Billie Jean King: drie finales maar uitgejouwd door publiek Weer record voor Mieke van Wissen Jan Kodes te sterk voor Metreveli Oplossing van tennisconflict niet in zicht ONDANKS BOYCOT BIJNA 300.000 TOESCHOUWERS Wereldrecord Hansje op 800 m kampioene MAANDAG 9 JULI 1973 A5 LONDEN Er zijn op Wimbledon vervelender finales ge weest dan die tussen Jan Kodes en Aleksander Metreveli, maar er was altijd de voldoening de beste spelers ter we reld aan heht werk te zien. Aangezien noch de Tsjech, noch de Rus kunnen worden ingedeeld in de absolute we reld-elite had de eindstrijd van Wimbledon '73 iets onbe vredigends, hoe onderhoudend de voorstelling bij tijden ook was. De graaf van Kent schenkt Billie-Jean King het ere-bord als beloning voor haar overwinning op Wimbledon. Hermann David, voorzitter van het organisatiecomité, assisteert haar tijdens de ceremonie. Nu is Jan Kodes natuurlijk toch riet de eerste de beste. De 25- jarige Tsjech won twee keer Parijs, bracht het tot de finale op Forest Hills on bereikte vo rig jaar op het profloze Wimble don de halve eindstrijd. Zijn spel is gedegen, zijn wedstrijd mentaliteit ijzersterk. Aleksan der Metreveli, de eerste Rus die een enkelspelfinale op Wimble don bereikte, heeft mir.der grote prestaties achter zijn naam staan. Hij serveert beter dan Kodes, is meer een killer aan het net, maar speelt veel onre gelmatiger. Tijdens de finale keek de 28-jarige Georgiër steeds of hij het eigenlijk met geen enkele beslissing van de lijn rechters eens was. Metreveli is mede aan eigen irritatie ten on- Ger gegaan: 16 (in 18 minu ten), 8—9 (na een setpunt te hebben gehad) en 36. Metre veli maakte de mooiste punten, Kodes de belangrijkste. De Rus. die de Amerikaan Alex Mayer voornamelijk door servi- cegeweld overmeesterde, had te kamper, met een onregelmatige opslag. De serviceretum van Kodes was overigens vrijwel on veranderd meesterlijk. Zijn re putatie in deze bleek niet onge grond. Kodes, na Jaroslav Drobny de tweede Tsjechische Wimbledon- winnaar, kreeg 5000 pond (33.000 gulden), een bedrag dat hij niet in eigen zak mag ste ken: De Oosteuropese spelers dienen hun prijzengeld over te maken aan de nationale bond, die vervolgens niet te gierig is de speler een deel van zijn ver diensten terug te geven. Hce aan ook, Kodes leek van zijn cnverwinning bijzonder veel ple zier te hebben. Hij kuste de cup en zelfs ken men op zijn besnor de gelaat het vermoeden van 'n glimlach waarnemen. De Tsjech had dan ook sterk gespeeld, in aanmerking genomen dat zijn vorige duels met Metreveli steeds in vijfsetters waren ont aard, met wisselende winnaar. De eerste set was al bijzonder snel bekeken: 6—J. Kodes leek allesbehalve onbespeelbaar, maar een tegenstander in dit geval Metreveli ziet zich veel al in no-time geplaatst voor een schokkende achterstand. Er zit e^n flinke dosis ver.ijn in het bedrieglijk simpele spel van de Tsjech. In de derde set was het al niet anders. Ia een kwartier tje stond Kcdes op 5—2 en maakte even later op 6—3 de partij uit. Billie-Jean King had twee ambi ties, toen zij zaterdagmiddag hot gras van het Centrecourt op Wlrr.bledon betrad voor de fina le damesenkelspel tegen haar elf jaar jongere landgenote Chris Evert. „Ik wilde die vijfde titel pakken Een dolgelukkige Jan Kodes kust de Wimbledon-bokaal, die hij zo en de mensen in Amerika laten zien dat ik echt wel van Chris kan winnen", aldus de 29-jarige Amerikaanse .na afloop van de partij, die in 52 minuten „beke ken" was: 60, 75 voor de ti- telhoudster. Billie Jean Kings beide wensen waren vervuld en, het moet gezegd, niet ten on rechte. Haar spel in de eerste set was bijna volmaakt, enkele klassen beter dan vorig jaar, toen zij in de eindstrijd Evonne Goolagong terugwees. Chris Evert stond in de eerste games zo onder dmk dat zij geen con trole kon krijgen over haar doorgaans zo solide fore- en backhandslagen. De 18-jarige fi nale-debutante maakte onge woon veel fouten, maar dat was een verdienste van Billie-Jean King, die