Den Uyl ziet grote steden nog steeds als noodgebieden Rijkspostspaarbank CciddeSouAcwit ONDERZOEK NAAR CONFLICT BIJ H.P. Vertrouwen in politie gering Op zoek naar hPge rente voor uw spaargeld? Maar moet dat geld toch direkt beschikbaar zQn? En dat alles bQ een uniek-korte opzegtermQn? STAD DIENT EIGENDOM VAN GEMEENSCHAP TE WORDEN VUISTREGELS VOOR ZWEMMERS Socialisten in Italië steunen coalitie Voces tegen Amalrik op 10 juli KABINET SR AADSETj Inlichtingen? attijdsaje J~ (Zonder nn DONDERDAG 5 JULI 1973 LEIDSE COURANT (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De voorzitters van de KVP-kringen Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht hebben premier Den Uyl op 14 mei gevraagd bij het bepalen van het prio riteitenpakket van zijn regering rekening te houden met een aantal urgentie-eisen voor de grote steden. De pre mier heeft intussen geantwoord en daarbij gewezen op wat hij daarover in de regeringsverklaring heeft gezegd. In zijn antwoord benadrukt hij nogeens dat ,,de grote ste den met hun ernstige strukturele problemen als nieuwe noodgebieden moeten worden beschouwd." De premier maakte enkele opmer kingen van de vier kringvoorzit ters in de regeringsverklaring tot de zijne, zoals: ,,In de grote steden is de woningnood nog di rect voelbaar, terwijl de verou dering van de woningvoorraad, de verkrotting en de onleefbaar heid van de oude wijken daar tot onaanvaardbare verpaupe ring dreigen te leiden." n zijn regeringsverklaring ver meldt de premier de nare gevol gen van wegvloeien en vergrij zing van de bevolking. Eén van de genoemde beleidsvoornemens is daarmee in tegenspraak, wjnl. „het spreidingsbeleid van de rijksdiensten zal worden vqortgezet," terwijl de nieuwe IOME (Reuter) De Italiaanse socialistische partij heeft giste ren besloten deel te nemen aan een coalitie-regering met de christen-democraten, sociaal-de mocraten en republikeinen on der premier Mariano Rumor. Dit gebeurde aan het slot van een zeven uur durende vergade ring van het centraal comité van de partij, tijdens welke minderheidsgroeperingen van de linkervleugel zich sterk kantten tegen de coalitie. Maar na een in zorgvuldige bewoordingen ge stelde toespraak van partij-se cretaris Francesco de Martino viel het besluit met 98 stemmen voor en 45 tegen, p 12 juni was de regering-An- dreotti van centrum-rechts afge treden om de mogelijkheid te openen voor een regering van centrum-links, waarvoor het congres van de christen-demo cratische partij zich had uitge sproken. ,'jIOSKOU (KPI) De nog steeds gevangenzittende Russische schrijver en historicus Andrej Amalrik zal op 10 juli opnieuw terecht moeten staan op be schuldiging van belastering van de Sowjet-staat. Dit heeft zijn echtgenote meegedeeld, e 35-jarige schrijver van het boek „Haalt de Sowjet-Unie het jaar 1984?" zou op 21 mei vrij komen. Tijdens zijn gevangen schap zijn echter nieuwe klach ten tegen hem ingebracht. Hij zou in het gevangenkamp op merkingen hebben gemaakt die beledigend voor het communisti sche bewind waren. regering „in grote lijnen staat achter de uitgangspunten van het wetsontwerp selektieve in vesteringsregeling De regeringsverklaring vermeldt voorts extra aandacht voor de gebieden waar de woningnood zich blijkt te concentreren; de inspanningen zullen vooral ge richt worden op de oude woon wijken. Een voorontwerp van wet op de stadsvernieuwing is daarom in voorbereiding. Volgens de vier kringvoorzitters moet de regering het openbaar vervoer aanpakken vanuit de Kernen - de grote steden - en niet vanuit de periferie van de randstad. Als concreet antwoord hierop komt in de regeringsver klaring de opmerking, dat het sein voor de aanleg van de Sch'phollijn op groen is gezet. „Zeer ernstige strukturele proble men doen zich, „aldus de rege lingsverklaring, „voor in de oude delen van de grote steden. Vraagstukken op het gebied van volkshuisvesting, stadsvernieu