Den Haag één van de mooiste „hoofdsteden" Scheldpartij in Lagerhuis: Heath wint fieldde Sotwa/ni NIXON ONDER DRUK BANDJES AF TE STAAN Angola-comité polst Kamerleden over bezoek aan bevrijd Guinee WOENSDAG 18 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA r Een rechtbank in het Engelse stadje Reading heeft de 29-jarige Geneviève Parslow naar een tehuis voor geesteszieken gezon den nadat zij voor de rechter volhield dat zij een duizend jaar oude heks was. (foto onder). De vrouw was haar woning uitgezet nadat zij geprobeerd had haar twee kinderen van zes en acht jaar te doden met een schoonmaakmiddel. Tegen de politie zei ze dat ze een heks was wier taak het was te doden. Nadat ze was vrijgelaten ontvoerde zij de tien weken oude baby Jonathan Snasdell en verdronk hem in een paar meter verder gelegen sloot. De verdwijning van Jonathan kreeg in maart grote belangstelling daar de moeder verdacht werd. De politie arresteerde in de buurt van de sloot Geneviève Parslow, die bekende de baby te hebben gedood. Het was haar opdracht als heks iedereen te vermoorden. Foto boven: een archief-foto van de vermoorde baby. Europees tijdschrift Vision PARIJS Blijkens een on derzoek van het Europese economische tijdschrift „Vision" behoort Den Haag tot de mooiste hoofd steden van Europa. Alleen Kopenhagen en Oslo gaan Den Haag voor. In hoever re het onderzoek serieus genomen kan worden is de vraag, want wij weten niet beter of Amsterdam is de hoofdstad van Nederland. Voor de Hagenaars is het natuurlijk wel prettig te weten dat hun stad hoofd stedelijke allure wordt toe gedacht. Vision, dat in Parijs wordt uitge geven in het Duits, Frans, En gels en Italiaans, is ook tot de opzienbarende ontdekking geko men, dat de Nederlander in ver gelijking met andere Europese volken het beste leven heeft. In de „Olympiade van welstand" voor het jaar 1972 kent het blad Braziliaanse bisschoppen op bres voor mensen- toe. Vijftien Europese landen werden onder de loep genomen. Wat de economische groei betreft ligt Frankrijk voor West-Duitsland op de eerste plaats. Frankrijk kwam ook naar voren als het land van de meeste politie-amb- tenaren en Nederland als het land waar de meeste films wor den verboden, terwijl West- Duitsland de grootste vrijheden kent. Naast het onderzoek dat onder meer is gebaseerd op statistie ken. werden ook 2000 lezers ge vraagd hun mening te geven over het land waar het best wordt geleefd. Hierbij golden j klimaat, landschap, keuken, le- j venskunst, gastvrijheid, charme I van vrouwen, arbeidsomstandig- I heden en respect voor burgelij- ke vrijheden als maatstaven, i Groot-Brittannië kwam op de eerste plaats, Frankrijk en Zwitserland samen op de twee- de, terwijl West-Duitsland en Oostenrijk samen de derde plaats innamen. Afgerukte arm weer aangezet (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het Amsterdamse Wilhelmina Gasthuis is gisteren tij dens een operatie die uren in beslag nam, de linker arm aangenet die werd afgerukt toen de 27- jarjge voorman J. Borst tussen een bouwüft be klemd raakte. Of het li chaamsdeel weer normaal zal aangroeien, kan ech ter pas over enkele we ken worden beoordeeld. Een geluk is in ieder geval, aldus een woordvoerder van het ziekenhuis, dat het slachtoffer plus zijn verloren arm in ijltempo naar de ongevallenafde ling zijn getransporteerd. De tijdelijk onderbroken bloedcirculatie kon daar door onmiddellijk worden hersteld en functioneert weer naar behoren. Maar of het weefsel geleden heeft, valt nog niet te zeggen. Wanneer de ope ratie geslaagd blijkt te zijn zullen de specialisten moeten proberen de onder broken zenuwbaan weer aan elkaar te hechten. rechten SAO PAULO De bisschoppen van de staat Sao Paulo hebben aangekondigd, dat zij en de ove rige bisschoppen van Brazilië op het punt staan harder strijd te gaan leveren voor de erken ning van de mensenrechten, voor sociale rechtvaardigheid en voor handhaving en uitbrei