Tollet profiteert het meest van rivaliteit sterke ploegen Organisatie en Okkerfans hielden de adem in bij slaggeweld n'Godrella TOURCIJFERS MIDDELINK SPOORDE ZIJN RENNERS TEVERGEEFS AAN INCIDENT FUENTE TEKENEND VOOR INZET Ocana beschikt over moreeltje „Met plan uit impasse fcomen" VRIJDAG 20 JULI IWJ LEIDSE COURANT PAGINA 9 21 JULI-19e ETAPPE-233 km BRIVE Claude Tollet. Fernando Mendes en Roland Ber- land tellen eigenlijk niet mee in de Ronde van Frankrijk. Gezamenlijk staan zij op een uur of vier achterstand van Luis, de ongenaakbare. In de „nadagen" van iedere ronde van Frankrijk is het ge woonte dat renners van een dergelijke allure wat ge schenken mogen oppakken in de vorm van prijsjes, pre mies en zelfs ritoverwinningen. halen, de andere ploegen die voorin waren vertegenwoordigd hebben slechts beperkte interes se voor de verschillende eind klassementen en waren ook „akkoord" en het laatste ge deelte van het parkoers leende zich uitstekend voor een ont snapping in 'n kleine groep. Na dat talrijke acties waren mis lukt, liep het trio Tollet, Mendes en Berland verder en verder uit en kort voor het binnenrijden van Brive hadden zij bijna zes winst veroverd. De voorsprong daalde tot ruim vier minuten. Ruim voldoende voor de triomf van Claude Tollet. Gisteren echter profiteerde het drietal slim en afdoend van de rivaliteit die er tussen de sterke ploegen heerst in het gevecht 1 om de kleinere klassementen. I Pedro Torres en zijn ploeg I vechten fanatiek met de man nen van Fuente om de eerste plaats in het bergklassement, j maar diezelfde kas-ploeg strijdt ook op andere fronten. De ren ners van Barrutia zijn nog niet uitgeschakeld voor het ploegen- klassement, de tweede positie no Ocana is nog vacant, want J tussen Fuente en Thevente ligt nog steeds maar een seconde. Een tel die op de Puy de Dome enorm kan uitgroeien, of des noods in de laatste tijdrit te Versailles. Maar tussen Bor deaux en Brive moesten de ver rassingen worden uitgebannen. Van kilometer tot kilometer BRIVE Het verloop van de zeventiende étappe van de Ronde van Frankrijk (SI. Foy la Grande - Brive 248 ki lometer was: 1. Vertreksein voor 88 renners. 34. Hoban wint eerste premie sprint voor Telrllnck, De Meyer. Thevenet en Ovlon. 46. Hoban wint ook tweede sprint voor Telrllnck, De Meyer, Deleplne en Mlntke- wlcz. Ontsnappingspogingen van Grande en Hoban en 98. Hochart teruggepakt. L39. Doorkomst op de cote de So ui 11 ac (vierde categorie): Importantie Voor Fuente en zijn ploeg is de bergprijs van enorme importan- j tie, al was het alleen maar in de concurrentiestrijd met het andere Spaanse merk, waar Torres voor rijdt. Gisteren kre gen de rijders van Barrutia, toen zij het onderste uit de kan wilden hebben, het lid op de neus. Bij de beklimming van de Cóte de Souillac, vierde categorie slechts, was Torres als snelle sprinter in het voordeel. In een poging de eerste plaats van Fuente, het verschil in het klas- sement bedroeg slechts vier punten, vast te houden, werd Fuente in de sprint geduwd door een van zijn ploegmak- kers. Fuente kwam als tweede over het hoogste punt, maar werd gediskwalificeerd. Het incidentje met Fuente op een van de schitterende hellingen