Gebrek aan training wreekte zich op Zeven Heuvelenweg Weinig schade voor Zandvoort na ongeval Engelse Grand Prix Ribli leider in IBM-toernooi Oostduitser Below al zeker van zeilkroon Graham Hill: Geen kritiek meer op circuit VAN ZOGHEL NAAR HVC ADO Medaiïlekost bloedzweet en net nog geen tranen Sportwereld "4ÉÉL VRIJDAG 20 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 8 ZANDVOORT Ook de kwistig rondvliegende ra ce-onderdelen op het circuit van Silverstone (Engelse Grand Prix) hebben geen einde kunnen maken aan de plannen Nederland in de autosportwereld weer aan zien te geven. Natuurlijk, als wedstrijdleider Ben Huisman zondag over een week de startvlag Iaat val len voor het weer in ere herstelde race-evenement van het jaar zullen er wat coureurs ontbreken (Surtees Renstal met Mike Hailwood en Carlos Pace waar schijnlijk.) Toch zal de schade verrassend beperkt blijven. Alle cracks van dit moment - ook de leider in het wereldkampioenschap, Jackie Stewart - zullen de presentielijst tekenen, met een bijzondere aantekening bij de enige Nederlande toprijder Gijs van Lennep, die nu start in een Iso Marlboro van Frank Williams. De Bloemendaalse race-expert kwam al eens eerder in een Grote Prijs uit, dat was in 1970 op Zandvoort. De eervolle achtste plaats, gevolg van een perfecte bandenkeus, maakte op de internationale waarnemers destijds erg veel indruk. Toen Jackie Stewart de intelligente zoon van een Schotse garagehouder - het vorig jaar het circuit van Zandvoort als te gevaarlijk bestempelde, bleef het niet bij een golf van verbazing. Zo snel mogelijk werden de bezwaren verwerkt en een stevig plan de campag ne kwam op tafel. Berekeningen leerden, dat twee en een half miljoen gulden beschikbaar zou moeten zijn om alle verbeteringen te realiseren. Voorzitter Wessel kan opgelucht adem halen nu duidelijk is dat de eind jes aan elkaar geknoopt zijn. „Het krediet van de bank van anderhalf miljoen gulden is rond en over het res terende deel maken we ons ook geen zorgen meer. Dit eigen geld is bij elkaar gekomen middels sponsors (Marlboro en Panorama), de exploitatie van de boxen, een obligatielening en een NSF-aanvrage, die overigens nog lopende is. Maar er bestaat goede hoop op het verkrijgen van deze steun." Wessel waarschuwt echter voor al te groot optimisme van het publiek. "We hebben ons het eerste jaar dui delijk ten doen gesteld de baan te verbeteren. Al het andere komt later pas aan de beurt. Het publiek moet dus niet teveel verwachten. De tribunes, de toiletten, de parkeerplaatsen, dit al blijft bij het oude." Aandacht Daar zitten de coureurs niet over in. Hun aandacht is een en al op het spannender dan ooit verlopende we reldkampioenschap 1973 gericht. De Schot Stewart voert het klassement aan met een voorsprong van een punt op de titelhouder van 1972 Emerson Fittipaldi. Beide heren hebben in de negen tot nu toe verreden Grand Prix's elk drie keer het erepodium beklommen. De overige eindigden in een bloemenkrans voor Denny Hulme, Ronnie Peterson en de tumultueuze laatst ge houden Britse GP was voor Peter Revson. Een na deel voor Fittipaldi is, dat hij Zandvoort nog niet kent. Stewart, daarentegen, Is bijwijze van spreken kind aan huis op het dutnencircuit. Van Gijs van Len nep kan dat ook gezegd worden. Zijn bolide komt ech ter pas woensdag tot zijn beschikking. Dan gaat hij hem testen. "Wel kort dag natuurlijk. Maar het is te doen", zegt de "jonkheer", die zijn grootste successen in de races op Le Mans behaalde. Graham Hill, de oudste deelnemer van het veld, weet nu al waar hij aan toe is. Hij kwam gisteren in Zand voort aan en veroorloofde zich onmiddellijk een kijkje te nemen op het verbeterde circuit. Hij prees de werkdrift, waarmee alles uitgevoerd werd, bewonder de verder de panoramabocht, waarin de toeschouwers De Grand Prix op Zandvoort kan de concurrentiestrijd worden van Emerson Fittipaldi en Jacky Stewart (rechts). Cees Sieuwertsen, naast