Ondernemers in het geweer tegen Leider- dorpse superstore O Jeugdrecreatie in Sassenheim begonnen met dierenkeuring Keizer met „terug Leidse Hout Drs P. Stroink in raad voor S. Y. Cornelisse stad en sport PAGINA 3 MAANDAG 9 JULI 1973 LEIDSE COURANT Vestiging in groene wei is belasting van gemeenschap Rijswijk/Leiderdorp - In 1980 zullen er - zonder tegenmaatregelen - rond 50 zelfbedieningswarenhuizen van het type Maxis (Bijenkorf), of Miro, of hoe ze ook mogen heten, op onze toch al beperkte bodem staan. Dit is althans de verwachting van het Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK), dat een rap port over deze materie heeft uitge bracht. Het CIMK zegt: solitaire vestigingen in het vrije veld bedrei gen de bestaande fijnmazige verzor- Als hij zijn mening weer geeft is hij in het goede ge zelschap van de Raad van Advies voor de Ruimtelij ke Ordening (RARO), die onlangs een advies uit bracht waarin alle belan gengroeperingen, in deze raad vertegenwoordigd, aan het woord kwamen. „Het belang van de onder nemer is gekoppeld aan het belang van de consu ment", zegt ook de heer Van Riel; „die belangen zijn niet van elkaar los te maken omdat er een func tioneel verband tussen zit. imze activiteiten zijn erop gericht, dingen die moge lijk in strijd zijn met de goede orde tegen te gaan. Ondernemers zijn niet te gen nieuwe ontwikkelingen, maar de normale maat schappelijke ontwikkelin gen zijn wat sneller ge gaan. Regelingen zijn er wel, maar de mensen ko men te laat aan de deur". gingsstructuur. Drs. A. D. Isaac, de onlangs benoemde Bijenkorf-super stores-directeur wiens uitspraken wij vorige week publiceerden, zei: snel, massaal en goedkoper inkopen; family shopping vindt steeds minder in de oude binnensteden plaats. Naast het CIMK-rapport staat weer het rapport van de werkgroep-De Vries dat net zo goed van mening is dat de „groene wei" niet de aange wezen plaats is voor vrijstaande winkelvoorzieningen (free standing stores) Iemand die ten zeerste bij deze mate rie is betrokken en door het overleg orgaan van de drie Ondernemers verbonden is aangewezen om de zaak van de geplande superstore te Leiderdorp „aan te pakken", is de heer J. B. J. van Riel, adviseur stads- en dorpskernreconstructie en ruimtelijke ordening van het Ned. Kath. Ondernemersverbond (NKOV). J. B. J. van Riel: ..nieuwe ont wikkeling? Best. maar eerst regionaal overleg", zo meent de heer Van Riel, „geen vereist distributie-plano logisch onderzoek: primair kij ken naar wat de mensen willen en hoe we de distributieverzor ging over het gebied moeten verspreiden. Marktonderzoek wil zeggen: hoe kan ik hier mijn zakelijke doelen bereiken. Desnoods ten koste van ande ren. Kortom, de ondernemer is niet tégen, maar éérst degelijk overleg; men wenst geen onge- ju 4 breidelde vestigingen". Volgens de heer Van Riel gaat 6 6 het erom waar „ho ^te zeggen inmjdde]s heeft het Overlegor gaan van de centrale Onderne- te stimuleren. „Er wordt een strijd gevoerd met slogans die over de consument worden uitgestrooid. Op de vraag: „mevrouw, wilt u op 50 meter afstand alle winkels die u nodig heeft?", volgt het ant woord: „natuurlijk". Maar het gaat om het algemeen belang. De nieuwe tijd en de nieuwe ontwikkeling kun je niet tegenhouden, zo