Leidse markt vraagt om permanente plaats Betere begeleiding bij buitengewoon onderwijs in Leiden O O OPLEIDING HOGERE VERPLEEGKUNDIGEN le VOORDRACHT B. EN W. VOOR SCHOLENPLAN IhHEZbBH Meeste Leidse scholen niet brandveilig Veel kooplieden geporteerd voor hun oude stekkie B. en iv. in pre-advies Junioren van DOCOS succesvol op kamp in Oudenbosch 4 PAGINA 3 DONDERDAG 12 JULI 1973 LEIDSE COURANT stad en randgemeenten Hemel- en oppervlakte water in Voorschoten VOORSCHOTEN Gistermiddag werden in Voorschoten de jeugdbrandweerwedstrijden ge houden. Altijd een evenement, waarbij toeschouwers en deelne mers een grote kans hebben op een nat pak. Dat weerhoudt nie mand om toch niet over de dranghekken te hangen. Terwijl de jeugdige Voorschotenaartjes onder 't toeziend oog van de top van de vrijwillige brandweer probeerden om het „oppervlak tewater" in een gerichte straal te krijgen, viel het- hemelwater overvloedig neer. Het mocht het plezier allerminst drukken. De deelname was door het slechte weer geringer dan voorgaande jaren, maar er waren altijd nog 60 moedige jongens en meisjes, die in snel tempo een helm op zetten, laarzen aantrokken, een bal door een plastiekbuis spo- •ten, daarna een kleine bal weg spoten en ten slotte een emmer tje vol water wisten te spuiten via .een eng smal gat in een houten front. Het barsten van een waterslang, de brandweer gebruikte oude slangen, was een van die onverwachte plezierig heden, die ontstaan bij het spe len met water. LEIDEN In totaal 160 kinderen hebben gisteren hun vertier ge zocht in het vakantiedorp. Een groot aantal van hen deed mee aan Sport- en spelwedstrijden, waarmee een sportdiploma verdiend kon worden. De kinderen moesten daarvoor een hinderloopbaan onder de 60 seconden aflopen en hardlopen met een beker water. De deelnemers moesten over de afstand minder dan 45 seconden doen en voor het verloren water werden strafseconden bijgeteld. Precies 70 kinderen behaalden niettemin te diploma. Daarnaast na men 150 kinderen deel aan poffertjes bakken. Het in twee dagen opgebouwde ,,huis" met 5 kamers is nu afgerond met de stoffering van het interieur. In de loop van de middag raakten de deelnemers een beetje verregend, maar ze slaagden er toch in de organisatoren aan het eind van de middag doodmoe achter te laten. LEIDEN De behoefte aan ho ger verpleegkundig personeel doet zich steeds meer gevoelen in de Leidse regio In verband hiermee is de gemeente Leiden in contact getreden met de di recteur onderwijszaken van het Academisch ziekenhuis om te komen tot een voordracht aan de minister. Deze zou dan de oprichting van een dergelijke opleiding in het scholcnplan van 1967-1977-1978 kunnen opnemen. Sinds 1969 worden er al stappen ondernomen om een opleiding van hogere verpleegkundigen te verwezenlijken. De opleiding zou verpleegkundigen moeten gaan afleveren, die in principe op het gehele terrein van de ge zondheidszorg kunnen worden ingezet. De tweede opleiding die op het „verlanglijstje" van B en W staat is die voor beroepskeu zeadviseurs. Leiden zou een ge schikte plaats voor een dergelij ke opleiding zijn, aangezien het wenselijk wordt geacht dat in nauwe samenwerking met de rijksuniversiteit wordt gewerkt. Bovendien neemt de vraag naar school- en beroepskeuze-advi seurs aanmerkelijk toe. -Terwijl er alleen in Tilburg een dagop leiding is. In overleg met de Nederlandse sportfederatie is het college ten- j slotte tot het besluit gekomen ook een voordracht te doen voor een opleiding voor sportleiders. Hoewel het aantal afgestudeer de dat een volledige betrekking in de