KABINET-DEN UYL KOMT MET MEER BELASTING Geen ontslag voor generaal Belgische bus met pelgrims stort neer bij Grenoble: 43 doden COMMISSIE VINDT: Roken drinken niet duurder Benzine in 1974 wel omhoog Vrouw (24) gewurgd Röntgenologen betalen terug 64e JAARGANG No. 119559 DONDERDAG 19 JULI 197S DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLANC kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes ƒ2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent. TV-SELECTIE VOOR VANAVOND I Ned I: 19.20 uur Het kind in de sport, documentaire; 20.35 uur Beeldje voor beeldje voor beeld je. filmportret van Derek Phillips; 21.00 Dick Cavett praat met Ray Charles. Ned. II: 19.05 uur Geheimen der I zee, nijlpaarden; .?ii uur Galaconcert met Yehudi Merni- hin. WEINIG WIND Opklaringen maar ook nog ver spreid voorkomende buien en enige stijging in temperatuur. Weinig wind. Minimum temp. rond 13 graden, maxima van 18 tot 20 graden. Politiemannen en brandweerlieden halen de lichamen slachtoffers van de busramp uit het water. VIZILLE (AP/UPI) Een bus met 49 Belgen uit de stad Bergen die een bedevaarts tocht hadden gemaakt naar Notre Dame de la Salette is gisteravond bij het Franse plaatsje Vizille, in de buurt van Grenoble, van de weg af geschoten en in een twintig meter diep liggende rivier ge stort. Drieënveertig inzittenden kwamen om het leven. De zes De bus, waarvan de remmen waarschijnlijk niet in orde wa ren, vloog uit de bocht aan de voet van een steile helling die naar de brug over de rivier de Romanche leidt. De bus ramde de leuning van de brug en sloeg om terwijl hij in de ri vier viel. Slechts een achter wiel was zichtbaar boven het snelstromende water. De sterke helling bij Vizille is zeer berucht door het grote aantal ongevallen. Sinds 1946 zijn er zeker 35 doden geval len. In 1956 stortte ook een Neder landse bus met toeristen in het naast de weg gelegen ravijn. Zeven inzittenden kwamen om het leven. Tien jaar eerder vielen bij een zelfde ongeluk op deze plaats achttien doden toen een bus met Franse bede vaartgangers omlaag stortte. Een op deze gevaarlijke plaats wonende vrouw heeft sinds 1966 zes vrachtwagens in haar tuin tot stilstand zien komen die een wanhopige manoeuvre moesten maken om een val in de diepte te voorkomen. Kikvorsmannen hebben van de Belgische bus die gisteren neerstortte totnogtoe vijftien lijken geborgen uit het water vun de snelstromende rivier. De meeste stoffelijke over schotten haalde men uit het water bij een zes kilometer van de plaats van het ongeluk in de rivier gelegen dam, waarvan men de doorlaten haastig had gesloten toen de ramp bekend werd. VFGHEL Een 24-jarlge moeder is gisteren in haar huis in Veghel gewurgd aangetroffen. De vrouw, gescheiden en moeder van een twee-jarig dochtertje, werd gevon den door haar twaalf-jarige zusje. Dinsdagavond had de jonge vrouw haar dochtertje bij haar moeder gebracht en vertelde dat ze uit- Waar ze heen ging zei ze Toen ze die avond niet teriig- kwam en ook de nacht wegbleef, ging het zusjes gisterochtend in de woning van de vrouw kijken en deed haar afschuwelijke vondst. In de woning werden geen sporen van geweld aangetroffen, noch werd er iets vermist. Moord op Engelse meisjes LONDEN (Rtr) De Britse poli tie is op zoek naar de moorde naar van twee elfjarige meisjes, wier stoffelijke overschotten in de buurt van de stad Sunder land naast een voetpad gevon den werden. De meisjes werden sinds maandagavond vermist. Ze waren door hun 'ouders op boodschappen uitgestuurd. L.C.-Tour prijs waag De bergen zijn nog maar nauwe lijks uit het zicht verdwenen of de sprinters duiken weer op. Deze geslepen jongens zoals Teirlinck, Roosbroeck en met name Godefroot laten zich pas gelden in het allerlaatste ge deelte van de rit en slaan dan hun slag. Zo ook ditmaal: onze landgenoot Van de Leeuw probeerde het nog wel alleen, doch vlak voor de finish werd hij overrompeld door het peloton en in de voor ste rijen zaten alleen maar de sprinters, de mensen die de vlakke etappes over het alge meen beslissen. Er waren een aantal goede inzen dingen en onder hen zijn we gaan loten .Als winnaar kwam uit de bus de heer Th. Alkema de. Pickéstraat 72, Noordwijk. Hij ontvanct van ons de sigaret ter. en de platenbonnen ter waarde van f 50.