Holland Festival-toneel moet over andere LUDIEK EINDE AAN HOLLAND FESTIVAL 1973 Afscheid Jaap Flier werd flop Catalogus voor volksliederen Over hele linie t weinig kwaliteit en visie MAANDAG 9 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 6 I t Napraten over het Holland Festival leverde in de tv- rubriek Uit de Kunst van vrijdagavond, behalve een woordenvloed van twee muziekkenners een nogal miezerig hoofdschudden van toneelkritikus Ischa Meijer op. Een nogal te leurstellende reactie na een festival, waarin wat het toneel betreft tien ver schillende manifestaties te zien waren. Maar geen on logische reactie. Wie de achtereenvolgende toneel recensies bij elkaar optelt kan moeilijk van een ge slaagd festival spreken. Festival-organisatoren zichzelf aanmaten was „een spiegel voor de vele richtingen waarin theatermakers zoeken", „zo veelzijdig mogelijk, ruimte la tend voor een vrije keuze". Een eclectische opstelling die te rechtvaardigen valt als het ge- bodene op z'n minst aan kwali teitseisen voldoet. Slechte voor stellingen van mensen die zoe ken hebben we genoeg gezien het afgelopen toneelseizoen en ee Holland Festival dat niet meer beoogt te zijn dan een „toetje" na het gewone Holland se toneelgerecht, mag dan in elk geval smakelijk trachten te zijn. Maar dat lukt al enkele ja ren niet. MOGELIJKHEDEN Om de diverse groepen en groep- oe vraag is of men binnen die op- jes maar even op een rij ten: Het Open Theatre brak uit in vervelende oergeluiden en verspeelde daarmee tegelijker tijd de hier in Nederland met sen ooi door de VPRO uitgezon den „The serpent" opgebouwde naam; het Playhouse of the ri diculous had net zo goed achter gesloten gordijnen kunnen spe len, want de bizar geschminkte acteurs hadden elkaar waar schijnlijk meer te vertellen dan het publiek; de „Yerma" van de Spaanse actrice Nuria Es- pert en haar groep was goed voc.r een fraai kijkspel, maar veel meer was het niet, de Royal Shakespeare Company zorgde voor twee goed geoliede Pintervoorstellingen, knap maar steriel en weinig persoonlijk; het Werlfare State Theatre bracht een „freak-show" die tij dens de voorstelling die ik in Rotterdam zag het publiek dan wel meesleepte, maar bevindin gen van anderen elders lever den weinig positiefs op. Alleen de Antwerpse „Nieuwe Scène" leverde onder regisseur Arturo Corso een staaltje theaterkunst op met Mistero Buffo van Dario Fo. Een spel- en regieprestatie van niveau met als enig be zwaar dat Corso z'n eigen regie vondsten niet meer wist in te dammen en wijdlopig eindigde. Vat het Nederlandse aandeel be treft, de Noorder Compagnie liet door ziekte verstek gaan met „De Krachtpatsers" en haalde (om de zaak te redden) een miserabele voorstelling van Beckett's „Gelukkige dagen" op, „Eva Peron" onder regie van Paul Vermeulen Windant was een kleine mislukking, maar in elk geval ineteressant genoeg van visie, Jules Croiset was zoals te verwachten viel knap in zijn verbeelding van zet niet aan een andere keuze van de buitenlandse produkties moet denken, die b.v. samen stellen via de stemmen van bui- tenalndse of Nderlandse theater kritiek die óf voor een geva rieerd kwaliteitsprodukt zouden moeten zorgen, óf voor een pre sentatie met een visie. Wat dat laatste betreft zou je kunnen denken aan buitenlandse opvoe ringen van stukken die hier kortgeleden in première zijn ge- juies Croiset, Komiek Joe Brown dood CALIFORNIE De komiek Joe Brown is vrijdag op 81-jarige leeftijd in zijn huis In Brent wood, Californië, aan een hart aanval overleden. De in Ohio geboren Brown ging op 9-jarige leeftijd bij een cir cus werken. Later trad hij op in Vaudeville-theaters. In 1928 maakte hij zijn filmdebuut. Tot de films waarin hij speelde, behoorden Elmer the Great", „Showboat", „Shut my big mouth", „Firemean save my child", „Hold everything", San Francisco", ,,A midsummer night's dream" en „Some like it hot". BBC wint Zeezwaluw KNOKKE - De BBC heeft het Gulden Zeezwaluwfestival in Knokke gewonnen. Zowel pers als jury kenden de show rond „Young Generation" met Vince Hill en Dana de eerste prijs toe. Duitsland werd op afstand tweede met een amusementsprogram ma rond Udo Jürgens, Marsha Hunt en het Kalmann Choir. De derde prijs was voor het RTB- programma rond „Burg Hawk". De eervolle vermelding ging naar de ORTF-inzending