S Nederlands inwonertal groeit over 75 jaar nauwelijks meer raftrsjiia Huiseigenaren zien toekomst somber in Oost-Europa wil Helsinki benutten voor propaganda HP d®ENE Bus vol passagiers in brand gestoken Steun van rijk aan arm nog nooit zo klein als in 1972 Journalisten over journalisten over journalisten C.B.S. rekent op ongeveer 15 miljoen Lardinois „vergissing DONDERDAG 5 JULI 1973 LEIDSE COURANT Vrr- Vr \p- PAGINA 7 PARIJS (AP) De rijke landen hebben in 1972 een kleiner deel van hun totale rijkdom aan de ontwikkelingslanden afgestaan dan ooit tevoren in de afgelopen tien jaar, zo heeft de organisa tie voor economische samenwer king en ontwikkeling OECD gisteren bekend gemaakt. Door de inspanningen der kleinere westerse landen kon de inge krompen hulpverlening van de Verenigde Staten, West-Duits- land, Japan en Groot-Brittannië enigszins worden gecompen seerd, zo meldde de commissie voor ontwikkelingsbijstand DAC van de organisatie in zijn jaar lijks rapport. De hulpverlening door de 16 DAC-landen is in 1972 gestegen tot 8,6 miljard dollar tegen 7,7 miljard over 1971, maar de gewijzigde wissel koersen en de prijsstijgingen hebben tot gevolg gehad dat de hulpverlening in reële termen „wellicht" met een schamele 1 procent is toegenomen. Wanneer men de diverse soorten particuliere hulpverlening optelt bij de officiële steunprogram ma's hebben de ontwikkelings landen over 1972 voor een be drag van 19.4 miljard dollar ontvangen, tegen 18.1 miljard in 1971. In reële termen uitgedrukt kan dit echter zelfs een daling' inhouden van 3 procent, aldus de OECD. Uitgedrukt als per centage van het bruto nationaal produkt. Wil men over 1973 dit constateren van 0.82 procent in 1971 naar 0.77 procent over het vorig jaar. Het streefcijfer dat tijdens de conferentie van de Verenigde Naties in New Delhi (1968) werd vastgesteld bedraagt één procent van het bruto nationaal produkt. Wilmen over 1973 dit cijfer realiseren, dan moet nog eens 17,5 miljard gulden op ta fel komen of anders uitge drukt, voor elke drie gulden die thans worden geschonken of op ,,'lage rentevoet" geleend een gulden meer. Journalisten over journalisten. Het is de kop, die boven het di rectioneel commentaar staat in de Haagse Post, deze week toch van de pers gerold ondanks de stakende redactie, zij het dan in „noodverpakking". Het is de kop die in alle weekbladen zou kunnen staan, want stuk voor stuk besteden zij aandacht aan de „Affaire HP". Zelfs Else- viers Magazine kon er niet on der uit: in twee zielige kolom metjes een verslag-sec. Twee pagina's „opening van za ken" door de directie, een pagi na „verklaring" van de hoofdre dactie over de HP-zaak en voor de rest artikelen, die te hooi en te gras zijn bijeen gegaard. De sfeer rond de Kamerdebatten over de Veronica-wetjes komt goed uit de verf. In een inter view met president Nyerere van Tanzania krijgen we een blik achter de schermen van de or ganisatie van Afrikaanse een heid en de ideeën van Nyerere over de negers in Amerika. Vrij Nederland is het blad dat wel het meeste aandacht besteedt aan de Haagse Post-affaire. De voorpagina is eraan gewijd plus pagina 3. Een interview met de -O Q) CD van links naar rechts overge waaide Hennie ten Brink, direc teur van Bonaventura, maakt duidelijk dat hij nu een harde onderhandelaar is, die niet schroomt de belangen van de aandeelhouders boven de belan gen van de lezers te doen gaan. En als de mensen met wie hij samenwerkt er dan onderdoor gaan? Ten Brink: „Ik zou het verschrikkelijk vinden als het zo was. Ik wil juist altijd c'.ean en eerlijk redeneren. Maar ik deins niet terug voor inpopu'ai- re maatregelen." En zo maar een paar goeie ter zijdes: „Met deze temperaturen is een zandstrand veel te heet voor een naaktstrand", „Nu be vestigd is dat Hilversum geen horizontale programmering heeft mag men ook we' eens vragen wat er waar is van die Gooise matras." Elseviers hoofdredacteur Ferry Hoogendijk had een interview met Norbert Schmelzer naar aanleiding van het boek „Het verschijnsel Schmelzer", dat in Den Haag als een politieke bom is aangekomen. Er zijn zelfs po litici, die zeggen, dat Schme!