BRIEF AAN VATIKAAN: PROTEST TEGEN MOORD Utrecht koploper in bevolkingsgroei £&Lclóe(Somant FRANKRIJK HOUDT VAST AAN PROF VEN Ambassadeurs in Libië raken hun huis kwijt Slor 0n,:m COLLf)BORf)TIO| WITH FASCIST PORTUCAL Nieuwe massamoord onthuld LEIDSE COURANT DEN HAAG (ANP/RTR) Een aantal vooraanstaande Neder landse katholieken heeft in een openbrief gevraagd waarom het Vatlckaan niet in het openbaar protesteert tegen de „evidente schending van de rechten van de mens" in Mozambique. In een open brief aan kadrinaal Maurice Roy, president van de PAUSELIJKE COMMISSIE Jus- titia et Pax, vragen zij de paus het verzoek over te leggen om een openbare getuigenis over deze zaak te geven. Kardinaal Roy is zondag telegra fisch ingelicht over de inhoud van de open brief, waarvan af schriften zijn gezonden aan kar dinaal Villot, de pauselijke staatssecretaris, en aan de na tionale Justitia et Pax-commis- sies. De tekst van de openbrief luidt: De publikatie van de Britse pater Adrian Hastings over de syste matische wreedhden van Portu gese militairen in Mozambique in „The Times" van 10 juli jl. heeft in de gehele werled grote verontwaardiging gewekt. De weerstand tegen de politiek van Portugal in de Portugese gebieden ij zuidelijk Afrika is daardoor sterk toegenome. Te verwachten valt dat deze ver ontwaardiging zich langs poli tiek kanalen zal omzetten in pressie op de Portugese rege ring. In Nederland zijn daartoe al verschillende pogingen onder nomen. Uit persberichten is duidelijk ge worden dat het staatssekreta- riaat al lange tijd op de hoogte was van voorvallen, zzoals nu gemeld in „The rimes". Op nieuw heeft dit ons voor de vraag gesteld waarom het Vati- kaan niet in het openbaar pro testeert tegen deze evidente schending van de rechten van de mens. Juist omdat de r.k. kerk waartow de onderteke naars van deze brief behoren, een invloed heeft in Portugal en de Portugese gebieden in zuide lijk Afrika, kan het achterwege blijven van een openlijk protest gemakkelijk begrepen of uitge legd worden als een stilzwijgen de steun aan deze onrechtvaar dige politiek. exvnvHoewel wij weten dat ook langs diplomatieke kanalen en via kontakten met plaatstelijke bisschoppen een positieve in vloed kan worden uitgeoefend en dit in feite ook gebeurt, kan onrecht een dergelijke omvang aannemen, dat zwijgen niet meer geoorloofd is. Wij voeien ons in die mening gesterkt door de brief van kardinaal Jean Vil lot, die hij op 5 juli namens de paus schreef aan de president van de sociale week in Frank rijk, waaruit het volgende dci- taat ons bijzonder aanspreekt: „De kerk zou haar zend'ng ver waarlozen als zij niet een ge meenschappelijke getuigenis zou afleggen over de grote vraag stukken die het en geestelijke en het tijdelijke welzijn van de mensen raken. Zij Is dus ver plicht zich uit te spreken over alle konkrete probleme.lasse- strijd, internationle onrecht vaardigheid en verval van ze den". Wij zouden u willen vragen u als president van de vommissie Justitia et Pax direkt te richten tot zijne heiligheid de paus met het verzoek om in het oopen- baar een konkreet getuigenis over deze zaak af te leggen. De veiligheid van persojen wordt vaak als motief opgegeven voor het achterwege blijven van openlijke kerkelijke protesten. Wij zouden ons nochtans kunnen voorstellen dat bisschoppeb, priesters en plaatselijke bevol king, wanneer zij tot protest ko men tegen een onrechtvaardige politiek, meer beschermd zijn wanneer zij zich gesteund mo gen weten door de hoogste in stantie in hun kerk. Met gevoelens van respekt en waardering voor uw werk". De brief is ondertekend door de ministers Van Agt, Brouwer. Van Doorn, Van Kemenade, Lubbers en Westerterp, door oud-premier De Jong, door de kamerleden Cornelissen, mevr. Gardeniers, Mertens, Wijters en De Zeeuw, de bisschoppelijke viacrissen Kuipers en Van Mun ster, de provinciaals