Meesterschap Luis Ocana in bergrit met noodweer aangetoond Met kaas brood en wijn de cols op ZOETEMELK BIJNA OP DRIE MINUTEN r3ië#fcs 10 juli 9e etappe 234 km De Azen van deze editie v naar Meribel. Links vc Fuente. Luis Ocana onderstreepte zijn meesterschap in de eerste halve etappe van gisteren. De Spanjaard zette de gehele concurrentie op achterstand en veroverde daarmee de gele trui van zijn ploeg genoot Jose Catieau. Tourlatijn Als een Tour de France niet meer in de bergen wordt be slist is hij zo dood als een pier op de top in de zon. Men heeft al van alles geprobeerd. Lange ritten en korte rit ten, dubbele en tijdritten, maar steeds weer opnieuw zijn het de bergen die de waarheid uit de lijven der coureurs persen. Tlelkens weer na de lange lange tocht over de .Route de France, de France et de Navarre" wachten de bergen die de tour profiel en karakte rgeven. Dat ge beurt daar in de Alpen waar in diepe groene dalen hoog van de bergkam waterwolken neerstuiven. Daar waar de toppen wit zijn, en de zwarte rotsen geel geaderd. Of in de Pyreneën die als trage golven naar de zee toe vloeien. Daar boven in de harde bergwereld waar water smaakt als wijn en de natuur de mens de hand van vriendschap reikt. Daar gaat het vizier open en komt de sabre au clair. Het wil in de bergen wel eens tempeesten, maar gewoon lijk ligt er vanuit het dal gezien wat zon over de reuzen. Dan staat er een zuchtje wind en de traag drijvende wol- kenpakken rond de toppen smeken om een landschapschil der. De dorpjes liggen uit de wind gedoken in de luwte. Rode bloemen in de tuinen en op een stuk karton staat geschreven dat er eigengemaakte kaas te koop is. Als de tour door de bergen trekt is het in de dorpen feest. Stra ten en pleinen zijn versierd. Maar achtergebleven zijn slechts de oudjes die met een deken over de knieën buiten in de leunstoel gezeten hun eigen jaarlijkse tour aan schouwen. De mannen en de jongens en de meisjes zijn met wijn, kaas en brood de col op gegaan. Heel vroeg al. Want daar en daar alleen kun je de tour zien. Na uren van inspannend klimmen boven gekomen leggen ze vu ren aan en zetten koffie. Ze braden worst en stukken van het schaap met tenen knoflook als dadelpitten zo groot. Ze bouwen een afdak tegen de zon en bergen de wijn in een beek of in een door de zo nvergeten pluk sneeuw. Dan gaan ze turen naar het dal va nwaaruit lange nevel slierten opstijgen maar meteen verdwijnen als de zon hen vangst. En dan komen de rennerst traag en klein als gekleurde mieren tegen de flanken van de reus omhoog. Heel lang zaam aan. De koning der bergen, ook adelaar geheten, voorop. Eerst waren dat Bartaii en Coppi, toen Vietto en Lazarides. dan een Charly Gaul en Bahamontes. De laat- sten heten Merckx en Fuente en Ocana. In de bergen zijn ze allemaal alleen. Daar rijden ze tegen de grootste van alle tegenstanders, tegen de waarheid. Van onze speciale verslaggever MERIBELLE LES-ALLUES Zoals eerder in de Tour de France heeft Luis Ocana de eerste grote slag gewonnen. Ongenaakbaar rijdend in de ochtenduren ontnam hij ploegge noot Jose Catieau de gele leiderstrui, 's Middags in de klim naar Meribel les Allues consolideerde hij zijn positie. Op weg naar Gaillard veroverde hij bijna een minuut op zijn grote concurrenten Thevenet, Zoetemelk, Van Impe en Fuente. In het afschuwelijke noodweer bij de beklimming naar Meribel verloor hij enkele seconden. De zevende dag van de ron de is zonder meer de dag van Luis Ocana geweest. In beide halve etappes heeft hij van begin tot eind aanvallend gereden. Hij veroverde daardoor niet alleen de leiderstrui, maar dwong de concur rentie een diep ontbag af. Ocana was op zijn best in de ochtendrit, maar zijn verlangen een dubbele triomf te behalen, weer hield hem van een tweede eerste plaats. In de bijna twintig kilometer lange beklimming naar Meribel heeft hij vrijwel voortdu rend gereageerd op welke aanvalspoging van wie dan ook. Na de inspannin gen uit de ochtenduren bleek dat, zelfs voor een Ocana in topvorm, te veel. Thevenet, voortdurend in de slag en 's morgens door