foidae <2owuvnt Centrale banken bereid dollar te steunen RÖNTGENLOGEN DECLAREERDEN f 675.000 TEVEEL Na overleg in Bazel: Onbekende man gewurgd bij worsteling Franse kernproeven mogelijk deze week 64e JAARGANG No. 119550 MAANDAG 9 JULI 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 19.05 uur De familie Ash- ton; 20.21 uur Vaarwel Europa- beleer. vanuit Knokke; 22.10 uur Marty Feldman Comedy Machi ne. amusement. Ned. II: 22.00 uur Televizier-ma- gazine mpt een reportage over pokkenvacoinatie bij zuigelin gen. het laatste nieuws over de dollarcrisis en een voorproefje van de nieuwste James Bond film „Live and let die". Droog en zonnig Droog en zonnig weer met tempe raturen rond de 20 graden. De komende nacht zal het vrij koel zijn. Wind uit noordelijke rich tingen. BEKEURING BADBROEK Deze niet-zo luchtig geklede politie-agente in Cervia bij de badplaats Rimini had het kennelijk niet begrepen op de stadgenoot, die het wel gewaagdhad bij de grote hitte in zwembroek door het stadscentrum te wande- de jongeman, aldus deze handhaafster van de wet. Dus volgde er een bon voor de jongeman, die het ondanks alles toch met de te warm geklede agente te doen had. BAZEL (ANP) De presidenten van de belangrijkste cen trale banken in het Westen hebben op hun maandelijkse bijeenkomst in Bazel besloten de Amerikaanse dollar te steunen. Op welk moment deze banken eveniwel de steun zullen verlenen werd echter niet gezegd. In een communi qué, uitgegeven na de conferentie van gisteren werd ver wezen naar de ministersconferentie van de Groep van Tien, die in maart werd gehouden. Op die conferentie werd toen besloten dat officiële interventie op de wissel markten op de daartoe geëigende momenten nuttig zou kunnen zijn om de wisselmarkt stabiel te houden. Finan ciële deskundigen ramen dat de centrale banken van het Westen circa tien miljard dtllar zullen moeten opkopen om te voorkomen dat de dollarnotering verder daalt. Een van de onzekerheden, is de vraag wanneer de Amerikaanse regering de kredieten zal ge bruiken om de dollars op te ko pen, die nu worden aangeboden om Westduitse marken (e ver krijgen. Franse functionarissen zijn van oordeel dat de Verenigde Staten onmiddellijk de munt dienen te gaan steunen. De Franse minis ter van financien, Valery Gis- card d'Estaing, drong gisteren aan op de Amerikaanse steun kort voor zijn vertrek Moskou voor Frans-Russische handelsbesprekingen. Giscard d'Estaing verklaarde dat de Franse franc zeker niet zal den opgewaardeerd. Amerikaanse functionarissen zijn van mening dat de dollar het slachtoffer is van de onzeker heid als gevolg van de Waterga te-affaire, waardoor in het bui tenland de indruk is ontstaan, dat de Amerikaanse regering tot machteloosheid is gedoemd. NIJMEGEN (ANP) - Bij een worsteling tussen twee man nen op het Keizer Karelplein te Nijmegen in de nacht van zaterdag op zondag is een tot nu toe onbekend gebleven man om het leven gekomen. De dader, een 43-jarige in woner uit Nijmegen, is aangehouden wegens doodslag. Hij heeft inmiddels bekend. De politie werd omstreeks vier uur door een inwoner opgebeld met de mededeling dat er een dode man op het Keizer Karel plein lag. Inderdaad vond de politie ter plaatse het slachtof fer in gezelschap van de 43-jari- ge man uit Nijmegen. Tijdens het eerste verhoor zei de rr.an het slachtoffer niet gekend Tweemaal prijs in LC-tour LEIDEN Si-echts één detlnemer tipte voor gis teren Bernard Thevenet als winnaar van de 7e etappe. Het was J. v. d. Sluis, Schoolstraat 10. Ze venhoven Deze gelukkige kan kiezen tussen een zeevishengel of een bol- transistorradio van de Leidse Ccurant. Voor de bczemwagenprijs van 25, afkomstig van dans school Evert Castelein, kwamen diegenen in aan merking die Ocana, win naar van het korte eerste deel, getipt hadden als w'rnaar van de etappe van gisteren. Dat waren vier deelnemers, te weten A. W. Couperus. Heren straat 5, Leiden. F. Schol ten, Pancraszicht 