Kortstondige beweging voor E nummer 51.847 Vierdaagse Loek Sanders derde slachtoffer van angst voor regen wedstrijdleiding HULP VERHAGEN IN SOLING GOED VOOR ZEGE CHERET Timman held van de dag in IBM-toernooi Eerste uitvaller na twintig kilometer Wandeltocht voor de „twee B-tjes" nog veel tekort Optreden Okker niet vertrouwenwekkend i« WOENSDAG 18 u LEIDSE COURANT NIJMEGEN De eerste uitvaller in de Vierdaagse viel al na amper twintig kilometer. Strompelend, alleen nog „staande" omdat een kameraad hem praktisch droeg, kwam nummer 51.847 de EHBO-post in Eist binnen wan kelen. Volkomen uitgeteld zakte hij op een brancard in el kaar, verloor even later zelfs voor enkele ogenblikken vol ledig het bewustzijn. Een toegesnelde arts en enkele EH- BO-ers verlosten hem onmiddellijk van zijn knellende schoenen. Een snerpende kreet van pijn ontsnapte aan zijn mond, toen het verplegend personeel zijn compleet rauw gelopen voeten onder handen nam. Voor de Tilburger Jos van Puijen- broeck duurde de Vierdaagse op deze manier nog geen vier uur. Ruim dertig minuten later, door alle goede zorgen weer enigs zins opgeknapt, probeerde hij. zittend op een veldbed, zelf stomverbaasd een verklaring te geven voor zijn wel zeer korte wandeling. „Ik snap er werke lijk niets van. De afgelopen we ken heb ik zeker vijfhonderd ki- de Vierdaagse meelopen. „Collega's", die lometer getraind, allerlei soor ten schoeisel uitgeprobeerd. Ik dacht echt dat ik nu de beste schoenen had". En met een blik vol zelfspot op zijn verbonden voeten ging hij verder: „maar nu blijkt wel dat het tegendeel het geval is ge weest". Geen stap De 24-jarige assistent-accountant, was dit jaar voor het eerst van plan om 200 kilometer uit te lo pen. „Door dat rittende beroep van mij had ik veel te weinig beweging. Ik ging trainen en nooit een greintje last. Nu heb ik zoveel bewogen dat ik geen stap meer kan verzetten". Tegen zijn wil was Jos van Puij- enbroeck het middelpunt van een enorme belangstelling. Veel mensen kwamen een kijkje ne men om toch vooral maar niet te missen hoe erg het slachtof fer eraan toe was. Een stukje achteraf stond ook een zuster in een verloren ogenblik ietwat triest te staren. ,,Ik heb al heel wat blaren gezien en behandeld, maar zo erg heb ik het haast nog nooit meegemaakt", zei ze zuchtend. In het nood-onderko men van de EHBO in Eist, een gerage waar de lucht van olie en benzine plaats had moeten maken voor de geur van ether, kwam men toch weer handen tekort. „Het is elk jaar hetzelf de liedje. Je kan een paar uur achter elkaar hard aan het werk blijven. Je hebt pas weer tijd voor je zelf als alle wandelaars voorbij zijn". Stuk vroeger De eerste marsdag, waarop de route door de Betuwe voerde, kenmerkte zich overigens door uitstekend wandelweer. Weinig zon, een temperatuur van rond de 20 graden pas vroeg in de middag een bultje. „Het zijn vooral d*ze omstandigheden ge weest", verklaarde marsleider majoor A. J. van Dongen later, „waardoor de wandelaars een stuk vroeger binnenkwamen dan voorgaande Jaren". Het aantal uitvallers was dan ook bijzonder laag. Van de 14.678 in geschreven deelnemers meldden zich gistermorgen 1659 niet aan de start. Van de overgebleven 13.019 lopers gaven slechts 208 mensen op. Secretaris J. de Vries van de KNBLO: „Het goede weer '.s de grootste wel doener. Vandaag zijn alleen die mensen uitgevallen