HONKBAL IN EUROPA OP EEN DOOD SPOOR Brit Jones „tegen wil in" marathonwinnaar Rotterdam KIJNE KAMPIOEN MET DERDE PLAATS CIJFERS HONKBAL W^ffl 1 AFSCHEID Marathon in cijfers Armstrong bleef weg MAANDAG 9 JULI 1973 A8 HAARLEM Het is Italië weer niet gelukt. Opnieuw kaap te Nederland de Europese honkbaltitel weg voor de neus van de beter dan ooit voorbereide Zuid-Europeanen, waardoor ons land het respectabele aantal van tien kam pioenschappen heeft bereikt. Het zou een uitstekend mo ment kunnen zijn om een streep onder deze nutteloze reeks toernooien te zetten. Want weer is gebleken dat een Europees kampioeschap in die zin dat er meer kandida ten voor de titel zijn, een volslagen onhaalbare zaak is. Ook Italië, de enige werkelijke concurrent van ons land, heeft aan de Nederlandse hegemonie niet kunnen tornen. De Azurri-leden tegen Nederland twee nederlagen (7—6 en gisteren 6—2) die ook in eigen land met de nodige vraagtekens zuilen zijn ontvangen. Over twee Jaar gaat men weer vrolijk verder. Weliswaar zal dan een enigermate veranderde formule worden toegepast, waarbij het accent op de twee strijd Nederland—Italië nog wordt versterkt, maar ook dan zal ongetwijfeld weer de uit zichtloosheid van een toernooi om de Europese titel blijken. Ook dan zullen er weer wed strijden worden gespeeld waarin wordt geknoeid met de meest elementaire honkbalregels. Ook dan zal weer aan het licht tre den dat de overige landen, Bel gië, Spanje. Frankrijk en Zwe den nauwelijks vooruitgang van betekenis hebben geboekt Honkbal is in Europa op een dood spoor. Zelfs de twee duels tussen Nederland en Italië brachten niet datgene waar ie dere liefhebber dagenlang naar had uitgezien. De eerste con frontatie was slechts in de laat ste paar innings interessant en de ontmoeting van gisteren was, hoe sterk er soms ook werd ge speeld, een saaie vertoning Watertanden Welk een verschil vormde het voor Nederland plezierig afgelo pen toernooi in Haarlem met de in dezelfde stad gehouden Honk bal weken. Waar Amerikaanse studenten- en legerteams, vorig Jaar aangevuld met wereldkam pioen bij de amateurs Cuba, honkbal speelden om van te wa tertanden. Want alleen in deze „week" kon Nederland nog iets Ieren. Zo lang ons land nog niet regel matig aan wereldkampioen schappen kan deelnemen, om dat de financiën daarvoor vaak ontbreken, is Nederland voor het contact met sterkere ploe gen aangewezen op de Honkbal- Een toernooi zonder Nederland en Italië zou voor het honkbal in de betrokken vier landen zoveel betekenen als een doodsteek. Het is dan helemaal uitgesloten dat de sport in die vier naties ook maar iets zal gaan beteke nen. Ze zullen daarom het toer nooi in zijn huidige bezetting met hand en tand verdedigen, hoe vervelend dat voor Neder land en Italië ook eigenlijk is. Ook tekenend Overigens is ook de tiende titel ar Nederland tekenend voor de situatie. Italië blijkt er in verge lijking tot twee jaar geleden in eigen land nauwelijks op te zijn vooruitgegaan. Toen dwongen de. Dat deed ook Italië, maar de Nederlandse slagmensen wa ren aanzienlijk beter op dreef. Gevreesd In de eerste de beste slagbeurt legde Nederland de grondslag voor de uiteindelijke overwin ning. Hans Augustinus en Char les Urabanus bereikten vla res pectievelijk „geraakt werper" en een stootslag de kussens, waarna Hamilton Richardson In het slagpark trad. De Spartaan, die door de Italianen als geen ander wordt gevreesd, bevestigde zijn reputatie door bij zijn twee de poging de bal over het van rechtsveld te zwiepen. Dat betekende 30 en een niet 'JWlAi Er was na afloop alle reden om coach Ron Fraser op de schouders te tn. Nederland had onder deze Amerikaan zijn tiende titel binnen. We rpcrrresulutenFerry Neteboom (Ned) 7-O-Xl, drie fouten. Aurello Net (Spa) 1-2-8 In 1 2/3 Inning». Carlo» Oiorlo (Spa) 03-1 In 1 In ning» en 4 man, I-orenzo Fuente» (Spa) 0-4-5 ln 6 1/3 Inning», ze» fou ten. België: 00000100 1» 1. Italië241118X Is 17. Werper»rc»ultaten: België: Regnler (5 2/3 Innings en 6 man) 3-2-16; Pee- rens (1 1/3 Inning») 1-0-2 (drie vcld- fouten. Italië: Paganelil 11-2-8. drie fouten. Homeruns: le Innlng«petrone. 