in de Dordogne was tekenend voor de inzet waarmee op deze lang ste dag werd gestreden. In weerwil van de afstand (248 ki lometer), de bustocht in de och tenduren ten spijt, om half acht werden de renners ingeladen om de 75 kilometer te overbrug gen naar St. Foy La Grande waar het vertreksein werd gege ven hield de karavaan zich pre cies aan het hoogste van de voorgeschreven gemiddelden. Het betekende dat er bij perio den werd gevlogen, want er wa ren ook hele stukken waarin de meute een wapenstilstand hield tussen de prikaoties door. In een periode van betrekkelijke rust stortten Claude Tollet (eer stejaars prof) en de kleine Por tugees Fernando Mendes (twin tigste in de rangschikking, net als vorig jaar op het moment dat hij doo een val in de Alpen werd uitgeschakeld) zich in het offensief. Berland, de Franse oud-kampioen en „knecht" van Ocana ging mee om de belan gen van zijn ploeg te bescher- (Ned-DesvageaL men. Het drietal had geluk. De ploeg put), 17. Besnard (Fra-Stabslinski). van Berland is machtig genoeg ueau^fFraïe (Muw)h°>0.>' Ducreux om de vaart uit het peloton te (Fra-Schotte), 21. Schleck (Lux-dc 1. Torr 2. Fuente. op 10. 3. Impe Thevenet op 20 seconden: 5. Mortensen en het peloton. Fuente gedlskwallllceerd, ge duwd door ploeggenoot. 171. Ontsnapping van Mendes en Tollet, die worden gevolgd door Beriand. 190. Mendes winst derde pre miesprint voor Berland en Tollet, op 1.45: Hoban en Mlntkewlcz en de groep. 196. Trio Mendes heeft 2.25 en 4.30 na 209 kilometer. 222. Doorkomst op de cote de Voutezac: 1. Mendés, 2. Tol let 3. Berland op 4.20: 4. Torres. 5. Thevenet en het 213 Maximale winst voor koplo- rrs 5.40. Tollet verslaat Berland en Mendes In sprint. Ocana blijft eerste ln algemeen- en Zoetemelk In combinaUeklas- sement. Pedro Torres ver dringt Fuente van top ln Bergrangschlkklng. Muer). 22 Botherel (Fra-Stabsllns- kl). 23. Ovlon (Fra-Plaud). 24. Perln (Fra-Caput), 25. Blaln tFra-Gcml- nlanl). 32. Martins (Pórt-Vissers), 39. VIAis'EN (Ncd-Desvag< 4.35), 3. Mendes (Port-Schot- LEEUW 11. Telrllnck (Bel- Stabllnskl) 6.39.12. 12. Almar (Fra. Mm ZOETEMELK ii Vier uur achterstand hadden Fernando Mendez, Roland Berland en Claude Tollet (van links naar rechts) gezamenlijk in het algemeen klassement. Zij waren de naamlozen, die gisteren om wat eer mochten strijden. (Port-VIssers) 6.44.29. Agostlnho (Port-de Muer) op 34.06. 10. Ovlon (FraPlaud) op 34.22. 11. Dellsle (Fra) op 35.21. 12. MarUnez (Fra) op 35.50, 13. Torres (Spa) op 44.41, 14. Catleau (Fra) op 45.06. 15. Almar (Fra) op 45.30, 16. Martos (Spa) op 45.31. 17. Mendes (Port) op 45.43. 18. Mortensen (Den) op 46.22, 19. Houbrechts (Bel) op 46.29. 20. Galdos (Spa) op 50.08. 21. Labourdette (Fra) op 58.51, 22. Dan- gulllaume (Fra) op 1.02.35, 23. Zube- l-o (Spa) op 1.12,54, 24. De Witte (Bel) op 1.14.11. 25. Balague (Spn) op 1.14.45. 31. Martins (Port) op T)ogploegenklftssemcnt: bllnskl 3Ci.r.l! 54. 2. do Mue 3. Schotto 19.53.04 4. Capi 6. Drlessens 19.57.36, 11. 20.00.14. VISSERS 325.22.32. Bergklassement: 1. Torres (Spa) 200 pnt.. 2. Fuente (Spa) 198. 3. Ocana (Spa) 177, 4. Thevenet <Fra) 109. 6. Van Impe (Bel) 90, 7. ZOE TEMELK (Ned) 72. Puntenklassement: 1. Van Sprln. gel (Bel) 175 pnt. 2. ZOETEMELK (Ned) 144. 