foidóe&HlAOtli MINISTER KOMT TERUG OP VERHOGING CURSUSGELDEN Palestijn hield 20 vier uur in si mensen Remfout van 1 bestuurder noodlottig voor rampbus Bij jubileum 500 militairen op parade Prins Bernhard licht gewond bij aanrijding Veilingen naar federatie Uitstel kernproef Snelweg tussen Leiden-Alphen geen oplossing 64e JAARGANG No. 119560 VRIJDAG 20 JULI 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19uur). Abonnement per week ƒ2.15; kwartaal ƒ27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLANC TV-SELECT1E VOOR VANAVOND Ned. I: 20.21 uur Incident in San Francisco, film; 21.55 uur De besten van Music ail in, o.a. Ju liette Gréco, Marie Laforet. Ned. II: 19.05 uur Leven in de Sa hara, documentaire; 20.21 uur Wie weet wat liefde is.., ver filmde liefdesverhalen van be kende auteurs, 21.50 uur Achter de camera's, over opdracht films. WISSELVALLIG Veel bewolking en perioden met buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Vrij koel. Minimumtemp. omstreeks 13 graden, maxima van 16 tot 20 graden. Zaterdag zon: 4.45-20.47. Maan: 22.31-11.41. Schev. hoogw. 6.15- 8.39, laagw. 2.19-14.30. In Italië PORTE ERCOLE (AP/ANP) Volgens de Rijks voorlichtingsdienst is prins Bernhard bij een auto-on geval gisteren in de omgeving van het koninklijk va kantieverblijf in het Italiaanse Porte Ercole licht ge wond geraakt. Hij liep Jaarbij slechts schaafwonden op, aldus de RVD. Een jonge Italiaan, die bij de botsing betrokken was, is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Hij zou een schedelbasis- fractuur opgelopen hebben en in een coma liggen. De Italiaanse politie heeft totnutoe geen bijzonderheden vrijge geven over de situatie, die tot de botsing geleid heeft. Medede lingen van de RVD wijzen erop, dat prins Bernhard in een file reed, toen de jonge Italiaan hem aanreed. De man schijnt van links te hebben willen passeren. ATHENE (RTN) Een jonge Palestijnse guerilla-strijder die gisteren na een misluk te aanslag op het kantoor van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij El Al in Athe ne vier uur lang 20 mensen gijzelde is van morgen in Koeweit aangekomen. Hij had een vrijgeleide gekregen in rui! voor de vrijlating van de gijzelaars. Het waren de ambassadeurs van Irak en Libanon en de Egyptische zaakgelastigde die de Palestijn hadden overreed zijn gevangenen los te la ten. Gistermorgen wilde de ongeveer 25-jarige man het El Al-kantoor binnendringen. Een politieman in burger binnen het gebouw merkte hem echter op en sloot door een druk op en knop een veiliheidsdeur. Na een korte jacht werd hij door enkele burgers en een politieman gegrepen, maar wist zich los te rukken en vluchtte n hotl in. G- wapend met pistoolmitrailleur tn handgra naat gijzlde de Palestijn daar een aantal gasten en employees. Twee politiemannen doe met hem wilden onderhandelen werden eveneens gegijzeld. De guerillastrijder eiste dat vice-premier Stylianos Pattakos per soonlijk met hem over zijn vrijgeleide zou komen onderhandelen maar deze weigerde. De Palestijnse commando Tenslotte ging hij ermee akkoord dat de \vordt door de politie wegge- drie diplomaten met hem onderhandelden. leid. VAN DER HART WIL MANSVELD veld van FC Den Haag laten Mansveld werd tot stand ge weten dat hij hem graag in de bracht door trainer Evert Teu- selectiegroep van 22 spelers nssen. DESKUNDIGEN: De verongelukte Belgische bus is gisteren uit het water gehaald. PARIJS Alle deskundigen zijn er van overtuigd dat de ramp met de Belgische bus uitsluitend en alleen