2e In ning» Caitelll. 5e Inning» Argentlerl. Spanje: 203021102 I» 11. België: 012000000 ll 3. Werper*re*ullatenSpanje: Garcia 8- week. Er zijn al stemmen opge gaan om de Nederlandse deel neming aan Europse kampioen schappen in de toekomst maar stop te zetten. De suggestie was voorts om elk jaar een Honkbal- week in Haarlem te houden. Bo vendien is men in Italië van plan om met het aldaar in sep tember te houden intercontinen tale toernooi een forse tegen hanger voor ..Haarlem" te creë ren. Of Nederland aan dat toer nooi zal deelnemen staat nog niet vast. Opnieuw zullen de fi nanciën een grote rol spelen bli de uiteindelijke beslissing. Het is te hopen, dat de Nederlandse ploeg wel in Italië verschijnt, want daar kan men het zo ver langde contact met andere ster ke landen opdoen. Er zijn teams uit Canada, Japan, Hong kong uitgenodigd. Waar mee het zeer nuttig zou zijn de knuppels te kruisen. Italië: Nederland: 300030000 1» 6. WerpersresultatenItalië: Armellno 4 1/3 Inning» 2-3-8. Svllva (2 2/3 In nings) 1-1-1 GlorloKO (1 Inning: Voor de hand De konsekwentles van een terug treden van Nederland en even tueel ook Italië uit het Europees kampioenschap voor de overige Soeratö (1 inairig») i-OÓÏ~Geen landen liggen voor de hand. De zwakkere broeders Spanje, Bel gië, Zweden en Frankrijk stel len veel prijs op regelmatig contact met beide Europese (op landen. Het is hun enige manier om te testen of hun niveau nog enigszins is verbeterd. België Classlflcatlepoule: Zweden Frankrijk de Italianen Nederland nog een derde wedstrijd af, maar in Haarlem zijn ze zo ver niet eens gekomen. En dat is type rend voor het niveau van de dit maal door Bill Arce geleide equipe. Kort voor het begin van het toernooi stuurde de Italiaan se bond nog enkele werpers en catchers naar Amerika om daar de voorbereiding optimaal af (e ronden. Het bleek niet te hel pen. Nederland, met zijn gerin gere financiële mogelijkheden en zijn daardoor beperktere voorbereiding, stak Italië op nieuw voorbij. Niet In gevaar Het duel van gisteren was eigen lijk al na vijf Innings beslist. Op dat moment had Nederland een voorsprong van 6—0 en die Is niet meer ln gevaar geweest pas In de gelijkmakende vijfde slagbeurt slaagde Italië erin twee runs te scoren, maar daar bleef het bij. De tweede ontmoeting met de Ita lianen is een revanche gewor den voor werper Nol Beenders. De Nederlandse pitcher, die in het eerste duel al spoedig moest worden vervangen door Wirwie- ke Remmerswaal, die het kar wei keurig afmaakte, stond gis teren de volle negen innings op de heuvel. Hij had het wel moeilijk, maar trof een veld achter zich dat vlekkeloos speel onaanzienlikjk ruggesteuntje. Het duurde tot de vijfde in nings, alvorens Nederland deze marge uitbreidde. Urbanus en Richardson bereikten de hon ken, waarna Fred Beckers met een weergaloze stoorslag het eerste kussen bezette. De Ita liaanse werper Riccardo Armel- lino liet vervolgens tweemaal vier wijd los, waardoor er twee automatische runs ontstonden. Dat betekende het einde van Armeliino en een stand van S —0. Doordat ook Beckers door Wim Hageman in staat werd gesteld voor de zesde run te zorgen werd het 6—0. Italië