ding van de rechten van de kerk inzake opvoeding. De bisschoppen hebben dit te ken nen gegeven in een verklaring ra afloop van hun bisschoppen vergadering en daarbij duidelijk gesteld cai het er hen om te doen is verbetering te brengen in dc orrechtvaardige structu ren: zij willen zich stellen te genover degenen die zich voor hel behoud van de status quo inzetten. Verschuivingen hij overheid ONLANGS HEEFT DE OVERHEID definitief de jaarrekening ov 1970 afgesloten en gepubliceerd. Voor Nederlandse Gedachten weekblad van de ARP aanleiding om een aantaal kritische c merkingen te maken. De definitieve afrekening wijkt fors af van de begroting 1970; niett min hebben in 1970 het kabinet-De Jong en later het kabinet-Bie heuvel de trendmatige begrotingsruimte en de inflatiebestrijding i delijk als kompas weten te gebruiken. Alleen heeft de regering b het uitvoeren van de begroting 1970 niet kunnen voorkomen dat d impuls van deze begroting op de nationale economie veel grot werd dan was geraamd. Minister Duysenberg krijgt daarom de raad beter op de overheidsh stedingen te letten. In zoverre die gevaar voor een gezonde expai sie van onze economie opleveren. MAAR WEINIG WAARDERING heeft AR-commentator voor de mat- waarin voor 1970 gewerkt is met het recht om bepaalde uitgaven verschuiven naar een volgend jaar. In 1970 werd voor 2,5 miljan gulden opgemaakt aan Kamerbeslissingen van 1967; ongeveer 2 miljard is verschoven naar 1971. Wat zijn de bezwaren tegen dit soort verschuivingen? Er wordt or verwacht beslag gelegd op „ruimte", het beleid wordt voor d volksvertegenwoordiging ondoorzichtig; ministers kunnen, als ze h handig doen. manipuleren. De vraag is alleen of het wel ander kan! Op het moment dat de Staten-Generaal een rijksbegrotii goedgekeurd heeft, zijn de omstandigheden onder meer de econc mische soms heel anders dan op Prinsjesdag. Wanneer de vei schuivingen uit een vorig en naar een volgend jaar elkaar globaal in evenwicht houden en wanneer het geld maur uitgegeven won voor bestemmingen die de wetgevende macht bedoelde, zijn de risi co's o.i. niet te groot. IN HETZELFDE NUMMER van Nederlandsche Gedachten prij- fractievoorzitter Aantjes oud-minister Schut, omdat definitieve ctj fers van het woningbouwbeleid uit zijn tijd bewijzen hoe goed den AR-bewindsman „geboerd" heeft. Onder meer door op verstandige wijze verschuivingen toe te passen, dachten we. Britse minister van handel Stop vliegen boven Texel TEXEL (ANP) De burgemees- Vorige week schreven B en W Texel heeft de lucht machtstaf in Den Haag ge vraagd oefeningen met militaire* vliegtuigen boven de Vliehorst onmiddellijk stop te zetten. van Texel aan de raad de in druk te hebben dat het lawaai van de vliegtuigen iets was ver minderd. De bevolking heeft hierop gereageerd met felle klachten over geluidsoverlast. Prognoses Stompwijkse draverij STOMPWIJK Een van de spor tieve hoogtepunten in de Stomp wijkse feestweek is de korte- baan draverij welke morgen middag vanaf twee uur onge twijfeld honderden belangstel lend-en in de ban zal houden. Wij roerden, voor wat betreft de kansen van de deelnemers, voor u alvast wat in het koffiedik. Wij 'kwamen tot de volgende prog nose: De verrassende winnaar van vorig jaar Jerolima met pi keur van Buytene zal aan de start verschijnen met de hoop op herhaling dat dit niet gemak kelijk zal zijn behoeven wij u niet te vertellen. Het kortebaan seizoen is reeds van start ge gaan op de daaf befaamde der de Pinksterdag in het plaatsje Venhuizen nabij Hoorn. Stomp- wijk is de tweede gemeente zen t.w. Juweeltje Carlos, Hasty (verleden jaar hier derde), en 1 Edelschott Six staan ook voor onze 'kortebaan ingeschreven. De winnaar van vorig jaar Je- rolimo kon in Venhuizen niet verder komen dan de eerste omloop! Van de ingeschreven paarden zijn Don Camillo (Stal Westland) en Ivonne Hanover (rijder Harrie Pools) de paar den die de hoogste winsom heb ben, dit is echter geen