stelt men. Van zelfsprekend niet, maar wel is het zo, dat bij bovengemeente- lijke of regionale zaken overleg wordt geboden door de zin van de Wet Ruimtelijke Ordening die er zowel voor de consument als voor de ondernemer is. Die zelfde wet vraagt ook om een distributie-planologisch onder zoek. Nu kennen we de eenzijdi ge benadering van de midden- standsbelangen door de initia tiefnemers van de superstores. Wel, die lagere prijzen berusten meer op een sprookje dan op werkelijkheid. Lage prijs: wat krijg je daarvoor? Men ver wacht daar tegenover de kwali teit en de service". Het idee van een superstore is nog „nieuw". Alles wat nieuw is, trekt daarom een stroom consumenten. „Maar een super store draait ten koste van wijk- voorzieningen die groeivertra ging te zien gaan geven", aldus de heer Van Riel: „het niveau van het assortiment gaat om laag en verdwijnt tenslotte. Kijk maar naar Vlissingen, de ene detaillist na de andere is er ver dwenen. En als er winkels ver dwijnen, gaan ook andere ver zorgingselementen weg. Zo heeft een bank geen functie meer als er niet genoeg winkels zijn. De „consument dienen" is hier een farce, een oneigenlijke zaak, waar iets optreedt waar het niet thuis hoort. Kopen bui ten de stad in de groene wei is het „goedkope", dat straks weer terugkomt in de belasting, als de binnensteden weer leef baar gemaakt moeten worden. Het is een belasting van de ge- j meenschap om „buiten" een su perstore te zetten, ook al door het extensieve grondgebruik", i Een andere medewerker van het NKOV noemde de superstore „een jungle-achtige manier van roofbouw' mersorganisaties de Kroon ge vraagd, het besluit van B en W van Muiden, waarbij aan de KBB vergunning werd verleend voor de bouw van een supersto re te vernietigen, maar de ont wikkeling gaat door. Maxis Mui den is in aanbouw, voor nog 5 andere bestaan plannen; De Gruyter heeft een trefcenter in j aanbouw en 9 in „het achter-1 hoofd", 5 Makro's van SHV zijn al open, één is in aanbouw en 2 zijn gepland, verder zijn er al 6 Miro's van AH open en 17 moe ten er nog bijkomen. En ga zo maar door. Op 25 juni hebben op een regiona le vergadering alle voorzitters van de verbonden en aangeslo ten winkeliersverenigingen in Leiden en omgeving besloten, dat een regionale werkgroep zich zal wenden tot alle ge meentebesturen van de regio's Bollenstreek en Rijnland. Op 5 juli is bepaald: we zullen ons onthouden van alle politieke en agressieve acties, zolang dat enigszins mogelijk is. Via een brief zullen de gemeenten wor den benaderd om te komen tot regionaal overleg tussen ge meentebesturen, zoals door de Wet Ruimtelijke Ordening is be doeld; „in regionaal verband komen we met bezwaarschriften als het ontwerp-bestemmings- plan in Leiderdorp ter visie is gelegd", aldus de heer Van Riel. De werkgroep bestaat uit vertegenwoordigers van onder nemers in midden- en kleinbe drijf in de gemeenten Oegst- geest, Leiderdorp, Alphen a. d. Rijn, Leiden en Katwijk. TON PIETERS WASSENAAR In de ga lerie-Bibliotheek aan de Luifelbaan in Wassenaar wordt tot 4 augustus a.s. een tentoonstelling gehou den van zeefdrukken en screenprints van de Was- senaarse kunstenaar Bo- nies. Zaterdagmiddag werd deze expositie geopend door prof. dr. Hans Phi- lipsen (r.) die op