SALARISSEN AMBTENAREN PER 1 AUGUSTUS OMHOOG Argentijnse grootgrond bezitters in de ban Feest week in Nieuwkoop tot nutoe succes Korte metten Vastenmarsen door Amsterdam willen bekering als weleer in het oude Ninivé Bonden voorwaardelijk akkoord W3t U Tromdansen Richard OOK moet weten MARKTEN Altior in de finale LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JULI 1973 ADVIESBUREAU VOOR PRIESTERS SPRAK VOORAL MET BLIJVERS Van de naar schatting 148 uit getreden priesters in 1972 (53 seculieren en 95 regulieren) hebben er zesenzestig contact gezocht met het Centraal Ad viesbureau voor Priesters en Religieuzen in Utrecht. Dit meldt het jaarverslag van het bureau, dat bovendien nog pre ventieve contacten had met ne genendertig priesters die ble ven. Het verslag stelt trouwens vast, dat een groot deel van het werk van het bureau werd be- 'steed aan de niet-uittredende cliënten: achtenvijftig procent van de 987 gesprekken. Van de priesters wordt in het verslag gezegd, dat een aantal priesters nog niet klaar is met de uitzuivering van hun rol, die moet worden die van de verzorgers van het .ultimate concern" van het menselijk en maatschappelijk leven. En ook zijn ze nog niet klaar in de uit bouw van emotionele rijpheid ten opzichte van zichzelf en in relatie met de ander. Over de vrouwelijke religieu zen schrijft het verslag dat het boeiend is te zien met hoeveel inzet van verschillende kanten geprobeerd wordt de vraag stukken rond het religieuze le ven aan te pakken. Maar niet altijd blijken bepaalde congre gaties in staat om binnen ei gen beleid en opzet aan haar leden voldoende ruimte, insDl- ratie en vertrouwvolle gebor genheid te bieden. Nog steeds treedt volgens het verslag een aantal religieuzen uit, die graag aan hun religieu ze staat trouw zouden willen blijven, maar die binnen de structuur van de eigen congre gatie daarvoor geen mogelijk heid zien. Het is verwonderlijk te zien, aldus het verslag, hoe snel be sturen dan tot het verlenen van exclaustratie of lalcisatie overgaan, zonder zich mis schien voldoende af te vragen, waar de oorzaken kunnen lig gen. Te snel wordt geconclu deerd, dat de uittredenden te kort geschoten zijn in ge hoorzaamheid of geestelijk le ven. Het komt steeds meer voor, dat deze religieuzen vragen om de zorg van de gezamenlij ke congregaties. Een aantal van hen heeft de duidelijke wens geformuleerd, dat de ge zamenlijke congregaties nieu we mogelijkheden scheppen voor een verband en opvang van zusters en broeders zonder congregatie. Een aparte zorg vormen de te rugkerende missionarissen. Zij vormen naar schatting vijftig tot zestig procent van het aan tal priester-cliënten. Het bu reau vraagt zich af of er door de congregaties voldoende wordt gedaan om niet alleen afzonderlijke mensen te hel pen, maar ook om preventief in te werken op structuren, die terugkerende oudere missiona rissen opvangen. Na een voorbereiding van vijf jaar is in Augsburg de exposi tie „Suevia Sacra" geopend met driehonderd voorbeelden van vroege Zwabische kunst, vanaf de kerstening der Ale- mannen tot het einde van het hertogdom Zwaben. De ten toonstelling geldt als een hoog tepunt in het „Ulrichjaar", waarin bisdom en stad Augs burg de duizendste sterfdag van de heilige bisschop Ulrich gedenken. Tien priesters uit de Spaanse provincie Galicie (N.W Span je) hebben de vijf bisschoppen van dit gebied „ongevoeligheid jegens het onrecht" verweten, waaronder de bevolking gebukt gaat. De brief vraagt het af treden van de bisschop van Lugo. De banken van Galicie wordt