sportwereld kan krijgen, nog steeds niet groot is. nemen de mogelijkheden toe. Van de i zijde van de Nederlandse Sport-1 federatie vond men het daarom zinvol de betreffende opleiding reeds voor plaatsing op het j deelplan voor te dragen. I tri LEIDEN B en w van Leiden zijn van plan om het Buitenge woon Onderwijs en de wet daar op (KB 1967) eens aan te gaan pakken. Dit op verzoek van een aantal Gemeenteraadsleden, dat inmiddels dateert van twee jaar geleden. Nu is het College dan met een pre-advles gekomen, dat binnenkort besproken zal worden In de Commissies van Onderwijs en Financiën. Het pre-advies bestaat feitelijk uit twee delen, namelijk 1. Hoe fun geren de diverse instanties die met het Buitengewoon Onder wijs te maken hebben en 2. Hoe zou een eventueel toekomstpro- fiel van die instanties moeten zijn. De voornaamste punten uit het rapport van b. en w. zijn: 1. Indeling van de scholen en insti tuten. 2. Plaatsing en begelei ding van leerlingen. 3. De rol en de toekomst van de School adviesdienst. 4. De rol en de toekomst van het Pedologisch Instituut. 5. Universiteit - Ge meente - en kostenberekening. Voor de begeleiding van de leer lingen (o.a. door psychologen - therapeuten etc.) betaalt de overheid een gedeelte mee in de kosten, terwijl ouders en ge meente de rest betalen. Over de plaatsing beslissen commissies en geeft de Schooladviesdienst LEUSDEN De Docos pupillen verblijven momenteel in Leus den. Na een fraaie start van het kamp is het nu gaan regenen, maar dit kan de uitstekende stemming onder de jongens niet beïnvloeden. Het eten, de omge ving en de sportwedstrijden blij ken geweldig in de smaak te vallen, uiteraard tot genoegen van de leiders. Enkele uitslagen uit Leusden: Hoogspringen; P. van Oort 1.35 - Verspringen; Wilco Vrouwenvelder 3.80 - Voetbal; Docos 1—Lisse 1 2—1 (doelpunten van R. Zandbergen en Docos 2—UDO 1 1—0 (doel punt van G. van der Hoorn). In het doelschieten toonde Jan Akerboom zich de sterkste. voorlichting. De schooladviesdienst signaleert gevallen voor het buitengewoon onderwijs en zorgt voor de plaatsing. In de toekomst zou de S.A.D. veel meer moeten funge ren als een coördinerend orgaan en nauwer moeten gaan samen werken met basisscholen, LOM- scholen en het Pedologisch insti tuut. Het Pedologisch Instituut heeft een dubbele functie, het is na melijk een begeleidingsinstituut en een centrum voor research. De school die aan het instituut verbonden is heeft dus een veel meer wetenschappelijke onder grond dan de andere buitenge wone scholen. In de toekomst zou de band met de universi teit nauwer aangehaald moeten worden en ook de samenwer king met de SAD en de andere scholen zou verbeterd moeten worden. De universiteit kan in de toekomst meewerken aan het buitengewoon onderwijs en te vens een gedeelte van de kosten opvangen. De gemeente (en omliggende ge meenten) moet de hogere kos ten gaan dragen en een werk plan ontwikkelen waarin de on derlinge relaties geregeld zijn. Een conclusie uit het rapport: Het buitengewoon onderwijs zou in de toekomst geregeld moeten worden vanuit het Pedologisch Instituut in samenwerking en onder coördinatie van de School Advies Dienst. Voornaamste punt in de samenwerking zou de opname-begeleidingscriteria moeten zijn. Het pre-advles van b en w is een eerste stap om te komen tot een betere begeleiding van wat het rapport noemt de meest kwetsbare uit onze samenleving. LEIDEN Van de 127 schoolge bouwen voldoen er 108 niet aan de eisen van brandveiligheid. Dit lijkt uit een rapport dat on- laogs door de brandweer aan het gemeentebestuur