Voor Tilly van der Made geen goede come-back maar nieuwe desillusie ROY SEDOC RICHT ZICH OP RECORD HEHK VISSER Boycot lopers na starre houding wedstrijdleiding Veel opgaven op atletiektitelstrijd Sponsor voor de KNAU ■bhbi MAANDAG 16 JULI 1973 DEN HAAG Wat voor Til ly van der Made de beves tiging van een glorieuze co me-back had moeten wor den, is uitgedraaid op een nieuwe desillusie. De veel geplaagde atlete, die na ja renlang geteisterd te zijn door uiterst pijnlijke bles sures dit jaar eindelijk weer eens zonder belem meringen over de sintels kon gaan, ontbrak dit weekeinde in de finales waarin zij had willen schit teren. Op de 400 meter en 800 meter liet de 35-jarige loopster verstek gaan, doordat zij mentaal kapot was gegaan door de tegen werking, zoals haar echtge noot Ger van der Made het noemt, van de organisato ren. Tilly had op de 400 en 800 inge schreven", vertelde Ger van der Made, ,,op grond van het oorspronkelijke wedstrijdsche ma. Daarin lag tussen de serie van de 400 meter en de finale van de 800 meter een uur en twintig minuten. Toen we vorige week uit Zwitserland terug kwamen zagen we dat het oor spronkelijke schema, dat door de NTC was goedgekeurd, was gewijzigd. Tussen beide num mers lagen nu nog maar 25 mi nuten. Ik heb toen mensen van de NTC gebeld, maar hun po gingen om dit schema bij Spar ta later aan te passen faalden. Sparta dreigde de organisatie terug te geven, als het schema had moeten worden veranderd. Daarop is de NTC gezwicht. Maar Tilly was de dupe. Zij was de enige loopster die op die twee afstanden had ingeschreven. En 25 minuten is te kort om vol doende te herstellen. Deze ver wikkelingen hebben Tilly zo aan gegrepen dat zij vijf nachten niet heeft kunnen slapen. Zelfs slaaptabletten hielpen niet". Desondanks kwam Tilly van der Made zaterdag aan de start voor de series van beide afstan den. Ger van der Made: „Ze voelde zich verplicht in ieder nzii i Wissen is al ver van haar concurrentes weggelopen op haar specialiteit, de 100 meter horden. i een acceptabele tijd. geval haar inschrijving gestand te doen. Maar ze voelde zich niet voldoende fit om beide fina les te lopen". „En ze had dit jaar juist zo'n goede kans. Op de 400 meter had zij, vooral nu Trudy Wun- derink niet startte, uitstekende mogelijkheden op de eerste plaats en ook op de 800 i eter zonder Ilja Keizer. Maar op die 800 meter liep Anneke de Lan ge. En die is lid van Sparta". Anneke de Lange won de 800 me ter. De atlete, die gisteren bo vendien nog de 1500 meter op haar naam bracht, moest op beide afstanden strijd leveren met Joke van Gerwen. De nieuwe tweevoudige kampioe ne betreurde het dat niet alle concurrentes aanwezig waren geweest. „Je kunt eigenlijk be ter verliezen als iedereen er is", meende zij, „dan op deze manier winnen. Maar voor me zelf was dit een goede test. Na dat ik vorig jaar een achilles- peesblessure had opgelopen heb ik ook dit voorjaar nog zes we ken gesukkeld. Ik heb daardoor veel op gras getraind. Vanaf juni ben ik m'n training weer langzaam gaan opvoeren. Nu gaat het weer behoorlijk. Maar ik moet dit jaar nog sneller kunnen". Trudy Wunderink, de recordhoud ster op de 400 meter, trok zich gisteren, nadat de regen de baan had veranderd in een compleet waterballet, terug voor haar specialiteit. Een dag eerder had zij de titel veroverd op de 200 meter, waarmee zij aantoonde dat haar sprintaanleg nog steeds aanwezig is. Dat was een plezierige verras sing", vertelde zij verheugd. Ik beschouwde die 200 meter alleen als bijnummer. Maar Mieke van Wissen maakte keurig het tempo en door mijn betere con ditie kon ik op het laatste stuk langs haar heen gaan. Ik heb mede door deze overwinning die 400 meter maar laten schie ten. Ik nam niet graag het risico hier mijn blessure aan een spier- aanhechting te verergeren. Ik loop liever binnenkort voor de Europa Cup. Dat is