- zers politieke carrière door dit boek geblokkeerd is. Schmelzer zelf: „Ik zie ook wel schaduw kanten, maar ik vind de lichtzij de verre overheersen. De bedoe ling van mijn medewerking aan het boek is nooit geweest om een positieve of negatieve in- vloed op mijn po'itieke carrière uit te oefenen. Ik ben ook aan het boek begonnen op een tijd stip dat ik wat meer afstand van de actieve partijpolitiek had kunnen nemen". Prijsbreker Dirk van den Broek is van mening, dat de echte concurrentie nu pas is begon nen. In grote advertenties heeft hij de strijd met Simon de Wit aangebonden. „Als een onderne ming plotseling wat agressiever in haar verkooppolitiek wordt, dwingt men andere bedrijven ook tot agressie. Die trend is de laatste tijd duidelijk merkbaar. En Ik voorspel dat deze vorm van verscherpte concurrentie de priizen van levensmiddelen, af gezien van die artikelen waarbij de wereldmarktprijs een rol SDeelt, in de tweede helft van dit jaar lager komen te liggen dan in de vergelijkbare periode van 1972. Ik beweer ook, dat de concurrentie nu pas begonnen is. De echte!" Voorts in Elsevier ondermeer een interview met de Chileense pre sident Allende. DEDIIEUWELINIE Ook in de Nieuwe Linie het schandaal bij HP en een con- flict binnen de redactie van de Groene. Bij deze bladen, zegt de Nieuwe Linie, gaat het om: hoe links zijn wij, hoe links blijven wij. De eerste 50 dagen van Joop den Uyl worden breed uitgemeten met als conclusie: het totaal beeld is niet rooskleurig. Joop den Uyl is op zijn best als hij uit een moeilijke positie terug kan komen. Dan kan hij nu voor de zoveelste maal zijn ta lent tonen. Mies Bouman siert deze week de voorpagina van Accént. In een onbevangen Interview komen haar kwaliteiten breeduit naar voren. Ze komt wel eens hard over. Mies: „Idioot, ik ben niet hard. Maar het is allemaal zo betrekkelijk. Mensen, die me al tijd tuttig hadden gevonden, vonden me na het interview met burgemeester Van Hall ineens hard en mensen die me altijd hard vonden, noemden me toen „karaktervol". Het blad wijdt verder aandacht aan de nieuwe rage van de stadsbewoners: in de vrije tijd de boer op te gaan via een vakantie of een dagje uit op de boerderij of een be zoek aan de Flevohof. „De Haagse Post wordt opge rold", schreeuwt de Groene Amsterdammer op de voorpagi na, om binnenin een twee pagi na's vullend dossier open te doen. Wie over Chili leest, leest over demonstraties, stijgende prijzen, stembusslagen, generaals wel of generaals niet in de regering, pogingen tot een staatsgreep. Het is allemaal de grote politiek die doordringt naar buiten, maar wie zijn de mensen die uiteindelijk Allendes experiment moeten dragen? Het zijn de ge wone arbeiders, de mijnwer kers. De Groene bekeek zes we ken lang het leven van 48 land arbeidersgezinnen, verenigd In een soort landbouwcoöperatie. DEN HAAG (ANP) De daling van het geboorteoverschot, die voor het Centraal Bureau voor de Statistiek aanleiding is ge weest zijn prognose van de be volkingsgroei te herzien, heeft zich in het eerste kwartaal van dit jaar voortgezet. Het bedroeg in deze periode 21.215 tegen 25.256 in' het eerste kwartaal van het vorige jaar. Er werden in het eerste kwartaal van dit jaar 51.192 kinderen geboren te gen 55.660 in het eerste kwar taal van het vorig jaar. Uit Suriname en de Antillen zijn in de eerste drie maanden 1.955 rijksgenoten naar ons land geë migreerd tegen 1.906 in de pe riode januari/maart 1972. In omgekeerde richting gingen 881 Surinamers en Antillianen te gen 937 verleden jaar. In zijn „maandschrift" heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek nu een uitvoerige uiteenzet ting gegeven van zijn jongste verwachtingen inzake de toe komstige bevolkingsontwikke ling. Hieruit blijkt, dat het CBS rekening houdt met de mogelijk heid van een uiteindelijk terug lopen van de Nederlandse be volking Dat zal het geval zijn als de ui terst snelle daling van de huwe lijksvruchtbaarheid, die de laat ste jaren valt waar te nemen, het gemddelde kindertal per ge zin beneden het zogenaamde „vervanginsniveau" brengt. Die kans acht het CBS niet uitgeslo ten. In dat geval zal in het jaar 2.000 Nederland 15,4 miljoen in woners tellen. Daarna zal de bevolking aanvankelijk nog blij ven groeien, maar rond het jaar 2020 zaü op een niveau van on geveer 15,8 miljoen het einde van de groei bereikt zijn, waarna een geleidelijke teruggang van het bevolkingsaantal zal plaats