deze foto in gesprek is met de ex posant. SASSENHEIM De Sassenhelm.se jeugdrecreatie is zaterdagmorgen, van start gegaan op het speelveld aan de Prins Hendriklaan. De kinderen hadden alle mogelijke huisdieren bij zich om deze door dierenarts De Geus met medewerking van de dierenbescherming te laten controleren. Er waren veel honden, poesen, konijnen, kippen, schildpadden, een den, geiten, hamsters en zelfs een kalfje, dat de vrijheid koos met een grote schare jeugd ackter zich aan. Het diertje werd gegrepen. Vijftien dierenbezittertjes zagen hun lievelingsbeest met een prijsje bekroond. Alle 128 deelnemers kregen een tractatie en een aanden ken. Vanaf 30 juli tot 3 augustus kan er weer een kinderstad worden opge bouwd op het IJsbaanterrein. De jeugd kan daar zelf weer gaan bouwen aan hun eigen dagverblijven van 's morgens 9 tot 's mid dags 5 uur. De jeugdige bouwvakkers moeten zelf voor hamers, spijkers enz. zorgen. Opgave dagelijks op het gemeentehuis van 9 tot 12 uur. Kosten 1 gulden, als men daar inschrijft vóór 27 juli. Evert Bronstring o clubkampioen LDG LEIDEN Geheel vlgens de ver wachting is Evert Bronstring clubkampioen van het Leids Dam Genootschap geworden. Vun de onderlinge wedstrijden verloor hij er slechts één (tegen de heer Heemskerk) en won hij alle overige. De onderlinge wedstrijden werden verspeeld volgens het zoge naamde „Systeem-Keyzer". Dit systeem houdt in, dat een posi tief resultaat tegen een sterkere speler hoger gewaardeerd wordt, dan een positief resultaat tegen een zwakkere speler. Wint iemand b.v. van de sterkste speler van de vereniging, dan verdient hij daarmee 40 punten, wint hij van de één na sterkste, dan verdient hij 39 punten enz.; Bij remise krijgt men dc helft van de genoemde punten. De volledige uitslagen zijn: 1. E. P. Bronstring 536 punten. 2. A. v. d. Kwartel 455. 3. W, Heems kerk 462, 4. W. Klein jr. 390, 5. W. F. Olivier 367, 6. B. de Koning 344, 7. W. Blom 305, 8. A. Sladek 301, 9. C. A. Tazelaar 294, 10. A. v. d. Putten 271, 11. S. Mandl 248, 12. P. Bronstring 233 233, 13. P. v. Stel 231 231. 14. H. Brouwer 197, 15. D. v. Duyvenbode 191, 16. M. Brinks 185, 17. C. B. Janssens 181, 18.J. Zaalberg, 19. J. Klinkenberg 172, 20. Hakemulder 171, 21. J. Vendel 170 21. K. Uittenbogaard 155, 23. W. Klein sr. 147, 24. J. Mazurel 141, 25. H. Bonte 111. Jansen 92, 28. T. Uittenbogaard 26. van Tongeren 96. 27. J. C. 54, 29. K. Leenaarts 52, 30. Honsbeek 51. 31. A. Hasrat 50, 32. Tieman 24. LEIDEN Eindelijk is Hans Keizer, enige jaren terug be horend tot de allersterksten in B, er weer in geslaagd een B- toernooi op zijn naam te bren gen. In een op niet al te hoog peil staande finale bleek hij te sterk voor Har Meyer, die niettemin een schitterend toer nooi gespeeld heeft. In deze eindstrijd van het herenenkel B van het Leidse Houttoernooi bleven beide spelers vrijwel constant aan de baseline han gen, doch de groundstrokes vkn Keizer waren aanvanke lijk scherper, wat hem een vlotte winst van de eerste set opleverde (6—1). In de tweede reeks herkreeg Meyer zijn befaamde kogel- harde forehand, waarmee hij eerder de als eerste geplaatste Castelein al had verrast en waartegen Verdegaal in de halve finale al helemaal geen verweer had gehad (61, 6 3). Voor Keizer