. ,,Ade heeft geweldig staan gooien", sprak Hans Au- gustinus bewonderend. „Hij heeft die slagmensen toch maar onder controle gehouden." Sparta wraak genomen voor de Ade Fijth begon zeer sterk door twee nederlagen die de Rotter- Thomas Wight en Reg Casillas, dammers in twee eerdere duels de twee Amerikanen van Nettu- buigen. In de twee duels tijdens het Europese toernooi in Haar lem zorgde .Hammie" pl voor zeer belangrijke punten, waar door Italië opnieuw naast de ti tel greep. Gisteren haalde de lange Spartaan wederom beslis send uit. Dankzij een home-run in de vijfde innings, waarvan Hans Augustinus meeprofiteer de, veranderde Richardson de achterstand van 1—0 in een naar later zou blijken winnende marge van 2—1. Met deze kleine overwinning heeft no onmiddellijk voor drie-slag uit te schakelen. Later bleek dat deze twee spelers met het hout weinig konden uitrichten, want alleen Wight slaagde erin tijdens de vijfde slagbeurt een honkslag te plaatsen. Casillas kreeg zijn knuppel niet één keer doeltreffend tegen de bal. Hij behaalde uit vijf beurten zelfs het respectabele aantal van vier keer drie-slag. De eerste drie innings gingen in recordtijd voorbij. Fijth kreeg daarin slechts elf slagmensen, twee meer dan het minimum, tegen over zich Sparta toonde zich aanvallend aanzienlijk sterker. De Rotterdammers kregen zelfs in de eerste slagbeurt alle kus sens vol, maar slaagden er niet in hier punten uit te halen. „Toch had er beter geslagen moeten worden", meende Hans Augustinus later. „Op deze wer pers waren meer honkslagen mogelijk geweest." Spectaculair In de vierde slagbeurt zorgde Hans Augustinus voor een spec taculaire opleving in het tot dan vrij vlak verlopen duel. De cat cher van Sparta belastte zich zelf met het maken van de tweede nul door Gianpietro Fa- raone na een razendsnelle ach tervolging vlak voor het derde honk uit te tikken. De hele ploeg van Sparta is uit de dug-out gekomen om Hamilton Richardson te feliciteren met zijn home-run die twee punten opleverde. „Ik wilde geen risico nemen", vertelde Augustinus later. „Ik wist dat ik sneller was dan hij. Daarom gooide ik niet naar John van Westrenen, maar pro beerde het zelf." Pas in de vijf de innings kwam de Italiaanse slagploeg wat los. Stefano Ber- nicchia luidde een aantal honk slagen in. waarna hij door een tik van Wight werd binnenge bracht. Ade Fijth moest in deze innings drie honkslagen incasse ren, maar dankzij gedegen vel- derswerk van Sparta leverde dit Nettuno geen runs op. Sparta antwoordde in de gelijk makende vijfde slagbeurt. Na dat Fijth en Harrie van der Berg waren gesneuveld betrad Hamilton Richardson het slag- perk. Zijn uithaal was voldoen de voor het volle rondje hoewel het weinig had gescheeld of de bal was van de rand van het hek weer in het veld gespron gen. Tot geluk van de Rotter dammers caramboleerde de bal in de goede richting: 2—1. Steeds Richardson „Steeds weer is het Richardson", mompelde Bruno Laurenzi; de Italiaanse catcher na afloop. „Maar ik moet eerlijk toegeven dat onze slagploeg er deze mid dag weinig van terecht bracht." Sparta kwam na deze voorsprong vrijwel niet meer in gevaar. De Rotterdammers kwamen zelfs nog in de buurt van royaler cij fers, maar onoordeelkundig honk- lopen enerzijds en goed veld werk van Nettuno, dat nog twee fraaie dubbelspelen realiseerde, aan de andere kant beletten dat Sparta nog verder van zijn te genstander wegliep. Ade Fijth bevestigde zijn sterke optreden in de negende innings. De Rot- terdamse werper stuurde twee van de drie slagmensen met drie-slag naar de dug-out. Een fraaie vangbal van Hamilton Richardson zorgde voor de der de nul. Het Italiaanse honkbal was weer een slag toegebracht. Maar in de finale kunnen de Azurri zich revancheren. Waar Sparta mag proberen het karwei helemaal af te ronden is nog niet bekend. Maar dat de Italianen er alles aan zullen doen om een derde blamage te ontlopen staat vast. Maar ook het meedoen van Ha milton Richardson is zeker FRANK WERKMAN Nettuno O-O-O-O-l-O-O-O-O Is 1. Sparta 0-0-0-0-2-0-0-0-x ls 2 Werpers Alfredo Laurl 2-3-7-(6 Innings). Enzo Laurl 0-2-1-12 Innings) een fout. Ade Fijth 8-5-6-(9 Innings) een fout Slagprestatles Faraone 0.667. Bernlcchla 0.333. on 1 000. Van Westrenen Laatste meters van de belangrijkste ren van het seizoen. Rechts, op weg naar de zege, Queen of Roses S. Rober Wetemans zegetocht langs de tri bunes.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12