Gemeentelijke ver voer bedr ij ven werken te duur GEWAPENDE OVERVAL OP RABO BANK IN VEEHAL DEN BOSCH Grote onrust in de suiker-sector Reorganisatie noodzakelijk Meer soldij voor dienstplichtigen 3-jarige Bertie zat opgesloten in autowrak Man wurgt zoontje en steekt woning in brand Een jaar werk voor 1400 werklozen in Zuid-Holland DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 119552 WOENSDAG 11 JULI 19/3 TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 19.05 uur Zevensprong varié; hoogtepunten uit het af gelopen seizoen; 20.21 uur Heidi, tv-film; 22.00 uur Bill Haley, rock and roll; 22.35 uur Water gate. Ned II: 18.25 uur Tour de France; 20.21 uur Yehudi Menuhin, por tret; 22.15 Wonen in een uitver koren stad, over Jeruzalem. DEN HAAG Op kosten van het stedelijk openbaar vervoer kan jaarlijks met ruim veertig mijoen gulden woden bespaard. Dit is een van dc "lusies van het Eco nomisch Bureau het Weg- en Water vervoer, dat in opdracht van de regering een onderzoek heeft ingesteld naar de kosten van het stedelijk openbaar ver voer bij de stdelijke vervoerbedrijven in Den Haag, Amsterdam Rotterdam Utrecht, Arnhem, Groningen, Nijmegen, Maastricht en Dordrecht. Uit het onderzoek is gebleken, dat aan een antal fundamentele voorwaarden voor een efficiente bedrijfsvoering niet is voldaan. Zo zijn bij veel bedrijven taken en bevoegdheden m.b.t. de be leidsuitvoering volkomen dooreengeweven Verder ontbreekt het de bedrijfsleiding aan belangrijke bevoegdheden. Deze onevenwichtigheden in het funktioneren van de topstruktuur veroorzaken de helft van de kos- tenverscsillen. Opvallend is ook dat het gemiddeld ziektepercenta ge van chauffeurs en trambestuurders hoger ligt dan het landelijk gemiddelde, hetgeen een kos- tennadeel teweegbracht van 3,7 miljoen gulden. )m de kosten te drukken adviseert het bureau in voering van een uniform administratie- en calcu latiesysteem door de negen gemeentelijke ver voerbedrijven; maatregelen op het gebied van de efficiency met op de eerste plaats reorganisatie N»n de topstruktuur binnen de bedrijven; nadere tudie over de normen voor het voorzieningenni veau. DEN HAAG Dienstplichtigen zullen dezelfde be zoldigingsverbetering genietep als het burgerlijk overheidspersoneel en de vrijwillig dienende mili tairen. Te rekenen vanaf 1 januari 1973 zal een bezoldigingsverhoging van 1,5 procent, vermeer derd met 25 per maand warden toegekend. Staatssecretaris Mommersteeg van defensie heeft dit gisteren laten weten in antwoord op schrifte lijke vragen uit de Tweede Kamer. DEN BOSCH (ANP) Twee gemas kerde en met pistolen gewapende mannen hebben vanmorgen twee employees van de RABO-bank (Boe- renleenbank-Raiffeisenbank) in Den Bosch overvallen. Zij hebben een tas met een aanzienlijk bedrag aan geld buitgemaakt. De daders zijn ontko men in een auto die stond te wach ten en door een derde man werd be stuurd. Op woensdag wordt in Den Bosch vee markt gehouden. In een van de markthallen is dan een kantoortje van de RABO-bank gevestigd waar de boeren geld kunnen halen. Boeren willen zaken doen met contant geld, niet met betaalcheques. Omdat het in de veehandel om grote bedragen gaat. kan men stellen dat in de geld tas een groot bedrag heeft gezeten, aldus een woordvoerder van de poli tie Van den Bosch. Toen de twee bankemployees op het voorterrein van de markt uit de auto stapten waarmee zij waren geko men. kwamen twee gemaskerde mannen op hen af, die een pistool in de hand hadden. Een van de over vallers gaf de man die de geldtas droeg een stomp in de maag en ruk te de tas uit diens handen. Zij ren den naar een gele Alfa Romeo of Fiat waarvan de bestuurder met grote snelheid reed in de richting van de Vlijmenseweg, die leidt tot een punt vanwaar men alle richtin gen uit kan. Almelo -De 3-jarige Bertie Leushuis uit Almelo heeft een nacht en een groot deel van de dag opgeslo ten gezeten in een auto wrak, terwijn bijna de he le buurt en de politie op de been was om hem te zoeken. Het ondernemende ventje, dat al meer alleen op stap was geweest en pas 's avonds laat wat thuis gekomen, was maandag avond weer eens spoorloos Hij kas 's avonds om acht uur voor het laatst ge zien. Toen hij om negen uur nog niet 'thuis was. waarschuwden de ouders de politie. Met speurhon den werd de omgeving af gezocht. Ook buurtbewo ners gingen