Vaticaan zeer voorzichtig met Mozambique TITELSTRIJD ATLETIEK BIJ DE DAMES STERK GEDEVALUEERD Leen Noordam vertrouwt op Keep It Again KERK EN WERELD Korte metten TROUWEN IN DE KERK IN TREK BIJ JAPANNERS Contact tussen vredes groepen neemt toe VRIJDAG 13 JULI 1973 LEIDSE COURANT Het Vatikaan heeft vorig jaar al de plaatsvervangende secretaris voor bijzondere kerkelijke aangelegenheden, mgr. Mario Gaspar- ri, naar Mozambique gezonden om ter plaatse een onderzoek naar de gebeurtenissen in te stellen, zoals die nu naar aanleiding van onthullingen in de Times, steeds meer bekend worden. Aanvankelijk meende hij het overbodig de missionarissen, die hem openlijk van de feiten op de hoogte stelden, te gelo ven. Hij vermaande hen rustig te blijven en vertrouwen in het Vatikaan te hebben. Toen de missionarissen daarmede geen genoegen namen heeft mgr. Gasparri tenslotte moeten toe stemmen in het bijwonen van een vergadering, waar ieder, dank zij het feit, dat een neu trale voorzitter gekozen werd, zijn opvattingen heeft kunnen kenbaar maken. Korte tijd daarna is ook de pauselijke nuntius in Lissabon, op herhaald aandringen van missionaire congregaties en or den naar Mozambique gereisd om de toestand te onderzoe ken. Beide officiële bezoeken van Vatikaanse waarnemers heb ben geen enkele verandering in de zaak kunnen brengen. En uit de gesprekken, die onlangs in het Vatikaan gevoerd zijn met kanunnik Burgess Carr, secretaris van de raad van Afrikaanse kerken, die ook de situatie in de Portugese kolo niën ter sprake heeft gebracht, is duidelijk geworden dat het Vatikaan uiterst voorzichtig en gereserveerd is ten aanzien van ieder openlijk optreden. Vorige week verklaarde Bur gess Carr in Den Haag dat hij in het Vatikaan een grote be zorgdheid had geconstateerd voor het lot van de Afrikanen in de Portugese gebieden. „Het Vatikaan zo zei hij „zit evenzeer met het concor daat met Portugal en het mis sie-akkoord van 1940 in zijn maag als wij". De kanunnik die er bij de paus op aan had gedrongen om desnoods eenzij dig het concordaat op te zeg gen, z&i verder dat de Afri kaanse raad van kerken over deze zaak contact zal houden met de Romeinse instanties. Sinds de witte paters twee jaar geleden uit Mozambique ver trokken, zijn er nog ongeveer veertig Nederlandse missiona rissen werkzaam, behorend tot de congregatie van de Mont- fortanen, de Sacramentisten eh de paters van de Heilige Har ten. Hoewel zij niet onbekend zijn met de Portugese praktij ken, proberen zij zo lang mo gelijk in Mozambique te blij ven, om van binnenuit het lot van de Afrikanen te verbeteren. De missionaire instituten wij zen erop dat ook de missiona rissen in Mozambique herhaal delijk hebben geprotesteerd te gen het optreden van het Por tugese leger en het bijeendrij- ven van Afrikanen in concen tratiekampen. Vorig jaar werd een pater Sakramentist uitge wezen. De drie missionarissen uit Mozambique, die momen teel op verlof zijn in Neder land, wilden geen commentaar leveren op de onthullingen van de „Times", omdat ze hierdoor iedere kans op terugkeer naar hun missiewerk zouden afsnij den. 9 Een door aartsbisschop Ma karios bijeengeroepen synode van zestien orthodoxe bis schoppen uit Antiochie, Syrië, Jeruzalem en Alexandrie heeft het besluit van de drie bis schoppen van Cyprus om Ma- karios af te zetten, ongeldig verklaard. De drie hadden dit gedaan, omdat zij meenden, dat Makarios niet tegelijk pre sident en aartsbisschop kon zijn. Op hun beurt hebben zij de synode van Makarios weer onwettig verklaard. De missionarissen van Steyl, die in de oerwouden van Paraquay contact hebben ge maakt met de Guarani-india- nen schijnen succes te hebben. De eerste gezinnen hebben nu kleine agrarische nederzet- tingen gevormd. Een jongen en een meisje ontvangen nu on derwijs. De bisschop van Sitten, mgr. Nestor Adam is weer voor drie jaar gekozen als voorzitter van