Werkgroep Fiets stelt nieuw routeplan op Drumband VIOS gaat zich presenteren in Antwerpen Teleurstellend spel van Cup-winnaar Ajax in Noord wijk stad en randgemeenten OOK Wat u moet weten Nieuw onderdak voor imbeciele kinderen PAGINA 3 WOENSDAG 18 JULI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN De Leidse Werkgroep Fiets is volop bezig met het opzetten van een fietsrouteplan. Zo'n plan gaat be staan uit verschillende wegen, waarop veilig en prettig gefietst kan worden. Dit houdt in, dat aan ander verkeer soms beperkende maatregelen moeten worden opgelegd. Een fietsrouteplan, al eerder gelanceerd in Den Haag en Wageningen, gaat uit van de gedachte, dat de structuur van een stad bij uitstek geschikt is voor de fiets en dat het fietsverkeer in de stad en haar omgeving zo veel mo gelijk gestimuleerd moet worden. „Want", zo meent de Werkgroep, „fietsen is gezond, geeft geen milieuvervui ling, neemt weinig ruimte in beslag, veroorzaakt geen la waai voor streatbewoners, is niet gevaarlijk voor spelen de kinderen en is goedkoop voor mens en maatschappij, want er zijn geen „stadsdoorbraken" en enorme asfalt- woestijnen nodig". Inmiddels is het de werkgroep gebleken, dat de Leidse bevolking oog heeft voor de problemen van de fietser, getuige de tientallen tips die men binnenkreeg van allerlei knelpunten in het stadsverkeer, waar de fietser danig in de moeilijkheden kan komen. De werk groep Fiets heeft nu deze tips gerubriceerd en is tot de conclusie gekomen dat een aantal van de gemelde knelpunten zijn ontstaan door recente voorzieningen, die er voor het autoverkeer getroffen zijn. „Dit bewijst hoe weinig de gemeente en de gemeenteraad in het algemeen let op de fietser in het verkeer", aldus de werkgroep. Dit gaat echter veranderen, getuige de uitlating van wethouder Krent, gedaan bij het aanbieden van een petitie van de werkgroep met een groot aantal handtekeningen. In de petitie wordt aan de fiets in de gemeentelijke plannen na het openbaar vervoer prioriteit nummer twee gegeven. De wethouder doelde daarbij op de pas verschenen nota Bouwstenen voor het Binnenstadsbeleid, waarin enkele maatregelen de fiets een betere toekomst beloven. Een hoge prioriteit van de fiets kan de werkgroep in de nota echter niet ontdekken: er wordt vooral gelet op de bevordering van het autoverkeer." De werkgroep vervolgt: „Zo wordt onomwonden ge pleit Voor een groot aantal doorbraken, zoals de Galgewaterbrug; hiervoor moeten dan weer een groot aantal woningen gesloopt wor den, zodat het hele plan het autoverkeer en de woningnood bevor dert. Ook wordt steeds weer vastgehouden aan het maken van door gaande autoroutes door woonwijken..." Men haalt hierbij het voor beeld van de gordelweg de Sitterlaan—Burggravenlaan aan. De pro testen van de bewoners werden daarbij „bewust van de tafel ge veegd".. De werkgroep vind dat de gehele, gemeentelijke verkeers- mentaliteit omgebogen moet worden om van Leiden weer een aan trekkelijke fiets- en wandelstad te maken. Voordat het definitieve fietsrouteplan aan de gemeenteraad wordt aangeboden vraagt de werkgroep de bevolking om mee te werken aan het opstellen van dat plan. Als men daarom suggesties heeft van veilige doorgaande routes kan men ze melden aan de Werk groep Fits Kaiserstraat 63. Leiden. Als men zelf routes opstelt hoeft men geen rekening te houden met de bestaande toestand (een richtingverkeer, het ontbreken van een bruggetje etc). De situatie kan voor fietsers en voetgangers immers op simpele wijze worden aangepast. Als voorbeeld wordt genoemd de route: Zoeterwoudse Singel Plantsoen Jan v. Houtkade Boisotkade Kaiser straat Rapenburg. LEIDEN Door een snelle aktie van de Leidse