fieidóc Qowuvnt 100.000 Hartpatiënten alarmeren veel te laat een arts Veronica met leden nu goed voor een c-omroep ïïss©» MASSAMOORDEN 'N AFGRIJSELIJK MISDADIGE ZAAK Tarieven PTT en NS slechts deels omhoog Zette Getty jr ontvoering in scene voor geld? Hartrenwagen uit roulatie NM DAF weer duurder N'houtse ernstig gewond Kissinger minister? 64e JAARGANG No. 119555 /ATtKDAG 14 JULI 1975 Zaterdag, Ned. I: 20.21 uur Met liedjes de lucht in; 21.30 uur De man die zichzelf achterna zat, thriller. Ned. II: 20.21 uur McCloud; 21.30 uur Achter het nieuws, o.a. een interview met pater Hastings, die de massamoord in Mozam bique bekend maakte. Zondag: Ned. I 19.00 uur Schla gerfestival 1973. Ned. II: 20.30 uur Rivalen van Sherlock Holmes; 21.20 uur Spanje, Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Maxima rond 24 graden, maar aan de kust bij wind van zee enkele graden lager. Zondag: zon 04.3720.54. Maan 20.46—04.30. Hoogwater Scheve- ningen 3.00—15.27. Laagwater 11.01—23.23. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Het kabinet-Den Uy! heeft gisteren besloten de nog door het kabinet-Biesheu- \el voorgestelde tariefsverho gingen bij de PTT en de Ne derlandse Spoorwegen slechts gedeeltelijk te verwezenlijken. Deze beslissing vloeit zowel voort uit het uitgangspunt dat het openbaar vervoer gestimu leerd moet worden als uit het standpunt, dat ook de overheid zich in haar tarievenpolitiek moet matigen. worden niet hoger. Het porto van brieven tot 20 gram zal evenwel per 1 september wor den verhoogd van 35 naar 40 ct. Het telefoonabonnement wordt op 1 september 1,- per maand duurder. De zogenaam de impulsprijs bij dc telefoon gaat van 15 naar 16 cent. Het entreegeld voor nieuwe tele foonaansluitingen wordt niet verhoogd. Er wordt naar we- gtn gezocht om ook volgend jaor tot een matiging van ta riefstijgingen te komen. Bij de Spoorwegen gaan per 1 september de reizigerstarieven gemiddeld met 7% omhoog (voorstel kabinet Biesheuvel was 10%). Naarmate men lan gere afstanden aflegt gaan de tarieven procentsgewijs het minst omhoog. Als men in het binnenland afstanden aflegt langer dan 200 km blijven de tarieven ongewijzigd. Week en maandkaarten gaan met 9% omhoog, de zogenaamde vast- rechtkaarten gaan omhoog van 30 naar 33,-. Niet om hoog gaan de dag- en maanda bonnementen, de zogenaamde 60+ en 65+ kaarten, de gezins kaarten en de avond- en week endretours. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De cardulance, ook wel hartrenwa gen genoemd, waarin door hartinfarct getroffen mensen reeds op weg naar het ziekenhuis een spe ciale behandeling krijgen, blijkt geen doorslagge vend succes. De Utrechtse GGD, die met Nijmegen landelijke primeur heeft, heeft na 2l/2 jaar expe rimenten besloten de twee cardulances buiten ge bruik te stellen. De wijze waarop de cardulances u toe werden gebruikt, heeft niet geleid tot uidelijk waarneembare verschillen in het sterfte cijfer, vergeleken met hartpatiënten die met de normale ambulance werden vervoerd. Volgens dr. Van Leeuwen van de Utrechtse GGD is de proef vooral gestrand op het feit, dat de meeste hartpatiënten - vooral wanneer ze nog nooit een hartaanval hebben gehad - veel te laat de huisarts inschakelen. Meestal alarmeerde men de arts pas twee, drie uur na de hartaanval. En dan moest de cardulance nog komen voorrijden. Iemand met een hartinfarct zou eigenlijk al binnen een uur moeten worden geholpen. De helft tot 75 van de patiën ten die aan een hartinfarct sterven, overlijden bin- xn twee uur na de