Nieuw KVP-raadslid in Leidschendam wil beter kinderopvang TEKORT „DE FLUT' RUIM 2 TON HOGER DAN GERAAMD I mmeg Tony Boltini doet bollenstreek aan Fusie-gedachte in Lisse haalt het weer niet Openheid PAGINA 4 DONDERDAG 5 JULI 1973 LEIDSE COURANT Vlietstreek LEIDSCHENDAM „Het gaat om de laatste ruk, volgend jaar zijn er weer gemeenteraadsver kiezingen en het is beslist niet mijn bedoeling dat ik nu eens de raad zal binnenstormen om te zeggen hoe het moet. Natuur lijk zijn er dingen waarvan ik meen dat ze anders en mis schien beter moeten worden aangepakt. Waar ik me vooral mee bezig wil houden is sociale zorg, maatschappelijk dienste- verlenlng en jeugdopvang". Aan het woord is het nieuwe Leid- tchendamse raadslid voor de KVP, de 52-jarige (engehuwde) heer A. A. van Delft, in het da delijke leven staffunctionars bij de Stichting Bureau Dientverle- nlng Overlegorganen, op zijn kantoor in het gebouw van de stichting aan de Haagse Prinse straat. e heer van delft woont al geruime tijd in Leidschendam en is van 1958 tot 1962 reeds raadslid voor de KVP geweest. Hij is verder secretaris an de Stichting Boddaert-tehuizen, voorzitter van het Wit-Gele Kruis n zijn woonplaats en vi- ce-voorzitter van de stichting die in Leidschendam de geza menlijke kruisgebouwen exploi teert. ,,Door mijn werk in Den Haag heb ik bijvoorbeeld het gevoel dat er in Leidschendam te wei nig kinderopvang ia, naar ver houding wordt daaraan in Den Haag veel en veel imeer gedaan. Opvang dian, niet alleen van gaande kinderen, de tg. sleutel kin deren. In Leidschendam wo nen naar verhouding veel meer jonge gezinnen dan dn Den Haag n er zijn alleen maar peu terspeelzalen en zelfs die nog niet in voldoende mate, dacht Mc". In het jaarverslag van de bij- itandscommissie heeft men kun ne lezen dot vrouwen die ge zinshoofd zijn, wel zouden wil len werken in plaats van bij stand te ontvangen maar dit door gebrek aan opvang van Ik zie ook niet in waarom het in Leidschendam anders zou zijn dan dn Den Haag wat betreft het aantal vrouwen dat uit het isolement van het gezin wi en daartoe door opvangcentra in staat moeten worden gesteld. Het staat al lang vast dat het voor het kind beter is zo gauw mogelijk met leeftijdgenootjes op te trekken, Sn een kindercen trum krijgt het sneller spreek- en woordvaarddgheid dan zijn vriendjes die thuis moeten bijven. De gezinsverdunning spreekt hier ook nog 'n woordje mee, veel meer kinderen dan vroeger hebben maar één of he lemaal geen broertje of zusje waar ze mee kunnen spelen en praten. Ik wil geen schande roepen, zegt het nieuwe raadslid, maarvraag me of hoe ligt dat allemaal ei genlijk in Leidschendam, in ie der geval moet er geen jaren ee worden gewacht. Wat het werken in de raad betreft zegt de heer van Delft „min stens de indruk" te hebben en dat dan jammer te vinden dat de raad zo sterk afhankelij is van voorstellen van burgemees ter ne wethouders. Vanuit de raad zouden meer initiatieven moeten worden ontwikkeld. B. en W. en de raad zouden boven dien meer een echt welzijnsbe leid moeten voeren, dat moet en kan beter dan met alleen 'n subsidie hier en 'n subsidie daar. De gemeenteraad zou volgens de KVP-er een meer stimulerende taakmoeten hebben, „hij ds er niet om goed te vinden of tegen B en W te schoppen en oo kniet om alleen maar af te wadi ten". Blijkens die wensen van de her an Jft zal de hem toegemeten ti (tot de volgende verkiezingen) ongetwijfeld te kort zijn. Ook over het aandeel van de jonge ren in de totale Leidschendamse gemeenshap vraagt hij zich na melijk af of er voldoende wordt gedaan. Wat voor soor jongeren er bijvoorbeeld wordt bereikt. „Via het raadslidmaatschap, dn prettige samenwerking met de fractie maar niet minde met de ander fracties, hoop ik daar antword op te krijgen", zegt hij diplomatiek. Antwoord ook op