Van Amelsfoort en Van de Weijer, de hoogleraren Goddijn, Van Iersel, Van Laarhoven, Lescrau- waet. Van der Linde, KRO-voor- zltter Loerakker, Pax-Christi vi- ce-voorzitter Droesen en de journalisten Frequin en Van Run. Het Britse zondagsblad The Ob server heeft een rapport gepu bliceerd van een Italiaanse mis sionaris, waarin melding wordt gemaakt van nog een massa moord door Portugese militai ren. Na de moord In het dorp Wiriyamu trokken de soldaten op dezelfde dag naar Chawola, waar zij de bewoners bijeendre- ven en bevalen hen in dc han den te klappen en afscheid van het leven te nemen. Vervolgens openden zij het vuur op deze mensen. Zij schoten 53 mannen, vrouwen en kinderen dood. Zes dorpelingen wisten te ontkomen. Wel nieuw geluid, maar nog geen lente Ook Den Haag gaat het toewijzingsbeleid wat veranderen: jonge ge zinnen en alleenstaanden kunnen eerder in aanmerking komen voor een vergunning om een leegstaande woning te betrekken. Maar al is dat een nieuw geluid, de voorbode van de lente is het niet. Ten eerste is de reden waarom het gemeentebestuur tot een ruimer toelatingsbeleid overgaat eerder negatief dan positief: dc leegloop van de stad als woongemeente gaat, zij het laat, wat ruimte schep pen. Onderwijs, middenstand en culturele voorzieningen komen door de achteruitgang der Haagse bevolking voor allerlei problemen te staan, maar de voorraad huizen wordt door de emigratie relatief groter. Terecht denkt de overheid dan in de eerste plaats aan wat meer kansen voor de groepen die tot dusver buiten de vrije sector vrijwel niet aan bod kwamen. Maar het nieuwe perspectief is men moet dat niet verdoezelen alleen maar betrekkelijk. De eerst-vcrantwoordelijke Haagse wet houder heeft zelf erkend dat de woningvoorraad alleen kwantitatief er wat gunstiger voor staat kwalitatief is het voor woningzoekenden nog altijd een keten van onvervulbare wensen. Voor de hand ligt dat gezinnen die een woning verlaten dat doen om dat ze zelf iets beters kunnen krijgen. Vrijkomende huizen liggen dan ook meestal in de oude wijken, zo niet in of bij de saneringsge- bieden; de andere beschikbare categorie is dan die van de te dure flats en eengezinswoningen. Wat het Haagse gemeentebestuur te bieden heeft, is dus in feite niet veel: de weinig aanlokkelijke kans voor Jonggehuwden om een ei gen dak boven het hoofd te krijgen; kans di evoornamelijk aange grepen wordt, omdat ze voor betrokkenen de enige is. Dan te we ten, dat men elders in het land al een paar etappes verder is op de weg naar een bevredigend huisvestingsbeleid. En bepaald niet al leen in plattelandsgemeenten of typische forensenplaatsen. In de Eindhovense agglomeratie bijvoorbeeld zet men plannen op stapel om meer tegemoet te komen aan de vurige wens van de meeste wo ningzoekenden: een eengezinswoning en dan liefst niet in een rijtje. Den Haag wordt in deregio vaak benijd. Maar de inwoners van Den Haag zijn in diverse opzichten niet te benijden. KLMboycot op Zweedse vliegvelden SCHIPHOL (ANP) Uit solidari teit met hun stakende collega's van de Transport Workers Union in New York hebben de afhandelingsemployées op de Zweedse vliegvelden aangekon digd vanaf vandaag geen KÏ.M- vliegtuigen te zullen afhandelen. Een woordvoerder van de KLM heeft echter meegedeeld dat in middels zodanige maatregelen zijn getroffen, dat de vluchten normaal zullen kunnen worden uitgevoerd. De KLM onderhoudt geregelde diensten op de hoofd stad Stockholm en op Gothen burg. Ontvoerde arts en dochter vrijgelaten SAN MARINO (AFP) De 60-ja- rige arts Italo Rossini en zijn I 23-jarige dochter Rossella die op 28 juni in San Marino wer den ontvoerd, zijn zondag bij Arezzo in Toscane vrijgelaten. Zij meldden zelf telefonisch aan hun familie dat hun ontvoerders hen an de vroege ochtend op 60 km van San Marino hadden los gelaten. De ontvoering van de arts, die op medicamenten