op zoek. Ber tie bleef spoorloos. Gister middag werden duikers van de brandweer ingezet om in het nabij gelegen kanaal te zoeken. Midden in de speuractie kwamen twee monteurs plotseling met Bertie aan dragen. Zij hadden op dracht gekregen om uit een sloopauto, die op nau welijks honderd meter af stand van de ouderlijk woning van Bertie op een binnenplaatsje van een bedrijf stond, de motor te halen. Eenmaal bij de auto aangekomen, ontdek ten zij het ventje, dat zat te huilen. Hij was maan dagavond in het wrak ge kropen en kon daarna de portieren niet meer open- krijgen. Vrij veel bewolking met plaatse lijk wat regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noord. Minimumtemperaturen ongeveer 14 graden, maxima morgen omstreeks 19 graden. Donderdag: *wr 04.3420.56, maan 19.0101.30, Hoogwater Schevenirvgen 0.47—13.19, Luigw. 8.40—21.12. (Van een onzer verslagge vers) Hoek van Holland In Hoek van Holland heeft zich van morgen een afschuwelijk drama afgespeeld. Een 35- Jarlge man wurgde er zijn 8-jarlg zoontje en stak daarna zijn huis In brand In een poging om ook zijn vrouw (35) en zijn 3-jarig dochtertje om het leven te brengen. Nadat hij zijn zoontje had ge wurgd stak de man met behulp van spiritus het huis in brand. Zijn nog slapende echtgenote werd echter tijdig wakker en slaagde er nog net op tijd in met haar 3-jarig dochtertje de brandende woning te ontvluch ten. Na zijn wanhoopsdaad meldde de man zich vrijwillig bij de politie in Monster. Óver het motief van de wanhoopsdaad tast men nog in het duister. L.C.-Tour prijsvraag De Spanjaard Lopez Carril, toch wel een bijzonder goed klimmertje, won de negende étappe van de Tour de France. Niemand van onze inzenders had d&t voorzien. Praktisch iedereen had ditmaal ge gokt op José, maar die moet nog van zich laten t spreken. Al met al moes ten we weer gaan loten en ditmaal kwam de heer W. van de Peyn, Linge- straat 11 Leiden als eer ste uit de bus. Hij ont vangt van ons de dag prijs, bestaande uit pla- tenbonnen ter waarde v 50,-- van MIC op Haarlemmerstraat. Ook de Caballero's krijft hij natuurlijk weer thuisge stuurd. De bezemwagenprijs gaat naar Anita van Egmond. Deze prijs voor de ..onge lukkigste" - beschikbaar gesteld door dansschool Evert Castelein - komt te recht, want zij voorspelde de zevende en achtste étappe goed. Een fout in onze administratie hield haar buiten de loting en wij proberen hiermee iets goed te maken. U kunt ui teraard de dagwinnars blijven voorspellen. Stuur een kaartje naar de Leid- se Courant - Kort Rapen burg 2 - en u heeft kans op prachtige prijzen. Nu Koningin en prins naar Porto Ercole M HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gister middag voor hun jaarlijkse zo mervakantie naar Porto Ercole •n Italië vertrokken. Na Zwedene wordt thans Italië geconfronteerd met duizenden posters op aanplakzuilen van ..gemoderniseerde" beroemde fres co's van Michelangelo. Zij vormen onderdeel van een grootscheepse reclamecampagne voor de jeans. Op de hier afgebeelde poster laat een 20e eeuwse Michelangelo God een spijkerbroek aanbieden aan Adam. In Zwedene heeft deze vorm van reclame tot hevige protesten geleid. Studenten gaan meer huur betalen DEN HAAG/LEIDEN Per 1 september zullen studenten die een flat of kamer huren van een van de stichtingen voor Studen tenhuisvesting 8.3 pet. meer huur gaan betalen. De gemid delde huur is op het moment 77,80 gulden per maand; de ver hoogde huur komt gemiddeld op 84,25 gulden, excl. stook- en an dere kosten. Rond 23.000 studenten in ons land huren een flat of kamer van een Stichting Studentenhuisvesting. De huurverhogingsmaatregel is door staatssecretaris Klein ge nomen, omdat de onderhouds kosten van de studentenflats en -kamers zijn gestegen. DEN HAAG (ANP) Van de 250 miljoen gulden, die de regering beschikbaar heeft gesteld ter bestrijding van de werkloosheid in ons land, zullen in september de eerste werken worden uitge voerd. Voor wat de provincie Zuid-Holland betreft, hebben de gemeentebesturen van Den Haag, Rotterdam en Leiden reeds met elkaar gesproken. Er zal een meerjarenprogramma worden samengesteld, waardoor circa 1400 werkloze mannen ge durende iets meer dan een jaar tewerk kunnen worden gesteld. Het betreft vooral uitvoeringen in de bouwnijverheid. Deze mededelingen heeft de heer J. L. Westhoff, hoofdinspecteur- diiecteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag, gisteren gedaan. Van het totale werkgelegenheids programma is 200 miljoen gul den bestemd voor werkverrui- mende maatregelen, 25 miljoen veer de scholing. 