- van MIC. De bezemwagenprijs beschikbaar gesteld door Evert Castelein.. werd gewonnen door B. Bos kamp. die een onbegrijpelijk formulier heeft ingevuld, maar dat ongetwijfeld veel moeite ge kost heeft. Morgen gaan we weer verder maar dan met een Instammatic van Dickhoff en de 1 sigaretten van Caballero. U kunt nog een gokje wagen voor Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het is nu bijna zeker, dat er volgend jaar in totaal tussen de 750 miljoen en 1 miljard gulden meer belasting betaald moet worden. Dit betekent een stijging van 0,6 procent. Een en an der-is volgens het kabinet-den Llyl noodzakelijk om een behoorlijke rijksbegroting te kunnen opzetten. Het kabinet zal de belastingver hoging niet of nauwelijks zoeken in de accijnsverhoging op tabak en alcohol, wel echter in de benzine-accijns. Als gevolg daarvan gaat een liter benzine per 1 januari 1974 zeker 4 cent meer kosten. De voorstellen van het dekkings- van de inflatiecorrectie wordt plan voor 1974 zijn: verhoging van de benzine-ac cijns met zeker 4 cent per liter; opbrengst 240 miljoen gulden, Dochter van 7 pond voor Stien Kaiser DEVENTER Oud-wereldkam pioene hardrijden op de schaats, Stien Baas-Kaiser heeft gisteren in Deventer gezorgd voor een waardige opvolgster in de vorm van een zeven pond zware dochter. Saskia Hendrika zal misschien in de toekomst de ronde-tijden van haar moeder nog wel eens gaan verbeteren. Moeder en kind maken het voorlopig in ieder geval uitstekend. A.O.W niet lager dan minimumloon De Nederlandse federatie voor Be jaardenbeleid is het volslagen aneens met d_> suggestie van de grate werkgeversorganisaties, het niveau van de AOW in de toekomst te laten achterblijven bi/ het niveau van het besteed baar minimumloon. Het Ver bond van Nederlandse Onder nemingen en het Christelijke werkgeversverbond hebben deze maatregelen aanbevolen in hun nota „Hoofdpunten Sociaal-Eco nomisch Eeleid 1974 en 1975". De N.F.B. noemt het streven, de AOW-uitkering op het niveau van het netto besteedbaar mini mumloon te brengen niet meer dan billijk en begrijpelijk. Het minimumloon moet voldoende z;jn voor de kosten van het da ge 'iiks levensonderhoud en het vormt op die manier een garan tie voor dc sociaal en econo misch zwaksten Voor 20 pro cent van de Nederlanders boven de 65 jaar is dc AOW de enige bron van inkomsten. Het zou v-.lgens dc NFE „ronduit on rechtvaardig" zijn deze uitke ring te laten achterblijven bij hot minimumloon Dp federatie meent, dat de AOW aan het minimumloon moet worden gekoppeld, zodat de AOW mee omhoog gaat als het minimuumloon extra wordt verhoogd wanneer zoals in het verleden is gebeurd de algehele welvaartsontwikke ling' daartoe aanleiding geeft. J Op die manier kunnen ook de ouderen in die welvaartsontwik- minder aan de belastingbetaler teruggegeven; besparing min stens 200 miljoen gulden. meer belasting voor de hogere inkomens; opbrengst 300 mil joen gulden. verhoging vennootschapsbelas ting) opbrengst 200 miljoen gul den, verhoging vermogensbelasting; opbrengst 40 miljoen gulden. een lagere aftrek voor de za- kenauto, wanneer deze privé ge bruikt wordt. Het kabinet-den Uyl, dat met zijn rijksbegroting praktisch gereed is, zal vermoedelijk ook de fic tieve huurwaarde van een eigen huis omhoogbrengen en ver moedelijk een heffing op ple ziervaartuigen leggen. In tegenstelling tot allerlei voor nemens, om bij Defensie nog meer te bezuinigen, heeft het kabinet het thans in andere sec toren gezocht, om de uitgaven van volgend jaar te kunnen dek ken. Het is daarbij wel zeker, dat verschillende plannen per departement in 1974 nog niet ter hand genomen kunnen worden. Het kabinet hoopt morgen met zijn begroting gereed te zijn waarna ook voor de ministers en staatssecretarissen de vakantie kan beginnen. Een poging van het Ierse Bevrijdingsleger IRA om een aantal leden van de organisatie die gevangen zitten in de gevangenis van Mountjoy te bevrijden, werd gisteren verijdeld. Een patrouille bewakers kwam juist op de plek voordat de gevangenen konden vluchten. De bevrijders namen de vlucht met