Labourpartij wil onderzoek in Mozambique Kernproeven moeten positie Fransen als grote mogendheid bevestigen Watergate-commissie wil Nixon documenten afdwingen FILMACTEUR ROBERT RYAN OVERLEDEN £eidó&Sowuvnt Dankbare boer schenkt Deventer kwart miljoen MASSAMOORDEN DONDERDAG 12 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 PARIJS (AP) Zonder haar kernwapens, zou Frankrijk een land als Mongolië zijn. Deze uitspraak stamt niet van een Gaullistische poli* ticus, maar kwam uit de mond van Tsjoe-en-Lai, aldus heeft oud- premier Jacques Chaban Delmas na een bezoek aan China vorige maand voor de televisie verklaard. Chaban-Deimas gaf geen com mentaar op de uitspraak van de Chinese premier, wiens land even eens het Amerikaans-Russische akkoord over het verbond van atoomproeven in de dampkring negeert. Maar zelf zou hij het niet beter hebben kunnen zeggen. Tsjoe's uitspraak bevatte de kern van de Franse argumenten voor een eigen kernmacht en de reden waar om Frankrijk, ondanks protesten in heel de wereld, weer kernproe ven gaat nemen. De Gaullisten achtten de Franse kernmacht nood zakelijk wil bet land zijn plaats behouden tussen de grote mogend heden. Nauwelijks een week nadat Cha- ban-Delmas Tsjoe-en-Lai had geciteerd voor de televisie, be legde president Georges Pompi- moeilijkheden die voortspuiten uit de nieuwe proeven, op lange termijn weinig belangrijk zullen zijn. dou op het Elysee een bijeen- ue Franse atoombommen, zo zeg- komst met de commandanten gen zij, wordt belangrijker van de Franse kernonderzeeëers. naarmate de grote mogendhe- Het was ten tijde van het be- ^en steeds minder hun kracht in zoek van de Russische partijlei- megatonnen gaan uitdrukken, der Leonid Brezjnev aan Parijs, indien de Franse kernmacht Tegen de commandanten zei wordt bezien vanuit het stand- Pompidou, opnieuw voor de te- punt welke vijandelijke doelen levisiecamera's, dat het verzoek van Brezjnev om na zijn be sprekingen met president Nixon ook overleg te kunnen plegen met de Franse president, ver band hield met het feit dat Frankrijks kernmacht het een land maakte waarmee rekening moest worden gehouden. kunnen worden bereikt, dan mag men het land goed verde digd noemen, zo zeggen zij. Gaat men ervan uit dat een op drie raketten zijn doel beriekt, dan zou Frankrijk, zo wordt van officiële zijde gezegd, 30 steden van elke agressor kun nen vernietigen. j Maar hoeveel betekenis mag men De Franse kernmacht bestaat r hechten aan de Franse kern macht in een situatie waarin die kernmacht wegvalt tegen die van de grote kernmogendheden? En is de winst, het toegeven verlies aan goodwill en prestige wegens de voorgenomen nieuwe proeven waard? De voorstanders van de Franse force de frappe stellen dat de kernmacht een belangrijk menteel uit negen eskaders Mi- rage IV bommenwerpers, elk met een 70 kiloton atoombom, twee kernonderzeeërs met elk 16 450-kiloton raketten en 18 ra ketten die kunnen worden afge vuurd van installaties in Frank rijk. Deze laatste raketten heb ben een middel-lang bereik. Zo wel het aantal onderzeeërs als raketten zal worden opgevoerd. Deze dikke betonnen bunker is de eerste waarnemingspost voor de Franse kernproeven. Het inwendige van de betonnen kolos is volgestouwd met waarnemingsapparatuur. pen is en dat de diplomatieke Op kritiek dat de Franse kern macht te kwetsbaar is, wordt geantwoord dat alle landen met een kernmacht gelijkelijk kwestbaar zijn, ook al worden kernonderzeeërs „veiliger" geacht. Ook wordt gesteld dat een