GOUDEN ZWEEP VOOR JELLO DEED SUCCES BUITENZORG IN BAN £r"--> Revanche van Assen kwam voor Schurgers veel te vroeg... jwi jd A OOK PECH VOOR WIL HARTOG Favoriet Eland uitgeschakeld Pi MAANDAG 9 JULI 1973 A3 I»'-* -•f&v >£l urs kruipen als mieren door de bocht van het circuit van Zandvoort, dat ook voor de motorsport nu verbeterd ii AND VOORT Jos Schurgers was 'de vorige week in Francorchamps sneller aan zijn „revanche voor Assen" toe dan verwacht werd- Daardoor verloor de eerste interna tionale motorgala sinds veertien jaar op Zandvoort veel aan attrac tie. Want, bleek later, de held van Francorchamps wilde zich na. een slechte start niet meer forceren en stelde zich tevreden met een voor zijn doen teleurstellende vierde plaats. De enige in Zandvoort aan wezige kandidaat voor de wereldti tel (De Vries en Timmer van de 50cc klasse reden niet) miste daar door een unieke kans bij de twin tigduizend Nederlandse toeschou wers genoeg om de exploitatie te dekken! zijn populariteit uit té bouwen. Ras voor Schurgers deze „revanche voor Assen" een deceptie, voor de organisato ren allerminst. „Toen de restauratie van het circuit nog in de pen zat werd er voortdurend naar het belang voor de mo torsport gekeken", zegt ex-directeur Hu- genholtz. „Wie herinnert zich de tijd van Piet Knijnenburg, Drikus Veer, Dick Re- nooy en anderen niet meer? Die willen we terugkrijgen". Een feit is dat de wed strijden van gisteren boeiend en sfeerrij- ke waren. Diverse pracht duels werden er beslecht, waarbij de bezoekers hun adem inhielden. Dat gaf iedereen tenslot te het gevoel mee, dat de tijd voor inter nationale wedstrijden op Zandvoort weer rijp is. Het zou velen dan ook verbazen als de „revanches van Assen" in 1974 van de agenda geschrapt zouden worden. Daar zijn twee belangrijke redenen voor. Vooral het publiek heeft laten zien dat het Zandvoort als motorcircuit met deel name van „internationals" apprecieert. Maar ook de organisatoren hebben er al les aan gedaan om dit evenement beter tot zijn recht te laten komen dan bijvoor beeld de pinkerraces, toen het circuit nog lang niet klaar was. De veelbesproken bocht bij het Bos werd voor het eerst in het traject aangebracht. Deze verande ring is een verbetering. Jos Schurgers, de felste renner, die tegen Zandvoort heeft geageerd: „Dit scheelt enorm. Het circuit is nu veel veiliger dan vroeger. Een hobbeltje in de bocht voor tunnel-Oost- zou nog moeten verdwijnen". De kans dat dit gebeurt is groot. „Ik heb de in druk dat de organisatoren de laatste maanden beter luisteren naar onze be zwaren. Daar ben ik erg blij om". Tevredenheid Het nam niet weg dat de sympathieke Haarlemmer zijn „Thuisfront" geen ca deau uit erkentelijkheid voor deze mede werking kon aanbieden. Het speet hem enorm, al gaven de ontwikkelingen van de laatste weken hem voldoende reden tot tevredenheid. „Na Assen stelde ik me eigenlijk helemaal op deze wedstrijd in. Hier zou ik revan che nemen. Tot in Francorchamps alles een ommekeer nam. De tweede plaats in de resterende vier races voor de titel continueren was opeens voor mij van groter belang. Dat bleek ook duidelijk na het aanslaan van de brullende motoren. Schurgers bleef moederziel alleen staan op de eerst zo gunstig lijkende startplek, waar de concurrentie links en rechts pijl snel aan hem voorbij trok. Toen al was de lol er eigenlijk af. Schurgers: „De machine sloeg aan en direct weer af, de koppeling bleef kleven, denk ik. Het na deel was dat de anderen reeds liepen en ik niets meer kon horen. Door alleen op mijn toerenteller te kijken ging ik toen maar van start af." Het verlies aan se conden was echter niet meer in te halen. Een vervelende zaak, deze teleurstelling voor al die mensen, maar Schurgers maakte zich zelf weinig verwijten. „Pech, anders niet. De machine man keert niets." Wel bekrititseert hij zijn rij den vlak na het begin. „Ik had moeten doordrukken, het gat zo klein mogelijk maken. Dan had ik later misschien nog iets kunnen doen". Maar Schurgers zag ervan af. Meer risico's nemen dan nodig was zou absurd