was aangewezen, en zijn dochter had grote opwin ding in de dwergrepubliek te weeggebracht. Men vermoedt dat de familie een miljoen gul den aan losgeld heeft becaaid. Kluis op scliip leeggeroofd ROTTERDAM (ANP) Aan boord van het MS Juliana, die de dienst Rotterdam-Harwich vaart, is uit een kluis van de NV grenswisselkantoren een be drag van 50.000 gestolen. De kluis is vermoedelijk al in de nacht van vrijdag op zaterdag opengebrand. In Londen is gisteren een protestmars gehouden tegen het komende bezoek van Portugese premier Caetano. De mars was georganiseerd door de Anti-Apartheidbeweging en werd door tal van organi saties gesteund. UTRECHT (ANP) De provin cie Utrecht is vorig jaar qua bevolkingsgroei koploper geble ven. Ongeveer 70 procent van de groei is het gevolg van geboorte-overschotten en 30 pro cent moet worden toegeschre ven aan een vestigingdsaldo van buiten de provincie. Dit staat in het jaarverslag over 1972 van het economisch-technologisch In stituut voor de provincie Utrecht (ETI). een duidelijk verschil is tussen de recessie van nu en die van de jaren 1957-'58. Het ETI zoekt een verklaring voor het langdu rig aanhouden van de grote werkloosheid in een daling van het rendement van de investe ringen en niet zoals in een vori ge periode in een afnemende vraag naar goederen. Mede door de steeds groter wordende omvang van de dienstverlenen de sector in het totale bedrijfs leven, worden bij een teruggang in de conjunctuur de klappen die onder het handels- en kan toorpersoneel vallen ook groter. Vooral de ouderen onder hen met relatief hoge inkomens zijn moeilijk herplaatsbaar. Hoewel door de economische teruggang de spanning op de arbeidsmarkt 1 als geheel is geluwd, blijkt het voor veel bedrijven toch moei-1 lijk om personeel aan te trek ken. Daarin speelt vooral mee dat de aard van het aangeboden I werk en misschien ook de hono rering daarvan niet in overeen stemming zijn met de eisen die de niet of nog niet werkenden daaraan stellen. GS Overijssel nivelleren salarissen ZWOLLE (ANP) Gedeputeerde Staten van Overijssel zullen hun eigen inkomens nivelleren. De vergroting van salarisverschil len als gevolg van procentuele verhogingen vinden de statenle den onjuist. Volgens GS zouden ook de salaris sen van wethouders dergelijke nivelleringen moeten ondergaan. De salarissen van wethouders en de Overijsselse gedeputeer den werden per 1 januari van dit jaar met ongeveer 9 procent verhoogd. Witte Huis ontkent vervanging van Rogers WASHINGTON (AFP) Ronald Het Britse echtpaar Michael en Mirilyn Bailey is zaterdag in Honoloe- Ziegler, woordvoerder van het joc aangekomen na 117 dagen op een vlot te hebben rondgedreven. Witte Huls, heeft verklaard dat fjun zeilboot was in een storm vergaan. Het echtpaar was door een hij niet op de hoogte is van een Koreaans schip opgepikt. besluit van president Nixon Henry Kissinger te benoemen tot minister van buitenlandse 'zaken als opvolger van William Rogers. De Amerikaanse televi siemaatschappij CBS had vrij dag gemeld dat Rogers door Kissinger zou worden opge volgd. De woordvoerder gaf verder te kennen dat president Nixon pas na zijn vertrek uit het zieken huis Sam Ervin, voorzitter van de senaatscommissie voor de Watergate-affaire, zal ontvan gen. Volgens de artsen zal de president nog zeker tot morgen in het ziekenhuis moeten blijven en mogelijk tot het einde van de week. Er is een zeer lichte ver betering in zijn toestand. Canadezen door Vietconjr vrijgelaten de Canadese delegatie bij de in ternationale commissie voor controle en toezicht op het be stand in Vietnam, die zeventien dagen lang door de Vietkong zijn vastgehouden, zijn door en kele Noordvietnamese militairen ondervraagd en geïntimideerd, maar door de guerrillastrijders goed behandeld. De twee man nen zijn zondag in een rubber plantage vrijgelaten. PARIJS (RTR) De Franse mi nister