Gezagvoerder kwam 90 seconden tekort AVONDSCHOLEN EN CURSUSSEN WORDEN DUURDER Nachtportier neergestoken hotel Bali VLIEGRAMP PARUS: 124 DODEN Sikkens: geen steekpenningen aan Indonesië Moeilijkheden Veurs College door impasse Onderzoek justitie declaraties 64e JAARGANG No. 119553 DONDERDAG 12 JULI 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. i lidvertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,28 per mm. Telefoontjes ƒ2,60. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2,15 kwartaal 27,76; jaar 108,20. Lasse nummers 35 cent. TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned, I: 20.21 uur His Land, muzi kale reis door Israël; 22.30 uur Varen als een zwaan, documen taire over vikingschepen. Ned. II: 20.35 uur All in the fami ly, tv-serie; 21.00 Sensitivity- training, filmverslag van een experiment; 22.40 uur De zenu wen gieren weer door m'n keel, griezelfilms; 23.20 uur Waterga te. Enige tijd regen en tamelijk koel. Morgen later op de dag kans op af en toe zon. Temperaturen tot omstreeks 18 graden. Vrijdag: zon: 04.3520.56, maan 10.4402.27, Hoogwater Scheve- ningen 1.3714.07, Laagw. 9.31 -22.01. Het wrak van de neergestorte Boeing in een akker vlak bij het Parijse vliegveld Orly. DEN HAAG, (ANP) De cursusgelden voor de avondscholen, dag avondscholen en cursussen, die door het rijk worden bekostigd, wor den met ingang van het nieuwe schooljaar verhoogd. De avondscho len voor mavo, havo en vwo zullen respectievelijk 25, 51) en 80 gul den duurder worden en daarmee komen op resp. 100, 150 en 200 gul den per jaar. Deze bedragen gaan ook gelden voor de avondscholen, dag avondscholen en cursussen voor resp. het lager, middelbaar en het hoger beroepsonderwijs. De bijdragen van de leerlingen bij deze soorten beroepsonderwijs bedragen per les resp. twee, drie en vier kwartjes. De nieuwe tarieven voor cursus gelden bedragen voorts: Voor de mo-a-akten Nederlands, Frans, Duits, Engels. Fries, boekhouden en wiskunde: 300,-, wat het ook was voor de andere mo-a-opleidingen en welk bedrag niet verhoogd wordt. Voor de avondopleidingen leraar technisch onderwijs en kunstzin nige vorming 250.-; opleiding leraar zeevaartonderwijs eerste graad 350; lo-akten Frans, Duits, Engels, Spaans. Fries, Esperanto, handelskennis, wis kunde, lichamelijke oefening, vrouwelijk handwerken en huis houdkunde 250; lo-akten han denarbeid, tekenen en nuttig handwerken voor meisjes 200. Voor het montessoridiploma A 200 - en voor B 100.- Voor de aantekening lichamelijke oefe ning 150, evenals voor de cur sus muzikale vorming voor het lager onderwijs en de hoofdakte voor kleuterleidsters. Lascursussen gaan maximaal 200 kosten, bij een lesgeld van een gulden per keer. Algemeen en op het beroep gericht onder wijs aan scholen voor beroeps- Wereldrecord platendraaien verbeterd Dishjochey Rinaldo (Riks Wubbcls) uit Zwolle heeft in een disckbar in zijn woon plaats het wereldrecord platendraaien en aan elkaar praten verbeterd. Het oude record stond op 126 uur; Rinaldo praatte en draaide een half uur langer. PARIJS, (AFP/DPA/RTR) - Op nog geen zes kilometer van de Parijse luchthaven Orly is gistermiddag een Boeing-707 van de Braziliaanse luchtvaartmaat schappij Varig verongelukt. Van de 13G passagiers en beman ningsleden zijn 124 om het leven gekomen. Twaalf mensen zijn met verwondingen in ziekenhui zen opgenomen. Voor het leven van een aantal van hen wordt gevreesd. Pe gezagvoerder van de Boeing, die een vlucht maakte van Sao Paulo en Rio de Janeiro naar Parijs, meldde kort voor de lan ding op Orly aan de verkeersto ren dat hij moeilijkheden had met de motoren van zijn toestel en even later dat er brand aan boord was uitgebroken. Hij vroeg om voorrang voor een landing. Terwijl de verkeersto ren alle luchtverkeer naar Orly stillegde, kwam gezagvoerder Gilberto Araujo da Silva tot de ontdekking dat de 90 seconden die hij nodig had om de luchtha- vesn te bereiken niet voldoende waren. Hij besloot met zijn in middels fel brandende machine een noodlanding te maken. Ooggetuigen zagen het straal vliegtuig in een wolk van vlam men en rook omlaag duiken. Ge zagvoerder Da Silva wist met zijn brandende