3. Ocana (Spa) 115. 4. Godefroot (Bel) 94. 5. VLANEN (Ned) 92. 6. Martinez (Fra) en Van Roosbroeck (Bel) 92. Comblnatleklnssement: 1. ZOETE MELK (Ned) 18 punten, 2. Van Impe (Bel) 33. 3. Thevent (Fra) 34. 4. Van Sprlngel (Bel) 45, 5. Fuente (Spa) 47. Om lauweren te kunnen oogsten, dient een Tour de Francerijder over onderscheidene kwaliteiten te beschikken. Hij moet om te beginnen kracht hebben en kunnen ..rouleren", graag ook wat klimkunst machtig zijn en tegen de chrono kunnen rijden. Hij moet er een sprint kunnen uitpersen en niet terugdeinsen voor een spurt, die in het algemeen en trouwens ook in het bijzonder op te vatten is als een lange sprint onder moeilijke omstandigheden als daar zijn: val se platten, kinderkoppen, en truitje trekkende lieverdjes onder de collega's. Een renner moet verder de maag van een struisvogel, een huid van een olifant, longen van een renpaard en het geweten van een struikrover bezitten. Maar beslissend en belangrijker dan al de opgesomde hoedanigheden tesamen is het moreel. Het moreel oftewel de zedelijke krachten van een renner is doorslag gevend. Ik heb renners gekend die letterlijk alles in overvloed beza ten. maar wier moreel te wensen overliet. Het zijn stuk voor stuk waterdragers, gifslikkers en uiteindelijk stoethaspelige sukkelaars geworden. Er zijn ook die ongeveer niets anders dan spillebenen en een amechtige kippeborst hebben, maar barsten van het moreel. Zulke knapen komen er wel. Daar zitten natuurlijk geen kampioe nen in, maar uiteindelijk scharrelen ze hun landhuisje met staande schemerlamp toch bij elkaar. De derde categorie bestaat uit de ren ners die de ene dag wel en de andere totaal geen moreel hebben. Merckx is een man met volop moreel. Luis Ocana daarentegen be schikt slechts over een moreeltje. dat hij dan ook met zijn klasse moet oppoetsen. Walter Code/root, de Dongenaar. met de bleekblau we ogen. behoort tot de categorie nummer drie. De ene dag toen hij zich bijvoorbeeld in Bordeaux als eerste over de streep wierp bezit hij zoveel moreel als maar kan, de andere dag is het weg. Dan hangen z'n oren en draait hij maar mee. omdat er in de vol gende etappeplaats nu eenmaal een hotelkamer besproken is. Als Walter moreel heeft, hoor je het vuur in z'n bleekblauwe ogen sis sen. Heeft hij het niet. dan hangt er mist voor zijn witte pupillen, waarin je je niet spiegelen kunt. Dan hangt zijn mond open en lijn zijn lippen te vochtig. Eens, toen Walter in staal van volle morali teit vertoefde, verboog hij zijn stuur tot een dubbele acht, trapte zijn kader scheef en beet zich vier gouden vullingen los. Maar hij won de Ronde van Dongen en viel de vrouw van de burgemeester om de aanzienlijke hals. Een jongen om tijdens de laatste loodjes in de gaten te houden. BRIVE „Ik heb een plan om een heel nieuwe lichting op te leiden. Dat gaat een hoop geld kosten, drie jaar lang ongeveer 25.000 gulden per jaar. Maar het is drin gend noodzakelijk om uit de huidige im passe ln de wielrennerij te komen". Joop Mlddellnk, een teleurgesteld man in deze Ronde van de Toekomst, ontvouwde zijn ideeën aan de finish van de negende etap pe in de