Op premie jagende Jan Krekels maakte einde aan extra rustdag TOURCIJFERS Opgeven van Frits Schur maakte rampdag compleet JAN KREKELS: „IK HAD HET OOK GEDAAN - *35 M „Ik eindig zeker bij de eerste tien De reden waarom Henri Desgranges zich omdraaide in familiegraf MontpelUer heeft hij er met zijn renners over gesproken. Met Krekels vooral. Hij stelde zijn beste sprinter een sensationele premie in het vooruitzicht. ARGELES-SUR-MER Tussen Montpellier en Perpignan ligt een van Frankrijks grote wijngaarden. Op hetzelfde traject is gisteren een groot aantal Fransen in kennelijke staat geraakt, want wachtend op de Tour de France op een verschrikkelijk warme dag, vat men allicht een glas it t extra. De Tour liet lang op zich wachten. Op het normale krekel" en" Van der Leeuw schema bedroeg het verschil rond vijf kwartier, op het langzaamste plan goed een half uur. En alleen maar doordat in de laatste vijftig kilometer door iedereen werd gereden alsof de duivel hen op de hielen zat, bleef het verlies op de tijdschema's nog enigszins beperkt. De Tour wil rust, de Tour krijgt nog een rustdag na de etappes van vandaag na de beklimming van de eerste hindernissen in de maar ook de beide Portugezen Oliveira en Martin, wanneer de bloemen en de kus van de dag voor een van hen zouden zijn in Argeles. Het was een lokkertje, maar het bleef niet zonder re sultaat. Er werd gewerkt, door Kiekels voorai. voorproefje. Iedereen, Vissers kon die beloning vrij ge- Van kilometer tot kilometer ARGELES SUR MER Het verloop van de elfde etappe van de Ronde van Frankrijk In Montpeller Fuente 34. Hoban wint eerste pi sprint voor De Meijer. Teirllnck. Zoetemelk Krekels, op 25 182. Krekels teruggehaald, tem po vliegt omhoog 231. Valpartij waarbij een twin tigtal renners Is betrokken. Vanneste (vermoedelijk pols breuk en rlbkneuzlngen) moet do strijd stake- 233. Aanval van o.~. >jOc!. groot, Van Sprlngcl. Vlanen, Krekels. Van Stayen, Ber nard. GonzaleSfLInares en De tcruggeha: de rit In i eindsprint voor Esclassan. Van Roosbroek. Deleplnc. Godefroot. Vlanen en Kre kels. Ocana blijft eerste In het alge meen klassement. Van Sprln- gel behoudt de groene trui. zonder enige uitzondering, deze infernaal hete Ronde zijn geen avonturiers meer. Geen rijders als Abdel Kaadar Zaaf, die in het begin van de vijftiger jaren op zo'n door de renners ingelaste rustdag 25 minuten voorsprong nam, afstapte een glas wijn ging drinken, er nog een nam en vervolgens weer op stapte en in de richting verder gir.g die hij voor hij aan bachus offerde, was gekomen. Of Daan de Groot, die een paar jaar la ter met meer dan twintig minu ten voorsprong in Albi aan kwam. Of Brian Robinson, de eerste Engelsman die ooit een etappe won in de Ronde van Frankrijk, en op een dag zonder vaart nog enigszins het tempo Dat is Tourhistorie, maar die tijd is ver verleden. Er zijn eigen lijk geen renners meer die de durf hebben voor een onafzien bare solo, weinig krijgen zij er ook de kans voor. De fabrieks- belangen zijn zo groot, dat er nauwelijks nog geschenken wor den uitgedeeld. De ploegen behoeven een zege om de hoge kosten van de complete stal men rekent immers in bedragen van honderdduizenden guldens waar te kunnen ma ken. Sensationeel Ton Vissers beseft dat ook ten volle. Het succesje dat het ge zicht van zijn ploeg nog enigs zins kan redden, is cr nog niet geweest. Vissers, dacht en niet ten onrechte dat de zeer vlakke rit door de Zuid-Franse wijnstreek een ideale gelegen heid zou zijn. Woensdagavond in makkelijk aanbieden, omdat de 15.000 gulden die hij beschik baar heeft voor extra belonin gen, nog vrijwel niet zijn aange sproken. Krekels heeft zijn best gedaan, nadat het peloton zo'n 170 kilometer had geflaneerd over de