autocoureur ook tekenaar, maakte hun portretten. zo kunnen genieten van de autosport, en gaf tot slot als zijn mening dan Zandvoort beveiligd is. "Weinig coureurs zullen hierop nog kritiek kunnen hebben", zei de man, die in 1955 als een komeet omhoogschoot in de autosport. Binnen zes jaar had hij zijn eerste wereldtitel te pakken en in 1968 herhaalde hij dit meesterstukje met een Lotus. Daarna kwam de om mekeer voor de oudste GP-rijder. Stewart zei eens: "Hill had allang moeten stoppen, op deze manier ver geten we bijna welk een groot man hij was". Dat ziet hij ook in. Als 44-jarige stapt hij waarschijnlijk voor het laatst op Zandvoort in zijn wagen. Wie nu nog over het circuit van Zandvoort rijdt, schrikt van de onoverzichtelijke bende. Draglines zijn nog steeds driftig aan het werk om te verrichten wat noodzakelijk is. Projectleider Van Haaften verzekert echter bij hoog en laag, dat Zandivoort voor de zondag van de Grand Prix klaar is. De bedenkelijke gezichten van de insiders deden echter vermoeden dat ze er weinig vertrouwen in hadden. Dat zal wel schijn zijn. HANS DE BRUYN. Ook Heike Blok was gisteren met een vijfde en een achtste plaats de beste Nederlander in het Europees Solingkampioenschap. MEDEMBLIK Die ter Below cs, het Oostduitse Soling- team dat reeds het open Nederlandse kampioenschap won, is met nog een race te zeilen voor de Europese zeilkroon al zeker van de titel. In de twee gezeilde races van gisteren was de Oostdultse équi pe eenmaal onhoud baar en werd In de zevende race twee de achter de Oos tenrijker Stroh- schneider. De Nederlandse teams boekten wis selende successen. De harde wind vergde enorm veel van de zeilers, die ditmaal tweemaal de haven van Me- demblik uit (moes ten om de geannu leerde race van dinsdag in te halen. Below en zijn be manning, allen ge harde zeilers met een enorme reserve aan uithoudingsver mogen, verzwakten geen ogenblik. Bij de vier Nederlan ders waren bij de laatste fase van ie der gevecht sporen van minder gecon centreerd varen te vinden. De laatste stoot om tot de top door te dringen kwam er niet uit. Blok en Bakker werden beiden een maal vijfde Bak ker noteerde verder een elfde en BLLOK EEN PLAATS. Blok en Bakker zijn ook de twee die bij de eer ste tien dn het klas sement behoren, e Braziliaan Alex Welter heeft giste ren in Brest de vijfde race in het toernooi om het we reldkampioen schap der Finnjol- len gewonnen. De Zweed Guy Lillje- gren, die als acht ste finishte behoudt de leiding in het al gemeen klasse ment. De Nederlan der De Vries bezet te dn deze vijfde wedstrijd de derde plaats, Kees Douze eindigde als zesde. De uitslagen zijn: zesde Wennerström (Zwe.) (O.Dld), 3. B. Cheret (Fr). 4. R. Schwartz (O.Dld), 5. G. Bakker (Ned.) Totaalklasse- Van onze sportredactie DEVENTER Het conflict tus sen de Deventer eredivisieclub Go Ahead Eagles en doelman Nico van Zoghei, die na zijn te- - rugkeer van vakantie van ma nager Hans Kraaij te horen kreeg dat hij het komende sei zoen op nonaktief zou worden gezet, lijkt een voor beide par tijen bevredigende oplossing te hebben gevonden. Go Ahead Eagles en HV zijn tot overeenstemming gekomen over een eventuele transfer van de Deventer doelman. Nico van Zoghei, die nog een con tract had tot het eind van het komende seizoen, zal nu door de Deventer Club worden uitge leend, waarna volgend jaar de transfer naar HVC officieel zal worden. AMCTFRnAM n» InnPP Stand: 1/2: Jansa. Romanlshln 2%, 3: A1VI3 1HKUA1VI ue junge Kovacevlc 1*4 +1 afg., 4/6: Hecht. Hongaarse grootmeester Keene. Torre 1»4. 7/S: Sosonko. r>;i r „_iHartoch 1+1 afg.. 9: Scholl 1. 