in deze fase volmaakt volleerde aan het net. De kam pioene kreeg in de eerste set negen punten tegen. Chris Evert: „In die vorm is Billie- Jean echt te goed voor mij en waarschijnlijk zou iedereen een beginner hebben geleken tegen dit spel." Evert was ondanks haar nederlaag in een uitste kend humeur: „Doorgaans ben ik niet te genieten wanneer ik verloren heb. Toen ik het cen trecourt afkwam was ik ook wel teleurgesteld, maar ik bedacht dat het toch niet zo slecht was om in de finale te komen. Dit •kon ik gewoon nog niet win nen", aldus de 18-jarige, die na Mo Ccnnolly de jongste na-oor- iogse winnares zou zijn geweest. Het publiek had voor het geheel maar een mager, verplicht ap plausje over. De 11.000-koppige inassa was trouwens toch al enigszins in de contramine. Vooral Billie-Jean King, die het nu al jaren verstaat de knuffel dieren van het Engelse volk te verslaan, moest het ontgelden. Fr klonk zelfs boe-geroep. „Winnaars zijn nooit populair". meende de Amerikaanse berus tend, om twee uur later maar weer eens toe te slaan. Betty Stöve en Francoise Durr wer den er het slachtoffer van. Bil- ly-Jean King ondervond steun soms ook niet van Rosy Casals. Het Nederlands Franse duo, voor Betty Stöve was het de tweede achtereenvolgende fi nale (vorig jaar won zij met King), heeft driftig tegenstand geboden en bracht het zelfs tot een derde set: 16, 64, 57. Betty Stöve speelde in de twee de set erg sterk, om aan het eind van de derde terug te val len. De volley van Durr was, als gewoonlijk, zwak, terwijl cok haar opslag nodig revisie behoeft. Tegen de goed inge speelde Amerikaantjes, die er overigens een uitputtende halve fhale hadden opzitten (7—5, 7 —5 tegen Goolagong/Young) waren er onvoldoende mogelijk heden. Billy-Jean King maakte gisteren haar triomf compleet door een 'overwinning in de finale van het gemengd dubbel. Samen met haar Australische partne.- Owen Davidson veegde zij het Mexi- caans-Californische duo Raul Ramirez en Janet Newberry in straight sets van het centre- court, 63, 62. Het is de twee de keer in haar 13-jarige Wim- bledoncarrière dat Billy Jean olie damesnummers op haar naam brengt. De titel in het herendubbelspel girg naar Nastase/Connors na een vijfsetspartij tegen de Au straliërs Cooper en Fraser (39). Toch nog een Wimbledonkam- picenschap voor de Roemeen, di? weer veel grapjes maakte, ook a! om de middelmatigheid van het duel te doen vergeten. Nastase klaagde weer over zijn rug en trok zich uit het ge mengd dubbelspel (met Casals) terug. LONDEN Een week vol besprekingen heeft het con flict tussen de Internatio nale Tennisfederatie (I.L.T.F.) «n de militante spelersorganisatie (A.T P.) geen stap dichter tot een oplossing gebracht. Het conflict dat begon met de schorsing van Nikki Pilic en er voorlopig mee eindigde, dat 73 tennissers zich van Wimbledon terugtrokken, spitst zich toe op de vraag hoe de in te stellen over koepelende commissie dient te worden samenge steld. De Internationale Federatie wil twee commissies - één voor de heren en één voor de dames met vergaande bevoegdheden inzake het vaststellen van de wedstrijdkalender, het partijen schema en het handhaven van de discipline tijdens de toer nooien. Tijdens het congres van de I.L.T.F. komt een bestuurs voorstel ter tafel om de heren commissie samen te stellen uit vier I.L.T.F.-leden en drie af gevaardigden van de spelers. Dit is door Jack Kramer, na mens de spelers-organisatie onaanvaardbaar genoemd. De ATP stelt een commissie van tien voor bestaande uit drie I.L.T.F.-leden, drie spelers van de A.T.P. en vier afgevaardig den van de grote toernooien. I.L.T.F.-voorzitter Alan Heyman heeft al laten weten, dat van een oplossing. waarbij de I.L.T.F. niet de meerderheid be houdt, geen sprake zal kunnen zijn. Jack Kramer heeft als mo gelijke tussen-oplossing gepleit voor een commissie van zeven, waarin drie A.T.P.