rond de ar tiest Alan Stivell. De KRO viel niet in de prijzen met de inzen ding rond het Russische dans theater. De verschillende pro gramma's zullen in de komende weken door de KRO worden uit gezonden. De Schilder Marc Chagall legt de laatste hand aan een schilderij, voor dat het wordt opgehangen in het nieuwe museum in Nice, dat speci- aal aan hem is gewijd. Zaterdag, op de 84-ste verjaardag van Cha gall, is het museum officieel in gebruik genomen. Samen met zijn dochter Ida woonde hij de,opening, bij. bracht, of aan soorten toneel die hier beslist nooi komen of aan een keuze van theatergroe pen, waarvan het werk werke lijk aansluit bij de problematiek van het toneel in eigen land. Mogelijkheden te over. Wat je ook van een voorstelling als de semi-politieke satire „Eva Pe ron" mag denken, het Holland Festival bood een groep die al l<jden met het stuk bezig was en financieel geen opvoering rond kon krijgen, in elk geval de kans te laten zien wat men „waard" was. Ee voorstelling als „Een zekere Vincent. van Jules Croiset was dan wel leuk en fraai, maar ik maak me sterk dat die ook zonder Hol land Festival wel op de planken was gekomen, oordelende naar de doortetterskwaliteiten van Croiset. Nogmaals, de enige wezenlijk zin volle opvoering was die van de Belgische Mistero Buffo, omdat daar een regisseur aan het werk was, die straks in Rotter dam geacht wordt met Neder lands subsidiegeld het toneel op te vijzelen. Toneelliefhebbers die de moeite hebben genomen zijn produktie te gaan zien en het toneelbezoek is volgens de organisatoren in elk geval niet tegengevallen weten nu wat voor vlees ze in de kuip hebben. 5 toneelportret van Vincent van Gogh, een van de weinige succesvolle onderdelen van het Holland Festival-toneel vormde. de jonge Vincent van Gogh tot Een Holland Festival dat alleen maar een vaag gerichte „spie gel" wil zijn, heeft weinig zin. CPfKTFr Zonder veranderingen in de oriLLrLL keuze van de presentaties, kan Niet bepaald om te juichen dus. je het volgend Festival dan ook Het brengt je aan het nadenken alleen maar met angst en vreze over wat een Festival eigenlijk tegemoet zien. is. De noemer die de Holland- BERT JANSMA i componist, is vrij- Otto Ivlemperer overleden LONDON Otto Klemperer, de befaamde dirigent en compo nist, is in zijn huis te Zilrich in zijn slaap overleden, Klemperer is 88 jaar oud geworden. De Klemperer werd beroemd als ope gelegen in zijn huis te Zürich (Zwitserland). Klemperer werd toen hij afscheid van het concertpodium nam, er kend als de grootste levende di rigent van Beethoven en Mah ler. Hij was een protégé van Mahler. Zijn loopbaan omspan de de eeuw van Mahler tot aan de revolutionairder eeuw van Schonberg, Strawinsky en Stock- hausen. Duitse dirigent, ere-voorzitter van het New Philharmonic Or chestra van Londen, trad sinds verleden jaar om gezondsheids- redenen niet meer in het open- baar op. ^ele jaren heeft de maestro ten gevolge van een verlamming zittend moeten dirigeren. In de Londense bekendmaking, uitgegeven door zijn grammo foonplatenmaatschappij, werd (Van onze muziekredactie). Vijfde Seizoen gezien en Wat moet men doen, wan- hoord Het is ons niet gelukt, neer men de opdracht beter verging het krijgt versllag uit te bren gen over een aantal kunst manifestaties, laten we zeggen twintig, de ene al „ludieker" dan de ander, die het slot vormen van het Holland-Festival 1973, ge- met het Spel Die Blau Scute, door Studio Laren in samenwerking met de NOS georganiseerd. Hier deed de geheimzinne geest van Jeroen Bosch zich verras send gelden. ELITAIR presenteerd rond en op het Schrijvend over de slotavond, Museumplein dam. te Amster- terdag Amsterdam, dachten dit alles. De zin van de democratisering van het Holland Festival, zoals die zich de laatste jaren open baarde. Lukt het om uit dé eli taire sfeer te komen, lukt het duizenden rechtstreeks bij een manifestatie van een internatio naal karakter te betrekken? Osn verging het zo. Gewa pend met regenjas gingen we het oergezellige café te genover het Convertge- bouw binnen om te infor meren of dit etablissement de ganse avond zou open- We staan vooralsnog sceptisch te- blijven. Je kunt nooit we ten! Daaromtrent gerust gesteld, maakten we ons krijgsplan op. We besloten het Concertgebouworkest met Hans Vonk