10: Ribli, enkele jaren geleden v d Berg j afg 11: Benin winnaar van het Nie- 12: Jakobsen 0+2 atg. meyer-toernooi, heeft na de derde ronde de leiding ver overd in de grootmeester- groep van het IBM-toer nooi. Ribli, een jonge Hongaarse grootmeester, voert na drie ronden alleen de ranglijst aan in het IBM-toernooi. voor de vaderlandse sportpers, maakte bekend dat met ingang van heden een nieuw medisch team, bestaande uit de artsen De Vreese, Schillemans en Oost hoek de club in het komend sei zoen zal begeleiden. DEVENTER In Lochem heeft Sparta een oefenwedstrijd ge speeld tegen een streekelftal, geformeerd uit Lochem en om streken. De Rotterdammers wonnen met 6—0. Doelpunten makers: V.d. Veen, Meutstege, Sadek, Heyerman, Walbeek en Van Staveren. DEN HAAG ORWO/HCAW heeft gisteren telegrafisch be richt ontvangen Jat de beide Ant'llianen Eddy Hallman en Frank Lewis speelgerechtigd zijn. Het tweetal was voor twee jaar geschorst maar de KNBSB heeft het resterende deel van deze schorsing kwijtgescholden. SDS begint en eindigt met zeventien man (Van onze sportredactie). NIJMEGEN Rinus Ver- degem van de Haagse wandelsport vereniging SDS (sterk door strijd) heeft zich dit jaar moeten neerleggen bij een taak als verzorger en leider van zijn club. Moeten neerleggen, want zoals hij Ietwat triest vertelt: „De specialist heeft mij ver boden ooit nog lange mar sen te lopen. Mijn voeten zijn helemaal kapot, als dat niet het geval was ge weest had ik nu natuur lijk meegelopen. Omdat ik het toch niet kan laten, ga ik nu maar op de fiets SDS is dit jaar met zeven tien leden, waaronder vier vrouwen, In de Vier daagse vertegenwoordigd. Rinus Verdegem: „Ik zou niet weten voor de hoe veelste maal de club mee loopt, voorzitter Jan Groen is voor de zeven- tierde maal present en er zijn nog wel enige leden die een stuk of tien keer hebben meegedaan. Maar vraag me geen getallen". Zoals het een wandelsport- vereniging betaamt, is er onder de gelederen van SDS nog geen uitvaller te bespeuren. „We zijn met zeventien man begonnen en daar zullen we ook mee eindigèn", stelt Ri nus Verdegem onomwon den. „We hebben voldoen de getraind om elke dag die 50 kilometer uit te lo pen". NIJMEGEN Voor de 21-jarige biologiestudent Paul Gerrits uit Nij megen begon de derde marsdag in de Vierdaagse 's morgens om half vier. Zich de slaap uit zijn ogen wrijvend, stond hij op dat vroege uur enigszins duf naast zijn bed. Een half uur later meldde hij zich aan het startbureau bij het Concertgebouw „De Vereeni- ging", het tijdelijk onderkomen van de KNBLO. Om kwart over vier de eerste knip van de controle in zijn kaart. Geen pijntje aan de lucht. Rustig voortstappend legde hij samen met een vriend en een vriendin de eerste van de vjftig kilo meter af. Het ging lekker. Al spoedig kwamen zij in hun juiste marstempo en zochten zij aan sluiting bij een militaire colonne. Die helld het tempo er flink in, maar dat was van geen belang. De vermoeidheid, daar dacht hij niet aan. Die pijn in zijn onderbenen telde niet mee e ndie paar blaren vergat hij. Om half acht nam hij zijn eerste rust, even tijd voor een paar koppen koffie, enkele boterham men en een sigaretje. Dan weer doorgaan, het verstand op nul, de blik op oneindig. Zo snel mo gelijk weer achter een of ander peloton blijven plakken. Die sol daten lopen tenminste in de maat. Blijf bij hen en je loopt de afstand fluitend uit. Voorlo pig gaat het nog allemaal goed. Nog een paar kilometer naar de étappeplaats Groesbeek. Dat dorp stelde hijzich voorlopig als hoofddoel. Left, right, left, right, dat zijn weer een tiental meters. Het gezang van de voor hem lopende soldaten is een enorme stimulans. Hij voelt zich niet zo eenzaam. Vrolijk mee- fluitend, zingend en klappend, vergeet hij alle lichamelijke on gemakken. Eindelijk: Groes beek. Eventjes de rug rechten voor de doorkomst langs de tent net genodigden. De pas erin, la ten zien dt hii nog niet al te Uit het gezicht van alle hoge per- sonenen zoekt Paul Gerrits zo snel mogelijk een rustplaats op. naar uitgekeken heeft. Rust, eindelijk rust. zijn „lijdensweg" op de Zeven Heuvelenweg. Het beeld, waar Paul Gerrits Pas als hij zit, voelt hij hoe' moe hij is. En hoe afgemat hij is. Een kop koffie, nergens aan denken, doorzetten. Nog tien ki lometer naar