politie, in samenwerking met het corps uit Den Haag, heeft, in de nacht van zondag op maandag, een bewoner uit de Genestetstraat zijn dezelf de nacht gestolen auto terug gekregen. Toen de man op het geluid van zijn startende auto naar buiten was gerend, zag hij enkel nog de snel verdwijnende achterlichtjes van zijn wagen. De gealar meerde politie heeft meteen via het inrap-net de omlig gende gemeenten gewaar schuwd. Enkele uren later berichtte Den Haag dat de wagen aangehouden was. De diefstal, zo bleek naderhand, was gepleegd om een schuld te vereffenen. - LEIDEN Bij een aanrij ding op het kruispunt Ir. Driessenstrant—Veste- straat heeft een 17-jarig meisje uit Oud Ade vermoe delijk haar linkerbovenbeen gebroken. Zij was met haar bromfiets de verboden rich ting van de Vestestraat op gereden en heeft de vracht wagen. die haar tegemoet kwam, te laat opgemerkt. Onndanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaal baar. Door het toepassen de iaagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer dan 35 jaar het betrouwbare, juweliers adres met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Zoeterwoudse- singel krijgt nieuw asfalt LEIDEN Bewoners van de Zoe- terwoudsesingel (tussen de Van Disselbrug en de Jan van Hout- brug) worden, in verband met werkzaamheden a'an het wegdek op dat gedeelte verzocht hun auto elders te parkeren. De NBM zal in opdracht van de gemeente, beginnen met het verwijderen en opnieuw aan brengen van de asfaltlaag. De werkzaamheden beginnen maandag 23 juli a.s. en zullen ongeveer een week duren. Uiter aard kunnen slechte weersom standigheden tot vertraging lei den. Drumband VIOS; geboren uit tweedracht. ZOETERWOUDE Hoewel geboren uit twee dracht, lijkt drumband en trompettercorps „Vooruitgang Is Ons Streven" (VIOS) een zeer rooskleurige toekomst tegemoet te gaan. Regel matig presenteert dit muziekcorps zich op bijeen komsten, concoursen, festivals of gewoon op straat, aan het publiek, opvallend dóór de uitste kend verzorgde muziek. Zes jaar geleden bestond VIOS nog niet; de drummers en de trompetters waren toen opgenomen in de St. Jansfanfare. Maar ook de muziekwereld heeft zijn valse no ten: bij vele fanfares worden de drummers in een hoekje geduwd. Op gegeven moment barstte de bom en enkele leden, zoals Harry v.d. Akker, Ton v. Oort, Willem Bremer en nog een paar an deren, besloten tot do oprichting van een eigen drumband. Dit gebeurde op 29 augustus 1967. VIOS kan al na 6 jaren terug zien op een zeer voorspoedige tijd en zoals het er nu voor staat is er voorlopig geen reden tot klagen. Of het moest de subsidie zijn van de gemeente. In structeur Ton Rijnsburger zegt hierover: „In de amper 6 jaren dat we bestaan, zijn we gegroeid van nauwelijks 35 man tot een kleine honderd le den. De senioren spelen 1ste klasse; dat is erg hoog als men beschouwd dat na de 1ste slechts nog een ere-klasse komt. Nu zijn de richtlijnen vn de Nederlandse Muziekbond zo, dat zij voo van de Nederlandse Muziekbond zo, dat zij voor een eerste klasse vereniging een subsidie van on geveer 900 gulden per jaar aanbeveelt". VIOS ontvangt van Zoeterwoude ieder jaar 350 gulden hetgeen bijzonder weinig is gezien het feit dat, voordat er een muzikant op straat kan lopen, er zo'n 6 700 gulden neergeteld moet worden. Het VlOS-bestuur begrijpt de gemeente wel: de voet balsport eist ontzettend veel geld. Toch kan VIOS zich wel het een en ander veroorlo ven: op zondag 23 september vertrekken de se nioren voor een optreden op het muziekfestival te Antwerpen. De drumband zal dan aan het Belgi sche publiek Zoeterwoude voorstellen. Een ge beurtenis die vele inwoners van deze gemeente niet zomaar aan