smalle, kronkelige we gen temidden van de onafzien bare wijngaarden. Hij ging in de aanval op de Cóte de Treil les, een helling van de vierde categorie. Op een helling nota- bene. Het peloton vond het goed. Krekels, die normaal ge spreken al tegen een brug als ec-n berg opziet, kwam als eer ste boven, incasseerde wat pun ten voro het bergklassement en bovendien een prijsje van 200 franken. »at werd 0_ gunö. Jan Krekels rekende op De Brit Barry Hoban wint de sprint van de kopgroep. Jacques Esclassan (uiterst rechts) zou als tweede medevluchters nadat hij zo'n 25 eindigen. seconden voorsprong had geno men, maar die kwamen er niet. Onmiddelijk na de afdaling vloog het hele peloton op zijn nek, want iedereen wilde prijs- rijtier. op deze gemakkelijke dag. die ook nog door iedereen urenlang zo rustig was opgevat. Dwaasheden van een Nederlan der werden niet getolereerd. Het resultaat van Krekels offen- wilde niemand meer de kans geven de beste sprinters te ver- Van een goede 25 km per uur, *assen- Na nisten was plotse, langzamer kan het niet. want lmB racen het motl° «««orden, dan valt het peloton om, vloog Jfln Krekels, de soms zo passieve de snelheid naar 50 km en Limburger, bleef voorin da meer. Op de lange rechte weg strijd. Zelfs een lekke band zet- tussen het binnenmeer van Leu- te hem niet terug. Alles of niets cale werd de felle jacht op prijs vvas het v00r hem. en premie geboren. De groep Vlak voor de finish verschool hij t veelkleurig lint slingert de Tourkaravaan zich door de Franse wijngaarden. In de moordende zich in een groepje met onder andere Besnard. Mourioux, Van Fpringel (de groene trui) en Go defroot, prijsrijders bij uitstek. Met elf seconden voorsprong op de groep kwamen de vluchters het hoekige parcours op waar nog 3000 m moest worden gere den. Elf seconden, nog geen 200 meter. Het was te weinig. Het veld haalde hen terug. Nog vocht Krekels voor de premie van zijn ploeg. Hij zat. dankzij de late ontsnapping, in een uit stekende positie voor het laatste gevecht. Als derde vloog hij af op de streep waar de dagprijzen worden verdeeld. Aan het wiel van Barry Hoban. Met nog een paar honderd meter te rijden in de vrij tumulteuze eindsprint, sloot Hoban de deur. Jan Krekels had slechts de keuze uit twee mogelijkheden. Op de toeschouwers inrijden of in de remmen knijpen. Hij koos voor het laatste en kon dag-met-het- handje zeggen tegen de eerste prijs en de premie van 5000 gul den. Barry Hoban, de slimme, ging bi eed laohend over de streep. Hij had het Britse succes van een dag eerder, toen Michael Wright won, geprolongeerd. Henri Desgranges heeft zich eerst omgedraaid in zijn familiegraf en daarna met holle stem retorisch uitgeroepen: ..Wat hebt gij te dui vekater met mijn Tour gedaanHenri beeft het grootste gelijk van de in zijn geval hiernamaalse wereld. Want met de machtelose instemming van Jacques Godet, de gentlemen met de matte oogop slag en een kersverse vierde vrouw aan het been, is het kleingë- 8 tuk te Armeniërtje Felix Levithan bezig de eertijdse monumentale Tour de France te verloederen tot een schietkraam met scheve buk sen. Onder de door dagbladen, televisie- cn raclio-omroepen nog aangewak kerde uitslaande Barnum Bally reclame viel dat niet zo meteen op, maar deze 60-ste Tour hinkte al dubbel op nog voor hij van start ging. Een Tour namelijk zonder Italianen is een naaktstrand zonder naakten, een kip zonder kop, een fiets zonder stuur, een meid zonder figuur. Maar een Tour 1973 zonder Eddie Merckx is een onuitwisbaar schandeteken op de welgekerfdc en geschimp- scheute, maar nooit onteerde Ronde van Frankrijk. Dc onver bloemde kritiek op het dictatoriaal optreden van Fclix Levithan zijn tekenen aan dc bergwanden van dc Galibier, de