aanval. Als men na drie uur vradt gewaarschuwd is de patiënt meestal al red deloos. De cardulance is in aanschaf twee keer zo duur een ton) en in exploitatie vier keer zo kost baar als een normale ambulance. En op grond van de nu opgedane ervaringen wegen die extra kosten niet op tegen het bereikte effect, aldus de Utrecht se GGD-directeur. Men is tot de conclusie gekomen, dat de taak van de cardulance even goed en bovendien goedkoper kan worden overgenomen door de zogenaamde de- fibrilator, een handzaam draagbaar apparaat, waarmee via elektrische impulsen naar de hart spier hartstilstand kan worden opgeheven. Het ap paraat wordt reeds veelvuldig en met succes ge bruikt in gewone ziekenauto's. De voorzitter van de Ned. Hartpatientenvereniging, de heer Fievet, gaf als commentaar op het Utrechts besluit, dat zijn vereniging nooit weg is geweest van die cardulance. Ze zijn gewoon veel te duur; defibrilatoren in gewone ambulances zijn goedkoper en zeker zo effectief. Met de Utrechtse GGD is hij van mening, dat er alles aan gelegen is, mensen die door een hartinfarct worden getrof fen ervan te doordringen, dat zij zo snel mogelijk de huisarts moeten waarschuwen. De heer Fievet en zijn vereniging streven er naar, de richtlijnen omtrent alarmering van ambulances zo te weizi- gen, dat iemand die thuis een hartinfarct krijgt ook zonder tussenkomst van de huisarts recht streeks de GGD kan bellen om een ambulance. HILVERSUM Twee weken na het begin van de actie tot steun aan Veronica, heeft de V.O.S. gisteren het 100.000e lid ingeschreven. Het is de 53-jarige Rotterdammer Willem Eggers. Hij kreeg een auto en een radio-cassetterecorder. het 100.000-ste lid van de Veronica Omroep Stichting met een Het bestuur van de V.O.S. over weegt om behalve zendtijd op een vierde frequentie nu ook zendtijd als c-omroep aan te vragen, waarbij de vereniging verplicht is algemene radio- en televisieprogramma's te verzor gen. Door het grote aantal leden, voelt Veronica zich ook min of meer verplicht deze stap te nemen, aldus programmaleider Rob Out. Zij zou door beide aanvra gen de minister van CRM de mogelijkheid geven Veronica onder alle omstandigheden in de lucht te houden, zodat er geen lacune ontstaat in de luisterbe vrediging van talloze Nederlan ders. In afwachting van een be slissing over de vierde frekwen- tie zouden dan Veronica-disc- jockeys ingeschakeld kunnen worden op Hilversum 3 in de zendtijd van de Veronica Om- Peron bereid laatste druppel bloed te geven BUENOS AIRES (AP) Juan Peron heeft gisteravond te ken nen gegeven dat hij de benoe ming voor het presidentschap van Argentinië zal aanvaarden, dat vrij is gekomen na het af treden van president Hector J. Campora. De overige leden van het kabinet zijn eveneens afge treden. Hij zei dat het op zijn leeftijd van 77 jaar een zeer zwaar offer zou zijn, ,,Maar ik zal de laatste druppel bloed geven voor mijn land". Intussen is een interim president benoemd, wiens voor naamste taak zal zijn het uit schrijven van nieuwe verkiezin gen binnen 30 dagen. (ADVERTENTIE) bewijs op pagina 6 DEN HAAG - Premier Den Uyl heeft gisteravond na afloop van het wekelijks kabinetsberaad de massamoorden door Portugezen in Mo zambique een afgrijselijke, schokkende en misdadige zaak ge noemd. De regering heeft daar met af schuw kennis van genomen en veroordeelt het Portugese optre den ten stelligste", aldus pre mier Den Uyl. Hij deelde mee dat de Nederlandse regering van oordeel is, dat er zo spoe dig mogelijk een internationaal onderzoek