7, Sas- senheim, N. Straathof, Blijversvveg 11, Rijpwete- rinp en W. v. d. Peyn, Lingestraat 11, Leiden. Door loting ontvangt P. Scholten deze bezemprijs. te hebben. Ze hadden elkaar in een café ontmoet en waren later samen weggegaan. Onderweg zou hij hem om geld hebben ge vraagd, maar dat had deze ge weigerd. Er was toen een wor steling ontstaan, waarbij hij de man bij de keel had gegrepen totdat deze in elkaar was ge zakt. De identiteit van het slachtoffer had de Nijmeegse politie zon dagmorgen nog niet kunnen achterhalen. Het enige aankno pingspunt is een zegelring, waarin de letters F. R. zijn ge graveerd. In de kleding van de dader werd later de portemonnaie van het slachtoffer gevonden. Er bleek 6,80 in te zitten. Jongens staken banden lek Drie jongens van 17 en 18 jaar hebben een proces verbaal ge kregen nadat zij zaterdagnacht op het Buitenhof in Den Haag de banden van een auto, een fiets en een brommer hadden lek gestoken. De politie, hield het vernielzuchtige trio aan in een bar aan de Plaats. 3 doden in Monza Monz Op dezelfde plaats waar wereldkampioen Jar- no Saarinen en de Italiaan Renzo Pasolini verongeluk ten heeft zich gisteren op de baan van Monza op nieuw een ernstig motoron geluk voorgedaan. Het heeft het leven gekost aan drie Italiaanse rijders: Renato Galtrucco, Renzo Colombini en Carlo Chionio. De om standigheden waren vrijwel gelijk aan het ongeval Pa- solini-Saarinen. Volgens ooggetuigen raakten Cal- trucco en Colombini elkaar bij het uitkomen van de bocht en konden het stuur niet meer houden. In totaal waren er veertien coureurs bij de botsing betrokken. Het sportweekeinde stond verder in het teken van de Tour, waarin Luis Ocana de leiding in het algemeen klassement veroverde en Joop Zoetemelk de tweede p'.aals bezet. Op Wimble- dom beleefde Jan Kodes de dag van zijn leven. „Mijn droom is werkelijkheid ge worven", sprak de Tsjech na zijn historische triomf op de Rus Metrevelli. De parachute van de Engelse ser geant Cornwell in Aldridge, die vast bleef zitten in een hoog spanningskabel veroorzaakte een gecompliceerd ongeval. De ser geant werd bij de reddings- pogingen zwaar gewond, terwijl een te hulp gekomen helikopter in brand vloog. De twee beman ningsleden liepen gelukkig slechts lichte verwondingen op. Dertig doden in Mexico bij wolkbreuk GUADALAJARA (AP) Tenmin ste dertig personen zijn om het leven gekomen door een wolk breuk boven het stadje Ocotlan ten zuiden van Guadalajara. Door de wolkbreuk kwamen Ocot lan en enkele vissersdorpjes in de buurt onder water te staan. De gehele streek werd van de buitenwereld afgesneden. Vlinder- plaag in Arnhem ARNHEM (ANP) Arnhem beleefde za terdag als gevolg van Honderden bastaard- satijnvlinders zijn neergestreken in de Bloemstraat. De rupsen van deze vlinders kunnen grote schade berokkenen aan bcmen en plant soenen. waar zij het vooral voorzien heb ben op eikebomen, f lierdoorn, meidoom en sleedoorn. Vooral In midden-Limburg en op de Waddenei landen kunnen deze vlinders soms een plaag zijn. PROTEST BIJ DE MUUR Jonge west-Berli/ners hebben zaterdag geprotesteerd tegen het gevangen nemen van twee Oost-Duitsers door oost-Duitse grenswachten. De twee oost-duilsers hadden gepoogd naar west-Berlijn te vluchten. De west-Berlijners van hun kant sloten uit protest een van de doorgangen in de Berlijnse muur, die na het verdrag tussen west- en oost-Duitsland gemaakt zijn, met draadversperringen af. Richard Rossi voor tweede maal wereld ham pioen goochelen PARIJS (ANP) Richard Ross uit Purmcrend is In Pa rijs voor de tweede achtereenvolgende keer wereldkampioen goochelen geworden. Tijdem. de vorige kampioenschappen, die in 1970 in Amster dam zijn gehouden, wist hij ook al de Grand Prix op zijn naam te brengen. Twee andere Neder landers vielen even eens in de prijzen. Hans Kazan uit de Heme bij Arnhem werd eerste in de af deling illusionisme, terwijl Alice Willem* uit Heerhugowaard zich de meest bed re verie toonde