vinden. In het jaar 2050 zal Ne derland dan iets minder dan 15 miljoen inwoners hebben. Gaat men uit van de veronderstel ling, dat het gemiddeld kinder tal per gezin tenminste het ni- j ve.au benadert, waarbij de kin- j dergeneraties de oudere genera-1 ties slechts vervangen (het ver vangingsniveau), dan lijkt een stationair bevolkingsgetal in de toekomst niet uitgesloten Dat zal dan rond het jaar 2050 gaan op treden. Het inwonertal zal dan zijn opgelopen tot ruim 17,7 mil joen en op dat niveau blijven staan. Deze zelfde veronderstel ling leidt tot de verwachting, dat Nederland in het jaar 2000 iets meer dan 16 miljoen inwo ners zaü hebben MINISTERIE: Hoeveelheid chemische afval in rivieren zal verminderen DEN HAAG (ANP) De hoe veelheid chemisch afval die via de rivieren Nederland binnen stroomt zal de komende jaren in ieder geval niet groter wor den, en waarschijnlijk kleiner. Dit zegt het ministerie van Ver keer en Waterstaat in een reac tie op de conclusie van de eco nomische commissie voor Euro^ pa van de Verenigde Naties, dat in 1969 meer dan 100.000 ton chemisch afval via de Rijn de grens over kwam. Hierbij is inbegrepen het zout van de Kalimijnen in de Elzas. Als de financieringsregeling voor de opslag van het zout rond komt, zal dat belangrijk schelen. Het zout wordt nu zonder ook maar een zuiveringsinstallatie gepas- seerd te hebben, in de Rijn ge stort. Nederland zal voor een groot deel meebetalen aan de opslag van het afval in oude mij nen. Ook de strengere maatre gelen in Duitsland voor het pro duceren en lozen van afval zul len de komende, jaren een gun stig effect hebben op de kwali teit van het rivierwater. Tientallen mensen stonden gisteren te wachten York, nadat bekend was geworden dat actrice haar echtgenoot Richard Burton na negen jaar een glimp van Liz op te vangen. bij de ingang van het Regency Hotel in New Elisabeth Taylor, die in het hotel verblijft en uit elkaar gaan. De nieuwsgierigen hoopten opgeheven SANTIAGO De noodtoe stand die in Chili vorige week woensdag werd afge kondigd is gisteren in het gehele land opgeheven, olgens president Allende is het overal in Chili weer rustig na de gebeurtenissen in de afgelo pen dagen die een hoogtepunt vonden in de mislukte staats greep van een aantal militairen. Allende hoopt vandaag zijn nieuwe kabinet te benoemen. Hij kondigde aan, dat er alleen burgers zitting in zullen hebben. DEN HAAG (ANP) De voorzit- zichten voor de oplossing van het huur- en woningvraagstuk in Nederland moeten volgens de Nederlandsche bond van huis- en grondeigenaren als weinig hoopgevend aangemerkt wor den. De „baten" uit de exploitatie van huurwoningen blijven dalen en de toegestane huurverhogingen zijn niet toereikend om de sterk stijgende exploitatiekosten en vaste lasten te compenseren, schrijft de bond somber in zijn jaarverslag over 1972. De men taliteit van de bevolking op het gebied van de huren draagt vol gens de bond ook niet bij tot een optimistischer kijk op de toekomst. Alleen via liberalisatie en harmo nisatie kan een zodanig huurpeil bereikt worden dat de instand houding en waar verantwoord ook verbetering van de kwaliteit van woningen mogelijk is. Het 'is onheilspellend dat het over grote deel van de Nederlandse huurders dit niet wil inzien, vindt de bond. ..Actiegroepen uit het milieu van de huurders van woningen in oudere stadswijken verkondigen van de daken enerzijds de leuze „betere woningen", maar kan ten zich tegelijkertl'd tegen elke verhoging van de huishuren". Zij gaan daarbij volgens de bond voorbij aan het feit, dat de huur in dc oude(re) stadswijken in het algemeen aanzienlijk la ger ligt dan vrij algemeen als redelijk wordt geoordeeld. De actiecomité's gaan ook voorbij aan de omstandigheid dat onvol doende huur een aanvaardbare onderhoudstoestand bemoeilijkt, zo niet onmogelijk maakt, waar door de woningen voortijdig verkrotten en de huisvestings mogelijkheden voor hen die juist op dergelijke woningen aangewezen zijn verder inkrim pen. BELFAST (WAP) Gillende buspassagiers werden gisteren in Belfast door guerrilla's ge dwongen in de bus te blijven terwijl zij benzine op de vloer sprenkelden en daarna een branden de lucifer naar binnen wierpen. De bus vloog onmiddellijk in brand. Zeven passagiers liep brandwonden op, 'wee van hen zijn ernstig oe- wond. In totaal werden in Belfast zeven bussen ge kaapt en in brand gestoken. Alle andere bussen werden onder legerbescherming naar de remise teruggebracht, waardoor het openbaar vervoer stilviel. Britse troepen moesten gisteren te hulp komen om een eind te maken aan een opstand in de gevangenis Long Kesh. De gevangenen waren gewapend met stoelpoten, glasscherven en brandbommen die waren gemaakt van boen was gedrenkte proppen krantepapier. Na tien minuten was de orde hersteld. 