waar borg. dat deze paarden hier dan ook zo maar winnen, want naast juweeltje Carlos verkeren ook Goudvos Heny, Hans Hol- Jandia en Gregor M in een uit stekende conditie. Onze tips tot .slot: ALs winnaar Juweeltje Carlos, Ivonne Hanover en Goudvos Heny met als outsiders Gregor M en Don Camillo. Amalrik weer veroordeeld 'jOSKOU (UPI) De in gevan genschap verkerende Russische historicus Andrei A. Amalrik is voor de tweede keer schuldig bevonden aan bealstering van de staat en tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld. De straf moet hij in een werkkamp door brengen, zo is uit bronnen van Russische dissidenten in Moskou Vernomen. WASHINGTON (AP) Terwijl het Witte Huis te kennen gaf dat er verzet tegen zou worden geboden heeft de Watergate commissie van de Amerikaanse senaat besloten president Nixon te verzoeken de bandopnamen te overhandigen die zijn gemaakt van zijn ge sprekken in zijn bureaus en over de telefoon, voor zover die betrek king kunnen hebben op het onderzoek van de commissie naar het af luisteren van de telefoongesprekken in het hoofdkwartier van de De mocratische partij. De voornaamste leden van de commissie zeiden dat zij hoop ten dat de president zijn mede werking zou verlenen door hen de bandopnamen, of schriftelij ke verslagen, te verschaffen die betrekking hebben op het onder zoek en op de getuigenverkla ringen die reeds eerder voor de commissie zijn afgelegd. De woordvoerder voor Nixon heeft eerder te kennen gegeven dat de bandopnamen niet aan de commissie zullen worden ver-, strekt. De president heeft, zich beroepend op de onschendbaar heid van de uitvoerende macht, gisteren aan agenten van de ge heime dienst verboden verkla ringen af te leggen over het af luistersysteem in het Witte Huis. De commissie heeft beslo ten zich niet onmiddellijk tegen dk verbod te verzetten en heeft inplaats daarvan Senator Sam Ervin opdracht gegeven Nixon te verzoeken het materiaal over te dragen. De brief die Ervin aan de president zal richten zal het verzoek inhouden dat Nixon zijn medewerking ver leent door de banden die met de affaire te maken hebben over te dragen en inlichtingen te ver schaffen over wie eerder deze bandopnamen beheerde en even tueel heeft kunnen beluisteren. Verschillende vooraanstaande fi guren in Washington hebben ge reageerd op het afluisteren in het Witte Huis. Mike Mansfield, leider van de Democratische fractie in de senaat: Ik ben er niet voor, maar verbaasd heeft het nieuws me niet. Op de me dedeling, dat ook ten tijde van president Johnson, zij het zeer met mondjesmaat, was meege luisterd en vastgelegd, reageer de Mansfield: dat stek me te leur. Wilbur Mills, voorzitter van de begrotingscommissie van het Huis van afgevaardigden: „Ik neem aan, dat alle staatshoofden hun gesprekken op de band la- I ten vastleggen. De president zal 1 dit wel hebben gewild voor zijn eigen bescherming. Raad van Alkemade contra ambtenaren ALKEMADE Raadsleden, amb tenaren en gemeent-epersoneel gaan elkaar nu eens op een ge heel ander terrein ontmoeten dan zij normaal gewend zijn. Nu is het weg uit de ambtelijke sfeer voor een frisse partij voet bal. Deze wedstrijd, welke waarschijnlijk «en jaarlijkse traditie gaat worden, zal plaats hebben op vrijdag 20 juli a.s. 's avonds om half acht op het ter rein van de ijsclub aan de Baan (nabij LTS). Geweldloze staatsgreep Afghanistan KABOEL/ROME (Rtr) In Afg- hanistan is - zoals gisteren ge meld - de monarchie bij een blijkbaar zonder bloedvergieten verlopen militaire staatsgreep ten val gebracht. Het nieuwe bewind onder leiding van de vroegere premier Sardar Mo hammed Daoed heeft de repu bliek uitgeroepen. Volgens in In dia opgevangen berichten is de toestand in Afghanistan rustig. Koning Mohammed Zahir Sjah was niet in het land toen de mi litairen de macht grepen. Hij bevond zich op het eiland Ischia in de golf van Napels waar hij een medische behandeling on derging, maar vertrok naar Rome