Sluiting van luchthaven Frankfurt bracht chaos HP deBJflENE iiB>:agna Reparatieteam naar Afrika Steiner geeft bank rekening ter inzage KLM-verzet tegen hogere vrachtprijzen S Haagse Post staat niet alleen Bedieningsfout oorzaak explosie in kruitfabriek DONDERDAG 12 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 8 SCHIPHOL (ANP) Met twee onthoudingen en met alleen de KLM tegen hebben internationa le luchtvaartmaatschappijen, die geregelde diensten over de Noordatlantische oceaan uitvoe ren, zich op een vergadering in Genève uitgesproken voor een verhoging van de vrachttarie ven met 6 dollarcent per kilo gram voor de gewone vracht, ingaande per 1 oktober a.s. Aangezien besluiten over tarieven alleen kunnen worden aangeno men wanneer daarover volsla gen eenstemmigheid is bereikt. Moskou wil Egypte verzekeren van trouw MOSKOU (AP) De Egyptische presidentiële adviseur Hafez Is mail is gisteren in Moskou aan gekomen voor een driedaags be zoek. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de Russische onderminister van buitenlandse zaken, Wasily Koeznetsov. In verband met het bezoek van Is mail heeft de Sovjet-Unie de Arabische landen er nog eens van verzekerd dat haar pro- Arabische houding niet zal ver zwakken naar aanleiding van de veranderde relatie met de Ver enigde Staten. Een en ander werd gepubliceerd in het gezaghebbende Russische weekblad de „Literaire Gazet", dat het Arabische commentaar op het Russisch-Amerikaanse topoverleg op enkele punten be kritiseerde. De „Literaire Ga zet" had vooral bezwaar tegen de kritiek van Sabry, hoofdre dacteur van het Egyptische dagblad Al Ahbar, die heeft be weerd dat de onderontwikkelde landen het eerst te lijder, zullen krijgen van de kapitalistisch- communistische toenadering. Huurverhoging gaat niet door: geluidsoverlast AMSTERDAM (ANP) De gt- luidsoverlast die huurders van woningen in Amsterdam-west ondervinden van het vlak langs de gevels razende snelverkeer op de 10 rijstroken tellende Ein- steinweg, heeft er toe geleid dat zij voorlopig twee oude huurver hogingen niet hoeven te betalen. In een proefproces dat de woning stichting Patrimonium (eigena resse van de flatwoningen) te gen de onwillige huurders had aangespannen, heeft de kanton rechter de Iaatsten in het gelijk gesteld. De achterzijde van de flats ligt op enkele meters van de buitenste rijbaan van de snelweg. In de 108 slaapkamers aan die achterzijde is van een ongestoorde nachtrust nauwe lijks of geen sprake. hangt per 1 oktober een moge lijke open tarievensituatie in de lucht. De vergadering besloot echter de beslissing aan te hou den tot 16 juli, in de hoop dat de KLM en de beide andere maatschappijen zich nog zullen bedenken. Dit laatste valt echter ernstig te betwijfelen. Een zegsman van de KLM liet weten dat de KLM wel degelijk een verhoging wil doorvoeren („wil de luchtvaart weer rendabel worden, dan moeten de tarieven absoluut omhoog"), maar niet op deze ongenuanceerde wijze. Thans is voorgesteld 6 dollarcent per ki- logram, ongeacht naar welke j bestemming en ongeacht de ta riefsoort of goederensoort. Het komt neer op een verhoging in centen in plaats van in procen- ten. „Kunst uit de Sovjetunie", 'n ten- j toonstelling samengesteld door I het ministerie van cultuur van j de USSR te Moskou, is van 15 juli tot 13 augustus te zien in het Lijbaancentrum, Lijnbaan 165 Rotterdam. VRIJ NEDERLAND komt deze week uitvoerig terug op d2 af faire rond de Haagse Post en vraagt zich af of de zozeer ge plaagde Bonaventura-directeur Hennie ten Brink de Haagse Post nu uit de weg wilde rui men om zonder zorgen aan een nieuw project te beginnen. VN publiceert in dit verband uitvoe rig uit een door Ten Brink ge maakte blauwdruk voor een nieuw ongecompliceerd week blad voor de gewone man, die daarmee als het ware zal op staan en er mee naar bed gaan. „Op verzoek van zijn lezers" doet VN ook maar even uit de doeken hoe het nu staat met de positie van de VN-redactie te genover haar uitgever. Een uitvoerig portret verder van Nederlands meest ervaren disc- jockey Joost de Draayer. Zijn ervaringen bij Veronica, Nord- see en Hilversum 3, zijn pro grammering en zijn taalgebruik komen bloemrijk aan de orde. Veel