verweten, dat zij het hun toevertrouwde geld niet in de provincie investeren. Eer der al hadden de priesters met een zit-demonstratie voor het bisschoppelijk paleis in Lugo geprotesteerd tegen het aanzit ten van de vijf Galicische bis schoppen aan een feestbanket. Van 2 tot 6 september volgend jaar zal de internationale ver eniging voor zang en muziek in de liturgie „Universa Laus" in Straatsburg haar vijfde in ternationale congres houden. Onderwerpen zijn het verband tussen woord, klank en com municatie in de eredienst en de meditatieve muziek. Er worden voorts werkgroepen ge vormd voor onderwerpen als geluidsbanden in de dienst en muziek in de kinderdienst. Een honderdtal Anglikanen, onder wie dokters, verpleeg sters, geestelijken en studen ten. hebben zich in een brief tot de aartsbisschop van Can terbury gewend om te protes teren tegen de slappe houding die de kerk van Engeland in dé strijd tegen de abortus aan neemt. De brief zegt onder meer: „Wij voelen, dat wij als kerk zouden moeten opkomen voor betere sociale omstandig heden en voor meer hulp aan ongehuwde moeders in plaats van de politici toe te staan abortus te gebruiken als een goedkope en gemakkelijke ma nier om uit de problemen te komen". Ook het Vaticaan is vertegen woordigd op de Europese vei ligheidsconferentie te Helsinki en wel in de persoon van mgr. A. Casaroli, hoofd van het se cretariaat voor de openbare aangelegenheden van de kerk. Mgr. Casaroli hier in gesprek met de minister van buiten landse zaken van Oostenrijk, Rudolf Kirchschlager. KERK EN WERELD Omkeer", die van 16 juli tot en met 26 augustus in Amsterdam wordt gehouden. De actie vloeit voort uit een initiatief van de bekende en soms om streden ds. Jan Willem van der Hoéven uit Jeruzalem, die de hoofdstedelijke kerken heeft opgeroepen tot vasten en ge bed. Van zijn voornemen hier toe hebben wij indertijd reeds bericht in een reportage uit Is raël. Bij de voorbereiding van de actie zijn pastores van diverse kerken betrokken, alsmede Een Argentijnse bisschop heeft veertien katholieke groot grondbezitters in de kerkelijke ban gedaan. De schorsing be tekent dat zij niet mogen deel nemen aan kerkdiensten, geen sakramenten kunnen ontvan gen en uitgesloten zijn van een kerkelijke begrafenis. Toen bisschop Enrique Ange- lelli van La Rioja, bekend om zijn verdediging van de ar men, met tien priesters, zes zusters en verschillende leke- leiders voor de viering van het parochiefeest in het dorp Anil- laco de kerk binnentrad, werd door een ultra-rechtse groep ge roepen: „Weg met de rode bis schoppen en priesters". De groep, die zichzelf het co mité voor de verdediging van het geloof noemt, eiste dat de bisschop en zijn priesters on middellijk zouden vertrekken. De plaatselijke politie weiger de de beklaagde bisschop te beschermen. Daarop verliet mgr. Angelelli met zijn pries ters het dorp. De oorzaak van het conflict is het verzet van grootgrondbezit ters tegen een plan van het bisdom om een groot land bouwbedrijf om te zetten in een coöperatie voor kleine boe ren. De Argentijnse wet staat toe dat niet of weinig produk- tieve bedrijven worden opge deeld. De familie Azzalini, die de eigenaresse is van het be drijf dat het meeste vruchtba re land van de streek omvat, houdt de produktie laag. Ande re grootgrondbezitters hebben zich achter het protest van de familie Azzalini geschaard, omdat ze bang zijn dat de op te richten coöperatie hen van hun goedkope arbeidskrachten zal beroven. De gouverneur van La Rioja en de regionale federatie van landarbeiders