V. D. BURCH NAAR RVC Jeugdkampioenschappen zwemmen op teleurstellende wijze gestart Nederlanders kunnen geen rol meer spelen STONES NIET TEGEN RUSSEN Zege op Winterthur voor FC Den Haag noodzaak Rond veertienduizend lopers in Vierdaagse TITEL VOOR KARI RAN EN EDDIE DE WIT VRIJDAG 13 JULI 1973 LEIDSE COURANT »a«SWSb»* «min i actie op de 200 meter vrije slag. Achter hem komt Robert Woutering Meppel De weergoden lieten het op de eerste dag van de na tionale zwemkampioenschappen In Meppel afweten. Regenach tig, guur, en -vooral in de avon duren- een snel dalende tempe ratuur Dat hierdoor de presta ties gedrukt werden, spreekt vanzelf. Toch zijn de teleurstel lende verrichtingen niet alleen hieruit te verklaren. Het bad is zwaar. Door het langzame oplo pen van diep naar ondiep wa ter, wat het keren zeer bemoei lijkt, wordt de slag ernstig be lemmerd. Ook het gemis aan golfbrekers is hinderlijk, overi gens een onbegrijpelijke zaak, omdat deze attributen in het zwembad „Den Hommel" aan wezig zijn. Wel werden daar de lijnen geleend, doch men vergat de zo broodnodige golfbrekers uit Utrecht mee te nemen. Hansje Bunschoten en Jose Da- men gaven hun visitekaartje af met ieder twee titels. De Naar- dennymf zegevierde bij de on der-zestienjarigen, ondanks een pijnlijke schouder, op de 400 meter wisselslag (5.23.03) en de 200 meter vrije slag (2.10.79), Jose Damen nam deze num mers in de categorie onder veertien voor haar rekening in respectievelijk 5.21.09 en 2.12.30. Bij de jongens was Ronald Woute ring een klasse apart op de 400 meter wisselslag der veertien- jarigen met een tijd van 5.19 03. Nummer twee. Marius Bos, sloeg pas na 5.25.25 zijn handen tegen de bassinwand. Op de 200 meter vrije slag moest Woute ring echter de eer laten aan het Utrechtse talent Fred Eefting, dat op de wisselsag werd gedis kwalificeerd omdat hij na het onderdeel rugslag vergat om ver te schakelen op schoolslag en nog enkele meters met zijn rugslag doorging, maar een tijd noteerde van 5.06.64 de snelste tijd van de dag. Zijn trainer, Job van Hees: „hij wil met alle geweld naar de Europese jeugd kampioenschappen in Leeds op de rugslag en daarmee is hij steeds bezig. Het beinvloedt dui delijk zijn concentratie". Eef ting triomfeerde echter wel op de 200 meter vrije slag onder veertien in 2.09.42 en bleef daar mee zijn rivaal woutering (2.09.45) net de baas. Over het algemeen bleven de tij den beneden de prestatie van vorig jaar. Bondscoach Bert Sit ters schudde het hoofd maar eens. „Natuurlijk is het weer niet gunstig en dat heeft zijn te rugslag. Toch mogen we niet al les op deze weersomstandighe den schuiven Daarmee wil ik niet zeggen dat de meisjes en jongens hun best niet doen na tuurlijk. Er is deze winter, juist in de leeftijdsgroepen, hard ge werkt, maar het komt er niet uit. Vreemd. Oorzaak? Ik weet Hansje Bunschoten en Tineke Wolthuis starten op de 200 meter vrije slag meisjes onder zestien jaar. het niet. Misschien aan het ein de van deze vier dagen". De belangrijkste uitslagen zijn: 400 m wissel nu-lsjes onder 14: 1 Jos E Damen (BZV Kortuna) 5.21.86. 2 Llnda Fabcr (VZC R> 5.32.77. 3 An- nelles Maas (Do Rijn) 5.32.92. 4 Na- grld Politiek (DES) 5.29.10. 3 Morjo \;in der Bree (Zwcmlust/Hommel) 5.29 81. I Evelien Lonte (Zlan/Vltei- (Zlan/V) 5.25.24. 