is uitge bracht. In de periode van december 1971 tot en met april 1973 heeft de brandweer een onderzoek inge steld in de diverse schoolgebou wen. Al eerder werd een derge lijk onderzoek verricht, maar de brandweercommandant was van mening dot aan de brand veiligheid hogere eisen moesten worden gesteld, dan men toen deed. Het zou de aanbeveling verdienen dat er brand- en rookwerende puien in de gebouwen werden aangebracht met dito deuren tussen trappehuizen en gangen. Terwijl het aantal extrn vlucht wegen ook uitgebreid moet wor den. Voorts zou men voorzienin gen aan ketelruimten van cen trale verwarmingsinstallaties moeten treffen. Van de 108 gebouwen komen er 83 voor rekening van de gemeente. Met het treffen van de benodig de voorzieningen zal waar schijnlijk een bedrag van 1.500.000 gemoeid zijn, B. en w. vragen de raad een krediet van 250.000 te verlenen om in deze hoge kosten de schoolbe sturen tegemoet te komen. LEIDEN De Leidse markt gaat in november, misschien zelfs eerder, voor een groot deel verhuizen naar de Kaas markt. Omstreeks die tijd begint de gemeente met de restauratie van de wallen aan de Nieuwe Rijn. Voor de marktkooplieden breekt er dan een periode van onzeker heid aan. Afwachten of de zaken goed blijven lopen is dan het devies. Immers, de ervaring heeft geleerd dat het verplaatsen van een markt een negatieve invloed heeft op de verkoopcijfers. In ieder geval zal dit in de beginperio de zo zijn. Het is daarom de vraag of de marktkooplieden gelukkig zullen blijven met hun terrein, dat ongeveer gaat lopen van de Hooglandsche Kerkgracht (het zater dagse „groentengedeelte" blijft dus) tot aan de Hooi gracht. Bovendien zal een nieuw gebouwde loods op de Kaasmarkt, waarvoor B en W wat ondoordacht een bouw vergunning hebben verleend, een lastige sta-in-de-weg zijn voor de kraampjes. De markt op de Kaasmarkt is vooralsnog geen blijvende. Blijft het feit, dat de markt om een permanente vestiging vraagt. De heer J. Verplancke, (bestuurs lid van de bond van markthan- delaren, zegt daarover het vol gende: „Het gevaar van een verplaatsing wordt door velen onderschat. Er wordt te licht omgesprongen met de belangen van de marktkooplieden. Je moet er rekening mee houden, dat er op de zaterdagse markt bijvoorbeeld zo'n duizend men sen werkzaam zijn, mensen die hun boterham op de markt moe ten verdienen". Die boterham kan erg droog wor den, indien het aantal marktbe- r.oekers terugloopt. De kooplie den, maar vooral het gemeente bestuur zullen bij nieuwe beslis singen zich ook een duidelijke voorstelling moeten maken van de vaak moeilijk te vatten koop gewoonten van de consumenten. Koopgewoonten die de laatste tijd aan het veranderen raken. Koopman en consument moeten elkaar in deze dan ook weten te vinden, meent de heer Ver plancke: „De belangen van de koopman en de consument lopen paralel. Wij bieden een ruime sortering aan goederen maar we moeten ons ook weten te verplaatsen in de gedachten van een huisvrouw, die snel inko pen komt doen. Dat de ge meentereiniging ons liever blij vend op de Kaasmarkt ziet dan terug op de Nieuwe Rijn komt op de tweede plaats." De ideale markt is voor de heer Verplancke een ruimte dicht bij de winkels („De zakenlui heb ben ons nodig maar wij zitten ook liever bij winkels") en een ruimte die een gesloten circuit vormt. De marktbezoekers lo pen dan rond en doen van zelf alle kramen aan. Op een terrein mer een kop en een staart heb je altijd wat minder „sterke" plaatsen. Het is echter de vraag y.iwi ina—m j Veel kooplui vinden de huidige vorm van de markt te verbrokkeld. De