Ocana ook zonder steun te sterk voor concurrenten Zoetemelk en Fuente 1 rara Zoetemelk adelaar met leeuwenhart Frankrijk verloor laatste Tourheid TOUR LATIJN •—raps mÊtmmÊÊÊÊmmÊ^mmÊÊÊÊÊmmÊÊm VAN KILOMETER TOT KILOMETER Joop is toch een held. Na zijn toch over de drie gemene Pyreneeënknobbels nemen we hem weer in genade aan. We geven zijn erenaam van Zoetemelk terug en zullen hem nooit meer taptemelk noemen. Want, te worstelen en boven te blijven, dat is niets, maar wor stelen en dan toch te verzuipen, dat is het ware hel dendom. Echte helden verliezen, of zijn dood. Joop verloor, maar hij borstelde met oranje verve zijn naam dwars over de zwarte flanken van de Aspet, de Mente én de Portillon. In de geschiedenis ov,er de etappe van Bourg-Madame naar Luchon zal Luis Oca na, de monniksgier met de droeve oogopslag worden genoemd, maar Joop Zoetemelk zal de witte adelaar met het leeuwenhart heten. Zoetemelk woont in Frankrijk, Ocana trouwens ook, maar Joop heeft bovendien een Franse schoonmoeder die nog alles zelf inmaakt. Dat deze jongen toch nog elk jaar bereid gevonden wordt de eer en de glorie van zijn Nederlandse vaderland op die Franse rotwe- gen te verdedigen, siert hem en roert ons. Want waar zou fietsend Nederland blijven zonder onze Joop? Nergens. Jan Jansen is in emeritaat, Joop Middelink is uit vorm en zelfs Ton Vissers ziet het niet meer zit- (Van een speciale verslagge ver). LUCHON Voor de vierde keer zijn de bloemen voor de winnaar uitgereikt aan Luis Ocana, de Spanjaard die op nieuw het hele veld tourren ners naar zijn hand zette. Lu>s Ocana heeft echte strijd moe ten leveren met twee van zijn oncurrenten, José Manuel Fuente en Joop Zoetemelk, foor beiden was Ocana, die in de rit door de Pyreneeën van Bourg-Madame naar Luchon niet kon rekenen op steun van zijn ploeggenoten, te sterk. „Ik was", vertelde Ocana te Luchon waar hij zijn negende schone gele trui kreeg, „ver rast door het betrekkelijk kor te verzet van Fuente. Ik was bereid strijd met hem te leve ren, maar toen ik daar was, gaf hij zich al gewonnen. Met Zoetemelk heb ik het moeilij ker gehad. Door de manier waarop hij doorging nadat ik hem voor de beklimming van de Portillon al zo dicht was ge naderd, dacht ik dat hij tot aan de eindstreep verzet zou bieden. Voor de top van de Portillon echter was hij versla gen". Inderdaad, Zoetemelk was in de laatste beklimming, al ver voor de eindstreep, verliezer maar hij heeft voluit aanval lend gereden en zich pas laat neergelegd bij de heerschappij van Ocana. Hij heeft bijna twintig kilometer een voor sprong van slechts een twintig tal seconden verdedigd. Hij heeft, nadat Ocana zijn achter wiel had bereikt, meegewerkt om de winst op de groep Fuen te, Thevenet en Van Springel vast te houden. „Omdat ik", verklaarde Zoete melk, „er rekening mee hield de rit te kunnen winnen. Bo vendien wilde ik meer punten ■erdienen dan aVn Springel in de strijd om de groene trui. Misschien zou ik in de afdaling naar Luchon nog wel dichter bij Ocana hebben kunnen ko- Onderonsje tussen Ocana en Joop Zoetemelk na de finish in Luchon. De uitdrukking op de gezichten spreekt boekdelen. Ocana moet zoiets gezegd hebben als: ,.Ja, beste vriend, na twintig kilome ter had ik je toch te pakken." Zoetemelk: „Ik had Poulidor zien vallen en wilde geen risico A Berg S PANJlT men, maar