problemen in de gezondheids zorg waar de kruisverenigingen niet aan toekomen, voorlichting over en omvang van het drug gebruik, 'n consutatiebureau voor bejaarden, gezondheids voorlichting, „welke rol kan het gemeentebestuur vervullen om eengoed afgestemd op het ter rein van de gezondheidszorg t organiseren". De heer van Delft wordt als der tiende op de kandidatenlijst lid van 'n fractie die zeven leden telt en dat vindt hij maar „triest". Niet vanwege da oge- luksgetal maar omdat mensen die zich destijds voor de raad beschikbaar hebben gesteld zich nu terugtrekken. „Begrijp me goed, ik heb btegrip voor 'n wei gering wegens drukke werk zaamheden maar als je je op de kandidatenlijst laat zetten moet je consequenties verwachten en die dan ook honoreren". 'n Laatste uitspraak van het nieu we raadslid: ik ben geen partij politiek mannetje, partijpolitiek hoort niet thuis dh de gemeente raad, verschil dn maatschappij visie is mogelijk maar ieder voorstel vanuit de raad is ge- woo 'belangrijk. Uit 'het 'gesprek blijkt in ieder ge val dat Leidschendam er een raadslid bij krijgt dat vanuit Haagse ondervinding mee gaat prate over verbetering van le ven en welzijn van de burgerij en dat zal alleen maar verhel derend kunnen werken. BOLLENSTREEK Reusachtige vrachtwagens zullen van avond de Bollenstreek weer indenderen. Vanaf 6 juli zal het circus Boltini namelijk voorstellingen geven in Noordwijk, Wassenaar, Sassenheim aan de Mauritsweg in Noordwijk geeft het circus op 6 juli twee voorstellingen (om 16.00 en 21.00 uur). Op 8 en 9 juli staat het circus aan de dr. Mansveldkade in Wassenaar! Hier worden vier voorstellingen gegeven. 9 en 10 juli zijn Katwijk en Sassenheim aan de beurt. Het circus zal respectievelijk aan de Hoorneslaan en in het plan Wasbeek neerstrijken. Een kijkje in het programma leert dat er weer spanning ge noeg te beleven is met circus Boltini. Zo zullen Ariela Fe lix hun kunnen tonen op het vertikale koord. The Flying Ka- roli's zullen op duizelingwekkende hoogte in hun trapezes ronddraaien. Taras Bulba is te zien met zijn bloeddorstige Bengaalse tijgers. Verder zijn er paarden, ijsberen en olifanten. Belangstellen- dan kunnen vanaf 10.00 in elke gemeente de uitgebreide die rentuin van Tony Boltini komen bezichtigen. Kunstroof in België verzevenvoudigd Brussel (ANP) - De rijkswacht in België heeft een speciale waar schuwing doen uitgaan aan ei genaars van waardevolle kunst voorwerpen en antiquiteiten, in verband met de grote toename van diefstallen van deze voor werpen. Vergeleken met 1968 la het aantal diefstallen van kunst voorwerpen In 1972 verzeven voudigd. Sinds 1970 verdubbelt ieder jaar het aantal van dit soort misdrijven. 5e Rijtaawacht heeft eigenaars van kunstvoorwerpen en anti quiteiten gevraagd hun huizen beter te beveiligen tegen in braak. Bovendien heeft ze aan geraden foto's te laten maken van alle belangrijke kunstvoor werpen die verzamelaars in huis hebben. Foto's zijn vaak het enige middel om gestolen kunstvoorwerpen nog te kunnen terugvinden, aldus de Rijks wacht. )e laatste Jaren ls de belangstel ling voor kunstvoorwerpen in België enorm toegenomen. Da prijzen zijn gestegen en de „be voorradingsbronnen" drogen op. Om toch in de „bevoorrading" met kunstvoorwerpen en anti quiteiten te kunnen voorzien hebben gewetenloze individuen steeds meer hun toevlucht geno men tot diefstal en inbraak. In braken in weekeindhuisjes, vil la's, kleine musea en kapellen en kerken zijn enorm toegeno men. Demonstratie loor Amerikaanse studenten «rtig criminologische studenten uit de Verenigde Staten hebben gisteren onder leiding van pro fessor Nagel uit Leiden een be zoek gebracht aan de Haagse politie. Op het hoofdbureau wer den de studenten geconfronteerd met de systemen op diverse af delingen als dc opsporings- en