veel belang rijker dan dit Nederlands kam pioenschap". Marianne Burggraaf greep de ti tel op de 400 meter, Elly van Lienen sprintte verrassend naar goud, Lidy Kuys troefde Elly van Beusekom af met de speer, Ria Ahlers sprong het hoogst en Ella Hoogendoorn het verst. Het enige record kwam op naam van Pluvius die een nationale atletiektitelstrijd nooit eerder zo „gunstig" gezind was als giste- FRANK WERKMAN (Van onze sportredactie) DEN HAAG De starre houding van de organisa toren heeft de tweede, ver kilde dag van de atletiek- kampioenschappen een verhit incident bezorgd. Door (te) strak de regle menten te hanteren, die voorschrijven dat deelne mers zich een uur voor de finale moeten melden, ont nam wedstrijdleider Hei- neman het weinige publiek de race op de 1500 meter. Junior Jo Schout en Wij nand Bladt hadden zich tot kort voor de start „schuil gehouden" in de kantine. Toen zij zich bij de streep presenteerden kregen zij te verstaan dat hun na men niet op de lijst voor kwamen en dat zij daar door formeel niet mochten deelnemen. Deze weinig reëele beslissing werd door de overige finalisten, on der wie favoriet Haico Scharn en titelhouder Henk Tiebosch, als onjuist beschouwd. Collectief trokken de heren de trai ningspakken weer aan en verdwenen naar de ver- kleedtent. In een opgewonden sfeer gaf Haico Scharn zijn visie op het gebeurde. „Ze laten ons eerst tien minuten wachten en zeg gen dan dat Schout en Bladt niet mogen starten. Eerst kreeg Schout dat te ho ren en toen even later Bladt kwam ontving hij dezelfde me dedeling. Die jongens gingen ervan uit dat zij via de kwali- fikatie automatisch voor de fi nale waren opgesteld. Maar we laten ons niet voor joker zetten. Dan maar geen finale. Dan organiseren we zelf op Papendal wel eens een wed strijd." Henk Tiebosch had zijn colle ga's al eerder opgeroepen de race te boycotten. „Toen we hoorden dat Schout niet mocht Iepen heb ik al gezegd dat we dan maar moesten uitstappen. Daar was toen nog niet zo veel animo voor. Maar nadat ook Bladt werd uitgesloten was de maat vol. Toen was de beslis sing snel genomen. Het is on redelijk van de wedstrijdlei der. Die Schout wilde hier graag de limiet voor de Euro pese jeugdkampioenschappen in Duisburg halen. En als ze ;e dan op zo'n manier ernaast zetten is dat geen stijl." Voor atleten L-n Scharn vervolgde: „De wedstrijden zijn er voor de at leten. De heren officials moe ten de omstandigheden niet aangrijpen om onderlinge con flicten uit te vechten." De NTC stond achter ons. Par- levliet en Grewer vonden ook da- Schout en Blad moesten starten. Naar ik gehoord heb is de relatie tussen Sparta en de NTC niet zo best. Maar nogmaals, daar moeten ze niet de atleten de dupe van laten worden." Voorzitter Hens Brabers van de organiserende vereniging Sparta en tevens lid van de wedstrijdcommissie meende d&t de officials in hun recht stonden. „We hebben dit hele toernooi", zei hij, „volgens een bepaalde code afgewerkt. Als de deelnemers daar van afwij ken is dat hun fout en niet de onze. We hebben geprobeerd konsekwent te zijn." Dat is Sparta overigens niet geweest. Zaterdag kwam Wijnand Bladt vcor zijn serierace ook te laat. Maar toen mocht hij wel star ten Kennelijk was de „affai re" van gisteren de bekende druppel, die de door vele mil joenen andere (regen)druppels al geplaagde organisatie het flexibel reageren op de om standigheden onmogelijk maakte. FRANK WERKMAN Rein van der Heuvel ging van start in een geheel wit tenue. Daar was na afloop niet veel meer van over. Over de uitslag van de 200 meter was de jury het niet helemaal eens. Geheel rechts Bert de Jager, die de eerste plaats kreeg toegewezen, en links Sammy Monsels, die in dezelfde tijd finishte. Bert de Jager (links) greep gisteren na een race door een centimeters dikke laag water ook de zege op de 200 meter. Coen Jansen (die der de werd) zag