ik wilde geen risi co's nemen. Ik had Poulidor al zien vallen en ik voelde er niets voor mijn leven te wa gen". IJzersterk „Het heeft mij eigenlijk ver baasd dat Ocana zo fel jacht op mij heeft gemaakt. Mijn achterstand was tenslotte meer dan twintig minuten. Maar nie mand kan zeggen dat ik het niet geprobeerd heb. In de af-, daling van de Col de Mente heeft Ocana alles gegeven om Fuente terug te pakken en na dat het was gelukt, viel het plotseling een beetje stil. Dit is mijn kans, dacht ik, en ik ben op de tamelijk vlakke weg daar gedemarreerd". „Op dat moment verraste ik Ocana, maar hij is tenslotte ils enige achter mij aange gaan. Ik heb gedaan wat ik kon, hij vermoedelijk ook. Het heeft bijna twintig kilometer geduurd voor hij het gat had dichtgereden. Dat heeft na tuurlijk kracht gekost, maar ik zou niet weten wie daarvan nu nog kan profiteren. De positie van Ocana is ijzersterk in het klassement". Luis Ocana nam ook niet al te veel risico's. Op vrijwel het zelfde traject immers had hij twee jaar geleden zijn kansen op een Touroverwinning ver speeld door een val die hem in de gele trui naar het zieken huis bracht. Toch achterhaalde )cana Fuente juist in de afda ling van de Col de Mente, zijn noodlotsberg. Maar ook zijn schrale landgenoot daalde rus tig. Nadat Ocana in de laatste drie kilometer van de klim naar de pas van de Portillon dertig se conden afstand had genomen •an Joop Zoetemelk, gaf hij in de afdaling nog vijftien secon den prijs. Maar wat is ten handvol seconden op een con current, die al 25 minuten heeft verspeeld. Ocana wilde alleen maar winnen om zijn voorsprong in het klassement ongeschonden te houden en om zijn zelfvertrouwen nog grotere afmetingen te geven. Het is hem allemaal gelukt. Thevenet kwam drie-en-een halve minuut later binnen, Fuente vier en Perin, die zijn vierde plaats kwijt raakte aan Zoetemelk, zelfs ruim zes. Luis Ocana is de Merckx van de zestigste Ronde van Frankrijk. i* Aet ztude* 17JULI_1Se ETAPPE- 137 km Figuur Joop buiten beschouwing gelaten, sloegen wij Nederlan ders dit jaar in de Tour de France de figuur van het konijn dat mee door de regen achter de fanfare op stapt. Wij waren nergens maar wel de enigen die het klaar kregen niet alleen de foute renners, maar ook de verkeerde verzorger, een falikante mecanicien en een insolide leider te kiezen. Dat is een unieke presta tie en een record dat niet zo snel verbeterd zal wor den. Joop heeft veel goed gemaakt, veel leed doen vergeten. Maar het blijft waar dat cp de Franse wegen tussen Nancy en Nice, tussen Perpignan en Luchon de Hol landse naam te grabbel ligt. De Franse kindertjes ra pen hem niet eens op. maar trappen er onverschillig wat voetbal mee. Slechts in het voormalige graaf schap en later het prinsdom Orange in Frankrijks zuiden heft men onze te grabbel liggende naam op om hem zorgvuldig naast een foto van Joop Zoete melk in vaasjes voor de ramen der loontrekkers te zetten. Waarvoor onze welgemeende dank. I uchon In de afdaling van de Col du Portet-d'Aspet kwam Raymond Poulidor ten val. Hij werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hi., de strijd heeft moeten staken. Ook de Belg Trans Verbeeck kwam ten val en staakte ook de strijd. Pouli dor werd per helikopter naar het ziekenhuis in Saint Gau- c'ens gebracht, Verbeeck stap te in de ziekenwagen