NA TWEE JAAR HERBOREN WIE WEET WAT LIEFDE IS...? Peter Maffay: TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN Eenvijfde deel van bevolking houdt niet van klassiek RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 JULI 19731 Peter Maffay (24), het Duitse troetelkind, dat twee jaar geleden met het nummer ,,Du" de vrouwen kippevel bezorgde, liet vorige week op het Schlagerfestival in Geulle zien dat zijn repertoire veranderd is. Het is lang stil geweest rond Peter Maffay. Na „Du" had hij in Duitsland nog een klein hitje. Echter lang niet van het kaliber als de vorige liefdesverkla ring. Peter Maffay, het enfant terrible, werkte intussen aan zichzelf. Hij dacht na over zijn leven. Achteraf zegt hij met een glimlach rond de lippen: „Ik was nog zo jong, toen „Du" een hit werd. Het succes overviel me. In mijn onschuld dacht ik, nu heb ik het gemaakt. Alle meisjes vielen voor me. Ik was de koning, zij waren mijn on derdanen. Men behandelde me als iets heel spe ciaals. Als ik inkopen ging doen, werden de stra ten door de politie afgezet. Op het podium legde men een tapijt van bloemen. Het duurde niet lang, die overwinningsroes. Na enige maanden walgde ik van me zelf. De pop wereld met de hele toestand, de commercie, alles zat me tot hier. De gillende fans, die willoos aan mijn knieën lagen, maakten me ziek. „Op een goede dag ben ik gevlucht. Laf? Misschien. Ik kon niet anders. Later denk je, had het niet wat taktischer gekund. Geleidelijk terug trekken, op een lange reis naar het buitenland. Ach, het zal allemaal wel. Nakaarten kun je al tijd." „Ik ben over mezelf gaan nadenken", mompelt hij. ,.In eén open brief heb ik aan mijn fans uitge- legt dat er een nieuwe Peter Maffay was geboren en dat de oude romantische Peter dood en begra ven is. De meesten accepteren het. Ze hebben hetzelfde ondergaan". „Ik ben een paar maanden geleden met roken ge stopt. Zomaar van het ene op het andere mo ment. Ik rookte zestig sigaretten per dag, nu af en toe enkel een sigaartje. Geloof me, ik ben trots op mezelf. Dit is de eerste keer dat ik iets heb bereikt". Peter vertelt geëmotioneerd: „Gisteren ontmoette ik een oude vriendin. We hadden elkaar jaren niet gezien. Een goede reden om een borrel te pakken en even gezellig bij te praten. Ze vertel de me dat ze nog een jaar te leven had. Dat doet pijn. Een andere vrouw, die ik ken, heeft een wolk van een kind, maar houdt van een ander. Ze is gedwongen zich in tweeën te splitsen. Gis ternacht heb ik haar een brief van vier kantjes geschreven, misschien geeft die haar wat steun". „Vriendschap is een moeilijk bereikbaar ideaal. Je mag blij zijn als je een echte vriend hebt. Meest al span je je voor de verkeerde in. Of men zet je in de kou als je een beroep op iemand doet. Ik ben politiek niet geïnteresseerd. Vietnam, de slachting in Mozambique zijn te ver weg. Als we in Duitsland minder hard zouden rijden. Als we wat meer van onze medemens zouden tolere ren. Dan was er geen oorlog in Vietnam. Je moet eerst jezelf terecht wijzen en dan pas de wereld verbeteren. Ik las in de krant dat er men sen sterven omdat de autoriteiten geen geld wil len uittrekken voor bepaalde medische appara tuur. Dan denk ik, wat is hier in godsnaam aan de hand? Miljoenen geven ze uit aan zinloze oor logen, aan reizen naar de maan of naar welke planeet dan ook, terwijl het hier op aarde zo ver schrikkelijk mis is. We zouden met z'n allen naar een verbetering kunnen toewerken. Iedereen moet voor zichzelf het gevecht leveren. Met z'n allen