kwam op 6—2 en kreeg vervol gens nog enkele mogelijkheden om de achterstand te niet te doen, maar het Nederlandse veld, vooral Beckers speelde sterk, maakte geen fouten, waardoor ook de tiende machts greep van Italië op niets uit liep. FRANK WERKMAN HAARLEM Wim Crouwel en Boudewijn Maat zijn gister, avond op het afscheidsbanket onderscheiden met het bondson- derscheidingsteken. Peide spe lers hebben met het behalen van deze tiende Europese titel definitief afscheid van het inter nationale honkbal genomen. Het wedstrijdverloop van de Internationale Rotter dam Marathon was: Start met 128 deelnemers. 10 kilometer: Slagmulders (Belg) en Atkinson (GB) hebben een voorsprong van 30 seconden op een groep van zeven, waarin Sijtveld, Kijne, Jones, Steylen. Verhoef staat op het punt de achterstand in het begin opgelopen, goed te maken. 20 kilometer: Aad Steylen geeft vanwege een hiel- biessure op. 25 kilometer: Slagmulder ligt tien seconden voor op een groepje met Hughes, Kijne Jones en Atkinson. Verhoef volgt daar achter op drie seconden. 35 kilometer: Jones leidt, respectievelijK Kijne, Hughes en Sijtveld volgen op ruime afstand. Cees Verhoef valt steeds ver der terug. 42.195 meter: Jcnes komt als eerste sintelbaan Lan- gepas op. Zijn landgenoot Hughes volgt dankzij een sterke eindsprint op een minuut. Johan Kij ne is met een derde plaats Nederlands kam pioen. Van Sijtveld wordt zeer verrassend vierde. In totaal bereikten 89 at leten de eindstreep. ROTTERDAM De deken, die behulpzame EHBO-mensen - of hij wilde of niet - om zijn tengere schouders hadden geworpen, lag al lang weer op de grond. Toch wilde John Jones, de kleine Brit, iedereen die hem zaterdag aan de finish van de Internationale Rotterdam Marathon op wachtte, doen geloven dat hij "ontzettend moe was". Tus sen de zinnen door rende hij bedrijvig naar de rand van de sintelbaan in het Kralingsebos om zijn uitgeputte te genstanders met kreetjes van verrassing te verwelko men. Toen eenmaal zijn tijd (2.22.49) bekend was, griste hij een stiftpen weg en schreef de prestatie op de binnen kant van zijn hand. "Dit", zei hij, "is een zeer belangrijk succes voor mij. Ik was nu voor de derde keer in Neder land en wilde daarom erg graag winnen." - Even eerder had Jones, de clown nog beweerd nie' zoveel moeite te nebben gedaan op het par koers in het Kralingsebos. Want: Dit beschouwde ik als een training voor een belangrij ke matiathon in Windsor over zes weken. Daar wil ik graag 2.15 lopen." Maar de open Ne derlandse kampioenschappen betekenden wel zoveel voor hem, dat hij zijn persoonlijk re cord (2.24) verbeterde. Die tijd had hij toevallig gerealiseerd in do 42 ki'ometer en 195 meter rondrm Maassluis, waar hij dit jaar derde werd. Daarom - mis schien is het een aanwijzing vour zijn grote klasse - was Jo nes gedurende de hele wedstrijd "tegen z'n wil in" toch voorin te vinden. Ondanks het feit, dat "het weer zo tegenwerkte. De lucht war zwaar en bovendien hadden wc de wind op open stukken sterk tegen." Die han dicap weerhield de 28-jarige at leet er niet van om in de laatste twee ronden vat, de overgeble ven titelkandidaten weg te "sprinter.". De tijd van John Jones was eer persoonlijk record. Reden vooi de Britse winnaar om die pres tatie op de binnenkant van zijn In rijn achtste marathon tot dus ver bewees Jones, het natuurta- Natuurtalent hand te noteren Johan Kijne, al even klein als de Britse winnaar, passeert de streep als eerste Nederlander. Goed voor de Nederlandse titel. lent, ook op de lange afstand over aparte klassen te beschik ken. "Liever loop ik de tien mijl". En op de dubbele afstand- is hij de snelste van de we reld: 