zich voorbij zullen laten gaan. Instructeur Rijnsburger en zijn college/vriend John van Kooperen verwachten op z'n minst 3 grote bussen en enkele privé auto's. John van Kooperen vertelt: „Intensief op deze dag voorbe reiden., doen we niet. Een festival zoals in Ant werpen verschilt muzikaal niet veel van een ge wone taptoe. Wé brengen daar nummers, die het gehele corps goed onder de knie heeft. We heb ben dus geen speciaal repertoire uitgekozen." Voor zover de beide instructeurs weten, is drum band VIOS de enige vereniging uit de Leidse re gio, die zich in Antwerpen zul presenteren. „Voor vele muziekcorpsen is een tocht daar naar toe te duur. Het is onvoorstelbaar hoe veel je moet be talen voor een bus en dan daarnaast moet je ook nog voor de inwendige mens zorgen, aldus Ton Rijnsburger. Het is zeker dat voor een groot deel een beroep zal worden gedaan op de portemonnee van de muzi kanten, maar geen trommelaar of blazer, die hart voor zijn hobby heeft zal dat Iets kunnen schelen. NOORDWIJK AjaxNoordwijk was dit maal een tegenvaller van de eerste orde. Daar had het verdienstelijk spelend Noordwijk geen schuld aan, maar de meervoudige Europa-cup-winnaar des te meer. De uitslag 2—1 voor de Amster- De wedstrijd tegen Noordwijk Ajax had er geen zin in. De mes voor de vijfde achtereenvolgen- scherpe combinatie lukte dammers doet het waarschijnlijk al ver moeden: de sterren wensten zich niet in te spannen. En dat vond het bijna tien duizend-koppige publiek toch eigenlijk niet zo leuk. de maal alweer is voor Ajax een deel van zijn oefencampag ne. Ajax speelt dan bij voorkeur tegen amateurs en wel met het doel om wat te experimenteren en een (groot) aantal goals te maken. Wat dat laatste betreft: tot nu toe had de ploeg van trainer Knobel (die er overigens niet was) uitsluitend met hoge scores gewerkt, maar tegen za terdag-kampioen Noordwijk zat dat er niet in. Het programma boekje was in deze nogal pessi mistisch geweest, want dat stel de: „Wij zijn reëel genoeg om te erkennen, dat er tussen de absolute wereldklasse en de na tionale amateurtop een niet te overbruggen kloof gaapt". Na tuurlijk is er tegen een geïnspi reerd Ajax weinig eer te beha- len en vooral op technisch ge- bied is de kloof superbreed, y maar de inspiratie ontbrak (misschien vanwege de afwezig heid van Knobel, Mulder en Gerrie Milhen) en zodoende bood Ajax zijn tegenstander de kans om dichtbij te blijven. ;Voor de Noordwijk-spelers een aanmoedigend feit. voor de toe schouwers een desillusie, want zij wilden een echt Ajax zien. sporadisch, het tempo lag veel te laag, er werd bijzonder slecht geschoten. Kortom de ploeg wilde zich niet druk ma ken en rommelde maar wat aan. Natuurlijk hebben de spe lers stuk voor stuk veel routine wat bij tijd en wijle wel' eens wat leuks te zien gaf, maar over het algemeen bleef het Twee aanvoerders, Cees Spaanderman en Piet Keizer, sprinten verbeten naar de bal. spel onder de maat. Alleen de achterhoede wilde er nog wel wat voor doen, maar dat moest dan ook wel omdat de Noord- Cruyff wordt hier belaagd door Aad Glas. wijkers beslist niet bang waren om uit hun schulp te kruipen. Integendeel, wanneer er maar wat ruimte was stuurde Kees Karstens zijn mannen naar vo ren en dat leverde voor de Ajax-verdediging nog aardig wat probleempjes op. Noordwijk deed erg zijn best en gaf uitste kend partij: beter dan verleden jaar toen men naar een kanslo ze 61 nederlaag werd gespeeld en als een soort speelbal behan deld werd. Nu was daar zeker" geen sprake van en vooral de ijver en het doorzettingsvermo gen waren daar credit aan. Een toonbeeld van die ijver was natuurlijk weer Kees Karstens. Hij kan zich als enige echt me