werd het zo doende toch nog oppassen ge blazen, maar Meyer kwam uiteindelijk toch iets te kort. Met 7—5 ging de set en daar mee ook voor de derde maal de wisselbeker naar de gerou tineerde Keizer. De ronde voorafgaand aan deze finale was voor Keizer in feite een stuk moeilijker geweest. Pas met 7—5 in de derde set, na dat zowel een set met 6—2 ge wonnen als verloren was, zag hij kans de nummer twee op het wedstrijdschema geplaats te Kogging van de zege af te In het dubbelspel is dit week end geen moment te voorspel len geweest, wie er met de eer hebben trouwens wel zouden gaan strijken. Zowel voortreffelijke prestatie Re de beide halve finales als de zorgd door de eindstrijd te be- finale waren boeiende drie reiken. Als ongeplaatst koppel sets duels. Ondanks deze zware versloegen zij in de voorlaat- tegenstand hebben Castelein ste ronde voor de tweede keer Boeiende finale met Har Meijer 55 en de weger via 3—6, 86. 6 3 tegen Ruijsenaars/Creijgh- ton, die altijd wel voor een 3- setter weten te zorgen, en 6— 1, 36, 6—2 tegen Cre- pein/Van de Capellen toch kans gezien hun plaatsing als eerste waar te maken. Deze Crepin en Van de Capellen set verslapt zij echter weer ietwat, zodat Evelien alsnog 64 zegevierde. was een geplaatst duo, dit maal Berghuis en Hoying (3—45, 6— 2. 6—4). v In het damesenkelspel leek Eve- De gemengddubbelfinale lien de Weger aanvankelijk een heel aardig kijkspel voor Milou Penseel heen te gaan lopen. Geen game ver overde Milou in de eerste set, maar Milou zou Milou niet zijn, als ze niet gewoon door bleef vechten. Langzaam maar zeker kreg ze meer vat op de bal, waardoor het geluk te de volgende reeks met 64 te pakken. In de beslissende het publiek. De koppels Caste- Iein/De Weger en Hoylng/Mul- der die elkaar deze titel be twistten, haalden elk een set binnen, maar bij een 40 ach terstand in de laatste set moesten laatstgenoemden op geven, daar Hoying om half acht in het vliegtuig naar ziln vakantiebestemming diende te zitten. Voor Harry Verdegaal zijn de zaken, na de zo succesvolle start, aan het eind van het toernooi helemaal mis gelo pen. Kreeg hij in de halve fi nale heren B al opmerkeliik dik klop van Meyer, ook in de eindstrijd herenenkel C moest hij een sensationele nederlaag incasseren. Nadat hij een dag eerder nog op verdienstelijke wijze Zaadnoordijk had uitge rangeerd. was het in dit duel Hans Schllller. die domineer de. Steeds weer duwde Schül- ler de bal op Verdegaals zwakke tweede service naar diens backhandhoek. Een po ging tot lobben was dan het enige waartoe Verdegaal in staat was. Maar smashen Is juist iets, wat Schüller deze week bijna uit alle standen feilloos kan. Met 6—2, 7—5 trok de Leiderdorper zo de overwinning en daarmee een racket compleet met bespan ning verdiend naar zich toe. Bij de, C-dames heeft Sandra Royaards een zwaar bevoch ten overwinning geboekt. In de voorlaatste ronde deed mevr. Voskuyl haar bijna de das om (97, 36, 86) en In de fina le moest ze het weer eens op nemen tegen clubgenoot Lise- lotte v.d. Bijl. In dit prestige- duel trok Sandra dit keer aan het langste eind (6—2, 1—6. 