kleine kernmacht gelijk de Franse aan belang heeft gewon nen na het in 1972 door de Sov jet-Unie en de Verenigde Staten gesloten verdrag waarbij werd bepaald dat beide landen hun anti-raket installaties tot twee zouden beperken. De kritiek zegt ook wel dat het kernmacht programma niet te rijmen valt met het Franse be leid dat is gericht op betere be- trekkingen met de Sovjet-Unie, de niet genoemde maar feitelij ke tegenstander in de Franse verdedigingsplannen. De regering kan natuurlijk niet officieel verklaren dat de Fran se onafhankelijkheid prioriteit geniet boven goede betrekkin gen met de Sowjet-Unie. Diplo maten wijzen er echter op dat Frankrijk nooit zal kunnen be palen wie Breznjev zal opvolgen en welke koers die opvolgers zullen varen. Het argument dat kernwapens en kernproeven immoreel zijn, wordt zonder meer yeggewo- ven. Indien Frankrijk opgeeft wat het nu heeft, wie zou dit voorbeeld volgen? vroeg een Franse rege ringsfunctionaris. Niemand. Ik zou willen vragen, wat is er mo reel aan, anderen te vragen u te beschermen? Wat ons betreft, de boer in Iowa hoeft althans niet te betalen voor de atoompa raplu boven de boer in Poitou! Tot hen die heel het Franse stre ven naar een kernmacht een zinloze zaak vinden behoort Francis Perrin, die gedurende 19 jaar aan het hoofd heeft ge staan van de Franse atoomener gie commissie. Hij heeft eens gezegd dat als het ooit tot een kernoorlog komt, Frankrijk bin nen vijftien minuten van de kaart zou kunnen worden ge veegd. Niemand spreekt dat tegen. Maar wel is opgemerkt dat in zo'n si tuatie Frankrijk een van de weinige landen zal zijn die door de kernmogendheden zullen worden geconsulteerd voor er „op de knop" wordt gedrukt. Niemand gelooft eigenlijk dat dit zal gebeuren. Maar intussen profiteert Frankrijk op het hoogste diplomatieke niveau van de standing die de kern macht haar verzekert. Brand in Parijse meubelzaak: 2 doden PARIJS (RTR) Bij een felle brand in de grootste meubel zaak van Frankrijk, „Galeries Barbes" in Parijs, zijn gister avond twee mensen om het le ven gekomen. Zes brandweer mannen zijn met brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. De brand brak uit op de derde verdieping en greep snel om zich heen op de vierde en vijfde verdieping. Hoewel er op dat ogenblik honderden klanten in het gebouw waren bleef het aantal stachtoffers beperkt om dat de meesten zich bevonden op lagere verdiepingen. Bij een van de ingangen van de zaak waren anti-kapitalistische Een overzicht van de brand bij de Galeries Barbes in Parijs, waar leuzen geschilderd. bij twee mensen werden gedood. YYDM tegen militair feestvertoon UTRECHT (ANP) De Vereni ging van dienstplichtige militai ren (WDM) zal er bij de rege ring op aandringen af te zien van militair vertoon bij de vie ring van het 25-jarig ambtsjubi leum van koningin Juliana in september aanstaande. De WDM (28.000 leden) is tegen elk militair vertoon, enerzijds vanuit bezuinigingsoogpunt, an derzijds „omdat dergelijke mili taire cremonieën de krijgs macht in een luisterrijke feeste lijke sfeer plaatsen, die niet in overeenstemming is met de ernst van de bestaansredenen van het oorlogsapparaat," aldus de WDM in een gisteren op de ledenvergadering in Utrecht aangenomen motie. PPR wil bedrijven naasten in Suriname DEN HAAG (ANP) - PPR-Twee- de-Kamerlid P. van Gorkura, die deel uitmaakt van de parle mentaire delegatie die morgen naar Suriname vertrekt, zal na Suriname doorreizen naar Geo- getown, Guyana. Doel van dit bezoek is