VOORLOPIGE OPLOSSING IN CONFLICT HP Gunstige toekomst kotter- visserij NIXON WEIGERT TE GETUIGEN VOOR WATERGATE-ZAAK Touristen blijven korter in Nederland CcidócSotwcMfit Irak executeert samenzweerders MAANDAG 9 JULI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Folkertsma trekt zich terug i AMSTERDAM (ANP) Het conflict bij de Haagse Post is bijgelegd. Het ontslag van de redacteuren is inge trokken en de staking van de redactie is opgeheven. Gisteravond maakte het Tweede Kamerlid Anneke Goudsmit, die als bemidde laarster in het geschil opgetreden, bekend, dat de strijdende partijen na en kele dagen overleg tot een voorlopige oplossing zijn gekomen, waardoor het voortbestaan van de Haag se Post is verzekerd. De heer J. Folkertsma, de door de directie per 1 juli benoemde, maar door de redactie niet ge wenste hoofdredacteur, heeft be sloten om zich terug te trekken. Hij heeft laten weten niet met de redactie te kunnen samen werken. Aan de heer ir. J. Bos nia, voorzitter van het college voor beleidsbepaling van de B.V. Bonaventura hebben de partijen verzocht de oplossing van het conflict te realiseren. In afwachting daarvan zou de vroegere hoofdredacteur van de Haagse Post, de heer W. L. Brugsma de leiding van de HP- redactie tijdelijk op zich nemen. Medegedeeld werd tot slot, dat partijen zich in dit stadium zul len onthouden van enig nader commentaar inzake het conflict. Vermoedelijk zal getracht wor den in wederzijds overleg een hoofdredacteur van buiten het te trekken. Bemiddeling van het Tweede-Kamerlid Anneke Goudsmit (tweede van links) in het Haagse Post-conflict heeft tot de oplossing ervan bijgedragen. Hier is zij nog in bespreking met de redactie van de H.P.. waarbij (links van haareveneens de voorzitter en vice-voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Journalisten aanwezig waren. Taak die vóór alles gaat RELATIEF GERING IS DE AANDACHT die de door droogte veroor zaakte hongersnood in centraal Afrika gekregen heeft. Gemeten naar regels lijkt de stiptheidsactie van het grondpersoneel in de bondsrepubliek en zeker de Watergate-affaire rond president Nixon belangrijker nieuws. Er schijnt voldoende voedsel bijeengebracht te zijn om de noodlijden de bevolking in de verzengde tropische landen verder van de hon gerdood te vrijwaren. Er moeten nog steeds transportproblemen zijn, maar daarvan horen we inaar weinig. Helemaal een duistere zaak blijft hoe de voedselproduktie in de uitge droogde gebieden weer op gang kan worden gebracht en in welk tempo daar een nieuwe veestapel opgebouwd kan worden. Wat evenwel de meeste zorg baart, is de mededeling van den hogej functionaris van de voedselorganisatie der Verenigde Naties: als er ergens nóg zo'n katastrofe plaats vindt als Centraal Afrika dit voor jaar trof, valt er weinig te redden omdat de voorraden ter wereld daarop niet meer berekend zijn. WIE ZO IETS HOORT, vraagt zich af of het wel zin heeft dat de wes terse landen zich zo druk maken over het tempo waarin onder-ont wikkelde landen zich politiek zelfstandig maken, over de voltooiing van democratisering en sociale emanciaptie op het eigen erf. Spreekt de functionaris wiens verklaring we hierboven vermeldden waarheid, dan is het vormen van reserve voor raden ter wereld thans een taak die vóór alles gaat. Met Amerika en de EEG voorop zullen de voedsel-producerende lan den zich dan minder druk mogen maken over produktieregulering in verband met prijsvorming en afzetmogelijkheden; de Verenigde Naties zullen dan een deel van hun inspanning voor ontwikkelings werk met rendement op langere termijn moeten omzetten in voor zorgsmaatregelen met. wanneer noodzakelijk, hulp op korte termijn. IN PLAATS VAN het langzaam schuiven van stukken op het politieke schaakbord het sterkste accent in hun onderling overleg te geven, zullen Oost en West in snel tempo moeten proberen het eens te wor den over reservering bij het benutten van de vruchtbaarheid der aarde. Opdat in het geval van verdere onverhoopte calamiteiten na tionale regeringen en interne.tionale organisaties niet „neen" zullen behoeven te antwoorden als