6—3) en bracht daarmee hun onderlinge score op 2—2. Overige finalepartijen: HDC Beckwith/Van dc Nat-Ken- gen/Ploos van Amstel 6—2, 6—2; GDC Royaards/Verde- gaal-Mulder/De Boer 6—1, 6— 1; herenenkel veteranen Van de Berg-Paridon 6—1, 6—3; herendubbel vet. Modder man/Paridon-Van Aelst/Jan- sen 6—3, 61. i MS(aan dc Dl dm dc volitcndc DIploina .Vjurige wij!.). J. Teskc, J. d Bern (Voorhout), P dc I (Voorschot* t met lof. Diploma .VJarlgc cu iiirrlmiilsrhr Tri.) F, Regtl. W. Wille afdeling de Wit isum VVnulkc*. S. Clie, I, .1 Horsman (LImhc (Rljninterwoude), 11, C. Schaup (KntwIJk Waddlnxvecn), it. W. den Eisen, Ier (Hozerswoudc), J. Keljman utmodc), N. N.H.rt, W. Roze ma wijk). G v.Schlc (OegMiicrst), (Leiderdorp). P, v Bonman K Broekhuizen (Oegit e. v.MuUdtn (Zoeterwouw) mond), J. Dijk. E v'Kerien (Noord- \vIJkerhout). .1 v.d. Ham. N. HclJ- mitn* (OcgstKcesl). F. Korner (Lei derdorp). C NnKtCKiinl. M Noort. .1 O»*evoort, H PliiKmeIJrr. J. de I Prlo (Lelmulden). J. Steenbergen (leiderdorp). A. dc Vo* (Alphen). K. Wlellncu. A. Zuljlen (Noord- wljk). Brons voor Bottenberg in Lelystad LEIDEN Geheel volgens de ver- la In Lelystad het eerste gedeel te van de Nederlandse zwem- kampioenschappen gehouden. De lange afstandnummers kwa men op deze eerste dag aan da beurt. Het beste voor de dag vun dc zwemmers uit de kring Gouwe Rijnstreek kwum Rl- chnrd Bottenberg van BZPC Do Pupil van trainer Ben Elzcnuar slaagde erin om de 400 m vrlje- eslag voor jongens onder de 10 jaur met een tijd van 5.47.6 een bronzen medaille ta veroveren. Ook de andere kringdeelnemer» leverden goede prestaties. Bij de 400m vrijeslag voor dc mei»- jes onder 10 Jaar eindigde Ma rie Louise van Schalk van AZC met 5.47.7 op een knappe zesde plaats. Yvonne van Wijk van AZC werd hier negende met 5.52.6 en Inge van Veen van BZPC 16 met G.10.3. Bij do 400m vrijslag voor meisjes onder 12 Jour wuren de ver schillen tussen Helmn van Bra- kcl, Gcrda Habraken, Nunda Vrij van AZC en Janet Vonk van ZIJL/.GB erg klein. ZIJ tik ten met respectievelijk 5.26.2. 5.26.3, 5.27.3 en 5.27.7 als 13, 14, 15, )6e aan. Edward Maasdijk veroverde met 5.08.3 op de 400m vrijeslag voor jongens onder 12 jaur een mooie resde plaats. Gerard Bosman werd hier met 5.23.01 15e. Hoe goed het wel ging met dc kring- zwemmers bleek wel uit het feit dat op al de vier de nummers een nieuw kringrecord word ge vestigd. Asopos snelste in lustrum- w edstrijd Skadi Wethouder Drenth van Leiderdorp stelde laatstelijk in een uitla ting, dat Larry Smith in de re gio een marktonderzoek heeft uitgevoerd, dwz. er is getracht vast te stellen of een superstore een haalbare kaart is. „Dit is' SASSENHEIM Uitslag wed vlucht p.v. De Blauwband met oude duiven vanaf Ruf- fec. In concours 69 duiven. Gelost op 6 juli om 14 uur, met z.w. wind. Aankomst duiven zaterdag 7 juli: 1. N. v. d. Zwaan, 99 pt.; 2. M. van Dorp, 98 pt.; 3. P. Krom, 97 pt.; gebr. v. d. Krogt, 96 pt.; 5. Th. Onder water, 95 pt.; 6. P. Wolvers, 94 pt.; 8. mevr. Slootweg, 92 pt.; 9. van Dorp en n.. 91 pt.; 10. mevr. Slootweg, 90 Pt. Leids verkeer gevaarlijker Al fietsende ervaart men nog het beste de vele gevaarlijke ver keerssituaties in onze gemeente. Het meest opmerkelijke is, dat het aantal dodelijke punten bij elke reconstructie van stadswe gen toeneemt. Men zou het te gendeel verwachten omdat de mens door de ervaring steeds wijzer wordt. Bekijk nu eens de situatie