wing, verkeer, openbaar ver voer, onderwijs, vergrijzing, zorg voor speciale groepen en de welzijnstaak in de oude stadswijken eisen een samen- Schip verloor 30,000 liter stookolie ROTTERDAM Een Duitse tan ker heeft gisteren 30.000 liter zware stookolie verloren in de zevende petroleumhaven in het Europoortgebied. De olie liep overboord, toen het schip door het opkomende water beklemd raakte onder een steiger en dreigde te kapseizen. De Rotter damse havendienst is na het aanbrengen van een scherm rond de olievlek begonnen met de opruimingswerkzaamhederf. Thomson ambassadeur van Australië bij Heilige Stoel CANBERRA (Rtr) Dr. Lloyd Thomson is gisteren benoemd tot eerste ambassadeur van Au stralië bij de Heilige Stoel. Het Vaticaan heeft mgr. Gino Paro aangewezen als apostolisch pro nuntius in Canberra. Dr. Lloyd Thomson is ook ambas sadeur van Australië in Den Haag en Kopenhagen. Hij zal vanuit Den Haag periodieke be zoeken aan Rome brengen. Au stralië en de Heilige Stoel beslo ten op 24 maart diplomatieke betrekkingen aan te knopen. WIE TRIMMEN WIL, zal het misschien een zinnige onderneming vin den om eerst een kuil te graven en die dan met zand en aarde van een andere kuil weer dicht te gooien. Zit er in de overheidspolitiek een element dat op zoiets lijkt, dan vragen de burgers niet zonder re den of die overheid zichzelf en de burgerij met raadseltjes bezig houdt. Ook het kabinet-Den Uyl heeft zijn raadsel: de spreidingspolitiek van Drees en Langman uit het vorige kabinet wordt in grote lijnen voortgezet; om een deel van de welvaartsbronnen van de Randstad te verplaatsen naar de regio in het noorden, oosten en zuiden. Daarmee wordt dan vooral gemikt op vermindering van de werkloos heid in de provincie. Maar van de extra 250 miljoen gulden die de huidige regering deze zomer beschikbaar stelt om de hardnekkige werkloosheid steviger aan te pakken, gaat een groot deel naar de Randstad en de grote steden daar in het bijzonder. Reden? Gebieden in de Randstad die amper een jaar geleden volgens de lan delijke overheid nog een overspannen economie hadden, roepen nu dringend om werkloosheidsbestrijding. TEGEN DE KABINETSBESLISSING voor een injectie welke onze economie ad 250 miljoen extra krijgt valt niets in te brengen. Ook niet tegen het bijkomende besluit om de injectie ditmaal in de eer ste plaats op de Randstad te richten. Wel ligt nu voor de hand, dat de regering tegelijkertijd het sprei dingsbeleid nog eens kritisch onder de loep neemt. Het zou kunnen dat in de gegeven omstandigheden een gewijzigde conclusie noodza kelijk is: minder druk om de industriële investeringen in het westen te beknotten; minder haast en minder kracht om de schrijftafels uit de Haagse agglomeratie naar Limburg en het noorden te verplaat sen. Wijzigt de overheid haar beleid niet, dan moet ze misschien jaarlijks 250 miljoen in de pijp pompen om de werkgelegenheid in de Rand stad op peil te kunnen houden. Een schatgraver is sedert de koloniale tijd de Nederlandse regering nooit geweest; ze moet ook maar ervan afzien een zinloze kuilgra ver te worden. De vier kringvoorzitters vroegen in dit verband de premier een beter overleg met de besturen van de grote gemeenten en de betrokken provincies. Dat komt er ook, want „ter verbetering van de samenhang van het be leid van de centrale overheid met betrekking tot de lagere pu bliekrechtelijke lichamen zal aan het departement van Bin nenlandse Zaken een coördine rende taak worden toegekend." Premier Den Uyl besluit zijn ant woord aan de vier kringvoorzit- teis met de opmerking erop te vertrouwen, dat met dit gestel de in de regeringsverklaring voldoende aanknopingspunten gevonden zullen worden met hetgeen door hen naar voren is gebracht. Dat zal beslist zo zijn. Op vele punten blijkt de huidige rege ring de nood van de grote ste den te kennen. De vier kring voorzitters van de KVP zullen echter benieuwd blijven naar de