3 Krik van Cadzond (Polar Bears) 5.27.48. >0 m wissel Jongens onder 16: 1 Ro bin Woutering (/"..-.-ma. hi) 4 57 69. 2 Eddle de Wit (Zian/V) 5.01.41. 3 Frank van Haaien (Zlan/Vi 5 03 56. 8 Henk Elzerman (Zlan/V) 5.20 50. wissel Jongt Erwln Metz (Zlan/V) 5 06 43. 7 Pe ter van Os (Zlnn/V) 5.17 74. 8 Eddle Kraayenveld (Zlan/V) 5.24.O0 K-. :n .1. i line Faber (VZC R> 1 23 56. 2 Anne ke van Kraalj (PSV) 1.27.15. 3 Pe tera Visser (Hellas) 1 28.39 7P100 m vlinder J o 10: 1 Jackie Qollljn (MZPC) 1.24.31. 2 Herman van de Pavert (VZC R) 1.27 27 3 Patrick Dyblona (Hellas) 1.81.02. (DZV Fortuna) 2.13.30, 2 Ada Pors (VZC VI) 2.13.31. 3 Llna Faber (VZC R) 2.17.04, 7 Nanette de Roo (Zlan/V) 2.22.78. 8 Rene v d Eist (Zlan) 2.24.74. 200 m vrij m o 16: 1 Hansje Bunscho ten (Nnarden) 2.10.79. 2 Veronica Stel (PSV) 2.11.77. 3 Jose Drlessen (Mosa/Rrgloi 2 14.24. 4 Evelien Lon te (ZlanA') 2.21.30 (Vechtstreek) 2.09.42. 2 Ronald Wou tering (Zeemacht) 2.09.45. 3 Erik Kamphuls (De Rog) 2.12.75, 8 Ma- Wit rlus Ros (Zlan/V) 2.24 69 0O m vrij o 16 1 K ddlc (Zlnn/V) 2.04 51, 2 Henk Elzerman (Zlan/V) 2 06 87 3 Mike van de Vij ver (Surae) 2 08 31 X) m school jongens onder 14 1 Wlm ten Wolde (DWR) 2 43 03. 2 Alex (De ZIJI/Lgb) 2 47 92. 3 Rer Krult <ZW Strljer Ronald (DZPC) 2.41.27, tSZC) 2.45.66. (TRB/Res) 2.43 1 Jelle de Vrlet 5 Viktor NI hot (Zlan/VIt 00 m rug Rnn (Zlan/V) 1 16.59. 2 Ine-Mai ENKHUIZEN Niet twintig Nederlandse afge vaardigden aan de wedstrijden om het wereldkampioenscnap Hornet kan nog een rol van be tekenis spelen in de strijd om de wereldtitel. i de De beide Engelser. Michael Good- David Evans beheersen het veld volledig en zullen in de slotrace een beslissend gevecht moeten leveren Wel vermeld meet werden dar de Nederland se brocrs Poulie op weg waren Dwight Stones ging woensdag over 2.30. Gesteren liet hij weten niet tegen de Russen in actie te zullen komen. München Dwight Stones, de nieu we wereldrecordhouder hoog springen (2.30 meter), zal geen deel uitmaken van de Ameri kaanse ploeg, die later deze maand uitkomt tegen Rusland. De 19-jarige atleet verklaarde gis teren in München: ,,Ik vind er ciets aan om tegen de Russen te starten. In een na-olympisch jaar brengen ze er meestal wei nig van terecht. Later kom ik ze, rog wel eens tegen, want ik ga zeker nog zeven of acht jaar j door. Tegen die tijd staat mijn wereldrecord misschien op 2.40 meter". UEFA-jeugd erg sterk ingedeeld Zürich - Nederland is voor de kwalificatieronde van het UE- FA-jeugdtoernooi (spelers van 16—18 jaar) ingedeeld in groep elf met titelverdediger Enge land en Wales. De groepswinnaar plaatst zich voor het eindtoernooi, dat var 22 tot 31 mei in Zweden wordt gehouden. De kwalificatiewed- strijden (een hele competitie) moeten voor 7 april 1974 ge- speeld zijn. I Peter Risi Vrienden van Stones zijn evenwel van mening dat de werkelijke reden van zijn weigering is ge legen in het feit dat Stones' trainer, Tom Jennings, door de Amerikaanse bond is geschorst. naar een plaats dn de voorste ge'ederen toen zij averij kregen aan hun roer en in moeilijkhe den raakten. De harde noorder- wind, die in de buien aanwak kerde tot kracht vijf was voor Barney, een Engelsman die de gehele week me tig voor de dag kwam ornaat hii wegens vroege averij in een geleende boot zeil de. geen