die zich niet of zeer slecht op de vierdaagse hadden voorbereid". Bij de doorkomst in Eist had bur gemeester Van Hövel tot Wester vlier een drukke ochtendtaak met het uitdelen van de tradi tionele bowl aai de genodigden. Staande met in elke hand een glas beperkte hij zich geduren de een half uur voornamelijk tot het slaken van kreten in de trant van „Wie wil er nog een glas" en „kom op", die man heeft aijn drankje nog niet ge had". Terwijl men zich hevig tegoed deed aan de vruchtendrank werd 150 meter verder de onge lukkige nummer 51.847 in eon Rode Kruis-wagen geladen en terug naar Nijmegen gebracht voor verdere behandeling. Het legioen wandelaars had van al deze gebeurtenissen geen weet. NIJMEGEN Onder de wandelaars, die vanmor gen van start zijn gegaan voor de tweede étappe van de Vierdaagse neemt een tweetal op de Haagse Ivoorhorst wonende Haag se dames een wel zeer bijzondere plaats in. Al leen ai het feit, dat de da mes Bakker en Brand door iedere insider in de Een hoed is in de Vierdaagse een onmisbaar attribuut. Ze zijn er dan ook in alle soorten en ma ten. Even uiteenlopend als de deelnemers zelf. Zij liepen slechts voort .Zij het soms hinkend met een blaar op elke voet. PAUL HOVIUS Israëliër kon vakantie geld gaan halen NIJMEGEN De leiding van de Vierdaagse heelt gisteren aangetoond dat men, wanneer dat nodig is, genade voor recht kan laten gelden. Een Is raëlische burger kwam gistermorgen, na onge veer 20 van de 50 kilome ter gelopen te hebben, tot dc ontdekking dat hij al zijn vakantiegeld op zijn pensionadres had achter gelaten. Hij nam de eerste de beste bus naar Nijmegen terug, vond zijn portefeuille en reed weer terug om het parkoers op het oude punt op te pakken. Dacht hij. Een controleur trof de Is raëliër aan. Perschef Bert Smit: „Men vond het achteraf zo zielig voor hem dat de leiding be sloot hem geen startver bod op te leggen. Vooral omdat hij overduidelijk zijn goede bedoelingen heeft laten blijken." wandelsport altijd worden aangeduid als de „twee B-tjes" geeft al aan wel ke haast legendarische plaats deze dames inne- Niet in de laatste plaats door hun leeftijd. Me vrouw Bakker met een ietwat trotse stem; „Ik ben nu pas 71", waarop mevrouw Brand niet ach terblijft en toevertrouwt, terwijl zij half fluisterend voorover buigt: „En ik word dit jaar nog 61". De "twee B-tjes", of zoals ze ook wel eens genoemd worden „de tweeling" is aan de wandelsport ver knocht. Dat blijkt ook wel uit het aantal kilometers dat ze alleen al dit jaar wegtippelden. „We zijn begonnen met de Elfste dentocht in Friesland", vertelt mevrouw Brand, „dat is bij elkaar zo'n 220 kilometer in viereneenhel- ve dag. Vorge week heb ben we elke dag 40 kilo meter gelopen tijdens de Vierdaagse in Apeldoorn, en dan is er nog een tweedaagse in Luxemburg geweest". En op haar vriendin wijzend gaat ze verder: „En mevrouw Bakker gaat dit jaar ook nog aan de strandzes- daagse deelnemen". Het hoeft geen betoog, dat beide dames niet voor de eerste keer in Nijmegen present zijn. Mevrouw Bakker komt op voor de negende maal, terwijl mevrouw Band het dozijn vol probeert te maken. Vóór de „twee B-tjes" kun nen er niet voldoende wandeltochten gehouden worden. Dat zij niet voor een kleintje vervaard zijn is wel zeker, dat bleek destemeer uit de slotzin van mevrouw Bakker: „Weet u wat ik nou zo naar vind. dat we hier maar 