15 miljoen v oer plaatsingsbevorderende maatregelen en 10 miljoen voor uitvoering en research. In Zuid- Holland is voor het gewest Rot terdam 30 miljoen gulden uitge trokken, voor het gewest Den Haag 25 miljoen en voor het ge west Leiden 10 miljoen. Het gewest Den Haag zal met de 25 miljoen gulden 300 tot 500 werklozen aan werk kunnen hel pen, bij voomeeld voor de aan leg van parkeerterreinen. De werkloosheid in Zuid-Holland is ir. de maand juni gedaald met 797 tot 18.262. Deze terug gang is een gevolg van seizoen invloeden. maar in vergelij king met vorig jaar groter. De arbeidsreserve is het sterkst ge daald in de sector bouw (259). Volgens de heer Westhoff is er een trend waar te nemen dat de duur van de werkloosheid toe neemt. Met name is dJt het ge val in Zuid-Holland. Bod Scholte-Honig op C.S.M onaanvaardbaar (Van een onzer verslaggevers). AMSTERDAM/RIJS- wljk/DELFT. Binnen de Mebe- na (Meelfabrieken Nederlandse Bakkerijen), Gist-Brocudes cn de Centrale Suikermaatschappij (C.S.M.) is grote onrust ont staan, nadat het concern Schol- cn-Honig gisteren een bod van ongeveer 165 miljoen gulden (11:: gulden per aandeel C.S.M.; op de C.S.M. gedaan had. Dit ondanks de fusiebe- sprekingen tussen de C.S.M., Gist-Bracades en Meneba. De drie vakcentrales zijn woe dend op Scholten-Honig, omdat, aldus deze centrales, tussen de 9000 en 12.500 werknemers als economische factor verhandeld worden op een manier, die alle sociaal-maatschappelijke regels tart. De C.S.M. kreeg eind mei reeds een bod van de Suikerunie, de grootste Nederlandse suikerfa briek tot een bedrag van ruim 135 miljoen glden. De Suikeru nie die zeker 66 procent van de suikermarkt in Nederland be heerst telt 3800 werknemers in Nederland beheerst telt 3800 werknemers en een mzet van 440 miljoen gulden. De C.S.M., met 33 procent van de Neder landse markt, 1050 werknemers en een omzet van 306 miljoen gulden, ging niet op dit bod in en koos de Gist-Brocades. Schol- tcn-Honig had al eerder dan Gist-Brocades geboden, maar ook dit had de C.S.M. afgewe zen. Nu de C.S.M. in fusiebesprekingen is met de Gist-Brocades komt Scholten-Honigmet een hoog bod van ruim 165 miljoen gulden. Dit bod verrase de C.S.M. giste ren volkomen. SChlten-Honig heeft wel de belangen vande C.S.M.-werknemers en de sul- kerbietelers, die belsngen in de C.S.M. hebben, gegarandeerd. De vakcentrales noemen het op treden van Scholten-Honig ech ter onaanvaardbaar. Zij hebben het kabinet om maatregelen te gen dergelijke handelingen ge vraagd. Intussen heeft de Suiker Unie. on middellijk na het bod van Schol ten-Honig, zijn bod van eind mei verlengd, dit om een adem pauze in de onderhandelingen te verkrijgen. Dit bod zou 12 juli aflopen. De C.S.M. zal alles op alles zetten, om zijn aandeel houders toch over te halen de fusie met Gist-Brocades en de Meneba goed e keuren. Fregat „Otago" binnen Franse kernbonizone WELLINGTON Het fregat Ota go van de Nieuwzeelandse mari ne heeft van de regering op dracht gekregen zich naar de Franse gevarenzone rond bet atol Moeroeroa te begeven. Het is deze zone binnengevaren kort nadat de Fransen een zone van 7 2mijl tot gevaarlijk ge bied hadden verkleurd met het oog op de komende kernproe ven. Franse vliegtuigen vliegen boven het schip, dat een pro testvaart maakt. De gepensioneerde Franse gene raal Jacques Paris des Bollar- diers (65) heeft aangekondigd uit protest tegen de Franse kernproeven per pnrachute op het Moeroeroa-atol te springen. De generaal kwam vroeger al in het nieuws toen hij weigerde mee te werken aan het onder drukken van de revolutie in Al giers en de folteringen van Al gerijnen. Bikini- stropers EDE Twee PTT-ambte- naren uit Rijswijk (Gld) hebben de afgelopen da gen tijdens een stroop tocht langs Veluwse cam pings tientallen bikini's buitgemaakt. Ze liepen maandag tegen de lamp toen ze een zo merhuisje op een Hoender- Inse camping plunderden. Ze werden daarbij be trapt door knmpeerders. De bikini-liefhebbers, de 24-jarlge F, T ,.n de 18- jarige W. de L. zijn In middels ingesloten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1