door het opspattende water nauwelijks de finish meer. DEN HAAG - Roy Sedoc keek eens omhoog naar de loodgrijze wol ken, waaruit de regen in ovevloed neerstroomde en maakte een on verschillig gebaar. De Surinaamse atleet deed niet eens meer de moeite om de plassen te ontwijken, toen hij naar zijn schoenen slenterde. „Genoeg", zei hij slechts tegen de anderen. Het versprin gen was wat hem betreft al na een sprong voorbij. Een prestatie die later nog goed zou blijken voor de derde plaats. Verder wilde de donkere atleet op de doordrenkte sintelbaan aan de Zuidlaren- straat niet gaan. Bang voor blessures. Hij was niet de enige op de atletlekkampioenschappen die de geschiedenis In zouden gaan als de strijd van de opgave. Jos Hermens kwam gisteren na een dag eerder de titel op de 5000 meter te hebben veroverd, op de dubbele afstand niet meer aan de start. Frank Nusse was wel aanwezig, maar keek toe hoe anderen streden om de eer ste plaats op de 110 meter hor den. Haico Scharn trok zich te rug op de 800 meter. Voeg daar bij nog de favorieten, die door een blessure of om andere rede nen thuis moesten blijven en de devaluatie van de titelstrijd is Kwaliteiten gemakkelijk van de grond." Be langrijkste reden, het 19-jarig talent legt er de nadruk op, bleef echter de gedachte aan andere wedstrijden. Zoals in Wales, volgende week, waar Se doc weer een poging zal doen het nationale record van Henk Evers (15.64) te verbeteren. Wat het plan betreft kent de jonge Surinamer geen twijfels. „Het moet dit jaar verbeterd worden. Ik denk dan aan 15.70". tijdens welke de prestaties van Wielart, Sedoc en Nusse, de Het lijken grote woorden van Roy Sedoc, maar hij heeft er onmis- drie musketiers, de enige licht puntjes - wat de heren betreft - in de toch al zo sombere weers omstandigheden waren. Ook Sedoc, want hij was het weer die zaterdag de vooruitgang op het nummer hinkstapspringen demonstreerde met een sprong van 15.21. Daarvoor gebruikte hij de onver schillige slechts vier van de zes beschikbare pogingen. „Ik heb nog meer wedstrijden", voerde hij zaterdag als argument aan. Om dan bovendien op de min der gunstige omstandigheden te wijzen. „De wind was ongun stig. En de kunststofaanloop was iets te hard. Je kwam niet kenbaar de kwaliteiten voor. Na zijn aankomst in Nederland, twee j'aar geleden, kwam hij zonder tegenstand („Dat Is na tuurlijk een nadeel") steeds verder. Hinkstapspringen is voor hem en daaruit vloeit mis schien de onverschillige houding voort - ook een mogelijkheid zich uit te leven. Om Suriname te vergeten. Openhartig geeft hij dat toe. „Ik heb wel eens heimwee. Ik zou graag mijn ou ders bij me hebben". Die situa ties van invloed op de ambitieu ze wijze, waarop hij zich op hinkstapspringen en verspringen werpt. „Ik loop met de plannen- rond om ook het jeugdrecord verspringen te verbeteren. Dat staat al tien jaar". En sprak hij zaterdag nog: „Misschien ge beurt dat al morgen". Maar de wispelturige Surinamer die het nu wel tijd vindt gewor den dat de KNAU ook eens meer moet gaan doen aan zijn specialiteit - „Ze doen ook ge noeg voor de sprinters. Waarom niet voor mij? Zonder een der gelijke stimulans krijg je wel eens de neiging om te stoppen." - kwam gisteren niet verder dan de derde plaats. Het kampioen schap ging naar de al even wis pelturige Ron van Wilgen. De atleet van de organiserende Sparta, noteerde in de finale vier ongeldige sprongen. Pas zijn allerlaatste poging (7.08 meter) leverde hem titelprolcn- gatie op. „Na de vierde sprong", relativeerde Van Wil gen, "zat het er niet meer in. Ik kwam steeds niet uit. Zand en balk waren een. Dat is geen excuus, want de anderen kon den het wel. Toen ik voor de vijfde sprong mijn aanloop een meter verlegd had, kwam ik wel uit naar sprong .iet goed". Met een prestatie van 6.70 me ter ging hij de laatste ronde in. ,,lk heb toer. veel oefeningen