kennis te nemen van de ervaringen van de regering Burnham met betrekking tot de nationalisatie van de Canadese bauxletondernemlng „Alcan" en andere bedrijven. De PPR ver wacht dat ook in Suriname na- 1 tionallsering van buitenlandse bedrijven binnenkort een rol zal gaan spelen. NEW YORK - De Amerikaanse acteur Robert Ryan, die in meer dan 90 films gespeeld heeft, is woensdagochtend op 63-jarige leeftijd In een zieken huis te New York aan kanker overleden. Ryan werd ongeveer een week geleden in het zieken huis opgenomen Ryan maakte eer. briljante film carrière. Daarnaast onder scheidde hij zich op het toneel, vooral in, in Amerika en Enge land opgevoerde, stukken van Shakespeare. De dood heeft P.ysr. overvallen juist toen de opnamen klaar waren van een film met Burt Lancaster. Vol- gence week had hij zich naar Spanje moeten begeven voor de eerste opnamen van een nieuwe film. De film met Burt Lancaster heet „Executive action" en gaat over de moord op een president. Ryan had nog een andere film vlak voor zijn dood voltooid, de western „The outfit". Hij had zijn handtekening al gezet onder een contract voor een rol in de musical-versie op Broadway van de film „Shenandoah". De overleden acteur was afkomstig uit Chicago. Op het Dartmouth College was hij zwaargewicht kampioen boksen. Later werkte hij als lijfwacht en fotomodel en studeerde toneel hi de Max Rcinhardt-workshop in Los An geles. Ryans acteurscarrière be gon op het toneel. Zijn filmde buut maakte hij in 1943 in „Bombaraeer". Ryan laat een dochter en twee zoons achter. Recordprijs voor Mantegna O LONDEN Een schilderij van Andrea Mantegna voorstellende Cnr;stU3' neerdaling in het voor- geborgtc, een van de mooiste Italiaanse renaissance-werken die na ce oorlog zijn verkocht, heeft bij Sotheby in Londen een recordbedrag voor een Manteg na van 3,5 miljoen gulden opge bracht. Het werk van de 15e eeuwse Italiaanse schilder en graveur ging van een onbekend perroon over in de handen van Londenaar Coinaghi. Op zoek naar ruimte KAMERRECèS EN VAKANTIE-UITTOCHT van parlementariërs ge ven het kabinet-Den Uyl de betrekkelijke maar noodzakelijke rust om de miljardennota en troonrede voor Prinsjesdag 1973 voor te be reiden. Maandag is deze voorbereiding al begonnen; het zal in de praktijk een moeizame speurtocht naar financiële ruimte betekenen, want ook voor het kabinet-Den Uyl staat voorlopig in de sterren geschre ven dat het meer in zijn ambitieuze plannen schrappen moet dan zich druk maken over nieuwe projecten. Het beraad in de ministerraad zal bovendien zorgvuldig moeten lo pen, omdat de regering in het najaar niet het risiko kan lopen van een tegen-stemmende K.V.P. of A.R.P. De ministers Boersma, De Gaay Fortman. Brouwer, Westerterp, Van Agt en Lubbers zullen ongettwijfeld hun best doen om zo nauwkeurig mogelijk af te meten hoe groot politiek de marge voor het kabinet is. OMDAT OPVOERING VAN DE PRODUKTIVITEIT een nog steeds lastiger opdracht aan het bedrijfsleven wordt, de economische voor uitzichten bij hun eigen achterban ontdekt hebben dat de belasting- schroef alleen kan worden aangedraaid als die achterban geen last ervan heeft, zullen alle ministers voor 1974 fors in hun verlangens- lijst moeten schrappen. Wisten premier Den Uyl en zijn minister van Financiën dit n! vrijwel zeker op de dag dat zij zich met regeringsverantwoordelijkheid be lastten, de kanselier van onze schatkist heeft sedertdien al een paar financiële tegenvallers moeten melden die zoden van de dijk trek