voor het belastingkan toor (Stationsplein), waar men een stukje asfaltweg dwars door het prachtige gazon heeft aan gelegd. Waarom? Om de auto mobilisten 50 meter rijden te besparen? Voor fietsers en brommers is het daar levensge vaarlijk geworden en het aantal ongelukken zal daardoor onge twijfeld een impuls krijgen. Een uitermate gevaarlijk punt is de hoek Lammermarkt/ Nieuwe Beestenmarkt. Tussen de twee Haarlemmer straatgedeelten bij de Pelikaan straat zijn de rijgedeelten der mate smal, dat men de dood schrik krijgt als een bus of een grote vrachtwagen je passeert. Een kleine geruststelling is ove rigens, dat onze gemeentepolitie UW MENING oog heeft voor die gevaarlijke punten. Dag in dag uit houdt ze die hoeken in de gaten en on verdroten, zodat het snelverkeer enigermate in bedwang wordt gehouden. Ideaal is dat natuur lijk niet. Gezonder zou zijn als de gemeente in haar beurs tast-1 te en een verkeersdeskundige benoemde. Een man, die dus deskundig is op verkeersgebied en oog heeft voor de kwetsbaar heid van voetgangers, fietsers en brommers. 5. V. Cornelisse uit gemeenteraad. LEIDEN Het KVP-raadsüd S.V. Cornelisse heeft bedankt voor het uadslidmaatschap. Hij zal worden opgevolgd door drs. P. L. Stroink. Dc heer Cornelisse, die vorig jaar de vacature Menken in de Leidse raud bezette, heeft ook bedankt om gezondheidsredenen. Drs. P. L. Stroink, die 28 jaar is. is socioloog en werkzaam bij het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde. Sinds zijn stu denten bii „Augustinus", nu 9 10 jaar, is hij lid van de KVP. De neer Stroink was niet aan de beurt van opvolgen bij de KVP. Dat was het Kamerlid mevr. Gardcniers-Bcrendsen. Een benoeming In de Leidse raad heeft zij wel overwogen, maar zij meende dit niet te kunnen combineren met het veeleisend Kamerlidmaatschap. LEIDEN - Op de Skadl-lustrum- wcdstrljden - het afgelopen weekeinde op de Amslcrdaimu Bosbaan gehouden heeft het Leidse Asopos viu drlo overwin ningen (in de senioren b twee zonder, de senioren a twee zon der en in de elite vier zonder) de prijs voor de snelste vereni ging gewonnen. In het nummer elite 4 stond voor Asopos erg veel op het spel. Dc ploeg, bestaande uit E. Maan, V. van den Ende, H. v.d. Hul» en J. Schouten, gecoachod door W. OycndIJk, zit pas vrij recent bij elkaar waardoor het op do wedstrijden van de koninklijke, vorige week, nog niet geheel lukte en men zodoende uitzen ding nuar Luzern verspeelde. De roeibond gaf hierbij do voor- keur aan Vursitywinnanr Luga. Of deze keus goed was voit na dit weekend ernstig te betwijfe len. Na een wat stroeve start met veel gespetter en stuur-- moeilijkheden bij Asopos en Ne-/ reus lag Laga direct een lengte op kop. lichter ditmaal ontstond - geen paniek bij Asopos; hot rit me kon worden hervonden cn het tempo werd vloeiend opge voerd tot 38 slagen per minuut en al nu 500 meter was de ach terstand goed gemaakt. Asopos' voorsprong bedroeg tenslotte 6 sec. op Nereus en 9 sec. op Logn; tijd was 6 min. 30.3. Asopos, dat toch op eigen kosten naar Luzern gaat, zal zich dour weer moeten waar maken. In elk geval heeft dc als „te oud" gebrandmerkte ploeg een duide lijk vraagteken achter het be leid van de roeibond geplaatst.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3