naar deze moorden dient te geschieden. Minister Van der Stoel van Buitenlandse zaken heeft aan zijn portugese ambtgenoot Patricio ter kennis In onze LC-Tour prijsvraag dan eindelijk een aantal •mensen die de twaalfde etap pe naar Pyreneés goed voor spelden. Het was inderdaad de kleine Belgische klimgeit Lucien van Impe, die als eerste op de top aankwam en met 20 seconden voor sprong de etappe op zijn naam bracht. Onze eigen Jo- pie werd tweede maar dat telde niet mee. Ook niet mee teilen de tijdritten dus spaar wat dat betreft uw moeite. De vier goede inzenders waren P. Scholten uit Sassenheim; H. van Eeden uit Noordwij- kerhout; A. van der Geest uit Oegstgeest en een onbe kende inzender. De laatste heeft de uitslagen op licht groen briefpapier verzonden, maar is vergeten om zijn naam daarop te vermelden. Wanneer hij snel een briefje schrijft ontvangt de onbeken de onze bezemwagenprijs die door dansschool Evert Caste- Jein beschikbaar gesteld is. (Lichtgroen papier dus, alle etappes staan vermeld en bovenaan de klassementswin naars). Zijn handschrift wordt gecheckt. Tussen de drie anderen zijn we gaan loten en als eerste kwam A van der Geest uit de bus. Hij ontvangt van ons de ijstaart van Caraco en de Caballe- ro's. Morgen en overmorgen V kunt u respectievelijk een Rookworst en een boekenbon winnen. De werst is van Tee- kens; de boekenbon van de Leidse Courant. U kunt nog insturen, maar wel alleen de etappewinnaars. Rome (AP) De politie in ge heel Europa is een speurtocht begonnen naar Paul Getty, de 16-jarige kleinzoon van oliemil jardair Getty, de rijkste man EINDHOVEN (ANP) Alle ty pen personenauto's van DAF zullen van 5 augustus af gemid deld 2,8 pet duurder worden. De prijsverhoging is volgens een woordvoerder van de DAF-fa- brieken in Eindhoven het gevolg van de gestegen prijzen van grondstoffen en van materialen. Het is de tweede maal dit jair, dat DAF genoodzaakt is zijn prijzen aan te passen. Reeds 12 maart jl. werden alle 44- en 66-modellen met gemiddeld J.5 pet in prijs verhoogd, maar de 33-serie onderging toen geen prijswijziging. ter wereld. Zoals gemeld ont ving zijn in Rome wonende (ge scheiden) moeder donderdag een anoniem telefoontje, dat haar zoon ontvoerd was. „Zorg dat u het geld voor de los koopsom bijeen krijgt. Wij zul len u terugbellen". Tot vanmor gen had men echter het aange kondigde telefoontje nog niet binnen gekregen. De sproetige, rood-harige jonge man leefde in Rome als hippy. De politie sluit de mogelijkheid niet uit, dat de jongeman een schijn-ontvoering op touw heeft gezet om tenminste een deel van de miljardenerfenis van zijn grootvader in handen te krijgen. De jongeman had twee jaar gele den het huis van zijn moeder verlaten om in een commune te gaan leven. Van zijn moeder kreeg hij nauwelijks geld. Hij voorzag in ziin levensonderhoud door de verkoop van schilderij- en die hij maakte. Ook verkocht hij sieraden aan toeristen. Vo rig jaar had hij in Rome zijn eerste tentoonstelling gehouden. De 16-jarige Paul Getty, kleinzoon van de rijkste man ter wereld, die als hippy in Rome leefde. Is hij ontvoerd of heeft hij de ontvoering zelf in scene gezet? gebracht, dat de Nederlandse regering van oordeel is dat Mo zambique. Guinee-Bissao en An gola het eenzijdige recht hebben om zich uit de Portugese om klemming los te rukken. De Britse pater Adrian Hastings die de massamoorden onthulde, is gisteren vanuit Spanje naar Engeland teruggevlogen en heeft volgens zijn zeggen bewijsmate riaal in de vorm van documen ten