enke'. probleem om het veld van start toe finish de weg te wijzen. Barney eindigde vo rig jaar als tweede maar zijn boot werd in de oefenrace ern stig beschadigd en daardoor was de Engelsman het gehele kampioenschap gehandicapt. Goodwin die op het IJsselmeer zi;r titel verdedigt was halver- wige de strijd op weg naar de kop toen een van zijn schoten brak. De Engelse kampioen zakte af naar de vierde plaats waardoor de verschillen aan kop van het klassement erg klein zijn geworden. Goodwin heeft met 19,7 punten nog de leining maar Evans (26 punten) zit hem dicht op de hielen. Op de derde plaats volgt ook weer e?n Engelsman, Martin, maar deze heeft reeds 42,7 punten achter zijn naam staan. Bobby Riggs, de voorvechter van alle Amerikaanse mannen die een blinde ingetogenheid met zichzelf vertonen, doet samen met de Wimbledon kampioene Billie Jean King een armworsteling. Het was het voorspel tot de tennispartij waarin voor de winnaar (res) 250.000 gulden ligt te wachten. De 55-jarige Ross. die eerder Margaret Court versloeg, rekent op zijn superieure slag om Billie Jean naar de nederlaag te spelen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Theo van de Burch zal het komende seizoen voor de Rijswijkse amateurclub RVC uitkomen. De 29-jarige oud spe ler van ADO en FC Den Haag nam dit besluit na een lange aarzeling. De reden dat hij toch doorzette was het feit dut hij nog enkele jaren wilde blijven voetballen. Carel Jansen, trai ner/coach van RVC toonde zich zeer verheugd over de komst van Van der Burch: „Met zijn ervaring is Theo precies de man die wij in de verdediging nodig hebben". Theo van de Burch Recordtijd Andrea Eife BERLIJN De 16-jarige Oostduit- se Andrea Eife heeft gisteren in Oost-Berlljn tijdens de Oostduit- se zwemkampioenschappen het Europees record 200 meter vrije slag gebracht op 2.05,70. Het j oude record was met 2.06,27 reeds in haar handen. Ook Cor nelia Ender bleef met 2.05,79 onder dat record. j Verlies voor Waterpoloërs BOEKAREST - Het Nederlandse waterpoloteam heeft gisteren nooi in Boekarest tegen gast heer fRoemenlë een orse ne derlaag geleden. De cijfers wa ren 2—7 (0-1, 1-2, 1—1, 0—3). Hongarije en Roemenië zijn na twee dagen nog ongeslagen. DEN HAAG - Wil FC Den Haag in de running blijven voor de niet onaanzienlijke intertotoprijs (10.000 Zwitserse francs) dan zal het morgenavond in de der de wedstrijd tegen Winterthur alleen met winst tevreden kun nen zijn. Voor het verjongde elf tal van trainer Teunissen moe ten de mogelijkheden daartoe aanwezig zijn, een mening trou wens, die de leider van Hanno ver '96, Hannes Baldauf deelde. Hij stelde woensdag jl, vijf da gen na een bezoek van zijn club aan Winterthur: „Dit e'.ftal van FC Den Haag is beslist ster ker". Te groot optimisme is echter ge vaarlijk. De prestatielijst van FC Winterthur in het afgelopen seizoen laat toch duidelijk zien hoeveel het kan bereiken. Het Zwitserse elftal werd vijfde in de competitie en het drong door tot de bekerfinale tegen FC Zü rich (t—2). Een plaats in het UEFA-cuptoemooi ging Winter thur net aan de neus voorbij doordat het in de laatste minu ten van de laatste wedstrijd on nodig verloor. Allemaal presta ties dus die er zijn mogen. De „succeslijn" van het vorig sei zoen werd voor een groot deel door de nieuwe