concretisering van de op schrift gestelde" voornemens. Daaruit zal immers moeten blijken in hoeverre dit kabinet geneigd en in staat is de problematiek daadwerkelijk aan te pakken. Voorlopig echter moeten de vier voorzitters zich tevreden stellen met de wetenschap dat premier Den Uyl de beleidsvoornemens zwart-op-wit heeft willen zetten. Staatssecretaris Van Huiten LONDEN „Het stedelijk gebied en zijn naaste omge ving dienen eigen dom van de ge meenschap, de staat, de regio of de gemeente te zijn". Dit heeft staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Water staat gisteren in Londen verklaard tegenover 300 leer lingen van 't voort gezet onderwijs uit Europa, tijdens een door de Europese vereniging van le raren georganiseer de conferentie over het „Europa van morgen". .Gerechtigheid en ge lijkheid zullen zwaarder moeten wegen dan econo mische doelmatig heid. Het is belang rijker de nadelen van de bestaande stadswijken weg te weren, dan gelegen heid te geven tot het maken van win sten", aldus de heer Van Hul ten. „Voor de doeleinden van de stedebouw moet men niet al ien uitgaan van de chamelijk gezonde mannen van 35 tot 60 jaar die een auto gebruiken, maar evenzeer van vrou wen, gehandicap ten, bejaarden en niet-automobiiis- ten. Onze verkeers regelen zullen ge heel opnieuw moe ten worden overdracht". Zeepost Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden, data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakj> achter de naam van het schip vermeld. Australië: ms „Encounter Bay" (9/7); Brazilië: ms „Santa Cruz" (11/7); Canada: ms „CP Discoverer" (11/7); Chili: ms „Badenstsin" (13/7); Indonesië: m? „Bavaria" (9/7); Israël: ms „Hope Isle" (11/7); Japan: ms „Rhine Maru" (11/7); Kenya, Oeganda: ms „Armatan" (9/7); Tanzanië: ms „Pongola" (13/7); Ned. Antillen: ms „Nep- tunus" (9/7); Nieuw Zeeland: ms „Cap Vilano" (9/7), ms „Bayernstein" (12/7); Surina me: ms „Neptunus" (9/7); Ver enigde Staten van Amerika: ms „Sea-Land Exchange" (11/7); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-A- frika: ms „Monsalva" (11/7). AMSTERDAM (ANP) Mej Mr. A. M. Goudsmit, lid van de Tweede Kamer voor D'66, zal onderzoeken of er mogelijkhe den zijn voor bemiddelln in het conflict dat gerezen is tussen de ontslagen redactie van het weekblad de Haagse Post en de directie van de eigenaresse, uit geversmaatschappij Bonaventu- Na twee vergaderingen gisteren tussen het college van beleids bepaling van Bonaventura, de directie en de reedactiecommis- sie van HP kwamen de partijen overeen Mej. Goudsmit, die zich daartoe had aangeboden, toe te laten tot het onderzoek. Volgens een gezaenlijk uitgegeven communique heeft de redactie gesteld, dat een gesprek over de oplossing van het conflict rond de benoeming van de heer J. Folkertsma tot hoofdredacteur van het weekblad pas mogelijk is wannter het collectieve ont slag op staade voet is ingetrok ken. De directie heeft laten we ten dat het ontslag van de 16 redacteuren een punt van be spreking zal zijn met mej. Goudsmit. (Van onze parlementaire redac- tie) DEN HAAG De Nederlandse politieke leiders genieten bij de kiezers lechts weinig vertrou wen. Tijdens een opinie-onder zoek konden de topfiguren van de politiek hooguit bij een derde deel van de geënquêteerden een vertrouwensvotum verwrven. Het NIPO legde op 4 en 5 juni aan ruim duizend personen bo ven de 15 jaar eenlijst met ruim twintig namen van ministers, staatssecretarissen en fractielei ders voor met de vraag in wel ke van deze politici men ver trouwen stelde. Premier Den Uyl boekte de hoogste score;: procent van de ondervraag den gaf blijk van vertrouwen in hem. Staatssecretaris Marcdl van Dam kreeg 28 procent en vice-premier Van Agt 21 pro cent. Op het tweede plan (minder dan 20 procent) kwamen Wiegel (19 procent) Bas de Gaay Fortman (19), Andreissen (17), Aantjes (14), Van Mierlo (12), Tilanus (11) en Boersma (10). Tot de derde