-ers en vier organisatoren van de grote toer nooien met de mogelijkheid de Australiër te vervangen door een Italiaan, als Australië een stem krijgt in de damescom missie. Afschaffing Bij het congres in Warschau zal tevens worden gesproken om de bepaling af te schaffen, dat een nationale bond per seizoen tien weken over zijn spelers kan be schikken. Deze bepaling leidde tot de schor sing van Pilic door de Joegosla vische bor.d. „Ik hoop, dat het voorstel tot afschaffing geen moeilijkheden zal geven", aldus Heyman. Moeilijkheden zijn er overigens genoeg. Vooral sinds Italië en Spanje zijn overgegaan tot schorsing van hun contract-spe lers. Op de achtergrond is de dreiging van de nieuwe tennis- organisatie (WTT) uit Amerika, die in de maanden mei, juni en juli toernooien tussen vertegen woordigende teams uit zestien Amerikaanse steden wil houden. Tijdens deze toernooienreeks, die zou samenvallen met de Ita liaanse en Franse kampioen schappen (voor Wimbledon zou er eventueel een rust van veer tien dagen kunnen worden inge last) zou volgens een ander puntensysteem worden gespeeld, terwijl het bovendien zou zijn toegestaan invallers op de baan te brengen. Zo'n toernooi kan stellig niet door de I.L.T.F. wor den erkend en zou kunnen lei den tot een schorsing van de deelnemende spelers. „Dat vooruitzicht trekt ons niet aan. Reden waarom wij onze leden hebben aangeraden een derge lijk contract niet te tekenen", aldus Jack Kramer. De A.T.P.- directeur verheelt echter niet dat een halsstarrige houding van de I.L.T.F. de spelers re gelrecht in de armen van de W.T.T. zou drijven. Deze orga nisatie heeft namelijk al twee miljoen dollar aan prijzengeld gegarandeerd. Vrijwel alle bete re tennissers uit West-Europa, Amerika en Australië hebben zich inmiddels bij de spelers vakbond aangesloten. Het aan tal leden bedraagt thans 102. S'.V. Mieke van Wissen is in voortref felijke vorm. Dat mondde in Ba zel uit in een Nederlands record op de vijfkamp. de bal toe om in een uiterste krachtsinspanning een teleurstel- LONDEN Billie-Jean King, die voor Wimbledon 1973 als tweede was ge plaatst achter de Australi sche Margaret Court, ver diende .met haar overwin ning een bedrag van 3000 pond (ongeveer 20.000 gulden). De Amerikaanse vestigde met haar aantal van vijf zeges een nieuw na-oorlogs record. Zij won de titel in het damesenkel spel in 1966, 1967, 1968, 1972 en 1973. De partij tegen Chris Evert, die voor de eerste keer de finale bereikte, duurde 52 minuten. Billie-Jean King heeft acht keer in de finale gestaan. Zij verloor drie keer: twee keer van Margaret Court-Smith, één keer van de Britse Ann Jones. Het bezoek aan Wimbledon heeft dit jaar, ondanks de boycot van 73 vooraanstaande spelers, niets te wensen overgelaten. In totaal passeerden 299.742 mensen de hekken, slechts 2154 minder dan het recordaantal van 1967 en 981 meer dan vorig jaar (298.761). Op acht van de twaalf dagen waren er dit jaar meer bezoe kers dan in 1972. VICTORIA De Canadese atlete Gl«nda Reiser heeft tijdens weds: rijden in Victoria (VS) het wceldrecord op de mijl voor dames verbeterd. Zij maakte een tijd van 4 minuten 34.9 se conden. Het oude record stond op naam van de Westduitse El len Tittel met 4.35.4, Daarvoor was de Nederlanse Maria Gcm- oitis recordhoudster met 4.36.8. BAZEL Mieke van Wissen (At- modes) heeft gistern tijdens in ternationale atletiekwedstrijden in Bazel het Nederlands record vijfkamp verbeterd en gebracht op 4440 punten. Het oude inter nationale record stond sedert 10 juli 1971 (Papendal) met 4429 punten op naam van Miep van Beek (ADA). De prestaties van Mieke van Wis sen waren: 100 meter horden: 13.3, Kogelstoten 11,13 meter, hoogspringen: 1.69 meter, ver springen 6.00 meter en 200 meer 23.5 seconden. Enkele weken geleden op Papendal tijdens de landenwedstrijd Ne derland—Groot Brittannië - De nemarken toonde Mieke v. Wis sen al aan in een voortreffelijke vorm te steken. Zij eindigde toen als eerste in het individuele klassement met een totaal van 4373 punten, het hoogste total dat zij ooit in een vijfkamp scoorde. In vergelijking met de wedstrijd op