ditmaal maar het Concertgebouw orkest te laten en te kiezen genover dit pogen. Immers, wat een festival te bi-eden heeft, is niet primair voor de massa. Een Chantefable van Les Ménés- trels bijvoorbeeld vraagt een respectueuze, liefdevolle waar nemer van een miniatuur uit een Middeleeuws handschrift. hoeveel zijn die er? voor Les Ménéstrels uit h1 de huidige opzet gaat het om Wenen, die in het Rijksmu seum zouden optreden. Maar eerst nog het Orkest op straat, het Riccioti Ensemble», dat onder de doorgang van het Rijksmuseum, ons en talloze an deren deed genieten van muziek van „Ricciotti tot Weill". In het Rijksmuseum Les Mén.s- trels, die „Chantefable" uit de 13e eeuw presenteerden: „Au- cassin en Nicolette", het ver haal van „de betoverende macht der liefde, die alles over wint", vermoedelijk in Noord- Frankrijk in de aanvang 13e het presenteren van artistiek terst waardevolle zaken. Brengt men orkestconcerten, laat die dan qua programma en qua .uit voering op een niveau staan, dat zich verheft boven het gebo- dene tijdens het normale sei zoen. Presenteert men kamer muziek, laten de executanten hiervan dan excellent en (of) bijzonder zijn. Het muziekmin- nend publiek weet heus wel te kiezen, getuige de belangstelling voor het Quartetto Italiano, of Elizabeth Schwarzkopf, voor wie niet minder dan 1350 bezoe kers kwamen opdagen! Heimwee naar vroeger O Het ballet-aandeel van het festival riep iets van wee moed wakker aan de tijd dat Holland Festival een kennismaking betekende met het beste wat ter we reld te bieden was. Nu was er het Ballet Folclo- rico di Mexico, qua be zoekersaantal een succes, maar het betekende toch eigenlijk een kitscherige miskoop. Veel beter was de kleine groep van Louis Falco uit New York die voor een vitale dansverrassing zorgde. Ons Nationale ballet bracht werk van ongelijk niveau, bepaald festival-niveau bood hier Toer van Schayk. En het Neder lands Dans Theater? Dat maakt furore op zoveel buitenlandse festivals dat hun optreden hier wel op internationaal peil moest Jaap Fliers afscheid van het Ned. Danstheater betekende tevens het einde van het Holland Festi val. Flier is altijd al een beter danser dan choreograaf geweest, maar zo lelijk als in „Elkesis" heeft hij het zeer zeker nog nooit laten liggen. Een half uur lang hard elektronisch slag werk, gecombineerd met aan- en uitflitsende verkeerslichten is al te vermoeiend en het leidt af van de dans, die bijzaak wordt. Er zal wel weer maatschappelijke onvrede achter zitten, maar dat werd dan toch zaterdagavond in het goed bezette Circustheater niet duidelijk. De tweede festi valpremière van Job Sanders was wat beter, maar tot een ge sloten choreografie kwam ook meer exact klassiek pointewerk kunnen leveren, waardoor het speelse element van dit luchtig aangeklede ballet niet tot zijn recht kwam. ten kiezen: aanhouden en bij schaven van een volwaardige academische basis of niet. D-y hij in zijn „Fugitive tamelijk onbenullige muziek van Prokofief nog niet. Dat is niet helemaal zijn schuld, want SSan- ders eist een hoog tempo en dat haalden de uitvoerenden niet overal. Beschamend was boven dien, dat de danseressen van dit modernistische ensemble niet op Waar spanningen zwaarte moesten worden vertolkt, kwam men wel weer mee. Tetley's „Threshold" won niet bij een tweede keer zien, zoals uiteinde lijk Hans van Manen met zijn geestige uitsmijter „Septet Ex tra" de show stal. Het Ned. Danstheater zal toch eens moe- ontstaan. Fable, ge- Wat ook de Nederlandse Opera stichting bewijst. Deze durfde het aan Handels Rodelinda op haar programma te plaatsen. In minder dan geen tijd was alles uitverkocht. En Verdi's Aida? Hier kon men spreken over een première, die de positie van de Nederlandse Operastichting in niet geringe mate heeft versterkt. De urgen te kwestie van een eigen huis, in welke vorm dan ook, is hier mede weer midden in de be langstelling komen staan, het Festival. Daarna, in dezelf- Vervolksing van een Festival de ruimte, Szymon Goldberg moet van binnenuit, niet van met Het Nederlands Kameror- buitenaf komen, de programme- kest in werk van Webern, de rinf: van de Aida is hier een uit- Fesch, Stravinsky en Haydn. steleend voorbeeld van. Doch we wilden^ echt ludiek Tot s|ot de spreiding van het Fes tival. Ook hieraan is in 1973 de