naar Lu chon. De 37-jarige Poulidor die voor het begin van de Tour gold als een var. de voornaam ste kanshebbers voor de eind zege, raakte a! snel aanmerke lijk achter op de leider in het algemeen klassement. Het ver schil bedroeg ruim 27 minuten. Zijn afscheid van de Tour ge schiedde op dramatische wijze. Bii de afdaling van de Portet d'Aspet miste hij even voor het kruispunt, dat naar de Col de Mente leidt, een bocht naar links. Hij balanceerde boven .de afgrond en schoot toen dwars over de weg naar de an- deie kar.ti waat hij in een drie meter driepe greppel belandde. Iets eerder was bij dezelfde af daling de Belgische kampioen Verbeeck zodanig ten val geko- Ramp Voor Frankrijk telde gisteren de overwinning van Luis Oca na nauwelijks. Er was een ramp gebeurd, Raymond Pou lidor had moeter opgeven. Frankrijk heefi zijn laatste Tourhe'd verloren en de ploeg van Luis Caput zijn tweede top- renner nadat Cyrille Guimard al een week eerder de strijd had gestaakt. Raymord Poulidor, vrijdag luid bejubeld als tweede achter Ocana, in de tijdrit, bevond zich op het moment van zijn ongeluk de groep van Ocana. Tones Fuente. Thevenet, Van Impe, Zoetemelk, Van Springel cn Mariinez. De veteraan, die in 1962 debuteerde, in 1968 na een val op weg naar Albi (Bot sing me' een mtorrijder) de Tour moest verlaten en in 1971 niet deelnam, leverde strijd met de sterken, tot domme pech hem uitschakelde. Muurtje „Ik reed vlak achter hem", vertelde zijn ploeggenoot Ma riano Martinez, „toen hij plot seling in een bocht naar links 1. Startsein voor 95 renners; Van Cantor niet vertrokken. 2. Aanval van Hochart, die 24 km. alleen reed en een grootste winst van 2 minuten en 25 seconden be- 27. doorkomst op de Col de Puy- morens (derde categorie); 1. Tor res. op 5 seconden. 2. Ocana, 3. Fuete. 4 Perin, 6 Zoetemelk en de groep. 67. Hoban wint premiesprint De Meyer. Gllson en Zoetemelk 145. Vluchtpoging van Gran van Martin. Schleck. Zubero Blaln. 150. Martin gaat alleen door loopt uit tot 1.05. 162. bij de bckllmm op 30 l 3. Fuente; op 0.40 4. Ocana, 5. Thevenet. 6. Van Impe, op 1.00 8. Zoetemelk. 169. Poulidor en Verbeeck vallen in afdaling Portet d'Aspet. Belden staken de strijd. voorsprong op groep Ocana, met onder andere Zoetemelk. Van Springel. Thevenet, Martinez, Tor res en Van Impe. 182. doorkomst op de Col de Menie (tweede categorie): 1. Fuente. op 20 seconden, 2. Ocana. 3. Torres. 4. Thevenet. 5. Van Springel. 6. Zoetemelk. 185. Groep Ocana IJ Fuente. Tem- condcn heeft gehad. 220 doorkomst op de Portllli eerste categorie: 1. Ocana, Voconden. 2. Zoetemelk, op Van Impe. 4. Thevenet, 5. Vragen De omstandigheden waar onder gisteren de nationa le atletiekkampioenschap- pen moesten worden ver werkt, hebben de nodige vragen achter gelaten. Een aantal atleten heeft die zelf beantwoord door zich terug te trekken. De sintelbaan lag onder zo'n laag water bedekt dat on gelukken niet uitgesloten moesten worden geacht. Hermens, Nusse, Scharn, Van Wissen, Wunderink onderkenden dat gevaar en zagen van verdere deelneming af. De keus voor de organisatoren was moeilijk. Op de wedstrijd kalender is vrijwel geen dag meer open om even tueel races te verschui ven. Toch had het aanbe veling verdiend naar een andere datum uit te kij ken om de wedstrijden van gisteren alsnog te ver werken. Niet alleen be stond het