£eidóc (Bourant NEDERLAND ALS VAKANTIELAND „GOED BEZET" Groetplicht per 1 aug. afgeschaft In Wilsele vliegen stenen door de lucht Guerrilla's ontvoeren hele missieschool Wereld is bij nieuwe droogte machteloos longen met vreemde aantrekkingskracht 2 doden doordrugs Waddeneilanden zelfs overvol Begroting tsie «iaat toch omlaag 64e JAARGANG No. 119549 ZATERDAG 7 JULI 1973 Zaterdag: Ned. I.: 20.25 uur Teh Second Generation, show. 22.15 uur Marty Feldmnn Comedy Machine. Ned. II: 20.21 uur Je kunt maar eenmaal sterven, tv-spel. Zondag: Ned. I. 20.25 uur: Her kent u deze melodie, selectie. 21.15 uur l-'eder-lesen, tv-spel. Ned. II, 19.05 uur Thierry la Fronde, jeugdserie. 19.30 uur Studio Sport, aansluitend Tour de France. 20.30 uur De rivalen van Sherlock Holmes. BUIEN Zonnige perioden moor ook plaat selijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige zuidwestelij ke wind. in de loop van de dag ruimend naar west tot noord west en aan de kust tijdelijk toenemend tot vrli krachtig. Zor.dng: zon: 04.30-21.00, maan: 14.49. Hoogwater Schcveningen: 08 17-31 11 Hulp voor Afrika SOESTERBERG (ANP Minister Vredeling van de fensie en minister Pronk van ontwikkelingssamen werking hebben vanochtend op de vliegbasis Soester- berg het vertrek van een Fokker F-27 Troopship van de Luchtmacht naar Dakar, de hoofdstad van Senega bijgewoond. Het toestel za worden ingezet in het kade van de internationale hulp verlening aan de droogte en hongersnood ge teisterde gebieden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Madame Germai- ne Corda goot begin juni van dit jaar op de binnenplaats van haar huis te Wilsele in Belgisch Brabant de aardappelen af en schrok hevig toen daarbij een flinke steen in de pan viel. In Wilsele zijn ze overigens op het zeer aparte gebied van vliegen de stenen heel wat gewend. Het begon eigenlijk al een jaar gele den toen ook in juni en juli an dere huizen gestenigd werden. Nu vallen de keien opnieuw. De aangerichte schade is inmiddels aanzienlijk. Er sneuvelden veel ruiten. Slachtoffers zijn voorna melijk de families Corda, Wuyts en Wouters. Enkele dagen geleden zou geble ken zijn dat een Wilselse jongen van 14 jaren een soort effectieve aantrekkingskracht op stenen ui toefent, ook op keien met een doorsnee van 20 centimeter. De betreffende jongen van vrij wel onbesproken gedrag is on schuldig als een lam. Hij doet het allemaal niet opzettelijk, maar waar hij verschijnt gebeu ren de gekste dingen met ste nen. Niet met andere voorwer pen. De knaap is sterk gespecia liseerd in de kei. Laatst had hij er een in zijn hand. floep, en weg was hij. En waar werd de steen gevonden? In de ijskast die niet open was geweest en waarin niets beschadigd werd. Nog sterker. Men liet de steen 6 uur in de ijskast liggen en con stateerde dat hij geen graad verkild, maar handwarm geble ven was. De krachten waarover de jongen beschikt baren in de wereld der parapsychologen geen opzien. Het verschijnsel komt meer 1 voor en heeft zelfs een naam: parergie, een energisch proces dat volgens de ons bekende fysi-1 sche wetmatigheden niet te ver- j klaren is. Daartoe kan de steen j in dfc pan van Germaine Corda volgens professor Ten Haeff (78) beslist gerekend worden. O AMSTERDAM (ANP) Binnen 24 uur tijds Is de Amsterdamse recherche ge confronteerd met twee Jeug dige buitenlandse bezoe kers, die op hotelkamertjes dood werden aangetroffen als gevolg van overdosering met een verdovend middel. Op beide lijken wordt sectie verricht om de doosoorzaak met stelligheid te kunnen vaststellen. Over drugs in Nederland: zie ook Finale. Beslag op