de noodklok geluid wordt. AMSTERDAM - „De indruk bestaat dat de steeds toene mende toeristenmassa welke Nederland aandoet, hier korter dan voorheen verblijft", aldus de directie van de grenswissel- kantoren.Vooral in de steden, waar om verschillende redenen de meer gegoede toerist 's zo mers wegblijft, ontstaat een overcapaciteit aan goede maar dure logies- en verblijfsaccom- commodatie, deze vrijwel over- waar behoefte is aan goede ac- ècomodatie, deze vrijwel overal al achterblijft bij de vraag. Vergelijking van het prijsni veau in het land van herkomst van de toerist valt de laatste jaTen voor ons land ongunsti ger uit, aldus de GWK-directie. Het feit dat het autotoerisme zowel voor de grote als voor de steeds meer optredende kleine vakanties snel groeit, ook ten opzichte van het vlieg toerisme, is voor de GWK een positieve factor. „De indruk bestaat dat de groei van het vliegtoerisme in 1972 is achter gebleven bij de verwachtingen en in omvang vrijwel gelijk is gebleven aan 1971." De balie-omzetten van de 62 GWK-kantoren namen in 1972 toe van 808 min tot 944 min, maar de winst daalde van 1,42 min tot 1,16 min, omdat enkele voorzieningen moesten worden getroffen in verband met enkele overvallen en berovingen. MISS EUROPA Het mooiste meisje van dit jaar. de Italiaanse Diana Scapola, rust nu uit van de „vermoeiende" verkiezingen in Barcelona. Zij heeft daar voor Majorca gekozen. Rust krijgt ze echter nog maar weinig, want de fotografen blijven om haar heen zwermen, tot zelfs in het zwem bad. BEIROET (RTR) Dertien Irakezen die gisteren door een speciale rechtbank in Bagdad ter dood waren veroordeeld wegens deelne ming aan een samenzwe ring, zijn nog op dezelfde dag terechtgesteld, zo deel de radio Bagdad mee* De voornaamste terechtgestelde beklaagde in de groep was Mo hammed Fadel, lid van het be stuur van de Baas-partij. Een veertiende terdoodveroordeelde beklaagde, Abdel Chalek el Sa- man-ai, ook een leider van de Baas-partij, zag zijn straf gewij zigd in levenslange gevangenis straf. De leider van de samen zwering, kolonel Nazem Kazzar, werd zaterdag al samen met tweeëntwintig medeplichtigen terechtgesteld. Den Haag (ANP) - De economische perspectieven van de Nederlandse kottervisserij - de belangrijkste visserijtak in Nederland - zijn redelijk. De internationale concurren tiepositie van de kottervisserij is zo sterk, dat deze van vangstbeperkende maatregelen relatief minder te lijden zal hebben dan die van andere landen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Landbouw-Economisch Instituut in Den Haag. Eind 1972 bedroeg het aantal schepen in de kottervisserij 462 teger. 290 eind 1958. De tonnage van de vloot werd ongeveer tweer en een half maal zo groot, terwijl het totale motorvermo- Nieuwe regering in Libanon BEIROET (RTR) De onlangs tot premier van Libanon be noemde Takieddin al-Sohl heeft gisteren een uit 22 leden be staande regering gevormd. Hiermee is een eind gekomen aan een crisis van een maand. In de nieuwe regering zijn ver scheidene leden uit de vorige regering van dr. Amin al-Hafez opgenomen. Nieuw kabinet in Italië ROME (AP) Mariano Rumor heeft zaterdag een nieuwe cen trumlinkse regering gevormd. Dtze hernieuwde coalitie moet Italië bevrijden uit een van de ernstigste economische reces sies sinds decennia. Rumor is lid van de christen-democrati sche partij. Hij is de 35ste pre mier sinds de val van het fas cisme. In de nieuwe coalitie nemen naast Rumor's eigen christen-demo craten de grootste partij van het land deel de socialisten, de republikeinen en de demo cratisch socialisten. De samen stelling is allesbehalve nieuw voor Italië: tien jaar lang tot 1972 toen de scheidende premier Giulio Andreotti een centrum coalitie vormde kende het land een identiek kabinet. Geheimzinnige griep in Antwerpen BRUSSEL (ANP) - Het perso neel van het St. Maria-zleken- huls in Berchem bij Antwerpen wordt de laatste tijd geplaagd door een geheimzinnige griep, p waarvan men de oorsprong nog riet thuis heeft kunnen brengen. De Internist van het ziekenhuis heeft verklaard dat ongeveer 15 personeelsleden in