OVER NA AR LEER ZWAARLIJVIGHEID VANAF DE WIEG "I i VOOR DE VROUW Vrouwe lijkheden "Ni LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JULI 1973 De Grote verleider staat weer te trappelen van on geduld: de seizoenopruiming rond 15 juli. Bakken met truitjes, shawls en een tentjasje in onmogelij ke kleuren doen een beroep op de hebberigheid van elke vrouw. Ze vliegt erin voor een paar tientjes door een te krap jurkje te kopen en ver geet de lakens die ze nodig had. Verstandig is je eisen in de gaten te houden. Handschoenen met zes vingers kan je weggooien en koop in vredes naam geen panties waarvan de voeten naar ach teren wijzen. Sommige grote magazijnen kopen artikelen in om ze in de uitverkoop te leggen voor precies de prijs die ze waard zijn. Het verleidelijke kaartje met doorgestreepte hogere prijs, die vervangen is door een lager bedrag in koeien van letters is niet altijd helemaal waarheidsgetrouw. Paniek grijpt elke vrouw rond half januari en juli aan. Ze moet en zal haar koopje binnenhalen. Als het niet lukt dan maar iets kopen om toch triomfantelijk uit de slag te komen. Uitverkoop is als een besmettelijke ziekte. De buurvrouw heeft corduroy fauteuiltjes op de kop getikt voor nog geen 100,- per stuk. Waarom lopen wij niet te gen zo'n buitenkansje aan? De wandelschoenen aangetrokken, en vort naar de winkels, die in hun vuistje lachen als ze overjarige spullen kwijt zijn die ze zonder de magische slagzin „Al les de deur uit" aan niemand zouden hebben ge sleten. Ga gepanserd, en zowel prijs- als kwaliteitsbewust naar de opruiming en laat die andere mevrouw nou maar dat paar rode schoenen dat nergens bij past. De uitverkoop probeert elke vrouw te ver leiden die niet stevig in haar schoenen staat. Dure magazijnen bieden de beste kansen. Ze willen het volgend seizoen niet beginnen met winkeldoch ters. Wie geluk heeft koopt zo'n muurbloempje dat net past bij garderobe of meubels. Garantie dat de opzet slaagt is er niet. Mevrouw Laan-Bender. presidente van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, de Genestet- laan 16 in Bilthoven vindt het „een bof als je in de uitverkoop voordeliger uit bent." Mensen met extra grote- of kleine schoenmaat lopen nog wel eens tegen een koopje aan. Dat geldt ook voor de japonmaten en maatjes, 46 resp. 36. „De uitver koop heeft een sterk psychologische kant', vindt Mevrouw Laan. „Het gevaar is groot dat men zich in de kooplust verliest. Binnen het kader van de Vereniging van Huisvrouwen zou ik zeg gen: „Let in ieder geval bij huishoudelijke arti kelen even op het waardevol keurmerk van ons." Het embleempje (groen rondje met zwart/wit hartje en opdruk „goedgekeurd Neder. Ver. van Huisvrouwen," (opgeplakt, opgedrukt, soms als een zegeltje aan goederen gehangen) biedt nog wel enige bescherming. Vooral bij „impuls-inko pen*,, dat is gauw-gauw iets aanschaffen zonder tevoren raad in te winnen. Dit geldt speciaal voer textiel, maar ook voor pannen. Een keuken- uitzet is toch te duur om voor een verschil van een paar gulden het verkeerde te kopen. Je kunt er met zo'n zeshonderd artikelen invliegen." Voor grote, dure aanschaffingen als afwasmachi nes, centrifuges, wasautomaten, is Mevrouw Laan niet zo bang. „Die koop je meestal niet in opwelling. Daar ga je tevoren eens goed over denken. Er is tegenwoordig zo ont zettend veel te pionieren met het vroeger zo stug ge materiaal: leer, dat als gewone soepele stof kan worden verwerkt. Van leer zijn patchwork kledingstukken te ma ken, wuivende rokken, wijde broeken en de ge liefde vestes mécani- ciens. U weet toch dat dit de nieuwe trend is? De blazer werd tweede keus, het „werkmans- vest", om het nu maar eens ruwweg te verta len, het gezellig ruim zittende jak met zakken en voorzien van tunnel ceintuur, is de jongste trend. Die werkmansjas jes of „vestes mécani- ciens" worden gemaakt van wol, fluweel, bro- caat, maar ook van suè- de. Het blijft afwachten of dit het voor de winter wordt, maar in ieder ge val zien we deze verruk kelijke dracht veelvul dig in het straatbeeld, uitgevoerd in de meest uiteenlopende stoffen, w.o. natuurlijk ook ka toen en linnen. We wil den het over LEER heb