herkenningsdienst. Later in de middag kwameen peloton van de Mobiele Eenheid demonstra tief in actie op het parkeerter rein van Houtrust. Deze manier van werken werd besloten met sen realistische oefening, waar bij de studenten als oproer kraaiers moesten meespelen en uit elkaai werden gedreven. LEIDSCHENDAM Het tekort van het binnen- en buitenbad van sportcomplex „De Fluit" bedroeg in 1972 ruim 533.000 tuiden. Dit is 219.000 gulden meer dan geraamd. In vergelij king met 1971 steeg het tekort met 163.000. Een van de oorzaken van de ver minderde inkomsten is de slech te zemer waardoor het bezoek aan het buitenbad met een der- 'de terugliep. De ontvangsten verminderden hier door tot ruim 50.000 gulden. De loonkostenstijgingen waren ver antwoordelijk voor een stijging van het tekort met 69.000 gul den. Volledige revisering van installaties en generatoren kost te 32.000 .gulden. Om de terugloop van het aantal bezoekers aan het zwembad te gen te gaan heeft de commissie van beheer een 25-badenkaart ingevoerd. Bovendien wil zij het bezoek stimuleren door het voeren van doelgerichte propa ganda op de scholen. Dit zijn enkele punten uit het onlangs uitgebrachte jaarverslag het sportcomplex. Het tekort van de sporthal is eveneens gestegen. Over de zaken hiervan wordt in het rap port weinig gezegd. Het is daar om zo verwonderlijk omdat de loonkosten geen stijging maar een vermindering van bijna 10.000 gulden te zien geven. De hal was het afgelopen jaar vol ledig bezet: 1750 uur door ver enigingen en 1260 uur voor het onderwijs. In de toelichting bij de cijfers wordt gezegd dat het gezamen lijke tekort met bijna 632.000 gulden niet gering is maar dat niet mag worden vergeten dat in Leidschendam het bezoek aan het zwembad in 1972 gemid deld 12.48 is tegen een landelijk gemiddelde van zeven, complex blijkt dus in een grote behoefte te voorzien. Vier bestuursleden treden af LISSE De fusie-gedachte van de kruisverenigingen vindt on der de leden van het Groene Kruis nog steeds niet genoeg medestanders. Dit bleek in de onlangs gehouden vergadering, die het Groene Kruis op aan dringen van een aantal leden speciaal over dit onderwerp be legde. gen de fusie om aan de benodig de 4,5 meerderheid te komen. Hetgeen voor maar liefst vier bestuursleden aanleiding gaf om af te treden. Zelfs het geïnspi reerde pleidooi van de heer Van der Steen, en voorstander van de fusie mocht niet baten. Hoe wel zijn argumenten zeker aan sloegen, Van de 199 leden, die bij de vergadering aanwezig waren stemden 153 voor een fu sie met het Wit Gele Kruis. NIEUWKOOP In het kacler van de jeugdvakantiebezigheden werden gisteren in Nieuwkoop polstokverspringwedstrijden ge houden. Er was enorme belang stelling voor dit evenement, dat nieuw is in Nieuwkoop. Ook ou deren waagde en sprong over het water. Hetgeen lang niet al tijd goed afliep zoals uit de foto blijkt. Vandaag wordt het va kantie-feestprogramma voortge zet met een viswedstrijd en films. Voor de jongeren is er ..Asterix en de helden". Voor de ouderen wordt „Het het Westen" vertoond. Leidschendam In het jaar verslag van de commissie van beheer van het gemeen telijk sportcentrum „De Fluit" wordt meegedeeld dat van de vergaderingen die er in 1972 werden gehouden er drie openbaar en zes beslo ten waren. Toen het verslag vorige week in de gemeenteraad werd be sproken merkte het PAK- raadslid J. J. Roovers op dat „de beslotenheid met 6-3 had gewonnen". De heer Roovers is een voorstander van open heid van vergaderingen en hij zei dan ook later dat hij beter had kunnen zeggen dat „de openheid met 6-3 had verloren", al betekent dat ei genlijk hetzelfde. Maar wie heeft nu besloten dat die ver gaderingen besloten moesten zijn° Wel, de commissie na tuurlijk, alleen weten we daarvan niet hoeveel er voor en tegen waren. En jammer genoeg