trainer Willy Sommer uitgestippeld. De voor malige conditie-oefenmeester van de Zwitserse nationale ploeg heeft de beschikking over o.a. de verdedigers Roland Pao- lucci, Rolf Bollmann, Jean-Pier re Jungo, Jurg Fehr, Bruno Lu- thi en Kurt Ruegg. Tot de mid denvelders behoren, Kurt Gru- nig, Herbert Wanner en aan voerder Manfred Odermatt. Voor de spits kan Sommer be schikken over Max Meili, de Deen Eigil Nielsen, Ernst Meyer en Peter Risi. Doelman de gevaarlijkste Zwitserse spitsen, in actie. is Hans Kung of Werner Frel. FC Den Haag zal er alles aan doen om Mansveld weer „fit" te krijgen. Hij zal dan zeker de ausputzerplaats bezetten. Trai ner Teunissen: „Als het even kan speelt hij natuurlijk maar forceren doen we niet. Dat is te gevaarlijk in dit stadium van de voorbereiding. Van een blessu re. die met een paar dagen rust genezen kan zijn, maak je zo een langdurige zaak". Blijft achter Mansveld een vraag teken staan, de andere spelers die de laatste week optraden, zijn zeker van hun selectie. Mis schien dat Kees Bregman er nog bij komt. Vandaag zal be keken in hoeverre hij genezen is. Mocht zijn vooruitgang be vredigend zijn dan wil trainer Teunissen hem net als de ande ren een kans geven. Dat zou betekenen dat het zinloze experiment met Thijs Wijngaar- de als vleugelspits ten einde komt. Ook woensdag jl kon de Haagse verdediger niet duide lijk maken zich op die plaats thuis te voelen. „Dat is ook zo", zegt hij eerlijk. „Vijf jaar gele den speelde ik ook veel op de vleugel. Maar vergeleken met nu is het wel wat anders. Als men er in slaagt mijn snelheid te benutten dan geloof ik echter dat het op den duur best wat kan worden". Daaraan wordt sterk getwijfeld. Moeilijkheid is echter wie moet trainer Teunis sen dan kiezen. De Caluwe of Wijngaarde? Beiden hebben hun pro's en contra's. Over de voorstoppersplaats be staat geen onzekerheid. Johny Dusbaba weert zich voortreffe lijk en trainer Teunissen wil hem voorlopig waarschijnlijk alle kans bieden zijn talenten rijkelijk te ontplooien. ..Wat me zo opvalt", zegt Dusbaba na twee wedstrijden in het eerste elftal, „is dat ik helemaal geen last van zenuwen heb gehad. De sprong van de jeugd naar FC Den Haag 1 is me erg meege vallen, al ben ik me ervan be wust nog erg veel ervaring en routine te moeten opdoen". HANS DE BRUYN NIJMEGEN Marsleider majoor M. A. van Don gen keek even om zich heen, ging vervolgens met een heldhaftig gebaar staan, schraapte zijn keel en deelde na enkele inleidende zinnen met nauwelijks verholen trots mee dat ook dit jaar het aantal deelnemers aan de „Nijmeegse Vier daagse Afstandsmarsen" weer rond de veertien duizend lag. „Het exacte aantal lopers is op dit moment nog niet bekend" vervolgde hij, ..maar met het aantal inschrijvingen dat maandag nog wel binnen za! komen moeten wij de veertien mille halen. Ook als je het aantal niet starters in ogenschouw neemt". Desondanks is de belangstelling voor dezo 53ste Vierdaagse toch minder dan in voorgaande ja ren. Majoor Van Dongen: „Het aantal burger deelnemers is vrijwel gelijk gebleven, alhoewel het feit dat de Vierdaagse dit jaar buiten de bouwvakanties valt zeer zeker scheelt. Daarnaast is echter het aantal militairen teruggeschroefd. De Amerikanen lopen met de helft minder men sen dan vorig jaar. Duitsland