risico op blessu res, maar het afschrijven van een aantal deelne mers devalueerde enige nummers zodanig dat daarmee noch het (weini ge) publiek noch de daar door te voorschijn geko men atleten gediend zijn. Een titel zonder echte con currentie kan toch weinig voldoening geven. iï&UÊÊM zijn fiets niet meer onder con trole hsc. Het leek mij dot hij de macht over het stuur ver loor doordat zijn voorband zacht was geworden. Hij miste de bccht helemaal en had het geluk aat zijn vaart geremd weid door een stenen muurtje, waar hij eerst tegen en vervol gens overheen schoot. Verder weet ik niets, ik ben doorge gaan". Toi. Vissers, die wegens zijn Portugezen Martins en Olivei- la betrekkelijk dicht in de buurt was, vulde aan: „Pouli- dcr zag er afschuwelijk uit. Zijn hele gezicht zat onder het Moed. Hij kon onmogelijk verder". Onmiddellijk overgebracht naar de ziekenwagen bleek dat de lieveling aller Fransen een grote sr.ee over zijn voorhoofd had opgelopen Hij had pijn aan zijn rug en haalde moei- IijK adem in dc schoktoestand waarin hij. onmiddelllijk na zijn val, verkeerde. In het zie kenhuis van Saint Gaudens bleek echter dat hij aan zijn val geen al te ernstige gevol gen had overgehouden. Het ïöntgenonderzoek heeft geen bot- of beenbreuken aange toond. op 30 3 25. 3. 235 Ocana wint mat 25 tic voorsprong op Zoetemelk houdt de gele trui. Van S bllft eerstenpnten e Te snel De Tour de France heeft in de loop der langjarige historie veranderingen on dergaan. Er zijn diverse soorten truien ingevoerd, er is gereden met landen ploegen, en merkenteams deden hun intrede. Dat al les om te trachten de spanning erin te houden en te voorkomen dat de Tour een vroegtijdig einde zou krijgen. Het is niet gelukt. In het begin al, toen louter individueel werd gereden, waren er al renners als Bottecchia, Frantz, Leducq die hun stempel op meer dan één Tour drukten. Het is in de loop der jaren steecis meer voorgekomen (Bo- bet, Anquetil, Merckx) dat er te snel een ongekroonde koning opstond in de Tour. Dit jaar is het niet an ders. Reeds voor de helft van de etappes was afge legd, mocht de positie van Luis Ocana onaantast baar worden genoemd en als er geen gruwelijke dingen gebeuren, kan hem de zege onmogelijk meer ontgaan. En er moet nog een week worden gereden. De laatste jaren was er altijd één renner, die te sterk was en wiens voor sprong te snel te groot was geworden om van een strijd om de eindzege nog te kunnen spreken. De spanning is er te snel uit en al zijn tweede, derde, vierde en zelfs lagere plaatsen in zo'n monster, rit uiterst fraai, het gaat om de winnaar. Men ver, wacht heroische geveenten om het geel. Maar d* heerschappij is te groot en de „meester" duldt geen rigoureuze aanval len. De slimme Féljx Lé- vitan zal straks harn moe ten denken om te proberen in volgende Tours meer echte favorieten dan één te laten optreden. Helpen Ook dc KNAU heeft zich voorzien van een sponsor, een verzekeringsmaat schappij die zich heeft ontpopt als een ideèel sponsor. Het kleine em bleem dat alleen dc jeugd op het shirt krijgt, kan moeilijk een vorm van op vallende reclame worden genoemd. Een bedrag van een ton voor drie jaar (ook voor de jeugd) is niet mis. Sponsoren op een zodanige wijze is inder daad louter en alleen ,,hulp bieden".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9