aandacht krijgt verder het nieuwste boek van Harry Mu- lisch „Het sexuele bolwerk", dat deze week is verschenen. Het boek gaat over „Reich" en het gaat over Mulisch. omdat deze „het niet anders dan fair vindt, dat men om te beginnen eerst zichzelf voorstelt, voordat men gaat schrijven en oordelen over een zo omstreden figuur als de psycho analyticus Wil helm Reich". Uitspraak van Mulisch: „Alle psychiaters zijn knetter gek". Q) Q) so DE NIEUWE LINIE DE NIEUWE LINIE heeft een uitvoerig gesprek met minister Vredeling van Defensie, waaruit blijkt dat hij met luitenant-gene raal Willem van Rijn, die on langs zijn ontslag aanbood als voorzitter van het comité van chefs van staven, grondig van mening verschilt over de kwali teit van de krijgsmacht en de discipline in het leger. Terloops onthult hij ook, dat hij opdracht heeft gegeven de vereniging van dienstplichtige militairen, VVDM, een formele onderhan- delingsstatus in het georgani seerd militair overleg te geven. Tot op heden bestond er slechts een informeel contact tussen minister en VVDM. De minister is de VVDM welgezind. Uitvoerig aandacht wordt besteed aan het Limburgs Dagblad, dat volgens de Nieuwe Linie een jaar na de overname al aardig op de Telegraaf lijkt. De Nieu we Linie vraagt zich ook af of hoofdredacteur Pierre Huyskens nog wel zo lang op zijn post zal zitten. Steeds sterker wordende geruchten willen, dat het tussen hem en directeur (wijnhande laar) Drehmanns niet meer zo botert. Er zouden moeilijkheden in de persoonlijke sfeer zijn. hd ACCENT voert de doe-het-zelver ten tonele: zij houden een mil- jardenindustrie in stand. Voor 1973 om is zullen de Nederland se doe-het-zelvers aan hout, board, verf, behang, gereed schappen en dergelijke meer dan een miljard gulden hebben, uitgegeven. Men is tot de ont dekking gekomen, dat met ei gen handen en goed gereed schap het woonmilieu zowel bin- nens- als buitenshuis onderhou den, verbeterd en vernieuwd kan worden voor een prijs die slechts een fractie is van wat men zou moeten betalen wan neer men het laat doen door de vakman. De kleine vakman komt hierdoor wel steeds meer in de kou te staan. Ook De Groene blikt terug op de recente gebeurtenissen bij de Haagse Post. („Overwinning HP-redactie blijvend?"). Het moeilijkst heeft De Groene het echter met interne troebe len. In een commentaar op het ontslag van Max Arian, die zware kritiek heeft op het re- dactiebeleid van het zich nog al tijd „links radikaal" noemende blad, belooft de redactie zich op de te volgen koers te zullen be raden. Voor het overige bevat De Groene traditiegetrouw veel buitenland: een artikel van Sietse Bosgra over de oorlog in Angola, waar de situatie de Portugese legertop steeds meer zorgen zal baren, en een reportage uit Chili van Jan van der Putten en Fleur Bourgonje. Elsevier schenkt aandacht aan het Kurhaus-drama en voert een mysterieuze Hollandse Amerikaan ten tonele. Volgens dit blad azen de Amerikanen op Scheveningen. Het blad organi seerde een rondetafelgesprek met vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven de vakbeweging en het vormingswerk over jon geren in het bedrijfsleven. Het blijkt dat die vormingsdag zo wel voor bedrijfsleven als jon geren frustrerend werkt. Het blad werpt verder de vraag op, waarom oma's huisdier niet mee in het bejaardentehuis mag en besteedt ten slotte uitvoerig aandacht aan „De boys van Hil versum 3". Vrij Nederland en Elsevier wedijveren om mooiste plaat van Joost de Draayer. „De Haagse Post is terug" luidt de kop op de omslag van het dezer dagen veel besproken weekblad. Na de nood-uitgave van vorige week, ook ditmaal nog geen blad-oude-stijl; het heeft het nog even te kwaad met de voorbije week. De re- dactiegeeft het toe: „Het i der bizarre omstandigheden in elkaar gezet". Uiteraard een uitvoerig verhaal over het grote conflict, maar niet in de geën gageerde taal die de redactiel gewild had. Men heeft zioh im mers gebonden, hangende hetj conflict, geen commentaar te geven. Vandaar nu een reporta-j ge „in de belachelijke taal van mensen die zich via omslachtige communiqués met elkaar gaan verstaan". Een geschreven por tret verder van hoofdredacteur W. Brugsma, dat dateert