de straat opgaan om te protesteren te- gen iets dat toch gebeurt, heeft geen zin. Vrien den van mij vonden het leuk om met spandoeken te lopen. Dat is afschuwelijk. Als je zo nodig moet, ga dan. Maar doe het voor de mensen die in Vietnam liggen te creperen en niet omdat het zo gezellig is". NEDERLAND I „Mijn eerste leefregel is: Geloof in wat je doet en doe alles zo eerlijk mogelijk. Meer Duitsers zou den zo moeten denken. Misschien raken we dan het minderwaardigheidscomplex over de popmu ziek van eigen bodem kwijt. Wat zijn wij minder dan de Engelsen? Of de Amerikanen? Zijn onze gitaren van slechtere kwaliteit? Kunnen we niet spelen, hebben we geen stem? Zijn er in Duits land geen kundige tekstschrijvers? Gezwam! Na tuurlijk hebben we die. We geloven alleen niet in ons zelf. Dat wil ik veranderen. Ik probeer door consequent Duits te zingen te laten zien dat een popsong in het Duits net zo goed klinkt. De pop moet een cultuur worden. Het moet naast de Engelse en de Nederlandse een geheel eigen gezicht krijgen. Met mijn nieuwe dubbelalbum „Omen" geef ik de lij nen aan die ik bedoel. Teksten die iets meer zeg gen dan „Ik hou van jou" en ,,Ik blijf je trouw". Een uitgebalanceerde begeleiding. Alles is Duits. Commercieel gezien kan „Omen" door dit voor- oordeel echter geen succes worden. Soms, als ik m'n ogen dicht doe, zie ik het voor j me. Duitsland de popnatie van het westelijk half- rond. Het zijn dagdrome nnog. Weet je dat wij niet eens een Duits woord voor popmuziek heb-1 ben?" ROELFIEN SANT NOS 14.00 Mighty Mouse 14.05 Three daring daughters. musical 18.25 Tour de France 18.45 Kirl de clown 18.55 Journaal TROS 19.05 Flipper 19.25 Op safari in Argentinië 20.00 Journaal 20.21 Film van de maand: „Incident in San Fran cisco" 21.55 De besten van Music-all-in 22.35 TROS-Sport 23.00 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Kirl de clown 18.55 Journaal NCRV 19.05 Leven in de Sahara 20.00 Journaal 20.21 Wie weet wat liefde is speelfilm 21.50 Achter de camera's 22.20 Je kunt het geloven of niet NOS 22.45 Journaal 22.50 Tour de France NEDERLAND Rex Harrison geeft de film Wie weet wat liefde is, vanavond op het scherm, een minzame aan beveling mee. De NCRV zendt vanavond de hoofdfilm "Wie weet wat liefde is...." uit. Voor deze film zijn drie verhalen uit de wereldlite ratuur gekozen waarin het the ma "wat is liefde?" centraal staat. De verhalen zijn geschre ven door W. Somerset Maugham, Kurt Vonnegut jr., en Daphne du Maurier. Rex Harrison beweert in zijn in leiding op de film dat vele schrijvers hebben geprobeerd een omschrijving te geven van wat 'liefde' is, maar het is geen van hen ooit geheel gelukt. Deze speelfilm toont drie pogingen van verschillende schrijvers in verschillende bewerkingen, die naar de mening van Rex Harri son aardig dn de goede richting komen. Enkele van de voor naamste rollen worden gespeeld door Agnes Moorehead, Lorne Green en Jilie Som mars. Regis seur William Sackheim werd al eens bekroond voor een eerdere aflevering uit deze reeks (We reldpremière) speelfilms. Een nachtelijke speurtocht op de pampas in de provincie Buenos Aires. Een film vol bedrijvig dierenleven. Ned.I 19.25 uur. Marie Laforêt bij Pi mJacobs. Incident in San Francisco is de titel van de film van de maand van de TROS. Het handelt hierin om een man. Robert Harmon, die in een vechtpartij raakt be trokken en in een netelige posi tie komt te verkeren als een kroongetuige reden heeft om te zwijgen. Ned. I 20.21 uur. Vanavond enkele hoogtepunten uit