Izoard, de Tour ma- let en de welhaast geliefde Aubisque. Weet u waarom Eddie Merckx thuis bleef? Niet omdat hij nog moe was van de Vuelta en de Giro, maar omdat hij zeven broers dood heeft aon Felix Levithan. Tijdens de Tour van 1972 al heeft Eddie tegen Felix gezegd, dat hij de pot op kon. Felix is een centcnschra- pcr, die om een kromme franc zijn eigen schoonmoeder bedot. Hij is een ondermaats machtswellustelingetje, dat met bullepees en nijl- paardenzweep Jean et tout le monde tegen zich In het harnas jaagt. Felix breekt de Tour af. De Tour de France sterft uit. Een Tour de France dient een redelijke en aan dc tijden aangepaste sportieve inhoud te hebben en op een eveneens redelijke zakelijke basis in Frankrijk en niet daarbuiten te draaien. Een start in Sehe- veningen en andere duitendieveli/ke uitstapjes naar vreemde landen zijn uitteeltelijke verwerpelijkheden. De Tour begint cn eindigt in Parijs en vormt een gesloten jietsronde. Nu is het zo, dat de cou reurs zowat om de andere dag hele stukken Frankrijk overslaan en daartoe urenlang in snikhete bussen en treinen worden geperst. Een tourrenner tenslotte heeft recht op schone handdoeken, zachte bed den, malse kippebouten, een klop op de schouder, een behoorlijke vergoeding en als hij wint een dubbele meisjeskus en echte in plaats van plastic bloemen die zij moet afgeven en die dan weer dienst doen voor alle volgende winnaars. Maar neen, Fclix, is vast in de leer volgens welke renners galei-boe ven zijn die weliswaar niet roeien doch fietsen, maar wel als citroe nen uitgeperst dienen te worden. Felix heeft de Tour zifn glimlach ontnomen en daarmee zijn dood ingeluid. De Tour sterft uit. Oh. Tour de France, die bijna in de hemelen zift, doe aldaar straks een goed woord voor Levithan. die de kleinste aller duivelen is cn dan jankend tot aan zijn oorlellen in de witgloeiende sintels zal staan. ARGELES SUR MER -> Jan Kre- keis nam zijn verlies de ze vende plaats terwijl hij voor de eerste vocht als een kerel. In de laatste paar honderd meter", vertelde hij na afloop toch wel enigszins teleurgesteld, „had ik over Hoban heen te ko- Jammer, natuurlijk, je kunt zeggen dal Hoban mij heeft ge- flik:. Maar het is normaal dat je in een eindsprint alles doet om te winnen. Als ik in de posi tie van Hoban geweest was, had ik waarschijnlijk hetzelfde ge- daeii men Ik zat in het goede wiel Ik denk niet dat wij vandaag de voor de sprint, nadat de laatste aanval net niet was gelukt. Zij lieten hc groepje waarmee ik weg was niet gaan. Maar ik had een kans om nog alles goed te maken. Ik ging harder dan Hoban. Ik had de mogelijkheid te winnen. Hij voelde mij aankomen en stuur de naar de kant waar ik door wiide. Toen was: alles verkekèn. r-Mer): 1. Enrl- de 166.5 km.In 4.15.20). 2. Rlos Dlaz (Col) 4.15.37. 5. DOHMEN (Ned) z.t.6. WIM de WAAL (Ned) z.t.. 7. Kraft (Wdl) z.t.. 8. Dldler (Lux) z.t.. 9. Bourreau (Fr.) z.t.. 10. Vallorl (Sp.) z.t.. 11. Labocna (Pol) 4.15.37. 12. VAN HELVOIRT enigen waren, die een extra premie konden verdienen. Ik weet ook zeker dat ieder winst in een touretappo als een gewel dig succes wordt beschouwd. Daarvoor doe je wat, ook al gaat het ten koste van een an- de-.. In een eindsprint mag je n>et vriendelijk zijn. Maar ik blijf het proberen, de ronde is nog niet. afgelopen". 13. Bare (Ita) z. 16. Dem (Zwl) Dubreull 18. Karner (Oost) z.t.. 19. Ruch (Wdld) Schmld (Zwl z.t.. 25. KNETE- MANN (Ned) z.t. als VAN DEN HOEK. 43. GEVERS (Ncd) (Zwlts) op 5.22. 14. Marti 5.24. 15. Fredrlgo (Fr-Peugeot) ot 5.28. 16. Troche (WD) z.t.. 17. Rol land (Int-Lux) z.t.. 18. Martinet (Sp) op 7.02. 19. Rlos (Col) op 7.13, 20. Dlaz (Col) op 7.38. 21. Van Der HOK'(Ned) op 8.07. 37. DOHMEI (Ned) op 9.33. 