aan een fout van de bestuurder te wijten is. Deze is de 7 tot 8 kilometer lange hel ling van 12 tot 14 procent verval vrijwel over haar gehele lengte remmend afgedaald volgens de eensluidende verklaringen van ooggetuigen, overlevenden uit de bus en volgens de eerste resulta ten van het politie-onderzoek. Hoewel een dergelijke elemen taire fout verwonderlijk is voor een bestuurder, die blijkbaar een uitstekende reputatie genoot en het trajeot en dus de levens gevaarlijke helling van Laffrey uit eigen ervaring kende, staat het vast dat hij niet of in elk ge val niet tijdig op de motor ge remd heeft. Ook heeft hij een waarschuwingsbocht aan het be gin van de afdaling over het hcofd gezien: dit bord geeft aan dat de afdaling verboden is voor voertuigen van meer dan 8 ton die niet van een zogenaamde elektrische vertragingsinstallatie voorzien zijn. Dit soort installa ties is evenwel op in België in geschreven voertuigen niet ver plicht. Een van de overlevenden, een 14-jarige jongeman die lichtge wond werd. heeft verklaard dat de snelheid van de bus halver wege de helling zo toegenomen was dat deze verontrustend werd. De bestuurder zou gezegd hebben: „Daar heb je het, ik heb geen remmen meer". Hij zou nog geprobeerd hebben op een lagere versnelling over te schakelen, maar dit mocht niet meer baten. De meeste inzitten den zijn volgens de politie door verdrinking om het leven geko men, maar de passagiers heb ben helaas de tijd gehad zich er van rekenschap te geven dat zij een onvermijdelijke catastrofe tegemoet snelden. Vanmorgen waren 40 lijken van de 43 slacht offers geborgen. DEN HAAG RIJNSBURG Twaalf bloemenveilingen, waar onder Rijnsburg en Aalsmeer, die allen lid zijn van de kring bloemenveilingen van de vereni ging „De Nederlandse Bloemis terij" hebben in beginsel beslo ten over te gaan tot een federa tieve structuur. Met het uitwer ken van de doelstellingen van de nieuwe federatie is nu begon nen: het kan ongeveer een half jaar duren voordat deze kan starten. De twaalf veilingen hebben vorig jaar gezamenlijk voor 641 mil- joen omgezet, op een totale Ne derlandse veilingomzet van bloemen en planten van 660 miljoen. De veilingen willen nu overgaan op besluitvorming over een voor allen geldende gedragslijn. De werkgroep, die het structuurrapport heeft opge steld, heeft nu opdracht gekre gen voorstellen uit te werken voor de door de veilingen geza menlijk te vervullen functies en taken, het aandeel van andere organisaties en de bevoegdhe den van de „kring" nieuwe stijl, j Diefstal van zes |;ouden aanstekers IlIJSWIJK Bij een inbraak in oen sigarenwinkel op de hoek van de Rijswijkse Haagweg en Geestbrugweg, zijn vannacht zes gouden aanstekers gestolen. De waarde van de aanstekers bedraagt vijftienhonderd gulden. De inbraak werd gepleegd door bet inslaan van de etalageruit. DRAMA IN MEMPHIS De politie in Memphis is gisteren na een enerverende achter volging er in geslaagd een man te arresteren die dreigde zijn zoon te vermoorden. De man, die na huwelijksmoeilijkheden zijn zoon bij zijn vrouw had ontvoerd, hield het jongetje een mes op de borst. De politie wist na anderhalf uur de man te overrompelen. Het jongetje had enkele snijwonden op zijn linkeram. (Van een onzer verslagge- „..