al afgeleverde Music all ins van Pirn Jacobs en Ralph Inbar met o.a. Vikki Carr, Juliette Gréco, Oscar Peterson en Marie Laforèt. Ned. I 21.55 uur. In "Achter de camera's" spreekt Jan van Hillo met Philip Bloemendal en Piet Buis - de makers van het bioscoopjour naal van Polygoon Profilti. Velen kennen al jarenlang de stem en de stijl van "Neerlands Nieuws", maar de mensen éch ter die stem en stijl van ons we kelijks bioscoopjournaal ként men minder. Ned. II 21.50 uur. HOU HET SCHERM IN HET OOG Vanavond is Sipke van der Land voor het laatst te zien als presen tator van het NCR V-programma "Je kunt het geloven of niet". Dit programma verdwijnt met ingang van het komende seizoen, waarmee niet gezegd is dat ook Sipke van der Land van het NCRV-scherm zal verdwijnen. Het is de bedoeling Üat hij in het komend seizoen een ander programma gaat presenteren. Deze laatste aflevering werd op genomen in het Militair Hospi taal te Utrecht. Medewerking verleent de zanggroep van het Militair Hospitaal o.l.v. Roel Metaal. Ned. II 22.20 uur. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Van de Ned. bevolking van 12 jaar en ouder houdt 24 pet. van ernstige klas sieke muziek, 35 pet. van opera, 61 pet. van operette en 68 pet. van lichte en populair-klassieke muziek. Slechts 18 pet. gaf te kennen in het geheel niet van klassieke muziek te houden. Deze cijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luisteron derzoek van de NOS. Bij dit on derzoek richtte men zich vooral op gedrag en radiobeluistering, concertbezoek, gebruik gram mofoons en actieve muziekbeoe fening. Per week zenden Hilversum 1 en 2 rond 52 uur aan klassieke muziekprogramma's uit. Dat is ruim het vijfde deel van het to tale programma-aanbod. Dit on derzoek is vooral van belang in verband met l.et pogen meer klassieke muziek op de radio te krijgen. Een aantal interessante punten van dit onderzoek zijn: Ongeveer driekwart van de Ne derlandse bevolking bezit een grammofoon. Er bestaan geen verschillen in grammofoonbezit tussen 'liefhebbers en niet lief hebbers van klassieke muziek. Onder een bepaalde groep klas sieke muziek-liefhebbers, d.w.z. degenen die van ernstige klas sieke muziek houden werd een groter percentage grammofoon- bezitters aangetroffen (een klei ne 85 pet.) Mensen, woonachtig dn de drie grote steden Amsterdam, Rot terdam en Den Haag, zijn over vertegenwoordigd in de groep liefhebbers van ernstige klassie ke muziek en opera. Ongeveer 40 pel. van de luiste rende klassieke-muziekliefheb- bers is het eens met de uit spraak „bijna alles wat ik van klassieke muziek afweet, weet ik van de radio." Deze mening vindt de minste instemming bij hen die van ernstige klassieke muziek houden (een klein» 30 pet.) Groter is de instemming bij hen die niet van ernstige klassieke muziek, maar wel van opera houden (47 pet.) en nog iets groter bij hen die uitslui tend van populaire klassieke muziek en/of operette houden (ongeveer 50 pet.) Door ongeveer 50 pet. van de luisterende klassieke-muzieklief- hebbers wordt de klassieke mu ziek op de radio vooral als ach tergrondgeluid gebruikt. Een kleine 75 pet. is het eens met de uitspraak dat zij van da klassieke muziek die de radio te bieden heeft, het liefst luisteren naar bekende werken van be roemde componisten. Ongeveer 50 pet. vindt dat de radio meer aandacht zou moeten besteden aan bekende en gelief de klassieke muziek, terwijl een kleine 45 pet. vindt dat op Hil versum 1 en 2 te weinig klassie ke muziek uitgezonden wordt van het genre waar men