steunen de bis schop. Ook de nieuwe regering van president Hector Campora is van plan om de wet op de landhervorming eindelijk te gaan uitvoeren. De grootgrond bezitters noemen het plan van mgr. Angelelli „een poging om een communistisch landbouw systeem in te voeren". vertegenwoordigers van Youth marsen" vormen een belang rijk onderdeel van de „Actie Dertig zogenaamde „vasten- for Christ en andere evangeli satiebewegingen. Volgens de organisatoren heeft de hoofdstad een dieptepunt van ontkerstening en zedelijk verval bereikt. Zij zoeken de oorzaak daarvan primair bij zichzelf, in casu de kerken. „Wij hebben status, geld en welvaart meer gediend, dan de Heer, wiens naam wij dra gen", zegt de Stichting Om keer, die de christenen in de hoofdstad wil vragen „zich te verootmoedigen voor God en de wereld." Het is de bedoeling dat er elke morgen van acht tot twaalf uur in één wijk een stille, so bere tocht wordt gehouden. Deelnemers moeten bereid zijn een groot gedeelte van een et maal niet te eten. Voorts wordt „sobere kleding" voor geschreven. 's-Avonds is er een bijeenkomst in een kerk in de buurt. De laatste tien dagen wil men 's avonds grote „bekerings diensten" houden, bij voor beeld in het Vondelpark. De organisatie „Youth with a Mis sion" heeft aangekondigd met vijfhonderd jongeren van uit eenlopende nationaliteiten, te komen helpen. De stille tochten in de ochtend uren zijn geïnspireerd op het bijbelboek Jona, waarin wordt vermeld dat die profeet „een dagreis" ver de ontredderde stad Ninivé in trok. Ds. Van der Hoeven, conservator van de Graf tuin in Jeruzalem, die zelf in de avonddiensten zal spreken, is van mening dat Amsterdam in dezelfde ernsti ge toestand verkeert als des tijds Ninivé. DEN HAAG In het centraal georganiseerd overleg van ambtenarenzaken is gisteren de overeenkomst bereikt, j dat de overheidssalarissen op 1 augustus met 3,5 pet. zul len stijgen voorzover zij de 25.000 gulden niet te boven gaan. Voor salarissen tot 40.000 gulden geldt voor de eer- ste 25.000 gulden een verhoging met 3,5 pet. en voor de est j met 1.75 pet. Voor salarissen boven de 40.000 gulden zal i de verhoging worden 3L5 pet., over de eerste 25.000 gul den, 1,75 pet. vkkoor de volgende 15.000 gulden en 0,875 pet. over het resterende salarisdeel. Ook de pensioenen gaan omhoog. Deze salarisverhoging, bedoeld pensioneerden breekt men nu als een eerste voorschot op de niet de °Pyatt!"8e.Ja" n5jnpnpn salarisontwikkeling tussen 1 juli leden. Steds zijn pj 1973 en 1 juli 1974 heeft "ernsti- teleurstelling" veroorzaakt jen. dezelfde wijze verhoogd als dc salarissen vande actieven. zeer wel bereid mee te werken aan matiging en enige nivelle ring, maa zij hadden de idruk. dat hun eigen voortel dienaan gaande evenwichtier en passen der waren. Weliswaar heeft de regering naar aanleiding van die voorstellen eigen plannen enigszins bijge- Nu is dat minder. pensioenen zullen - JANUARI 1973 ook verhoogd worden met de verhoging, waarmee de salarissen vanal die datum zijn verhoogd: 1.5 pot. plus 300 gulden per jaar. Bij de zogenaamde nacalculatie zal wllicht nog een kleine bij stelling nodig zijn. Die ^calcu latie hoot men september te kunnen maken. steld. maar de bonden hebben overeengekomen, het gevoel, dat het overheids- ambtenaren oer 1 januari personeel min of meer model uur week zui|en gaan moet staan voor het bedrijfsle- Er ziin cr> die reeds ven, terwijl de opzet van het zo- genaamde trendbeleid juist is. de overheidssalarissen die van het bedrijfsleven te laten vol gen. Berekend is, dat