zijn. Wellicht zou hij dan teveel eisen van zijn privé Bridgestone (waarde 45.000 gulden) en kon hét succes van dit seizoen nog in gevaar komen. Eerste worden is dus onmogelijk? Schur gers: „Onmogelijk niet misschien maar reëel bekeken zit het er niet in. Dan zou ik alles moeten winnen en daar geloof ik niet in. De Zweed Andersson rijdt veel te sterk dit seizoen". Het gekke was dat de vedette niet alleen in de 125 cc klasse pech had. Ook Wil Har- tog, de grasdroger uit Abbekerk, trof het slecht in de 350 cc. In een sterk veld met cracks als de Fin Teuvo Lansivuori, de Duitser Dieter Braun en de Braziliaan Adu Celso Santos leek hij bijzonder kans rijk te starten. Tweede lag de blitzerige Noordhollander na een paar ronden reeds. Zou de rijder, die geen tijd heeft voor wedstrijden in het buitenland, gaan stunten en de „invités" een lesje geven? De droom duurde niet lang, want enkele ronden later kwam zijn machine duizend toeren tekort en begon de motor over te slaan. Iedereen kon het horen. Enkele ronden lang bleef het mod deren met Wil Hartog, die zo graag wou vlammen. Toen raakte de motor weer in zijn oude doen. Het gat met de anderen was echter te groot geworden om er meer dan een vierde plaats uit te halen. Nog altijd goed voor de prijs van de bes te Nederlander. Voor hem eindigden: De Fin Lansivuori, de Braziliaan Santos en de Westduitser Braun. Het probleem met Wil Hartog een van die weinigen uit de rij talloze naamlozen, die het misschien internationaal verder kan brengen dan een plaats in de achter hoede blijft bestaan. Er is geen schijn van kans dat de Abberkerk zich met zijn machine buiten de grenzen waagt. „Ik kreeg voor Francochamps een uitnodi ging maar die kon ik onmogelijk aanne men. Mijn grasdrogerij werkt onder hoogspanning en daar kan ik niet gemist worden. Zaterdags en zondags gaat nog net; meer is niet haalbaar. Als je inter nationaal gaat rijden is dat een vereiste. Voor elke Grand Prix moet je sowieso al woensdag van huis." HANS DE BRUYN Jos Schurgers liggend op de Bridgetone, die hem bij de start t HILVERSUM Giel van der Togt, de Voorburger die in Staphorst een fijn be drijf met dravers heeft opgebouwd, be leefde gistermiddag op de drafpiste van de Hilversumse baan weer een nieuw hoogtepunt in ziin korte maar toch al suc cesvolle loopbaan als beroepspikeur. Het winnen van de Gouden Zweep met Jello, deden successen van vroeger met Felix kampioen van Nederland en tweede in het Europese kampioenschap der vijfjari gen en derby winnaar met Janku Buiten zorg, weer helemaal vergeten. Giel van der Togt, de grote outsider in de negen tiende Gouden Zweep was dolgelukkig. „Ik begrijp achteraf feitelijk niet dat ik geen favoriet was in deze draverij. Goed, voor de koers was ik blij geweest als ik bij de eerste vier was geweest, maar aan de andere kant Jello is in topvorm en de afstand staat op zijn ziel geschreven". In de kleedkamer waar de andere pikeurs zich klaar maakten te paard te gaan, keek Giel van der Togt met zijn collega's tegen de „oude" Gouden Zweep van 1883 aan. Deze heeft hij zojuist in ontvangst mogen nemen van Z.K.H. Prins Bern- hard. Hij heeft er een ere-rondje mee ge reden en nu staat de zweep in de hoek van de kleedkamer. Giel van der Togt: „Ik geloof dat ik dat ding terug moet brengen en dat ik een kleinere zweep voor een jaar mee naar huis mag nemen. Deze moet weer in de kluis van de Stich ting Nederlandse Draf- en Rensport. Even pakt de jolly joker onder de Neder landse beroepspikeurs, de Amsterdam mer Bertus Heyman. de Gouden Zweep uit de hoek. Giel verliest de zweep niet uit het oog. Zijn collega's zijn tot alles in staat. Bertus Heyman: „Zulke goede na gels hoef je niet te hebben wil je hier een beetje goud vanaf halen". Giel van der Togt lachte en nam links en rechts hand jes in ontvangst. Jan van Dooyeweerd was nog niet in de kleedkamer, hij kwam Giel later de hand drukken. Ergens op het stalterrein moest hij eerst zijn grote teleurstelling verwer ken. Eland, favoriet voor de Gouden Zweep, sprong tweemaal in de fout en werd daarna