30 kilometer mogen lopen". Het offer, dat Szabo (links) in zijn duel met Petrosjan bracht, werd hem noodlottig. De Rus won in de eerste ronde van het IBM-toernooi. AMSTERDAM In de eerste ronde van de grootmeester- groep van het IBM-toernooi zijn gisteren in Amsterdam drie beslissingen gevallen. Van de vijf deelnemende Ne derlanders waren er vier bij betrokken. Langeweg vertoor van Donner, na aanvankelijk een uitste kende posit e te hebben ge had. D eheld van de dag werd Jan Timman. Hij speelde met wit een perfecte partij tegen Bert Enklaar. Petros jan won van Szabo. De onverschrokken Hongaar of ferde in de opening een stuk voor enkele pionnen. In de hoop een gevaarlijke aanval te kunnen opbouwen. Hij kreeg een behoorlijk initia tief dat wel maar de oud-wereldkampioen wist door omzichtige manoeuvre de tactische kansen van de winnaar van het AVRO-toer- nooi te liquideren. Toen won hij door materiaal-overwicht. In de meestergroep baarde de nederlaag van Sosonko tegen Romanishin opzien. Roma- nishin won in januari van dit jaar het Niemeyer-toernooi, hetgeen hem op het congres van de Wereldschaakbond de titel internationaal meester zal opleveren. De partij Timman-Enklaar verliep als volgt: wit: J. Timman Zwart: B. En klaar. Grootmeestergroep, eerste ron de 1. Pf3. PfS 2. g3, g6 3. b3. d5 4. Lb2, c5 5. c4 d4, 6. b4 L*7 7. Lg2, 0-0 S. O-Ó, Pfd7 9. (i::. Ivo. W ;,:i. aó 11. t>5, Pee5 12. I'bd2. f5 1.3 Dc2 Pf7, 14. e3, Do3: 15. fe3: 65 16. Tael. Pb6 17. e4. f4, 18. gf4: ef4: 13. Lg?:Kg7: 20. Dc.3f. Kg8 21. eó. De7 22. Pe4. Lef,. 23. Pf6t. Kc7 24. Pd2. £5.25. h4. h6 26 Pdö. Dd8, 27 hg5: hg5: 28. Pb3. Pd7, 29. D4. cd4: 30. Pd4: Pc5 31. b6. Dd7 32. Pfót. zwart geeft het op. Uitslagen eerste ronde, grootmees ter groep: Marovlc (Joeg l - Ra- dulov (Buig) 1/2 - 1/2 Andersson (Zwe) - Ree (Ned) 1/2 - 1/2 Langeweg (Ned) - Donner (Ned) 0 - 1 Planlnc (Joeg) - Smejkal (TsJ) Timman (Ned) - Enklaar (Ned) 1- 0 Rlbll (Hong) - Spasski (Rusl) 1/2 - 1/2 Kava- lek (VS) - Qulnteros (Arg) 1/2 - 1/2 Petrosjan (Rusl) - Szabo (Hong) 1 - 0 Meestergroep: Bellln (Eng) - Ko- vacevlc (Joeg) 0 - 1 Sosonko (Ned) - Romnnlshln (Rusl) 0 - 1 Hartoch (Ned) - Jaonbsen (Den) afg Hecht (W Did) - Scholl (Ned) v.d. Berg (Ned) - jRnsa (TsJ) 0-1 Keene (Eng) - Torre (Phil) 0 - 1 HILVERSUM Brood tennissers zijn niet altijd de meedogenloze dol larjagers waar men ze voor houdt. Bij een toernooi als dat van Hil versum, waar een aardig ecent te verdienen is, maar geen reputa ties worden gemaakt of gebroken, hebben ze hun momnten van zwakte. Niet te verwonderen als men hun jaarprogramma beziet. Kansen dus voor de enkele buitenstanders, die in hun vrije tijd een graantje proberen mee te pikken. Op deze manier raakte het open kampioenschap van Nederland gisteren twee geplaatste spelers kwijt: de nummer vier Antonio Munoz en de nummer zeven Robert Maud. Bij hun uitschakeling waren geen Nederlanders betrokken, al was de 23 -jarige tudent in de eco nomie Loek Sanders goed op weg de nummer acht Ross Case uit het schema te verwijderen. Daarvoor waren verantwoorde lijk de nummer acht van Hon garije Bertalan Csoknyi en de boomlange derde speler van De nemarken Tom Christensen. Besmeurd, maar met een brede grijns op zijn gelaat hoorde de Deen hoe achter zijn rug Robert Maud uit woede over de wan prestatie zijn racket op de grond kapot sloeg", het is wa