ten met de profs, zij het dan dat hij nog wat routine te kort komt. Onder zijn leiding kwam Noordwijk in de tweede helft nadat men via Arnold Mühren en Cruijff (fraaie lob) op ach terstand was gezet bijzonder leuk voor de dag en scoorde zelfs nog een tegendoelpunt. Nadat de hardwerkende Brö- ring al enkele malen dicht bij een goal was geweest lukte het de snelle Bogers om van dichtbij te scoren. Hij rond de een vlug genomen vrije trap beheerst af, maar stond wel duidelijk in buitenspelpositie. Scheidsrechter Gans had dat niet gezien en zo werd het nog spannend ook. Een keiharde kopbai tegen de lat van Nees- kens en wederom slecht schie ten van Cruijff en Haan zijn nog de enige vermeldenswaardi ge zaken. Eigenlijk stal Noord wijk de show. AD VAN KAAM Messetrekkers in bar gepakt LEIDEN In een bar aan de Morsstraat zijn maandagmiddag om ongeveer 15.00 uur twee Amsterdammers aangehouden. Zij zijn betrokken geweest bij een steekpartij een wfcek gele den. Het gevecht was toen In de bar begonnen en later op straat be slist met enige messteken door een van de twee verdachten. De arrestanten zijn 22 en 24 jaar oud. LEIDEN De neutrale school voor imbeciele kinderen zal spoedig een nieuw onderdak krijgen aan de Schubertlaan. De gebouwen waar de school nu ge huisvest is (Da Costastrant en Havenstraat) hebben nog geen nieuwe bestemming Tijdens de gisteren gehouden commissievergadering voor on derwijs kwam tevens de school voor slechthorende en spraakge- brekkige kinderen ter sprake. De heer Oosterman'stelde voor. Een nieuw gebouw voor dit on derwijs te plannen achter de Vredeskerk. Tevens kwam het regiovoorstel Minder wind in stadhuis LEIDEN Om het de ambtena ren op het bureau informatie, en de stadhulsbezoekars tijdens de herfst- en wintermaanden iets aangenamer te maken, heeft het gemeentebestuur be sloten tot de installatie van een nieuw tochtportaal bij de in gang aan de Vismarkt. Men hoopt hiermee te voorkomen dat de wind nog langer vrij spel heeft in de hal. De werkzaamheden vinden plaats van maandag 23 tot en mei vrij dag 27 juli a.s. Men wordt hier om verzocht var de ingang aan de Breestraat gebruik te ma ken. Door de vole trappen die men op zijn weg naar bijv. de afdelingen burgerlijke stand, mi litaire zaken, onderwijs, voor lichting enz. zal ontmoeten, wordt mensen, die slecht ter been zijn, aangeraden hun be zoek een week uit te stellen. voor drie nieuwe scholen voor hoger beroepsonderwijs te vesti gen in Leiden ter sprake. De heer Van Dam deed het voor stel eerst maar eens te zorgen voor een HTS. Mevrouw Seter.s wist niet zo goed raad met het onderwijs voor hoger verpleeg kundig personeel. Zij vond ook dat er nog te weinig gegevens bekend waren over de bestaan, de behoefte voor zowel de school voor verpleegkundigen als die voor school- en beroeps keuzeadviseur en die voor sport leiders. Zij wilde het voorstel wel steunen, wanneer in het besluit het een en ander minder definitief zou worden gesteld. Voorts vroeg zij zich af of deze scholen in Lei den gevestigd zouden moeten worden. De secretaris antwoord de haar dat het aan de commis sie is om in latere instantie hierover int bespreking te treden met de omliggende gemeenten. Arbeider valt van dak ZOETERWOUDE De 59-jarlge loonwerker C. Klijn liep giste ren een diepe vleeswond aan de arm en enkele schaafwonden aan het been op. De arbeider was bezig aan herstelwerkzaam heden aan het rieten dak van de boerderij aan de Weipoortsewcg 69. Plotseling brak er een lat, waar door de heer Klijn zijn even wicht verloor. Hij viel enkele meters naar beneden en kwam tussen een tractor en een aan hangwagen terecht.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3