viskramen bijvoorbeeld vormen een wat geïsoleerd aanhangsel van de markt. I OUDENBOSCH In het Docos- i jeugdkamp heerste weer een drukte van belang. De C-junio- ren zullen straks als de compe titie begint weinig moeite heb ben met ee conditie, want op I het jeugdkamp wordt bijzonder i veel aan sport gedaan. Er werd ditmaal weer gevoetbald, geslagbald en gehandbald en wel met uitstekende resultaten. Vooral team 2 was erg goed in vorm en verpletterde bijvoor beeld Verburch met 25—7 (slag bal) Team 1 moest in deze tak van sport Vios een gelijkspel toestaan: 23—23. Ook bij het voetbal lukte alles bij team 2. met 3—0 werd Den Hoorn ver slagen. Team 1 troefde met 2O AFC af. Dat Docos er vandaag zin in had moesten ook SJVV en DAW ondervinden. Team 1 won met 7—5 (handbal) en team 2 met maar liefst 180. Een goe de dag dus en prestaties kunnen uitsluitend neergezet worden, als iedereen in optimale conditie verkeert. In het Docoskamp is dat het geval. Zuster Van Kuiten neemt afscheid LEIDSCHENDAM Zuster P. van Ruiten, in oud en nieuw Leldschendam bekend door haar 22-jarige staat van dienst als wijkverpleegster van het Wlt- Gele Kruis, gaat trouwen en zal daardoor Leldschendam verla ten. Het bestuur van het Wit- Gele Kruis zal haar op 8 sep tember, waarschijnlijk In het wljkgebouw aan de Delfland straat. een afscheidsreceptie aanbieden. Het bestuur heeft bovendien ge meend door het openen van een rekening bij de Boerenleenbank de leden het best de gelegenheid te geven hun dankbaarheid voor het werk van zuster Van Ruiter te kunnen tonen. Men kan giften voor het afscheidsgeschenk stor ten op giro 19975 van de Boe renleenbank Leidschendam „voor afscheidsgeschenk zuster van Ruiten". of Leiden ooit een ideale plaats kan bieden. In de vorige week verschenen nota „Bouwstenen voor het Bin- nenrtadsbeleid" wordt door wet houder Kret de mogelijkheid open gehouden om de markt plaats van vroeger, de zgn. marktenroute van Botermarkt via Vismarkt naar Aalmarkt, weer in ere te herstellen. Daar- vooi moet dan eerst heel wat aan de verkeerssituatie in de binnenstad veranderd zijn: de nog te bouwen Galgewaterbrug en Churchillbrug moeten het verkeer verlichten. Niettemin blijkt een groot deel van de marktkooplui wel iets te zien in deze sprong naar het verleden. Velen hebben goede herinneringen aan hun oude „stekkie" bewaard. Uit een klei ne enquête, die wij gisteren hielden onder de marktkooplui, bleek dat van de twintig koo plui, die naar hun mening wer den gevraagd, er 17 wel terug wilden naar de vroegere plaats. Eên koopman was er op tegen („Ik sta hier goed") en de an dere twee stonden er wat onver schillig tegenover, vooral omdat ze nooit op bedoelde plek ge staan hadden. Over het alge meen overtieersten uitroepen als „al was het morgen" en „daar verkochten we stapels kisten makreel, nu nog maar een paar" en „als die verbrokkeling blijft is de markt gedoemd ten gronde te gaan". Voor de heer Verplancke kleven er toch nog wel bezwaren aan de oude marktplaats: „De markt was daar veel kleiner maar tweederde van de huidige. Met meer kooplui en onze gro ter branchepatroon kunnen we daar niet meer terecht, of er moet een stuk bij komen. Hoe wel we ervoor geporteerd zijn, acht ik het naast onuitvoerbaar; Het is dus de vraag of het balle tje, dat wethouder Kret heeft opgeworpen, in de toekomst ooit terug zal komen. J. Verplancke: ..De belangen van consument en koopman moeten voorop staan". De Leidse markt zoals hij er een tiental jaren geleden uit zag (hier tijdens de winter).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3