de Zwitserse bisschoppen conferentie. Hij informeerde de bisschoppen tijdens de vergadering over zijn gesprekken met de mo raaltheoloog Stephan Pfürtner o.p., die in conflict is met Rome over enkele door hem geponeerde stellingen op het stuk van de sexuele moraal, Mgr. Adam zèi, dat er wel sprake was van een naar el kaar toegroeien, maar dat Pfürtner een op deze zaak be trekking hebbende verklaring van de bisschoppenconferentie niet volledig aanvaardt. Tussen juli 1971 en 1972 is het aantal katholieken op Tai wan (Formosa) teruggelopen van 304887 tot 301677. De oor zaak van de teruggang moet worden gevonden in de sterke emigratie, die Taiwan momen teel kent. Binnen een jaar heb ben 12.567 Chinezen het land verlaten, meestal naar de Phi- lippijnen, Indonesië en Singa pore. In Oostenrijk is de gods dienstleraar Otto Ganovszky tot diaken gewijd en benoemd tot pastor te Gruenbach, aarts bisdom Wenen. Hij is belast met alle werkzaamheden van een gewone pastoor met uit zondering van het voorgaan in de eucharistieviering, biechtho ren en toediening van het sa crament van de zieken. Zon dags komt een priester van een naburig dorp de mis lezen. Het groeiend aantal niet-ge- doopte Japanners, die hun hu welijk wensen te sluiten in een katholieke kerk en voor een katholieke geestelijke vormt voor de kerkelijke gezagsdra gers in Japan en ook elders eer probleem. Het maandblad The Japan Missionary Bulletin wijdt er een heel nummer aan. Terwijl de geestelijkheid in sommige parochies in Japan weigert de verzoeken van aan staande echtparen in te gaan, hun huwelijk in de kerk te mo gen sluiten, zijn er toch ande ten die menen, de verlangens van bruidsparen niet zonder meer te moeten negeren. Ach ter die opvatting staan ook verreweg de meeste gelovigen: zij vinden dit niet per se een modegril. In parochies waar de geeste lijkheid haar medewerking wenst te geven, heeft men een manier gevonden die het inze genen van huwelijken van niet-christenen acceptabel maakt. Twee voorwaarden worden daarbij aan bruid en bruidegom gesteld: ten eerste moeten zij verklaren bewust een godsdienstige daad te wil len stellen en niet een roman tisch feestje. Bovendien dienen gegadigden een kleine cursus te volgen ter voorbereiding op het huwelijk. Alleen al in Tokio hebben op aie manier 581 (dat is 76%) niei christenen deelgenomen aan de door 765 personen be zochte cursussen. De betrokken bruidsparen ble ken zeer tevreden met de gang van zaken en in een aantal ge vallen zijn de bruidsparen in contact met de katholieken ge bleven. Ook van de kant van familieleden en kennissen is de belangstelling voor zulke huwe lijken groot: meer dan twintig duizend personen hebben de huwelijkssluitingen in de ka thedraal van Tokio bijge woond. Het aantal christenen in Japan bedraagt even meer dan een miljoen, verdeeld over 118 richtingen. De grootste groep onder hen vormen de katholie ken met 346.000 leden. De internationale contacten tussen kerkelijke vredesgroe pen zullen in dc toekomst nog toenemen. Men zal ter plaatse komen kennismaken met de activiteiten van vredesweken e.d. om van eikaars aanpak te leren en om in do vredesstra- tegie één lijn te trekken. Tol deze conclusie kwam de eerste internationale „work shop" van kerkelijke vredes groepen, die in het Visser 't Hooft Centrum te Rotterdam is gehouden. De workshop was georganiseerd door het insti tuut voor oecumenisch onder zoek en uitwisseling (Ecumeni cal Research Exchange, ERE), dat in 1971 werd opge richt door de Duitse Evangeli sche Kirche, samen met de Wereldraad van Kerken, de Lutherse Wereldbond en de in ternationale katholieke vredes beweging „Pax Christi". Belangrijkste doel van „ERE" is zowel de vredesactiviteiten van de kerken in Europa op gang te brengen, deze te inter nationaliseren en ontmoetingen te bevorderen als de verbin ding te leggen tussen vredes wetenschap en actie. Aan de