dubbele pech teruggewor pen, kreeg zijn revanche in de middag. De favoriet aller Fransen beging 's morgens de beklimming van de Saleve met een val na een botsing met Zoetemelk en sleepte Van Impe en Catieau mee. In de beklimming maakte hij daarna vrijwel al zijn verlies goed, maar in de afdaling moest hij op nieuw uit het zadel. Zijn rembiokken liepen vast en hij diende cp een an dere fiets over te stappen. Ondanks die handicaps kwam Thevenet binnen in de groep der sterken, 53 seconden na Ocana, de sterkste. Kracht te kort Thevenet heeft op dit mo ment heel Frankrijk ach ter zich, nu gebleken is da Poulidor toch kracht te kort komt om in de eer ste linie mee te strijden en het einde van Cyrille Guimard (meer dan een- half uur verlies in twee halve ritten) in deze ron de nadert. Maar zelfs deze geweldige, vooral morele steun, kan niet genoeg zijn, wan neer Lui6 Ocana op deze manier blijft rijden. De kleine Lucien van Impe constateerde simpelweg: "Ocana rijdt veel en .veel beter dan ik had ver wacht en Fuente veel minder." Van Impe is geen aanvaller en beken de na de ochtendrit met spijt zijn koers te hebben afgestemd op Fuente en niet op Ocana. Maar ik geloof dat Ocana niet te weerstaan zou zijn geweest. Die man was met geen tien paarden te houden." Joop Zoetemelk opgerukt naar de tweede plaats in de rangschikking, stelde: "Ocana is op dit moment de sterkste. Bij de be klimming van de Col du Saleve heb ik naar zijn verzet gekeken en hij reed zeker twee tandjes groter dan ik. Om dat te kunnen, moet je een ge weldige vorm hebben en ijzersterk zijn. Eigen schuld De valpartij van Thevenet in de ochtenduren was zijn eigen schuld. Wij be klommen de Col du Sale ve en het was nog al moeilijk met smalle bochtjes en korte wendin gen, als Thevenet dan door een gat, dat er niet is probeert te glippen, ga ik niet opzij." Van het tweetal renners, dat Zoetemelk bedwong in de twee halve ritten van gisteren slaat hij ("ik heb toch echt niet slecht gere den, de rustdag heeft mij goed gedaan") de kansen van Ocana duidelijk ho ger aan. "Vandaag leek Ocana onkwetsbaar", maar met die uitspraak van Zeotemelk was Jan Janssen het helemaal niet eens. „Het is", vond Jans Jans sen, „niet voor het eerst datOcana in de tour onge naakbaar lijkt. Maar als er tien druppels regen zijn gevallen en het is niet waarschijnlijk dat het bij deze ene bui blijft, slaapt hij drie nachten niet. Pas op, de tour is nog niet beslist." Indrukwekkend Natuurlijk, Ocana is geen Merckx, maar zijn greep naar de macht op deze eerste werkelijk zware dag, was indrukwekkend en het klassement spreekt een duidelijke taal. Zoete melk heeft iets minder dan drie minuten achter stand. Van Springel, The venet en Van Impe verlo ren al meer dan drie mi nuten, Mortensen en Poulidor hebben een ach terstand die al twee keer zo groot is en de afstand tot de andere gevreesde Spaanse klimmers, zoals Fuente, bedraagt al meer dan acht minuten. Ocana praatte nog niet over de toekomst. "Ik ben geen man als Fuente, die iedereen laat weten hoe verschrikkelijk goed hij is. Met Maurice de Muer heb ik op de rustdag ge sproken en mijn ploeglei der en ik besloten dat ik er zondag, als ik mij sterk voelde, "in" zou vliegen. Wel. ik voelde mij goed en ik geloof dat de uitsla gen van zondag eerlijk zijn." De Spanjaard heeft de Col du Saleve, de eerste pas van de eerste categorie uit de ronde, aangegrepen om zijn meesterschap van dit moment te tonen. Zijn ploeg controleerde het korte ochtendritje, ruim tochtig kilomter, maar hield zich bij een aanvals poging van Godefroot, die ruim twee minuten begon te stijgen. Ocana reageerde pas toen Mariano Martinez ging In een hels noodweer rijdt Bernard Thevenet, de hoop van de Franse wielerliefhebhers, over de finish. Hij heeft de tweede halve etappe van gisteren op zijn naam gebracht. jagen op Godefroot en Thevenet met Zoetemelk en Delisle ook aanstalten maakten voor de achter volging. Van dat moment heeft Luis Ocana de snel heid in de beklimming be paald. Het felle gevecht uit de ochtenduren - de renners werden al om acht uur