zilverkleurige Boeing een drukke verkeersweg bij het voorstadje Saiflx-Les- Charteux ten zuiden van Parijs een huizenblok te ontwijken. Met een oorverdovende slag stortte de machine neer in een groot aardappel- en wortelveld. On middellijk sloegen uit de romp metershoge vlammen. Tot de geredden behoren onder meer de gezagvoerder, de twee de piloot en een stewardess. Een aantal van hen verkeert nog in levensgevaar. Tot de slachtoffers van de vlieg ramp behoren de Braziliaanse politicus Filinto Muller, voorzit ter van de regeringspartij „Are na" er» de wereldkampioen zei len in de Finn-klasse, de Brazi liaan Joerg Bruder. Brandweerlieden dragen het lichaam weg van een van de vele slachtoffers van de luchtramp. onderwijs gaat de leerlingen van 18 jaar en ouder ten hoog ste 100 kosten bij een lesgeld van 0.50. Aan scholen voor huishoud- en nijverheidsonderwijs kennen cursussen voor: werkende meis jes, bejaardenhelpster, winkel personeel, leraressen en hoofden huishoudelijke dienst, maxima van 100, 150 en 200 voor op leidingen op respectievelijk la ger, middelbaar en hoger ni veau. Deze maxima gelden ook voor andere cursussen aan deze scholen als de leerlingen nog geen 18 jaar zijn, boven de 18 jaar 200. De gelden voor de cursussen mid delbaar en hoger sociaal peda gogisch onderwijs zijn opgetrok ken tot resp. 150 en 200 per jaar. Het cursusgeld voor alle leerjaren van de handelsavondscholen wordt 50.-. iASSENHEIM/AMSTERDAM Sikkens Lakfabrieken heeft in de jaren 19651966 één transac tie afgesloten met de Indonesi sche regering. Deze transactie is afgesloten met een officiële instantie en er zijn geen „gehei me bedragen" aan particuliere personen of instjellingen uitge keerd, aldus een verklaring van het bedrijf naar aanleiding van verschenen berichten over leve ringen van Nederlandse bedrij ven -waaronder Sikkens aan Indonesië. her deze affaire heeft het PSP- Kamerlid Van der Spek eind mei vragen gesteld. Hij vroeg aan de ministers van justitie en ontwikkelingssamenwerking een diepgaand onderzoek in te stellen naar mogelijke frauduleuze praktijken van Indonesische staatsinkopers. De inkopers zou den offertes van de Nederlandse industrie hoger laten maken dan noodzakelijk, waarna het Schietpartij bioscoop omstreeks een uur in de hal van het Passagetheater aan de Hof weg in Den Haag een man en een vrouw met een pistool be- whoten. De man uit Amster dam en de vrouw uit Wormer- i veer waren in de hal respectie- I velijk als portier en cassiere in de bioscoop aanwezig bij een besloten filmvoorstelling voor een aantal buitenlanders, voor- namelijk Chinezen. meerbedrag op particuliere re keningen werd gestort. Bij Sikkens ging het om een leve ring van scheepsverven ter ■waarde van 1,4 miljoen gulden. Sikkens heeft een „overprijs" betaald aan de gemachtigde van opdrachtgever in Amster dam, omdat het hogere bedrag „om technische redenen" voor Sikkens aanvaardbaar was. „Sikkens heeft van deze, in de uiteindelijke prijs opgenomen retourcommissie geen enkel fi nancieel voordeel getrokken en ook niet de bedoeling gehad ex tra winst te maken of anderen te benadelen", aldus de verkla- i ring. Over het totale factuurbedrag is I ook de premie betaald aan de j Nederlandse Credietverzekering Maatschappij die de order be taalde. toen Indonesië in gebreke bleef. De NCM op haar beurt kreeg dit bedrag weer terug van de Nederlandse Staat, die een kredietovereenkomst had met Indonesië. Dikste bezoekster Maria Aracil rechtsheeft geen oog voor de volslanke juffer die haar links passeert. Immers, dankzij haar 145 kilo werd zij in de Spaanse badplaats Alicante officieel gekozen tot de .dikste bezoekster". Vandaar ook dat stralende gezicht. Staatssecretaris; DEN HAAG - De 53-jarige nachtportier van het Hotel-res taurant Bali aan e Badhuisweg is Den Haag Anton Boon uit de Zoutmanstraat is vannacht in dc receptie van het hotel door een onbekende vermoedelijk met een mes neergestoken en aan zijn verwondingen overleden. De man, die een diepe steekwond had in de linkerzijde werd vanmorgen omstreeks tien voor half zeven dood aange troffen door de 19-jarige krantenbezorger Fred Arkesteijn uit de Van Beverninckstraat. De jongen