rempel de eerste keer dat ik buiten Scandinavië tegen een speler van internationaal for maat heb mogen uitkomen", realiseerde Christensen zich la ter in de kleedkamer. „Maar deze overwinning verandert mijn plannen niet. Ook als ik afgestudeerd ben (voor sportle raar) blijft tennis een vakantie- Proberen Ook Okker kreeg bij zijn eerste optreden in Hilversum een spe ler met een dergelijke Instelling tegenover zich: Rolf Spltzcr, bankbediende uit ZUrlch, die als introductie in Hilversum de aan Jan Coebergh gerichte uitnodi ging bij zich had. „Jan kon zich niet vrijmaken en vroeg of ik zin had. Ik heb toevallig vakan tie en dacht laat Ik bet eens proberen". Deze nuchtere instelling bracht hem het succesje dat hij in elke set eenmaal de services van de Nederlandse nummer één door brak. Opvallend veel het voor vak van zijn tegenstander ge bruikend voor dropshots en in gehouden slagen, manoeuvreer de Okker zich in een miezerre- gentje naar 6-3 6-3. Vertrouwen wekkend was het niet. Met Medemblik Ex-Flying Dutch- mancrack Ben Verhagen heeft op niet onaanzienlijke wijze bij gedragen tot de overwinning van de Franse zeilmaker Ber- trand Cheret in de vierde race om het Europese Solingkam- pioenschap. Een van Cherets bemanningsleden viel uit door ziekte en de Franse kampioen nodigde zijn vroegere concur rent uit de FD in te vallen. Deze combinatie wierp direct zijn vruchten af. Verhagen kent het IJssclmeer voor Medemblik als zijn broekzak en daar heeft Cheret van geprofiteerd, toen onder invloed van vele buien de windrichting veranderde. Verhagen blijft deze week verder bij de Franse zeilmaker varen en is zelfs voornemens ook in de Soling te zeilen, hetgeen een aanmerkelijke versterking van de Oranjeploeg in deze Olympi sche klasse kan betekenen. Voor de Nederlanders was deze vier de race een tegenvaller. Blok, die. doordat ter elfder uren de derde race wegens een aantal ingediende protesten ongeldig werd verklaard, zakte van een door een vierde plaats behaalde zevende positie in het klasse ment weer naar een vijftiende plaats terug. Hoefnacels (8) en Rozendaal (10) eindigden bij de eerste tien. Voor de vaderlandse Solingzeilers een teleurstellende dag temeer, daar zij zelf over tuigd zijn van hun snelheid en kunde bij harde windkracht 4 tot 5. En deze stond er gisteren op het IJsselmeer. Uitslag: 1. Cheret (Fra). 2. Andrendls (Griek), 3. Banoonowskl (Den). 4 ,5. Schwartz (ODId). 6. .efniiirels (Ned). Bakker (Ned). Alpemeen klassement: 1. Schwartz (ODId) 15,7 pnt, 2 Cheret (Fra) 21 7, 3 Below (ODId) 24.7. 4. Wen- restrüm (Zwe) 33.6. 5. Slrohschnel- De voorlaatste zeildag van de 32- ste Nieuw-Loosdrechtweek heeft in vrijwel alle klassen tot aan merkelijke verschuivingen ge leid. Het hevigst was het ge vecht in het grote veld der „Zestienkwadraten", waar de butant Martin Heincke na 4—1 de toppositie in het klassement niet kon handhaven tegen Joop Bodegraven (232). Heineke werd vierde. Ook mede-hoofd prijskandidaat Kort (14) zakte af door een vijfde plaats. Win naar van de derde race werd Joop de Ruyter, die nu ook een rol van betekenis gaat spelen in de slotfse van deze zeilweek. De stevige bries zorgde zelfs voor een verrassing bij de Spankers waar Hiemstra, die altijd goed is voor een eerste plaats met moeite de kopgroep kon volgen. Ter Velde won, Van der Krogt werd tweede en Hiemstra moest na twee