Rotterdamse workshop over „regionale en nationale strate gieën om mensen voor de vre de te mobiliseren" namen ne genentwintig personen deel uit Nederland, Duitsland, Oosten rijk, Zwitserland, de Scandina vische landen, Canada en de Verenigde Staten. DEN HAAG - Na de moeilijkheden met de aanleg van de nieuwe kunststofbaan heeft de Haagse atletiekvereniging Sparta, organisator van de nationale kampioenschappen dit weekeinde aan de Zuidlarenstraat, nog. enkele "tik ken" te incasseren gekregen. Wilma van Gooigeen 100 en 200 frudy Ruth geen 400? In dc eerste plaats door het weg blijven van Wilma van Gooi, die aanwezigheid op de Maccabiah preiereerde boven deelneming aan de Nederlandse titelstrijd. Bovendien liet Ilja Keizer enke le dagen voor de kampioen schappen weten eveneens te zul len ontbreken. De Utrechtse lange afstandloopster ondergaat binnenkort eer. medisch onder zoek naar de eventuele oorza ken van haar matige optreden tot dusver. Ook achter 't starten ten van Trudy Wunderink stond kori voor het begin van de titel- slrijd nog een groot vraagteken. De titelhoudster op de 400 meter blesseerde zich vorige week in Koblenz, waarna zij zich moest laten vervangen. Door de absen tie van deze drie atletes zijn de damesnummers aanzienlijk ge devalueerd. Bij de heren zal de gehele top acte de présence ge- Het wegvallen van de potentiële dubbelkampioene op de sprint nummers, Wilma van Gooi, maakt deze onderdelen tot een open strijd. Voor de eerste plaats maakt op de 100 meter kunnen als kandidaten worden aangemerkt: Mieke van Wissen, Lidy Makkinje en Cora Hoff- Op de dubbele sprint geldt Mieke van Wissen als dc grootste kanshebster. De Amsterdamse atlete, die de laatste weken in grootse vorm is, die resulteerde in nationale records op de 100 meter horden en de vijfkamp. kan zelfs voor een betrekkelijk unicum zorgen door drie natio nale titeis te veroveren. Op haar specialiteit, de horden moet zij in slaat worden geacht, moeite loos de erepalm te grijpen. Het wegblijven van TrudJ' Wunde rink heeft de kansen van Tilly van der Made tot forse omvang doen stijgen. De 35-jarige Lei- muidense, die dit jaar weer vol- lop in actie is, heeft de tweede beste seizoentijd van 55,7 secon den achter haar naam staan en dat is een uitstekend uitgangs punt voor opnieuw een nationale titel. Ook Anneke de Lange heeft door Ilja Keizers verhindering plezie rige uitzichten op een kam pioenschap. De atlete van de or ganiserende vereniging geldt als meest serieuze kanshebster op de hoogste eer op de 800 meter. Bijzonder interessante nummers beloven het speerwerpen en hoogspringen te worden. Mieke van Doorn, Annemieke Bouma en Ria Ahlers gaan on derling uitmaken wie de hoogste trede van het schavotje mag be treden. Mieke var. Doorn heeft dit seizoen al 1,82 meter ge- spiongen, maar de Leidse atlete heeft op belangrijke evenemen ten al eerder het hoofd moeten buigen voor haar concurrentes. Ely van Beuzekom en Lidy Kuys, de twee enige vijftig me terwerpsters met de speer zul len ongetwijfeld weer een ver bitterd duel aangaan. Interes sant zal het om te zien zijn of nationaal recordhoudster Elly van Beuzexom met haar lako- nieke opvatting omtrent training en voorbereiding opnieuw haar meer serieuze collega de loef zal afsteken. Op de damesnummers zullen in totaal vijf en mogelijk zes nieu we kampioenes hun opwachting maken in vergelijking met het v.rig jaar. Op de 100 en 200 me ter (door het wegvallen van W'lma van Gooi), eventueel de 400 meter (Trudy Wunderink), de 800 en 1500 (Ilja Keizer), verspringen (Miep van Beek, die met atletiek stopte) en ko gelstoten (Els van Noorduyn, die eveneens haar activiteiten staakte). Bij de heren ligt ook een aan tal interessante krachtmetingen In het verschiet. Bijvoorbeeld op de sprint waarop de verschil len klein zijn tussen De Jager en Monsels. De winnaars op enige andere on derdelen staan vrijwel vast. Haico Scharn en Bram Wasse naar gelden als de grootste kanshebbers op de titel op de "mij."'