de gedifferen tieerde loonsverhoging de over heid 3,27pct. van de loonsom vergt. Met dit percentage wil men nu op 1 augustus ook de overheidspensioenen verhogen. Volgens de organisaies van ge- RQelofnrendsveen, Bloemen 5 Juli Anjers Rose, rood, wit, Keefer. Es. .''pHHÉÉBI 23-26. Rozen 3-9. Baceara 17-18, Son la 12-18. Ilonn 23-26. Gepl. chrysanten 31. Lelies 16-28, Acapan- Wlrrals Supreme 28-1.00. Colvlllels 50-1.15. Galdlolen 1.10-1.60: Irissen 22-61. Llntrls 1.25-1.95. Freesla-s 34- 80. Campanula 45-80. PhynosteK'u 62-71, Stntlce 85-1.35. Montbretla 1.35. Duizendschoon 60-80 p. bos. Llsse, bloemen 4 Juli Spiders 120- 145. trosanjers 35-145. anjers 2-9. ro zen 2-13. freesla 2S-S5. lelie enchant ment 13-21. gladiolen 7-15, colvllle p. 100 230-490. Irissen 30-55. gepl. chry santen 23-32. snljgroen 19-82, violie ren 6-11. duizendschoon 35-50 Perkplanten: dlv. 6-28, geranium 35- 75. Katwijk", groente. 5 Juli AI 710-1040' 11 320-930; BI 15S0-1S50; Slu 12.13: Rode kool 16: Uien 23-33: Peterselie 13; Blausclionkers 175: Spitskool 13- 20; Bospecn 25-75; Pootulen 11-70: Bonenkruid 23-21; Tuinbonen S8-93; kroten 19: kroten AI 9.80-10.00: Pe- terseliee 8-10; selderij 12-17: krulpc- terselle 210-250; Andijvie 11-12: Bloemkool 61 17-66; 6 II 20; SI 44- •19; 811 28; 10 I 28. Er was -13 Ion waspeen. deze werktijd hebben, maar er is npg een griep met 421/4 uu' Kunstkring Diligentia: een nieuwe instelling in een oud Gebouw Rijzende zonnen Als opkomende zonnen staan deze parabolische spiegels van de Westduitse PTT achter kapel in Raisting-Bavaria. De Westduitse PTT heeft in deze plaats een fiieuw station in bruik genomen voor telecommunicatie via satellieten. Een heuglijk bericht: gisteren, 5 juli 1973, werd de Stichting Kunstkring Diligentia geboren en het bestuur van deze jonge instelling - Dr. H. Th. Vlaande ren, voorzitter, Drs. B. Blom hert, secretaris, H. C. Ekker, penningmeester - haastte zich hiervan onmiddellijk aan de pers mededeling te doen. Men wenst het geven van concer ten en andere manifestaties te bevorderen, die in het vernieuw de Diligentia kunnen plaats vin den en de belangstelling voor venhage en omstreken te stimu leren. Om dit doel te bereiken lanceert men reeds in het seizoen 1973/74: 8 koffierconcerten 3 rondom-concerten 20 gratis lunch-concerten. Om met de laatste categorie te beginnen: men wenst hier voor jonge Hagenaars een podium te scheppen, waarbij men niet slechts aan beroepsmusici denkt, doch ook het amateurisme, mits op hoog niveau, zijn kans wil geven. De drie „rondom-concerten": ze worden geregisseerd door Rein- bert de Leeuw, die op de eerste avond Satie en Cage aan de orde stelt, op de tweede bijeen komst de aandacht vraagt voor de Russische Avantgarde rond de Revolutie (1910-1920) en ten slotte in een concert „Muziek en Theater" werken van Kagel. Ligeti en Pousseur behandelt. Resten de acht koffieconcerten, op zondagochtend door „Hage naars en Nederlanders" te ver zorgen: het Residentie Strijk kwartet, de cellist Anner Bijls- ma met de pianist Gerard van Blerk, een Hoorntrio uit leden van het R.O. geformeerd, de pianist Theo Bruins, het Ensem ble Variant, de fluitist Koos Verheul met de pianist Jan van der Meer. Musica da Camera en de Operastudio, die The Four Note Opera opvoert. sms NIEUWKOOP Mede ongetwijfeld dank zij de ideale weersomtan- digheden velopen alle programmaonderdelen van de Nleuwkoopse fecstwekcn -erfekt en belooft ht initiatief van het vakantiecomité sa men met de commissie kerk en recreatie een groot succes te wor den. Donderdagmorgen