bracht door zes spelers, die keuze maakten uit zeventig in strumenten, die tevens als le vende, sierlijke decorstukken fungeerden, met dit alles oren en ogen vergastend met een weldadig improvisatorisch ver mogen. Levende muziek klonk daarin, uit handschriften van tijdgenoten, wonderschoon van kleur. doen, dus de straat op. Wat ons daar trof, was een gezel lig wandelend publiek, dat zo nu en dan een „koopje" trachtte te halen in een van de „établisse menten". Zo bij 't Kliekske uit Kester, een Vlaams gezelschap, in 1969 geboren, dat de mensen op volkse wijze vermaakte met doedelzak, rommelpot, ratel, draailier, stenen fluit en trek- harmonica. Of bij de Toneel- radirigent. in het bijzonder het Berlijn van de jaren twintig. Hij was een jood en verhuisde naar Zürich toen Hitier aan de macht kwam. In 1970 werd hij Israëlisch staats burger. In de afgelopen 20 jaar was Londen echter zijn muzika le tehuis. De laatste maal, dat hij in Londen optrad, in septem- j Eén ding heeft ons bij dit alles ber 1971, dirigeerde hij Brahms minder prettig getroffen. Men Derde Symfonie. I kon zich kennelijk niet aan het Filmregisseur Bernardo Bertolucci (rechts) ontving zaterdag in Saint Vincent (Italië) een prijs voor dc omstreden film Las't Tango in Parijs. Laura Antonelli en Adolfo Celi deelden in de eer. Eigentijdse kunst peperduur LONDEN Het nationaal Mu seum van Australië heeft op een veiling van eigentijdse kunst in Londen ruim 98.000 gulden geteld voor een op zijde g( oerd portret van popster Elvis Presley, vervaardigd door Andy Warhol. voor een werk van Warhol, \oorstellende een blik soep vac'. een eigentijds merk. De vrouw van Mick Jagger, Bian ca, kocht een stuk zijde piexiglas een slapende mar voorstellend. De hoogste priji voor een Warhol was 170.000 gulden, door een anonieme ko per betaald voor een stuk vai drie bij drie meter in blauw ei zv art van bloemen op zijde emaille en canvas. TO JfdTieschil- D= hoogste prijs werd betaal. vcor „Homage to the Squari Nowhere" van de Amerikaans!. Joseph Albefs. Deze compositie geschilderd in olieverf op mes soniet. ging voor 180.000 guldet in andere handen over. straattheaterstuk, over de „tra giek van een onaangepaste jon gen, die door gezin, fabriek en samenleving wordt terechtge- nodige attentie geschonken. Op vallend zijn b.v. de Waterland concerten van Het Nederlands Kamerorkest. Kan dit soort mu zikale activiteiten niet worden uitgebreid over Nederlandse ste den'en dorpen, die beschikken over mooie oude kerken of raadhuizen? Het Nederlands Kamerorkest is uitstekend hier voor geschikt. n reeds doe aring op dit gebied. Het ko mende seizoen treedt men te i Veronica Lake, die in 26 films optrad, is op 51-jarige leeftijd over Axel, Baarn, De Bilt, Broejt in I Veronica Lake overleden Waterland, Delft, Emmen, Epe, Gouda, Monnickendam, Nijme gen, De R'jp en Winschoten op. Een werkzaamheid te con tinueren in .f74. Het Holland- Festival wor"* daarmede een echt Nederlanc-Festival. BRANS. Vermont overleden op 51-jarige leeftijd. BURLINGTON, VERMONT De filmster Veronica Lake, die in de veertiger jaren grote faam verwierf in een 30-tal films, is Een van haar beste films zaterdag in het ziekenhuis van „This gun for hire," Het Radio Volkskundig Bureau van de NOS, dat zich in samen werking met het volksliedarchief var de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen bezighoudt met o.m. het onder zoek naar de resten van het au- tentieke volkslied in Nederland, heeft een catalogus samenge steld, waarin een overzicht wordt gegeven van een gedeelte van het in de loop van 15 Jaar door Ate Doornbosch voor de omroep verzamelde materiaal op dit terrein. De catalogus beschrijft 160 ver halende en 60 niet verhalende liederen van de ongeveer 1000 liederen, waarvan in totaal 350 radio-opnamen bij het Radii Volkskundig Bureau berusten De liederen, waarvan er vel zonder tussenkomst var. het bu reau verloren zouden zijn ge gaan, zijn afkomstig uit alle de !cn van Nederland. Het RVB wil met deze uitgav een bijna vergeten cultuur fctzit met de noodzakelijke acb tergrondinformatie binnen bereik brengen van de program masamenstellers van de divers zendgemachtigden. Daarnaas kunnen echter ook andere gek teresseerden een beroep op be bureau doen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6