ook niet wie dat wa- Voor zesde keer: Jeugdvakantie bezigheden in Voorschoten VOORSCHOTEN - Vandaag zijri de jeugdvakantiebezigheden be gonnen met een hengelwedstrijd1 in de singel romdom Rosen-, burgh en georganiseerd door de Hengelclub „Onze Hobby". De jeugdvakantiebezigheden wor den voor het zesde achtereen volgende jaar gehouden. Voor de zes vakantieweken is een aantrekkelijk programma sa mengesteld, waardoor ieder kind wei iets naar zijn zin kan vinden. Naast de aktiviteiten, die ieder jaar terugkeren zijn er dit jaar enige nieuwe zoals pannekoe- kenbakken, museumbezoek en een kegelwedstrijd. De jeugdva kantiebezigheden eindigen op 10 augustus. Inschrijfformulieren zijn te verkrijgen op het ge meentehuis bij de heer T. D. Bonhof, toestel 08 (tel. 2141). De vakantiebezigheden worden besloten met Vakantieland van 6 t/m 10 augustus in en om „De Lindehoeve" bij de sporthal. De gehele week kunnen de kinderen dan op allerlei mogelijkheden creatief bezig zijn. De eerstkomende middag is woensdag 11 juli. Dan wordt in samenwerking met de brand weer een brandweerwedstrijd georganiseerd op de speelweide aan het Frans Halsplantsoen om 13 uur. Deze wedstrijd was in voorgaande jaren steeds een daverend succes voor johg en oud. Voorschotense leerkrachten vertrokken naar elders VOORSCHOTEN Vier leer krachten hebben aan het eind van dit schooljaar afscheid ge nomen van vier scholen in Voorschoten. Het zijn de heren Uittenbogaar, Van der Veen en Appel en mevrouw Hameet- man. De heer Uittenbogaard is 16 jaar hoofd geweest van de Vliet- school. Hij vertrekt naar Gle- derland waar hij een aanstelling heeft gekregen. Er is nog geen opvolger benoemd. De heer Van der Veen nam af scheid van de Oranje-school, waar hij 10 jaar hoofd is ge weest. Het een en ander ging gepaard met een kermis en een rijsttafel. Het hoofd heeft een functie aanvaard aan de Pr. Margrietschool in Zuid-West. Tijdens een ouderavond nam de heer Appel afscheid van de St. Jozefschool. Hij was 19 jaar aan de school verbonden en is thans benoemd tot leraar aan de Nij verheidsschool in Wassenaar. Ook de openbare kleuterschool „Boschgeest" zal een leerkracht moeten missen. Over de opvol ging van mevrouw Hameet- man-Booman zal de raad in au gustus beslissen. Modernisering van zwembad in Wassenaar gaat maand duren WASSENAAR De onlangs aan gekondigde modernisering van het Sportfondsenbad gaat op 12 juli beginnen en zal waarschijn lijk tot 10 augustus duren. Het betreft hier de eerste fase, waarin o.a. een hogere bassin- rand rond het binnenbad zal worden aangebracht. Hierdoor zal het mogelijk zijn het water niveau te verhogen. Er zal ook een overloopgoot wor den geconstrueerd die de func- tie van golfbreker zal gaan ver vullen. Een ringleidingsysteem dat gebouwd zal worden, moet voor nog zuiverder water gaan zorgen. De bestaande ruiten zul len worden vervangen door thermoruiten in teakhouten ko zijnen. Tenslotte zullen de be staande hekken worden vervan gen door roestvrij stalen hek ken. Het binnenbad zal tijdens deze werkzaamheden gesloten zijn. Het buitenbad, alsmede het poliobad zullen in bedrijf blijven. Kwartaalbericht wordt jaarbericht in Wassenaar WASSENAAR Het statistisch kwartaalbericht, dat door de ge meente enkele jaren lang werd uitgegeven, gaat in zijn huidige vorm vedwijnen. In een rapport over het bestaansrecht hiervan ambtelijk apparaat had men over het bestaansrecst hiervan ai vragen gesteld aangezien de kosten per jaar 30.000,- bedra gen. De ambtenaar van de afdeling Bevolking, die de berichten sa menstelde heeft 1 juli de ge meentedienst verlaten. In over leg met de commissie financiën hebben B en W nu besloten niet in deze vacature te voorzien. Voortaan zal de gemeente jaar lijks een statistisch bericht uitge- 1

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4