Spaans blad BARCELONA RTR De justitie in Barcelona heeft gisteren be slag laten leggen op de laatste editie van het tijdschrift "Mun- do" omdat op de omslag het on langs gevormde nieuwe Spaanse kabinet als voetbalelftal was af gebeeld. MUNTEN WIJ GEVEN VOOR MOOIE MUNTEN Halfjes t.e.m. 1847 7,50 idem, 1850 t.e.m. 1886 3,- idem, 1891 t.e.m. 1940 0,25 Centen t.e.m. 1837 9,- idem, 1860 t.e.m. 1897 2,- dem, 1898 t.e.m. 1941 0,25 2\ centen t.e.m. 1898 5,- idem, 1903 t.e.m. 1941 1,25 Stuivers 1850 3,50 idem, 1855 t.e.m. 1909 6,- dem, 1913 t.e.m. 1943 2,- Dubbeltjes t/m 1906 indien mooi 10, idem. 1910 t.e.m. 1925 3,50 idem, 1926 t.e.m. 1934 1,50 Kwartjes 1892 t.e.m. 1913 15.— idem, 1914 t.e.m. 1926 2,50 5 guldens 1847 t.e.m. 1909 15,— idem, 1910 t.e.m. 1919 7,50 Guldens t.e.m. 1866 35,- idem. 1892 t.e.m. 1917 25,- Rijksdaalders t.e.m. 1849 40,— idem, Willem-lil 1849 - 1853 - 1856 - 1860 - 1861 - 1863 90,- Idem, andere jaren 27,50 idem, 1929 t.e.m. 1943 9,50 Gouden munten te Fa. J. C. VAN RUITEN ZN. KORT RAPENBURG 12 - LEIDEN Antiquair - Juwelier Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nederland maakt als vakantieland een goed bezette indruk. Nu de vakantie goed op gang is gekomen, zijn ho tels en pensions over het algemeen goed bezet door vakantie vierende Neder landers en buitenlandse gasten. Op de Friese Wad deneilanden is zelfs al geen plaats meer voor kampeer ders, hotel- of pensiongas ten. Er verblijven op de vier eilanden nu 70.000 gas ten, en volgens de rijkspo litie heeft het geen enkele zin meer dit weekeinde nar Vlieland, Terschelling, Ameland of Schiermonni koog te komen. Alles is volgeboekt. Alleen dagre creanten kunnen nog een plaatsje vinden: op het strand. Op de Veluwe en in Limburg ligt de situatie iets gemakkelijker. Daar is nog voldoende plaats voor degenen die er alsnog op uit willen trekken. Bungalows en appartementen zijn echter in heel Nederland vrijwel niet meer te krijgen. De recreatieon dernemingen die zijn verenigd in de organisatie Recron mel den eveneens een behoorlijke bezetting op de kampeerterrei nen. Hun aanvankelijk pessimis me dat de bezetting dit seizoen acht tot tien procent lager zou zijn dan vorige jaren, is als sneeuw in de hete zon verdwe- De onweersbuien die gisteren plaatselijk hebben gewoed, heb ben hier en daar schade veroor zaakt. In Friesland brandde een boerderij af, terwijl de Spoorwe gen gistermiddag last kregen van treinvertraging ten gevolge van blikseminslag in de boven leiding bij Haarlem. Gedurende drie kwartier was tussen Haar lem en Leiden slechts beperkt treinverkeer mogelijk. In Apeldoorn moesten twee zv baden buiten gebruik worden gesteld. Bij het Sportfondsenbad ging de chemische installatie te snel werken, waardoor zich chloorwolken gingen vorm' De aanwezige waterpoloërs het publiek moesten hoestend proestend het bad verlaten. In het zwembad De Sprekelaar werkte de verwarmingsinstalla tie niet, die het ververste water op temperatuur moest brengen. Het gevolg was dat het water niet warmer werd dan 4 graden. Vier honden vergiftigd ARNHEM (ANP) In Arnhem zijn gisteren vier honden na het eten van vergiftigde leverworst dood gegaan. Doodsoorzaak werd door sectie vastgesteld. De hondelijken werden gevonden in de wijk Klarendal. In een ande re Arnhemse wijk werden vori ge maand de lijken van tien vergiftigde katten aangetroffen. Rectificatie DEN HAAG In de Finale van 23 juni j.l. is bij het verhaal over de opvattingen van profes sor Meerlo ten aanzien van de bejaardenzorg een foto ge plaatst van „een dagverblijf voor bejaarden". Deze foto was echter van een eetzaal, opgezet