47. Van HELVOIRT (Ncd) op 13.53, 48. KNETEMANN (Ned) Plaud) broeck (7.45.11 (7.45.11). 3. Van Roo (Bolg-Drlessens) z. Deleplne (Fr-Caput) z KREKELS (Ned-VIsse Besnard (Fr-Stabllnsk Teirllnck (BelK-Stabllnskl) 7.45.10. :.t.. 9. 7.45.21. Muer) op 35.05. 20. Houbrechts (Bel-Drlcssens) op 35.58, 21. Ganda- rlas (Spa-Gemlnlanl) op 86.01, 22. Galdos (Spa-Borrutlo) op 39.17. 23. Torres Pedro (Spa-Moreno) op 41.19. 24. Martins (Port-Vissers) op 45.15. 25. Zubero (Spa-Barrutla) op 45.55. 45. Oliveira (Port-Vissers) 1.17.23. VLANEN (Ned-Desvagos) op 10. Verbeeck (Bolg-de Kimpe) 11. Mourioux (Fra-Caput) 7.45 10, 12. Martinez (Fra-Caput) 7.45.21, 13. Van Sprlngel (Belg-Drlessens) 7,45.10. 14. Pollentler (Belg-Schotte) 7.45.21. 15. Galda (Wdl-Drlesscns) Z.t., 16. Ducreux (Fra-Schotte) z.t.. 17. Van Stayen (Belg-de Klmpe) z.t.. IS. Gllson (Lux-Drlessens) z.t.. 19. Ovlon (Fra-Plnud) z.t.. 20. Man- zaneque (Spa-Moreno) z.t., 21. Genet (Fra-Caput) z.t.. 22, Van Vllerberg- he (Bel-Drlessens) z.t.. 23. Tschnn (Wdl-Plaud) z.t.. 24. Agostlnho (Port-de Muer) t.. 25. de Meyer (Bel-Schotte) 7.45.10. 29 ZOETE- 7.49.13. net algemeen klassement: 1 Oca na (Spa-dc Muer) 71.34.6. 2. Fuenle (Spa-Barrutla) op 9.08. 3. Thevenet (Fra-Plaud) op 10.16. 4. Perln (Fra- Caput) op 19.57, 5 Vim Sprlngel (Bel-Drlesscns) op 23.09. 6. ZOETE MELK (Ned-Desvages) op 23.15. 7. Van Impe 'Bel-Stabllnskl) op 23.40. 5 Lopez Carrll (Spa-Barrutla) op 24.12. 9. Poulldor (Fra-Caput) op (Den-de Muer) 22.20. 82. KREKELS (Ned-Vli p 1.52.05. 83. Van Der LEEUW Ned-Vissers) op 1.54.25. it: 1. Caput n Mourioux) (Vim Roos- (Hoban - Delcplne 23.15.37. 2. Drlesser broeck - Van Springe 3. Schotte (Godefroot - Pol- Ducreux) 23.15.52 (35 Stabllnskl (Bernard - Plaud (Esc ichan) wc.qt.te. 1 (rekels - Oliveira VISSERS 220.13.35 Het ARGELES De Italianen hebben hun offensief tegen de Nederlan ders op de tweede dag van de Ronde van de Toekomst met gedeeltelijk succes dat Frits moest afstappen. Ik had in hem nog het meeste ver trouwen. Misschien hebben we geluk en krijgt hij een goede opvolger". kroond geiten. Wam omdat Ad Nj, de Tour w„d de Geven z,ch ln de tweed, held aankom51 v>n de Ronde va„ df Toekomst een grote puinhoop. Pas op het allerlaatste moment bleek, dat er op een circuit in de rit van Pezenas naar Argeles sur Mer niet in het hoofdveld kon handhaven, mocht de Italiaan Giampado Flamini de leiderstrui aantrek ken. De Nederlanders, van wie Aad van der Hoek en Wim do Omdat de ploegleiders hiervan Als er ergens water te krijgen valt zijn de meeste renners wel be reid om even vlug af te stappen en de bidon te vullen. ARGELES Hef opgeven van Frirs Schur is niet als een ver rassing gekomen. Middelink en de zijnen waren er al op voor bereid nadat de Groninger woensdagavond haast niets had gegeten en in de nacht rusteloos in het klamme bed had liggen woelen. Mair wielrenners kunnen wel te gen een stootje en daarom pro beerde Schur het toch weer na dat hij vlak voor de start van achter te laten. „Maar Nino was er rog en daarom besloot ik verder niemand op te offe ren". Had Middelink geweten, dat de Columbiaan zo spoedig naJat hij weer naar voren was gegaan uil de koers zou stappen den had hij beslist anders ge handeld. Nu hoerde hij door de bijzonder slechte communicatie in deze ronde pas veel later dat Nino was afgestapt. Toen was het al ts laat. de tweeae etappe in Pezenas Het duurde met lang meer of ook (Sp.D 129 r bOTffkla**em< Torr Dellsle fFra-Plaud) op 27,03. 12. Martinez (Fra-Caj 28.09. 13. Ovlon (Fra—Pla 29.12. 14. Agostlnho (Po (Bel-de Klm- op 34.29. 18. Aimar (Fra-Geml- il) op 35.02. 19. Catleau (Fra-de dro (Spa) 112. 3. Orai 4 Lopcz-Carrll (Spa) 80. 5. Theve net (Fra) 58. 6 van Impe (Bel) 43. 