ben. Sommige modema kers zijn met de huid al of niet in kleur ge verfd alleen niet te vreden. Er moeten Ti- roolse motieven, bloem- kransjes op worden ge borduurd. Leren spijker- broekpakken, die het nog altijd doen, krijgen spijkerbeslag. De blous- sonachtige suède taille- vesten met brede elas tieken tailleband doen het ook geweldig goed. Het is een typische vrij- etijdsdracht die heel chic staat in combinatie met bijpassende suède broek. Te gek is ook als suède jasje en broek van suède in verschil lende kleuren zijn uitge voerd, bijvoorbeeld bei ge met roest, roodachtig met bruin. Er is een scala van kleuren in leer, dat vroeger alleen maar varieerde van licht tot donkerbruin of puur zwart. Trouwens toen hadden we alleen maar leren tassen of schoenen. Aan een suè de avondjurk of -tailleur had geen mens ooit ge dacht. Voor kledingleer komt veel in aanmerking: kalfsleer, glad steeds geverfd en zeer sterk, nappa (pasgeboren geit of schaap). Het is chroomgelooid, plan- aardig nagelooid, vaak bruin; suède, chroomge looid. aan de vleeszijde geschuurd, zodat het soepel wordt als ve lours. Voor de goedkope re kleren is er schape- leer, dat het nadeel heeft snel te scheuren. Suède kan worden schoongehouden door het met een borsteltje te bewerken. Om versleten plaatsen op te rusen zijn er blok jes in de handel met een speciaal geruwd op pervlak. Maar u kunt ook middenfijn schuur papier gebruiken. Dit al leen maar als u door de knieën gaat voor een van de beeldige suède pakken, die bij boetieks en sommige warenhui zen te koop zijn. Jassen van glad leer met spe ciaal daarvoor in de handel zijnde pasta soepel houden (toch voor de behandeling op een opopvallende plaats even proberen of de pasta geen kringen maakt. Wanneer u leren kleding kunt dragen? Altijd. Lente, zomer, herfst, winter van de (bood- schappen)ochtend tot de (schouwburg) avond. T.F. Volgens dr. Guenter Gutezeit van de afdeling kinderziekten van de universiteit te Kiel zou de basis van de zwaarlijvigheid reeds gelegd worden in de wieg. Voor deze zienswijze valt wel wat te zeggen. Vele moeders menen dat hun baby goed in het vlees moet zitten om gezond te zijn. Dit wordt dagelijks bewe zen door het grote aantal moe ders die hun zuigeling overvoe den. Het kind wordt er slaperig en vermoeid door. De trotse moeder verwart sufheid met kalm zijn. Een goed afge ronde baby is voor de meeste mensen nog steeds het zichtbare bewijs van een nooit aflatende moederliefde. Toch is ook hier niet alles goud dat er blinkt. Vele moeders proppen immers hun kinderen vol om ze zoet te houden. Dit is eerder gemak zucht of luiheid, eventueel ge combineerd met domheid, dan bezorgde moederliefde. Op deze manier ontstaat een vicieuze cirkel. Omwille van hun zwaar lijvigheid worden deze kinderen geplaagd door hun vriendjes. Ze worden niet zelden uitgesloten uit de groep en zoeken daarom weer steun en genegenheid bij hun moeder. Deze genegenheid wordt onmiddellijk verstoffelijkt in de vorm van een ijsje, een banaan, een stuk kaas of een reep chocolade. Het kind leert op deze manier zijn frustraties vergeten met de hulp van de moeder. Vervolgens be gint het ook zichzelf vol te prop pen wanneer het alleen is. Om dat het dik is voelt het zich dik wijls uitgesloten en gefrus treerd. Om zich af te reageren grijpt het naar overvloedig voedsel, waardoor het nog dik ker wordt en de frustratie zich ook accentueert. Kortom, langs een omweg leidt zwaarlijvigheid naar grotere zwaarlijvigheid. Het zogeheten open en sociale ka rakter van zwaarlijvigen dient derhalve ook met een flinke korrel zout genomen te worden. Ze zijn dikwijls pseudo-soclaal. Hun rondborstigheid en gemak in de omgang zijn niet zelden schijn. Hun werkelijke verlan gen om zich op een normale MEDISCHE RUBRIEK wijze te ontplooien volgens hun kapaciteiten krijgt geen voldoe ning. Het begin van zwaarlijvigheid zou in de prille kinderjaren dienen gezocht te worden. Kinderen die tussen de leeftijd van zes weken en zes maanden duidelijk boven hun gewicht waren, zouden zon der uitzondering lijden aan vet zucht zodra ze naar school gaan. Van deze te zware leerlin gen zou drievierde uit groeien tot