vond deman in het hal letje van het hotel, waarvan de voordeur openstond. De nacht portier, gehuwd en vader van drie kinderen, is vermoedelijke doodgebloed. Volgens de politie moet de portier al enige tijd dood zijn geweest toen hij werd gevonden. Vanmiddag is op het hoofdbureau van politie sectie verricht op het stoffelijk over schot. Eindhoven (ANP) De officier van Justitie bij de rechtbank te Den Bosch. mr. J. Peijnenburg zal ambtshalve een onderzoek instellen in de declaratiezaak in het Eindhovense St. Josephzie- kenhuis, waar röntgenologen te hoge rekeningen zouden hebben ingediend. De vier gezamenlijke ziekenfondsen zullen geen aan gifte doen. Het onderzoek heeft echter wel de volledige instemming van de ziekenfondsen, die bij monde van de heer B. Weustink, waar nemend directeur van het Cen traal Ziekenfonds uit Tilburg hebben toegezegd alle mogelijke medewerking te zullen geven. Dat geldt ook voor de directie van het betrokken ziekenhuis. De gezondheidszorg en met name de hoge kosten daarvan staan zo in de publiciteit, dat een officier van Justitie het zich n:et kan permitteren een zodani ge zaak maar te laten lopen", meent dr. J. Hirdes, directeur geneesheer van het St. Joseph- ziekenhuis. staatssecretaris dr. A. Veerman van Onderwijs en Wetenschap pen zijn alle belanghebbenden van het Leidschendamse Veurs College betrokken geweest bi| het benoemingubeleld van de nieuwe rector. Dat hel schoolbestuur uiteindelijk overging tot het benoemen van een andere dar de aanbevolen kandidaat werd veroorzaakt docr dat men voor een onoploa- Politierechter niet mild voor dronken rijder DEN HAAG/WOUBRUGGE I Een 26-jarlge bedrijfsleider uit Woubrugge had verkeersfouten gemaakt. Dat zou niet aan drankmisrui hebben gelegen, maar aan de verkeerde ligging van de verkeersheuvel. Dat trachtte hij althans de Haagse politierechter duidelijk te ma ken. I Hef politierapport hield het echter op de drank.Depolitie had hem aangehouden omdat hij op ht Leidse Lcvendaal zo merkwaar dig manoeuvreerde. Hij moest bij het uitstappen zich zelfs aan de auto vasthouden om niet te vallen, had een agent geconsta teerd. De Officier van Justitie wenst geen consideratie te ge bruiken'en eiste twee weken ge vangenisstraf waarvan een week voorwaardelijk met proef tijd van 2 jaar en 6 maanden intrekking van het rijbewijs. Een enorm zware straf, vond verdachte. Maar de rechter vonnist conform. bare impasse stond nl. ernstige weerstanden tegen de benoe ming van de aanbevolen kandi daat, een aanzienlijke trugloop van aanmeldingen voor het eet- sle leerjaar en de onmogelijk heid met de collegeraad tot een compromis te komen. De siuatsrccretarik antwoordt dit op vragen van het Kamerlid Van der Hetm-Wagemakers (rPR) over dc moeilijkheden od o'n school ovei de rectorsbe noeming. Een en ander resul ted de, zoals bekend, o.a. in een leerlinger.staking. De slaatsse- vrclans merkt verder op, dat een departementale werkgroep momenteel intensief studeert op hr. prob.eem var de interne de mocratisering. Expeditie omgebracht RIO DE JANEIRO (AFP) In dianen van de Marubostam in Brazilië hebben in het gebied van Benjamin Constant ten £noorden van de Amazone leden van een expeditie vermoord. Een van de expeditieleden slaagde erin te ontkomen en heeft na een voettocht van en kele dagen door het oerwoud de hulppost Alto Solimoes aan de grens met Peru bereikt. De expeditie verrichtte verken ningswerkzaamheden in ver band met de aanleg van de tweede trans-Amazoneroute ten noorden van de Amazone. De expeditieleden werden door de Marubo's aangevallen met pij len en kapmessen. leen In de Zoutmanstraat woon de. woensdagavond nog in het restaurant aan een tafeltje heeft gezeten. Daar vonden recher cheurs zijn bril en een pakje sjag. Het vemoeden vestnat dat de man omstreeks middernacht naar e receptie is gelopen, maar waarschijnlijk gezien de ravage een worsteling heeft plaatsgevonden. De nachtportie moet hier ook zijn neergesto ken, omdat vanaf deze plaats tot aan de voordeur van het ho tel een bloedspoor liep. •OnWop iondw poM/*g«l r Cov'tn 4 l*oo»aoum- 1 uw* kwanaaiabonoM ranballpoirrt LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1