meegenomen, waaronder een film, over de wreedheden en de massamoord op burgers die zijn gepleegd door de Portu gese troepen in Mozambique. Hij zal deze bewijzen spoedig openbaar maken. NOORDWIJK Gistermiddag vond op de Zwarteweg te Noordwijk, ter hoogte van de ingang van de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting, een frontale botsing plaats tussen twee bromfietsen, waarbij een 18-jarig meisje uit Noordwijker- hout een schedelbasisfractuur opliep. Zij werd in ernstige toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De be stuurder van de tegenligger, een 17-jarige Katwijker. be kwam eveneens letsel, doch kon na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. Waarschijn lijk hebben de bromfietsers el kaar niet zien aankomen, door het ter plaatse staande wacht huisje van de NZHVM. Op het kruispunt Schiestraat— Nieuwe Offemweg botsten twee personenauto's op elkaar. Beide wagens werden zwaar bescha digd. Het ongeval ontstond door dat een 62-jarige inwoner van Den Haag, die met zijn auto van de Schiestraat kwam, geen j voorrang verleende. Nieuwe piraat in de ether Van een onzer verslaggevers HENGELO Nauwelijks heeft Ra dio Caroline aangekondigd te zullen stoppen met de Neder landstalige uitzendingen, of er is al een waardige vervanger verschenen. Vanaf morgen, zon dagmiddag 12 uur, zal dc nieu we piratenzender Radio Atlantis uitzendingen in de Nederlandse taal gaan verzorgen op de mid dengolf (252 meterbund). Men wilde niet bekend maken van welk schip de uitzendingen plaats hebben en evenmin werd de ligplaats van het schip in de openbaarheid gebracht. roep Stichting. Een en ander geheel in overeenstemming met de wensen van regering en par lement, die zich tijdens de be handeling van de „Veronica"- wetten in die zin uitlieten. Het bestuur van de vereniging ver wacht dat een eventuele aan vraag om in de omroep een c- status te verkrijgen, spoedig ge volgd zal kunnen worden door een verzoek als b-omroep tot de ether te worden toegelaten. Buitenlandse zaken WASHINGTON President Nixon zou besloten hebben zijn speciale adviseur Henry Kissin ger te benoemen tot minister van Buitenlandse Zaken. De correspondent van de Ameri kaanse televisiemaatschappij CBS bij het Witte Huls zegt dit vernomen te hebben in kringen van de president. Kissinger zou In september Wil liam Rogers op Buitenlands» Zaken opvolgen. Rogers, noch Kissinger waren bereikbaar om de juistheid van dit bericht te bevestigen. De woordvoerder van het Witte Huis weigerde elk commentaar. Watergate mede oorzaak ziekte Nixon WASHINGTON (Rtr) In de ge- zondshcldstocstnnd van presi dent Nixon, die donderdaguvond met een virus-longontsteking in een ziekenhuis werd opgeno men, Is na een onrustige nacht, een lichte verbetering ingetre den. De 60-jarige president klaagde nog wel steeds over pijn in de borst, maar röntgenfoto's wezen uit dat de ontsteking zich niet verder had uitgebreid. De behandelende artsen zijn wel bang dat het herstel van Nixon geruime tijd zal vergen. Zij schreven zijn ziekte voor een deel toe aan oververmoeidheid, die mede veroorzaakt zou zijn door de druk waaronder hij de laatste tijd door de Watergate- affaire heeft geleefd en zijn er gernis over de aanhoudende be weringen dat hij op de hoogt» was van het in de doofpol stiip- pen door het Witte Huis. n opwi •nvtlop. xondar potl/agal. r Noleer m.l.v. - t leidt* Courant, antwootdnun i nieuwe kwartaalabonnee Stuur het Boeren Qoudae kaasie naar k Woonplaats: Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1