overwinningen genoe gen nemen met een derde plaats. Of bij de Valken Egon Rolf von den Baumen zonder pech gezegevierd zou hebben is moeilijk na te gaan. De Kaag zeiler kreeg een aanvaring en moest noodgedwongen de strijd staken. Hierdoor is Breuning (1—2—1) vrijwel zeker van de hoofdprijs. Swnl; Spanker: 1. Ter Velde 2. Krogt: 16 M2: 1 De Ruyter 2. Bo. "-nrnven; Flying Junior SchietenJeugd: 1 Me). Kuypcr 2. I.oman; 470: 1. Dclslng 2. HoIJnek Papendrecht. Laser: fi| jggd lo: 1. Hoogmoed 2. Doctor; [1. I""- ------ Hen H Galllard. De tweeling Sjoerd en Erik Volle- bregt heeft gistermiddag op het Thundermeer (Zwitserland) de tweede race gewonnen om het Europese kampioenschap FD- zeilen. Door deze overwinning rukten de Vollebregts op naar de vierde plaats in het alge meen klassement. Op de eerste dag van de regatta om het wereldkampioenschap zeilen in de Ynglingklasse. dat wordt gehouden op het Meer van Genève, heeft de Nederlan der Heinrich Kremers redelijke successen geboekt. In de eerste race werd hij negende en in de tweede race finishte hij zelfs als vierde. name had hij veel moeite als de bal diep op zijn forehand te recht kwam. „Baaneffect", beoordeelde Okker. „Er lag te veel los gravel op de achter- lijn". Extra uitroep Nlek Flcury vond de ene game die hij Vayad Amritra), de meest talentvolle van de Indiase gebroeders, ontfutselde een ex tra uitroep waard. Voor de rest ontglipte de partij hem net zo gemakkelijk als het Davis Cup duel tegen Ovlcs enkele maan den geleden in Scheveningen. Gehinderd door een knieblessure sloeg Rolf Thung tegen de Chi leen Pinto Bravo een oude be kende op Hilversum, niet minder dan twaalf dubbel fouten: niet meegerekend de out-ballen die scheidsrechter Pino net niet tel de. Daarbij handelde deze scheidsrechter overigens onpar tijdig. Hij vroeg zelfs bij match point vriendelijk aan de Chileen of Thun's return uit was ge weest. Pinto Bravo knikt beves tigend en liep naar het net om de felicitatie in ontvangst te ne men. Loek Sanders, de nummer zes ^ocfe Sanders (foto) hwam gisteren, omdat het wedstrijdcomlté zo vw d. nationale rang"£. die door studie weinig tijd heeft ge- v had om zijn onmiskenbare ta lenten te ontplooien, werd het derde slachtoffer van de angst y*. voor de regen die de wedstrijd- leiding bij voortduring bevangt iKSi Evenals Hemmes en I.audin de dag te voren, moest hij gisteren tweemaal de baan op. Eerst te gen de Deen Elvstrüm die hij met 7-6 6-3 versloeg en ander half uur later tegen de als acht ste geplaatste Ross Case. van wie hij met 3-6 63 66 verloor. „Eigenlijk ben ik er de dupe van dat de Denen een dag te laat arriveerden", luchtte Sanders na afloop zijn gramschap. „Zo iets zit je niet lekker en eerlijk gezegd was ik ook moe". UlUlagen: HerenenkeUpel. voorronde: Loek Sander» (Ned)—Lard ElvitrOm (Den) 7-6 6-3. Eerste ronde: Alan Slome (Auntr)— Jan Kukkl (Jap) 6K-4 0-6 6-2; Geoff Mnster* (nuat) Annnd AmrltraJ (India) 3-6 6-0 6-2; Andres Glmcno (Spn)—Pat Cramer (Z.-Afr.) 6-3 6-3; Bertnlnn Cnoknyl (Hong)Antonio Munoz (Spn) 6-1 5- 7 6-3: Tom ChrUtcnaen (Der»)—Ro- (Ind Nlek Fleury (Ned) 6-0 6-1 Dameienkelspel. eerste ronde: Marij ke Schaar (Ned)—Suzan Korpas (Ned)— !iü>na^Maria Pinto Bravo Betty Stöve hoefde in haar eerste wedstrijd In Hilversum niet alle aspiraties. registers open te trekken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17