de laatste maanden deze ziekte gehad heb ben. Zij die de ziekte kr'jgen zijn drie tot vier dagen doodziek. Ze zijn duizelig, hebben last van hoofd pijp, maar ze hebben geen koorts. Na enkele dagen bedrust zijn zo weer op de been. Er Dit is de Nederlandse Marianne Wijken, die dit weekeinde uitgeroepen doep zich verder geen nadelige werd tot Europees naaldprinses. Het gebeurde in het West-Duitse verschijnselen voor. Baden-Baden, waar de amateur-prinses een auto won. NAALDPRINSES gen vijf maal zo groot werd. Door andere vismethoden en ge bruik van elektronische appara tuur is 'de vangstcapaciteit aan zienlijk gestegen, aldus het in stituut, dat de reële vervan gingswaarde hanteert als maat staf voor de capaciteit. De drijvende kracht achter de snelle expansie is de gunstige rentabiliteit. De besomming van de kottervioot steeg in 15 jaar van 32 miljoen tot 319 miljoen gulden. De voor inflatie gecorri geerde prijzen - reëel dus - ste gen vrij sterk. Gecombineerd met een grote vraag en een j goed functionerend handelsappa raat leidde dit tot een stijging van het inkomen per opvarende I van 12 mille tot 47 mille, vol gens het onderzoek een reële in komensverdubbeling. Amin houdt vliegtuig met Amerikanen aan de grond NAIROBI (UPI) De Oegandese autoriteiten houden sinds zater dag op de luchthaven van Kam pala een VC10 straalpassagiers- vliegtuig van de East African Airways met aan boord 112 le den van het Amerikaanse vre- descorps vast. Volgens het hoofd van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst in de Keniase hoofdstad Nairobi mag het toestel pas vertrekken als president Idi Amin daartoe per soonlijk zijn toestemming heeft g?geven. Het charter-vliegtuig was op weg van Lorden naar Zaire. Na op de luchthaven van Kampala brandstof te hebben ingenomen, vertrok de VC-10 naar Boe- joemboera in Boeroendi. Kort na het vertrek kreeg de piloot van de VJegandese autoriteiten opdracht naar Kampala terug ie vliegen. De Oegandese veilig heidspolitie onderzocht de baga ge van de Amerikaanse vrijwil ligers, maar gaf geen reden waarom het vliegtuig terug moest keren. De befaamde Amerikaanse jazz-orkestleider Duke Ellington aan wie het Legioen van Eer van Frankrijk toegekend is, ontving de onderscheidingen hiervoor in New York uit handen van de Franse ambassa deur in Amerika. Jacaues Morizet. Deze merkte op, dat Duke Ellington de onderscheiding ontvangen had vanwege zijn „grote bijdragen tot de wereld van de jazz en ook tot de culturele waarden van de hedendaagse maatschappij". Kinderen gedood door vuurwerk BARCELONA (AP) - Volgens artsen in Barcelona zijn de af gelopen tien dagen ton minste /.es kinderen gestorven nadat zi) hadden gelikt aan giftig vuur werk dat bedriegelljk veel weg had van lollies. Alle kinderen stierven aan fosforverglftiging. De „lollies" waren in werkelijk heid dunne stukjes vuurwerk, die door wrijving togen een vast voorwerp, net als een lucifer, tct ortbranding worden ge- bi acht. Volgens de artsen had het explo sieve mengsel van fosfor en Arabisch gom in dit geval een zoete smaak zodat de kinderen niet door een onaangename sen satie werden afgeschrikt. Nederlandse hulp voor O.-Afrika SOESTERBERG Een Fokker F 27 van 334 transport squadron van de Kon. Luchtmacht is za terdagochtend van de vliegbasis Soesterberg vertrokken naar Dakar, de hoofdstad van Senegul. Het toestel is in opdracht van de Nederlandse regering tv be schikking gesteld van de hulp verlening in dit door droogte en hongersnood geteisterde gebied in Afrika. Het toestel zal in Afrika vooral worden gebruikt om hulpgoederen naar bedreig de gebieden te vervoeren. Twee kleuters aangereden In de Daguerrestraat in Den Haag is de 3 jaar oude Bobby H. in de buurt van zijn ouder lijk huis bij het oversteken van de rijbaan aangereden door een brcmflets. Hel Jongetje werd /net onbekend letsel opgenomen in het Julianakinderziekenhuis. De bromfietser, de 22-jange H. E. van de Laan van Meerder- voort, kwam eveneens te val en werd in het Rode Krulszieken- huis behandeld aan een oog- wond. Vlak voor zijn huis aan de Haag se Coupernicusstraat is de drie