categorie behoorden mi nister de Gaay Fortman (9), mevrouw Vorrink (8), van der Stoel (6), Gruyters (3), Lubbers (3), Schefer (3), Vredeling (3), en Van Doorn (3). In de achter hoede zaten Brouwer, Duisen- berg, Pronk, Trip en Westerterp met een of twee procent. Waardering voor vrijwilliger DEN HAAG Het technoligisch in stituut van de Philippijnse stad Iligan heeft een waarderingscer tificaat toegekend aan Leo de Jong uit Monster, een vrijwilli ger van de Stichting Nederland se Vrijwilligers (SNV). Met twee andere vrijwilligers, Jan van den Gevel uit Moerge stel en Han van Putten uit Utrecht, ontvanngt hij de roder- sc^eiding dinsdag op de Philip pijnse ambassade in Den Haag, uit handen van ambassadeur Rgelio L. de la Rosa. De onder scheiding is verleend uit waar dering voor de bijdrage, die de drie Nederlanders hebben gele drie Nederlanders hebben gele verd aan de totstandkoming van een ontwikkelingsproject van de SNV in Iligan. HAARLEM (ANP) De Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen is verontrust over het grote auntal vcrdrinkingsgevallen in de afgelopen dagen. De bond heeft nu zeven vuistregels opgesteld, die als .waarschuwingen moeten gelden voor al degenen die zich in deze warme dagen te wa ter willen begeven. De volgende vuistregels kunnen volgens de bond in vele geval len verdrinking voorkomen: ga nooit vermoeid of bezweet te water; ga na het nuttigen van een maaltijd nooit direct het water in; indien u niet kunt zwemmen, ga dan niet verder dan tot heupdiepte in zee; ga nooit, met welk drijfmiddel ook, te water bij aflandige wind; baad en zwem het liefst met een groep; ga na het zonnebaden nooit snel het water in; denk er aan, dat in zèewater vloed en eb optreedt. Tenslotte wijst de bond erop, dat het altijd nuttig is bepaalde inlichtingen in te winnen bij de plaatselijke politie, reddings- brigade of badpersoneol. Gedetineerde overleed toch na vrijlating DEN HAAG (ANP) Het ge rechtelijk Geneeskundig Labora torium in Den Haag stelt een onderzoek in naar dc doodsoor zaak van een op 10 mei van dit jaar uit detentie ontslagen man die op 16 mei in Alkmaar over leed. Dit heeft minister van Agt Justitie geantwoord op schrifte lijke vragen van het socialisti sche kamerlid Kosto. Betrokkene werd ontslagen uit de tentie in de gevangenis te Bre da.Op de avond van 15 mei be vond hij zich met enkele vrien den in een café, waar hij ziek werd. Zijn metgezellen brachten hem vervolgens naar een door hem bewoond gekraakt huis. Na enige tijd leek hij zich beter te gaun voelen. Om deze reden za gen zij af van het inroepen van de hulp van een arts. De vol gende dag bleek betrokkene evenwel te zijn overleden. Het was de gestichtsarts in Breda bekend dat betrokkene drugge bruiker was, maar hij vertoon de tijdens zijn detentie in het geheel geen verschijnselen, die een specifieke anti-drugbe handeling noodzakelijk maakten. Die hoge rente is Bij de Rijkspostspaarbank zit elke spaarder altijd safe. Daar vindt hij de aantrekkelijke beleggingsrekeningen waarop hij hoge rente I kan maken tegen gunstige voorwaarden. Bel de RPS (020) 7312 71, toestel 124. U kunt ook één van de 2500 postkantoren binnenlopen voor informatie. Of het gratis telefoonnummer 0017 draaien. Maar natuurlijk kunt u ook. meteen even deze bon invullen. Dat is zo'n aantrekkelijke voorwaarde van deze RPS beleggingsrekening: u kunt gemakkelijk tussentijds opnemen. Uw geld blijft dus direkt beschikbaar, maar dan moeten we wel enige korting toepassen. Bovendien kunt u moeiteloos via post- en bankgiro uw spaargeld naar ons overmaken. Dat is puur gemakt Slechts 24 maanden is de bijzonder korte opzegtermijn voor deze hoog-rentende beleggingsrekening van de RPS. Tel deze drie gunstige spaar-elementen bij elkaar op: 7% bij slechts 2 jaar en toch direkt beschikbaar, en u weet welke uw spaarbank Is. Dat Is de RPS! ~7

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9