Papendal boekte Mieke van Wissen iri Bazel winst op de 100 meter horden (13.3 tegen 13.4), verspringen (6,00 meter tegen 5.76 m.) en de 200 meter (23.5 tegen 23.6). Het kogelstoten leverde in Bazel verlies op (11,13 tegen 11,29) en het hoogspringen was gelijk: 1,69 meter. Seizoenprestaties Op de 100 meter horden bleef Mieke van Wissen slechts 1 tiende seconde verwijderd van het nationale record dat zij 16 juni (Papendal) op 13.2 se conden bracht. De resultaten op verspringen (6,00 m) en de 200 meter (23,5) betekenen de beste Nederlandse seizoenprestaties. Anneke de Lange (Sparta) zorgde in Bazel ook voor een beste Ne derlandse seizoenprestatie. Zij liep de 800 meter in 2 minuten en 6 seconden. Vrijdagavond had Tilly v.d. Made (PAC) in ZUrich 2.06.4. gelopen. Anneke de Lange eindigde in Bazel als derde achter de Roemeense Ilia- na Silai (2.02.8) en de Joegosla vische Vera Nikolic (2.03.7). Ilja Keizer (Hellas) bezette de vier de plaats met een tijd van 2.08.4. Elly van Beuzekom (AV Cactricum), De Nederlandse re cordhoudster speerwerpen met 54,36 meter won in Bazel haar specialiteit met 47,04 meter. De Zwitserse Meta Rntenen zorgde nog voor een goede prestatie door 6,35 meter vèr te springen. De Nederlandse junioren hebben de vijf- en tienkampwedstrijden tegen België, die zaterdag en zondag in Brussel werd gehou den gewonnen. De meisjes won nen de vijfkamp met 11.333 te gen 10.650 punten. De jongens zegevierden op de tienkamp met 18.952 tegen 18.534 punten. Frans v.d. Ham (AV Schoonho ven) eindigde als ec.ste in iet individuele klassement met een totaal van 6717 punten. Hij vol deed daarmee ruimschoots aan de limiet voor de Europese jeugdkampioenschappen, die van 24 t/m 26 augustus in Duis burg worden gehouden. John de Noorlander (AVZ) eindigde met 6527 p. als tweede. De Rotter dammer had echter enkele we ken geleden al aan de limiet voor Duisburg, die op 6600 punten is gesteld, voldaan. De jongens werkten met herenma teriaal. De vijfkamp eindigde in een drie voudige Nederlandse overwin ning. Ria Ahlers (De Sper wers) zegevierde met een totaal van 3841 punten vóór Mirjam v. Laar (AVON) met 3771 punten en Anja Smits (Haarlem) met 3721 punten. De limiet voor Duisburg bedraagt 3800 punten. Ria Ahlers kan echter niet in Duisburg starten omdat zij te oud is. Anja Smits heeft onlangs al aan de limiet voldaan. De uitslagen zijn: Vijfkamp: (resp. 100 m horden, kogel. hoog. ver. 200 meter en totaal) 1. Ria Ahlers (Ned) 15.1 10,44 1,75 - pols - speer - 1500 m. totaal). 1. Frans v.d. Ham (Ned) 115 6.57 12.04 1.75 50.9 16.7 3S.30 4.25 40.52 Cees v.d. Ven (Ned) 5685 pnt LELYSTAD Hansje Bunschoten van de zwemvereniging Naar- den heeft zaterdag tijdens de Ne derlandse kampioenschappen langebaan in het bad „Hout- rit" in Lelystad de beste pres tatie geleverd met een 800-me- tertijd van 9.19.0 in de categorie meisjes onder 16 jaar. Ook Veronica Stel van PSV was met 9.32.0 nog sneller dan de winnende dame: Astrid Verver, eveneens van PSV (9.32.4). De uitslagen waren: 1500 meter Jongens onder 16 Jaar: 1. Henk Elzerman (Zlan-Vltesse) 17 03.2; 2. Eddv de Wit (Zlan-Vltes- scj 17,19.4; 3. Plet Stegglnk (Naar- den) 17.37.1. Jongens onder 18 Jaar: 1. René v.d. Kuil (SZC) 17.34.9; 2. Frlts Jan Edelljn (VZC) 18.02.3; 3. Cor Rede- mans (HPC) 18.02.4. Heren: 1. Ton van Klooster (Naarden) 17.01.0. 2. Henk Mulder (Zlan-Vltes se) 17 08 0, 3. Hans Elzerman (Zlan-Vltesse) 17.10.1. 800 meter, meisjes onder 16 Jaar: 1. Hansje Bunschoten (Naarden) 9.19.0. 2. Veronica Stel (PSV) 9.32.0, 3. Jose Drtesscn (Mosa-Reglo) 9,49.2. Dames: 1, Aslrld Verver (PSV) 9.32.4. 2. Sacha Honig (Zlan-Vltesse) 9.53.1, 3. Alle Radcrsma (DSZ) 10.00.8. LISSABON Barcelona heeft za terdagavond de Europese rol- hockeybeker voor landskampioe nen gewonnen door in Lissabon met 7-7 gelijk te spelen tegen Benfica uit Lissabon. Barcelona had in de eerste wedstrijd in Spanje, vorige week zondag, met 5-3 van de Portugezen ge-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12