achterlating van touwen en touw ladders. De voormalige New Yorkse politieman Ulasewicz toont de Watergate commissie een foto van de plaats waar hij in opdracht van Herbert Kalmbach zwijggeld depo neerde voor de Watergate inbrekers. Watergate ALLE LEIDERS MAAKTEN BAND- OPNAMEN WASHINGTON (AP) Alle Amerikaanse presiden ten van na de Tweede We reldoorlog hebben telefoon gesprekken en gewone ge sprekken in het Witte Huis op de band vastgelegd. Ook telefoongesprekken in het presidentiële buitenverblijf in Camp David, zijn vastge legd. Dit meldt de Ameri kaanse omroepmaatschap- pij ABC. De voorzitter van de Water- gatecommissie, Sam Ervin, heeft gisteren verklaard dat hij niet wist wanneer presi dent Nixon op zijn verzoek om bandopnamen beschik baar te stellen, zal reage ren. Mijn hoop is groot, maar mijn verwachtingen zijn klein, aldus Ervin, die eraan toevoegde niet te we ten wanneer zijn geduld op zal raken. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De röntgenolo gen P.K. en F., van het Sint Jo- sef-zickcnhuis In Eindhoven, die ir het nabije verleden 673.000 g Iden tr veel gedeclareerd hebben bij vier ziekenfondsen in Ntoid-Brabant zullen het teveel aan honorarium, zijnde 435.000 gulden, direkt terugbetalen. Zo ils bcker.d heef de officier van Justitie in Den Bosch onlangs laten wetrn, dat hij tot een on derzoek zou overgaan, ook wan- no r over de declaraties van beide röntgenologen geen klach ten ITnncp zouder komen. Het ziekenhuis staat voor het pro bleem om 240.000 gulden er wu:: in totnI G7.r..000 gulden te vcei gedeclareerd aan kos- tend:clareties terug te moeten betalen. Dat geld is echter al geïnvesteerd in röntgenfilms en sa'arissen van personeel, aldus de direktie. Joegoslavië tropisch heet BELGRADO (DPA) Joegosla vië zucht onder tropische tem peraturen. Het hitte-record werd gistei en bereikt in de Servische rlad Kraljewo, waar het tegen de 40 graden in de schaduw V.'if. In Macedonië en Montenegro wa ren dc temperaturen enkele gra den lager. In de hoofdstad Bel- graoo was het „slechts" 36 gra den. De straten liggen verlaten. F.r doen zich in toenemende mate gevallen voor van vergif tiging als gevolg van het eten van bedorven levensmiddelen en Ijs. Huis beperkt Nixons macht in oorlog WASHINGTON (RTR) Het /ireriknanse Huis van afge- vaardlgen heefi een wetsvoor stel aanvaard dat de bevoegd- heden var. de president om troe pen voor oorlogshandelingen r.aar he* buitenland te sturen beperkt. Men verwacht nu dat piesiuent Nixon er zijn veto te gen zal u'tspreken. Het voorstel werd door het huis aangenomen me' 244 tegen 107 stemmen, te weinig voor een iweederdtn meerderheid die no- d.g is om ecu presidentieel veto te kunnen negeren. Het ontwerp gaat nu naur de se naat, die er vrijdag over zal memmen. (van onze parlementaire redactie) Den Haag De comman dant van het eerste legerkorps, luitenant-generaal F.E. Meijn- derts, behoeft niet ontslagen te worden. Tot deze conclusie is een door de regering-Biesheu vel ingestelde onderzoekcom missie onder voorzitterschap van prof. mr. G.E. Langemeij- er gekomen. Deze commissie heeft gisteren haar rapport uit gebracht. Uit dit rapport is nog niet meer bekend gewor den dan dat het negatief is voor de tegenstanders van Meijnderts. Aanleiding van een onderzoek was in eerste instantie een nota die generaal Meijnderts destijds rechtstreeks aan pre mier Biesheuvel zond over de wijze waarop het leger georga niseerd zou moeten zijn. Meijn- dert's handelwijze en inzichten botsten hevig met de opvattin gen van de militaire staf in Den Haag, die Meijnderts dan ook voordroeg voor ontslag als oplossing van het conflict. Hoe wel defensie-minister De Kos ter deze suggestie wilde vol gen, stelde premier Biesheuvel een commissie in die moest uitzoeken of er voldoende aan leiding was voor ontslag. Het nieuwe kabinet moet thans knopen doorhakken en daarbij rekening houden met de moge lijkheden dat instemming met het advies van de commissie- Langemeijer tot nieuwe span ningen in de legertop kan lei den. Enkele generaals hebben destijds gedreigd te zullen ver trekken als Meijnderts zou mo gen blijven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1