7. Grosskost (Fra) 32. S Martinez (Fra) 31. 9. ZOETEMELK (Ned) 29. 10. Agostlnho (Port) 27. Het pur :enklas« 1. Van (Bel) 83. 4 Van Roosbroeck (Bel 72. 5. VLANEN (Ncd) (Spa) 60. 7. Martinez Rouxcl (Fra) 53, f Catleau (Fra) 51. nog een bezoekje aan de kaal hoofdige Tourdckter Boncourt had gemaakt. Een uur lang kon Schur zijn makkers nog hoop gever.. Toen was het met hem gedaan. Hij moest in het gezel schap va.n de Columbiaanse fa voriet Rafael Nino lossen uit het op dat moment bepaald niet hard rijdende veld en bleef al snel allten achter omdat Nino zien, kreunend van pijn over een oude beenblessure in de beim liet vallen. Middelink was met de ploeglei- derswagen in de buurt van Scnur gebleven. ,,Ik vroeg Frits wet ik moest doen. Hij huilde alieeii maar". Toen nog had Middelink er over gedacht om eer. man bij Schur Schur, die huilend van ellende met moeite de pedalen rond kreeg, zocht de brokkenwagen op. „Ik heb niets gegeten en heb last var mijn buik en barstende koppijn" kwam het er snikkend ui'. Voor de Groninger, die twee Jaar geleden moest opgeven door een darmblessure en vorig jaar na een paar dagen in de goh trui gereden te hebben, door zijn makkers in de steek werd gelaten, hau de Ronde van de Toekomst opn:euw alleen maar ellende ge' 'it. En dat terwijl hij zich r de start van deze Ronde nog. el zo goed hnd gevoeld. „Ik eindig zeker bij de eerste tier." had hij toen gezegd Waal zeer goede plaatsen in de uitslag veroverden, handhaafden zich wel in het algemeen ploe- genklassement. Niet door deze voorvallen werd de tweede dag van de Ronde van de Toekomst toch een echte rampdag voor de formatie van Joop Middelink. Men had zich er spoedig bij neergelegd, dat Adje Gevers de tol moest beta len voor zijn solo in de etappe naar Palavas les Flots. Zijn ge brek aan routine werd hem ver geven. Het deerde de Nederlan ders ook niet, dat de meute twee volkomen onbelangrijke coureurs in de slotfase had la ten lopen, dat de etappezege naar de Spanjaard Enrique Martinez ging, die medevluchter Abelardo Rios uit Columbia ge makkelijk achter zich hield. De schok was het opgeven van Frits Schur. die doodziek na een uur van de fiets stapte en dc beschutting van de brokkenwa gen opzocht. De Nederlandse ploeg, die door het ontbreken van cracks als Fedor den Her tog, Piet van Katwijk, Cees van Dongen, Jacob Langen en Frits Sluper toch al gehandicapt naar deze amateurronde van Frank rijk was vertrokken, was op slag zijn natuurlijke leider kwijt. Frits Schur, de enige van de zeven met ervaring in dit ex tra zware werk, door Middelink met instemming van allen be noemd tot wegcaptain, liet een leegte achter. Vandaar de toch wel gedrukte stemming aan de meet in het broeihete Argeles. waar duizenden vakantiegan gers in afwachting van de Tour de France een vleugje van het apiateurwerk meepikten. Midde link, die al niet met veel plezier aan deze editie van de Tour was begonnen, zei weinig. „De komende dagen in de bergen zullen we zien wat het betekent niet op dc hoogte weest en dus ook hun renners niet hadden kunnen instrueren, volgden sprints op sprints om dat de renners steeds weer op gejaagd werden. Het werd ten slotte zo erg, dat ook de wed strijdcommissarissen met deze chaos geen raad meer wisten. Het duurde ten slotte bijna twee- uur voordat de Nederlanders met zekerheid hun klasseringen wisten: Van der Hoek derde, Dohmen vijfde, De Waal zesde, Van Helvoirt twaalfde, Knete- mann 25ste, allen op 1 min 2 sec, Gevers eindigde als 43ste op 6.09. Het had erger gekund. Etappe overzicht Toekomst- ronde Het lijkt of de Spanjaard Enrique Martinez rechtszichzelf naar de finish toetrekt. In ieder geval is hij de Columbiaan Abelardo Rios te snel af.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9