waren ca. 65 jeugdige hengelaars op een rijtje aan hot vissen naar de grootste vis. die echter kennelijk ook bevangen door de warmte, niet zoveel zin had om te bijten. Grote belangstel ling was er ook voor de roei-puzzlewedstrijd, waarbij 30 ROEIBO TEN VOLGELADEN MET ENTHOUSIASTE JEUGD HUN DORP VANAF DE PLAS KON BEKIJKEN EN DRUKBEZIG WAS MET HET OPLOSSEN VAN ENKELE LEUKE OPDRACHTN N VRA GEN. 7POok vandaag was er weer volop aktie. Vanmiddag werd de eerste ror.de van Zeskamp gehouden terwijl vanavond om 8uureen Schotse doedelzakband met dansgroep zal optreden. Zaterdagmid dag worden er meisjes-voetbalwedstrijden georganiseerd bij gebouw "Overd e Brug", terwij er 's avonds kan worden gedanst (bij goed weer in de open lucht) bij life-muziek. STOMPWIJK Zondag vertrekken vanaf het Dorps huis de Stompwijkse kabou ters en kwispels naar hun kampen te Chaam. De kinde ren en de chauffeurs worden verzocht uiterlijk om 11.30 uur aanwezig te zijn. ZOETERWOUDE P.V. „De Kerkduif" hield een vlucht vanaf Noyon. Uitslag: 1. P. de Eisen, 1-2-3-6; 2. D. v.d. Maat, 4-5; De jonge dui ven vlogen vanaf Essen. Uit slag: 1. S. de Groot, 1-8-10- 12-16; 2. K. Zandbergen, 2-4- 5-6; 3. C. Onderwater, 3-7-11- 23-24. ZOETERWOUDE De groep „Golliwog" treedt morgenavond om 8 uur op in Kreatief Centrum „Babel". Zij brengen een zeer afwisse lend repertoire zoals klas siek, folk, rock en pop. En tree 2 gulden. LEIDERDORP De anjer- collectie heeft in Leiderdorp 1255 gulden opgebracht. Dat is 25% meer dan in 1972. De heer C. v. Poelgeest haalde het meeste op; zangvereni ging Excelsior bracht een derde van de totale op brengst bijeen. LEIDERDORP In de af gelopen nacht hebben inbre kers bij autoshop Kamsteeg voor 4000 gulden aan autoac- cessoires meegenomen. SASSENHEIM Een echt paar uit Leiden kwam gister middag op het rijwielpad van de Rijksweg, richting Den Haag. te vallen doordat zij aan een automobiliste uit Lisse geen voorrang verleen den. De 51-jarige vrouw liep een rechterbeenbreuk en di verse kneuzingen op. Haar evenoude man kreeg snij- wonden. Zij werden per am bulance naar het AZL ge bracht. KOUDEKERK In de week van 9—14 juli a.s. zal er een huis-aan-huis collecte gehouden worden ten bate van de slachtoffers van de bombardementen in Viet nam, Laos en Cambodja. LISSE Door de aktie Kruistochten Nederland Bol lenstreek wordt maandag 9 juli een evangelisatiesamen komst gehouden in het Gas tenhuis „Welkom", Bond- straat, aanvang 8 uur. Voor ganger is ds. J. Gravendeel. LISSE Het comité ..Va kantievreugd" organiseert voor de Lisser jeugd op za terdag 7 juli een viswedstrijd in de Leidse vaart. Aanvang 9 uur. Verzamelen bij de brug over de Vaart. in Zuiderpark Alweer een ideale zomeravond voor de Turkse dansen in het goed bezette Zuiderpark. Het Openluchttheater boft tot nu toe wel. Ook wat de programma's betreft, want deze zingende, spelende en dansende studenten uit Istanbul, afkomstig uit ver uiteenliggende delen van Euro pees en Aziatisch Turkije, ble ken onder de naam Turk Folk- lor Kurumu een uitstekende groep te vormen. Veel goed ge conserveerde oude dansfolklore kwam levendig over, op origine le instrumenten met de Turk se trom als een tot ver in de omtrek hoorbare lokroep en kleurig aangekleed. Elazig, Ga- ziantep, Bitlis en Anatolië wa ren de streken, waarvandaan deze dansen kwamen. Resten van de oude paardrijderscultuur van de Anatolische veenomaden wisselden af met meer Euro pees georiënteerde bewegings vormen: kloek en strijdvaardig bij de mannen, charmant en oosters verleidelijk bij de