van houdt. Bij ongeveer 40 pet. van de Ne derlandse bevolking van 12 jaar of ouder werd of wordt in het ouderlijk huis door één of meer gezinsleden zelf muziek ge maakt. In ongeveer 20 pet van de gevallen betekent dit het ma ken van klassieke muziek, in ongeveer 40 pet. van de gevallen niet-klassieke muziek in onge veer 40 pet. van de gevallen zo wel klassieke als niet-klassieke muziek. Een kleine 40 pet. van de Neder landse bevolking heeft zelf een instrument leren bespelen. Hier van bespeelt 45 (18% van de to tale Nederlandse bevolking) mo menteel nog wel eens een instru ment, speelt 20 pet. klassieke muziek. 40 pet. niet-klassieke muziek en een ongeveer even groot percentage zowel klassieke als niet-klassieke muziek. AVRO 16.00 16.02 NOS 18.25 18.45 18.55 AVRO 19.05 20.00 20.21 21.45 22.35 22.40 22.45 Journaal Internationale tenniskam pioenschappen van Neder land Tour de France Kiri de clown Journaal Rally Cross Journaal Drieluik, „Nieuwe oogst", „Wie van de drie", „Goed geoogst" AVRO's Sportpanorama Ontdek je plekje Journaai Watergate, samenvatting 20.00 (k) Journaal en weerbericht 20.15 (k) Star lm Nest. een klame e' die 21.15 (k) Dansmuziek. 21.45 <k d Lolerljberlchten. Aansl.: (k) Jour. naai en weerbericht, en (k) Hojoi woord voor de zondag. 22.05 Morj h In Rlo. Duitse speellllm. 23.40 <k 18.45 (k) Licht muzlekprogrammi d 19.45 (k) Journaal, actualiteiten a weerbericht. 20.15 Auf falscher Spur Engelse speelfilm. Aansl.: (k) Jour n naai. 21.45 (k) Sport, met loterljbt fo richten. 23.00 (k) Journaal en weer bericht. 23.05 (k) Ferdy und Fer4 v rad, satirische film. 0.20 (k) Jour1 ir NEDERLAND II NOS 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal KRO 19.05 Voor een briefkaart op de eerste rang 20.00 Journaal 20.21 Brandpunt, woonwagenbe woners 21.20 Hler/nu-en nergens, tv-spel 22.50 Epiloog 22.55 Journaal 18.30 (k) Mens en werk. 19.00 <kk Zandmannetje. 19.05 (k) Informally programma 19.45 <k) Regionas ,K uleuws en sport. 20.00 (k) Journal h <rt weerbericht. 20 15 (k) Cultures: magazine 21.00-22.45 (k) Zwei Wc e| then In elner anderen Stadt, Amert (,i kaanse speelfilm. v: dere" kijkers. 19.40 Mededellnge 19.45 Journaal en filmverslag Rond hi van Frankrijk. 20.10 (k) Mijn vrou. 2l van hiernaast, tv-serie. 20.40 O Circusprogramma. 21.25 Oin Actualiteiten. 21.55 (k> Sheri', Cade, tv-scrle. 22.45 Journaal e ri fllmverslag Ronde van Frankrijk. i\ Tour de France op radio en tv Vikki Carr vanavond op tv. Juliette Gréco in Music all in. Vandaag: Op de rado van 23.02 —23.10 uur via Hilversum 1 een nabeschowing van de etappe I van Brive naar Clermont-Fer- rand. Gastverslaggever is Henk Molenberg. Op de tv. om 18.25 uur (Ned I) een samenvatting. Om 22.50 uur I wordt op Ned. II een filmover- I zicht gegeven. Morgen: Op de radio van 10.35 10.40 uur een voorbeschouwing van de 19de etappe van Bourges J r.aar Versailles over 223 km. j i'ussen 13.00 en 19.00 volgt een I direct verslag. 18.00 (S) Licht orkest en solisten. 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 Ver kenning: nieuws, feiten tcnrubrlek Vnadaag dit morgen da en om 20.15 VPRO-VriJdagavo concert door ensemble van de Bei ner Rundfunk: moderne (NOS: 19.50-20.00 Den Haag van- f daag.) VARA: 21.00 (S) BerlIJns Fit harmonisch Orkest, solisten: moder ne en klassieke muziek. In de pav-! ze: plm. 21.45- 21.55 Interview. 22.4; te (S) De Staalkaart. 23.35 Muziek var Nederlanders. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM 3 18.00Nleuws. 18.02 Joost mag eten. 19.00 Nieuws. 