met een cafetaria-systeem en uitsluitend bestemd voor verple gend personeel. UTRECHT (ANP) De groetplicht wordt per 1 augustus volledig afgeschaft. Staatssecretaris Mommerstecg van defensie heeft gisteren tijdens het militair georganiseerd overleg een voorstel van de tien bij dit overleg betrokken militaire perso neelsorganisaties overgenomen om het brengen van de militaire groet niet meer verplicht te stellen en uit de krijgstuchtelijke sfeer te halen. Dit heeft de heer G. E. Baas, voorzitter van do Nationaliteit christen onderofficiren vereniging (NCOOV), na afloop van het gesürek met de staatssecretaris meegedeeld. De staatssecretaris had voorgesteld de groetplicht te laten vallen en alleen het aannemen van de ver houding bij het formeel melden te handhaven. De personeelsorganisaties vonden dit voorstel echter tnin of meer lood om oud ijzer, omdat de zaak dan toch nog in de sfeer van de verplichting bleef. ..Dan zou men toch een vorm van beleefdheid blij ven afdwingen en dat achtten wij onjuist", aldus de heer Baas. Met ingang van 1 augustus hoeven militairen nu niet meer te groeten, maar als ze dan wel groeten moet dai gebeuren op de bekende wijze: door de hand aan de pet te brengen. Salueert men niet maar brengt men de groet op een andere manier dan zijn daar overigens geen sancties meer op. De vereniging van dienstplichte militairen (VVDM) die (nog) niet deel uitmaakt van het militair georganiseerd overleg, is over de beslissing van de staatssecretaris voldaan. Met name is de VVDM ingenomen met het feit, dat de staatssecretaris op aandringen van de militaire personeelsorganisaties ook de meldplicht heeft laten vallen. Bij de VVDM hoopt men dat het afschaffen van de groetplicht de beslissing van minister Van Agt over het gratieverzoek van zeven voormalige VVDM-horfdbestuurders gunstig zal beinvloeden. Deze zeven zijn verleden jaar elk tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld. Uitslagen LC-tour LEIDEN Wéér een ver rassing in de Tour de France, want niemand van onze inzenders van de LC/Tour-prijsvraag had voorspeld dat Dan- guillaume de zesde etap pe zou winnen. We moes ten dus alweer gaan loten en ditmaal was de heer Van de Berg uit Voorhout de gelukkige. Hij ont vangt de augurken van Van Ruiten en de Cabal- lero's en tevens nog na der bericht van ons. In middels heeft zich een nieuwe sponsor aange meld en wel de dans school Evert Castelein. Deze dansleraar stelt ie dere dag een extra priis van 25,beschikbaar onder het motto „de be- zemwagenprijs". De eerste 25,— gaan naar de heer Van der Heen, Brahmslaan 313 te Leiden. Hij plaatste Tino Tabak voor de zesde etappe als eerste en dat vonden wij een zo'n opti mistische veronderstelling dat hij de prijs krijgt. Overigens kunt u uw voor spellingen blijven inleve ren. Overmorgen (morgen is er een rustdag) kunt u. wanneer u de etappewin naar juist voorspelt, be slag leggen op een zeevis hengel of een transistor radio. Uiteraard gaan ook de sigaretten van Caballe- ro weer mee. Stuur uw kaartje naar de Leidse Courant, Kort Rapenburg 2, Leiden. I SALISBURY (AFP) Van de ongeveer 280 schoolkinderen en personeelsleden van een missiepost in het noordoosten van Rhodesië die donderdagavond door een groop guerril lastrijders werden ontvoerd, zijn ongeveer 200 kinderen weer terecht. Naar vanmorgen In Salisbury Is meege deeld, houden de ontvoerders nog 46 kinderen meren deels negermeisjes tussen de 13 en 18 Jaar zes onder wijzeressen, acht verpleegsters en achttien vrouwelijke personeelsleden van de door Duitse Jezuïeten gedreven missiepost vast. Te koop, maar vraag