Nijmegen, twee uur lopen. Tussen Groesbeek en Berg en Dal de beruchte zeven heuvelenweg. Daar knapt PaJ~ Gerrits af. De eerste heuvel, dat is nog net al te moeilijk. Omhoog loopt nogal makkelijk, naar beneden kun je haast rennen. Het tweede heuveltje gaat al iets moeilij ker. Hoe lang duurt het nog voor we boven zijn. Het feit dat hij haast niet vantevoren heeft getraind, zoals hij tot zijn schande moet bekennen, slecrts een schamele zestig kilometer, gaat xzoch nu wreken. Het helpt niet meer om niet aan de pijn' Iijke voeten te denken, het wordt te erg. Door zijn gezwol-1 len voeten kan een weinig hin ken niet uitbl'jven. Het hindert voorlopig nog niets. Wel is het noodzakelijk een eigen, lang zaam, tempo te gaan lopen. De militairen gaan nu echt te snel. Langzaam maar zeker zakt de snelheid, nog maar acht kilom- ter naar Nijmegen. Weer een heuvel, p de top gekomen, met het id«e dat het afgelopen is, ziet hij de volgende bult al weer voor zich liggen. Hij dacht dat het voorbij was. Gewoon lopen is nu onmogelijk geworden, langzaam sleept hij met een been achter zich aan. Zijn voe ten ziin te erg gezwollen. Nog een heuvel, en weer een. Moei zaam kript hii omhoog. Geluk- k:g. Berg en Dal is in zicht. Het zwaarste gedeelte zit erop. Hest nog slechts vijf kilometer vlak-_ ke weg. Nog maar een klein uurtie lopen. Om half drie omt Paul Gerrits, terzijde gestaan door ziin kameraden, het plein voor het startbureau binnen- strompelen. Gelukkig, voor van daag zit het er weer op. Zijn eerste zorg is het bemachtigen van een groot glas pils. Dan het bemen van een douche, om daarna een paar uur te gaan slaoen. Een hapie eten. even de stad in. slaoen en weer om half v>r opstaan om ann de vierde trip te berinnen. Het behalen' van de eerste medaille kost bio^d. zweet, maar nog net geen tranen. PAUL HOVIUS Met wit versloeg hij de Tsjech Smejkal, die bij de veertigste zet de tijd over schreed. Diens positie was toen evenwel al hopeloos. Szabo stal de show, zoals gebrui kelijk, maar de voorstelling viel als een baksteen. Tegen de slimme Argentijn Quinteros bracht de felle strijder een kwa liteitsoffer ten einde tot aanval te komen. Maar de offerande was veel te optimistisch, daar van werd hij pijnlijk overtuigd. Langeweg won op leuke manier van Marovic. Slecht verging het Jan Timman, die tegen Donner uitkwam. De grootmeester kreeg in het middenspel vat op de stand, won een pion en daar na een toreneindspel. In die fase ging Timman nogal onzorg vuldig te werk. Dat Petrosjan-Spasski een fluwe len spiegelgevecht zou worden lag voor de hand, maar dat An- dersson - die van Radulov min of meer een pion ten geschenke kreeg - dit kleinood niet in winst kon omzetten verraste ('A—Planinc-Ree werd een vecht-remise. Uitslagen grootmeestergroep derde ronde. Andcrsson (Zwe) Radulov (Buig.) M—M:. Langeweg (Ned) - Marovic (Joeg) l—O. Planlnc (Joeg) Ree (Ned.) '4—14. Timman (Ned) Donner (Ned) 0—1, Rlbll (Hong) Smejkal (TsJ) 1—0. Kavalek (VS) Enklaar (Ned.) 'iH, Petrosjan (Rusl. Spasski (Rusland) Szabo (Hong) Quinteros (Arg). 0—1. Stand ls Rlbll 3>4. 2/6 Planlnc. Pe trosjan, Quinteros. Spasski. Donner 2. 7/9: Marovic, Langeweg. Ree lta, 10: Timman 1 afg.. 11/14: An- dersson, Szabo. Radulo en Kavalek 1. 15: Smejkal \3 1 afgebr. 16: Enklaar Vt Meestergreep derde ronde: Sosonko (Ned) Kovacevlc (Joeg) afg., Hartoch (Ned) Bellln (Eng) Vi. Hecht (W. Did) Romanlshln (Rusl.) 0—1. v. d. Berg (Ned.) Ja- kobson (Den.) afg. Keene (Eng) Scholl (Ned) 1—0, Torre (Fill.) Jansa (TsJ.) 0—L FRANKFORT De Westduitse Voetbalbond (DFB) heeft beslo ten dat geen van de spelers, die opgenomen worden in de kandi- daienploeg (40 man) voor de eindronde van het wereldkam pioenschap, mogen worden ver kocht naar het buitenland. Dat geldt uiteraard alleen voor die spelers, die bij Westduitse clubs onder contract staan. DEVENTER De Er.schedese eredivisieclub FC Twente, die gisteren een „open huis" hield

Leidse Courant | 1973 | | pagina 8