Jaar oude Roeland v.d. M. za te/dagmldag bij het oversteken van de straat aangereden door een personenauto en met een gebroken nekwervel opgenomen in het Julianakinderziekenhuis. De auto werd besl rd door do 23-jarige M. N. van de Copernl- cusstraat. Examens NEW YORK (RTR) Volgens het Amerikaanse weekblad Time zal oud-minister van justitie John Mitchell morgen voor de Senaatscommissie voor Watergate de onschuld van president Nixon bevestigen en de getuigenverklaringen van John Dean tegenspreken. De Democratische senator Herman Talmadge, lid van de Senaatscommissie voor Watergate, heeft president Nixon gisteren gevraagd terug te komen van zijn besluit niet voor de commissie te ver schijnen noch haar inzage te geven in documenten die in het Witte Huis berusten. Talmadge vindt dat de papieren eigendom van het Amerikaanse volk zijn en dat president Nixon door voor de commissie te verschijnen onzekerheid over zijn rol kan wegnemen. In een brief aan commissievoor zitter Sam Ervin zei president Nixon zaterdag dat hij niet kan getuigen wegens de scheiding van machten tussen de uitvoe rende en wetgevende taak van de regering. Een en ander zou de constitutionele rol van het presidentschap in gevaar bren gen. Als precedent voor zijn weigering citeerde Nixon het voorbeeld van president Harry Truman die een verzoek van een commissie van het Hu s van Afgevaardigden verwierp in no vember 1953 te komen getuigen over onamerikaanse activitei ten. Nixon zei voorts dat hij zijn staf opdracht had gegeven vol ledig samen te werken met de Watergate Treinvervoer bromfiets en fiets duurder UTRECHT (ANP) De spoorwe gen hebben met ingang van I juli de tarieven voor het ver voer per trein van fietsen en bromfietsen verhoogd. Ps nieuwe prilzen zijn voor fiet sen: 4 voo- cr-< rfsfid vrn 1 tot en met 40 kilometer, f 6.50 voor afstanden lussen 40 en l'l kilometer en 8 voor langere afstanden. Voor bromfietsen zijn deze bedragen respektieve- lijk 6.50. 8,— en 10,50. Minder klachten over stank in Rijnmond ROTTERDAM (ANP) Zowel het aantal voorvallen van mi lieuverontreiniging In het Rijn mondgebied als de reeks klach ten over de hinder daarvan zijn In het ee.rste kwartaal van dit Jaar gedaald. De voorkomende gevallen liepen terug van 1.289 tot 926. Bij de meid- en regelkamer kwamen 1.629 meldingen minder binnen dan in de overeenkomstige pe riode van het vorig Jaar. Het aantal meldingen r.er voorval liep terug van 4.0 tot 3.6. Er werd duidelijk minder ge klaagd over de zogenaamde kat- teoislucM, f-vij' er meer klachten waren over zoete lucht. Dit was het gevolg van enkele incidenten bij het verla den en de behandeling van acrylaten. waarmee onzorgvul dig werd omgesprongen. burg. P Bevaart, A H. BoudewIJn». O Bout, J Bramten. M A r. Commlaaarls, MeJ .1 w. I' M. Da- nlels. J, J Groenendijk, MeJ S fiT- St w V K. Korporaal. M. Kullart. I' la Croix, T Lulgje», G. M J. Matter, P K Michael. F. A, H. .1 M Mlckllnghoff. C. Mol. Mevr D K. Overberke. J C. van Overbeekc. W. J v Koon, J. C. M. Schoen makers. J F. Slekman, .1 C. Ver meulen. J A. Vlieland, li M v.d. Wolf. A VV J Min Wijk, J. M. P, v.d. Zijden. Gymnasium: M, B. Pletor», MoJ M. A Sloot. C. Spaant. MeJ. J. M. Arnti. N J Batenburg, H. R. Bee- Jtcmer. MeJ. N J Beljaart. A J. Booy. M. Brehm. C A van Bieren. J H. Burger». W M. Burghout. P Dunn*. N. J. van Dijk. 8. A Haertma Bur «u,... J. P. VU Hauw. R Hcukelt. J. Hextpoor, Th F. M. v.d Hoeven, A de Jong. W de Jong. J. de Jon ge, MeJ M M. v, Leeuwen. MeJ. A. Ch. LuIJke noskott, mevr. W. Broomiiut-Meermun, H A. H Mol*. It J W v d Merwe, J, S Metten, MeJ S. N Melleger». MeJ M Meij er, Mevr A M Glcllata-MIneur. P. J Mot H Moatel. J C A. Mulder. II .1 M Nadorp. MeJ M P Pooi. Me). JAN Putten, N P M. Itlj- Kr.brrg, M Sanderson. P Schuycr. evr JPG Konlng-Slmonli. N v d Slul». M L. M v il Slap. R F. A. Streven»» tl Tablngh Suer- mondt It It J M. Teunltten. F C v Velthovcn, R. K Verhagc. K Verhej. J Verkerk. A L. S. Ver mey. J I, R v Vliet, L. C. Wal ters. A S de Wit. W Wittenberg. Mevr H. Oosterloo-v. Duynr. R.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5