enkele maanden geleden toen bekend werd dat hij binnenkort om gezondheidsredenen functie zou neerleggen. Uit de map gehaald. Ten slotte een aantal gesprekken met de niet- .literaire" auteurs de schrij vers van onze streek- en fami lieromans. DEN HAAG - Een Troopship van de Koninklijke Luchtmacht is vandaag met vijf technici aan boord naar Senegal vertrokken om daar op het vliegveld van Dakar de Fokker F-27 Ttroop- ship te repareren. Dit toestel, dat de Nederlandse regering heeft ingezet voor de bestrijding rende de periode, dat het be schadigde vliegtuig wordt gere pareerd, in te zetten bij het uit- voeien van voedseldistributie- vluchten. Wanneer de schade is hersteld, zal het vandaag ver trokken toestel met de repara- tieploeg naar Nederland terug vliegen. de hongersnood in Centraal Men houdt overigens in Den Afrika, werd maandagmiddag '""i tijdens een storm beschadigd. De F-27 Troopship op de luchthaven van Dakar in S enegal, De ministers ir. H. Vredeling van Defensie en drs. J. Pronk van Ontwikkelingssamenwerking hebben besloten de Troopship met de technici aan boord gedu- Haag rekening met de inzet van een tweede Troopship ten be hoeve van de wereldvoedselor ganisatie FAO. Wanneer daar toe vanuit Dakar het sein zou worden gegeven, zou dit toestel De staart van een Canadese DC-3, die in een windvlaag op dr| volgende week kunnen vertrek- raakte, is tegen de F-27 Troopship aangekomen. Het Nederland! ken. toestel werd licht beschadigd. Luns vraagt vliegtuigen voor Afrika BRUSSEL (AP) Secretaris-ge neraal Luns van de Navo heeft een beroep op de Verenigde Sta ten en andere NAVO-Ianden ge daan om meer vliegtuigen be schikbaar te stellen voor de aanvoer van voedsel in de zes door droogte geteisterde landen in Noord-Afrika. De lidstaten van de EEG en bijna alle NAVO-landen hebben tot nu toe een totaal van 21 vliegtuigen gestuurd, maar in juli en augus tus zullen er 50 nodig zijn. Er zouden op het ogenblik genoeg voedselvoorraden zijn, maar het vervoer is nog steeds een groot probleem. (ADVERTENTIE) Jmmi AMSTERDAM (ANP) - Een be dieningsfout is de meest ver moedelijke oorzaak geweest van de explosie in de kruitfabriek De Krijgsman in Muiden op 8 december van het vorig jaar. De fout is vermoedelijk begaan door een van de twee bij de ramp omgekomen Marokkaanse arbeiders. De Amsterdamse of ficier van justitie, mr. J. H. Bergsma, heeft verklaard dan ook geen enkele reden te zien een strafvervolging in te stellen. Het onderzoek naar de oorzaak van de explosie is verricht door de rijkspolitie in samenwerking met de arbeidsinspectie en TNO. Uit dit onderzoek is geble ken dat de explosie vermoede- l'jk is ontstaan in een gebouw waar in droogruimten twee va ten met nat kruit en een vat met droog kruit stonden, tijdens de explosie. Bij het afkoppelen van de vaten met droog kruit van de droog- machine moet de luchttoevoer worden afgesloten en een alumi nium deksel worden vervangen door een houten deksel. Wordt de luchttoevoer niet afgesloten, dan worden statisch geladen kruitdeeitjes tegen het deksel geblazen, waardoor vonken kun- ren ontstaan. Dit kan tot explo sie van het betreffende vat lei den. Mogelijk is bij een derge lijke ontkoppeling een bedie ningsfout gemaakt. De explosie heeft zich over de andere droog- kamers voortgezet en is ook overgeslagen op de buiten staande vaten. De arbeidsinspectie heeft ver klaard dat de buitenlandse ar beiders in hun eigen taal schrif telijk worden geïnstrueerd. Deze instructie was optimaal. Bij na dere proeven is gebleken dat jachtkruit in een gesloten vat tot explosie kan komen. Dit was niet eerder bekend. MilNCHEN De voormalige Westduitse CDU-afgevaardigde Julius Steiner heeft zich giste ren bereid verklaard de parle mentaire commissie, die een on derzoek instelt naar omkoperij, inzige te geven van zijn twee bankrekeningen in West-Duits- land en een derde in Zwitser land. Daar zal volgens hem uit minuten gehoord in een sanato rium in Tegernsee, waarin hij werd opgenomen nadat hij een reeks openbare verklaringen had afgelegd in het weekblad Quick. Het verhoor was privé, maar het verloop werd via luid sprekers gerelayeerd naar jour nalisten in een aangrenzend café. blijk» dat hij voor 