op pad gestuurd - was duide lijk van invloed op het begin van de middagrit, die aanvankelijk niet het uiterste van de renners vergde. In een zeer rustig tempo werden de vriende lijke hellinkjes van de Al pen in Savoije genomen en alleen voor Cyrille Guimard was iedere stij ging een kwelling. De groep hield zich rustig, maar wist toen uiteraard nog niet dat een kwartier de aartkomst een verschrikkelijk noodweer zou losbarsten. De Col du Tamie, een rijkelijk met publiek gestoffeerde hel ling van de derde catego rie, bracht zelfs geen af scheiding teweeg. De slag ontbrandde in de laatste achttien stijgende kilometers naar Meribel. Op initiatief van Danguil- laume ontstond een sterke kopgroep van Tl man van wie er nog velen door de door Ocana en Thevenet gehanteerde zeef vielen, want in het slot van de etappe groeiden de ver schillen tussen de 20 toch nog tot drie minuten. In de hagel en regen moest Ocana 15 seconden van zijn in de ochtend geno men winst teruggeven aan Thevenet. Dat was op dc dag van Ocana, niet belangrijk meer. f-Co)*)lle?326m LENTRAUNES^OI® ITALIË L Afelbergioööm «WIAUmE *w^~ASt Martin 1900m Sf-DALMfc,"**V - i. V-ociuewiiit* y RochOOOrr KRAZA Mariano Martinez (links) spurtte sneller dan Thevenet en Van Impe (rechts) en behaalde daarmee de tweede plaats in het eerste deel van de etappe van gisteren. Mislukking Het Nederlandse honkbal team is opnieuw Europees kampioen geworden. De machtsgreep van Italië, dat sterker werd geacht dan ooit tevoren, mislukte wederom. Maar ondanks deze voor ons land fraaie afsluiting van het evene ment in Haarlem zijn er vele kritische kanttekenin gen te maken. Het toernooi om de Europese titel in zijn totaliteit kan (opnieuw) als een volslagen mislukking worden beschouwd. Landen als Spanje, België, Frank rijk en Zweden hebben niet alleen op het publiek wei nig aantrekkingskracht, maar blijken er op het veld ook weinig van te kunnen. Het gevolg is dat in Haar lem een fors verlies is ge leden, want met uitzonde ring van de twee wedstrij den tussen Nederland en Italië waren er erg weinig toeschouwers. Het geld, dat voor Haarlem werd uit getrokken, had een veel be tere bestemming kunnen krijgen. Dan snijdt het mes aan twee kanten. Het publiek hoeft niet meer opgezadeld te worden met veel inferieure partijtjes en de Nederlandse ploeg kan misschien weer eens naar het wereldkampioen schap. Niet best De harde aanpak van FC Den Haag kan een beter middel zijn om tot presta ties te komen. Maar dan moet trainer Evert Teunis- sen wel beseffen dat zijn gedrag aan meer kritiek bloot staat. Bij de ouverture van het seizoen het in- tertotoduel tegen Atviada- berg maakte hij in dat opzicht geen beste beurt. Terwijl iedereen verwacht te dat hij zijn „traditione le" speech zou afsteken, stapte de grillige leider kwaad weg en zei alleen „geen commentaar" te heb ben. Weg was trainer Teu- issen, niemand begrijpt nog steeds waarom zo snel. Desondanks Voor het Engelse publiek blijkt het niets uit te maken of Wimbledon slechts twee de en mindere keus biedt. Het is een evenement waar men bij dient te zijn om mee te tellen. De toeschou wers applaudisseerden dan ook frequent voor elke slag, slaakten de bijbehorende gilletjes als er (weer) een fout werd gemaakt, en werden niet moe de ac teurs en actrices bij elke wisseling van baanhelft met handgeklap te begroeten. Het publiek heeft Wimble don gered, door net te doen al9of er niets aan de hand was. Het vertoonde, spel bewees wel anders. Vrij wel elke finale bleef onder het peil dat mag worden verwacht van spelers en speelsters die de eindstrijd hebben bereikt. Zelfs in aanmerking genomen dat de sterkste spelers ontbraken, was de eindstrijd tussen Kodes en Metrevelli van zwak gehalte. Van een krachtmeting was geen sprake. Daarvoor was de Rus te veel zwakker dan de Tsjech. Ook in het ge mengd dubbel en het he- rendubbel deed het gemis aan toppers zich gelden. Wimbledon was gedegra deerd en bleef dat, tot en met de finales. Dat kon zelfs het publiek niet ca moufleren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9