niet tegen welke prijs: dit meisje maakt in Parijs duidelijk dat ze weinig heil ziet in de waarde van de dollar. Gisteren was de dollar op de Amsterdamse effectenbeurs nog maar een rijksdaalder waard. Er waren ook geruchten over een revaluatie van de Franse franc en een devaluatie van dollar en pond sterling, hetgeen oo de koersen een nadelige Invloed had. BRUSSEL (Rtr) De wereld zal machteloos zijn als zich een nieu we droogteperiode zou voordoen als die welke thans ten zuiden van de Sahara in Afrika voorkomt, omdat dc voedselvoorraden zijn ge slonken, verklaarde gisteren in Brussel de directeur-generaal van de Voedsel- eo Landbouworganisatie van de Verenigde Naties dr. A. Bocrsma. ,Als zich een nieuwe droogtepc- riode van deze omvang zou voordoen, zullen de middelen voor hulp op korte termijn ont breken. Dc voedselvoorraden kunnen niet uit de oogsten van dit jaar worden aangevuld; daarvoor zullen enkele goede oogstjaren nodig zijn", aldus dr. Boerma. De ontwikkelingslan den moeten volgens hem ge makkelijker toegang tot Europe se afzetgebieden hebben en dc ontwikkelingspolitiek zou meer gericht moeten zijn op het be vorderen van de landbouwpro ductie waar dat mogelijk Is. De directeur-generaal van do FAO sprak tegen dat zijn orga nisatie dc omvang van de droogte in Afrika pus laat had beselt. De voedsclaanvoer Is volgens hem goed op gung, en de enige problemen zijn het ver voer, de binnenlandse ontwrich ting en stoppen op lange ter mijn om dc landbouw op nieuwe leest te schoeien. Dc 200 kinderen die weer vrij zijn, konden ontkomen tijdens gevechten tussen Rhodesslehc vHligheidsstriJdkrachten. die worden gesteund door jagers en spoorzoekers, en da guerrella- strljders. De Duitse pater Cle ment Freyer die vrijwillig met de kinderen en de personeelsle den was meegegaan, la na de eerste schermutselingen terug gekeerd naar de missiepost, die op ongeveer 35 kilometer van dc grens met Mozambique ligt. „Wij hebben de guerrilliistrijders verzocht de kinderen niet mee ti nemen", aldus pater Rogek, het hoofd van de missiepost, „maar zij wilden niet luisteren. Zij zeiden dnt zij gekomen wa ren om Rhodesl» te bevrijden en de kinderen zouden meene men om hen op te lelden". American Airlines gaf gek! Nixonfonds WASHINGTON Reuter Ameri can Airlines, een Amerikaanse binnenlandse luchtvaartmaat schappij, heeft toegegeven dat ze illegaal heeft bijgedragen aan de cumpagne tot herverkie zing van president Nixon. 7.9 was ertoe gekomen onder druk van de vroegere advocaat van Nixon, Herbert Kalmbach. DF.N HAAG (ANP) - De rege ring hundhunft haar voornemen de defensiebegroting 1973 tc verlogen, Do desbetreffende aanvullende begroting zul op korte termijn worden Ingodicnd. Minister president dra. Den Uyl schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer, wunrln hij voorts meedeelt dot de regering moet afzien van een deel van de voorgenomen maatregelen, met name in de welzijnssector, als gevolg van het verwerpen door de Kamer van het voorstel tot verhoging van de accijns op benzine. Met het bedrug dut op dc defen siebegroting 1973 wordt vrijge maakt kun dc regering de uitga ven dekken voor dc voorgeno men wijziging van de pensioen bijdragen van de ambtenaren. BON bon In open «nvolop, ion<J«f postzagsi, nur L«dM Cou»«/rt. De optimisten door dik en dun hebben het gisteren toch moeten bezuren. De aangekondigde buien gingen nu eens wèl door en, hoewel van korte duurwaren ze veelal krachtig. Dat betekende jassen improvise ren en in het ergste geval dammetjes opwerpen. it Bonrsn Ooudso k LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1