terecht uitgeschakeld. Van 'Dooyeweerd had nog geen verklaring. Maar vast staat dat Eland wat gevoelig aan zijn benen was en dat hij het hoge tempo wellicht niet aankon. De eigenaar van Jello, de Voorburger Jan Lagerberg was niet van de partij. Giel van der Togt: „De man is met vakantie en ik weet niet waar hij zit. Ik hoop dat hij de uitslag op de radio hoort. Jammer dat hij deze overwinning van zijn lieve ling Jello niet mee kan maken. Dit was voor mij net zo'n mooie overwinning van het paard als tijdens de België—Neder land wedstrijd in Oosteinde. Deze is nog lang niet aan het eind van zijn latijn. Ergens mag de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport mij wel dankbaar zijn. dat ik Eland van de overwinning heb af gehouden. Had Eland gewonnen, dan had er een nieuw exemplaar moeten komen van de Gouden Zweep, omdat de eige naar door het driemaal winnen deze dan mocht hebben. Ik heb gehoord dat een nieuwe zweep rond de tienduizend gulden gaat kosten. Laat de NDR maar met mij delen dan praat ik nergens over". Al dus Giel van der Togt. met een glimlach op zijn gezicht: „Maar zonder gekheid, ik ben met de eerste prijs voor mijn eige naar van tienduizend gulden best tevre den. Maar in zo'n draverij gaat de eer in ons harde beroepsvak toch voor alles". Giel van der Togt hoopt nu nog in septem ber in Belgiëë te mogen starten in het Eu ropees kampioenschap voor vijfjarigen. In augustus is daarvoor in Nederland een selectie draverij. Bij de prijsuitreiking verloor Z.K.H. Prins Bernhard zijn anjer. Een Prins zonder anjer is toch moeilijk in te denken. Vóór de Gouden Zweep most Giel van der Togt trouwens ook al handjes in ont vangst nemen. De ex-Voorburger was na melijk jarig. De NDR perschef Cees Berg kon niet mededelen welke tip de Prins heeft gespeeld. Maar hij speelde wel. Mooie overwinningen verder in het Hil versumse Sportpark van Karei Duke en Gerrit Bosschieter. Hij hield echter zijn lijn niet in het laatste stuk en kreeg daarvoor weer een boete. Gerrit krijgt dikwijls een bon. In het vuur van het spel vergeet hij de regels weieens. Zaterdagmiddag op de Wassenaarse baan Duindigt won de volbloed Manolito voor de vierde achtereenvolgende maal. Gere den voor de Belg Frans van Deuren en door deze overwinning 'n belangrijke kan didaat voor de derby. Hij versloeg oudere goede paarden. Voorwaar een goede pres tatie en hulde aan trainer Cees van der Harst en Jockey Frans van Deuren. Op de tweede plaats kwam Gaily met Henk van der Kraats. De Wassenaarder Van der Kraats won de tweede ren die mid dag met Jingo. Lang heeft het er na uit gezien dat de overwinning zou gaan naar Dieter Weiss met Bearly, maar deze combinatie moest tenslotte nog genoegen nemen met een derde plaats, achter Ge rard. Bij de tweejarige dravers bleek Mirko Bui tenzorg van de Hilversumse trainer Ma- nus Bouwhuis een heel goede te zijn. Hij had een wandeling in zijn tweede optre den in zijn leven, dat tevens al de tweede overwinning bracht in de kilometertijd van 1.27.1 over 1500 meter. Marko van Echten van de Duindigt-pikeur Wim van Dalen kwam op de tweede plaats. Hij had de openingsdraverij die middag zeer verrassend gewonnen met Kolonel. Tips Morgenavond «taan er tien draverijen on het pro gramma mi. de Hilversum** baan. De eerste stort U r.'Hli ont uur en de tips sljn: it..» en Heide-Prljs: Labors B. Lucy Hollnndla en Koranjan Tweede Afdeling: King Baker. Lammert en Lana Rodney. Zee rn Klrsnd-TrlJ*Lyrana. Llnda Hollondla en Luckcy Lady ('aniplng-rrlj*: Lou Hagheweyde. Kensington an Kees Axgll. (in.tr .lull-l'rljs: Hero Hollnndla, Inez, Jorco Buitenzorg. Bergen rn iialrn-frli* (le afd Johnny Baker, Jasper en Kapt.-ln Norton Crulsr-PrtJ*Kolonel T. Jimmy Boy en Ingo van Bonnl. Bergen en Lalrn-Prljs (3e afd Jumllla, Inncke Pluto en Je TAlme. -Prijs: Keep It Again, Jolanda Z en - R. wui-Prljs: Kees Dunst. Janny P en Jos N. Prins Bernhard hangt Giel van der Togt de erekrans om de nek, die hij met zijn zege in de Gouden Zweep verdient heeft

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11