voor overleg op de am bassade. Het was gisteravond nog niet dui delijk of Daoed, zwager en neef van de koning, de daadwerkelij ke leider van de machtsgreep is of slechts een stroman. In een radiotoespraak tot het volk zei Daoed dat de monarchie Afgha nistan „in elk opzicht op de weg naar het bankroet" heeft ge bracht. Jarenlang aandringen op veranderingen had geen re sultaat gehad. Daoed beloofde de invoering van een waarachti ge democratie. Het land zal de neutraliteit handhaven. Over de achtergronden van de staats greep is nog weinig bekend. LONDEN De conservatieve Britse regering is gisteren met een meerderheid van 28 stem men uit een Lagerhuisdebat ge komen over de Portugese mas samoorden in Mozambique. Het debat, aangespannen door de socialistische oppositie, ontaard de spoedig in een wederzijdse scheldpartij. Labour-Ieider Wilson verklaarde, dat het bezoek van premier Ceatano van Portugal aan Lon den hoogst inopportuun was. „De Portugezen hebben beest achtige misdaden gepleegd in Mozambique", aldus de socialis tische voorman. „Wanneer gaat premier Heath zich eens zorgen maken over de rassenstrijd in de wereld?" Heath sprong woedend recht en antwoordde, dat hij zich al acht jaar inspande om een einde te maken aan de wrijving tussen de rassen in Groot-Brittannië. Wilson deed een oproep voor in ternationale druk op Portugal en steun aan de Afrikaanse strijders voor de vrijheid in Mo zambique. Sir Alec Douglas-Home, de minis ter van buitenlandse zaken, schold Wilson echter uit vooi politieke opportunist. „Geen en kele inlichting, die wij langs di plomatieke weg ingewonnen hebben," aldus sir Alec, „beves tigt de verhalen over massa moorden, die verschenen zijn in de kranten." Premier Caetano dineerde gister avond op Buckingham Palace als gast van koningin Elisabeth. In de omgeving van het konink lijk paleis stonden ongeveer vijftig betogers, die demon streerden met spandoeken. Iinmigrantenpater Leo Maas overleden MELBOURNE (ANP) Op 81-)«- rige leeftijd is in het door hem opgerichte kindertehuis te Bac chus Marsh de bekende immi- grantenpater Leo Maas overle den. Koning Mohammed Zahir van Afghanistan, op vakantie in Italië, reisde van Ischia naar Rome om zich op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen in zi/n land. Een vliegtuig van de Zwitserse chartermaatschappij Satamaakte gisteren op het Noorse vliegveld Trosmö een minder geslaagde landing. Het toestel met .56 passagiers aan boord schoot van de landingsbaan af. De brandweer spoot het toestel onmiddellijk vol schuim, waardoor verdere ongelukken vermeden konden worden. Niemand van de passagiers werd ernstig gewond. DEN HAAG (ANP) Het Ango la-comité heeft drie tweede-ka merleden voorgesteld een be zoek te brengen aan het „be vrijde" gebied van de Portuge se kolonie Guinee-Bissau. ging van de Portugese ambas sadeur in Den Haag aan een aantal tweede-kamerleden, op kosten van de Portugese rege ring Portugese gebieden in Afri ka te bezoeken. voorstel volgt op een uitnodi- Het Angola-comité heeft geen for- zit. mele uitnodiging gericht aan de tweede-kamerleden A. L. ter Beek (PvdA), mr. J. N. Schol ten (ARP) en W. dü Chatinier (KVP), maar hen gepolst of zij bereid zouden zijn een eventuele uitnodiging vun dc bevrijdings beweging van Gulnee en de Kaap Verdische Eilanden (PAIGC) te aanvaarden. Een be zoek zou mogelijk kunnen plaats vinden, wanneer het PAIGC de onafhankelijkheid van Guinee- Bissau proclumeert en een voor lopige revolutionaire regering vormt, die ergens In het binnen land haar zetel zou vestigen. De heer Du Chatinier heeft het Angola comité na overleg met zijn fractie laten weten niet mee te zullen gaan. De KVP- fractie staat positief tegenover het voorstel van het Angola-co mité. maar vindt dat voor de reis naar Guinee-Bissau iemand van de fractie in aanmerking komt, die in de commissie bui tenland van de tweede kamer

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13