van de vrouwelijke deelne mers. EINDHOVEN (ANP) —Twee geassocieerde röntgenologen in het Sint Joseph ziekenhuis in Eindhoven hebben in 1972 aan de ziekenfondsen en aan particuliere ziektekostever zekeraars ojuiste en te hoge rekeningen gestuurd. Het daarmee gemoeide bedrag is 675.000. Oproer in Amerikaanse gevangenis WINDSOR (AP) De politie van de staat Vermont (V.S.) Is naar tic gevangenis van Windsor ont boden nadat zich daar zaterdag avond een uitbraak had voorge daan. De politie heeft verklaard dat het er op lijkt „dat er (n Windsor een grootscheeps op- toer aan dc gang Is." Een van de gevluchten heeft een cipier met een mes gedreigd en hem in een cel opgesloten. Daarna stapelden dc vluchters tafels op elkaar en klommen zo over een veertien meter hoge Dit is gieken uit een onderzoek dat de accountantsdienst van de ziekenfondsraad heeft ingesteld, aldus de vier bij het gedal be- PARIJS (AP) De Franse rege ring heeft bekendgemaakt dat er in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan kernproeven op Opwinding San Marina na ontvoering lome (DPA) - De dwergrepubllek San Marino verkeert in grote opwinding: elf dagen geleden hobben gangsters een bekende chirurg, Italo Rossini, en zijn 22-jarige dochter ontvoerd. Na dagenlange vruchteloze onder handelingen met de ontvoerders gelooft de politie nu dat de ban dieten hun slachtoffers hebben gedood. De ontvoerders hadden tal van te lefoongesprekken met de advo caat van de familie gevoerd maar steeds slechts vage eisen en voorwaarden voor de vrijla ting gesteld. Een bewijs dat de ontvoerden geen letsel is toege bracht. leverden zij niet. In de afgelopen dagen hebben de daders niets meer van zich la ten horen. De politie is van plan een eind te maken aan de af spraak niet tussenbeide te zul len komen. handen zijn. Er is een veilig heidszone ingesteld die zich uit strekt tot 60 zeemijlen rond bet atol Moeroeroa. Alle schepen en vliegtuigen hebben de waar schuwing gekregen van 11 juli af uit dit gebied te blijven. De Nieuwzeelandse minister van defensie Arthur Fawkner heeft gisteren gezegd dat het fregat Otago het Franse verbod zal ne geren.Wij zijn zeker van plan een stuk dichter bij te komen dan 60 mijl, aldus Fawkner. Verkeerspolitie Met ingang van deze week heeft de Haagse ver keerspolitie de beschikking ge kregen over een volkswagienbus- je dat met felle oranje kleuren is beschilderd. He busje wordt hoofdzakelijk gebruikt door de Verkeersongevallendienst. De overige busjes van deze dienst zijn nog wit geschilderd. Bij de opening van het jaarlijkse festival stierengevechten Spaanse San F-.i n zijn ook dit jaar weer gewonden gevallen. Op de foto een vu., der drie jongemannen, die bij de intocht van de stieren door een ervan op de horens genomen werd. trokken Eindhovense zieken fondsen. De fondsen hadden om dit onderzoek gevraagd, nadat onregelmatigheden waren ge constateerd in de declaraties va de twee rötgeologen. De röntgenologen hebben meer nota's ingediend voor on derzoeken die zij op eigen initia tief hebben verricht. Volgens de overeenkomst met de zieken fondsen mogen röntgenilogen echter alleen in opdracht van andere specialisten bepaalde on derzoeken uitvoeren. Verder is gebleken dat zij na onderzoek van patiënten met een aanvul lende tweede klasse-verzekering zowel bij ret ziekenfonds als bij de particuliere ziektekostenver zekeraar ret volledige bedrag rebben gedeclareerd. Dc besturen van de vier zieken fondsen moeten ret rapport van de accountants nog nader bestu deren. De conclusies zullen te zijner tijd openbaar gemaakt worden. Volgens rnr. J. Peijnenburg, offi cier van justitie, is ret niet uit gesloten dat de mate en het ka rakter van de onregelmatighe den dusdanig zijn, dat de justi tie zelf zal overgaan tot het in stellen van een onderzoek en zo nodig tot vervolging, ook zonder dat er door de benadeelde par tijen een klacht wordt inge- d.end.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1