te corpulente vol wassenen. Waarom nu een jeugdzwaarlijvigheid het hele le ven blijft duren, is blijkbaar nog niet bekend. Er bestaan wel meerdere hypothesen, maar geen enkele geeft algemene be vestiging of een afdoende ver klaring. Oo de vraag hoeveel alcohol onze lever verdraagt hebben de ar- beidsgeneesheren van West- Duitsland gedurende hun jaar lijks congres te MUnchen een antwoord trachten te geven. De Westduitser verbruikt jaarlijks 144 liter bier, 2,10 liter mousse rende wijn. 3.32 liter sterke drank en 16,7 liter wijn. Omge rekend in zuivere alcohol betp- kent dit 12,19 liter. Vanaf welk ogenblik wordt het gevaarl'. k voor onze lever? Professor Wildkirt, directeur van het ste delijk ziekenhuis van Kassei en expert op gebied van leveraan doeningen gaf hieromtrent de volgende bedenkingen. Alcohol heeft ontegenzeglijk een scha delijke uitwerking op de lever en het is vrij gemakkelijk een verband te leggen tussen de hoeveelheid en de duur van het alcoholgebruik enerzijds en de evolutie van leveraandoeningen anderzijds. Niettemin blijft het toekomstig gedrag van de lever moeilijk voorspelbaar. Sommige personen maken jarenlang mis bruik van alcohol en blijven perfect gezond, terwijl anderen reeds leverpatiënt worden bij een normaal alcoholgebruik. Toch staat door deze constate ring het sein niet op groen voor de liefhebbers van sterke drank. Minder dan 80 gram alcohol per dag zou onschadelijk zijn, tus sen de 80 en de 150 gram zou het gevaar verhogen en boven de 150 gram zou men moeilijk aan een levercirrose kunnen ontsnappen. Tevens is er een zekere evolutie waar te nemen. Vroeger waren het vooral de hogere standen die last hadden - van hun lever. N uzijn er steeds meer maatschappelijk minder bevoorrechten die omwille van hun lever in een dokterswacht kamer aanschuiven. Sommige beroepen houden een groter risico in, ondermeer de vakarbeiders of handelaars in dranken. Maar ook de jongeren krijgen meer last van hun le ver. Zes tot negen procent van de alcoholisten in West-Duits- land zijn onder de 25 jaar, en 12 tot 15 procent zijn vrouwen. Voor vele drinkers is alcohol een verdovingsmiddel en kwes tie van prestige. Zodra men echter met een levercirrose in een ziekenhuis terecht komt is de prestige snel verdwenen. We maken ons echter niet veel il lusies. De moderne mens heeft evenzeer als zijn verre voorza ten behoefte om uit de dagelijk se sleur te ontsnappen. Alcohol zal hem daarbij nog wel een tijdje blijven helpen. DR. ICKX. 1) Frangaises zijn gek op accessoires. Hier een geheel handgemaakte ketting van goudbrons met een enorme gesla gen „bloem" (Lola Pru- sac). Goed werk om een eenvoudig jurkje bij zonder te miaken. Heel veel recepten eisen dure ingrediënten, zoals kappertjes, olijven, ge roosterde amandelen. Het helpt soms als u ze met chilipoeder kookt, maar hoe komt u daar dan weer op stel en sprong aan? Twee nieu we variëteiten van de „Bezige Heinz" brengen makkelijk wat pit in snelkookreceptuur: te we- wetende Ketjap Benteng (sojasaus) en Pimento- saus (petersaus). Ver krijgbaar in losse ver pakking maar ook sa men met Worcestershi- resaus in tafelflacons. Het trio is verpakt in een tafelsetje met deze kruidensausen, 2.75. 3) Kinderfeest? Wat nou weer te geven om de stemming erin te hou den? Taartjes zijn duur en geven vaak knoei boel. Versier eens een „shake", feestelijk en nog gezond ook. Maak een banaan fijn met een vork en klop deze met 5 eetlepels volle melk, en y2 liter vanille ijs tot een soepele massa. (Electrische mengbe ker). Snijd een andere banaan in plakjes en verdeel Corn Flakes of Rice Krispies over hoge glazen. Strooi hiertussen de plakjes vruchten en giet er het ijsmengsel overheen. Aardbei er bo ven op. Ws& jas met raglan mouwen, piqué-sier stiksels en strik- ceintuurtje. (Foto rechts). Grijze zeer wijde mantel met steekzakken en ton sur ton appliquaties. (Fo to Her més). (Foto on der). Lange suède rok met bloem- bedrukte geometrische vlakken en bijbehorend jasje. (Foto Barbara Bou tique). (Foto links). Spijkerbroekpak in bedrukt leer met kopspijkergarne ring, die zakken en kraag je markeert en sportieve

Leidse Courant | 1973 | | pagina 8