gedaaan om mijn spieren los te krijgen. Bovendien bereidde ik me mentaal goed voor". Waarde Resultaat: het Nederlands kam pioenschap. Ron van Wilgen behoort lot degenen (dc minder heid?) die nog bijzondere waar de hechten aan zo'n titel. „Ik heb er het hele seizoen naartoe geleefd." Eenzelfde gedachte koestert Roe lof Veld de eeuwige tweede, die zijn kans schoon zag voor een coup op twee onderdelen. Op de 3000 meter steeple chase dankzij de afwezigheid van Egbert Nij- stad er op de tien kilometer door de afschrijving van zekere win naar Jos Hermens. Roelof Veld stelt na afloop enigszins ver wonderd vast: „Ik heb dit jaar al drie titels veroverd (waaron der een estafettekampioen schap). En dat terwijl ik nog nooit kampioen was". De 28-ja- rige atleet van Daventria stee ple chase, een nummer dat eer der nimmer zijn specialiteit was. Het experiment slaagde. Moeilijkheid voor Veld is nu, welke afstand de voorkeur ver dient: steeple chase, 5000 meter (zijn favoriete nummer), of de dubbele afstand. Het was de tien kilometer, waarop hij n.et in het minst tot zijn eigen verras sing, de tweede titel veroverde. „Omdat ik de vijf kilometer door het tijdschema niet kon lo pen, nam ik me voor op de 10.000 meter uit tekomen. Ais ik me goed voelde. Bet was de tweede wedstrijd van mijn le- De tien kilometer was een van de weinige nummers, die gisteren enige opwinding veroorzaakten. Van het kopgroepje, dat zich na 1»4 kilometer formeerde, moest eerst Van der Wansem-zaterdag tweede op de vijf kilometer los sen. Kijne en Op den Oordt. zij staakten de strijd, en Vriend, moesten volgen. Piet Vonk, de frele Limburger, deed alles, we- DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft het verzekeringsconcern Nationale Nederlanden bereid gevonden gedurende drie jaar als sponsor op te treden van de na tionale jeugdselectie. In die periode zal in totaal ruim 100.000 gul den aan de nationaal technische commissie junioren van de KNAU beschikbaar worden gesteld om deelneming aan internationale wed strijden en een juiste voorbereiding daarop mogelijk te maken. tende dat hij in de eindsprint kansloos zou zijn, om de enig overgebleven concurrent van zich af te schudden. Het lukte niet. Roelof Veld demarreerde in de laatste ronde om in de naar de omstandigheden acceptabele tijd van 29.54.6 te finishen. Acceptabel Acceptabel waren ook de presta ties van Bert de Jager, die op de doorweekte baan toch nog een tijd van 10,9 seconden op de 100 meter liet klokken. Het was ook een titelprolongatie. Een dag eerder was hij ook eerste geworden op de 200 meter na een nek-aan-nek-race met Sam my Monsels. Bij de juryleden waren de meningen verdeeld, wie eerste was. Ruud Wielart werd zoals verwacht hoog springkampioen (2.08) en Frank Nusse had op dezelfde dag, toen het weer nog meerwerkte, met overtuigend gemak de concur rentiestrijd met Braaksma (tweede) en Struyk (derde) op de 400 meter horden in zijn voordeel beslist. Ondanks free wheelend lopen op de laatste me ters liet Nusse een tijd gelijk aan het oude Nederlandse record (51.2) noteren. „Ik keek achter om en zag dat het goed zat. Als dit een tartanbaan was geweest, had ik het nog niet geweten". Daarmee doelde Frank Nusse op een eventuele verbetering van het record, dat hij pas op zijn naam had gebracht. Het was de enige keer, dat het woord ter sprake kwam. Op de andere nummers 400 meter heren (titel prolongatie Toine van de Gool- berg)l polsstoksoogspringen (Fred Schrijnder), discuswerpen (Harry Zitsen), kogelstoten (Fred Wimmers). 110 metef horden (Hans Smeman), 801 meter (Rein v.d. Heuvel) ert speelwerpen (Piet Olofsen) wer den de beste prataties bij langl na niet benaderd. Voor op cH technische nummers leek ee* ongelooflijke bloedarmoede Daarvan was het het slechti weer alleen de oorzaak. KEES KOOMAB

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16