19.02 Gevolm: tlgd: verzoekplaten. 20.00 Niei 20.02 Dr. Wiener's Meatshow VPRO: 21.00 Nieuws: 21.02 VPRO Vrijdagavondshow. (22.00, VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtengym- nastlek. 7.20 <S) Z.O.: gevarieerd programma met om 7.25 Van de voorpagina: 7.54 VPRO: Deze dag: 8.00 Nieuws: 8.11 Dingen van de dag en om 9.35 Waterstanden. 10.30 (S) Zaterdag Informatie: muziek en Informatlcshow. (11.00-11.02 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.23 (S) Dit Is het begin jongerenprogramma. 14.43 VARA- Varla. NOS: 14.45 Carol Voges. striptekenaar, klankbeeld. 15.20 Nieuws uit de ruimte: nieuws over het Skylab project. 15.30 Gamma van alpha en bèta - een programma over recente vorderingen ln de we tenschap. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) NOS-Jazz. 16.45 Inzet - een pro gramma over amteurlstisch muziek beoefening. 17.15 Weer eens wat an ders - minder bekend buitenlands repertoire. 17.40 Uitzending Vrije Gedachte. VARA: 17.55 Mededelin- om: een mlnlmagazlne t jonge luisteraars. 10.30 Nleu\ (S) Plaatvarla. 11.30 (S) Wegwezcis tips voor vakantiegangers. 11.55 Mt dedelingen. 12.00 Aktua. 12.16 Over heldsvoorllchtlng: Vast wsni0l -1 egwezee - Boomtakken in rimpelend water. Er doorheen de namen Bos- driesz en v.d. Bos van de twee VPRO-mensen, die een paar mi nuten vulden van de Berichten uit de samenleving, waarvooor volgens de gids een kwartier was uitgetrokken. In deze ru briek vertelt de VRO nooit wat zij wil of denkt of doet of na laat. Zij laat alleen de beelden spreken en dan denk je bij beel den van boomtakken met Bos- namen er doorheen, dat men de eigen namen illustreert, maar nee, het zijn beelden uit het Friese Doniawerstal, waar het Philips Pensioenfonds bungalows wil gaan neerzetten. Na deze korte toelichting komen de beel den weer: Kerkje, herenhuis, landarbeiderswoning. Een echt paar: „Het zang en muziekleven gaan eraan". Dame: „Alles gaat eraan kapot". Paard in de wei, kind met autootje, water sport en watersportbeheerder: „Er kunnen nog best wat men sen bij. De Friezen zijn te be houdend". Een eendemoeder met jongen. Een gras maaiende man. die onder dit alles erg nuchter blijft. De beelden heb ben gesproken. De gemeente raad zal over het plan van Phi lips een beslissing moeten ne men. Nochtans geen journalistie ke verkenning in dit Bericht over hoe de kaarten nu liggen. Alleen maar beelden. Een erg onvoltooid Bericht uit de samen leving, die meer wil weten en een gemakkelijk dagje voor Bos- driesz en Bos in het Friese. De blinde soulzanger Ray Char les, een groot talent in een be scheiden man met groot zelfver trouwen, liet zich bij Dick Cavet kennen als een gemakkelijke prater, die vol galgenhumor in het leven staat. Hij vliegt graag en vindt elke landing goed, die jc na kunt vertellen. Hij zei gt hoord te hebben dat dit intei| view op de tv zou komen. zou zeker gaan kijken. Om mv ziektechnische redenen is hi voor play back, een systeem di de nogal eens veroordeeld wori als zijnde niet-authentiek. Ra.' mi zegt, dat tv-mensen meer br 16 langstelling hebben voor hë ée beeld dan voor het geluid. D£ vo laatste hangt er maar zo'n bee! va je bij. Daarom voelt hij voo^De a muziekopnamen vooraf, waarbi de later in het beeld de tekst inge ?r zongen wordt. geerde Ray Charles als soort prelude op het tweede det van de avond, dat de liefhebben van klassieke muziek deugd ül hebben gedaan. Eerst Yehuc se Menuhin, later de Berliner Phi harmoniker. |gi

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2