Dordogne-stad Brive, waar Wim de Waal er net niet ln was geslaagd de Wtstduitser Peter Wnibel ln de massaspurt de étappe-zege af te kapen. „Er is jong talent genoeg. Dat heb ik gezien toen ik voor het Europese kampioenschap in München een ploeg van zes renners moest formeren. Onder de jongeren zijn er zeker wel twintig, die Nederland weer naar de top kunnen brengen. Maar dan moeten we mensen hebben voor de trai ning en bovendien zouden er een paar goe de soigneurs en technische mensen aange trokken moeten worden". Ploegleider Middelink, die een week voor de Toekomstronde bijna 48 uur achtereen be zig was geweest met het formeren van zijn ploeg, vertelde de eerste 5.000 gulden al gekregen te hebben. „Natuurlijk van Ton Ketting. Het moet in do wielrennerij altijd uit dezelfde hoek komen", voegde hij er wat bitter aan toe. „Ik heb het er in deze ronde nog met Rudi Altig, de coach van de Westduitsers, en Oscar Plattner, de grote baas van de Zwitserse amateurs, over ge had. Zij hebben dezelfde problemen: de i jongens zijn niet gretig genoeg meer. Ze hebben geen honger meer. Ze rijden in hun I auto van de ene koer» naar de andere en j zijn niet meer bereid zich echt in te span- nen. Het zijn „gentlemen", ielangrijk vindt Middelink ook dat de KNWU voor de wedstrijden in ons land het premiestelsel zou aanpakken. „Niet het prijzenschema, dat is volkomen gezond. Maar als je soms hoort en ziet hoe er bij de kleinste wedstrijden met premies wordt gesmeten, dan houd je je hart vast". Onderweg in de étappe van Bergerac naar Brive was Middelink enkele malen naar het peloton toe gereden om zijn jongens tot actie aan te sporen. Het had niet geholpen. Wilden ze niet luisteren? Middelink: „Dat is het niet, ze kunnen het niet volbrengen". De Nederlanders bleven wachten tot de laat ste 20 kilometer. Ze hadden het geluk, dat de Franse regional Demore, die bijna vier minuten vooruit was geweest na een solo van tachtig kilometer was ingehaald. Toen probeerden eerst Knetemann en vervolgens van Helvoirt aan de aandacht van de meu te te ontsnappen. Knetemann; „Ik dacht goed te zitten, toen ik een paar honderd meter kon pakken en de Zwitser Graub bij me kwam. Maar wat denk je? Hij deed geen meter kop, zat me alleen maar uit te lachen. Dat begrijp ik nu niet. Ik sta in het klassement op een uur en die Graub is nog verder achter. Maar bij vertikte het om mee te doen". De beslissing viel nu in een massaspurt op de brede boulevard langs het plein, waar de Westduitser Peter Waibel de door van Helvoirt en Dohmen gelanceerde De Waal de etappezege afsnoepte. Er waren weer louter troostprijzen voor Holland: De Waal tweede. Van Helvoirt vitrde, Dohmen vijf de. En een bekertje omdat Nederland eer ste was geworden in het dagploegenklasse- ment Giambattista Barochelli bleef leider in het klassement. Hij reed met zijn rechterbeen in een dik verband, maar had tot verba zing van de artsen nauwelijks last van zijn in Bordeaux opgelopen kniewond. „Dat be grijp ik niet", mompelde dokter Boncourt. „Hij heeft zelfs geen pijnstillende middelen gehad." De Ronde van de Toekomst De uitslag van de negende etappe: 1, Waibel (WD) 3.56.34 (met bonificatie 3.56.19), 2. DE WAAL (Ned) z.t. (3.56.24), 3. Martinez (Spa) z.t. (3.56.29), 4. VAN HELVOIRT (Ned) z.t., 5. DOHMEN (Ned) zt„ 6. Voegele (Zwits) zt„ 7. Gutierrez (Fra-Peug) z.t., 8. Bourreau (Fra) z.t., 9. Cheetham (GB) z.t., 10. Schmid (Zwits) z.t., 11. Vallori (Spa) z.t., 12. Pala (Ita) z.t., 13. Polewiak (Pol) zt., 14 Flamini (It) z.t., 15 Dubreuil (Fra) z.t., 16. Rios (Col) z.t., 17. Ruch (WD) z.t., 18. Graub (Zwi) z.t., 19. Kraft (WD) z.t., 20. Salm (Zwi) zt., 31. KNETEMANN (Ned) z.t.. 52. GEVERS (Ned) z.t. Het algemeen klassement: 1. G. Baronchclli (It) 32.08.24, 2. Steinmayr (Oost) op 4.58, 3. Bourreau (Fra) op 5.46, 4. Schmid (Zwi) op 6.56, 5. Bodier (Fra) op 8.34, 6. Kraft (WD) op 11.30, 7. Martinez (Spa) op 14.08, 8. Rios (Col) op 14.16, 9. Ruch (WD) z.t., 10. Diaz (Col) op 14.23, 11. Salm (Zwi) op 14.25, 12. Duchemin (Fra) op 14.42, 13. Gutierrez (Fra-Peug) op 21.16, 14. Nazabal (Spa) op 21.43, 15. Marquette (Fra) op 22.37, 16. DE WAAL (Ned) op 24.04, 17. Vasquez (Col) op 24.37, 18. Summer (Oost) op 26.51, 19. Voegele (Zwi) op 29.13, 20. Pujol (Spa) op 30.44, 35. DOHMEN (Ned) op 50.33. 37. KNETEMANN (Ned) op 52.10, 52. GEVERS (Ned) op 1.14.10, 56. en laatste VAN HEL VOIRT (Ned) op 1.34.19. Het punteklassement: 1. Martinez (Spa) 76 punten. 2. Bourreau (Fra) 73, 3. Schmid (Zwi) 70, 4. G. Baronchelli (It) 69. 5. DOHMEN (Ned) 63. 6. DE WAAL (Ned) 58, 9. GEVERS (Ned) 37. Het ploegenklassement van de negende etap pe: 1. West Duitsland 11.49.27, 2. NEDERLAND 11.49.32, 3. Spanje 11.49,37, 4. Zwitserland 11.49.42, 5. Frankrijk z.t. Het algemeen ploegenklassement: 1. Zwitser land 97.33.18. 2. Frankrijk 97.40.31, 3. Italië 97.56.25, 4. West Duitsland 97.66.42, 5. Spanje 98.06.09, 8. Nederland 98.52.37.- HILVERSUM De organisatie van de open kampioenschappen van Nederland in Hilversum kan opgelucht ademhalen. De publiektrekkende aanwezigheid van Tom Okker is voor het weekeinde vrijwel verzekerd. Maar het is een kwestie van ademinhouden geweest. Na de kwartfinale van gisteren tegen Wanaro n'Godrella, waarin hij zowel zijn eigen onzekerheid als de knallende zwiepers van zijn tegenstander en bovendien twee setpoints teboven kwam (6—5 6—1) gaf Okker met een zuinig mondje toe: „Als hij twee sets achter elkaar zo speelt leg ik het af". En dat sloeg dan op het va ban- que kanonneergeweld, waarmee de donkere Fransman de trage doordrenkte baan en zijn gere nommeerde tegenstander de baas dacht te kunnen. Het leek wel of een beetje van de ener gie die de Fransen hopen vrij te maken bij de kernontploffing in de buurt van zijn geboorte ei land Nieuw Caledonië op voor hand in n'Godrella's armen was gevars-n. Drie returns, die ach ter elkaar onbereikbaar van dc lijnen schoten en een uitbal ga ven hem in de eerste game een service-doorbraak op love. De verontrusting bij de talrijke Ok- ker-fans op de in de nacht ver rezen stalen bijzettribune maak te plaats voor ontzetting, toen de Fransman niet alleen zijn eerste maar ook zijn tweede service als mortiervuur deed inslaan. „Om zoiets te doen moet je een beetje gek zijn en ik geloof dat ik dat wel ben", lichtte n'Godrella later met de nodige zelfspot toe. Vrijpostigheid Dat laatste is overigens niet hele maal waar, want