^vers)„-,k j Aufo Heemskerk DEN HAAG Vijfhonderd, militairen mogen officieelDATSUN DEALER deelnemen aan de festivi- ROELOfarendsveen leiden teiten bij het jubileum van koningin Juliana. Zij wor- Alkemadelaan 1 Herengracht 79 den gekozen uit landmacht, 0I7132866 01710 - 33861 luchtmacht en marine voor een défilé, dat vóór het pa- leis Huis ten Bosch gehou- den zal worden. Minister Vredeling van Defensie heeft de kamerleden, die over de deelname van de krijgs macht bij dit jubileum vragen gesteld hadden, laten weten, dat dit een „passende aanhankelijk- heiasbetuiging is", die niet „ui tere.- sober" genoemd kan wor- DEN HAAG Minister dr. J. A. van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen) heeft alsnog besloten, dat de verho ging van de cursusgelden, die onlangs werden aangekon digd, voor een aantal onderwijsvoorzieningen niet door gaat. Dit geldt met name voor de avondscholen mavo, havo en vwo, en voor de avondscholen en dag-avondscho len lbo en mbo. De minister komt hiermee voor deze opleidingen terug op een eerder genomen besluit dat hij in het begin van zijn ambtspe riode heeft bekrachtigd. De mi nister acht een verhoging van de cursusgelden voor deze cate gorie opleidingen niet verant woord en zal daarom de verho- g.'ng voor deze scholen opschor ten. In afwachting van een na dere uitwerking van zijn beleid betreffende de bekostiging van het onderwijs en de individuele bijdrage daaraan, die in de ioop van 1974 gereed zal komen. De minister betreurt het dat hij aanvankelijk mogelijkerwijs een misverstand heeft gewekt over zijn beleidsvoornemens voor de toekomst. Volgens sommige be richten zou minister Van Keme- nacïe in de drukte rond de be- grotingsgesprekken het besluit, dat nog uit de boedel van zijn voorganger Van Veen stamt, getekend ebben zonder de in- oud er van te kennen. Dodelijk ongeval in Rveen ROELOFSARENDSVEEN - Gis termiddag is het 17-jarige meis je H.O. uit Roelofarendsveen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden aan haar ver wondingen, die zij 's morgens ten gevolge van een verkeerson geval had opgelopen. Het meisje Sj. de Jong weg bij Defensie (Van een onzer verslaggevers.) DEN haag De heer Sj. de Jong, vijf jaar lang voorlich tingsadviseur van Defensie en voorzitter van het comité hoof den van voorlichtingsdiensten gaat per I september het minis terie van Defensie verlaten. Zijn opvolger wordt de heer A. Sligting, tot voor kort voorlich ter van de P.v.d.A.-Tweede Ka merfractie. Deze wijzigingen zijn het gevolg van een rapport, dat mr, Dake destijds uitge bracht heeft over de voorlich- "Vü'.rü- ji a io ioJi tin8 van het defensie-apparaat, ml bi) haar vriendin de 18- ari- De Rome ge H.J. (eveneens ul( Roelof.- h* *Na|0 Deimce L.C.-Tour prijsvraag Er zaten een paar kleine bergjes in de etappe en dat gaf toch wel te denken. Immers Fuente en Torres stonden bijna gelijk in het bergklassement en zij zou den deze rit dus wel uitvechten. Inderdaad gebeurde dat, zij het dat Torres het alleen deed. Dat leverde hem zijn 2e overwin ning binnen enkele dagen op en tevens welhaast zeker dc berg prijs. Zover zijn we echter nog niet en bepalen we ons tot deze etappe. Er was één goede Inzender en wel de heer De Groot uit Hazers- woude. Hij ontvangt van ons de Instamatic-camera van Dick- hoff en de sigaretten van Cabal- loro. Hartelijk gefeliciteerd met deze mooie prijs. De bezemwagenprijs, beschikbaar gesteld door dansschool Evert Castelein gaat ditmaal naar A. Nijhuis van Berkel uit Leiden. Deze inzender had Jean Pierre Parenteau laten winnen en dat is zo'n „naamloze" dat wij von den dat deze renner maar eens op de voorgrond moest treden. Morgen is de achttiende etappe naar Clermond Ferrand. Op ons programma staat een ijstaart en natuurlijk weer de Caballe- De meisjes