ken. De hoop op realisering van een flink stuk van het linkse "Keerpunt" -program (en van het. urgentieprogram der christendemocratische partijen) zal dan ook naar de tijd van 1 januari 1975 verschoven moeten worden. GEEN LEUK VOORUITZICHT, maar een noodza kelijkheid. Even noodzakelijk als het is dat de regering rekening houdt met nieu we najaarsplanning in de sociale sector. De eerste schermutselingen tussen vakcentrales en werkgeversorganisaties beloven voor een centraal akkoord voor volgend jaar geen snelle overeenstemming. De kans zit er zelfs in dat een compromis om de sociale vrede te red den ten koste zal gaan van de ruimte v/elke het kabinet voor de realisering van zijn plannen nog wel aanwezig acht. LONDEN (DPA/RTR) De Brit se Labourpartij heeft een onaf hankelijk onderzoek onder aus piciën van de Verenigde Naties geëist naar de massamoord, die Portugese militairen in decem ber in Mozambique gepleegd zouden hebben. Ondanks toenemende druk heeft premier Heath alle verzoeken verworpen om het bezoek van de premier, van Portugal, Mar cello Caetano. volgende week aan Engeland af te gelasten. Ook premier Caetano zelf blijkt niet van plan weg te blijven. De Portugese regering zegt, dat een onderzoek naar de berich ten over het bloedbad zal wor den Ingesteld „als de plaata waar het incident zich zou heb ben voorgedaan, kan worden ge vonden". De woordvoerder van het Vati- caan, prof. Allessandrini heeft verklaard, dat het via zijn ver^ tegenwoordiger in Lissabon meer dan eens bij de Portugese regering inlichtingen heeft ge vraagd over de situatie in de Portugese overzeese provincies en zijn verontrusting uitgespro ken. Ook de bisschoppen van Mozambique hebben geïnterve nieerd. Hoewel het Vaticaan zeer bezorgd is over het lot van de Afrikanen in de Portugese gebieden kan het niet veel doen. Het is met handen en voeten gebonden aan het concordaat met Portugal. Drie Spaanse missionarissen,die nadere gegevens over de mas samoord aan de schrijver van het artikel in de Times, pater Adrian Hastings, hebben ver strekt, hebben verklaard, dat het bloedbad in Wiriyamu de vierde en ergste van een reeks massamoorden was binnen twee jaar. In Nederland heeft de fractievoor zitter van de PPR, B. de Gaay Fortman de regering gevraagd of zij stappen zal ondernemen in dc verhouding met Portugal, met name wat betreft het terug trekken van diplomatieke sta ven in Portugese gebiedsdelen in Afrika. DEVENTER - De gemeente De venter heeft als beloning een le gaat van ruim 250.000 gulden ontvangen, die in zeer grote dank aanvaard is. Het geld moet, zo heeft de thans overle den schenker, een rijke boer uit Deventer, In zijn testament be paald „ten goede komen aan de gehele gemeenschap". De schenker is tot deze stap geko men, omdat hij, zoals hij in zijn testament liet vermelden, door Deventer zo „fatsoenlijk" be handeld is. Zijn boerderij en verschillende weilanden lagen oorspronkelijk op het gebied van de gemeente Diepenveen. Na de grenswijziging in de zes tiger jaren kwam dit alles on der de gemeente Deventer. Het gemeentebestuur heeft de thans overleden boer destijds zo royaal uitbetaald voor het over nemen van de grond, dat hij even royaal had kunnen verder leven. Niets van dit alles. De man weigerde de koopsom te aanvaarden, maar wilde alleen de rente over dit bedrag, vijf tot zeven procent, ontvangen. Het bedrag zelf liet hij op een bank zetten, die het thans aan de gemeente mag uitkeren. Klachten over vakantieoorden niet ernstig Van een onzer