50.000 Mark ste|ner djf ook bekend da, zijn stem „verkocht aan de so cialisten, om zo de regering van bondskanselier Willy Brandt in een vertrouwensdebat in het za del te houden. De som werd hem naar zijn zeggen een jaar geleden uitbetaald door Karl Wienand, de coördinator van de Sociaal-democratische fractie in de Bondsdag. Steiner werd gedurende tachtig hij als agent voor de DDR op getreden is - liet de naam val len van Horst Bosse, een West duitse zakenman die handelsbe trekkingen met de DDR had en die begin vorig jaar op een Oostduitse rijksweg om het le ven kwam toen zijn chauffeur tegen een boom reed. Bosse was een intieme vriend van Wie nand. Helikopter Van Galen te water Rome weert auto's uit binnenstad ROME - De historische binnen stad van Rome wordt met in gang van 28 juli grotendeels af gesloten voor particulier auto verkeer. Het verkeer veroor zaakt niet alleen ernstige la waai- en stankoverlast, maar ook trillingen die het Colosseum en de triomfboog van Constan- tijn bedreigen, zo hebben des kundigen gewaarschuwd. DEN HAAG (ANP) In de ha ven van Diego Suarez op Mala- Het eerste stadsdeel, gasi is gisteren de boordhelikop- ter van hr. ms. Van Galen bij het afvliegen te water geraakt en op 50 meter afstand van het schip gezonken. De beide inzit tenden. lt ter zee Heisterkamp en lt ter zee Pasman, zijn onge deerd, zo heeft de Marinevoor lichtingsdienst meegedeeld. Over de juiste toedracht is nog niets bekend. FRANKFURT (DPA) De sinds zes weken voortsudderende strijd tussen de ongeveer 1200 ver keersleiders in West-Duitsland en de regering in Bonn schijnt nu voor de zwaarste kracht proef te staan. Een dag nadat de bond van verkeersleiders voor de rechtbank in Hannover te horen kreeg dat het verboden is de stiptheidsactie van de ver keersleiders op straffe van een dwangsom te steunen of te be vorderen, moest gistermorgen de luchthaven van Frankfurt worden gesloten. De volledige ochtendploeg van verkeerslei ders verscheen niet op het werk, waardoor de op twee na grootste luchthaven van Europa uitsluitend nog het verkeer naar Berlijn kon afhandelen.Na de sluiting heerste op de luchtha ven een chaos. Verscheidene duizenden passagiers strandden in de vertrekhal. Na Frankfurt dreigde ook het vliegverkeer in MUnchen door de acties van de verkeersleiders te moeten worden stilgelegd. Op de luchthavens van Hamburg en Hannover werden vertragingen geregistreerd tot anderhalf uur. De uitwerking hiervan op de gang van zaken bij de luchthavens van de Europese hoofdsteden was duidelijk merkbaar. De KLM heeft gisteren de eerste van de drie dagelijkse retour vluchten AmsterdamFrankfurt moeten annuleren. Op Schiphol stond tevens een machine van de Lufthansa met bestemming Frankfurt te wachten tot de si tuatie zich op de thuishaven van deze Duitse luchtvaartmaat schappij zou wijzigen. Het internationale verkeer van en naar Schiphol dat via het ge bied van de Duitse verkeerslei ders loopt, ondervond gisteren weinig hinder. Wel is Frankfurt als tussenstation voor verschil lende intercontinentale vluchten komen te vervallen. Kleinzoon Pieasso overleden Heeft u al een NS-gezinskaart? Vaderen Moeder betalen-de kinderen gratis mee! Toch dik het overwegen waard. Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket voordelig uit met NS uit voerige d scussie bij wijze van Onnes, (ap) Pablito Pieasso, experiment voor autoverkeer de 24-jarige kleinzoon van de wordt afgesloten, is de wijk die wordt begrensd door de grote winkelstraten Via del Tritone en de Via del Corso en door de Via della Datara. waar het Quirinaal, het presidentieel pa leis. staat. grote meester wie na Picasso's dood de toegang tot diens villa werd geweigerd en op 12 april wanhopig een fles bleekwater leegdronk, is fisteren aan de gevolgen daarvan overleden. Pablito, de zood van Picasso's zoon Paul, bekleedde een funk- tie bij de posterijen. Twee craties met fraaie benamingen: Streetwalker, een lange bedrukte witte stof vervaardigde ..wandeljapon" (1) en een satijnen 1 avondjapon die luistert naar de naam Strictly Confidential. Bei* japonnen werden gisteren in Londen geshowd. Het was er mof weer bij.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 8