reden omstreeks 10 uur op het Nordeinde. toen H.O. door onbekende oorzaak van de bromfiets viel en door een ach terop komende vrachtauto uit Wassenaar werd overreden. Dokter Heijnen was snel ter plaatse om de eeste hulp te ver lenen. Per ambulance is het meisje daarop naar het AZL vervoerd. Boycot Outspan voert actie LEIDEN De Boycot Outspan- groep gaat zaterdagmorgen voor de winkel van Albert Heijn aan het Bevrijdingsplein een ac tie voeren. De bedrijfsleiding van deze zaak (en van alle an dere filialen) weigeren gehoor te geven aan het verzoek om de Outspan-sinaasappelen uit hun winkel te verwijderen. De actie begint om 11.00 uur. Indien er geen succes geboekt wordt, gaat men op 25 augustus een lande lijke protestactie voeren tegen alle filialen. Zeker is, dat de vlootschouw van marineschepen en de luchtshow van vliegtuigen vóór en boven de kust doorgaat. Evenmin mag de landmacht op de Vlasakkers bij Amersfoort met legervoertuigen manifesteren. WELLINGTON (AP) Hoewel het er aanvankelijk naar uitzag dat de Franse kernproeven in de Stille Oceaan bij de atol Moeroeroa vanmorgen zouden beginnen, rekent men in Australië nu op een uit stel tot zondag. Die mening is gebaseerd op een bericht van het Nieuwzeelandse fregat Otago, dat de atol tot op 20 mijl genaderd is. Het uitstel wordt toegeschreven aan het slechte weer. «.nmTn"1 "hp De ota8° is in hoogste staat van paraatheid. Alle waterdichte schot- "nm,n matr ten zijn afgesloten. Gisteren konden de opvarenden boven de atol de ballon zien hangen, waaruit de bom moest worden losgelaten. studeren College", om daarna een nieu we functie in de defensie-organt satie te aanvaarden. AUTOBANDEN BALANCEREN UITLIJNEN - ACCU'S SNEEUWKETTINGEN Leidse Bandenservice l.B.S. DOESLAAN 40 - LEIDERDORP TEL 01710-32400 Geopend dag.: 8.00-18.00 uur. Vrijdagsavonds tot 10.00 uur. Zsterdsgs tot 13.00 uur. Werkgroep milieubeheer: LEIDEN „De aanleg van een of meerdere snelwegen tussen Alphen aan de Ri|n en Leiden vormen een harde aanslag op het bijzonder mooie en rijkge- structureerde polderlandschap tussen deze twee plaatsen. Bo vendien zouden zij een zware belasting met zich meebrengen van een aantal woongebieden in de omgeving van Leiden en de Leidse 'agglomeratie afsnijden van omringende recreatie-gebie den". Tot deze vernietigende verklaring komt de werkgroep milieube heer aan de rijksuniversiteit te Leiden welke op verzoek vun de Provinciale Raad voor de Ruim telijke Ordening in Zuid-Holland is nagegaan of het wenselijk is een of meerdere snelwegen (rijksweg 11 en secundaire weg 6) tussen Alphen en Leiden aan te legden. Zoals bekend worden door de Rijkswaterstaat en de Provinciale Waterstaat in Zuid- Holland nota's voorbereid voor het ter visie leggen van de tra cés van deze beide wegen. De werkgroep komt voorts tot de conclusie dat beide wegen de verstedelijking van het gedeelte van het Groene Hart rondom Alphen in hoge mate bevorde ren waarmee zij zichzelf op den duur steeds meer zouden gaan waarmaken. Het landschap, zo staat in het rapport, zou daar mee op den duur aan een volle dige desintegratie blootstaan. De werkgroep doet in het rap port wel een aantal suggesties ter verbetering van de bestaan de problemen, zoals de hoge verkeerscapaciteit op de Hoge Rijndijk. Onder meer worden als alternatieven naar voren ge schoven de bevordering van het openbaar vervoer, een selectie ver gebruik vun de auto en een gerichte bestrijding van de ver keersonveiligheid.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1