21 gevangenen en een aantal cipiers en soldaten raakten gewond. In het centrum van Belfast ontplofte in een reis bureau de eerste bom sinds de verkiezingen van verleden week. Er vielen geen slachtoffers. BRUSSEL Ir. Pierre Lardinois, de Europese landbouwcommis saris, zal vandaag in het Euro pees Parlement een verklaring afleggen over zijn afwezigheid, dinsdag, in het parlement in Straatsburg. Er zou zich een soort „spe"! van vergisingen" hebben voorgedaan. Lardinois zou afgesproken hebben, dot vragen op het gebied van de landbouw vandaag en niet dins dag behandeld zouden worden. Zodoende zou zijn afwezigheid dinsdag geen probleem geweest zijn. De heer Lardinois vond het uiterst vervelend dat Parle mentsleden zich boos hadden gemaakt over zijn afwezigheid. Benzinedief in schouder geschoten OOSTERBEEK De gemeente politie van Renkum heeft In dc nacht van dinsdag op woensdag in Doorwerth de 18-jarige A.O. uit Doorwerth hij een Vluchtpo ging in de schouder geschoten. De jongen reed, samen met dc 20-jarige dienstplichtige militair A.F.M. uit Doorwerth weg in een auto met gedoofde lichten, nadat de politie hem had ge sommeerd te stoppen. De politie reed de auto achterna en schoot daarbij op de banden. Een van de kogels kwam terecht in de schouder van O. Kort daarnu vloog de wagen uit de bocht. O. werd overgebracht naar een zie kenhuis in Arnhem, waar de ko gel werd verwijderd. De jongens waren bezig op een parkeerterrein benzine en goe deren te stelen uit auto's. Een bewoonster van een In de buurt staande flat zag dat en waar* schuwde de po'ltie. HELSINKI (ANP) De Oosteu- De Oosteuropese landen willen de- resultaten van het werk in ropese landen voeren in Heisin- duidelijk een zo kort mogelijke de commissies nog voor het ki een gecoördineerde actie om tweede fase: minister Gromiko einde van het jaar te houden, de conferentie over Europese sprak over de mogelijkheid de Uit dit voor Nederland moeilijk te veiligheid en samenwerking zo derde fase bekrachtiging van aanvaarden tijdschema blijkt de snel mogelijk meit eer» topr.onfe- rentie te bekronen, en in de hui-, dige eerste fase de ministers conferentie die waarschijnlijk zaterdag zal eindigen een maximum propaganda-effect te behalen. Nadat de Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gro miko al op de eerste dag een ontwerp voor een verklaring over de beginselen van veilig heid en de betrekkingen tussen staten ter tafel had gebracht, kondigde de Poolse minister van buitenlandse zaken Stefan Olszowski een Pools-Bulgaars ontwerp voor een verklaring over het derde agendapunt, de ontwikkeling van culturele sa menwerking, contacten en de uitwisseling van informatie aan. Zijn Oostduitse ambtgenoot Otto Winzer diende gisteren, mede namens Hc- een ontwerp in voor de p itige verklaring die aan het siot van de derde fase over het tweede, resterende agendapunt zou moeten worden aangenomen, samenwerking op economisch, handels-, weten schappelijk, technologisch en milieuhygiënisch gebied. Deze ontwerpen zullen pas wor den besproken in de tweede fase, wanneer in commissies de eigenlijke onderhandelingen plaats vinden. Zij zullen deze week in Helsinki niet aan de orde komen. wens, aldus minister Van der Stoel, voornamelijk over alge mene beginselen te spreken In plaats van over concrete stap- Duizenden boze Japanse vissers heb- van vis sterk gedaald, terwijl on- gens de politie omdat zijn zaak ben in Tokio gisteren een protest- langs officieel het eten van veel door de afnemende vlsconsumptie betoging gehouden tegen de ver- vis werd ontraden. Een directeur sterk achteruit liep. vuiling van de wateren in hun van een vistransportbedrijf heeft land. Hierdoor is de consumptie zich van het leven beroofd, vol-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7