vrou wen. welke laatste evenwel in schouders, heupen en buik toch niet zo „recht op de man af" dansten als dat vroeger in Tur kije zelf in de erotische en ha- remdansen het geval placht te zijn. Voor hen die daar oren naar hadden, waren vooral de ingewikkelde Ottomaanse rit men interessant. TER AAR/STEVENSBEEK - Op de een na de laatste dag van het jeugdkamp te Stevensbeek werd er bij een temperatuur van 32° C toch nog door de jeugd van Altior aan sport ge daan. De uitslagen hiervan zijn: voetbal: Altior—S.P.V. I matbal: AltiorS.P.V. 7—5. Van beide poule's staat Altior bo venaan en morgen zullen de fi nales van deze beide sporten worden gespeeld. Het gaat dan om 4 poule's nl. Warmundo I, Warmundo II. Esto en Altior. Er zal gestreden worden om de eerste 4 plaatsen, 's Middags trokken de jongens het bos in om per team een logboek over de kampdagen samen te stellen en met de nodige tekeningen te J illustreren. Het ligt in de bedoeling om zater- sag a.s. weer „thuis" te zijn tussen 12.00—13.00 uur bij het Altior veld te Langeraar. KUNST EN KUNSTENAARS Burton over breuk met Liz NEW YORK Richard Burton heeft donderdag gezegd dat de door Elizabeth Taylor als tijde lijk aangekondigde scheiding veeleer het gevolg is van per soonlijke en zakelijke beslom meringen dan van een gebrek aan liefde. In een door zijn ad vocatenkantoor uitgegeven ver klaring zei de acteur: „Er be staat geen twijfel aan onze we derzijdse liefde en toewijding". Ik heb zelfs haar paspoort in mijn bezit" zo voegde Burton er aan toe. „Ziet dat er naar uit of ze me heeft verlaten"?. Burton zal samen met Sophia Loren op treden in „II Viaggo" (De reis) onder regie van Vittorio de Sica. Veronica intern verdeeld over toetreding Hilversum 3 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Er blijkt de nodige verdeeldheid onder het personeel van Radio Veronica te zijn ontstaan omtrent de be reidheid om in Hilversum bij de omroeporganisaties of de NOS in dienst te treden. Enkele da gen geleden nog heeft program maleider Rob Out laten weten, geen belangstelling te hebben voor een gesprek met „Hilver sum", zeker zolang Veronica nog in de lucht is en men pogin gen in het werk stelt om op ba sis van de omroepwet een eigen zendmachtiging te krijgen. Een deel van het Veronica-perso- neel blijkt daar echter anders over te denken. Donderdagmor gen heeft op uitzondering van de bedrijfsgroep Radio en Tele visie van de NVV-bond Mercu- rius in Hilversum een gesprek plaatsgehad tussen enerzijds de programmacommissaris radio van de NOS, mr. W. J. A. Wa genaar, en personeelscommissa ris K. de Wilde, en anderzijds drie medewerkers van Veroni ca, te weten de discjockeys Chiel Montagne en Klaas Vaak en technicus Jules Gelijk. Zij hebben zich in principe bereid verklaard na het over enige tijd te verwachten staken van de uitzendingen van Veronica bij Hilversum 3 te gaan werken. De bespreking, die een informa tief karakter had, zal op uitno diging van Mercurius over eni- ge tijd worden voortgezet. Mevrouw G. Lootsma-Smidstra, in ge flegma. Het behoeft nu niet Friesland bekend als schrijfster meer. van streekromans in de Friese Het was wel jammer dat de Polen taal is op 64-jarige leeftijd te Bolsward overleden. De mees te van haar boeken behaalden een oplage van 10.000 exempla ren. Zij was ook bekend als voordrachtkunstenares. hun talent en hun geestdrift zo exclusief op het verleden rich ten. Was hun programma meel up to date "geweest, dan had hei meer effect gesorteerd. Ks

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12