verslaggevers Hengelo De geschillencommis sie reizen van de Consumenten bond en de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR) rekent erop dat er dit jaar zo'n 500 klachten zul len binnenkomen van ontevre den vakantiegangers over ver blijf in landen rond de Mldde- landse zee. Dat aantal wijkt niet zoveel af van voorgaande jaren. „Er is zeker geen sprake van een verontrustende stijging in het aantal klachten", aldus een woordvoerder van de geschillen commissie, die eerdere berich ten hierover „sterk overtrok ken" noemde. Ook bij do consu mentenbond zelf is het aantal klachten van vakantiegangers niet buitensporig ten aanzien van andere Jaren. Men rekent erop dit jaar zo'n 300 klachten binnen te krijgen. Alpinisten omgekomen ZERMATT (AP) - Vier alpinis ten, onder wie een schot en zijn 17-jarige zoon, zijn dinsdag ver rast door verraderlijk weer op de Mattertiorn en om het leven gekomen, zo heeft de politie be kend gemaakt. De politie verklaarde dat de twee Schotse alpinisten een val van 180 meter hebben gemaakt. i blijkbaar liever een Mercedes Bera gehad. Hij zal er de centen wel WASHINGTON (Rtr) De se naatscommissie, die het Water- gateschandaal onderzoekt, zal zich vandaag achter gesloten dcuien beraden of president Nixon gedwongen moet worden documenten van het Witte Huls over Watergate aan de senaats commissie te overhandigen. Het Witte Huis ga gisteravond een verklaring uit waarin het ter beschikking stellen van officiële documenten aan de commissie wordt uitgesloten. Oud-minister van justitie John Mitchell heeft gisteren, op de tweede dag van zijn verhoor door de senaatscommissie voor Watergate, verzekerd dat presi dent Nixons blazoen onbesmet tevoorschijn zal komen wanneer alle feiten over het afluister- schcndaal aan het licht geko men zijn. Mitchell zei dat hij er niet zeker van was dat de president niet op dc hoogte is geweest van het in dc doofpot stoppen van de in maak en het aanbrengen van afluisterapparatuur in het de mocratisch partijbureau. Hij voegde hieraan toe dat het zijn persoonlijke overtuiging was dat de president er niets van gewe ten heeft. Dit was hem gebleken uit al zijn gesprekken met Nixon. Op de vraag of hij bereid was on waarheid te spreken om de pre sident in bescherming te ne men, antwoordde de oud-minis- tei: „Ik ben niet voor dat di lemma geplaatst." Hij zei dat hij de president na zijn herverkiezing niet over het in de doofpot stoppen van het schandaal had ingelicht, .omdat ik op dat tijdstip geloofde dat het Witte Huis die zaak zelf wel aankon, althans zozeer dat geen herhaling zou optreden." Er ontstond nogal wat deining in de overvolle zaal, toen oud-mi- nisler Mitchell zei dat het voor president Nixon belangrijker was herkozen te worden dan po litieke spionage en sabotage aan het licht te brengen. Hij zei niet te geloven dat hef Amerikaanse volk zou hebben verkozen eer der over Watergate te hebben gehoord ter vermijding van de huidige verdeeldheid en ver dachtmakingen. Op de vraag van de Republikein se senator Howard Baker hoe de commissie aan president Nixens lezing var de gebeurte nissen zou kunnen komen, ant woordde Mitchell dat hij hoopte dat de senaatscommissie voor Watergate een uitnodiging zou krijgen voor een bezoek aan het Wlrte Huls. Mitchell zei het niet onmogelijk te achten dat Nixon en zijn gasten „een gemeenschappelijk stand punt" zouden kunnen bereiken, op basis waarvan bet probleem opgelost zou kunnen worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7