. Frank Nusse steekt met kop en schouders boven de rest uit op de 400 meter horden. De Amsterdammer, clubgenoot van de inmiddels gestopte Hans van Enkhuizen, kan eveneens natio- naai kampioen worden op de korte hordenafstand. Ruud Wie- lart en Roy Sedoc kunnen voor persoonlijke uitschieters zorgen op respectievelijk hoogspringen en hinkstapspringen. Wielart heeft inmiddels het Nederlands récord opgeschroefd tot 2,13 me ter en zal zonder twijfel trach ten zijn voorspelling - dit jaar over de 2,15 meter te floppen - al op de Nederlandse kampioen schappen tot uitvoer te brengen. De Surinaamse atleet Roy Se doc heeft dit jaar een opmerke lijk onderdeel hinkstapspringen. De Amsterdammer komt steeds dichter in de buurt van het na tionaal record van Henk Evers. Zn laatste prestatie was 15.45 meter. Jos Hermens is de grote favoriet voor een uuooeie zege op de vijl en tien kilometer, ue Nijmeegse student, die de nationale re cords op deze onderdelen op zijn naam heelt, kan de presta tie van ngoeri i\ijsiad, die vo rig jaar oeioe aistanuen won, Op hel onderdeel verspringen is er een drietal kanshebbers en een aantal outsiders. De moge lijkheden van, Eltjo Schutter en Roy Sedoc worden hoogst aan geslagen. maar deze springers dieneD rekening te houden met titelhouder Ron van Wilgen en eventueel Steef Berghuis. Het is voor het eerst sinds jaren aai de nationale acletiekkam- pioenschappen in Den Haag (aanvang zaterdag 11.30 uur, zondag 11.00 uur), worden ge houden. Het behoeft geen betoog dat Sparta van dit evenement in ieder geval op organisatorisch gebied een succes zal willen maken. De deelnemers zullen voor de rest moeten zorgen. FRANK WERKMAN Zus Noordam met Keep it Again is de grote favoriete. Ilja Keizer geen S00 en 1500 's-GRAVENZANDE Op een zo merdag, rond half zes bij de paarden van de harddravers stal Westlandia, kon men met eigen ogen zien hoe de eigenaar van deze draverstal van zo'n dertig paarden bij het krieken van de dag de paarden uit de boxen haalde en het land instuurde. Een uur later volgde de training van de koerspaar- den op het strand van 's-Gra- venzande. Leen Noordam heeft hart voor zijn paarden, ondanks het feit dat hij nog steeds wegens een strafmaatregel van de Stichting Nederlandse Draf cn Rensport niet op de draversbanen mag komen. Noordam: „Ik ben elke morgen om half vijf op, en ga dan snel naar de paarden. Het eerste paard dat uit de boxen komt, de grootste schat van de stal, is de vierjarige Keep It Again. Een goed paard, we trai nen hem nooit. Negen maanden geleden kocht ik hem in het noorden. Van dit soort en voor die prijs wil ik nog wel tien van deze paarden kopen. Ik betaalde voor dit paard ruim twintig dui zend gulden, maar heeft er nu bijna reeds veertien van terug verdiend. Mijn dochter Zus kan er best mee overweg en ik hoop dat ze komende zondag op Duindigt met het paard gaat winnen in dt Paulus Potter- Prijs. Maar hoe gaat het met de duurste aankoop ooit in Ne derland gedaan door een eige naar, de Franse import Vad die Noordam meer dan een ton heeft gekost. Noordam: ,,Vad loopt zondag ook op Duindigt. Het paard heeft met grote moei te eenmaal gewonnen in een repr matige tijd. Het paard heeft iets. dat betere prestaties tegenhoud. Ik ben van plan hem te laten onderzoeken in de die renkliniek in Emmeloord. Dat paard kan toch niet ineens ver» sleten zijn. Een andere crack. Keen Speed, heeft ook de vorm van verleden jaar nog niet te- I rug. We zullen het met andere ijzers gaan proberen. En voor de rest is er alle vertrouwen in de jonge paarden van Stal Westlandia". Op de Wassenaarse baan maakt Henri Buitenzorg zendag weer zijr. opwachting. Hij heeft sinds 17 september 1972 niet meer ge lopen en een operatie onder gaan.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 8