n'Godrella die in één jaar van de elfde naar de vijfde plaats op dc Franse ranglijst opschoof, versloeg dit jaar onder meer Orantes en Meiier, spelers tegen wie Okker het moest afleggen. In elk geval demonstreerde de Fransman die „wat kan het me schelen"-men- taliteit door met verregaande vrijpostigheid op Okkers (te korte) tweede service naar vo ren te stappen en aan het net te verschijnen. Een spectaculair gezicht, daar niet van. Maar Okker vond er niets aan. „Erg vervelend zo'n vent die steeds maar naar het net stormt". Daartoe gunde n'Godrella hem geen gelegen heid. In elke service-game moest Okker een achterstand w-egwerken. Bij 3—5 en 15—30 redde een discussie over een du bieuze bal (een professioneel trucje) hem voorlopig. Maar toen n'Godrella in de vol gende game ondanks twee dub bele fouten op setpoint kwam, was de situatie uiterst kritiek. Onbezorgd traohcte n'Godrella op zijn tweede service een ace De Fransman n'Godrella boeide het publiek niet alleen door de spontaniteit van zijn reacties. Met het kanonneergeweld bracht hij Okker aan de rand van de nederlaag. te forceren (zoals hem al twee maal eerder was gelukt). Okker kreeg er nog juist het racket te gen aan en de Fransman miste. Een tweede set-point ging op soortgelijke wijze verloren. Dat veranderde de situatie. n'Go drella begon fouten te maken en Okker inmiddels gewaar schuwd zette zich met bewon derenswaardige vastberadenheid aan de taak de eerste service in het vak te slaan. Dat leverde rendement op in de met 7—2 ge wonnen „tiebreak" van de eer ste set. n'Godrella bleef daarna de aandacht gevangen houden door de spontaniteit van zijn reacties, maar problemen lever de zijn aanwezigheid voor Ok ker niet meer op. De nationale coryfee komt zater dag in de halve finales uit tegen Alan Stone. Deze Australiër heeft zich na een aarzelend be gin (hij stond een set af tegen Kuku en Pinto Bravo) beter aangepast aan het trage gravel van het Melkhulaje. Hij demon streerde dat met een zege van 76 en 60 op de Hongaarse Westduitser Corpas. De andere halve finale zal gaan tussen de nummers twee en drie van het schema Andreas Gimeno en Geoff Masters. De Spanjaard maakte na een ach terstand van 4—6 2—3 tegen de blonde Ian Fletcher tien games achtereen. Oorzaak van die plotselinge ineenstorting van de Australiër was scheidsrechter lijk geharrewar op het moment dat Fletcher 4—2 dacht te heb ben bereikt iu dé tweede set. Althans die stand kondigde- scheidsrechter Glesbergen tot tweemaal too aan. Gimeno bleef echter ageren en kreeg het zover dat de scheids rechter ten derde male zijn lijn rechter onder druk zette. Deze bezweek en het punt werd over gespeeld. Vanaf dat moment kwam Fletcher niet meer in het spel voor. Uitdagen: DametenkoUpM kwartfina le»: Heisa Ma*!hoff (W-Dld) Kata- lln Borka (HonK> C l 6-1. Bettv Strtve <Ned)—Onra freydt (W-Dld) 63 6-2. Elena Wcut-PMmeov.. (TsJ.)— Judllh Salomé (Ned) 6—i 6—2 T (Sp)—IaTT Fletcher AuMr 1-6 6- 3 6—0. Geoff Master» (Auttrl Ivan Molina (Col. 6—1. 6—2. Allan Ston'; (Auitr.)—Atlln Corpas (W-Dld) 7— Kwartfinale» herendubbeHprl: Glmr- no/Munoz (Sp)-FarrcI/John Lloyd (Gb) 6—2, 6-8.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9