van defensie, Robert Gal ley, heeft zaterdag, op de Fran se nationale feestdag, verklaard dat Frankrijk vastbesloten is de voorgenomen kernproeven in de Stille Oceaan te laten doorgaan. Er zijn echter aanwijzingen dat er nog wel enige dagen voorbij zullen gaan voordat de eerste explosie een feit wordt. Twee leden van Zo is de ..Orage", het moeder- go" vaart intussen nog steeds binnen de door de Fransen ge stelde gevarenzone rond het atol. Het schip heeft beter weer gemeld. VS willen kernwapens WASHINGTON (RTR) - De Amerikaanse regering over weegt dc huidige tactische kern wapens In Europa te vervangen door een veiliger en accurater type kernwapen. Deze vervan ging, uitgesmeerd over een pe riode van tien jaar, zou onge veer twee miljard dollar gaan kosten. De typen tactische kernwapens met grotere precisie zouden niet zo gevaarlijk zijn voor de bevol king van Europa. Deze wapens zouden betrekkelijk "schoon" zijn, met aanmerkelijk minder gevaar voor radiouctieve be smetting, en zouden daarom aan vaardbaarder zijn voor de NA- VO-landen. Nieuwe kandidaat presidentschap in Griekenland ATHENE (AFP) Kolonel-bul ten dienst Dimltrios Stumatelo- poulos, lid van het Revolutionai re Comité dat deelnam aan de militaire stautsgroep van april 1967, heeft zich zaterdag in hot royalistische oppositieblad Vra- dynl kandidaat gesteld voor het presidentschap. Stumatclopoulos heeft zich drie jaar na de staatsgreep tegen het regerings beleid van premier George Pa- padopoulos - enige kandidaat in de presidentsverkiezingen - ge keerd. Ais Papadopoulos door een nega tieve verkiezingsuitslag op 2 juli zou moeten aftreden, nldus Sto- matelopoulos, „ben ik bereid de regering over te nemen en bin nen 45 dagen een nieuw referen dum uit te schrijven voor de verkiezing van een president en vioe-president". schip voor h?fschroefvliegtui- gen, naar Tahiti gevaren. De aanwezigheid van dit schip op voile zee wordt noodzakelijk geacht voor het doorgaan van de proeven. Voorts is admiraal Christian Claverle, bevelhebber j van de nucleaire strijdmacht in de Stille Oceaan, aanwezig ge weest hij de viering van Bastil- 1 ledag op Tahiti. Het Nieuwzeelandse fregat „Ota- BEIROET (AP) Als het volks comité van de Lybische presi dent Moammer Kadaffi zijn zin krijgt, zullen de ambassadeurs deze maatregel worden onder worpen. De activiteiten in de haven van Tripoli worden als staatsgeheim beschouwd. i de Verenigde Staten, Enge- De volkscomités van Kadaffi, die Jn de Amerikaanse stad Reno is de grootste jackpot ter wereld opgesteld. De gokmachin geeft bij een juiste combinatie een miljoen dollar. ongeveer twee meter hoog en drie mciti lang, land, Italië en Turkije binnen kort op straat staan. Een en an der werd zondag door het Libi sche persbureau bekend ge maakt. „Alle ambassades aan de Al Fa- tahstraat met uitzicht op de ha ven van Tripoli, moeten ogen blikkelijk worden ontruimd", al dus citeerde het persbureau de verklaring van het volkscomité. Ook de woningen van het am bassadepersoneel zullen aan sinds 10 april, toen de culturele revolutie werd afgekondigd, aan het werk zijn, hebben universi teiten, scholen en openbare ge legenheden onder handen geno men en de besturen vervangen door andere volkscomités. Op verzoek van Kadaffi bestorm den volkscomités boekwinkels en bibliotheken in Tripoli, haal den er de buitenlandse litera tuur uit en verbrandden alles behalve de boeken van Allah op pleinen. Frankrijk vierde zaterdag zijn nationale feestdag, de veertiende juli. Op de Champs Elysees werd een militaire parade gehouden die twee uur heeft geduurd en waaraan werd deelgenomen door tien duizenden mannen en vrouwen, zeshonderd voertuigen en een aan tal eenheden van de cavalerie. Tijdens de parade trokken twaalf Fouga-Magister straalvliegtuigen een serie rookwolken door de lucht.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7