1.10.2 "Met Iets meer trai nen lukt een marathon ook wel." Die trainlngsarbeid ver raadt de eerzucht van de kleine Brit. "Ik loop iedere dag naar mijn werk bii ESSO (chauffeur van een tankauto), dat is zeven mijl. En dan train ik, ook dage lijks, nog eens tien mijl." John Jones is in alle opzichten een "bijzondere". "Toen ik zeven jen' geleden ui» Wales naar En geland trok om daar in een ma chinefabriek te gaan werken, vroegen ze mij of ik eens in een soort bedrijfscompetitie wilde mecioper.. Daarna, ik had eer der nooit wat aan sport gedaan, zeiden ze me, dat ik een goeie kon woiden. Als ik maar train de." John Jones deed dat en plukte de vruchten - een reus achtig grote beker en een prijs in natura in Rotterdam. Bang De kampioen vergat niet om ook anderen in de eer te betrekken. Nadat hij eerst zijn landgenoot Hughes, die als tweede de sin telhaan \an METRO opstormde, met applaus had begroet, loofde hij Johan Kijne met: "voor hem was Ik bang en hl) heeft bewe zen, dat hij goed is." De aankorrst van de eerste Ne derlander ging met ovationaal applaus gepaard. De derde plaats ver. Kijno was dan ook goed voer de Nederlandse titel. En verdiend, hij was degene ge weest die al na 2 kilometer mede verantwoordelijk was voor de enorme gaten die toen vielen. Dc Belg Slagmulders die samen mot Ati rson (G.B.) al ln het begin ontvluchtte was nauwe lijks ingehaald - hij viel later uit - of het vuurwerk brandde los. Kijne: "Jones en Hughes gingen er vandooi en Cees Ver hoef moest lossen. Ik liet me ex pres even terug vallen om ddar- na met een tussensprintje Verhoef definitie* van me af te- schudden. Die opzet lukte, Ver- Direct nadat de eerste drie Nederlanders de marathon hadden beëindigd, werd de huldiging voor de nationale titel verricht. Van links naar rechts: Ben van Sijtveld. Johan Kijne en Henk Kalf (derde). Inzinking talies worden toch niet gewaar deerd. Twee keer liep ik een goede tijd, maar voor de inter land tegen Zwitserland werd ik to'h n'ct opgesteld. In de vol gende marathon moet ik me maar weer bewijzen." Na 35 ki'ometer was de door komst: J. Jones 1. 56.27, 2. KIJ- op 1.10.0, 3. Hughes op 1.13, Het was een vin de kleine dra- op 4. de verrassend sterk lopen- do Sijtveld op 2.13. Cees Ver hoef had intussen al een achter stand van ruim 3 minuten op gelopen. Later zou de Utrechtse atleet, van wie nn het sterke op- trcoen ;n Tsjecho-Slowakije zo ver verwacht werd, spreken von "een inzinking, die 17 kilo meter duurde." Verhoef, zeer teleurgesteld, nam niet eens de moeite z.cb te laten masseren. M'-t verstikte stem sprak het 23-Jarig talent: "Bij elke drie mn rut hor.* is er een die slecht gaat. Dit was er een". Om zich daarna met veel moeite wat moed in te spreken: "Mijn prés- ma's. die horer. bij een mara thon. Evtnals het geluk van Jo han Kijne (26) begrijpelijk was. Vanaf de massagebank juichte de Vlorrdingae atleet: "Beter hnd het niet kunnen gaan. Meer dan een Nederlands kampioen schap Is voor mij niet te halen. Olympisch kampioen kan ik toch niet worden." Het sprintje, waarmee hij zijn kampioens- crofs voer egen publiek beëin- digd-? was er de oorzaak van, dat hip na afloop nog slechts kon strompelen. "Ook dat moet je ervoor over hebben." KEES KOOMAN ROTTERDAM Brian Armstrong, de Canadees die zaterdag zou deelne men aan de tweede inter nationale marathon van Rotterdam, verscheen niet aan de start. De in Engeland studerende Ca nadees, die gezien zijn 2.13.30 gelopen In de Maxol-marathon In Enge- lond als de grote favoriet gold. liet de organisatoren donderdagavond laat we ten wegens oen blessure niet te kunnen komen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15