heeft iets minder deelnemers, terwijl ook het aantal Nederlandse militairen tegenvalt. Het Israëlische ministerie re jaren is vooral op do Iweede en de vierde dag het parcours rondom Nijmegen zeer sterk gewij zigd. Dit in verband met de aanleg van verschil lende verkeerswegen. Een ander punt waarop deze Vierdaagse verschilt van de voorgaande is de medische begeleiding. Vorig jaar deed men vier onaangename ervarin gen. waarvan twee met dodelijke afloop, met „heat-stroke" of zoals dr. Avenarius het noemde warmtestuwing. „Bij zeer hoge tcmpcruturen en een evenredige vochtigheidsgraad kan deze ziek te optreden. Kenmerken zijn het ontbreken van transpiratie en lichaamstemperaturen die kunnen oplopen tot 42 graden. Mocht een dergelijke pa tiënt worden aangetroffen dan is onmiddellijke afkoeling, en indien de temperatuur niet daalt, directe opname in het ziekenhuis vereist. Om niet meer door het weer verrast te worden staan de organisatoren elke dag in contact met de meteorologische dienst van de Koninklijke Ne derlandse Luchtmacht. Als men gezien de weers voorspellingen bang is dat er kans op „heat-stro ke" bestaat, gaat men over tot zoals majoor Van Dongen het noemde alarmfase 1. „Dit houdt ln van Defensie heeft laten weten om louter budge- taire redenen lit jaar geen detachement mee te kunnen laten lopen. Wel zullen twaalf burgers uit Israël op eigen initiatief komen". Majoor VanDongen pauseerde even, haalde uit een zak van zijn colbert een dichtbeschreven vel letje papier en ging verder: „Dit jaar zullen vier generaals en een generaal b.d. meelopen. De oudste deelnemer is de 87-jarige heer Van de Wal uit Rotterdam, de oudste buitenlandse loper een gepensioneerde Deense kolonel, Tamboe, die 82 is. Een zekere mijnheer Brandwijk uit Leuscn (Ov.) heeft de meeste medailles. Hij loopt dit jaar voor de 43ste keer mee". Jonkheer Mr. J. M. van Rijckevorsel, voorzitter van de 65-jarige KNBLO. liet weten dat dit jaar een oude traditie hersteld zal worden. Maandag middag om twee uur zal het Vierdaagse festijn beginnen met een demonstratie parachutesprin gen van een Nederlands-Belgisch team. 's-Avonds in het Goffertstadion de vlaggenparade, waarna men dinsdagmorgen vroeg zal starten voor de eerste etappe. In vergelijking met ande dat alle parkoersen tien kilometer, ingekort zullen worden. Militairen, normaal gesproken met tien kilo bepakking mogen hun rugzak afleggen maar lopen wel dezelfde afstand. Bovendien wordt in een dergelijk geval de tijd van starten vervroegd en van binnenkomen verlaat". Waarop de heer Van Rijckevorsel interrumpeert: „Maar laten we allemaal goed bedenken dat een situa tie, zoals die zich vorig jaar heeft voorge daan een uitzondering is. De kans dat dit weer zou gebeuren is minimaal, maar Ja, we moeten er rekening mee houden". In ieder geval zullen 22 artsen de deelnemers bij elke controleplaats in de gaten houden. Dokter Avenarius: „Het zal er wel van komen dat wij sommige mensen tegen zichzelf in bescherming moeten nemen. Daar men, hoe beroerd men zich ook voelt, zich schaamt om uit te vallen". Buiten werkte men, onwetend van al deze zorgen, rustig verder aan de afrastering. Een van *de eerst t?':cnen dat Nijmegen zich opmaakt voor de Vierdaagse. PAUL HOVIUS

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11